Ενα ελληνικό πρωτάθλημα διαφορετικό από τα άλλα: database

Συζητήστε για τη νέα έκδοση του Football Manager!
Post Reply
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ιστορία "ένα ελληνικό πρωτάθλημα διαφορετικό από τα άλλα" δημιούργησε αρκετές απορίες σε σχέση με τη db που χρησιμοποιώ και πολλοί ζήτησαν επιπλέον πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να απαντήσω εδώ, σε πρώτη φάση, στις βασικές απορίες. Όπως είναι ήδη γνωστό στους αναγνώστες της ιστορίας, η κεντρική ιδέα βασίζεται στη δημιουργία μιας version της db όπου οι ελληνικές ομάδες συμμετέχουν στις αγγλικές διοργανώσεις (και οι αγγλικές ομάδες στις ελληνικές διοργανώσεις).

Background: Προσωπική μου προτίμηση στο FM είναι πάντα η ανάληψη ομάδων χαμηλότερων κατηγοριών και το σταδιακό χτίσιμο καριέρας. Δεν με συγκινούν τόσο τα πρωταθλήματα με μια "φτασμένη" ομάδα, όσο η προσπάθεια ανόρθωσης μιας περιθωριακής ομάδας (χωρίς budget, εγκαταστάσεις, κλπ). Έτσι, προτιμώ να ξεκινώ με ομάδες από την C2 της Ιταλίας, την τρίτη Εθνική της Βραζιλίας, κλπ. Δε λέω όμως, καλή η Sansovino και η Viterbese (C2/B Ιταλίας), αλλά δεν έχω ιδέα που βρίσκονται, ενώ ξέρω που πέφτουν η Ρόδος, η Χίος, τα Χανιά ή η Ορεστιάδα. Επιπλέον έχει άλλη γοητεία στη οθόνη το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ δύο μικρών ελληνικών ομάδων αντί του Sansovino-Viterbese. Δυστυχώς όμως, στο ελληνικό πρωτάθλημα τα περιθώρια ανόδου είναι μικρά καθώς κάποιος μπορεί να ξεκινήσει μόνο από τη Β'Εθνική. Έτσι, για όποιον έχει παρόμοια γούστα με τα δικά μου, μία λύση είναι να τοποθετήσει, χρησιμοποιώντας τον editor, τις ελληνικές ομάδες σε κάποιο ξένο πρωτάθλημα που έχει αρκετά επίπεδα (levels) κατηγοριών (μιας και το παιγνίδι δεν επιτρέπει τη δημιουργία καινούργιων διοργανώσεων. Παραλείπω τις λεπτομέρειες για το πως λειτουργεί ο editor ή τι αφορά η db: υποθέτω πως όποιος διαβάζει τη συνέχεια έχει κάποια εξοικείωση με όλα αυτά).

Πρώτη προσπάθεια: Η πρώτη σκέψη (πρέπει να ήταν 3 μήνες πριν, λίγο μετά το 7.0.2 στο οποίο βασίστηκα) ήταν να χρησιμοποιήσω για το σκοπό αυτό το ιταλικό πρωτάθλημα το οποίο έχει 4 levels: A, B, C1 (2 όμιλοι), C2 (3 όμιλοι των 18 ομάδων). Άρχισα να αλλάζω τις ομάδες με τον editor χρησιμοποιώντας το swap (αν διαλέξετε ενα competition, και μετά teams δείχνει τις ομάδες που μετέχουν στην κατηγορία. Κάνοντας μονό κλικ σε μια ομάδα, εμφανίζεται στο κάτω μέρος του editor το button swap που μας επιτρέπει να αντιμεταθέσουμε αυτή την ομάδα με μια οποιαδήποτε άλλη ομάδα στο db). Το πρώτο πράγμα που ήταν σαφές είναι πως, μετά το swap, κάθε ομάδα γίνεται αυτόματα assign στη χώρα στην οποία ανήκει η διοργάνωση στη οποία τοποθετείται. Προσπάθειες να αλλάξω με τον editor τη χώρα μιας ιταλικής διοργάνωσης (και να την κάνω Ελλάδα), ή τη χώρα της ομάδας (π.χ. ελληνική ομάδα σε ιταλική διοργάνωση), οδηγούσαν σε crash όταν έτρεχε το πρόγραμμα, οπότε εγκατέλειψα αυτές τις ιδέες γρήγορα. Τα βασικά προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν δύο: ο χωρισμός των ομίλων της τρίτης και τέταρτης κατηγορίας με μη γεωγραφικά κριτήρια, καθώς και η συμμετοχή κάποιων ιταλικών ομάδων στο Κύπελλο του 2006-07 (για λόγους μη ξεκάθαρους). Τότε, υποπτεύθηκα πως στο παιγνίδι ίσως γινόταν χρήση πληροφορίας που δεν μπορούσε να αλλάξει από τον editor και σταμάτησα την προσπάθεια με το ιταλικό πρωτάθλημα.

