Πάσες στην επίθεση γίνονται?Ξέρει κανείς?

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
billy_sharp
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Oct 04, 2005 1:49 am
Location: pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια χαρά παιδιά
Εχω ψάξει αρκετά αλλά κάποια λύση στο ''πρόβλημα'' μου δέν έχω βρεί ακόμα.Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί δεν πάει άλλο...
Λοιπόν...έχω μία ομαδούλα η οποία βάζει goal με το σταγονόμετρο και κάθε χρόνο υποβιβάζεται ή παραμένει στην κατηγορία την τελευταία αγωνιστική.
Οτι σύστημα και ότι εντολές και αν έχω δοκιμάσει δέν βλέπω προκοπή σε ένα και μοναδικό πράγμα στο οποίο άν έβρισκα λύση θα έβαζα περίπου 20 goal παραπάνω σε κάθε χρονιά.
Εχω παρατηρήσει λοιπόν ότι όταν ο ένας μου παίχτης έχει την μπάλα και μπαίνει στην περιοχή από τα πλάγια και έχουν πέσει όλοι πάνω του αντί να δώσει την μπάλα στον ξεμαρκάριστο και μπροστά στο κενό τέρμα συμπαίχτη του προτιμά να κάνει σουτ (το παρτάλι) και να το χάσει,εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων βέβαια.
Είχα την εντύπωση ότι φταίει το μικρό teamwork των παικτών αλλά μόλις τους αντικατέστησα με παίκτες με teamwork από 18-20 είχα τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα ήμουν ευγνώμων
Ευχαριστώ προκαταβολικά
User avatar
Mikes Pros
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: Sevilla
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Location: Salonica se lew!
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η προταση που εχω να σου κανω στηριζεται σε δυο απλα σημεια.

1,cross στο often ωστε ο παικτας απ τα πλαγια να μη μπαινει στο πειρασμο να τελειωσει με σουτ τη φαση ενω εχει τη δυνατοτητα να σεντραρει.

2,run with ball OXI στο often ωστε να περναει απ το μυαλο του παικτη σου οτι υπαρχουν κ συμπαικτες του καπου στο χωρο.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χρησιμοποίηση target man
Έχω παρατηρήσει πως στις φάσεις που λες αν τη μπάλα την έχει ένας παίχτης σου θα προτιμήσει να τη δώσει στον target man παρά να κάνει σουτ
billy_sharp
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Oct 04, 2005 1:49 am
Location: pagrati
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο που με βοηθήσατε.Η πρόταση του Mike είχε κάποιο αποτέλεσμα,μικρό βέβαια προς το παρών αλλά είδα διαφορά.Αν χρησιμοποιήσω target man μπορεί σε τέτοιες φάσεις να με βοηθήσει αλλά σε ολο τον υπόλοιπο αγώνα σίγουρα δέν θα μου βγεί σε καλό,έτσι υποθέτω τουλάχιστον.
Οπως και να έχει θα το δοκιμάσω και αυτό,δεν χάνω κάτι.
Ευχαριστω και πάλι.
KeyserSoze
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 277
Joined: Sat Dec 25, 2004 2:20 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="billy_sharp"]Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο που με βοηθήσατε.Η πρόταση του Mike είχε κάποιο αποτέλεσμα,μικρό βέβαια προς το παρών αλλά είδα διαφορά.Αν χρησιμοποιήσω target man μπορεί σε τέτοιες φάσεις να με βοηθήσει αλλά σε ολο τον υπόλοιπο αγώνα σίγουρα δέν θα μου βγεί σε καλό,έτσι υποθέτω τουλάχιστον.
Οπως και να έχει θα το δοκιμάσω και αυτό,δεν χάνω κάτι.
Ευχαριστω και πάλι.[/quote]
Και μενα μου δουλεψε χτες πολυ καλα το cross στους επιθετικους, τους εβγαλα το through balls αφου και οι 2 ειναι φουνταριστοι αρα δεν εχει νοημα. Βεβαια το cross το εβαλα στο mixed γιατι δεν εχουν σοβαρο crossing και δεν θελω να σεντραρουν αμα τραβηχτουν στο πλαι

Αυτο με το target man φιλε ειναι ΤΡΕΛΟ οπλο. Εχω target man ενα επιθετικο νταμαρι, δυνατο με τρελο jumping και heading και positioning και περνει ολες τις κεφαλιες απο τα ελευθερα του τερματοφυλακα και τις γιομες των αμυντικων και την σπαει στον γρηγορο επιθετικο που βγαινει σφαιρα στην πλατη της αμυνας. Το 60% των γκολ μου ειναι με αυτο τον τροπο
User avatar
Mikes Pros
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: Sevilla
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Location: Salonica se lew!
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γι αυτους που αρεσκονται σε μικροεπιλογες που τελικα κανουν τη διαφορα, εχω να προτεινω κατι ακομα..

1,Στο κλασικο 442, αντιμετωπιζουμε κ παρατηρουμε να εμφανιζεται το παραπανω προβλημα στους FC+FC+ML+MR..Επιλεγουμε για τους 2 επιθετικους "cross from byline" ,ωστε αν κ οταν βρεθουν στην κρισιμη πλαγια θεση κοντα στη γραμμη, να ενεργοποιηθει η εντολη κ να βγαλουν τη ζητουμενη σεντρα.

Για τους ακραιους μεσους η εντολη εξυπηρετει επισης τον ιδιο σκοπο,παρολαυτα μπορει να αποδειχτει κ παγιδα αν η αναπτυξη του παιχνιδιου δν προυποθετει οι εξτρεμ να βγαζουν σεντρα μονο απ την γραμμη,αλλα νωριτερα..

2,Στο 433 προφανως μπορουμε να επιλεξουμε "cross from byline" για τους FL-FR-FC k ισχυουν τα προηγουμενα κατ αναλογια.
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατσε(μπορει και να ειναι και κουλο αυτο που ρωταω),αν παιζεις με αντεπιθεσεις και εχεις βαλει και cross from byline,θα περιμενει να παει στην γραμμη να την βγαλει η θα την παιξει μπροστα με την μια οπου βρεθει? :roll: :roll:

μηπως παιζει και τι πασες του εχεις πει να κανει,δηλαδη θα βοηθαγε το ντιρεκτ? :roll:

στο κανονικο τερεν οταν κανεις αντεπιθεση δεν ισχυει να παω στην γραμμη να βγαλω σεντρα αλλα εχω σκοπο να αιφνιδιασω και οσο πιο γρηγορα να βρεθω για γκολ...
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
User avatar
Mikes Pros
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Jul 20, 2006 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: Sevilla
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Location: Salonica se lew!
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αναφερω επι λεξη

..... παρολαυτα μπορει να αποδειχτει κ παγιδα αν η αναπτυξη του παιχνιδιου δν προυποθετει οι εξτρεμ να βγαζουν σεντρα μονο απ την γραμμη,αλλα νωριτερα..

Προφανως δν γινεται αποδοτικα η ταυτοχρονη χρηση του cross from byline k counter attack...Πρακτικα θα γινεται γρηγορη αναπτυξη της ομαδας ΑΛΛΑ μολις η μπαλα φτασει στον εξτρεμ σου που εχει την επιλογη cross from byline τοτε η αναγκη αντεπιθεσης θα περναει σε δευτερη μοιρα...

Δν θεωρω οτι η χρηση direct passing θα επηρεαζε την ολη δουλεια
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2007”