Η τακτική που τα σπάει!!

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από εκτενή χρήση ΠΑΡΑ πολλών τακτικών, κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

ΔΕΝ υπάρχει ανίκητη τακτική (ναι, ναι, τώρα μπορείτε να υποκλιθείτε :D :D ). Στο φετινό μάνατζερ δόθηκε η δέουσα βαρύτητα στις προσωπικές οδηγίες. Το να κατεβάσετε μια τακτική, οποιαδήποτε, και να βάλετε τους κατάλληλους παίχτες στις κατάλληλες θέσεις θα έχει ως αποτέλεσμα, αν έχετε πολύ καλή ομάδα κι έτσι πολύ καλούς παίχτες, να παίρνετε αρκετά αποτελέσματα χωρίς στην πραγματικότητα να καταλαβαίνετε γιατί. Ειδικά στις ήττες. Θα λέτε: Πώς είναι δυνατόν να παίζω μέσα στη Μπάρτσα και να κερδίζω 0-4 και να έρχονται τα Άσπρα χώματα στην έδρα μου και να με κερδίζουν 0-2; Και να έχω ένα βουνό χαμένες ευκαιρίες και να λέει το παιχνίδι ότι θα έπρεπε να έχω κερδίζει εύκολα και να σπάω ένα ποντίκι σε κάθε ματς!!

Λοιπόν, όλα τα λεφτά είναι οι προσωπικές οδηγίες στον κάθε παίχτη. Μου πήρε αρκετές σεζόν να το καταλάβω και πολύ διάβασμα σε διάφορα tutorials, αλλά επιτέλους κατάλαβα πώς να στήσω μια ομάδα, ανεξαρτήτως τακτικής, και να βγάλω το 90% από τον κάθε παίχτη, να υπάρχει αλληλοκάλυψη, να μειώσω τα άστοχα σουτ και τις χαμένες ευκαιρίες, κ.τ.λ.

Προσωπικά προτιμώ το 4-4-2 ρόμβο καθώς το θεωρώ το πιο ολοκληρωμένο σύστημα κι αυτό που πιο εύκολα απ' οποιοδήποτε άλλο μπορεί να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του κάθε αγώνα. Αλλά χωρίς βαθύτατη μελέτη στις προσωπικές οδηγίες του κάθε παίχτη αλλά και στα opposite instructions δουλειά δε γίνεται.

Ελπίζω σε 2-3 μέρες να ποστάρω την τακτική μου στην οποία θα αναλύω τις οδηγίες που δίνω σε κάθε παίχτη.
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
Vassilis Makridis
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Thu Sep 26, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός, ΟΣΦΠ, Liverpool κτλ.
Αγαπημένη Ομάδα: Ιωνικόγαυρος! (και Liverpool!)
Location: ΝΙΚΑΙΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ως γενική τοποθέτηση, θα συμφωνήσω μαζί σου. Σημαντικό ρόλο σε ό,τι αφορά την επιλογή της σωστής - κατά περίπτωση - τακτικής παίζει ακόμη και η χώρα και το Πρωτάθλημα στο οποίο αγωνίζεσαι, αφού η τακτική της δικής μας ομάδας εξαρτάται εν πολλοίς και από τις τακτικές που συναντάει απέναντί της. Σε ό,τι αφορά στις προσωπικές οδηγίες, είμαι απόλυτα σύμφωνος και μάλιστα, από τότε που το ex-CM και νυν FM καθιέρωσε τις προσωπικές οδηγίες ήμουν από τους πρώτους, πιθανότατα, που καθόμουν και ξόδευα ώρες ωρών μελετώντας τα attributes των παικτών μου και πώς θα προσαρμόσω την όποια τακτική μου επάνω στις ικανότητές τους (ή στην έλλειψή τους, καμιά φορά (: ). Τα αποτελέσματα, συνολικά, με έχουν δικαιώσει μέχρι στιγμής, παρόλο που θα υπάρξουν πάντα και οι μέρες (ή οι βραδιές) που όλα θα πάνε στραβά, απλά επειδή έτσι αποφάσισε η ΑΙ του παιχνιδιού... :? Καλησπέρα!!! :-)
ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. ΜΑΚΡΙΔΗΣ
User avatar
nikos_chalandri
Indispensible
Indispensible
Posts: 1939
Joined: Mon Jul 03, 2006 10:51 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιαννη δεν την ποσταρεις την τακτικη γιατι παμε απο το κακο στο χειροτερο........... :evil: :evil:
Α ρε βαζελε τι ηθελα να σε παρω :roll: :roll:
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

https://www.facebook.com/pages/Apo-mikr ... 2994411112
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχω τρόπο να πάρω δεδομένα από το πισι που παίζω το παιχνίδι αφού δεν έχει αντιγραφικό και δεν κανα usb stick...

4-4-2 με τους μέσους στην ευθεία (τελικά δε μου άρεσε ο ρόμβος), βελάκια μπροστά οι πλάγιοι, διαγώνια μπροστά ο μέσος που έχει ρόλο επιτελικού χαφ και διαγώνια πίσω ο άλλος που θα έχει ρόλο αμυντικού χαφ.

Οι γενικότερες οδηγίες είναι να παίζω επιθετικά και από τα πλάγια με αργό τέμπο για κατοχή μπάλας.