Στη συνέχεια στράφηκα στο αγγλικό πρωτάθλημα. Η αντιμετάθεση των ομάδων (swap) έγινε χωρίς πρόβλημα.

Η πρώτη παρατήρηση ήταν πως δύο διοργανώσεις (το Κύπελλο Αγγλίας και το FA Trophy) χρησιμοποιούν και ομάδες δύο κατηγοριών (αντιστοιχούν στα levels 7 & 8 του αγγλικού πρωταθλήματος) που είναι πιό κάτω από το Conference North/South (level 6, τελευταίο playable). Οι ομάδες αυτές δεν είναι playable, αλλά μπορεί να εμφανιστούν σαν αντίπαλοι μιας playable ομάδας στις δύο διοργανώσεις κυπέλλου που προανέφερα. Αν δεν ήθελα να εμφανίζονται αγγλικές ομάδες σαν αντίπαλοι θα έπρεπε να αλλάξω αυτές τις ομάδες με ελληνικές. Αυτό απαιτούσε περίπου 100 επιπλέον ελληνικές ομάδες (το standard db του παιγνιδιού έχει περίπου 240 ελληνικές ομάδες, το version που δημιούργησα έχει 340 ομάδες, αριθμός που είναι περίπου ίσος με το συνολικό αριθμό των ομάδων στα levels 1-8 του αγγλικού πρωταθλήματος). Η δημιουργία αυτών των επιπλέον 100 ομάδων έγινε με την επιλογή "Create Club" του editor και η διαδικασία είναι απλή. Χρειάζεται όνομα, χώρα, stadium και όλα τα υπόλοιπα είναι προαιρετικά (αν και όσο πιο πολλά στοιχεία υπάρχουν, τόσο το καλύτερο. Επίσης το Last Division ίσως είναι καλό να συμπληρωθεί μιας και σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να δημιουργήσει crash. Σε πολλές περιπτώσεις οι νέες ομάδες θα χρειαστούν και στάδια που δεν είναι στο db: αυτό τις περισσότερες φορές δεν το έκανα, χρησιμοποιώντας γειτονικά στάδια. Όχι σπουδαίο πρόβλημα για ομάδες που δεν έχουν προοπτική να γίνουν playable και το πολύ να παίξουν 4 αγώνες στο κύπελλο. Ετσι, για παράδειγμα, η Ελλάς Βέλου παίζει στο Κιάτο, ο Πειρατής Λαγανά στη Ζάκυνθο, ο Έβρος Σουφλίου στην Ορεστιάδα, κοκ). Τέλος, αφού δημιουργήθηκε μια ομάδα, με διαδικασία swap τοποθετήθηκε στην επιθυμητή διοργάνωση.

Το δεύτερο πρόβλημα ήταν πως πολλές ομάδες της db που με την αλλαγή γίνονταν playable, είχαν ελάχιστους (ή και καθόλου) παίκτες στη σύνθεσή τους. Στην περίπτωση αυτή, το παιγνίδι παράγει αυτόματα περίπου 15 active παίκτες και αρκετούς inactive. Οι inactive φαίνεται πως παράγονται με βάση την εντοπιότητα, άρα οι inactive ήταν Έλληνες (αφού οι ομάδες εξακολουθούν και εδρεύουν σε ελληνικές πόλεις). Οι active παράγονται όμως με βάση το έθνος στο οποίο ανήκει η διοργάνωση και άρα ήταν κυρίως Αγγλοι. Ξεπέρασα αυτό το πρόβλημα δηλώνοντας, μέσω του editor, πως στην Αγγλία μιλούνται 100% ελληνικά. Έτσι οι τυχαίοι παίκτες που παράγονται έχουν κατά μεγάλο ποσοστό ελληνικά ονόματα. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με το staff. Οι τεχνικοί είναι Έλληνες, ο πρόεδρος της ομάδας (αν δεν υπάρχει όνομα στη db) είναι Αγγλος.

