Squad Rotation

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ποια ειναι τα θετικα και ποια τα αρνητικα του rotation τελικα ειναι καλο 'η κανει κακο στη συνοχη της ομαδας
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4348
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο FM, όπως & στην πραγματικότητα συνήθως, πρέπει να κρατάς 1 βασικό κορμό τουλάχιστον τους 2 πρώτους μήνες (είτε παίζεις με Barcelona, είτε με τον Αετό Σκύδρας) ειδικά όταν έχουν γίνει αρκετές μεταγραφές σε first team players, έτσι ώστε να συνηθήσει ο ένας το παιχνίδι του άλλου & όλοι μαζί το σύστημα της ομάδας. Από κει & ύστερα το rotation πρέπει να γίνεται με μέτρο (να μην αλλάζουν π.χ τα 8/11 της ομάδας γιατί με τέτοια ανομοιογένεια σε επίσημο παιχνίδι κινδυνεύεις να χάσεις από τον οποιονδήποτε αντίπαλο (έστω & αν η 11άδα αυτή έχει δοκιμαστεί στις προπονήσεις). Καλό είναι, βέβαια να έχεις όλο το ρόστερ ετοιμοπόλεμο ανά πάσα στιγμή να δώσει λύσεις όταν παίζουν τιμωρίες & τραυματισμοί αλλά ο καθένας από τους παγκίτες πρέπει να παίρνει χρόνο συμμετοχής πρώτα ως αλλαγή πλαισιώνοντας την 11άδα των βασικών & στη συνέχεια να ξεκινήσει βασικός στη θέση κάποιου τιμωρημένου ή τραυματία.
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΟΚ ΕΓΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΜΟΥ ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ
User avatar
Gorgeous Cow
Backup
Backup
Posts: 987
Joined: Sun Oct 22, 2006 2:45 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω εφαρμοζω συστημα Φερερ, κανεις δεν ξερει τι 11αδα θα κατεβασω. Ουτε γω :-P
Εχω περιπου 25-30 παιχτες και τα λιγοτερα παιχνιδια που θα παιξει καποιος ειναι 7-8 σε μια χρονια. Αυτο αρχισα να το κανω μετα τον 3ο χρονο που ειχα ηδη βρει τα ταλαντουχα τρυφερουδια μου και η ομας ειχε 1-2 προσθηκες το πολυ το χρονο. Φυσικα ειχα ατυχη αποτελεσματα, αλλα καταφερα εστω και με το ζορι να παιρνω 3 συνεχομενες χρονιες το πρωταθλημα.
Αυτο που κανω ειναι να προσεχω να εχω την ιδια αμυντικη γραμμη να παιζει με τον ιδιο τερματοφυλακα.
Δηλαδης στην Α' ενδεκαδα εχω
Pocognoli-Tuia-Chygryinskyi-Oliveira Gorgelin (GK)
και στη Β'
Stevenson-Buijs-Abenzoar-Copers Bolat(GK)
Γενικα τελειως διαφορετικη η ενδεκαδα Α' και η Β'.
Επισης εχω και Γ' ενδεκαδα που την παιζω λιγοτερο συχνα, σε μικρου ενδιαφεροντος παιχνιδια, οπου βαζω κυριως τα 17χρονα-18χρονα να ψηθουν και για να δω ποιος μπεμπης μου κανει και ποιος οχι γιατι πολυ μεγαλωσανε μερικοι και πρεπει να κατεβει παλι ο μεσος ορος απο τα 23 στα 20χρονια :-P
User avatar
silver arrow
Football Legend
Football Legend
Posts: 12347
Joined: Tue Oct 31, 2006 10:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εσυ το εχεις παρακανει :karta: πιστευω οτι τουλαχιστον ο τερματοφυλακας και ενας βασικος κορμος πρεπει να παραμενει σταθερος επισης καλο θα ηταν να εχεις λιγο μεγαλυτερο μεσο ορο ηλικιας 24-25 παντωσ και σε εμενα αρεσει το rotation ομωσ καποιοι παιχτες απλα ειναι αναντικαταστατοι
User avatar
Gorgeous Cow
Backup
Backup
Posts: 987
Joined: Sun Oct 22, 2006 2:45 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μπορω ρε φιλε..μολις μεγαλωσουν θελω να τους διωξω. Ειμαι τεκνατζου, τι να κανουμε :P
Παντως και κερδιζω στα εγχωρια και παω καλα στο ΤσουΛου. 8)
pet13
Amateur
Amateur
Posts: 137
Joined: Mon Oct 31, 2005 5:03 pm
Location: Αττική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω εχω σταθερή εντεκάδα και κάνω αλλαγές μονο σε περίπτωση τραυματισμου,κούρασης ή χαμηλου morale.Μια φορα που δοκίμασα rotation δεν πήγα καλά.Βέβαια αντιμετωπίζω πρόβλημα με αρκετούς παίκτες που γκρινιάζουν γιατι θέλουν να παίζουν βασικοι.
Στις χαρές και στις λύπες μαζί,μοναχά ΠΑΟ εσύ.
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4348
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βέβαια, όταν η Σουπερλίγκα δεν σου κάνει το χατήρι & σ'αφήνει να παίξεις Κυριακή, ενώ έχεις αγώνα Ch. League την Τρίτη, το rotation μάλλον γίνεται αναγκαίο κακό. Εκτός αν η Λάρισα σου αφήνει το περιθώριο να ξεκουράζεις τους βασικούς ενώ αυτοί βρίσκονται στο γήπεδο & παίζουν μπάλα :D
User avatar
Gorgeous Cow
Backup
Backup
Posts: 987
Joined: Sun Oct 22, 2006 2:45 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="pet13"]Εγω εχω σταθερή εντεκάδα και κάνω αλλαγές μονο σε περίπτωση τραυματισμου,κούρασης ή χαμηλου morale.Μια φορα που δοκίμασα rotation δεν πήγα καλά.Βέβαια αντιμετωπίζω πρόβλημα με αρκετούς παίκτες που γκρινιάζουν γιατι θέλουν να παίζουν βασικοι.[/quote]


Αμα εχει καλο ο αλλος ο,τι και να κανεις...
Μεχρι και μενα μου γκρινιαζουνε 1-2 παιχτες. Το ωραιο ειναι οτι ειναι τραυματιες για κανα 2 μηνες. Τωρα, πως θα μπορουσα να τους βαλω να παιξουν, ενας θεος ξερει :?
napceid
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Tue Apr 17, 2007 3:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω χρησιμοποιω 2 διαφορετικες 11καδες...Γι'αυτο εχω 32 παικτες.Λες και προπονω 2 διαφορετικες ομαδες..
il_biscione
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3717
Joined: Sat Aug 04, 2007 10:05 am
Football Manager της ομάδας: Polisportiva Alghero
Αγαπημένη Ομάδα: F.C. Internazionale Milano
Status: Eh.
Location: South Of Heaven.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντα έχω 3-4 παίκτες μεσα για 2-3 συνεχόμενα παιχνίδια τους οποίους δεν αλλάζω..
Το rotation αφορά τους άλλους.. Μετά από αυτά τα παιχνίδια αλλάζουν αυτοί και μένουν βασικοί οι άλλοι.. Έτσι και ξεκουράζονται και η συνοχή δεν διαταράσεται. :-D
Insieme per sempre 1998 - 2008Eterno Amore.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”