Έχω σιχαθεί πια...

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρεαλιστικά παίζεις όταν δε κάνεις 15 συστημένες μεταγραφές τις πρώτες δέκα μέρες... Τη 1η φορά που έπαιξα το FM06 χωρίς να ξέρω ούτε ένα παίχτη-λαβράκι και βλέποντας ότι η ομάδα έχει πρόβλημα στην άμυνα (και αφού έδιωξα κακήν κακώς τον Μόρις, το Σημητρά, τον Εμπέντε, Βόουτερ, άντερσον -όχι τον Φλάβιο τον κράτησα και ήταν και ο πιο ουσιαστικός παίχτης)

πήρα 3 βραζιλιάνους, έναν αριστερά μπακάπ του Δάρλα, ένα κεντρικό που πολύ γρήγορα αντικατέστησε τον Κώτσιο και ένα δεξί μπακ-χαφ που εξαφάνισε τον Βύντρα. Πήρα και τον Τοροσίδη και έκλεισα. Η ομάδα δεν χρειαζόταν κάτι άλλο. Τη 1η χρονιά πήρε με το στανιό το πρωτάθλημα, τη δεύτερη το έχασα απ'τον ΟΣΦΠ και πήρα κύπελλο. (Ο ΟΦΗ btw, μέσα στην εξάδα)

Στο καινούριο που ξεκινάω πήρα International στη Βραζιλία και έχει ρόστερ 103 παιχτών.. Και ρωτάω: Υπάρχει λόγος να κάνω μεταγρα;φές όλη τη λίστα με τα Βραζιλιάνικα wonderkids, ενώ ήδη έχω κι εγώ δύο (ο ένας στην u19);

Το θέμα είναι ότι με τους κατάλληλους παίχτες, τα κατάλληλα cheat, τα κατάλληλα save/load, μπορείς να κάνεις πρωταθλητισμό και με την Άνω Ραχούλα. Αλλά δεν θα είναι τόσο ρεαλιστικό.
athens7772000
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Feb 11, 2005 4:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="NikolasFigaro"]Συγνώμη ρε παιδιά, γιατί είναι τόσο τρελό να κάνω το double με τον ΟΦΗ; Δεν είμαστε δα και καμία Premier League... Το θεωρώ αδιανόητο κάποιος που έχει ΠΑΟ, ΟΣΦΠ ή ΑΕΚ να μην ξεσκιστεί στους τίτλους (τουλάχιστον στην Ελλάδα) από την πρώτη κιόλας σεζόν. Εντάξει το φετινό FM είναι χαλαρά το πιο δύσκολο ως τώρα, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα...

Νομίζω το μυστικό της επιτυχίας είναι να βρεις ένα σύστημα που να ταιριάζει στην ομάδα ΣΟΥ, και να αξιοποιεί το 150% του έμψυχου δυναμικού της. Δεν πιστεύω στα "καλά" και τα "κακά" συστήματα. Υπάρχουν συστήματα που ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ στην ομάδα και συστήματα που ΔΕΝ ταιριάζουν. Όποιος πει ότι έχει βρει ένα σύστημα που σαρώνει τα πάντα, είναι μεγάλος ψεύτης. Τέτοιο πράγμα πολύ απλά δεν υπάρχει.
Ρεαλισμό δεν θέλαμε; Ε, αυτό μας έδωσαν. Παίζει κανέις το ίδιο σύστημα με την Chelsea και με π.χ. τον Εθνικό Αστέρα; Δεν νομίζω. Διαφορετικές συνθήκες, διαφορετικές τακτικές. Υπάρχει κάποιος προπονητής σήμερα που απλά κατεβάζει την ομάδα και περιμένει υπομονετικά να υλοποιηθεί το σύστημα της ομάδας; Πάλι δεν νομίζω. Πρέπει να μελετάς καλά τον αντίπαλο, να εκμεταλλευτείς τα κενά του, να μπλοκάρεις τα ατού του. Παίδες, η καθοδήγηση μίας ομάδας δεν είναι ούτε το σύστημα της, ούτε το training schedule, ούτε τα λεφτά και το πόσους παιχταράδες μπορείς να αγοράσεις. Η καθοδήγηση είναι μέσα στο γήπεδο, την ώρα του αγώνα. Απαιτείται διαρκής επαγρύπνηση και υπομονή. Αυτό έκανα κι εγώ...

quote]

Πέστα χρυσόστομε.