Στα πλαίσια της όλης διαδικασίας προστέθηκαν και επιπλέον στοιχεία για διάφορες ομάδες στη db. Επίσης βρέθηκαν και κάποια μικρολαθάκια. Τα δύο που θυμάμαι αυτή τη στιγμή είναι: ο ΑΟ Επισκοπής (id 36010589 - ομάδα της Κρήτης) εδρεύει στην Επισκοπή της Κρήτης (και όχι της Κύπρου όπως προκύπτει από το στάδιο που είναι δηλωμένο στην db). Επίσης τα Αρφαρά (id 36001977 - έδρα του Αστέρα Αρφαρών http://www.asterasarfaron.gr) βρίσκονται έξω από την Καλαμάτα και όχι κάπου στη Θράκη όπως προκύπτει με βάση το longitude + latitude που υπάρχει στη db. Τα στοιχεία του longitude + latitude είναι σημαντικά στο γεωγραφικό χωρισμό των ομάδων σε κάποιες διοργανώσεις (αν και όχι στη συμμετοχή στο Conference/South ή North που ορίζεται από την επιλογή competitions σε κάθε club).

Γενικές παρατηρήσεις και σχόλια

Το αποτέλεσμα γενικά ικανοποίησε τις προσδοκίες μου παρά το γεγονός πως υπάρχουν αρκετά μικροπραγματάκια για βελτίωση... Αισθητικά, το βασικότερο πρόβλημα είναι πως το πρωτάθλημα εξακολουθεί να είναι Αγγλίας και οι εθνικότητες των παικτών είναι μοιρασμένες. Επίσης, υπάρχει μεγάλη κινητικότητα παικτών μεταξύ αγγλικών και ελληνικών ομάδων. Από την άλλη, βέβαια υπάρχει η ομορφιά 6 κατηγοριών (fully playable), του Κυπέλλου, κλπ...

Πρόσφατα ανακάλυψα πως στα forums της SI υπάρχει ένα άρθρο με συμβουλές για την αλλαγή κατηγοριών (κλικ εδώ) που ακολουθεί λίγο διαφορετική μεθοδολογία. Δεν είμαι ακόμη σίγουρος πως ο συγκεκριμένος τρόπος δουλεύει με το αγγλικό πρωτάθλημα. Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις, παλαιότερα, που είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο είχα προβλήματα με U18 - reserves (που δεν εμφανίζονταν) ή features των ομάδων που επίσης δεν εμφανίζονταν, κ.ο.κ.

Άποψή μου πάντως για όποιον ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο είναι πως το πρώτο βήμα μιάς τέτοιας δουλειάς πρέπει να είναι η πρόσθεση στη db όλων των επιπλέον στοιχείων (π.χ., ομάδων, γηπέδων, staff, κλπ) που θα χρειαστούν. Αφού γίνει save η db, μετά να επιχειρούνται τα swaps μεταξύ κατηγοριών (τα οποία, θεωρητικά, υπάρχει τρόπος να γίνουν και μέσω EDT αρχείων και της εντολής SWAP_TEAM, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και πολύ αμφιβάλλω αν θα δουλέψει...)
Last edited by riris on Sat Oct 20, 2007 1:24 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Για μια ακόμα φορά συγχαριτήρια τόσο για τη προσπάεια που ξεκίνησες και ολοκλήρωσες όσο και για τη διάθεσή σου να την μοιραστείς στο σαιτ και να εξηγήσεις σε όλους το σκεπτικό σου και τις διαδικασίες που ακολούθησες.

Πλέον, αυτό που περιμένουμε είναι να δουμε πως θα κυλήσει το όλο σκηνικό.

Να σαι καλά, καλως ήρθες στο σαιτ και εύχομαι να είμεις στη παρέα μας. :wink:
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Stonecity3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2460
Joined: Tue Nov 07, 2006 1:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αιολικός,Ολυμπιακός, Ατλέντικο
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα..Είμαι φανατικός αναγνώστης της ιστορίας σου και σου λέω ακόμα μια φορα
ότι περιμένω με ανυπομονησία την db! :D
http://west-dev-team.blogspot.gr/



I always tell the truth. Even when I lie.
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωρινά, μέχρι να ανεβάσω τη db, υπάρχει ένα zipped savegame που ξεκινά στις 2.7.2006 με όλες τις κατηγορίες ενεργοποιημένες και είναι διαθέσιμο εδώ (μέγεθος 6.31 MB) [edited: υπάρχει πιά η database στο ποστ της 26 Αυγούστου - scroll down - και τό λινκ σε "http://www.megaupload.com/?d=VBYDDQQH" είναι περιττό]. Download, save at "...My Documents/Sports Interactive/Football Manager 2007/games", unzip, και μετά τρέξτε το παιχνίδι, load game, add new user, and enjoy!

