Akyla Diamond tactic

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η παρακάτω τακτική δοκιμάστηκε με επιτυχία στο Παναθηναικό για δύο συνεχόμενες σεζόν(τώρα βρίσκομαι στη 3η)
Προτίνεται για ομάδα που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα της ή έστω μια καλή ομάδα στα εντός παιχνίδια με καλή αμυντική γραμμή και ένα 10άρι που μπορεί να πάρει την ομάδα στις πλάτες του

Επιτυχίες:2 πρωταθλήματα,1 κύπελλο,ενώ τη δεύτερη χρονιά έφτασα στον ημιτελικό του κυπέλλου UEFA χάνοντας από τη Σεβίλλη
Image
Image




Positions
Image
4 αμυντικοί στην ίδια ευθεία
Πρέπει να έχουν καλό teamwork και positioning λόγω offside trap,και οι δύο κεντρικοί να είναι σχετικά γρήγοροι επειδή πιέζουμε σχετικά ψηλά(defensive line push up)

1 DM με αμυντικές οδηγίες
Μπορούμε να πούμε είναι σαν λίμπερο μπροστά από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς και καλύπτει τους άλλους 3 μέσους
Καλό teamwork,workrate,stamina και καλά mental

2 πλάγιοι μέσοι
Γρήγοροι με όσο το καλύτερη ντρίπλα γίνεται και καλό crossing και technique

1 AMC
Ο παίχτης-κλειδή για αυτή τη τακτική
Χρησιμοποιείται playmaker με free role
Πολύ καλά first touch,passing,technique,creativity,decisions

2 επιθετικοί
Ο ένας γρήγορος με καλά pace,acceleration και finishing
Και ένας "βράχος" με καλά heading,jumping,strenght(βλ.Iversen)

Team instructions
Image
Επιθετικό mentality,στα δύσκολα εκτός μπορεί να πάει και normal για να μην αφήνουμε ελεύθερους χώρους
Οι δύο κεντρικοί αμυντικοί και το αμυντικό χαφ έχουν πάντα λίγο αμυντικό

Creative freedom το έχω στο normal ενδεικτικά
Οι ΜR,ML.AMC και οι δύο επιθετικοί το έχουν αυξημένο

Passing style λίγο short για σίγουρες πάσες
Στην αμυντική τετράδα έχω direct στους πλάγιους και long στους κεντρικούς για να μη γίνονται λάθη
Αν το θεωρείται υπερβολικό μπορείτε να το μειώσετε

Tempo γρήγορο
Σε συνδιασμό με σχετικά κοντινές πάσες είναι το καλύτερο IMO

Width παίζουμε λίγο ανοιχτά για να ανοίξουμε και την άμυνα των αντιπάλων και να τους κουράσουμε σε συνδιασμό και με το γρήγορο tempo

closing down οften
Είναι λίγο ρίσκο αλλά αν παίζουμε και με ψηλά την άμυνα είναι καλός συνδιασμός
Στους AMC,MR,ML και το βαρύ επιθετικό το έχω μειώσει για να κουράζονται λιγότερο,εξάλλου έχουν ψηλά το c.freedom(και το free role o AMC)που τους κουράζει
Στον DM το έχω αυξημένο
Επίσης στο γρήγορο επιθετικό αυξημένο για να εκμεταλευτεί κάθε λάθος του αμυντικού,συνήθως χρειάζεται αλλαγή επειδή κουράζεται(ξεκινούσα Παπαδόπουλο και είχα αλλαγή Σαλπιγγίδη και δούλευε μια χαρά)

Time wasting Rarely όντας επιθετικό σύστημα δε γίνεται αλλιώς

Defensive line push up
Μαζί με offside trap και γρήγορους αμυντικούς έχει αποτελέσματα

Tackling το έχω hard γιατί δεν είχα προβλήματα με τις κόκκινες
Αν σας ενοχλεί το βάζετε normal
Στους επιθετικούς και στον AMC το έχω κατεβασμένο




Set pieces
Το μόνο που έχω βρει να δουλεύει σχετικά καλά είναι να εκτελώ τα κόρνερ στο πρώτο δοκάρι βάζοντας εκεί τον ψηλό επιθετικό
Image




The download link is: http://www.sendspace.com/file/6yuq47

Επίσης ανεβάζω και μια πιό αμυντική τακτική όταν βρίσκετε τα σκούρα στα εκτός ή στα δύσκολα παιχνίδι ή απλά θέλετε να παίξετε πιο αμυντικά :wink:
The download link is: http://www.sendspace.com/file/wkj8tv




Kάθε παρατήρηση δεκτή,αρκεί να είναι τεκμηριωμένη
Όσοι τη δοκιμάσετε παρακαλώ να ποστάρετε αν έχει αποτελέσματα για να τη βελτιώσουμε :wink: [/b]
Last edited by Akyla on Fri Jan 26, 2007 11:51 pm, edited 1 time in total.
djsnho
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 524
Joined: Sun Oct 22, 2006 7:30 am
Location: Κορινθος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δοκιμασα την επιθετικη τακτικη ειναι πολυ καλη !!!!!
:victory:
Νέο αθλητικό forum!!! http://www.soccer-fans.gr/
Γίνετε μέλος της κοινότητας!


