Football Manager 2007 - Σχόλια και Εντυπώσεις

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
Loca13
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Sun Nov 05, 2006 1:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλους γνωρίζει κανείς μήπως γιατί όταν δέχομαι ερωτήσεις απο δημοσιογράφους πότε δε πέρναει αυτό που απαντάω αλλα επίλεγει απο μονό του την επιλόγη "δε θέλω να απαντήσω".
Ευχαριστώ
djsnho
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 524
Joined: Sun Oct 22, 2006 7:30 am
Location: Κορινθος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

περναει απλα οταν πατας confirm γυριζει στο αρχικο του :wink:
Νέο αθλητικό forum!!! http://www.soccer-fans.gr/
Γίνετε μέλος της κοινότητας!


Το νέο Α.Ε.Κ.τζίδικο φόρουμ !!!
PAPAFISTAS
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Nov 18, 2006 9:12 pm
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια βοηθεια. ξεκιναω παιχνιδι στο 07 διαλεγω πρωταθλημα, ντατα μπεις, παταω σταρτ γκειμ , φορτιζει , και μολις τελειωνει μου βγαζει στη θεση του ποντικιου το μπαλακι. περιμενω και δεν γινεται τιποτα βοηθεια plzzzzzzzzzzzzzzzzz
:cry: :cry:
ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΠΙΚΡΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΛΙΓΕΣ ΧΑΡΕΣ ΗΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΑΩ... ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΟΛΕ ΗΡΑ ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕ
da_weed
Amateur
Amateur
Posts: 227
Joined: Sun Dec 14, 2003 12:00 am
Location: Portsmouth,UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για αλλη μια φορα εισαι OFF-topic... 2/2

κλεισε antivirus..κ λοιπα αχρειαστα προγραμματα...κ 3αναδοκιμασε να τρε3εις το παιχνιδι...αμα δεν σου δουλεψει ...διαλε3ε λιγοτερα πρωταθληματα...κ αστο να φορτωνει πανω απο 10' αμα το PC σου ειναι μπρικι..

επισης προσπαθησε να ποσταρεις στο καταλληλο sub forum/thread :D

καλη τυχη με την Ηρακλαρα κ καλες γιορτες :wink:
--->[url=http://hosted.filefront.com/dw420/:34g5peza][b:34g5peza]fm2007 files[/size:34g5peza][/b:34g5peza][/url:34g5peza]<---
[b:34g5peza]KATΩ TO £$@^^ RAPIDSHARE...[/b:34g5peza]
[url=http://www.fmgreece.gr/phpBB2/viewtopic ... 0:34g5peza]Συν8ηματα Ελληνικων ομαδων για το FM2007[/url:34g5peza]
αν καποιος εχει συνθηματα απο ΑΙΓΑΛΕΩ, ΕΡΓΟΤΕΛΗ..Β' Εθνικη κ κατω τα 8ελω :D PM plz
User avatar
nicmyl
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu Nov 27, 2003 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδια να ρωτήσω κάτι? Δεν ξέρω αν το παθαίνει κάποιος από εσάς.το πρόβλημα είναι ότι παίζω το παιχνίδι από το 1999,μπορώ να πώ ότι έχω μεγάλη εμπειρία στο παιχνίδι,σε όλα σχεδόν τα manager έχω πάρει champions leauge,έχω ένα κόλλημα με τις μικρές ομάδες,για παράδειγμα στην Ελλάδα παίρνω πάντα ομάδα από την β΄εθνική για να την φτιάξω από την αρχή και να την ανεβάσω σιγά σιγά.Το πρόβλημα στο καινούργιο fm είναι ότι όποια ομάδα και να πάρω από την β΄εθνική,όποιο σύστημα και να ακολουθήσω,ότι παίκτες και να πάρω,η ομάδα πάντα καταποντίζεται!!! Δηλαδή ενώ παλιά ανέβαινα στην Α΄εθνική την πρώτη χρονιά,άντε το πολύ τη δεύτερη,τώρα βγαίνω 12ος για παράδειγμα και την 2η σαιζόν 8ος...η ανεβαίνω Α' Εθνική μετά από 3 χρόνια με το ζόρι...παίρνω παιχταράδες και πέφτω αμέσως και μάλιστα αμαχητί με 12 πχ βαθμούς σε όλο το πρωτάθλημα!!! Η μπορεί να ξεκινήσω ένα πρωτάθλημα... να είμαι 2ος πχ τον πρώτο γύρο και στον 2ο να κάνω μόνο 1-2 νίκεσ και να με ρίξει στην 10η θέση!!! Δεν γίνονται αυτά! Έχει κάποιοσ ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? εκτός κι αν άλλαξαν τα στανταρ του παιχνιδιού και πλέον πρέπει να είσαι ο Μουρίνιο για να το παίξεις!!!
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"Μουρίνιο" ήσουν στα παλιά που τα έπαιρνες όλα μέσα σε τρεις χρονιές χωρίς καμιά δυσκολία.