Δύο σχόλια: μιας και το συγκεκριμένο αρχείο είναι βασισμένο σε beta έκδοση της db, προτιμώ η χρήση του να παραμείνει προσωπική. Επίσης: υπάρχει μια μικρή πιθανότητα ενός bug που οδηγεί σε crash μεταξύ 3 και 4 Δεκεμβρίου 2006. Νομίζω ξέρω που οφείλεται: αν συμβεί σε κάποιον, θα ήθελα να το μάθω - αν υπάρχει και savegame μερικές μέρες πριν το crash, θα το ήθελα και αυτό αν γίνεται!
Last edited by riris on Sat Oct 20, 2007 1:25 pm, edited 3 times in total.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητηρια Ριρή... Καταπληκτικη Ιστορια και γενικα ολο το κονσεπτ... :yea:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17738
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Μπράβο για την προσπάθεια σου και για την υπομονή σου.Καλή συνεχεία σε ότι σκέφτεσαι να κάνεις με το manager. :-D
Nikolis
Trialist
Trialist
Posts: 29
Joined: Sun Jun 12, 2005 9:43 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Rethymno
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαριτήρια για τη δουλειά. Για πότε υπολογιζεις την DB?
Κάτι που παρατήρησα ήταν στην Εθνική Ελλάδας πατας Domestic Clubs και σου βγάζει τις Αγγλικές ομάδες και οχι τις Ελληνικές
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια και από μένα, διότι πρέπει να ήταν πολύ κουραστική διαδικασία. Είχα κάνει κάτι ανάλογο στο περσινο FM με αρχεία ddt αλλά το αποτέλεσμα δεν βγήκε πολύ καλό, με μπερδεμένο κύπελλο και όλες τις ομάδες των μικρών κατηγοριών να έχουν εγγλέζους.

Κάτι που πρέπει, αν γίνεται, να προσεχθεί είναι τυχόν αγορές πολλών άγγλων παικτών, περισσότερων από ελλήνων, στις μικρές κατηγορίες.
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

...
Last edited by riris on Sat Jun 09, 2007 8:37 pm, edited 2 times in total.
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nikolis wrote:Συγχαριτήρια για τη δουλειά. Για πότε υπολογιζεις την DB?
Κάτι που παρατήρησα ήταν στην Εθνική Ελλάδας πατας Domestic Clubs και σου βγάζει τις Αγγλικές ομάδες και οχι τις Ελληνικές
Ναι, στο συγκεκριμένο version, το πρωτάθλημα δουλεύει σαν Αγγλικό, άρα όλες οι ομάδες εμφανίζονται σαν αγγλικές. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για να επιλύσω πριν ανεβάσω την db, αλλά, δυστυχώς, κάθε λύση που δοκιμάζω δημιουργεί καινούργια προβλήματα...
paokkerkir wrote:Συγχαρητήρια και από μένα, διότι πρέπει να ήταν πολύ κουραστική διαδικασία. Είχα κάνει κάτι ανάλογο στο περσινο FM με αρχεία ddt αλλά το αποτέλεσμα δεν βγήκε πολύ καλό, με μπερδεμένο κύπελλο και όλες τις ομάδες των μικρών κατηγοριών να έχουν εγγλέζους.

