Τα απομνημονεύματα του Sam Staples

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κυριακή, 3 Απριλίου 2005

Κοιτάζοντας τη βροχή έξω, το αποφάσισα. Επιτέλους, οι σκέψεις μέσα στο κεφάλι μου ξεκαθάρισαν. Βρήκα τι φταίει και είμαι συνέχεια έτσι, με τα μούτρα μέχρι το πάτωμα. Το Λονδίνο φταίει. Η μάλλον, η χώρα ολόκληρη φταίει. Από τούτο εδώ το ανήλιαγο, βρώμικο διαμέρισμα μέχρι τον σιχαμερό Johnston που δε θα μου δώσει αύξηση ούτε σε 30 χρόνια. Από τον Τάμεση μέχρι τον Blair. Όλοι και όλα φταίνε. Θα φύγω. Αν δεν το κάνω τώρα, δεν θα το κάνω ποτέ.

Τετάρτη, 27 Απριλίου 2005

Επιτέλους, τέλος. Το τελευταίο «τσεκ» σημειώθηκε στη λίστα μου: τα – λίγα – έπιπλα έχουν πακεταριστεί, τα βιβλία και τα cd μου επίσης. Τα ρούχα μου... έτσι κι αλλοιώς τα περισσότερα ήταν άθλια, βαρετά πουκάμισα για τη δουλειά. Σιχαμένα κι αυτά. Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού πληρώθηκε μέχρι και την τελευταία πένα από το τελευταίο νοίκι. Ο Johnston παρέλαβε χτες το πρωί με γουρλωμένα μάτια την παραίτησή μου – και είναι τόσο κρίμα που δεν είχα μια μηχανή να τον τραβήξω, εκείνο το αποσβολωμένο ύφος του! So there, ηλίθιε. Δεν θα σε ξαναδώ ποτέ.

Τι άλλο έμεινε; Α, το εισιτήριο. Μου κάνει παρέα, δίπλα στο τελευταίο κουτάκι Guiness. Λονδίνο-Ζυρίχη, αύριο το πρωί, με τη SwissAir. Χωρίς επιστροφή.

Πέμπτη, 28 Απριλίου 2005

Εϊναι μεσημέρι, κι έχω πάρει το υπεραστικό λεωφορείο για τον τελικό μου προορισμό. Μόνη μου συνοδεία, δυο μεγάλες βαλίτσες και το πιστό μου λάπτοπ όπου και γράφω τούτες δω τις σκέψεις. Χαζεύω το τοπίο έξω από το παράθυρό μου: βουνά! Πολλά, πολλά βουνά. Και ψηλά, τα άτιμα. Και λίμνες, που φαίνονται χαμηλά. Και βοσκοτόπια. Και ήλιος, με λίγα συννεφάκια. Ελβετία. Σε λίγες ωρίτσες, θα είμαι στην Kriens.

[img]http://img516.imageshack.us/img516/2383 ... 8zf.th.jpg[/img]

Μια μικρή, γραφική πόλη στα 2000μ υψόμετρο. Με όμορφα σπίτια, πνιγμένη στο πράσινο. Εδώ οι άνθρωποι ζουν ήρεμα. Ένας συνάδελφος είχε έρθει για διακοπές στη Λουκέρνη, που είναι πολύ κοντά, και είχα δει φωτογραφίες. Χρόνια το σκεφτόμουν... Και τώρα το πραγματοποιώ. Σχεδόν δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου!

Κυριακή, 15 Μαίου 2005

Όλα πηγαίνουν καλά ως τώρα. Το σπιτάκι που βρήκα είναι μικρό αλλά πανέμορφο, και όχι όσο ακριβό θα περίμενα – πάνω κάτω όσο κόστιζε κι εκείνη η τρύπα στο Λονδίνο. Αλλά καμία σχέση. Οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί, αν και απορούν πως πήρα τέτοια απόφαση. Θα τους το εξηγήσω κάποια στιγμή. Το κλίμα είναι υπέροχο. Κάθε πρωί βγαίνω έξω και τρέχω μερικά χιλιόμετρα κάτω από τον επιβλητικό όγκο του Pilatus, με την κορυφή των 2125μ να είναι ακόμα κάτασπρη. Πηγαίνω με τα πόδια στην κεντρική αγορά, που είναι λες κι έχει βγει από παραμύθι, και αγοράζω φρούτα. Και κάθε πρωί έχω ολόφρεσκο γάλα έξω από την πόρτα μου. Για να μη μιλήσω για τις σοκολάτες. Χώρια που δεν έχει βρέξει ούτε μια φορά.

Βέβαια δεν έχει Guiness, αλλά και οι δικές τους μπύρες είναι εξαιρετικές. Κανένα πρόβλημα κι εκεί.

Και θα πει κανείς, πως ζεις; Εϊναι ένα θέμα. Προς το παρόν οι οικονομίες 7 χρόνων δουλειάς αρκούν. Αλλά δεν θα’ναι για πολύ. Το σκεφτηκα καλά και αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να βγάλω τα προς το ζην όπως στην Αγγλία, παρά την εμπειρία μου από δουλειά γραφείου και τα σπαστά γερμανικά μου. Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να χωθώ ξανά σ’ένα γραφείο. Θα κάνω κάτι άλλο.