Πλέον είσαι ένας μέτριος προπονητής, που χρειάζεται δουλειά και τύχη. Προσωπικά το βρίσκω καλύτερο, δυσκολότερο και σωστότερο.

[quote="nicmyl"]παίρνω πάντα ομάδα από την β΄εθνική για να την φτιάξω από την αρχή και να την ανεβάσω σιγά σιγά[/quote]
[quote="nicmyl"]ανέβαινα στην Α΄εθνική την πρώτη χρονιά,άντε το πολύ τη δεύτερη................ή ανεβαίνω Α' Εθνική μετά από 3 χρόνια με το ζόρι[/quote]

Όταν λες σιγά σιγά, πώς ακριβώς το προσδιορίζεις? :-P
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως η διαφορά δυναμικότητας είναι εμφανέστατη μεταξύ των ομάδων. Πέρσι με την ΠΑΟΚΑΡΑ εκανα περιπατο στην Ελλάδα και κοντεψα να παρω ΟΥΕΦΑ και τωρα δεν μπορω να βγαλω διπλο στον Ατρομητο η τον ΟΦΗ!!!!

Η Ρεαλ βέβαια σε αλλη κλάση...Ευκολα treble απ'την πρωτη χρονιά (αν και στο CL ημουν λιγο κ#&$φαρδος...8) )
manuelk
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Thu May 04, 2006 3:48 pm
Location: Larisa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="nicmyl"]Ρε παιδια να ρωτήσω κάτι? Δεν ξέρω αν το παθαίνει κάποιος από εσάς.το πρόβλημα είναι ότι παίζω το παιχνίδι από το 1999,μπορώ να πώ ότι έχω μεγάλη εμπειρία στο παιχνίδι,σε όλα σχεδόν τα manager έχω πάρει champions leauge,έχω ένα κόλλημα με τις μικρές ομάδες,για παράδειγμα στην Ελλάδα παίρνω πάντα ομάδα από την β΄εθνική για να την φτιάξω από την αρχή και να την ανεβάσω σιγά σιγά.[/quote]

Εγώ πάντως έχω φτάσει σε σημείο απελπισίας με το fm2007. Νομίζω ότι το παιχνίδι με δουλεύει κανονικότατα.

Μια από τα ίδια και εγώ, συνήθως με μικρές ομάδες, σε 20 χρόνια καριέρας συνήθως είχα μερικά Τσου-Λου, μερικά πρωταθλήματα κτλ κτλ

FM2007: Έπαιξα δύο παιχνίδια. Στο πρώτο, πήρα 5-6 μικρές ομάδες (από αυτές που μόλις ανέβαιναν σε β' εθνικές), τις φόρτωνα καλούς προπονητές και σκάουτερ, ψώνιζα πολύ προσεκτικά, είχα πάντα καλή ομάδα, αλλά από ατυχίες έχανα (πολύ συχνά έβγαζε το AlbinoLeffe (πχ) should have won this easily).

