Football Manager 2007 - Σχόλια και Εντυπώσεις

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

LoooL που την φανταστηκαν την εικονα !!!
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον, εκανα κανα 2μηνο να ξαναποσταρω γιατι ηθελα να αφησω το παιχνιδακι να τρεξει λιγο για πιο σαφη συμπερασματα.

Εχω κατεβασει τα προγραμματα προπονησης που ειχε προτινει ενας φιλος, δουλευουν μια χαρα, εχω φοβερους προπονητες στον Παναθηναικο, 4η χρονια εχω ηδη ενα πρωταθλημα και 1 κυπελλο, φετος πουλησα κατι ταλενταρες Αργεντινους, πηρα καλα λεφτα και ενισχυθηκα αρκετα, η ομαδα ψιλοδενει ειμαι 1ος στην Ελλαδα, εχω περασει στους 8 στο Κυππελο και ειμαι 2ος με ενα ματς να απομενει στους ομιλους ΤΛ

αλλα ρε παιδια παροτι σαν τελικο αποτελεσμα ειναι λογικα αυτα που εχω μεσα στην χρονια μιλαμε αν ειχα μαλλια θα ξανακαραφλιαζα. Δεν μιλαω για τραυματισμους, αυτο το εχω δεχτει. Αλλα να ρε παιδακι μου ειμαι πολυ "ατυχος" στους αγωνες if you know what I mean

Πχ επειδη ακριβως ηθελα να το τεσταρω εδωσα παρα πολλα λεφτα και εκλεισα νωρις 4 καλους αμυντικους, τουλαχιστον σε επιπεδο Ελλαδας ετσι? Tomas Hubschman, Michel Schmoller, Davide Bonera, Bieler, εχω 4 χαφ εκ των οποιων οι ακραιοι μαρκαρουν κιολας γενικα κοιταξα να φτιαξω αμυνα. Ε το φαινομενο ο πρωτοπορος να παιζει με τα Ασπρα Χωματα και να χανει 500 ευκαιριες απεναντι στον Αχριστιδη και οχι απεναντι στον Τσεχ δεν εχει αλλαξει. Μιλαμε ειναι πολυ "τυχαιο" ρε παιδι μου οτι ολοι οι τερματοφυλακες με μενα κατεβαζουν ρολα

Αλλα το καταπια και αυτο, (παροτι οι επιθετικοι μου εχουν πολυ καλα mental και καλο finishing δηλαδη ειναι καλοι γενικα στα τελειωματα) και παμε παρακατω

Παιζω με την Ηγουμενιτσα ξερω γω στο ΟΑΚΑ, με ποια λογικη ενω κερδιζω 1-0 (επειδη εχω χασει 78 ευκαιριες)

1. Αποφασιζει η Ηγουμενιτσα να παιξει 4-2-4
Και πες οτι εχει μεγαλομανη προπονητη και θελει να νικησει, με ποια λογικη...

2. Τα καταφερνει να με πιεσει!!! Δηλαδη οκ, μιλαμε εχω παικτες ειδικα στην αμυνα που εχω φροντισει και με προπονηση να εχουν καλα mental χαρακτηριστικα για να μην τους πιανει πανικος. Και ακομα και αν σε καποια δεν ειναι επιπεδου Γιουναιτεντ, δηλαδη αν εχουν tacklin 15 δηλαδη τι χρειαζεται για να μην φαει γκολ παικτης 10Μ απο παικτη 2,000Ε???
Περα απο αυτο, βαζω και τους δικους μου να παιξουν γρηγορα, να παιξουν απο τα πλαγια μπροστα, δεν γυρναω ολη την ομαδα πισω, γενικα πες οτι αντε και με πιεσανε εχω ετσι την ομαδα που επειδη οι αλλοι βγαινουν μπρος τουλαχιστον περιμενεις να τους γονατισω στην κοντρα, ε τιποτα!!! Ο καθε Φιτσουλας δεν φτανει που λυσσαει να κοψει τον Σαχα ξερω γω ή τον Σοριανο (πουλ καλο επιθετικο πιτσιρικα που εχω) το καταφερνει κιολας. Δηλαδη στην πραγματικη ζωη, με οσο παθος ρε παιδι μου και αν εχει ο Φυτανιδης και ο Κωστουλας αν βρεθουν απεναντι 2 vs 2 με Ροναλντο και Ρουνευ ποσες φορες θα τους κοψουν?1???2???Ε την τριτη θα το φανε...