Το νέο Α.Ε.Κ.τζίδικο φόρουμ !!!
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4348
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σχεδόν παρόμοιο σύστημα παίζω όταν θέλω να κυνηγήσω το γρήγορο γκολ στο πρώτο 20λεπτο ή να κάνω την ανατροπή όταν βρίσκομαι πίσω. Το έχεις δοκιμάσει σε ολόκληρο 90λεπτο να δεις τι επίδραση μπορεί να έχει στο stamina (κυρίως των μέσων);

Το σχετικά ανοιχτό width σε συνδυασμό με το σχήμα του ανοιχτού ρόμβου που προυποθέτει άπλωμα της ομάδας στο γήπεδο λειτουργεί αρμονικά με το short passing;

Σχετικά με τους 4 πίσω & τα ρίσκα που παίρνεις, ποιό είναι το ελάχιστο acceleration που πρέπει να έχει ο αμυντικός για να τα βγάλει πέρα με 1 αντίπαλο explosive striker; Έχεις δοκιμάσει το σύστημα αν αποδίδει σε μεγάλους εντός έδρας αγώνες Champions League;

Επειδή σε γενικές γραμμές μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον στο σύνολό του, θα το δοκιμάσω & θα επιστρέψω με feedback :wink:
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κορυφαία ανάλυση. Σωστά και τεκμηριωμένα τα Instructions. Άλλωστε τι Tactic's Expert είσαι? :-D

Αν και αποφεύγω να χρησιμοποιώ κάτι που προτείνουν άλλοι, θα την δοκιμάσω. Στο παρελθόν την δοκίμασα στην ΑΕΚ, με όχι πολύ καλά αποτελέσματα. Βέβαια παίζουν ρόλο και τα Instructions και οι παίκτες.

Βασικά θέλω να δω πως είναι η αμυντική τακτική σε ευρωπαϊκούς κυρίως αγώνες.

Thanks! :wink:
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ζητάω πνευματικά διακαιώματα για την εκτελέση του κόρνερ. Επίσης αν δεν είχα κάνει εγώ το beta testing με κάποια σοβαρή ομάδα, ακόμα στα χαρτιά θα ήταν η τακτική :D
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη :oops: :D

Το κολπάκι με το κόρνερ το επιβεβαίωσε ο VDV,όντας εξαιρετικός tester και η τακτική δοκιμάστηκε και σε δικές του ομάδες(Bordeaux και Stuttgart)

Υ.Γ.Γμτ μου πήρε τη δόξα :D
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2 παρατηρησεις θελω να κανω ,χωρις να εχω δοκιμασει την τακτικη προς το παρον....σιγουρα θα τη δοκιμασω στο μελλον ,οταν αναλαβω καμμια ομαδα της προκοπης (με την καλαματα που να την παιξεις αυτη την τακτικη...? :P )

1)παντα ειχα την εντυπωση οτι ο ρομβος στο 4-4-2 ,ειναι μια τακτικη που κατα κανονα αγωνιζεσαι απο τον κεντρικο αξονα με τα κεντρικα σου χαφ ,και απο τα πλαγια ,με τους πλαγιους μπακ σου ,που εχουν forward runs ..
κι ολα αυτα τα εχω ακουσει απο προπονητη , ο οποιος ενω ειχε ενα πολυ καλο εξτρεμ στην ομαδα του ,δεν τον εβαζε στην ομαδα ,επειδη ηθελε καποιον πιο "κεντρικο" μεσο...
για να μην τα πολυλογω ,εγω παντα το ρομβο τον επαιζα με DMC,2 MC ,AMC και τους επιθετικους με βελακια στα πλαγια (καμμια φορα και τους κεντρικους μεσους)...επισης η αναπτυξη through the middle ,με ενα καλο playmaker (αν υπαρχει) και με short passing ,slow tempo....αυτο ειναι για μενα ο ρομβος...