Δώσε βαρύτητα στις προσωπικές οδηγίες. Αν ο παίχτης είναι ντριμπλαδόρος πέστου να ανεβαίνει με τη μπάλα συχνά, αν δεν είναι το ανάποδο, κ.τ.λ. Και να σου δώσω την τακτική μου σε σένα πιθανόν να μη δουλέψει αφού εγώ έχω οδηγίες με βάση τους δικούς μου παίχτες!
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

[quote="yannis27gr"]Δεν έχω τρόπο να πάρω δεδομένα από το πισι που παίζω το παιχνίδι αφού δεν έχει αντιγραφικό και δεν κανα usb stick...[/quote]


Θα σου πάρω δώρο για τη βάφτηση της κόρης, μην ανησυχείς...


εγω που έχω στικ και απ' όλα λοιπόν, θα σας παραθέσω και τη τακτική που ακολουθούσα για 18 χρόνια με την οποία κατέκτησα ένα πρωτάθλημα στην Ελλάδα, πέντε στην Ιταλία και κανένα στην Αγγλία.

Αυτό που λέει ο Γιαννης για τις προσωπικές προσωφπικές εντολές είναι σωστό. Το μάνατζερ 2007 θέλει διάβασμα για να εκμεταλλευτείς όσο το δυνατόν περισσότερο τους παίκτες που διαθέτεις, σε όποιο επίπεδο και αν παίζεις...είτε κατέβασες της db του Ρίρη και παίζεις με τον Παντζιτζιφιακό στην Δ' εθνική, είτε έχεις την Μικτή κόσμου...το έχω καταλάβει πολύ καλά στο πεστί μου και στις 58 σελίδες ιστορίας με τον Βαλεντίνο Ρόσι, το γατάκι των πάγκων, γιατί για να γίνει αλεπού, δύσκολα......




δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικό σύστημα που πιάνει σε κάποιες χώρες. Δεν ξέρω αν θα αποδειχθεί τίποτα σε περί[τωση που κατακτήσω το πρωτάθλημα στην Αγγλία με το 4-4-2 ενώ τόσα χρόνια χρησιμοποιούσα το 4-3-3 με δυο αμυντικά χαφ, ένα κεντρικό μέσο.



στο κάτω - κατω της γραφής, επειδή πολλοί απο εμάς στην αρχή παιδευόμεθα με τις ομάδες που συμπαθούμε στο Ελληνικό πρωτάθλημα, δεν είναι εύκολο να δουλέψουμε πάνω σε εξιδικευμένες τακτικές....αντε πες σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και Άρη έχει παίκτες για να παίξεις με κάτω τη μπάλα, με free role, crosses και άλλα....στις υπολοιπες.....κλάφτα Χαράλαμπε...


Και αν είδε κανείς το ποστ του Λάζαρου στη πρωτη σελίδα, μπορεί εύκολα να καταλάβει οτι και το επόμενο FM έχει πολύ διάβασμα...εκτυπώσεις μελέτη, ψάξιμο, και απ' όλα....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Tsakalaki"][quote="yannis27gr"]Δεν έχω τρόπο να πάρω δεδομένα από το πισι που παίζω το παιχνίδι αφού δεν έχει αντιγραφικό και δεν κανα usb stick...[/quote]


Θα σου πάρω δώρο για τη βάφτηση της κόρης, μην ανησυχείς...[/quote]

Αν δεν είναι τουλάχιστον 2 γίγα, μην μπεις στον κόπο... :-P :-P


[quote="Tsakalaki"]...οτι και το επόμενο FM έχει πολύ διάβασμα...εκτυπώσεις μελέτη, ψάξιμο, και απ' όλα....[/quote]

Απ' όλα = καινούργια ιστορία; :yea: :yea: :victory:
Ραγκάτσης (ραδιοφωνικός παραγωγός): Πότε εισήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες;

Μήνυμα από φίλαθλο: Χρήστο (ραγκάτση), επανέλαβε σε παρακαλώ την ερώτηση γιατί στην Επτάλοφο δεν κατάλαβαν τη λέξη "εισήχθη"... :D :D
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Tsakalaki"]
Και αν είδε κανείς το ποστ του Λάζαρου στη πρωτη σελίδα, μπορεί εύκολα να καταλάβει οτι και το επόμενο FM έχει πολύ διάβασμα...εκτυπώσεις μελέτη, ψάξιμο, και απ' όλα....[/quote]

αντε βρες χρονο? :(

γιαυτο οταν παιζω κανα ματς σοβαρα μου παιρνει απο εικοσαλεπτο εως σαρανταλεπτο (:

να προσθεσω(βοηθαει πολυ αν οχι απαραιτητο) οτι πριν ξεκινηση το ματς λατρευω:victory: να δινω οδηγιες τι ακριβως πρεπει να κανουν σε συγκεκριμενους αντιπαλους οι παικτες μου....
οπως να εμποδισουν ορισμενους αντιπαλους να σουταρουν(ας πουμε Λαμπαρντ,Ζεραρντ που ξερεις οτι παιζεις με τη φωτια οταν τραβηξουν ξερη σουτελα:snipersmile: ... )
..να τους πρεσσαρουν μονημα :hammer να μην κατεβαινουν τα αντιπαλα μπακ και λοιπα
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”