Αλλα το ξεπερναω και αυτο διοτι πες οτι εγω ειμαι γιωτας(αν και τοσα χρονια μανατζερ πρωτη φορα το παθαινω) ας παμε στο πραγματικα εκνευρισιτκο κομματι. Την λεγομενη "ατυχια" Οταν η αντιπαλη ομαδα ρε Θεε σου κανει 2 επιθεσεις στον αγωνα πως γινεται η 2η να ειναι στο 91' και να το τρως απο τον Τατση και να μην προλαβαινεις να αντιδρασεις??? Και οχι μια και δυο αλλα πολλες φορες. Οσες γκελες εχω κανει ειναι ειναι σε τετοιο στυλ. Παιζω παιζω παιζω, χανω τα αχαστα και με την μια και μοναδικη επιθεση του ο Αγρ.Αστερας ισοφαριζει. Δηλαδη πες οτι οι δικοι μου ειναι χασογκοληδες. πως γινεται να τρω παντα γκολ στο 91 απο τον τυπο με χαρακτηριστικα ολα κατω του 10??? Με μενα βρηκε να το βαλει??? Και οχι πως εχει κανει το ματς της ζωης του, δηλαδη "κατα συμπτωση" η μια και μοναδικη φαση που του εκατσε ειναι στο διαστημα 85-92??? Δηλαδη ειλικρινα εχω ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ τον εκνευρισμο, πλεον γελαω σαν τον χαζο μονος μου, ειλικρινα καθομαι και ειρωνευομαι το μηχανημα ειναι τραγικο οτι αν δεν κερδιζω 3-0 στο 85 μπορει να παιζω με τα Σουρμενα και να φερω 1-1 στο 90. Ειναι αυτο που λεμε στην ζωη "Θες προπονητη για να κερδισεις τα Σουρμενα"???

Μα θα τους δωσει ενα φαουλ μα θα κερδισουν ενα κορνερ μα θα φαω αυτογκολ μα κατι θα γινει...Και παντα εναντιον μου ετσι???Πρεπει να ειναι η 4η περιοδος που παιζω και ειλικρινα δεν θυμαμαι ουτε ΕΝΑ ΜΑΤΣ, ετσι για να σας το γραψω ρε παιδια για να σπασει η μονοτονια, που να το πηρα στο 85+ αντιθετα το φαινομενο των γκελων στο 85+ ειναι τραγικα μεγαλο, 9/10 γκελες που θα κανω ειναι ακριβως αυτο που λεμε "ατυχες". Ειναι ελαχιστα τα ματς που εχασα γιατι επαιξα χαλια
djwho
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5209
Joined: Sat Dec 02, 2006 6:35 pm
Football Manager της ομάδας: δεν παίζω μανατζερ πλέον
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: Ninja
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

εντάξει ρε φιλαράκι χαλάρωσε.ένα παιχνίδι είναι μόνο.τα έχω παρατηρήσει αυτά που λες αλλά μάλλον είσαι και συ πολύ μπάγιεβιτσ για να σε ισοφαρίζουν συνέχεια στο τέλος.Γύρνα τους λιγο πισω άμα κερδίζεις και βάλτους τέρμα μπροστά άμα χάνεις και να δεις πως βάζεις γκολ στο τέλος και συ.κράτα και τις 3 αλλαγές και κάντες μετά το 89(που δείχνει τις καθυστερήσεις) μαζεμένες με time wasting full να πας στο 93 κατευθείαν και να λήξει. και στην τελική τον βάζελο πήρες τι περιμένες....
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="djwho"]εντάξει ρε φιλαράκι χαλάρωσε.ένα παιχνίδι είναι μόνο.τα έχω παρατηρήσει αυτά που λες αλλά μάλλον είσαι και συ πολύ μπάγιεβιτσ για να σε ισοφαρίζουν συνέχεια στο τέλος.Γύρνα τους λιγο πισω άμα κερδίζεις και βάλτους τέρμα μπροστά άμα χάνεις και να δεις πως βάζεις γκολ στο τέλος και συ.κράτα και τις 3 αλλαγές και κάντες μετά το 89(που δείχνει τις καθυστερήσεις) μαζεμένες με time wasting full να πας στο 93 κατευθείαν και να λήξει. και στην τελική τον βάζελο πήρες τι περιμένες....[/quote]
Μα ρε αδελφε αμα δεν κανω αλλαγες νωριτερα τους σκασμενους θα το φαω πριν το 90

