fitness = pre-season ?

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

επιτέλους αποφάσισα να παίξω ένα καινούριο παιχνίδι χωρίς να δίνω ραπόρτο :D και πήρα μια άσημη βουλγάρικη ομάδα. αλλά τέλος πάντων, στο θέμα.

το πρώτο πράγμα που κάνω πάντα όταν ξεκινάω παιχνίδι είναι να φτιάξω την προπόνηση. δηλαδή, να κάνω import τα σωσμένα προγράμματα που έχω φτιάξει (Pre-season, Defenders, Def Midfielders, Creative, Attackers) και να κάνω assign στους γυμναστές.

το pre-season είναι φτιαγμένο όπως συστήνετε όλοι - με μεγάλη έμφαση στα strength και Aerobic. στην ομάδα μου λοιπόν, ΟΛΟΙ οι μέσοι μου είχαν μεγάλο πρόβλημα φυσικής κατάστασης στην αρχή - ξεκινούσαν νορμάλ αλλά μέχρι το ημίχρονο είχαν πέσει στο 60-65! πίστεψα ότι οφειλόταν καθαρά στο match practice που τους έλειπε αλλά η αλήθεια είναι ότι έφτασε τουλάχιστον Σεπτέμβρης πριν έρθουν σε φυσιολογική κατάσταση.

στο 2μηνο διάλειμμα του πρωταθλήματος προσπάθησα να τους βάλω για λίγο καιρό στο pre-season, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σέρνονται τουλάχιστον για 3 εβδομάδες μετά την επιστροφή τους. και προς το τέλος της χρονιάς πάλι το ίδιο.

αυτοί που είχαν το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν (α) αυτοί που δεν έπαιζαν συχνά και (β) αυτοί με χαμηλό stamina και strength. λογικό. όμως στις παλιότερες εκδόσεις δε θυμάμαι παίκτη με stamina 8 ή 10 να εξουθενώνεται τόσο γρήγορα.

τώρα έχω σταματήσει στην έναρξη της pre-season περιόδου της 2ης χρονιάς. τι μπορώ να κάνω για να τους βελτιώσω τη φυσική τους κατάσταση; το pre-season αρκεί ή ύπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για fitness ειδικά; experts, please help. 8)
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λογικά για να έχεις ομάδα από Βουλγαρία δεν θα έχεις και τους καλύτερους coaches
Oπότε "λιώστους" λίγο στην αρχή για 2 βδομάδες στα strenght και aerobic με workload medium ή λίγο high και κάνε φιλικά κάθε 5 μέρες για ένα 20 ήμερο
Μετά από κάθε φιλικό να τους δίνεις μια μέρα rest,μην σου πω και κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος,και αν δεις ότι μερικοί έχουν πολύ χαμηλό condition δώσε 2 μέρες

Δύο βδομάδες πριν το πρωτάθλημα ξεκίνα τους με τη προπόνηση general χωρίς φιλικά και παίζε με το workload

Τώρα όσων αφορά τη διακοπή δώστους 5-7 μέρες rest και ξαναλιώστους πάλι με strenght και aerobic :twisted: για ένα 10ήμερο
Μετά κλείσε φιλικά κάθε 7-10 μέρες και τη προπόνηση General



Μα καλά
Βουλγάρικη ομάδα πήρες?
Δεν ήσουν καλά στην Ελβετία? :-P
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

πολύ αναλυτικό, ευχαριστώ!

