Μια αγάπη δεν τελειώνει με ένα χωρισμό

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Η ζωή σε τέσσερις διαστάσεις....


Λοιπόν….



Θα μακρηγορήσω, και το λέω εκ των προτέρων για να μην αιφνιδιαστείτε…

Και θα μου πείτε όλοι εσείς: Καλά ρε Tsakalaki… όλα αυτά τι μας νοιάζουν εμάς;;;;;;; Εντάξει, πάντα υπάρχει ένα μπακράουντ όταν παίζω μάνατζερ, και επειδή βρίσκομαι σε μια δύσκολη στιγμή ψυχολογική λόγω χωρισμού και κάποιων προβλημάτων, είπα να το μοιραστώ εδώ, όσο φτηνό και αν κάποιοι το θεωρήσετε…αλλά επειδή όλοι σας εδώ είστε μανατζερικοί, ελπίζω να με καταλάβετε….



Η ζωή όπως όλοι ξέρουμε έχει τρεις διαστάσεις….Τις τελευταίες ημέρες δεν περνάω καθόλου καλά…Κάποια προσωπικά προβλήματα έχουν φέρει μαύρα σύννεφα. «Είναι μέρες που πατάω γερά, είναι μέρες που το νιώθω πως πεθαίνω» είχε πει ο Σιδηρόπουλος. Κάπως έτσι νιώθω και εγώ τελευταία….Το μάνατζερ είναι κάτι που μας αρέσει να το χρησιμοποιούμε….Όταν έχουμε σημαντικά πράγματα να κάνουμε, το παρατάμε. Είναι φορές όμως που βοηθάει. Όσο μίζερο και αν ακούγεται. Σε βάζει στη δική του διάσταση και σε βγάζει από τις τρεις διαστάσεις της ζωής, οι οποίες μοιάζουν να σε πιέζουν μερικές φορές…..
Πήρα το FM2007 στα χέρια μου και αποφάσισα να ασχοληθώ για λίγες ημέρες…να το χρησιμοποιήσω δηλαδή να με βγάλει από μια δύσκολη κατάσταση….Δε λέω, καλοί οι φίλοι, καλά τα ξίδια, καλό το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, η μηχανή μου….αλλά το μάνατζερ μου έχει δώσει τα τελευταία χρόνια μια άλλη διάσταση… Ξέρετε καλά τι σημαίνει να κλαις γιατί μόλις χτύπησες το γόνατό σου στη πολυθρόνα τη στιγμή που πανηγύριζες το γκολ του Ρικάρντο Βαζ Τε στο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ όπου φτάσατε με τη Μπρέσια και κερδίσατε τη Ρεάλ Μαδρίτης….



Σας το έχω πει πως με αρέσει να μιλάω με στοιχεία….θα τα φέρω και αυτά επι τάπητος, απλά σας δίνω μια πρόγευση….



2006-2007


Νάπολι

Εντυπωσιακό ξεκίνημα, πολύ καλή συνέχεια, ήττες, εκνευρισμός και γκρίνια, και τελικά τέταρτη θέση. Άνοδος στα μπαραζ με τη ψυχή στο στόμα….Serie A….


2007-2008


Νάπολι

Λίγες μεταγραφές, (Μοκοένα, Καραγκούνης) ήμουν προετοιμασμένος για μεγάλα ζόρια… ξεκίνημα με 2 εκτός έδρας νίκες…αυταπάτη…19 σερί αγώνες χωρίς νίκη και επιστροφή στη πραγματικότητα…τελευταία θέση και όταν ξυπνήσαμε νικώντας Γιουβέντους, Πάρμα και Τζένοα, ήταν αργά…. Στα μισά της χρονιάς ο Γιάννης Γούμενος διώχνει τον Ντουμιτρέσκου…βρίσκω ευκαιρία εγώ… «Πράγματι, θα με ενδιέφερε να δουλέψω στην Ελλάδα και τον ΠΑΟΚ»…δηλώνω, το βλέπει ο Γιάννης και με κάνει πρόταση… (και εδώ έρχεται το νέο «φιδι» που έχει αυτό το μάνατζερ) δε θέλω να πουλήσω τη Νάπολι….είχα ελπίδες τότε μπας και τη σώσω…. «Ναι να έρθω, αλλά όχι τώρα…το καλοκαίρι…» τους λέω…πράγματι, με πήραν το καλοκαίρι….Αφού την ανέβασα, την έριξα, και έφυγα…..
Last edited by Tsakalaki on Tue Apr 24, 2007 12:00 pm, edited 6 times in total.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έγω πάντως τα πάω μια χαρά με Νάπολι. Ετοιμάζομαι τώρα για Σέριε Α
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Λοιπόν….σηκώνουμε μανίκια, και περνάμε στο ψητό….