Περα απο αυτο , εκεινο που με πειραζει ειναι οτι στο 2007 φαινεται σαν ολη η τυχη να ειναι πλεον εναντιον σου. Δηλαδη Ή θα εχω καλυτερη ομαδα και θα ριχνω 2-3 Ή θα χανω στο 90' κατι το οποιο δεν βρισκω ρεαλιστικο ρε παιδι μου, δεν γινεται συνεχεια να ειμαι ο γκαντεμης. Σκεψου το, δηλαδη γιατι να μην βγαινει αουτ το τελευταιο σουτ τους? Απλα καπου πιστευω ειναι ενα σημειο που το δυσκολεψαν χωρις λογο, θα επρεπε το θεμα του "τελελευταιου 10λεπτου" να το αφησουν στην τυχη

Σου λεω καπου εχω ξενερωσει, μολις πριν λιγο εκανα για 2η φορα quite χωρις save-κατι που στα προηγουμενα μανατζερ το θεωρουσα MΕΓΙΣΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ-γιατι αρχιζω να νιωθω "Με δουλευεις ρε κωλοπαιχνιδο?Οκ, εγω ελεγχω την ΣουπερΛιγκα και διατασω επαναληψη του αγωνα". Και μπορει και να το κοψω και να γυρισω στο Medal of Honor. Ας κανανε πιο δυσκολο να φτιαξεις ομαδα, ας κανανε και τις υπολοιπες ομαδες να ειναι ισοδυναμες, δεν μπορει ομως ρε πουλακι μου ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΤΥΧΙΕΣ να ειναι εις βαρος μου
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ, that's it for me αφου το φαινομενο επαναληφθη σε αλλα 2 παιχνιδια (παρολαυτα συνεχιζω να ειμαι πρωτος γιατι τα αλλα 4 ματσακια τα πηρα με 2 και 3-0) εγκαταλειπω το FM για φετος. Δεν θα σπασουν τα νευρα μου εμενα με τα γκολ στο 90 απο τον Φερεκιδη και τον Σιλιτς

Μια παρακληση, ισως να κανω καιγω λαθος δεν ξερω, αλλα αν διαβαζουν το τοπικ τα παιδια που εχουν επικοινωνια με την SI, και αν οντως υπαρχει τετοιο θεμα και απο αλλους παικτες, ας το αναφερουν. Ας το κανουν πιο δυσκολο, ας χανω 2-0 στο ημιχρονο απο την Καλαμαρια, δεν με νοιαζει. Αλλα αυτη η απιστευτη "ατυχια" να τρωω γκολ απο τον καθε αμυριστο και μαλιστα στο 88'+ (δηλαδη δεν προλαβαινω να αντιδρασω) στην μολις 2η-3η επιθεση της ομαδας του εμενα με διωχνει μετα απο 8 χρονια απο το Μανατζερ


ΥΓ. Εχω δοκιμασει να πιεζω, να μην πιεσω, να κλεινομαι, να ανοιγομαι, να κραταω μπαλα, να παιζω στην κοντρα. Τιποτα, δεν υπαρχει περιπτωση ματς μου να τελειωσει 1-0. Η θα το φαω στο παρα 1' ή θα το εχω κανει 2-0 απο το 70'
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="KeyserSoze"]Οκ, that's it for me αφου το φαινομενο επαναληφθη σε αλλα 2 παιχνιδια (παρολαυτα συνεχιζω να ειμαι πρωτος γιατι τα αλλα 4 ματσακια τα πηρα με 2 και 3-0) εγκαταλειπω το FM για φετος. Δεν θα σπασουν τα νευρα μου εμενα με τα γκολ στο 90 απο τον Φερεκιδη και τον Σιλιτς

