Akyla Diamond tactic

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το συστημα στον ΠΑΟΚ μου δουλεύει αρκετα καλα. Αν βρω και καλο δεκάρι....

Στην Ρεαλ ομως ειπα να το δοκιμάσω με την εξης συνθεση σε κεντρο-επίθεση
dmc pirlo
mr beckham
ml cassano
amc kaka
fc ruud van nistelrooy (ετσι.... :victory: )
fc robinho

και δεν τραβηξε ιδιαιτερα.

Στο 2ο ημιχρονο βγάζω beckham και βάζω quaresma λογω ταχυτητας και ντριμπλας (οσα attributes πρεπει να εχει καλα ενας winger τα χει πολυ καλα, φοβερη επιλογη αν το αντεχεις)....
Τα πραγματα καπως βελτιωθηκαν αλλα και παλι δεν ικανοποιούσαν. Βεβαια ισως να φταιει το οτι ειχαν συνηθισει στην αλλη. Θα την δοκιμασω 2-3 αγωνες και θα επανελθω...

Είναι ομως περιεργο οτι στον ΠΑΟΚ και χωρις σοβαρο AMC δουλεψε εξ'αρχης...

Και κατι λιγο οφ-τοπικ: πως γινεται ο Beckham να παιζει θεικα σαν dmc ( :shock: :shock: :shock: ) και σαν mr να ειναι για τα μπάζα...???
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ivan_46"]
Είναι ομως περιεργο οτι στον ΠΑΟΚ και χωρις σοβαρο AMC δουλεψε εξ'αρχης...
[/quote]

Άκου κι αυτό: Ξεκίνησα το παιχνίδι άνεργος, με πήρε ο Ηρακλής (είναι χωρίς προπονητή στο πρώτο patch) έβγαλα 2 season αρκετά καλά (στην πρώτη πήρα και κύπελο κερδίζοντάς σας :yea: :victory: ) αλλά έφυγα καθώς δεν έβλεπα να βγαίνω κάτι παραπάνω από 4ος μάξιμουμ. Άνεργος ξανά και χωρίς όνομα, βρήκα απάγκιο στην Bari. Ωραία λέω, γνωστή Ιταλική ομάδα, καλά θα είναι.

Αμ δε... Η ομάδα χρωστάει σε όποιον μιλάει Ιταλικά (το wage budget είναι στα 1k/w και στην πραγματικότητα έχει 132k/w άρα κάθε βδομάδα είναι μείον 131.000 ευρώ!!) ενώ την προηγούμενη χρονιά είχε βγει 18η στη serie B (οι ομάδες είναι 22 και πέφτουν οι 4, άρα σώθηκε στο τσαφ!). Οι προσδοκίες όλων ήταν να καταφέρω να την ξανασώσω.

Με τα πολλά κατάφερα να φέρω 2-3 πιτσιρικάδες δανεικούς από άλλες Ιταλικές ομάδες κι άλλους 2-3 από την Espanyol που είναι parent club, κι άρχισα τη σεζόν με αίμα, δάκρυα κι ιδρώτα.

Γιατί αυτός ο πρόλογος; Γιατί χρησιμοποίησα την τακτική του Akyla, προσαρμοσμένη βέβαια στα δικά μου στανταρ (π.χ. το cross from το έχω στο Byline ώστε η πάσα να βγαίνει αφού ο παίχτης έχει ελευθερωθεί, στον AMC έχω Hold up Ball ώστε να κρατά τη μπάλα λιγάκι μέχρι να τρέξουν μπροστά οι ακραίοι, κ.α.) και στο μέσο της χρονιάς είμαι 2ος (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) με 15 νίκες στα 21 παιχνίδια. Η ομάδα αποδίδει εκπληκτικό ποδόσφαιρο, τη βλέπεις να επιτίθεται με μαγεία, εκμεταλλευόμενη κάθε κενό χώρο στην άμυνα του αντιπάλου (ειδικά δε αν αφήνει τις πτέρυγες ανοιχτές γίνεται βιασμός) ενώ είναι σκληρή και σφιχτή στην άμυνα (όχι ότι δε χρειάζεται συχνά να βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά ο τερματοφύλακας αλλά γι αυτό τον έχουμε, έτσι; ;) ).

Άρα η τακτική είναι εκπληκτική, αρκεί να μπορέσεις κι εσύ να την προσαρμόσεις στους παίχτες που έχεις.

