Πως προτιμάτε να γράφονται οι ιστορίες;

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
ArisSalonika
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 411
Joined: Fri Mar 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ήξερα αν έπρεπε να το γράψω εδώ ή στη γενική συζήτηση για το FM06 αλλά αφού αφορά τις ιστορίες το ποστάρω εδώ.Εσείς πως προτιμάτε να γράφονται οι ιστορίες στο forum?Πιστεύω ότι άμα ο καθένας μας πει την άποψη του αυτό θα βοηθήσει στο να γράφονται καλύτερες ιστορίες.Γιατι άλλος πχ. θέλει να γράφονται αναλυτικά με αναφορά στους σημαντικούς αγώνες,λεπτομερή ανάλυση του ροστερ κλπ.Εγώ για παράδειγμα προτιμώ οι ιστορίες να είναι με πολλά screenshots.Να βλέπουμε δηλαδή πως διαμορφώνεται η βαθμολογία του πρωταθλήματος,στατιστικά παικτών και διάφορα άλλα.Εσεις?
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο καθένας γράφει την ιστορία του όπως θέλει

Αν λάβει υπόψη τις παρατηρήσεις των αναγνωστών του ακόμα καλύτερα :wink:
madmax7
National Manager
National Manager
Posts: 8258
Joined: Fri Mar 26, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
facebook προφίλ: madmaxouris11
Status: τα ξυνει...
Location: Ηλιουπολαρα !!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λογαριαζουμε ετσι ομως χωρις τον ξενοδοχο (και δη τον συγγραφεα) ο οποιος πρεπει να εχει το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του στυλ αφηγησης και, ειτε με ειτε χωρις τη βοηθεια εικονων κτλ, να διατηρει τη μοναδικοτητα του.
Οι νορμες και τα μοτιβα δεν κολλανε εδω. Την ιστορια ΣΟΥ θα γραψεις, και οχι ενα report πανω σε "προβλεπομενα" πλαισια...

αυτο πιστευω με λιγα λογια
:wink:

νταξ το παραξεσκισα, το ξερω.... :D
Mundolinks - Internet Directory PageRank5-δωρεαν καταχωρηση sites/blogs
Φθηνά Αεροπορικά Εισητήρια
Diego Maradona wrote:"Τωρα μπορειτε πλεον να το ρουφηξετε. Και να συνεχισετε να το ρουφατε."
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Πολύ λογική η ερώτηση σου arissalonika και ορθότατη η απάντηση του Στάθη.

Το κάνω και sticky γιατί αρκετοί θα έχουν τον ίδιο προβληματισμό και θα φοβούνται να τον εκφέρουν...
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχουν άτομα που γράφουν αναλυτικά αγώνα-αγώνα. Άλλοι γράφουν μόνο τους σημαντικούς. Δεν υπάρχουν μοτίβα όπως προαναφέρθηκε. Ο καθένας έχει το τρόπο του, ο οποίος είναι αποδεκτός ή όχι, αναλόγως απ'τους αναγνώστες και τα replies που κάνουν.

Οι FM ιστορίες δίνουν έναν άλλο τόνο στο παιχνίδι πάντως, πέρα από από συστήματα, παίχτες-πουλέν, εντεκάδες και CA/PA. Όποιος έχει γράψει νομίζω συμφωνεί μαζί μου. Βλέπει το παιχνίδι από άλλη σκοπιά.
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
Sir Pretender
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 565
Joined: Wed Jan 26, 2005 1:53 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Κάτω απ' τα δοκάρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαν τον Κάστρο και τον Ντάρα!
User avatar
web_idiot
Amateur
Amateur
Posts: 174
Joined: Mon Sep 30, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: West Ham United F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Location: Βύρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ με Akyla, madmax7, DjBasile. Ο κάθε συγγραφέας έχει το δικό του στύλ. Η κάθεμία ιστορία έχει το δικό της κοινό. Αν σου αρέσει την διαβάζεις και επικροτείς. Αν δεν σου αρέσει δεν την διαβάζεις. Πάντως από όσο έχω δεί ο κάθε συγγραφέας έχει και το δικό του προσωπικό κοινό που διαβάζει καθημερινά ιστορίες. Ένας είμαι και εγώ....