Κάτι που πρέπει, αν γίνεται, να προσεχθεί είναι τυχόν αγορές πολλών άγγλων παικτών, περισσότερων από ελλήνων, στις μικρές κατηγορίες.
Το Αγγλικό κύπελλο χρησιμοποιεί ομάδες δύο κατηγοριών που δεν είναι playable, άρα πρέπει να αλλάξουν και αυτές οι ομάδες. Στο savegame που ανέβασα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ομάδων στο κύπελλο μιας και υπάρχουν περίπου 340 ελληνικές ομάδες... Με τους παίκτες τα πράγματα είναι πράγματι πιό σύνθετα... Οι regen έχουν ελληνικά ονόματα, αλλά αγγλική υπηκοότητα... Στους πειραματισμούς μου, έχω βρει μιά λύση που φάινεται να λύνει και αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιώντας το ιταλικό πρωτάθλημα, αλλά μέχρι στιγμής δεν δουλεύει με το αγγλικό... stay tuned!
Last edited by riris on Sat Oct 20, 2007 1:25 pm, edited 1 time in total.
jokos31
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Fri Mar 09, 2007 12:47 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tις ομαδες που δημιουργησες τις εβαλες ως Ελληνικες η Αγγλικες???
Θελω να κανω μια db με τις βαθμολογιες οπως τελειωσαν τωρα τα πρωταθληματα και να βαλω τις ομαδες των πρωτων κατηγοριων απο τα τοπικα.
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο σου ρε παλίκαρε..... :victory: :victory: :victory:
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

jokos31 wrote:Tις ομαδες που δημιουργησες τις εβαλες ως Ελληνικες η Αγγλικες???
Θελω να κανω μια db με τις βαθμολογιες οπως τελειωσαν τωρα τα πρωταθληματα και να βαλω τις ομαδες των πρωτων κατηγοριων απο τα τοπικα.
Στη συγκεκριμένη ιστορία (και database), οι ελληνικές ομάδες εμφανίζονται σαν αγγλικές. Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, δημιουργούνται προβλήματα με crash έτσι και προσπαθήσω να δηλώσω τις αγγλικές διοργανώσεις (και τις ελληνικές ομάδες που συμμετέχουν σε αυτό) σαν ελληνικές. Προσπαθώ να εντοπίσω την αιτία για αυτά τα κρασαρίσματα (έχω κάποιες υποψίες), αλλά μέχρι στιγμής χωρίς επιτυχία.

Ο τρόπος για να εμφανίζονται οι ομάδες σαν ελληνικές, χρησιμοποιώντας τις διοργανώσεις μιας άλλης χώρας, είναι αυτός στον οποίο βασίστηκα για να δημιουργήσω την database που περιγράφω εδώ που το ελληνικό πρωτάθλημα λειτουργεί με βάση το βελγικό πρωτάθλημα. Θέλω να πιστεύω πως το ίδιο μπορεί να γίνει και με τις αγγλικές διοργανώσεις, αλλά ακόμη δεν το έχω καταφέρει...
Last edited by riris on Sat Oct 20, 2007 1:26 pm, edited 1 time in total.
jokos31
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Fri Mar 09, 2007 12:47 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Mπορεις να ανεβασεις την db απο το Αγγλικο για να την επεξεργαστω λιγο?Αν γινεται.Δεν εχω προβλημα αν κρασαρει.Να εχω κατι να ασχολουμε
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από αρκετή δουλειά (που βελτίωσε ουσιαστικά την αρχική, μάλλον πρωτόγονη με τα τωρινά δεδομένα, προσπάθεια που χρησιμοποιείται στη σχετική ιστορία), η βάση δεδομένων που αντιμεταθέτει τις ελληνικές με τις αγγλικές διοργανώσεις (δημιουργώντας ελληνικό πρωτάθλημα με 6 επίπεδα, fully playable!) είναι πιά διαθέσιμη από εδώ (μέγεθος αρχείου περίπου 64ΜΒ).

Το σχετικό αρχείο, αφού φορτωθεί, πρέπει να αποθηκευτεί στον φάκελο .../My Documents (Τα Έγγραφά μου)/Sports Interactive/Football Manager 2007/db. Αφού κάνουμε unzip το αρχείο, δημιουργείται ο φάκελος greece-england. Στη συνέχεια, ξεκινάμε το παιγνίδι και διαλέγουμε την επιλογή greece-england για database. Στη συνέχεια, επιλέγουμε σαν χώρα Greece και πόσες κατηγορίες θέλουμε (από ένα σύνολο έξι κατηγοριών: A' έως Ε2') Σημαντικό: στο ίδιο σημείο, καλό είναι να επιλέξουμε επίσης "load all players from Greece".