2006-2007


Η Νάπολι εμπιστεύτηκε στον Βαλεντίνο Ρόσσι το τιμόνι της ομάδας….Περίμεναν μια καλή χρονιά και να προσπαθήσει να φτιάξει ένα καλό σύνολο που θα διεκδικούσε μια θέση στα ψηλά της βαθμολογίας. Κατά ένα περίεργο τρόπο, πίεση για άνοδο δεν υπήρχε…. Η άνοδος ήρθε έστω και πιεσμένα…..


Η τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος…

Pos Team Won Drn Lst Pts
1st Juventus 34 7 1 92
2nd Genoa 21 13 8 76
3rd Piacenza 22 9 11 75
4th Napoli 19 11 12 68
5th Vicenza 18 12 12 66
6th Bari 15 18 9 63
7th AlbinoLeffe 17 11 14 62
8th Brescia 16 13 13 61
9th Bologna 15 16 11 61
10th Rimini 17 8 17 59
11th Pescara 15 12 15 57
12th Cesena 16 7 19 55
13th Spezia 14 12 16 54
14th Mantova 13 13 16 52
15th Triestina 14 10 18 51
16th Arezzo 16 9 17 51
17th Verona 13 7 22 46
18th Crotone 10 12 20 42
19th Lecce 10 11 21 41
20th Treviso 8 16 18 40
21st Frosinone 6 15 21 33
22nd Modena 3 18 21 27


1 point deducted from Triestina
6 points deducted from Arezzo
17 points deducted from Juventus





Ημιτελικός ανόδου

Βιτζέντζα – Νάπολι 1-0
Νάπολι – Βιτσέντζα 1-0

Πρόκριση στον τελικό λόγω καλύτερης θέσης στη βαθμολογία

Τελικός ανόδου

Νάπολι – Πιατσέντζα 2-0
Πιατσέντζα – Νάπολι 1-1

Η Νάπολι στη serie A
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

2007-2008


Την επόμενη σεζόν, προσπάθησα να κάνω μια ομάδα που θα στεκόταν στην μεγάλη κατηγορία….πίστευα πολύ στους παίκτες που είχα και πρόσθεσα μόνο λίγους. Έφερα τους Στέλιο Ηλιάδη και Γιώργο καραγκούνη, έτσι ώστε μαζί με τον Ταραλίδη να κάνουν το Ελληνικό τρίο στο χώρο του κέντρου. Ο Μοκοένα ήρθε επιτέλους, μετά από πολλά cancel γιατί δεν επιτρέπεται να πάρεις δυο no EU players σε μια σεζόν (άκουσον – άκουσον… ), αλλά και κάποιους από την Ιταλική αγορά που δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Στην επίθεση, οι Κριστιάν Μπούσι και Ινάσιο Πια είχαν μακρόχρονους τραυματισμούς και οι εσωτερικές αλλαγές τα πήγαν αρκετά καλά…όχι τόσο όσο θα ήθελα…


Pos Team Won Drn Lst Pts
1st Inter 29 8 1 95
2nd Roma 23 10 5 79
3rd Fiorentina 21 13 4 76
4th Juventus 19 10 9 67
5th Chievo 18 9 11 63
6th Sampdoria 14 17 7 59
7th Milan 15 13 10 58
8th Palermo 14 11 13 53
9th Livorno 13 8 17 47
10th Lazio 11 13 14 46
11th Torino 12 10 16 46
12th Catania 12 9 17 45
13th Udinese 11 12 15 45
14th Parma 10 12 16 42
15th Empoli 10 9 19 39
16th Genoa 9 11 18 38
17th Atalanta 8 11 19 35
18th Messina 8 11 19 35
19th Ascoli 8 9 21 33
20th Napoli 6 12 20 30





Πέσαμε αύτανδροι…. Μόλις έξι νίκες, εκ των οποίων οι δυο στις δυο πρώτες αγωνιστικές…
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και έτσι, έφυγες νύχτα; :D:D:D
Είμαι σίγουρος ότι σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες οι ΠΑΟΚτσήδες...