2)στα της τακτικης σου....προτεινεις high tempo ,short passing ....ομολογω πως αυτο χρησιμοποιουσα ολα τα χρονια σε ολα τα μανατζερ ,σε ολες τις ομαδες που επαιρνα....καπου ειδα στα hints and tips του παιχνιδιου ,οτι το γρηγορο τεμπο ταιριαζει με direct passing .....το δοκιμασα και πηγε πολυ καλα ....σου προτεινω να το δοκιμασεις!! :wink:
κι επισης ,το βελακι στον DM δεν ειναι περιττο?ειναι που ειναι αρκετα επιθετικο το συστημα ,πιεζεις και λιγο ψηλα ,αν δεν παιζει και ο αμυντικος χαφ μπροστα απο την αμυνα ποιος θα παιξει? :wink:

τεσπα ,θα την δοκιμασω σιγουρα (παντα μου αρεσε ο ρομβος σαν συστημα)! :wink:
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αμα το αμυντικο χαφ εχει καλη μπαλια(π.χ μποβιο,μπιστσαν) δοκιμασε να του βαλεις direct passing style.
Image
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="relentlessgeo"]στα της τακτικης σου....προτεινεις high tempo ,short passing ....ομολογω πως αυτο χρησιμοποιουσα ολα τα χρονια σε ολα τα μανατζερ ,σε ολες τις ομαδες που επαιρνα....καπου ειδα στα hints and tips του παιχνιδιου ,οτι το γρηγορο τεμπο ταιριαζει με direct passing .....το δοκιμασα και πηγε πολυ καλα ....σου προτεινω να το δοκιμασεις!![/quote]

[quote="burnt with fm"]αμα το αμυντικο χαφ εχει καλη μπαλια(π.χ μποβιο,μπιστσαν) δοκιμασε να του βαλεις direct passing style.[/quote]

Το passing style το έχω ενδικτικά στο short
Οι δύο DC έχουν long,ενώ οι DR,DL και DM στο direct :wink:
Zacnafein
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Fri Nov 10, 2006 2:32 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Salonica
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρκετα καλη τακτικη την δοκιμασα για ενα χρονο στον Παοκ (2006-2007) και βγεικα 3ος , χανοντας το πρωταθλημα στην 30η αγωνιστικη με ηττα 1-0 μεσα στο Αιγαλεω.... 1η:Αεκ-63 βαθμους 2η:ΟΣΦΠ-62 βαθμους 3η:Παοκ-61 βαθμους , Αποτελεσματα 18νικες-7ισοπαλιες-5ηττες , Γκολ υπερ 56 , Γκολ κατα 29 ... και χωρις να παρω παιχτες μονο με αυτους που εχει ο Παοκ απο την αρχη την εβγαλα , μονο εναν SΤ πειρα τον Genkov
taktakalas1931
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 357
Joined: Sat Aug 19, 2006 7:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αρκετα καλο... :victory:
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ. ...

Παυλος Σιδηροπουλος
burnt with fm
Manager
Manager
Posts: 4988
Joined: Fri Nov 17, 2006 11:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναχαικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στα δυσκολα ματς δινω βαθος στην αμυνα,βαζω δυο γρηγορος μπροστα(σαλπι,παπ) tempo quick στο φουλ και παει πολυ καλα. :yea: :yea:
Image
Panagiotis21
Amateur
Amateur
Posts: 175
Joined: Tue Jul 25, 2006 6:05 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω εχω Mokoena Dagoberto στα φορ.Ποιος θεορειτε βαρης? :cry:
Aektzis
nikogucci
Coach
Coach
Posts: 2783
Joined: Wed Feb 01, 2006 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Ιversen!! :P
zidane72003 wrote: ΓΚΕΡΣΟΝ...ΠΑΡΕ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΣΟΥ...ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗ ΧΟΝΤΡΟΚΟΙΛΑ ΣΟΥ...ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΚΟΥΤΣΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΕΙ ΜΕ 1000 ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ...ΑΣΧΕΤΕ...ΠΑΝΑΧΡΗΣΤΕ...Ερχομαι να σου πεταξω μια λεκανη γεματη σκατα να παρουνε φυσικο χρωμα τα μαλια σου ρε ΠΑΝΑΣΧΕΤΕ
zidane72003 wrote: Πραγματικα σιχαθηκα σημερα...Μου ελειπε ο Γκερσον...
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Panagiotis21"]Εγω εχω Mokoena Dagoberto στα φορ.Ποιος θεορειτε βαρης? :cry:[/quote]
Δεν θυμάμαι πως είναι ο Dagoberto
O Mokoena θυμάμαι είναι γρήγορος,αλλά στο FM05 είχε ένα heading 15+ και καλό jumping :shock: παρά το ύψος του


Γενικά ο βαρής επιθετικός έχει καλά heading,jumping,strenght και ο γρήγορος καλό pace,accelleration,agility(?,ας με διορθώσει κάποιος scout αν κάνω λάθος)


Πάντως δεν είναι αναγκαίο να έχεις ένα "βράχο" και ένα γρήγορο
IMO είναι το καλύτερο να έχεις 1+1
Παρόλα αυτά μπορείς να αλλάξεις τα player instructions ανάλογα τις δυνατότητες του παίχτη :wink:


Υ.Γ.Iversen-setional λέμε 8)
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”