Σχόλια και παρατηρήσεις:
  • Η βάση δεδομένων περιλαμβάνει 344 ελληνικές ομάδες, περίπου 100 ομάδες περισσότερες από τη standard db του παιγνιδιού (επίσης υπάρχουν 5 επιπλέον ελληνικές ομάδες που είναι όμως δηλωμένες με χώρα την Αγγλία: αυτό ήταν απαραίτητο να γίνει για να ξεπεραστούν κάποια μικροπροβληματάκια με τη διοργάνωση του κυπέλλου). Από αυτές, 160 ομάδες είναι fully playable.
  • Το πρωτάθλημα βασίζεται στη δομή (και στους κανόνες, πχ. play-off, κλπ.) του αγγλικού πρωταθλήματος. Επομένως, η Α' κατηγορία έχει 20 ομάδες, η Β', Γ', Δ' και Ε1' κατηγορία έχουν 24 ομάδες (σε ένα όμιλο) και η Ε2' κατηγορία έχει 44 ομάδες σε δύο ομίλους (βόρειο και νότιο: κλικ εδώ, για ένα παράδειγμα βαθμολογίας από test run). Περιλαμβάνονται ακόμη: Κύπελλο (FA Cup), League Cup, Super Cup, Κύπελλο Γ' και Δ' κατηγορίας, Κύπελλο Ερασιτεχνών (για ομάδες Ε1 και κάτω), και πρωτάθλημα και κύπελλο U18.
  • Η αντιμετάθεση των ομάδων έχει γίνει με την ίδια μέθοδο που ακολουθήθηκε στη δημιουργία της db που αλλάζει τις βελγικές διοργανώσεις με τις ελληνικές διοργανώσεις (κλικ εδώ), η οποία είναι εμπνευσμένη από τις συμβουλές που δίνονται εδώ. Αν δεν κάνω λάθος, η db αυτή χρησιμοποιείται ήδη σε δύο ιστορίες ("ταξίδι στο Αιγαίο", και "Τύπος Σπορ"). Αρκετή επιπλέον δουλειά για να αποφευχθούν κρασαρίσματα και άλλες ανεπιθύμητες παρενέργειες χρειάστηκε να γίνει με τη διοργάνωση του Κυπέλλου (FA Cup). Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να δώσω επιπλέον λεπτομέρειες για τα προβλήματα που αντιμετωπίστηκαν. Επίσης, διορθώθηκαν και προστέθηκαν πολλά στοιχεία για αρκετές υπάρχουσες ομάδες. Κάποιες από τις διορθώσεις έχουν αναφερθεί στο κομμάτι της έρευνας και ελπίζω να γίνουν στην επίσημη db του FM2008.
  • Η db, στο βαθμό που την έχω τεστάρει, δεν παρουσιάζει προβλήματα με κρασάρισμα. Προφανώς, λόγω της αντιμετάθεσης των διοργανώσεων, ο τριγράμματος κωδικός δίπλα στην ελληνική σημαία είναι ENG. Απλά τον αγνοούμε: πρόκειται για κάτι που πάει πακέτο με τη συγκεκριμένη αλλαγή. Από αυτά που νομίζω πως μπορούν να διορθωθούν το πιό σημαντικό έχει να κάνει με το ότι τα γήπεδα σε μερικούς τελικούς play-off και μικρών κυπέλλων είναι βρετανικά. Έχω μια σκέψη για το πως μπορεί να αλλάξει αυτό: ίσως σε επόμενη έκδοση. Επίσης, δεν έχουν προστεθεί στοιχεία για τους νικητές προηγούμενων διοργανώσεων (με την εξαίρεση του κυπέλλου ερασιτεχνών, και αυτό όχι πλήρως), ενώ κάποιες από τις επιπλέον non-playble ομάδες που δημιουργήθηκαν παίζουν σε γειτονικά γήπεδα αλλά όχι στην πόλη που πραγματικά εδρεύουν (π.χ. ο Τέλλος Άγρας παίζει στα Φιλιατρά, η Ελλάς Βέλου στο Κιάτο, ο Θεαγένης Θάσου στην Καβάλα, κλπ.). Μικρό το κακό κατά την άποψή μου (ειδικά σε σχέση με τη σημαντική επιπλέον προσπάθεια που θα απαιτούσε η αναζήτηση ακριβέστερων στοιχείων): οι συγκεκριμένες ομάδες δεν έχουν προοπτική να γίνουν playable και το πολύ να παίξουν 4-5 αγώνες κυπέλλου και μερικά φιλικά σε κάθε αγωνιστική περίοδο. Αν υπάρχει χρόνος (και ενδιαφέρον), ίσως κάποια από αυτά να βελτιωθούν στο μέλλον και να ανεβάσω μια νέα έκδοση.
Last edited by riris on Sat Oct 20, 2007 2:18 am, edited 10 times in total.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2007”