Μια παρακληση, ισως να κανω καιγω λαθος δεν ξερω, αλλα αν διαβαζουν το τοπικ τα παιδια που εχουν επικοινωνια με την SI, και αν οντως υπαρχει τετοιο θεμα και απο αλλους παικτες, ας το αναφερουν. Ας το κανουν πιο δυσκολο, ας χανω 2-0 στο ημιχρονο απο την Καλαμαρια, δεν με νοιαζει. Αλλα αυτη η απιστευτη "ατυχια" να τρωω γκολ απο τον καθε αμυριστο και μαλιστα στο 88'+ (δηλαδη δεν προλαβαινω να αντιδρασω) στην μολις 2η-3η επιθεση της ομαδας του εμενα με διωχνει μετα απο 8 χρονια απο το Μανατζερ


ΥΓ. Εχω δοκιμασει να πιεζω, να μην πιεσω, να κλεινομαι, να ανοιγομαι, να κραταω μπαλα, να παιζω στην κοντρα. Τιποτα, δεν υπαρχει περιπτωση ματς μου να τελειωσει 1-0. Η θα το φαω στο παρα 1' ή θα το εχω κανει 2-0 απο το 70'[/quote]

Μην τα βάζεις με το παιχνίδι επειδή δε στήνεις σωστά την ομάδα. Το παιχνίδι έχει πράγματι γίνει δύσκολο και οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο. Έχεις ασχοληθεί με τις προσωπικές οδηγίες στον κάθε παίχτη; Έχεις ασχοληθεί με το πώς να σεντράρει, ποιον να σημαδεύει, κ.τ.λ. Έχεις δουλέψει τα στημένα; Αλλάζεις πλάνο με βάση την εξέλιξη του αγώνα; Ασχολείσαι καθόλου με τα opposite instructions;

Κι εγώ σαν και σένα ήμουνα αλλά αφού έστρωσα τον κώλο μου και διάβασα όχι μόνο το manual αλλά ένα βουνό οδηγίες και κατευθύνσεις (για αρχή, πάνε μια βόλτα από εδώ: http://www.fm-britain.co.uk/index.php?p ... cat&cat=19 ) τώρα πια νιώθω πραγματικά καλός μάνατζερ κι όταν τρώω γκολ στο 90' είμαι 99% σίγουρος ότι πρέπει να καταριέμαι την τύχη μου/ανικανότητα παιχτών κι όχι την τακτική που ακολούθησα για να κρατήσω το σκορ.

Εσύ είσαι 99% σίγουρος ότι τακτικά έχεις καλύψει όλα όσα προανέφερα κι έτσι κατηγορείς το παιχνίδι; :wink:
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="yannis27gr"][quote="KeyserSoze"]Οκ, that's it for me αφου το φαινομενο επαναληφθη σε αλλα 2 παιχνιδια (παρολαυτα συνεχιζω να ειμαι πρωτος γιατι τα αλλα 4 ματσακια τα πηρα με 2 και 3-0) εγκαταλειπω το FM για φετος. Δεν θα σπασουν τα νευρα μου εμενα με τα γκολ στο 90 απο τον Φερεκιδη και τον Σιλιτς

Μια παρακληση, ισως να κανω καιγω λαθος δεν ξερω, αλλα αν διαβαζουν το τοπικ τα παιδια που εχουν επικοινωνια με την SI, και αν οντως υπαρχει τετοιο θεμα και απο αλλους παικτες, ας το αναφερουν. Ας το κανουν πιο δυσκολο, ας χανω 2-0 στο ημιχρονο απο την Καλαμαρια, δεν με νοιαζει. Αλλα αυτη η απιστευτη "ατυχια" να τρωω γκολ απο τον καθε αμυριστο και μαλιστα στο 88'+ (δηλαδη δεν προλαβαινω να αντιδρασω) στην μολις 2η-3η επιθεση της ομαδας του εμενα με διωχνει μετα απο 8 χρονια απο το Μανατζερ


ΥΓ. Εχω δοκιμασει να πιεζω, να μην πιεσω, να κλεινομαι, να ανοιγομαι, να κραταω μπαλα, να παιζω στην κοντρα. Τιποτα, δεν υπαρχει περιπτωση ματς μου να τελειωσει 1-0. Η θα το φαω στο παρα 1' ή θα το εχω κανει 2-0 απο το 70'[/quote]