μωρε καλά ήμουν αλλά ήθελα να πάρω και μια ομάδα με professionals. οι άλλοι είναι ντεμί. :wink:

η ομάδα που πήρα είναι βέβαια από τις χειρότερες στην 1η κατηγορία αλλά δεν πέσαμε. :D οι coaches που παρέλαβα ήταν επιπέδου League 2 (άντε 1) αλλά πήρα άλλους 2-3. οι παίκτες επίσης αλλά στρώνουν σιγά-σιγά. :D

πάντως οι καλές ομάδες έχουν μερικούς πολύ καλούς παίκτες που άνετα έπαιζαν σε μεγάλα πρωταθλήματα. :wink:
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
athens7772000
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Feb 11, 2005 4:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν παίζεις πολύ μικρό πρωτάθλημα, όλοι οι παίκτες που έρχονται σε σένα έχουν πολύ μικρό current abiliy οπότε άν τους προπονήσεις για να έχουν stamina 15 + θα ξεχάσουν και την λίγη μπάλλα που ξέρουν :D. Είναι και θέμα συστήματος, για να παίξει παίκτης με βελάκι και forward runs orten θέλει stamina 17+... θα σε συμβούλευα να ψάξεις λίγο το σύστημα που παίζεις και να αποτρέψεις τις "γεροντάρες" απο το να τρέχουν πάνω κάτο το γήπεδο. Και σιγά να βγούνε στην επίθεση άν το κατέχουν το τόπι καλύτερα απο τους αντιπάλους τους, θα τους τα βάλουν τα γκόλ που χρειάζεσαι. Το time wasting often και το rythm slow είναι ότι πρέπει για τέτοια παιχνίδια που οι γεροντάρες μαθαίνουν στα πιτσιρίκια ποδόσφαιρο. 'Α και κάτι βασικό... αν παίζεις συνέχεια, δίνε rest σε όποιον έχει condition κάτω απο 75% 2 days σε όποιον έχει κάτω απο 65%. Άν πάλι παίζεις μί α φορά την εβδομάδα δεν τρέχει και τίποτα άν κάνουν λίγο παραπάνω να συνέλθουν. Ιδανικό training δέν είναι να είναι οι παίκτες σου στο 100% την επόμενη ημέρα αλλα την ημέρα πρίν το επόμενο μάτς.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

βασικό: δεν έχω γεροντάρες. :D μόνο ο DM μου είναι 30. έτυχε, αν και γενικά προτιμώ να παίρνω νεαρούς και να τους "φτιάχνω", ώστε στα 28-30 τους να είναι όσο καλύτεροι γίνονται. τότε ας γεράσουν στην ομάδα, δε με πειράζει. 8)

τα νιάνιαρα είναι που έχουν στάμινα 7, 8, 10 και δεν αντέχουν... :roll: κάποιοι πάντως απ'αυτούς πέρασαν από PT σε FT προπόνηση (και συμβόλαιο φυσικά) μέσα στη χρονιά και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.

πάντως το τελευταίο που λες το ξέρω. :wink:
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
syd barret
Rotation
Rotation
Posts: 1135
Joined: Thu Nov 03, 2005 10:26 pm
Location: KALLITHEA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="uptight"]
τα νιάνιαρα είναι που έχουν στάμινα 7, 8, 10 και δεν αντέχουν... :roll: κάποιοι πάντως απ'αυτούς πέρασαν από PT σε FT προπόνηση (και συμβόλαιο φυσικά) μέσα στη χρονιά και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.[/quote]

Ορμώμενος απ'αυτό, να σημειώσω κάτι ΟΦΤΟΠΙΚ που έχω παρατηρήσει: Όλα σχεδόν τα πιτσιρίκια, μπορεί να έχουν κάποια καλά στοιχεία που να ανεβαίνουν σιγά σιγά. Αλλά αν δεν μεγαλώσουν, να τους κάνεις FT συμβόλαιο, ουσιαστικά παράμένουν στάσιμοι. Μόνο τότε γίνεται η έκρηξη και λίγο αργότερα το ξεκαθάρισμα (25 καινούργιοι κάθε χρόνο ? τι είμαστε ορφανοτροφείο ?)
Tsak: Ο άνθρωπος που μιλάει στον Τοτό και δεν βρίσκει τίποτα το περίεργο...

Tsakalaki

Παρ Μαρ 23, 2007 6:50 pm

Τοτέ, έλα να γραφτείς στον σύνδεσμο της Τότεναμ που έχουμε ανοίξει, να πάμε να δούμε το τελικό του ΟΥΕΦΑ στη Γλασκώβη......
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2006”