Barcelona FC

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
karapro
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Nov 25, 2004 3:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας συνάδελφοι μανατζαραίοι.
Ασχολούμαι με το FM από το CM02. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το CM04 γιατί ήταν μεγάλη αποτυχία και πιστύω οτί το FM06 είναι το καλύτερο της σειράς μέχρι τώρα.
Έχω την Barcelona στην τέταρτη χρονιά, είμαι στο μέσον της σεζόν (20η αγωνιστική) αήτηττος (52-9 γκολ), έχουμε ρίξει μια πεντάρα στην μισητή Real μέσα στο Μπερναμπέου και έχω ήδη διαφορά 13 βαθμών από την δεύτερη Atletiko Madrid και έχω ένα σερί 15 νικών σε όλες τις διοργανώσεις..
Παίζω σύστημα 4-3-3 (GK-DR-DC-DC-DL-DM-MC-MC-AMR-AML-ST).
Η ομάδα στήνετε ως εξής:
GK-S.Saja (V.Valdes, Barbosa)

DR-Beletti (Puyol), DC-Kompany, DC-Marquez (Gioda), DL-Sandro (Chiellini)

DM-Guarin (Biglia)

MC-Deco (Diego) MC-Xavi (Fabregas, Iniesta)

AMR-Saviola (Bojinov, Jesus Navas) AML-Ronaldinho (Messi)

ST-Eto'o (Amanatidis, Nadson).


Μέχρι τώρα έχω 2 πρωταθλήματα, 1 κύπελο, 4 σούπερ καπ, και ένα νταμπλ.
Στην Ευρώπη τα πήγαμε χάλια (αποκλεισμός στους 16 τις δύο πρώτες χρονιές από Αντερλεχτ!!!!!!, και Ίντερ, στα ημιτελικά την τρίτη από Αρσεναλ που το σήκωσε). Φέτος έχω κληρωθεί με Γιουβέντους (γαμώ την ατυχία μου) στους 16. Ελπίζω με την φόρα που έχει η ομάδα φέτος να μην σκοντάψει στη Γιούβε, και να πάρω και εκδίκηση για τον Θρύλο γιατί πολύ μας έχει πικράνει η Μεγάλη Κυρία.