Μην τα βάζεις με το παιχνίδι επειδή δε στήνεις σωστά την ομάδα. Το παιχνίδι έχει πράγματι γίνει δύσκολο και οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο. Έχεις ασχοληθεί με τις προσωπικές οδηγίες στον κάθε παίχτη; Έχεις ασχοληθεί με το πώς να σεντράρει, ποιον να σημαδεύει, κ.τ.λ. Έχεις δουλέψει τα στημένα; Αλλάζεις πλάνο με βάση την εξέλιξη του αγώνα; Ασχολείσαι καθόλου με τα opposite instructions;

Κι εγώ σαν και σένα ήμουνα αλλά αφού έστρωσα τον κώλο μου και διάβασα όχι μόνο το manual αλλά ένα βουνό οδηγίες και κατευθύνσεις (για αρχή, πάνε μια βόλτα από εδώ: http://www.fm-britain.co.uk/index.php?p ... cat&cat=19 ) τώρα πια νιώθω πραγματικά καλός μάνατζερ κι όταν τρώω γκολ στο 90' είμαι 99% σίγουρος ότι πρέπει να καταριέμαι την τύχη μου/ανικανότητα παιχτών κι όχι την τακτική που ακολούθησα για να κρατήσω το σκορ.

Εσύ είσαι 99% σίγουρος ότι τακτικά έχεις καλύψει όλα όσα προανέφερα κι έτσι κατηγορείς το παιχνίδι; :wink:[/quote]
ΝΑΙ ,ΦΙΛΟΣ, ΕΙΜΑΙ!!!

Σου λεω δεν παω να τα ριξω στο παιχνιδι. Αν παιζω και σερνομαι και το τρωω στο 90' δεν με νοιαζει. Αν δεν μπορω να παρω ματς μετα το 85 δεν με νοιαζει. Αν δεν μπορω να κρατησω το 1-0 εστω με την Καλλιθεα γιατι δεν δινω σωστες οδηγιες δεν με νοιαζει. Μιλαω για την ακολουθη περιπτωση

Προηγησαι 1-0 σε ολο το ματς. Χανεις γκολ. οκ, δεκτο, ισως εχω υπερεκτιμησει τους παικτες μου, ισως δεν τους προπονω σωστα, δεν μιλαω γιατι δεν κανω το 2-0. Κανουν επιθεση στο 87', ειναι η 2η αντε η 3η επιθεση του Αγρ.Αστερα ξερω γω. Ε ειναι δυνατον 9/10 να το βαζουν???Σου ξαναλεω, το οτι δεν τα βαζω μπροστα εγω δεν το μετραω, πες οτι δεν παιζω σωστα εγω. Δεν μετραω ουτε καν οτι καθε φωρα ο Χ φιτσουλας τερματοφυλακας κανει με μενα το ματς της ζωης του (αν και θα επρεπε, πολλες φορες απο την πορωση, ο τερμας της μικρης ομαδας πιανει τα απιαστα αλλα 7 στις 10 τελικα θα το αρπαξει). Απλα δεν μπορω να δεχτω σαν ρεαλιστικο οτι ακομα και αν δεχτω ως ρεαλιστικη την πιεση του Αστερα στον Παναθηανικο (οχι του Τζιγγερ, σε αυτον που εχω φτιαξει εγω) , ειναι τοσο συχνο ο Φερεκιδης η ο Μουμπαλα απο το Τρινινταντ, παικτης με finishing και composure και concetration κατω του 10 να το βαζει τελικα. Δεν σου λεω να το πιασει ο δικος μου, σου λεω να το στειλει αυτος στα πουλια οπως προβλεπεται απο τα ratings του (και την ΕΣΣΟ του εδω που τα λεμε)

Ακομα ακομα να δεχτω να με πιασει ο Πανθρακικος (ο ποιος? ) και να μου το βαλει, αλλα πως γινεται να το βαζει παντα στο 90 λιγω πριν λιγο μετα, σε σημειο που δεν μπορω να αντιδρασω μετα?