Μικρός, ούτε που είχα φανταστεί ότι θα δούλευα ποτέ σε γραφείο. Για την ακρίβεια, δεν είχα φανταστεί ποτέ κάτι άλλο για τη ζωή μου, εκτός από το να παίζω ποδόσφαιρο. Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου το’βλεπε. Το’ξερε. Έπαιζε ο ίδιος στη Barnet, και μ’εγραψε κι εμένα. Όμως εκείνη η μέρα τελικά με σημάδεψε για πάντα. Εκείνη η βροχερή μέρα του Φλεβάρη του ’90, που δεν θα ξεχάσω ποτέ. 15 χρονών, στο χειρουργείο με κάταγμα στη γάμπα. It hurt like hell.

Ο μικρός Sam δεν ήταν γραφτό να παίξει ποτέ σοβαρά ποδόσφαιρο. Όμως του μπήκε κάτι άλλο στο κεφάλι, και ως γνωστόν όταν μπαίνει κάτι στο κεφάλι ενός Staples, δε βγαίνει ποτέ.

Πήρα το δίπλωμα του προπονητή με το που τελείωσα το Bachelor’s μου, όμως η δουλειά που μου βρήκε ο θείος στου Johnston έμελλε να αποβεί μοιραία για τα όνειρά μου και να τα βάλει στο χρονοντούλαπο. Ως τώρα! Το έφερα μαζί μου το δίπλωμα. Και δόξα τω Θεώ, κι εδώ παίζουν ποδόσφαιρο...

Σαββατο, 11 Ιουνίου 2005

Πρωί-πρωί, χτύπησε το κινητό μου (έχω κρατήσει το παλιό μου Nokia κι έκανα σύνδεση με κάρτα στην SwissCom). Η αίτησή μου έγινε δεκτή! ΕΙΜΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ SC KRIENS! Είναι απίστευτο, απίστευτο... είμαι τόσο χαρούμενος! Ντύθηκα στο λεπτό και σε ένα τέταρτο ήμουν στα γραφεία του συλλόγου. Ο πρόεδρος είναι ένας ευγενέστατος, πολύ καλοσυνάτος κύριος, ονόματι Anton Burri. Βέβαια όλοι οι πρόεδροι φαντάζομαι ότι θα είναι κάπως έτσι, την πρώτη μέρα που τους συναντάς. Σϊγουρα δεν θα’ναι τόσο χαρούμενος και ευγενέστατος και καλοσυνάτος αν τυχόν η ομάδα κάνει 4-5 ήττες και βρεθεί στην επικίνδυνη ζώνη. Προς το παρόν, πάντως, τον συμπάθησα πολύ. Κι επειδή κι εκείνος μάλλον με συμπάθησε, ελπίζω να μην τον στενοχωρήσω σύντομα.

Η ομάδα είναι ημι-επαγγελματική. Δηλαδή, οι παίκτες είναι part-time παίκτες και κάνουν κι άλλη δουλειά για να συμπληρώσουν το εισόδημά τους. Ενδιαφέρον. Βρίσκεται στην Challenge League. Κάτι σαν το Championship της Αγγλίας – η δεύτερη κατηγορία της χώρας. Ιδρύθηκε το 1944 και η φανέλα της έχει άσπρες και πράσινες κάθετες ρίγες. Το γηπεδάκι της λέγεται Kleinfeld και χωράει 2500 ανθρώπους. Τώρα πόσοι έρχονται στην πραγματικότητα, θα το διαπιστώσω σύντομα.

Απ’ότι κατάλαβα, η Kriens είναι από τις μικρομεσαίες ομάδες στην κατηγορία, και ο κος Burri δεν έδειξε να έχει τίποτα εξωπραγματικές απαιτήσεις και φιλοδοξίες. Τόσο το καλύτερο, σκέφτηκα. Εκτός αυτού, φάνηκε και χουβαρντάς. 275.000 Ευρώ για μεταγραφές! Και το συμβόλαιό μου... 11.500 Ε το μήνα!!! Σχεδόν τριπλάσια από αυτά που έπαιρνα στον Johnston – τι τον θυμήθηκα τον άθλιο. Μέχρι το 2006, για αρχή. Ειλικρινά, όλα σήμερα εμοιαζαν με όνειρο. Κι έδωσα όρκο στον εαυτό μου να το κάνω να κρατήσει.

Κυριακή, 12 Ιουνίου 2005

Ώρα για δουλειά. Εκτός του κου Burri, γνώρισα χτες και τον γενικό διευθυντή, τον Fischer, και τον διευθυντή ποδοσφαίρου, τον Α.Meier. Δε μου άρεσαν ιδιαίτερα οι τίτλοι τους, κι ελπίζω να μην ανακατεύονται στη δουλειά μου, αλλά για αρχή προσπάθησα να σκεφτώ θετικά. Είναι εδώ για να με βοηθάνε. Με τους τρεις τους μαζί, είδα για πρώτη φορά το γήπεδο.

