Ελληνική μετάφραση FM. Βοηθείστε!!!

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

οταν βγει το Fm08 προτεινω να ξεκινησουμε νωρις την προσπαθεια. ο μοναδικος λογος που δε συμμετειχα σε αυτη την προσπαθεια ειναι οτι καπως αργα το θυμηθηκαμε.... αλλωστε δε βλεπω να εγινε κατι...ή μηπως εγινε????
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά και εγώ μέσα! Αν θέλετε να μεταφράσω κάτι στείλτε μου pm ή βάλτε με στο msn σας!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Όλοι εσείς που ασχοληθήκατε ή ασχολείστε, θέτω ένα ερώτημα καθότι εγώ ούτε που το κοίταξα το θέμα επειδή ήξερα και τη κατάληξή του.

Μήπως, θα ήταν καλύτερα να γινόταν μία προσπάθεια να γίνει η μετάφραση μόνο του commentary του ματς;

Το θεωρώ και πολύ χρήσιμο για πολύ κόσμο αφού υπάρχουν μέσα εκφράσεις που δεν καταλαβαίνει κάποιος επιπέδου lower και επίσης ίσως μπούνε και εκφράσεις ψιλοελληνικές που χρησιμοποιούνται στις αλάνες. (αντίστοιχες με τις αγγλικές ατάκες του σχολιαστή εννοώ)
psychotitus
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 696
Joined: Sat May 05, 2007 1:56 pm
Football Manager της ομάδας: Καμια
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: Status??hmmmm.......my status is quo.....:P
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παιδια,αν βγει το 2008 και αρχισετε προσπαθεια μεταφρασης στειλτε μου ενα PM...αν μπορω θα χαρω να βοηθησω... :)
"Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΑΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΘΝΗΣΚΟΥΝ" Πατριαρχης Βαρθολομαιος

"Η ΑΕΚ πάντα αυτό κάνει.. Είναι σαν μια γκόμενα που ενώ ξέρεις ότι δεν έχεις ελπίδες να την "ρίξεις" πάντα σου δείχνει κάτι ότι μπορεί να γίνει. Αντί να σου ρίξει μια χυλόπιτα από την αρχή να ξέρεις ότι δεν μπορείς να την έχεις, αυτή σε βασανίζει και σε αφήνει με την ελπίδα. Μια ελπίδα που δεν πραγματοποιείται ποτέ.." Antonisjk

"Και οι δυο εχουν τα δικια τους" psychotitus
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγώ, θα είμαι κάτοχος proficiency τότε 8) 8) :yea: :yea:
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπον, ειναι γνωστο οτι η SI δεν αλλαζει και πολυ αυτα που εμφανιζονται στο παιχνιδι. Με δεδομενο οτι ενα μερος του παιχνιδιου εχει ηδη μεταφραστει, και με τη βοηθεια των HR (αν γινεται να μαθουν ποιες γραμμες αλλαξαν φετος), με λιγη οργανωμενη δουλεια απο τη στιγμη που θα βγει το παιχνιδι, ισως φετος να τα καταφερουμε... :wink:
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Να πω μια ιδέα?Δεν γίνετε να το πάμε σε επαγγελματία μεταφραστή να μας πει ποσα θέλει να το κάνει,και μετά τα έξοδα να καλυφτούν με επιπλέον διαφημίσεις μέσα στο site?Εγώ βασικά δεν ξέρω ποσα μπορεί να ζητήσει ένας μεταφραστής,ούτε ποσα έσοδα έχει το site,απλά ρωτάω αν είναι εφικτό
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για ποιό λόγο να χρεωθεί το site;

Αυτό είναι δουλειά της SI και της Sega πλέον
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Όντως, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δλδ, την δουλειά που πρέπει να κάνει η SEGA (Zegetron εν προκειμένω στην Ελλάδα) θα την κάνουμε εμείς; :?

Προσωπικά ακόμα και απλό μέλος να είμουν δεν θα έβαζα το παραμικρό ευρώ παρα μόνον εθελοντική εργασία (να μεταφράσω δλδ κάποιες γραμμές, όσο μπορώ) και ό,τι βγει...
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Στείλτε email διαμαρτυρίας στην Zegetron που δεν μπαίνει στον κόπο να μεταφράσει ούτε το manual :D
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Peritri"]Όλοι εσείς που ασχοληθήκατε ή ασχολείστε, θέτω ένα ερώτημα καθότι εγώ ούτε που το κοίταξα το θέμα επειδή ήξερα και τη κατάληξή του.

Μήπως, θα ήταν καλύτερα να γινόταν μία προσπάθεια να γίνει η μετάφραση μόνο του commentary του ματς;

Το θεωρώ και πολύ χρήσιμο για πολύ κόσμο αφού υπάρχουν μέσα εκφράσεις που δεν καταλαβαίνει κάποιος επιπέδου lower και επίσης ίσως μπούνε και εκφράσεις ψιλοελληνικές που χρησιμοποιούνται στις αλάνες. (αντίστοιχες με τις αγγλικές ατάκες του σχολιαστή εννοώ)[/quote]

Περικλή θεωρώ πολύ πιο σημαντικό να μεταφραστούν κάποια πράγματα βασικά για το παιχνίδι γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν μπορούν να το παίξουν καθόλου (ξέρω άτομα που μου έχουν πει ότι δοκίμασαν μαζί με άλλον και τους άρεσε, αλλά δεν μπορούν να παίξουν μόνοι τους γιατί δεν γνωρίζουν αγγλικά οπότε είναι αδύνατον να καταλάβουν τι γίνεται). Θεωρώ το commentary το τελευταίο που απαιτεί μετάφραση. Πρώτα θέλουν τα media, κατά την άποψή μου, τα μενού και γενικά τα βασικά σημεία για το παιχνίδι (οθόνες προσφοράς, τα actions στα προφίλ κλπ κλπ).

Θα μπορούσα και εγώ να βοηθήσω μέχρις ενός σημείου, το οποίο όμως δεν ΄το ξέρω. :D
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
OFI4
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1315
Joined: Sat Aug 11, 2007 6:26 pm
Football Manager της ομάδας: Basingstoke Town
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Φ.Η., Basingstoke Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν τελικά γίνει κάτι με χαρά θα σας βοηθήσω....στείλτε πμ... :wink:
geokar7
Trialist
Trialist
Posts: 47
Joined: Thu Nov 22, 2007 12:07 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επίσης στη διάθεσή σας! Από Αγγλικά πάω πολύ καλά! Αλλά από προγραμματισμό τίποτα. Αναμένω οδηγείες...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2007”