Καταλαβες τι λεω? Οτι απο το πουθενα οι παικτες της αλλης ομαδας μεταμορφωνονται σε Ρουνευ και Κριστιανο Ροναλντο. Αυτο μου καθεται ασχημα. Να βλεπω ο Σουδανος αμυντικος χαφ των Τρικαλων να σκιζεται στις τριπλες ενω σε ολο το ματς ηταν ανυπαρκοτς και επερνε 5 ή 6. Κραταω μια πισινη μηπως ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ και μηπως ΟΝΤΩΣ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ αλλα επειδη εχω δοκιμασει διαφορες τακτικες για την αντιμετωπιση του τελευταιου 10λεπτου και κυριως επαιξα 4 σεζον και εβγαλα φραγκα και πηρα καλους παικτες, γιαυτο πλεον ειμαι σιγουρος οτι ειναι καπως "ψευτικα δυσκολο". Και σου ξαναλεω, στην τελικη στο τελος της χρονιας το ταμειο ειναι θετικο, γιατι αυτο που λεω γινεται σε 1 στα 4 ματς ενω τα αλλα 3 τα κερδιζω με 2 και 3 γκολ διαφορα.

Π.χ. δες στην πραγματικοτητα τον Παναθηναικο. Με τον Αρη κοιμηθηκε ο Θεος. Με Καλαμαρια ξυπνησε ο Μπριακος. Ομως με Εργοτελη και Ατρομητο δεν ηταν ατυχια, το ματς φαινοταν που παει. Αυτο λεω. Να με σκισει η γκαντεμια σε 3 και 4 ματς τον χρονο κανενα προβλημα!Να βγω 12ος. Αλλα οταν 9 στις 10 γκελες ειναι αυτο που λεμε "ατυχες" ε καπου παραπαει
Dimitris20
Coach
Coach
Posts: 2920
Joined: Sun Jul 24, 2005 11:55 am
Football Manager της ομάδας: Parma FC - Juventus (online)
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus, FC Timisoara
Location: Timisoara, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ολοι μεσα στα παραπονα ειστε...τελικα εγω το φαρδοκωλος ειμαι που το μανατζερ μου τρεχει μια χαρουλα? κι ουτε καν πατσ δεν εχω βαλει με το 7.0 παιζω και καποια πραγματακια (π.χ μπεκαμ, νινης κ.α.) τα εφταξα απο τον εντιτορ του παιχνιδιου....παντωσ παιδια επειδη δεν πιστευω οτι ειμαι ο μονος απλα ψαξτε το παιχνιδι...πλεον δεν χρειαζονται μονο οι μεταγραφες αλλα πρπει να δεινουμε σωστες οδηγιες στους παιχτες...εγω εχω φτιαξει τρια συστηματα για πρωτη φορα απο το 2000 που παιζω μανατζερ.παντα με ενα συστηματακι την εβγαζα τωρα εβαλα τον ποπο μου κατω και το δουλεψα καντε το κι εσεις και θα ανταμειφθητε :-D
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Ενταξει, σταματω, μαλλον δεν εχετε καταλαβει για τι λεω (και παρεπιπτοντως ρε παιδια ας κοψουμε λιγο το show off). Γιατι επιμενετε να λετε οτι δεν δουλευω τα συστηματα οταν σας λεω οτι παω φουλ για νταμπλ?

2. Πλακα πλακα πριν το 702 το πατσακι δεν το ειχα εντοπισει τοσο
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον, τελευταιο μηνυμα λογικα για φετος. Μολις εκανα uninstall το FM2007, σπανε τα νευρα μου. Δεν ξερω γιατι, το φαινομενο της ισοφρασης/ηττας μετα το 80-85' συνεχιστηκε σε τετοιο βαθμο που δεν σκοπευω να χαλασω την ηρεμια μου. Απλα για να μην μεινετε με την εντυπωση πως ειμαι ενας τεμπελης γκρινιαρης να πω απλα πως δοκιμασα να παιξω και με τα συστηματα, και να πιεζω, και να παραχωρω χωρο, να παιξω απο το πλαι, απο το κεντρο, με σεντρες.Γενικα δοκιμασα πολλα

ΙΣΩΣ ειναι εντελως τυχαιο σε μενα αλλα ειλικρινα θεωρω οτι ειμουν μη-ρεαλιστικα ατυχος, για να το πω ευγενικα, ο καθε ανυπαρκτος παικτης εβαζε με μενα το 1ο του γκολ και μαλιστα στο τελος (αυτο με πειραξε, δηλαδη πως γινεται ολοι να σερνονται 89' και ξαφνικα να μεταμορφωνονται σε Γιουναιτεντ το τελευταιο λεπτο? )