[img]http://img516.imageshack.us/img516/3461/kriens5bl.jpg[/img]

Kι ύστερα με πήγαν στο προπονητικό κέντρο.

Το προσωπικό είναι πολυπληθέστατο! Έμεινα άναυδος όταν είδα να με περιμένουν ΕΞΙ (!!!) γυμναστές, δυο φυσικοθεραπευτές, δυο «κατάσκοποι» και ο βοηθός μου, Paul Meier. Ο τελευταίος είναι υπέυθυνος για την ακαδημία και την ομάδα των Νέων. Όλα αυτά σε μια ημι-επαγγελματική ομάδα!

Έχοντας εξασκήσει για λίγο καιρό τα γερμανικά μου, και με τα δικά τους κουτσοΑγγλικά, μπορέσαμε να συνεννοηθούμε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι μου προκάλεσε σχεδόν αγαλλίαση η αποκάλυψη ότι ανάμεσα στους γυμναστές υπάρχει κι ένας Αγγλοελβετός, ο Mark Adams. Και άλλος ένας από την St Lucia, ο οποίος μιλούσε επίσης άπταιστα Αγγλικά. Αυτοί οι δυο θα είναι πολύτιμοι βοηθοί και φρόντισα από την πρώτη στιγμή να τους το μεταφέρω. Πολύ καλά παιδιά, μπήκαν αμέσως στο νόημα.

Επίσης οφείλω στον εαυτό μου ένα μπράβο που δεν έβαλα τα γέλια όταν μου συστήθηκε ο σεβάσμιος κύριος (56 ετών παρακαλώ – όσο θα ήταν τώρα ο πατέρας μου, και σχεδόν διπλάσια από τα δικά μου 29) Franz Fantastik! Τι φοβερό όνομα... μου θυμίζει τους Franz Ferdinand.

Το’ξερα πως είχα κάνει λάθος. ERWIN Meier λέγεται ο βοηθός. Υπάρχουν τρεις Meier μόνο στο προσωπικό και τη διοίκηση. Κι ένας ακόμα στο ρόστερ της ομάδας. Αύριο θα τον γνωρίσω κι αυτόν. Σήμερα τα παιδιά είχαν ρεπό.
Last edited by uptight on Sun Nov 27, 2005 11:08 am, edited 1 time in total.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έκαστος στο είδος του......και η uptight στις FM ιστορίες!!!!! :yea:

Η αρχή ασχολίαστη,αφού είναι τέλεια 8)

Καλή τύχη στα ξένα Mr.Staples!!!!! :-)

Y.Γ.Βάζε αρκετές photo όπως τώρα :wink:
tommot
Manager
Manager
Posts: 4536
Joined: Thu Apr 07, 2005 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Bayern,Barca,Roma,L'pool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλά το ξεκίνησες Uptight!!!Μπράβο...Σε καθηλώνει...άντε καλή συνέχεια στην ομαδάρα!!!Ημι-επαγγελματική ε?Δεν ήξερα οτι έχει και τέτοιες στο FM... :oops:
Image
Spoiler: show
  • Uefa Champions League/European Cup Winners : 5
  • Uefa Europa League/Uefa Cup winners : 1
  • Intercontinental Cup Winners : 2
  • Bundesliga Winners : 28
  • DFB-Pokal Winners : 18
  • DFB-Liga Pokal Winners : 6
  • DFB Supercup Winners : 5
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Οντως μπηκες πολυ καλα..
Που την ανακαλυψες ρε θηριο αυτην την Κριενς?
Και ημιεπαγγελματικη?
Καλη επιτυχια.
Καλο θα ητανε να μην ποσταρεις πολυ αναλυτικα την πορεια σου ωστε να την προχωρησεις σχετικα γρηγορα.
Να δουμε και ποτε θα φτασεις απο τα αλωνια στα σαλονια :wink:
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
User avatar
jackys
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 279
Joined: Fri Aug 05, 2005 9:53 am
Football Manager της ομάδας: Harrogate(fm 2007)
Αγαπημένη Ομάδα: Αποελ και Αρσεναλ
Status: Polloi gamiaes esinaxtikasin tzai arkepsa tzai fooumai
Location: Κάπου χαμένος στο κόσμο των παραμυθιών και της πραγματικότητας
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολύ καλό ξεκίνημα
Αλλά θα προτιμούσα να σηνέχιζες παράληλα και την ιστορία με τον Mr Smith στη Nottingham Forest από το Football manager 2005
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ευχαριστώ... :D

μην ανησυχείτε οι οπαδοί του Σμιθ, φυσικά θα συνεχιστεί. απλά αποφάσισα να αρχίσω κάτι διαφορετικό, γιατί έτσι θα έχω και τη διάθεση να συνεχίσω να γράφω και το άλλο. :wink:

υπάρχουν πολλές ημιεπαγγελματικές ομάδες στο FM! σε όλη τη Σκανδιναβία, οι κατηγορίες πλην των πρώτων κάθε χώρας είναι ημιεπαγγελματικές... όι βασικές διαφορές είναι στην προπόνηση (σαφώς λιγότερο δυνατό πρόγραμμα) και στους μισθούς. υποθέτω όμως ότι αν ανέβεις στην πρώτη κατηγορία αλλάζουν αυτόματα σε full-time. σίγουρα η Βασιλεία, η Τουν και οι άλλες δεν είναι ημι-επαγγελματικές... :roll:

πως το ανακάλυψα... :) απλό. διάλεξα το πρωτάθλημα της Ελβετίας, πήρα τον ευρωπαϊκό οδικό χάρτη μου της Michelin και έψαξα ποια από της ομάδες της Challenge είναι στην πιο μικρή πόλη. Υπάρχει και μια μικρότερη νομίζω αλλά μου άρεσε αυτή. :wink:

gespi - όμως έλα που θέλω να την ποστάρω ΠΟΛΥ αναλυτικά... :D εμπνεύστηκα από τον Ολλανδο και το Χαϊδάρι αλλά μου άρεσε η ιδέα του ημερολογίου. έχει άλλο τρόπο γραψίματος και είναι μια πρόκληση. δυστυχώς, θα διαβάσετε πολλά. :D
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
AEKARA 21
Rotation
Rotation
Posts: 1048
Joined: Thu Mar 17, 2005 4:50 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,Napoli,Valencia,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Άντε και σου εύχομαι την ίδια επιτυχία με το FORESTER!!! :victory:
R 21
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δευτέρα, 13 Ιουνίου 2005

Επόμενο βήμα, η γνωριμία μου με τα «παιδιά» που έγινε σήμερα. Η πρώτη ομάδα έχει 19 παίκτες. Καλός αριθμός, αλλά βλέποντάς τους έναν-έναν στην προπόνηση και φυσικά με την πολύτιμη βοήθεια των διάφορων Meier και των πιστών μου συντρόφων Adams και Huber (ο ΣανταΛουτσιανός) διαπίστωσα ότι κάποιοι δεν θα παραμείνουν. Και ότι χρειαζόμαστε μεταγραφές. Διότι καλά μου τα είπε ο Burri, αλλά εγώ δεν σκοπεύω να ξεκινήσω την ονειρεμένη μου προπονητική καριέρα με κάτι λιγότερο από τον τίτλο. Όπως κι αν λέγεται αυτός!

Τερματοφύλακες. Έχω δυο. Με μεγάλη χαρά διαπίστωσα ότι ο ένας εξ αυτών, ο Patrick Foletti, είναι πάρα πολύ καλός και μάλιστα έχει παίξει στην Derby! Ο 31χρονος Ιταλοελβετός μου είπε ότι αποφάσισε να επιστρέψει στην πατρίδα μετά από το σύντομο πέρασμα από τα αγγλικά γήπεδα, καθώς η γυναίκα του δεν άντεξε για πολύ την Αγγλία (κάπου εκεί χαμογέλασα και του είπα ότι κάπως έτσι βρέθηκα κι εγώ εδώ). Είναι μάλλον κοντός για τέρμα αλλά είναι γρήγορος, δυνατός και σχετικά αλτικός. Και αρκετά εκκεντρικός απ’ό,τι είδα. Φαντάζομαι ότι θα είναι από τους αγαπημένους της εξέδρας, αν και μόλις ένα χρόνο στην ομάδα. Ήδη έχει καπαρώσει τη θέση του βασικού.

Ο δεύτερος τερματοφύλακάς μου είναι ένα ερωτηματικό. Ένας ψαρωμένος πιτσιρικάς, 18 χρονών, από την Αλβανία, ο οποίος δε γνωρίζει άλλη από τη μητρική του γλώσσα συν κάποιες σκόρπιες λέξεις στ’αγγλικά που μάλλον έχει μάθει από κομμάτια χιπ-χοπ (όταν ήρθε για την προπόνηση, πριν μπει στ’αποδυτήρια, αναρωτήθηκα αν έχουμε και MC στην ομάδα έτσι όπως ήταν ντυμένος). Πιο κοντός από τον Foletti (μα 1.72μ τέρμα; Εκτός αν ψηλώσει κι άλλο...), και χωρίς ιδιαίτερα αθλητικά προσόντα, αλλά αρκετά καλός σε αυτά που πρέπει να κάνει ο τερματοφύλακας. Θα πρέπει να τον δω πως θα εξελιχθεί, αλλά ίσως να χρειαστεί να βρω κάποιον λίγο πιο μεγάλο και αυτόν να τον στείλω στους U19s.

Αμυντικοί. Ο Τέταρτος Meier. Ο Markus. Λίμπερο. Με συνοπτικές διαδικασίες, αποφάσισα ότι οι Meier είναι πάρα πολλοί και καλύτερα να μείνουν τρεις, αφού ο συγκεκριμένος τυπάκος απλά δε μου κάνει. Κατ’αρχήν, κανένα από τα ατέλειωτα συστήματα που έχω εφεύρει και καταστρώσει όσο δούλευα στον (μπλιαχ) Johnston και φανταζόμουν ότι ήμουν προπονητής δεν είχε λίμπερο. Επιπλέον, το παιδί δεν μπορεί να παίξει στόπερ ούτε στα πιο τρελά του όνειρα. Καλός στη σκέψη και στις αποφάσεις, αλλά ως εκεί. Το τάκλιν του δεν κάνει ούτε για την Conference, η κεφαλιά του επίσης, και είναι και αργός. Για κακή του τύχη, δεν είναι ούτε συγγενής κάποιου από τους άλλους Τρεις Meier. Έτσι, είναι ο πρώτος που μπήκε στη μαύρη λίστα.