Έπεσα στη γ΄εθνική πολλές φορές, μετά δε με προσλάμβανε και κανείς.

Ξεκινάω καινούργιο παιχνίδι, με προσλαμβάνει η West Brom. Εδώ τα πήγα κάπως καλύτερα ξεκινώντας, αλλά κάπου στην πορεία είχα πραγματικό πρόβλημα. Βαρέθηκα λοιπόν και έκανα κάτι εντελώς αντίθετο στις αρχές μου που δεν έχω ξανακάνει ποτέ στη ζωή μου και... χάλασα το παιχνίδι.

Άρχισα να χρησιμοποιώ το FM Genie Scout. Μόνο και μόνο για να δω τι θα γίνει (με έφαγε η περιέργεια). 2 χρόνια, με Kerlon Sinclair Scoubo και Ratinhio στην ομάδα και το αποτέλεσμα ήταν ένα κύπελλο αγγλίας (League Cup). Με προσλαμβάνει η Man Utd.

Πρώτη χρονιά, έχω κάνει 2 εξαιρετικές μεταγραφές (Lucas και Rafinha) μέσω FM Scout και έχω διορθώσει έτσι την ομάδα. Ribery, Kahlenberg και Reyes να μην παίζουν καλά με τίποτα! Ανεξήγητο εντελώς! Το φίδι από την τρύπα βγάζει ο Rooney γι' αυτή τη χρονιά και παίρνω με πολύ μεγάλο ζόρι (ισοβαθμία), ένα πρωτάθλημα.

Δεύτερη χρονιά, παίρνω μερικούς ST και ενώ είμαι πρώτος μέχρι τον Μάρτιο, είμαι στους 8 του Τσού Λου και έχω κατακτήσει το ένα κύπελλο ενώ περιμένω να κατακτήσω και το άλλο, τραυματίζονται οι πάντες! Μένω χωρίς επιθετικό ΚΑΙ χωρίς κεντρικό αμυντικό. Οι λύσεις ανάγκης δεν τα καταφέρνουν, και τα χάνω όλα. Πρωτάθλημα, κύπελλο, Τσου Λου κτλ

Τρίτη χρονιά, ξεκινάει το πρωτάθλημα και χάνω τον έναν αγώνα μετά τον άλλον! Όλα αυτά ενώ η ομάδα υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είχε δέσει μέχρι τώρα και να αποδίδει καλύτερα. Ο Rooney τραυματίζεται 4 (!) φορές συνεχόμενα (κάθε φορά μα κάθε φορά τραυματιζόταν στο παιχνίδι όπου επανερχόταν) και τα κάστανα από τη φωτιά βγάζει μόνο ο Carlos Vela (νέο μεταγραφικό απόκτημα). Οι υπόλοιποι; CA>170, πολύ καλό Consistency και Important Matches, συμπαθιούνται μεταξύ τους, έχουν τους καλύτερους προπονητές, έχουν δεθεί σαν ομάδα, όλα καλά και τέλεια, 4 νίκες, 9 ισοπαλίες, 10 ήττες και φυσικά το πρωτάθλημα πήγε περίπατο νωρίς νωρίς. Τελικά τερματίζω 8ος, κάνοντας κάτι που επίσης δεν είχα ξανακάνει ποτέ. Save και Load.

Προσωπικά νιώθω ότι το παιχνίδι με δούλευε. Λες και ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ να μη με ανταμείψει για τα όσα έκανα (έστω και αν εγώ τα έκανα μέσω cheat).