Παίζω κατα βάση LLM (πρίν ακόμα μάθω πώς το λένε :D ). Το παιχνίδι είναι μέν ρεαλιστικότερο φέτος, αλλά τα περιθώρια για καλές πορείες είναι τεράστια για τον παίκτη που έχει scout στο scouting next opponent, scout στο competition που συμμετέχει, scout στην απο πάνω και στην απο κάτω κατηγορία και scout στα τουρνουά νέων και reserves. Στην πενταετία επάνω συνήθως ανεβαίνω 2 κατηγορίες απο conferance. Πολύ λίγος κόσμος έχει αίσθηση του τί μπορείς να κάνεις χώνοντας τα γερά σε υποδομές, προσωπικό και νέους παίκτες με φυσικά προσόντα εκτός ανταγωνισμού στην κατηγορία σε ρόλους-εργαλεία. Βλέπει ο άλλος έναν παίκτη με τα στατιστικά να παρκάρει στην περιοχή και να θέλει 2 να τον φυλάνε για να μήν βάλει 5 γκόλ με κεφαλιές και λέει είναι άχρηστος, που πάει με natural fitness 5, flair 2, finishing 7 και pace 6. Τί λες ρε μεγάλε το strength 18 jumping 19 heading 15 first touch 13 composure 14 ΔΕΝ τα βλέπεις? Ο άνθρωπος έχει θέση σαν εργαλείο στις μισές ομάδες του champions league. Αλλά περιμένουν να βγάλουν την χρονιά με 14 παίκτες και να πάρουν 3 τίτλους χωρίς να αλλάξουν ποτέ σύστημα!!! Τον παίκτη που πληρώνεις για να παίζει ένα μάτς στα 3 γιατί ανεβάζει την ομάδα 2 επίπεδα όταν παίζει ούτε που τον έχουν ακούσει. Τον αμυντικό με marking 19 στον βγάζουν άχρηστο γιατι δέν έχει positioning, reflexes και tecnique να παίξει sweeper που τους λείπει, και ας μπορεί να πιεί το αίμα των 8 στους 10 επιθετικούς στην κατηγορία! Το creative freedom είναι κάτι που έχουν ακουστά ότι είναι καλό να έχει ή μεγάλη ομάδα για να βάλει πολλά γκόλ και παίζουν με τον dc με 17 creative freedom. Μετά σε λένε ψεύτη που πάς και παίρνεις κύπελα με μικρές ομάδες, ενώ ότι καλή ομάδα αντιμετώπισες παίζει με τα τρίτα! Η το άλλο το θεεικό που παίζουν μία σαιζόν και πάλι απο την αρχή για να είναι λέει ρεαλιστικό γιατι οι regens το χαλάνε!!! Ενώ το να πάνε να πάρουνε την Chelsie πρώτη ομάδα είναι ο ρεαλισμός ο ίδιος!!! Που λέει ό άλλος ότι ο παίκτης του δέν βελτιώνεται ενώ το scout τον δείχνει με μεγάλο potential και έχει τον 18χρονο να παίζει 50 αγώνες τον χρόνο με condition 50-80 και ρωτάει και γιατί δεν ανεβαίνει!!! Που προπονεί με όλους τους coaches παντού ενώ έχει ομάδα να πάρει coaches που να κάνουν όλες τις προπονήσεις με 6 αστέρια!!!

