Βαρεθηκα τα ετοιμα!

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τον τελευταιο καιρο μπαινω πολυ στο FM Britain.Τα παλικαρια εκει περα κανουν εξαιρετικη δουλεια στην αναλυση των τακτικων.Πληρης αναλυση για τα παντα.Mentalities,frameworks,οδηγιες παιχτων και ομαδας κλπ.Μην τα πολυλογω,οσοι εχετε μπει με καταλαβαινετε.
Αυτο που προτεινω ειναι η δημιουργια ενος τοπικ που θα ανταλλαζουμε ιδεες για το στησιμο μιας τακτικης,θα ανεβαζουμε screenshots με οδηγιες και γενικοτερα θα δοκιμαζουμε καινουργιες ιδεες.
Εχω δοκιμασει τακτικες απο το FM Britain και δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.Ναι μεν ψαγμενες αλλα ολα αυτα μπορουμε να τα σκεφτουμε και εμεις.Παιζουμε χρονια manager και δεν μας λειπει το μυαλο.
Εγω βαρεθηκα τη μασημενη τροφη.Εσεις?
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα, δε σε υποχρεωσε κανεις κιολας να της χρησιμοποιεις...
Προσωπικα στηνω την καθε μου τακτικη πανω στο υλικο που εχω...Η το αντιστροφο, οποτε ...

[quote]Αυτο που προτεινω ειναι η δημιουργια ενος τοπικ που θα ανταλλαζουμε ιδεες για το στησιμο μιας τακτικης,θα ανεβαζουμε screenshots με οδηγιες και γενικοτερα θα δοκιμαζουμε καινουργιες ιδεες. [/quote]

Αυτο δεν το καταλαβα ιδιαιτερα...ξεκινησε το τοπικ τοτε οπως το φανταζεσαι και θα ακολουθησουνε και οι υπολοιποι χρηστες , και εγω ο guru του θεματος.

Την εχω ψωνισει ...
:D

Καλη ιδεα εν πασει περιπτωσει...
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σιγουρα δεν με υποχρεωνει κανενας να χρησιμοποιω τακτικες ετοιμες.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ,σε αντιθεση με το FMBritain ,δεν αναλυουμε καθολου τις τακτικες μας.Ανεβαζουμε λιγα screenshots με οδηγιες και οσες ανεβαζουμε ειναι πολυ γενικες,συνηθως μονο οι team.
Για παραδειγμα,χωρις παρεξηγηση,θα ηθελα παρα πολυ να δω τον Ακυλα να κανει μια αναλυση του ρομβου του και να εξηγει πως θελει να παιζει η ομαδα του,γιατι επελεξε 13 κλικ στο μενταλιτυ και οχι 12 ή 15,αν ακολουθησε καποιο RoO ή΄RoT,γιατι επελεξε short pass και quick tempo και οχι short pass και slow tempo?Στηριζεται στην θεωρια του FM Britain οτι καποια απο αυτα πεδια αλληλεπιδρουν?
Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος,προς Θεου δεν θελω να προσβαλω ή να μειωσω κανεναν.Αλλα αφου συμμετασχουμε σε αυτο το φορουμ αξιζει να εξασκησουμε τον τροπο σκεψης μας και οι πιο εμπειροι να κανουν ενα ειδος on-line tutoring σε εμας τους πιο απειρους.
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστος...
Η αλήθεια ειναι οτι και εγω τα γουσταρω αυτα, απλα πάντα βαριέμαι να γραφω απο ενα σημειο και μετα.... :D

[quote]RoO ή΄RoT[/quote]

Αυτα τι ειναι ομως;
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

RoO : rule of one
RoT : rule of two
Ειναι κανονες υπολογισμου των κλικς στα sliders αναλογα με τις θεσεις των ποδοσφαιριστων.
Στον πρωτο αυξανεις, π.χ. το μενταλιτυ ,ανα 1 κλικ ενω στον δευτερο ανα 2 κλικ.
Το αναλυει καλυτερα στο FM Britain στο Tactical bible κεφαλαιο frameworks

Ειδες που ολοι εχουμε αποριες τελικα?Αυτα θελω να συζηταμε εδω!
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν δεις στο πρώτο ποστ στη τακτική που ανέβασα το έχω αναλύσει λίγο....
Coach Ventouza
Football Legend
Football Legend
Posts: 10384
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:12 pm
Status: Same shit,different day
Location: United Emirates of Crete
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αληθεια ειναι οτι εχεις κανει αρκετα καλη δουλεια και η τακτικη σου ειναι πολυ επιτυχημενη.
Οσο για την αναλυση της ,ειναι αρκετα κατατοπιστικη αλλα ειμαι σιγουρος οτι μπορουσες να την αναλυσεις περισσοτερο.
Μην με παρεξηγεις ,χρησιμοποιησα εσενα ως παραδειγμα μιας και εισαι ο υπευθυνος τακτικων εδω περα.
Πραγματικα θα ηθελα να μαθω την γνωμη σου για τις θεωρειες του FM Britain (Tactical Bible) οσο και για το πως αρχιζεις να φτιαξεις 1 τακτικη.Απο που ξεκινας ωστε να φτιαξεις τις οδηγιες της ομαδας και των παιχτων?
Μεχρι και το FM05 μου ηταν πολυ ευκολο να φτιαξω μια καλη τακτικη.Πλεον εχει ζορισει πολυ και ψαχνομαι για να αλλαξω τον τροπο σκεψης μου.




Ασχετο:βλεπω οτι εγινα amateur.Μηπως να παρω τον Μποτο για μανατζερ μπας και υπογραψω κανα επαγγελματικο συμβολαιο?
Καλο Δεκαπενταυγουστο!!!
~They can chew you up, but they gotta spit you out~

~There's no cure for being a cunt~
MrStolen
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Tue Jul 31, 2007 2:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΡΕ ΠΕΔΙΑ ΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΠΕΞΩ ΜΕ barcelona?
Bob4
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5575
Joined: Thu Feb 15, 2007 5:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ω Μπάνε Μπάνε...
Status: Ήρθαμε σκαστοί από την κλινική, ΠΑΟΚάρα μου δεν το ξέρουν οι γιατροί..
Location: Στην πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μη γράφετε με κεφαλαία :offtopic:
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”