Τον τελικό του CL, για να τον πάρω με Save/Load, τον έπαιξα 12 φορές! Ήμαρτον! Όλα αυτά ενώ έχω την καλύτερη ομάδα του κόσμου! Στις 10 από τις 12 φορές δε, κάποιος παίχτης μου έκανε φασαρία και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (κάτι το οποίο έπαιξε πάρα μα πάρα πολύ, ειδικά για ανθρώπους που έχουν υψηλό professionalism, κάτι το οποίο πάντα κοιτούσα στο FM Genie).
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@manuelk

Αν σου πω οτι όλα τα παραπάνω τα θεωρώ ρεαλιστικά μπορεί να μου πεις οτι σε δουλεύω,αλλά για κάθε αναποδιά σου έχω και μια δικαιολογία :P

Σίγουρα κάθε χρόνο το FM δυσκολεύει,αλλά συγχρόνως γίνεται και ρεαλιστικότερο

Π.χ. πείτε μου ποιός θα μπορούσε να πάρει CL με μια ομάδα Β' Εθνικής δίνοντας του διορία και 10 χρόνια
Η απάντηση είναι κανείς :wink:
manuelk
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Thu May 04, 2006 3:48 pm
Location: Larisa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα ποιό είναι το ρεαλιστικό; Να έχω την καλύτερη ομάδα του κόσμου σε παίχτες, να "κλέβω" το παιχνίδι και παρ' όλα αυτά να μη θέλω να αγοράσω άλλους γιατί απλά έχω τους καλύτερους. Δηλαδή τι να κάνω για να διορθώσω την τέλεια ομάδα που στήθηκε (με cheat βέβαια) ; Πώς να πάρω πρωτάθλημα; Δεν υπάρχουν ελαττώματα!

Όσον αφορά το CL με τις μικρές ομάδες, εγώ δε ζήτησα κάτι τέτοιο. Ζήτησα να μην υποβιβάζομαι από τη β' στη γ' εθνική συνεχώς, όποια ομάδα και να πάρω, όποιους παίχτες και να πάρω και μάλιστα πάντα με άτυχα αποτελέσματα.

Το πόσες φορές έχω δει το "...should have won this easily!" δε λέγεται πιά!
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγώ δεν βλέπω κάτι μη ρεαλιστικό σε όλα αυτά. Οι παίκτες που πήρες δεν είναι οι μοναδικοί καλύτεροι στον κόσμο. Ίσως δεν έχεις καλό σύστημα και τις σωστές οδηγίες στους παίκτες. :wink:

Να σου θυμήσω και τη Ρεάλ στο πρόσφατο παρελθόν με Ζιντάν, Ρονάλντο, Μπέκαμ, Ραούλ, Φίγκο, Ρ. Κάρλος, Κασίγιας κ.α. που δεν κατέκτησε τίποτα για 3 χρόνια...
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
Spirit_IN_Black
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 330
Joined: Mon Apr 11, 2005 5:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑC Milan,Panathinaikos
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω ειμαι αυτης της λογικης : οταν νιωθεις οτι το παιχνιδι σε κλεβει η σε δουλευει με ολα αυτα τα ηλιθια bugs που εχει αλλα κ οπως π.χ. το στορυ που αναφερει παραπανω ο manuelk, το κλεβεις κ το δουλευεις κ συ(ειτε fm scout ειναι αυτο ειτε editor).fight fire with fire μ'αλλα λογια.οχι κ να χω απο τους 28 παιχτες τους 10 τραυματιες (εκ των οποιων τα 2/4 αποτελουν τον βασικο κορμο της ομαδας)ολους τον ιδιο καιρο εξω με αιτιες οπως food poisoning κ flu's.δλδ ελεος...κ αντε εσυ ειχες μια man utd θα χεις κ 5-6 καλες ρεζερβες.εγω που βολοδερνω σε ομαδα Γ' ισπανιας τι να κανω?ειλικρινα πιστευω οτι το φετινο ΦΜ εχει τα πιο εκνευριστικα bugs ever.
manuelk
Amateur
Amateur
Posts: 225
Joined: Thu May 04, 2006 3:48 pm
Location: Larisa
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="kopa"]Κι εγώ δεν βλέπω κάτι μη ρεαλιστικό σε όλα αυτά. Οι παίκτες που πήρες δεν είναι οι μοναδικοί καλύτεροι στον κόσμο. Ίσως δεν έχεις καλό σύστημα και τις σωστές οδηγίες στους παίκτες. :wink:

Να σου θυμήσω και τη Ρεάλ στο πρόσφατο παρελθόν με Ζιντάν, Ρονάλντο, Μπέκαμ, Ραούλ, Φίγκο, Ρ. Κάρλος, Κασίγιας κ.α. που δεν κατέκτησε τίποτα για 3 χρόνια...[/quote]

Το ότι δεν είναι οι μοναδικοί καλύτεροι στον κόσμο, δε σημαίνει πως πρέπει να χάνω 10 παιχνίδια με τις μικρότερες ομάδες του πρωταθλήματος και πάντα με το "Man Utd should have won this easily!". Πόση γκαντεμιά πιά;

Η Ρεάλ θεωρώ ότι έκανε κάκιστο σχεδιασμό. Πήρε καλούς παίχτες, αλλά σε ηλικίες που δεν είχαν κίνητρο να παίξουν και μάλιστα περισσότερους απ' ότι θα έπρεπε. Πολύ κακό χτίσιμο ομάδας. Εγώ δεν αγόρασα τους 10 καλύτερους 30άρηδες να τους βάλω να παίξουν μόνοι τους. Είχα μέσα και 20χρονους και βετεράνους και απ' όλα. Και κυρίως έκανα πολύ rotation. Κανέναν δεν τον έφαγε ο πάγκος.

Φίλε spirit, εγώ με τη χρήση του FM Genie Scout, θεωρώ πως το έκλεβα το παιχνίδι έτσι κι αλλιώς. Έλα όμως που ακόμα και κλέβοντας δεν έστρωσε η κατάσταση;

Για να μην τα παραλέω, την 3η χρονιά και αφού τις προηγούμενες 2 λειτούργησα με save/load ώστε να μη με απολύσουν, φαίνεται πως άρχισαν να λειτουργούν τα πράγματα. Και πάλι όμως θεωρώ απαράδεκτο να έχω κάνει τις σωστές επιλογές (σύμφωνα με το genie scout) και το παιχνίδι αντί να με ανταμείβει να με χαντακώνει και να απολύομαι. Αν δεν είχα τον Scout θα είχα διώξει τον Rooney με τις κλωτσιές! Ενώ είχε το καλύτερο CA του κόσμου. Αλλά αφού μου έβγαζε 5άρια συνεχώς; Και να πεις ότι έχει χαμηλό consistency;

Αυτό ειδικά με τον Rooney, ακόμα και την 3η χρονιά μου το κάνει. Βγάζει πολλά 5άρια. Να σκεφτείτε ότι έχει εμένα και 3 συμπαίκτες του στα favorite personel, είναι μια χαρά ευχαριστημένος, τον έχω βάλει να παίξει ST, free role, μέχρι και AMC, και τίποτα. Από consistency, τζίφος.
User avatar
kostas_alk
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Sun Jan 16, 2005 11:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Arsenal, Forest
twitter: kostasalk
Location: Λάρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδια,αν και παιζω με αρσεναλ και δεν κλεβω το παιχνιδι,γιατι γ***ω και δερνω σε Ευρωπη και Αγγλια?
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="kostas_alk"]Ρε παιδια,αν και παιζω με αρσεναλ και δεν κλεβω το παιχνιδι,γιατι γ***ω και δερνω σε Ευρωπη και Αγγλια?[/quote]


Γιατί έχεις την Άρσεναλ μάλλον :)





[quote="manuelk"]Αυτό ειδικά με τον Rooney, ακόμα και την 3η χρονιά μου το κάνει. Βγάζει πολλά 5άρια. Να σκεφτείτε ότι έχει εμένα και 3 συμπαίκτες του στα favorite personel, είναι μια χαρά ευχαριστημένος, τον έχω βάλει να παίξει ST, free role, μέχρι και AMC, και τίποτα. Από consistency, τζίφος.[/quote]

Discipline player for poor performance
Τη πρώτη warning
Από τη δεύτερη άρχισε τα fines να δεις πότε θα στρώσει :wink:


Με μέτρο όμως ε :P
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2007”