Καλημέρα...
"Cogito ergo sum" - René Descartes
gio-spurs76
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3573
Joined: Tue Feb 08, 2005 3:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Tottenham
Location: Βυρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="web_idiot"]Συμφωνώ με Akyla, madmax7, DjBasile. Ο κάθε συγγραφέας έχει το δικό του στύλ. Η κάθεμία ιστορία έχει το δικό της κοινό. Αν σου αρέσει την διαβάζεις και επικροτείς. Αν δεν σου αρέσει δεν την διαβάζεις. Πάντως από όσο έχω δεί ο κάθε συγγραφέας έχει και το δικό του προσωπικό κοινό που διαβάζει καθημερινά ιστορίες. Ένας είμαι και εγώ....

Καλημέρα...[/quote]
Θα συμφωνησω με τον γειτονα :victory: οτι ο καθενας εχει το δικο του τροπο εκφρασης-παρουσιασης της ιστοριας του. :-)
User avatar
notisfan77
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 472
Joined: Thu Aug 05, 2004 8:16 am
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Athina, Drosia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εκτός από το ότι κάθε ιστορία έχει το δικό της κοινό, δεν θα ήταν ωραίο όλες οι ιστορίες του section να έχουν την ίδια μορφή και τα ίδια standards. Καλύτερα να υπάρχει μια γενική ποικιλία :wink:
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Επειδή το τελευταίο καιρό αυτή η συζήτηση άρχισε να γίνεται εντονότερη, μετέφερα εδώ το θέμα που άνοικε στο τομέα "Ιστορίες FM 2006" και περιμένω νέες τοποθετήσεις...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
taktakalas1931
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 357
Joined: Sat Aug 19, 2006 7:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

οπως του τσακ και uptight οχι πως οι αλλοι δεν γραφουν καλα απλως ετσι οπως τις γραφουν ο τσακ και ο uptight σε κανουν να θελεις να τις διαβαζεις...
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ. ...

Παυλος Σιδηροπουλος
shikabalas
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5007
Joined: Mon Aug 01, 2005 7:22 am
Football Manager της ομάδας: Man City
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Πολυκαστρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="taktakalas1931"]οπως του τσακ και uptight οχι πως οι αλλοι δεν γραφουν καλα απλως ετσι οπως τις γραφουν ο τσακ και ο uptight σε κανουν να θελεις να τις διαβαζεις...[/quote]

:D
Image
Image


?Caer est? permitido, levantarse es obligatorio!

"Το να πέσεις επιτρέπεται, το να σηκωθείς ξανά επιβάλλεται!"


ΠΑΟΚ-Θρησκεια-Τρομοκρατια-Τιμη και δοξα στον Παμπλο τον Γκαρσια.
taktakalas1931
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 357
Joined: Sat Aug 19, 2006 7:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

α ναι ξεχασα... η ......σορρυ uptight
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ. ...

Παυλος Σιδηροπουλος
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

εγώ, εξακολουθώ να τάσσομαι υπέρ της καταγραφής της ιστορίας του καθένα με προσωπικό τρόπο...απλά να υπάρχει ένα στάναρ αναφορικά με της παρουσίαση βαθμολογίας, της ομάδας, των παικτών και άλλα....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Tsakalaki"]εγώ, εξακολουθώ να τάσσομαι υπέρ της καταγραφής της ιστορίας του καθένα με προσωπικό τρόπο...απλά να υπάρχει ένα στάναρ αναφορικά με της παρουσίαση βαθμολογίας, της ομάδας, των παικτών και άλλα....[/quote]

Χμ, χμ. Πάρε τη δικιά μου ιστορία: Το μισό 2007 ήταν άξιο λόγου που πήρα κύπελο. Το 2008 ήταν ένα μηδενικό. Το 2009 άντε να πεις ότι άξιζε γιατί ανέβασα κατηγορία την Μπάρι. 2010-2013 ήταν απαράδεκτα. Θα ήθελες να γεμίσω την ιστορία με βαθμολογίες, κ.τ.λ. που δε θα είχαν κανένα ενδιαφέρον;

Τώρα θα δώσω βαθμολογία, 2013, που είμαι Άγιαξ και πετάμε. :yea: :yea:

Θα ψηφίσω το "νόμο της αγοράς". Αφήστε τον καθένα να γράφει όπως καταλαβαίνει. Άμα η ιστορία του έχει πέραση, θα τη διαβάζει ο κόσμος και θα συνεχίσει να γράφει. Αλλιώς θα πάει πάτο.
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”