Ενιγουει, κλεινω δεχομενος πως μπορει να εχετε δικιο, μπορει το ολο θεμα να ειναι απλα πολυ αυξημενη δυσκολια του παιχνιδιου και να αντιμετωπιζεται με πολυ πρακτικη, πολυ εξασκηση, πολλες εμπνευσεις. Απλα να σχολιασω πανω σε αυτο 2 πραγματακια

1. Δεν ειναι ρεαλιστικο ρε παιδια. Δηλαδη κερδιζει η ΑΕΚ 1-0 στο Αιγαλεω στο 85'. Πραγματικα πιστευετε οτι ο Φερερ ας πουμε κανει τοσες τακτικες και αναλυει τοσο πολυ το παιχνιδι για να το κρατησει το 1-0 οσο υποστηριζετε οτι πρεπει να κανω εγω?

2. Γινεται καπως ελιτιστικο σιγα-σιγα το παιχνιδι ή ειναι ιδεα μου. Μαγκες μπορει να εχετε ορεξη πολλοι και μαγκια σας και μπραβο σας αλλα υπαρχει μια μαζα κοινου που δεν το ψαχνει τοσο. Δεν μιλαω για τερμα-τερμα-απλοτητα δηλαδη γιαυτους που μανατζερ ειναι ενα 4-4-2 αντε και οι παικτες που θα παρουν και μετα δεν ασχολουνται. Γουσταρω να πειραζω λιγο την τακτικη, να κανω 5 συνδιασμους, να ψαχνω προπονητες, να διαχειριζομαι το roster μου, να ψαχνω συστηματα, να εφαρμοζω περιεργες παραταξεις να δω αν δουλευουν. Αλλα ρε σεις, στην προσπαθεια να το δυσκολεψουν κατεληξαν να το κανουν πιο πολυπλοκο πιστευω και απο το πραγματικο. Οχι απαραιτητα πιο δυσκολο, απλα αν ειναι για να κρατησει ο Παναθηναικος το 1-0 για 5 λεπτα κοντρα στον Εργοτελη να πρεπει να κανω 6 ρυθμισεις στην τακτικη, 3 στο personal instructions, να δωσω ειδικες οδηγιες για τα στημενα κτλ ε τοτε ας γινομουν προπονητης. Καταλαβαινω οτι στα παλαιοτερα αν εκανες 2-3 χρονιες καλες, μετα επερνες χρονο παρα χρονο το ΤΛ και οντως επρεπε να δυσκολεψει. Δυστυχως ομως εγω και υποθετω και αλλα παιδια θα το εχουν πει, εχασα την διασκεδαση που μου εδινε, δεν το φχαριστιομουν. Δεκτο οτι οποιος ασχολειται πολυ τωρα θα γουσταρει περισσοτερο, κριμα ομως καποια παιδια να απομακρυνθουν ετσι...

Ενιγουει, ναστε καλα, και σε κανενα 6μηνο ραντεβου να δοκιμασουμε το 2008
User avatar
EricTheGreat
Backup
Backup
Posts: 867
Joined: Tue Oct 17, 2006 12:29 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd/Ο.Φ.Η/Π.Ο.Α
Location: Sir Matt Busby Way
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν έχεις το κουράγιο και την όρεξη δοκίμασε με μια άλλη ομάδα σε ένα τελείως διαφορετικό πρωτάθλημα. Μπορεί απλά εκείνο το save
να βγήκε γκαντέμικο...
1966 was a great year for England, Eric "The King" Cantona was born


You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer you make me happy, when skies are grey
Oh Alan Shearer was F***ing dearer, so please please don't take my Solskjaer away

boukoumtsa wrote:Ο ΟΦΗ είναι πολύ μεγάλη ομάδα για να χωράει σε μισή καρδιά
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ ότι έγινε πολύ πιο δύσκολο, το έχω αναφέρει και σε παλιότερο ποστ. Λίγο ακόμα να δυσκολέψει και το παιχνίδι θα βγάζει προπονητές, τουλάχιστον σε θέματα στησίματος ομάδας/τακτικών.

Τώρα αν αυτό είναι καλό ή κακό, ο χρόνος (και οι πωλήσεις) θα το δείξουν.
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2007”