Akyla, you rule man!! :victory:
djkarfitsa
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Dec 10, 2003 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

data fm
pxgjon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 432
Joined: Fri Nov 03, 2006 4:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: πορτοχελιακος - ολυμπιακος
Location: Πορτο Χελι-Κορινθος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ακυλα το near στο κορνερ σαν απο το ευρο πολυ καλο .
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπον ,πριν λιγο ,επειδη βαριομουν ξεθαψα το μανατζερ και ειπα να συνεχισω ενα save της καλαματας που παιζω (ακομα :roll: )..

παιζω ημιτελικο τσου λου 2018 με αρσεναλ πρωτο ματς εκτος...κλασσικο 4-3-3 η καλαματα ,αρπαζω 3 γκολ ,χανω γυρω στις 6-7 κλασικες ευκαιριες ,τελικο σκορ 3-0...κι εκει που βριζω θεους και δαιμονες ,συστηματα ,τακτικες ,4-3-3 ,αποφασιζω στον επαναληπτικο να αγωνιστω με την τακτικη του ακυλα...

αποτελεσμα 3-0 κανονικη διαρκεια με αλλα 5 σιγουρα γκολ χαμενα ,ελεω ακινφεεφ...στα πεναλτι προκριθηκα...

ΤΕΛΕΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΕΙΤΟΝΑ !!!! :victory:
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

[quote="relentlessgeo"]λοιπον ,πριν λιγο ,επειδη βαριομουν ξεθαψα το μανατζερ και ειπα να συνεχισω ενα save της καλαματας που παιζω (ακομα :roll: )..

παιζω ημιτελικο τσου λου 2018 με αρσεναλ πρωτο ματς εκτος...κλασσικο 4-3-3 η καλαματα ,αρπαζω 3 γκολ ,χανω γυρω στις 6-7 κλασικες ευκαιριες ,τελικο σκορ 3-0...κι εκει που βριζω θεους και δαιμονες ,συστηματα ,τακτικες ,4-3-3 ,αποφασιζω στον επαναληπτικο να αγωνιστω με την τακτικη του ακυλα...

αποτελεσμα 3-0 κανονικη διαρκεια με αλλα 5 σιγουρα γκολ χαμενα ,ελεω ακινφεεφ...στα πεναλτι προκριθηκα...

ΤΕΛΕΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΕΙΤΟΝΑ !!!! :victory:[/quote]


Το ψώνιο ο Αχιλλέας έχει βάλει και το όνομα του στο όνομα της τακτικής.... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
vdeverak
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1483
Joined: Sat Nov 18, 2006 6:21 pm
Football Manager της ομάδας: Villareal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Status: υπομονή
Location: Αγιος Νικολαος Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το τελειο συστημα ειναι μαλλον του Akyla.παντα επαιζα με diamond συστημα αλλα αυτο ειναι πολυ ψαγμενο!!ευχαρηστω..... =D> :victory:
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Spartakus - Raikkonen"]
Το ψώνιο ο Αχιλλέας έχει βάλει και το όνομα του στο όνομα της τακτικής.... :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D[/quote]

Έγινε και sticky για να γουστάρω περισσότερο 8)


Επίσης μια μέρα την επόμενη βδομάδα θα μαζέψω όλες τις καλές τακτικές και τα λινκ τους σε ένα τόπικ
dinos99
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Fri Nov 10, 2006 2:05 pm
Location: Santa Barbara
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν εφαρμοσω το συστημα αυτο μεση της περιοδου θα κανει καιρο η ομαδα να ανταποκριθει στις αναγκες του συστηματος? παιζω 4-2-3-1 τωρα κ επειδη εχω ενα δυσκολο προγραμα στο πρωταθλημα και δυσκολα παιχνιδια στο τσου λου δεν ξερω αν πρεπει να το αλλαξω τωρα η απο την νεα σεζον!σκευτηκα να αυξησω το tactic στο training αλλα θα ηθελα κ την γνωμη σας για να ειμαι ποιο σιγουρος.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά οποιαδήποτε τακτική θέλει το χρόνο της οπότε θα σου έλεγα να κάνεις το εξής

Να ξεκινάς τον αγώνα με τη τακτική που παίζεις τώρα και αν βρίσκεσαι πίσω στο σκορ να δοκιμάζεις αυτή
Είναι τακτική που πιέζει τον αντίπαλο και δημιουργεί πολλές ευκαιρίες :wink:
syd barret
Rotation
Rotation
Posts: 1135
Joined: Thu Nov 03, 2005 10:26 pm
Location: KALLITHEA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά πολλές φορές όταν έιμαι μπροστά στο σκορ, ο αντίπαλος γυρνάει το ματσάκι πολύ εύκολα.