Το άπλωσα λίγο... :D τέλος πάντων δυστυχώς δέν έχω να προτείνω ένα σύστημα γιατι έχω 3-5 βασικά την σαιζόν, που τα υπαγορεύουν οι παίκτες , απο σύστημα για να πατήσω κάτω μικρότερες ομάδες μέχρι σύστημα για να μήν αφήσω ομάδες 3 κατηγορίες πάνω μου να παίξουν μπάλλα και άμα τις απελπίσω και έχω και λίγη τύχη να τις κερδίσω κιόλας. Υπόψην ότι άν δέν παίζω δοκιμαστικό ή πανεύκολο παιχνίδι βλέπω full match και άμα είναι κανένα νοκ-άουτ μπορεί να κάνω και 3 αλλαγές συστήματος και 10-15 αλλαγές οδηγιών πάικτη σε ΕΝΑΝ αγώνα. Παίζω με masked attributes και πληρώνω ένα καράβι λεφτά για τους scouts που μου λένε μέχρι και τι νούμερο παπούτσι φοράει ο 15ος παίκτης των ομάδων που έχουν τουε ίδιους στόχους με την δική μου. Άν αφιερώνεις 10 λεπτά προετοιμασία για κάθε αγώνα και τον βλέπεις μπορείς να κάνεις πορείες που να τις βλέπουν όσοι βάζουν ένα σύστημα και πάνε να παίξουν 10 αγώνες σε μισή ώρα και να τραβάνε τα μαλλιά τους, χωρίς να ξαναφορτώνεις 20 φορές μέχρι να τραβήξουν οι αμυντικοί σου χαφ 4 μακρινά σούτ και να κερδίσουν τους πάντες, αμα έχεις την Μπαρτσελόνα.Το παιχνίδι το σώζο μόνο για την περίπτωση να κατέβω σε έυκολο αγώνα και να ανακαλύψω ότι έπαιζα με άλλους παίκτες και άλλο σύστημα απο αυτό που σκόπευα επι 40 λεπτά γιατι πάτησα λάθος κουμπί και ξεκίνησα τον αγώνα με τον amr να παίζει dc.

Ούφ, είχα καιρό να γράψω μύνημα και με πήρε η μπάλλα.Άν βρώ καιρό θα γράψω έναν οδηγό για την αξιοποίηση των target man. Μου πήρε λίγο καιρό αλλά τελικά πιστευω ότι κατάλαβα 2-3 πράγματα για το πώς δουλεύουν.
User avatar
majas
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Tue Apr 18, 2006 11:32 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

entajy paidia to paixnidi einai periergo...to jekinisa to fm 06 me thn panatha peigena sup[er aneta proth thesh cl super erija 7 sthn real mkai 5 sthn barca otn olympiako gia plaka....aek termatise sthn 5h thesh o paok 2 kai o osfp 7os...meta eipa na to jejikiniso apo thn arxh mias kai to eixa mathei ee kei paidia me to zorry na nikiso irakli px..pantos gia kapoios poy to jerei poly kala mporei na paei kai cl me akrathto
AEKARA 21
Rotation
Rotation
Posts: 1048
Joined: Thu Mar 17, 2005 4:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Napoli,Valencia,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="majas"]entajy paidia to paixnidi einai periergo...to jekinisa to fm 06 me thn panatha peigena sup[er aneta proth thesh cl super erija 7 sthn real mkai 5 sthn barca otn olympiako gia plaka....aek termatise sthn 5h thesh o paok 2 kai o osfp 7os...meta eipa na to jejikiniso apo thn arxh mias kai to eixa mathei ee kei paidia me to zorry na nikiso irakli px..pantos gia kapoios poy to jerei poly kala mporei na paei kai cl me akrathto[/quote]
Αυτά τα δύο ματς με barca k real θα ήθελα να τα δω...
R 21
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="majas"]entajy paidia to paixnidi einai periergo...to jekinisa to fm 06 me thn panatha peigena sup[er aneta proth thesh cl super erija 7 sthn real mkai 5 sthn barca otn olympiako gia plaka....aek termatise sthn 5h thesh o paok 2 kai o osfp 7os...meta eipa na to jejikiniso apo thn arxh mias kai to eixa mathei ee kei paidia me to zorry na nikiso irakli px..pantos gia kapoios poy to jerei poly kala mporei na paei kai cl me akrathto[/quote]


Τουλάχιστον αν δεν βάζεις και καμιά τελεία γράψε με ελληνικά nogreeklish

Δεν κατάλαβα τίποτα απ'όσα έγραψες....
Last edited by Akyla on Sat Apr 22, 2006 6:05 pm, edited 1 time in total.
GonZaLeZ_GR
Manager
Manager
Posts: 4966
Joined: Tue Nov 08, 2005 10:13 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγω μια χαρα τα καταλαβα!ΝΑ μεταφρασω! ! ! Παλι οφ τοπικ ειμαι :D :cry: 8) :shock: :P
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”