Ante Curic. 21 ετών, Σερβοελβετός. Δεξί μπακ (D R) που σε εκτακτότατη ανάγκη παίζει και αριστερό. Όχι ιδιαίτερα γρήγορος, κι εγώ τα μπακ μου τα θέλω γρήγορα. Καλούτσικη πάσα, τσαμπουκάς, ηγέτης αλλά από αμυντικές ικανότητες λίγα πράγματα. Στα θετικά η μικρή του ηλικία. Ένα ερωτηματικό δίπλα στο όνομά του. Γρίφος #2.

Επόμενος στη σειρά, η σημαία της ομάδας. Ο κύριος Michael Egli, 32 ετών και γέννημα-θρέμμα Kriensιανός. Είναι τόσα χρόνια στην ομάδα, που κανένας οπαδός της Kriens δεν μπορεί να τη διανοηθεί χωρίς τον «Μιχαλάκη». Σημαντικά βέβαια όλα αυτά, όμως για καλή μου τύχη πρόκειται για πολύ καλό παίκτη κι έτσι δεν θα χρειαστεί να τους τον στερήσω. D RC με εξαιρετικό τάκλιν και μαρκάρισμα, γρήγορος, ζόρικος, αποφασιστικός, έμπειρος. Ακριβώς ό,τι χρειάζομαι για να στήσω γύρω του μια άμυνα. Υστερεί σχετικά στο ψηλό παιχνίδι αλλά το καλύπτει με το πάθος του. Ένας ακόμα σίγουρος.

Άλλο ένα δεξί μπακ (D R), ο Blerim Rhudani. 22 ετών αυτός και σαφώς καλύτερος για τη θέση από τον Curic. Γρήγορος, με καλό τάκλιν, εύστροφος και δυνατός στο παιχνίδι του. Σε πάσα και ντρίμπλα είναι άθλιος αλλά αυτό ξεπερνιέται και βελτιώνεται. Στα χαρτιά, κερδίζει τη θέση καθαρά.

Αμυντικά χαφ. Το σύστημά μου έχει έναν, αλλά εδώ έχω δυο περιπτώσεις που θα με βάλουν σε δίλημμα. Η πρώτη ακούει στο όνομα Erwin Barmettler. 25 ετών, αριστεροπόδαρος και με πολύ καλά αμυντικά προσόντα. Εϊναι γρήγορος και μπαίνει με φανατισμό στις φάσεις, αλλά όχι ιδιαίτερα καλός σττο δημιουργικό κομμάτι. Με λίγα λόγια, ένας ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ μέσος.

Ο άλλος, ο Owusu Benson, είναι το ακριβώς αντίθετο. Ένας σχετικά λεπτεπίλεπτος Γκανέζος που έχει γυρίσει τη μισή Ελβετία στα 28 του χρόνια. Φοβερό τάκλιν αλλά το κυριότερο προσόν του είναι η πάσα ακριβείας που διαθέτει. Είναι πολύ πιο δημιουργικός από τον Barmettler και έχει και καλό σουτ. Αυτός μάλλον θα παίζει όταν θα θέλω αμυντικό μέσο που να προωθείται πολύ, όταν θα παίζω με χειρότερες ομάδες. Ή ως δεύτερος δίπλα στον Barmettler. Ή απλά πιο μπροστά.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
ThemosOlandos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1670
Joined: Mon Oct 20, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός/VV Terneuzen
Location: Terneuzen Nederland
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τι να πω εγώ.. αφού το λέω συνεχεια. Πάλι βρέθηκε ποιος θα με περάσει στην καλύτερη ιστορία :-)

Go Ράνια go :yea: :yea:
FM 2009 ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ 3D
haidarifc
Asst Researcher - Good Players' Expert
Asst Researcher - Good Players' Expert
Posts: 2858
Joined: Tue Dec 14, 2004 4:32 pm
Location: 214 χλμ. Δυτικά της Αθήνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπράβο ρε uptight. Γυναικία φαντασία! :victory: Αμα κάνεις και συνέχεια του Σμιθ και τα προλαβαίνεις και τα 2 απλά θα με αφήσεις άφωνο!
Scout [url=http://www.fmgreece.com/phpBB2/viewtopi ... 2:3f7tv4ko][b:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Χ[/color:3f7tv4ko][color=red:3f7tv4ko]Α[/color:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Ϊ[/color:3f7tv4ko][color=red:3f7tv4ko]Δ[/color:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Α[/color:3f7tv4ko][color=red:3f7tv4ko]Ρ[/color:3f7tv4ko][color=blue:3f7tv4ko]Ι[/color:3f7tv4ko][/size:3f7tv4ko][/b:3f7tv4ko][/url:3f7tv4ko]