ΥΓ1: Ένα απ'τα προαπαιτούμενα για να πεις ότι κατέχεις το μανατζεριλίκι, και δη το FM, είναι να υποβιβάσεις ομάδα ;) Good Job!
ΥΓ2: Δεν κάνω πλάκα
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
Thomas2
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Mon Oct 30, 2006 2:39 pm
Location: Κουκουβάουνες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με Ταραλίδη (!!!!!!), Ηλιάδη (!!!!!!!!!!!!), Καργκούνη (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) τι μπορεί να περιμένει κανείς άραγε;;;;;;;; :karta:
Οπως καθεστε στο γραφειο, σηκωστε το δεξι σας ποδι απο το δαπεδο και καντε κυκλους κατα τη φορα των δεικτων του ρολογιου. Ενω το κανετε, σηκωστε το δεξι σας χερι και σχηματιστε στον αερα το νουμερο 6 (εξι) απο πάνω προς τα κάτω. Το ποδι σας θα αλλαξει διευθυνση κινησης και δεν μπορειτε να κανετε απολύτως τιποτα για να το εμποδισετε...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Λοιπόν....


πρέπει να απαντήσω στις προκλήσεις που δέχομαι...



DjBasile : Δεν έφυγα νύχτα.... εξήγησα πως έγινε το κονέ με τον ΠΑΟΚ. Όταν έληξε η χρονιά, η Νάπολι δεν έδειξε την διάθεση να με διώξει, αλλά εγώ δεν είχα τα ψυχικά αποθέματα να παίξω ξανά στην Serie Β. Και έτσι δέχθηκα την πρόταση του ΠΑΟΚ, που ίσχυε...Δεν υπήρχε κανα περίεργο - παράξενο όταν πήγα στην ομάδα....



Thomas2: Δες πρώτα τα στοιχεία αυτών των παικτών, την απόδοσή τους στο παιχνίδι και μετά πες μου. Δεν είχα κανένα παράπονο απο την απόδοσή τους...μα κανένα σε όλη τη χρονιά...

ΥΓ: Όντως, είναι προνόμιο να ρίχνεις ομάδα...Δηλαδή να σε αφήσουν να τη ρίξεις, και να μη φας πόδι....Και μιλάει ένας προπονητής που έχει ματώσει σε παλιά μάνατζερ να σώσει τη Γέιδα, τη Λείρια, τη Ζιλ Βιθέντε και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις...



Εν συνεχεία παρουσιάσω τον ΠΑΟΚ που ανέλαβα....


Δεν άλλαξα πολλά πράγματα. άλλωστε, τι να προλάβεις να κάνεις μς 35.000 Ευρώ μπάτζετ.....

Παρουσιάζω το ρόστερ, με μια αρχική ενδεκάδα την οποία χρησιμοποίησα σε ένα απο τα τελευταία παιχνίδια...


Pkd Name Position
GK Daniel Fernandes GK
DR Nikos Arabatzis AM RC
DL Veselin Minev D/WB L
DC Stelios Malezas SW, D C
DC Valentin Iliev D C
DMC Kaloyan Karadzhinov DM, AM C
DMC Alyaxey Pankavets D L, WB RL, DM
MC Lukasz Gargula M C
AMR Mikhail Afanasiev AM RLC
AML Sergey Kislyak DM, M LC
FC Sandor Torghelle ST
S1 Ron-Robert Zieler GK
S2 Kostas Manousaridis M C
S3 Lazaros Christodoulopoulos AM/F C
S4 Kirill Pavlyuchek D LC, WB L, DM
S5 Shikabala AM LC
S6 Valeri Domovchiyski AM/F C
S7 Atanas Kanev ST
- Pantelis Konstantinidis AM L
- Dimitris Kyriakidis GK
- Labros Vangelis M C
- Giannis Sotiroglou ST
- Sotiris Balafas DM
- Stelios Delibasis AM C
- Giorgos Anatolakis D C
- Febian Brandy F C
- Fraizer Campbell ST
- Craig Cathcart D RC
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην αρπάζεσαι, διάβασα το πώς έγινε το κονέ με το ΠΑΟΚ. Καλή αρχή!
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλά ρε Ντι Τζει.... με κόβεις για άτομο που αρπάζεται;;;;; ξέρω πως όλα τα κάνεις με αγνά αισθήματα...να το ξέρεις πως γιούρ τζαστ τουγκούτου μπιτρού...... :yea:




Προσπάθησα να βρω καμιά φάτσα από τους παίκτες που έχω στον ΠΑΟΚ?.να μην ξέρω ποιοι είναι;;;;

Δεν βρήκα πολλούς?.