ΘΡΥΛΕ ΓΕΡΑ, Η ΜΠΑΡΤΣΑ ΝΑ 'ΝΑΙ ΚΑΛΑ
Karapro
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συγνώμη αλλά είσαι εντελώς εκτός θέματος,εδώ προτείνουμε παίχτες που μας αρέσουν και προπονητές,αυτά καλύτερα να τα γράψεις στις Tακτικές FM 2006!!!!
User avatar
karapro
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Nov 25, 2004 3:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ξέρω. Εκεί ήμουν αλλά κάπουέκανα λάθος και μου το πόσταρε εδώ.
Δεν ξέρω αν γίνετε να μεταφερθεί στο σωστό μέρος.
Karapro
User avatar
karapro
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Thu Nov 25, 2004 3:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον, η χρονιά τελείωσε.
Όπως είπα και παραπάνω, με την φόρα που είχε η ομάδα, πέρασε την Γιούβε στους 16 με δύο νίκες (1-0 & 2-0), φτάσαμε τελικό CL (αφού πετάξαμε έξω Udinese στους 8 και Arsenal στους 4), όπου εκεί βρήκαμε την μισητή Real και με ένα 4-2 στην παράταση σηκώσαμε και την πρώτη ευρωπαϊκή κούπα μας από το 1997. Στο πρωτάθλημα η διαφορά από τον 2ο έμεινε στους 13β. (94β. 100-24 γκολ 29-7-2) και το πήραμε για 3η φορά σε 4 σεζόν. Στον τελικό του κυπέλου αντιμετωπίσαμε την πολύ καλή Sevilla ( με Drogba στην σύνθεσή της), η οποία σήκωσε το UEFA, με 6-2 (τα 2 ο Drogba), και το πήραμε για 2η φορά σε 4 σεζόν. Αυτό ήταν το 2ο νταμπλ και το πρώτο τρεμπλ. Φέτος με την αρχή της σεζόν σηκώσαμε και τα δύο σούπερ καπ (Ισπανικό με Sevilla 4-4 εκτός και 0-0 εντός, και της UEFA πάλι με Sevilla με 4-1). Πιστέυω οτι πιο καλά δεν γίνεται.
Η συνταγή της επιτυχίας αυτής είναι ασφαλώς πρώτα και καλύτερα η οικονομική δυνατότητα της ομάδας (μόνο από εισητήρια και διαρκείας σε μία σεζόν οι εισπράξεις ήταν ρ140m €), που μου επέτρεψε να πάρω παίκτες που μπορούν να κάνουν την διαφορά, το πλούσιο υλικό που είχε η ομάδα, η υποδομή της (στάδιο, προπονητήριο, κτλ), το staff (οι οποίοι από coach έως και physio είναι όλοι world class), το κλίμα της ομάδας στα αποδυτήρια, αφού όλοι οι παίκτες είναι μεταξύ τους φίλοι ( αυτό φαίνεται στο Personal του κάθε παίκτη Favourite personel), καθώς και με τον προπονητή τους ( αφού 19 από τους 25 παίκτες με έχουν σαν Favourite personel).
Όλα αυτά για να δουλέψουν, χρειάζονται και μια σωστή τακτική μέσα στο γήπεδο, η οποία θα εκμεταλλεύεται το ταλέντο των παικτών και τις δυνατότητές τους, δεν θα αλλάζει συνέχεια και για κάθε αντίπαλο, ώστε να την αφομοιώνουν οι παίκτες και οι παίκτες δεν θα αλλάζουν κάθε χρονιά με άλλους για να υπάρχει ένας κορμός με μια χημεία, στον οποίο οι προσθήκες θα είναι μόνο εκεί που χρειάζεται.
Η τακτική αυτή είναι αυτή που ανέφερα στο 1ο post. Δηλαδή ένα 4-3-3, που κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι είναι 4-5-1 ή κατά τον μοντέρνο τρόπο 4-1-2-2-1 κτλ. Το θέμα όμως δεν είναι πως θα την ονομάσεις, αλλά πως θα την εφαρμόσεις μέσα στο γήπεδο. Αυτό που κάνω εγώ είναι να έχω 4 αμυντικούς στη σειρά, όπου τα 2 DC (Kompany-Marquez) είναι βιδωμένα στην θέση τους με man marking, και mentality ultra defensive, και τα πλάγια back με λίγες επελάσεις ,zone marking, και mentality defensive. Το DMC (Guarin ή Mascherano) δεν έχει forward runs, mentality έχει defensive, man marking (συνήθως στον AMC του αντίπαλου), long shots often (και οι δύο έχουν 20) και passing often (ώστε να ξεκινούν τις προσπάθειες απο πίσω και να ανοίγουν την ομάδα στην επίθεση). Αυτοί είναι και οι μόνοι που αμύνονται. Από εκεί και πέρα οι υπόλοιποι οι μόνες εντολές που έχουν είναι επιθετικές και η μόνη αμυντική είναι να πρεσάρει όλη η ομάδα συχνά (Team push up often). Tα 2 MC (Deco-Diego) είναι αυτοί που οργανώνουν το παιχνίδι, κάνουν μακρινά σουτ, πασάρουν direct, έχουν συχνά forward runs και mentality attacking, ενώ τα 2 πλάγια AM (Ronaldinho-Saviola ή Bojinov-Messi) πιο πολύ επιθετικούς μπορείς να τους πεις παρά επιθετικά χαφ, αφού οι εντολές τους είναι να πλαγιοκοπούν την περιοχή του αντιπάλου και να σουτάρουν και όχι να σεντράρουν ή να πασάρουν στον ST (Eto'o) ο οποίος πολλές φορές χρησιμοποιήτε σαν target man, με mentality ulrta attacking. Αυτός τροφοδοτήτε από τα MC ή ανοίγει χώρους για τα 2 AM.
Σαφώς όπως καταλαβαίνετε στόχος της ομάδας είναι να σκοράρει πιο πολύ παρά να αμύνεται, αφού οι πέντε μπροστά μόνο με τα μάτια μαρκάρουν. Η άμυνα έχει αρκετά κενά και κυρίως στις αντεπιθέσεις, αλλά αν μπορούμε να βάζουμε πιο πολλά γκολ από τον αντίπαλο, ο στόχος έχει επιτευχθεί. Άλλωστε ποιος έχει κατηγορήσει προπονητή που τα έχει πάρει όλα, αλλά δέχτηκε πολλά γκολ . Η τακτική αυτή δεν ξέρω πως μπορεί να δουλέψει σε μικρότερη ομάδα, γιατί βασίζεται σε επιθετικούς και χαφ παγκόσμιας κλάσης που μπορούν να σκοράρουν με μεγάλη ευχέρεια όλοι (π.χ πέρσυ Deco 10- Diego 15- Ronaldinho 19- Saviola 22- Eto'o 34- Bojinov 20- Messi-7 γκολ), καθώς και σε πολύ καλούς αμυντικούς που μπορούν να τα βγάλουν πέρα με τα επιθετικά αστέρια του αντίπαλου (περσυ ο Kompany όποιον ανέλαβε τον έσβησε και από κοντά και ο Marquez) ενώ το μοτεράκι που λέγεται Guarin πιστεύω οτι όλοι σας τον γνωρίζετε.
Αυτά για να μην σας κουράσω άλλο.

ΘΡΥΛΕ ΓΕΡΑ, Η ΜΠΑΡΤΣΑ ΝΑ΄ΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!!
Karapro
AMIKxania
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Mon Feb 27, 2006 6:42 pm
Location: ΧΑΝΙΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

exo milan me systima barca... paei poli kala i omada...
paizo me... 4-2-3-1
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”