" ...Εχω μια θλίψη που 'ναι τόσο μεγάλη
Που όλο φοβάμαι μη τυχόν και ξεσπάσει
Κι ισορροπώ μέσα σ' του ονείρου τη ζάλη
Μ' ένα κεφάλι γεμάτο χρυσάφι... "
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

όλα θα τα βολέψουμε. :D

(συνέχεια)

Πιο μπροστά… είναι ένα θέμα. Εκεί που οι αμυντικοί της ομάδας δε φτάνουν, οι μέσοι περισσεύουν! Υπάρχουν, ούτε λίγο ούτε πολύ, ΠΕΝΤΕ αριστεροί μέσοι! Βέβαια ο ένας, ο 20χρονος Ουρουγουανός Figoli, φεύγει για την Aarau την 1η Ιουλίου. Είναι καλός, αλλά τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να τον κρατήσω. Και οι άλλοι είναι επίσης καλοί, ο καθένας με τον τρόπο του. Μόνο που δεν μπορώ να τους κρατήσω όλους.

Ένας που σίγουρα θα κρατήσω είναι ο Ιταλοελβετός Giuseppe Nocita. AM L, 27 χρονών, σχετικά γρήγορος, καλή πάσα, καλή σέντρα, ηγέτης. Θεωρείται από τα αστέρια της ομάδας.

Ικανό back-up είναι ο 25χρονος M L Marco Kottmann, γεννημένος στη γειτονική Λουκέρνη. Δημιουργικός και ομαδικός, σίγουρα θα μου φανεί χρήσιμος.

Υπάρχει επίσης ο Mauricio Melina, Ιταλοελβετός AM L 29 ετών, ο οποίος έχει εξαιρετική σέντρα και τελειώνει τις φάσεις πολύ καλά. Όμως αυτόν τον έχει ζητήσει δανεικό η Thun και υποθετω ότι θα πάει. Επιπλέον, είναι ο πιο αργός από όλους και αυτό δεν είναι ό,τι το καλύτερο για winger. Χώρια που στην ηλικία του δεν μπορεί να βελτιωθεί.

Τέλος, είναι και ο 22χρονος Elvin Bektesevic. Γρήγορος, με ηγετικές ικανότητες αλλά ελλείψεις στην τεχνική. Φαίνεται εξελίξιμος όμως και τον κρατάμε. Τελικά τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να πουλήσω και τον Melina. Ελπίζω να μην είναι μεγάλη αδυναμία του προέδρου ή κάτι τέτοιο...

Δεξιά, τα πράγματα είναι πιο σαφή. Ο 26χρονος M RC Heinz Schumacher τρέχει περίπου όσο και ο συνονόματός του της F1, και είναι πολύ δημιουργικός και με πολύ καλή πάσα. Με τις σέντρες δεν τα’χει καλά, αλλά έτσι κι αλλοιώς θα προσπαθήσω να μην παίζει η ομάδα με σέντρες.

Το back-up του λέγεται Michael Budmiger, 24 ετών AM R. Φαίνεται να έχει προσόντα αλλά να μην έχει εξελιχθεί όπως αναμενόταν. Είναι και πιο αργός απ’ότι θέλω. Έτσι κι αλλοιώς δεν θα είναι βασικός...

Τελευταίος από τους μέσους είναι ο 33χρονος Γερμανός ΑΜ C Christian Brand. Ένας εξαιρετικός παίκτης. «Βλέπει» γήπεδο, εξαιρετικός πασέρ, απρόβλεπτος στις ενέργειές του από τους αντιπάλους, με πολύ καλή σέντρα και ντρίμπλα και πολύ τεχνικά χτυπήματα φάουλ. Και «έχει» και τα δυο πόδια. Και γρήγορος για την ηλικία του. Άνθρωπος εμπιστοσύνης.

Για το τέλος, οι τρεις επιθετικοί μου. Όχι τίποτα σπουδαίο. Ο Reto Burri είναι το «αστέρι», στα 29 του, αλλά τα αρκετά καλά στοιχεία του χωρίς τη μπάλα αντισταθμίζονται από το μέτριο τελείωμά του. Το καλό είναι ότι δεν είναι συγγενής του προέδρου. Οπότε μπορώ να αγοράσω άλλον.

Οι άλλοι δυο είναι πιτσιρίκια. Ο 18χρονος Claudio Lustenberger είναι από εδώ, ένα ταχύτατο παιδί που όμως υστερεί σε πολλά στοιχεία και θέλει πολλή δουλειά. Και ο επίσης πολύ γρήγορος 19χρονος Αλβανός Krist Nuaj, που μάλλον ήρθε παρέα με τον Tahiraj, τον τερματοφύλακα, έχει το καλύτερο τελείωμα απ’όλους αλλά κι αυτός θέλει δουλειά.

Στις ρεζέρβες και στους μικρούς δεν υπάρχουν πολλά πράγματα, αλλά αυτά τα λίγα είναι καλά. Δυο ελπιδοφόροι μέσοι κι ένας Κροατοελβετός που θα φύγει – δε μου κάνει - στις ρεζέρβες, και δυο πάρα πολύ καλοί νεαροί μέσοι στην U19. Ειδικά ο ένας, ο 17χρονος, το πολύ του χρόνου θα είναι στην πρώτη ομάδα. Όμως στους μέσους, όπως είπα, έχουμε απαρτία. Αλλού είναι τα προβλήματα.