Αλλάζω το attacking σε νορμάλ, αλλά και πάλι δεν φτάνει, θέλει εντελώς άλλα πράματα. Αυτό ίσως είναι και το μόνο τρωτό...

Κατά τα άλλα, μια χαρά είναι, όχι ανίκητη, αλλά μια χαρά.
Tsak: Ο άνθρωπος που μιλάει στον Τοτό και δεν βρίσκει τίποτα το περίεργο...

Tsakalaki

Παρ Μαρ 23, 2007 6:50 pm

Τοτέ, έλα να γραφτείς στον σύνδεσμο της Τότεναμ που έχουμε ανοίξει, να πάμε να δούμε το τελικό του ΟΥΕΦΑ στη Γλασκώβη......
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13703
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

[quote="syd barret"]
Κατά τα άλλα, μια χαρά είναι, όχι ανίκητη, αλλά μια χαρά.[/quote]

Σιγά μην ήταν ανίκητη....Έχει πολλά λάθη :D :D
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="syd barret"]Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί, αλλά πολλές φορές όταν έιμαι μπροστά στο σκορ, ο αντίπαλος γυρνάει το ματσάκι πολύ εύκολα.

Αλλάζω το attacking σε νορμάλ, αλλά και πάλι δεν φτάνει, θέλει εντελώς άλλα πράματα. Αυτό ίσως είναι και το μόνο τρωτό...

Κατά τα άλλα, μια χαρά είναι, όχι ανίκητη, αλλά μια χαρά.[/quote]

Θα αλλάζεις το τεμπο σε αργό και το wasting time σε often. Άμα συνεχίζουν να σε ζορίζουν, κάνε τις μπαλιές μακρινές, τίκαρε τις αντεπιθέσεις και κάνε το μεντάλιτυ αμυντικό. Άμα έχεις και αργούς αμυντικούς και βλέπεις να βγαίνουν κάθετες μπαλιές και τετ-α-τετ, κάνε την άμυνα βαθιά.

Με αυτό το σύστημα κι αυτές τις διορθώσεις, έχω κρατήσει πολλά σκορ.
P17
Amateur
Amateur
Posts: 145
Joined: Sun Feb 18, 2007 4:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχω το Λιβόρνο και την εξής 11αδα:

GK: Manitta

DL: Pfertzel
DC: Galante
DC: Alessantro Lucarelli
DR: Grandoni

DM: Danny Szetela

ML: Morrone
MR: Stefano Fiorre

AMC: Freddy Guarin

FC: Christiano Lucarelli
FC: Mirko Vucinic

και οι υπόλοιποι παγκος-κερκίδα :
DR: grandoni
DC: pavan, rezaei
DL: pasquale
DM: vidigal
ML: iannotti, zappia, cesar
MR: filippini, passoni
MC: filippini, passoni
ST: zalayeta, paulinho, bakayoko

μήπως έχεις να μου προτίνεις κάποια αλλαγή στην 11αδα και σε ποιους παίκτες θα μπορούσα να βάλω τις λεπτομέρεις του συστήματός σου? συγγνώμη αν ζητώ κάτι δύσκολο :oops:
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με τους παίχτες δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά :D

Κάνω quote αυτό που έγραψα στο πρώτο ποστ μπορεί να σε βοηθήσει :wink:

[quote]4 αμυντικοί στην ίδια ευθεία
Πρέπει να έχουν καλό teamwork και positioning λόγω offside trap,και οι δύο κεντρικοί να είναι σχετικά γρήγοροι επειδή πιέζουμε σχετικά ψηλά(defensive line push up)

1 DM με αμυντικές οδηγίες
Μπορούμε να πούμε είναι σαν λίμπερο μπροστά από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς και καλύπτει τους άλλους 3 μέσους
Καλό teamwork,workrate,stamina και καλά mental

2 πλάγιοι μέσοι
Γρήγοροι με όσο το καλύτερη ντρίπλα γίνεται και καλό crossing και technique

1 AMC
Ο παίχτης-κλειδή για αυτή τη τακτική
Χρησιμοποιείται playmaker με free role
Πολύ καλά first touch,passing,technique,creativity,decisions

2 επιθετικοί
Ο ένας γρήγορος με καλά pace,acceleration και finishing
Και ένας "βράχος" με καλά heading,jumping,strenght(βλ.Iversen) [/quote]
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”