Στη λίστα μου σημείωσα τα ψώνια που πρέπει να κάνω. Τουλάχιστον ένας αριστερός μπακ γιατί δεν έχουμε ούτε για δείγμα. Κατά προτίμηση δυο. Επίσης, δυο στόπερ, κι ένας καλύτερος επιθετικός. Ενδεχομένως κι ένας ακόμα τερματοφύλακας. Ευτυχώς, υπάρχουν χρήματα. Και τώρα πρέπει να προσπαθήσω να κοιμηθώ.

[img]http://img513.imageshack.us/img513/3584 ... 9zb.th.jpg[/img]
Last edited by uptight on Mon Nov 28, 2005 12:08 pm, edited 1 time in total.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
madmax7
National Manager
National Manager
Posts: 8258
Joined: Fri Mar 26, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
facebook προφίλ: madmaxouris11
Status: τα ξυνει...
Location: Ηλιουπολαρα !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[img]http://img460.imageshack.us/img460/8470/logo14ru.jpg[/img]


Καλοριζικος ο κος Staples !!!!!!

Αν και αυτα τα χρωματα ρε γμτ..... δεν ειχε καμια ομαδα σε κοκκινο; :D
Mundolinks - Internet Directory PageRank5-δωρεαν καταχωρηση sites/blogs
Φθηνά Αεροπορικά Εισητήρια
Diego Maradona wrote:"Τωρα μπορειτε πλεον να το ρουφηξετε. Και να συνεχισετε να το ρουφατε."
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

madmax: ας κάνω πως δεν διάβασα το σχόλιο... :D

Τρίτη, 14 Ιουνίου 2005

Δεν κοιμήθηκα και πολύ το βράδυ, καθώς έμεινα ως αργά για να φτιάξω μερικά προγράμματα προπόνησης. Δεν πρέπει να τους φορτώσω πολύ, αλλά είναι απαραίτητο να βελτιωθούν. Έβγαλα ένα πρόγραμμα με έμφαση στη φυσική κατάσταση που θα ακολουθήσουν όλοι μέχρι τα μέσα Ιουλίου, καθώς το πρωτάθλημα ξεκινάει στις 29/7. Και καταμέρισα τις αρμοδιότητες των γυμναστών. Κανένας δεν έφερε την παραμικρή αντίρρηση. Τέλεια.

Με τον Erwin Meier και τον άλλο Meier, τον διευθυντή, συζήτησα την περίπτωση πώλησης του Markus Meier. Φάνηκαν να συμφωνούν, και ο Μεγάλος Meier έστειλε τα απαραίτητα φαξ. Το ίδιο έκανε και για τον Lovric, από τις ρεζέρβες. Στο μεσημεριανό φαγητό, φώναξα και τους κατασκόπους μου. Ο Bourqui θα κοιτάζει τον επόμενο αντίπαλο, ενώ ο Negri έφυγε κιόλας για να ψάξει παίκτες στα οροπέδια της χώρας.

Πριν φύγει, πάντως, μου έδωσε ένα CD με ένα μεγάλο αρχείο όπου είχε «φακελωμένους» αρκετούς ενδιαφέροντες παίκτες, ώστε να δω αν υπάρχει κανένας που να μου κάνει. Πολύτιμος συνεργάτης. Το έβαλα στο λάπτοπ μου και άρχισα τη μελέτη. I love this guy.

Η λίστα ήταν αρκετά μεγάλη. Αριστερός αμυντικός της προκοπής δεν υπήρχε, όμως βρήκα έναν επιθετικό. Francesco Amato λέγεται, Ιταλός 25 χρονών. Παίζει στις ρεζέρβες της La Chaux-de-Fonds, η οποία τον πουλάει έναντι μόλις 1000 Ε. Ο Μεγάλος Meier έψαξε και τα βρήκε όλα αυτά όταν του τηλεφώνησα, και μου τα μετέφερε, όπως και το ότι φαίνεται να είναι στο στόχαστρο αρκετών ομάδων. Οπότε χωρίς χρονοτριβή στείλαμε την πρότασή μας το απόγευμα. Αϋριο υποθέτω θα μας απαντήσουν.

Βρέθηκαν επίσης κεντρικοί αμυντικοί. Ο ένας είναι ο Γάλλος (από το Μάλι βασικά) Samba Diawara, που παίζει στη Βελγική Tubize. Παικταράς για τα δεδομένα μας αλλά παραδόξως φτηνός – το φαξ που στείλαμε έλεγε μόνο 5Κ Ευρώ. Τον θέλουν κι άλλοι, αλλά αν έρθει θα έχουμε πιάσει λαβράκι. Με τα ίδια χρήματα, υπάρχει ο Stephen Rose της Altrincham. Πατριωτάκι μου, αν η ομάδα δεχτεί φαντάζομαι ότι δεν θα’χει αντίρρηση να έρθει. Περιμένω πολλές απαντήσεις αύριο.

Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2005

Αρκετά ενδιαφέρουσα μέρα σήμερα. Πρωί-πρωί, ήρθε πρόταση 20Κ Ευρώ από την Sion για τον Melina. Την έκανα δεκτή, καθώς όπως είπα έχω άλλους τρεις αριστερούς μέσους και ο συγκεκριμένος δεν είχε περιθώρια εξέλιξης, οπότε καλύτερα να πάρουμε τα χρήματα. Όμως απαίτησα να πληρωθεί η ομάδα όλο το ποσό απευθείας, χωρίς ρήτρες και τέτοια. Αν δεχτούν, καλώς.

Επίσης, είδα στις εφημερίδες τον Τέταρτο Meier να μου τα χώνει, γιατί λέει δεν τον εμπιστεύομαι και θέλω να τον πουλήσω. Μάγος είσαι; Στην προπόνηση τον έπιασα και του είπα ότι δεν κάνει για το σύστημά μου και ότι καλύτερα να πάει να παίξει κάπου αλλού. Με κοίταξε με μισό μάτι και κούνησε το κεφάλι του. Ελπίζω να μην έχει πολλούς κολλητούς στην ομάδα, αλλά δεν πρόκειται να κάνω πίσω. Όταν λέω ότι δεν μου κάνει, το εννοώ.

Η πρόταση της ομάδας για τον Amato έγινε δεκτή, και του προτείναμε συμβόλαιο ως το 2008 με 475 Ε το μήνα. Ο μάνατζέρ του φάνηκε να βλέπει θετικά την περίπτωσή μας, οπότε ελπίζω πως θα δεχθεί. Η Altrincham ζήτησε 9Κ για τον Rose και ποσοστό μεταπώλησης. Έκανα νέα πρόταση. Ωραίο πράγμα να έχεις λεφτά!

Το δυσάρεστο της ημέρας ήταν ότι η Antwerp έκανε πρόταση για τον Diawara, και συνεπώς βλέπω να τον χάνω. Αλλά θα δείξει.

Το ευχάριστο, ήταν ότι δυο ομάδες από χαμηλότερες κατηγορίες, η Echallens και η Grand-Lancy, κατέθεσαν πρόταση (1Κ Ε) για τον Lovric. Τις δέχτηκα και τις δυο.

Πέμπτη, 16 Ιουνίου 2005

Το μεσημέρι, ήρθαν στα γραφεία ΤΡΙΑ φαξ με προτάσεις για τον Melina. Η Sion δίνει τα 20Κ που ζήτησα, η Lugano δίνει 35Κ και η Grasshopper θα δώσει λέει 1,16Μ (!!!) Ευρώ αν ο παίκτης βάλει 40 γκολ. Απίστευτα πράγματα. Τις δέχτηκα όλες.

Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2005

Νέες προτάσεις ήρθαν για τον Melina, από την Yverdon και την Catania, με ένα σωρό λεφτά κι αυτές. Μια χαρά, για παίκτη που δεν τον χρειάζομαι... Η Tubize μας ζήτησε 6Κ Ευρώ για τον Diawara. Προτείναμε 8Κ. Το θέμα είναι να θέλει ο παίκτης. Το απόγευμα είπαν ότι δέχονται, και προτείναμε συμβόλαιο 1000 Ε το μήνα (μεγάλο για part time). Μέχρι το 2007. Keep fingers crossed…

Πρέπει να κλείσουμε και φιλικά. Αλλά για την ώρα το μόνο πράγμα που κλείνει είναι τα μάτια μου.[/b]
Last edited by uptight on Tue Nov 29, 2005 1:55 pm, edited 1 time in total.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
jackys
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 279
Joined: Fri Aug 05, 2005 9:53 am
Football Manager της ομάδας: Harrogate(fm 2007)
Αγαπημένη Ομάδα: Αποελ και Αρσεναλ
Status: Polloi gamiaes esinaxtikasin tzai arkepsa tzai fooumai
Location: Κάπου χαμένος στο κόσμο των παραμυθιών και της πραγματικότητας
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

<<Το μεσημέρι, ήρθαν στα γραφεία ΤΡΙΑ φαξ με προτάσεις για τον Melina. Η Sion δίνει τα 20Κ που ζήτησα, η Lugano δίνει 35Κ και η Grasshopper θα δώσει λέει 1,16Μ (!!!) Ευρώ αν ο παίκτης βάλει 40 γκολ. Απίστευτα πράγματα. Τις δέχτηκα όλες.>>

Δεν επρεπε να δεκτείς την προσφορά της Grasshopper γιατί δεν νομίζω αυτος ο παικτης(οπως τον περιεγραψες)να βαλει 40 γκολ και μάλιστα στην Α κατηγορια.Θα επρεπε να δεκτεις μονο τις δυο πρώτες που σου εδιναν τα λεφτα αμεσως
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

εκ των υστέρων κι εμένα μου φαίνεται σούπερ βλακεία. όμως έχει finishing 16 και απ'ό,τι είδα στο σάιτ της ομάδας περιγράφεται ως επιθετικός, αντίθετα από το FM. ποτέ δεν ξέρεις. :D
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2006”