Gargula


Image

Ilev


Image

Zieler (δανεικός από την Μάντσεστερ, με την οποία ο ΠΑΟΚ συνεργάζεται μετά από πρόταση των Άγγλων)

Image

Domovchiyski

Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Thomas2
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Mon Oct 30, 2006 2:39 pm
Location: Κουκουβάουνες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω φωτογραφία του Mikhail Afanasiev ΤΩΡΑ!!!! :-D
Οπως καθεστε στο γραφειο, σηκωστε το δεξι σας ποδι απο το δαπεδο και καντε κυκλους κατα τη φορα των δεικτων του ρολογιου. Ενω το κανετε, σηκωστε το δεξι σας χερι και σχηματιστε στον αερα το νουμερο 6 (εξι) απο πάνω προς τα κάτω. Το ποδι σας θα αλλαξει διευθυνση κινησης και δεν μπορειτε να κανετε απολύτως τιποτα για να το εμποδισετε...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ξεκινά ο μαραθώνιος της Σούπερ Λιγκα……


1η αγωνιστική, Τούμπα

ΠΑΟΚ – Καλλιθέα 2-0
Σκόρερ: Τόργκελε, Μίνεφ

Η ομάδα ξεκίνησε δυναμικά, όπως ακριβώς περίμενα. Υπάρχουν και πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα. Η ομάδα είναι σχεδόν η ίδια. Τι σχεδόν…ίδια και απαράλλακτη…. Έχει διαφορετικό σύστημα, διαφορετικό προπονητή (εμένα δηλαδή… ) και δεν έχει κάνει κανένα φιλικό. Μεγάλο πρόβλημα το οποίο φοβάμαι ότι θα μας βγει…. Πετυχαίνουμε μια μεγάλη νίκη, μεγάλη γιατί κάθε πρεμιέρα και δύσκολη.



2η αγωνιστική, γήπεδο Νίκαιας

Ιωνικός – ΠΑΟΚ 2-2
Ντα Κόστα, Φαβίνιο – Τόργκελε (2)



Η ομάδα μπαίνει στο γήπεδο. Τους εύχομαι καλή τύχη. Περιμένω πολλά. Ξέρω πως αν πάρουμε το ματσάκι μπαίνουμε δυναμικά. Στο 4’ ο Ντα Κόστα μου το σφυρίζει….αλλάζω θέση στον καναπέ, καθώς είχα βυθιστεί ελπίζοντας σε - δύσκολη ή εύκολη – νίκη. Πριν καταλάβω τι συμβαίνει και πως το ρουφήξαμε…. Φαβίνιο και 2-0 στο 10’. Αντί για περιγραφή, νιώθω πως από κάπου ακούω κλαρίνα και πίπιζες.. Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ, λίγοι αλλά καλοί φωνάζουν «Νίκαια, Νίκαια π..γειτονιά, μπουρ της Αθήνας και του Πειραιά»…. Το 2-0 μένει και πηγαίνουμε στα αποδυτήρια. «Do it for the supporters» τους λέω, έτσι μπας και τους χτυπήσω στο φιλότιμο…. Ο Τόργκελε σο 47’ κάνει το 2-1. Το σύνθημα «με Τόργκελε και με Χαραλαμπίδη» δεν ακούγεται πλέον, γιατί ο Μπίδης γύρισε Παιανία και ο Σαλπιγίδης έχει ξεχαστεί προ πολλού….η ομάδα έχει γεμίσει 7άρια και 8άρια….ο Τόργκελε στο 78’ κάνει το 2-2. «άντε ρε @$@$~$….πάμε μάγκες…» φωνάζω. Πήραμε το βαθμό και τον πανηγυρίζω….



3η αγωνιστική, Τούμπα

ΠΑΟΚ – Απόλλων Καλαμαριάς 1-1
Τόργκελε – Μαρσιάνο


Επιστροφή στη Τούμπα με στόχο την επιστροφή στις νίκες. Καθόλου εύκολο παιχνίδι. Ο Απόλλων πήρε το κύπελλο Ελλάδος το 2007 και έχει μια ομάδα αξιολογότατη…με τον Κατσαβακουλάκο (μη παρεξηγηθώ, απλά θυμάμαι ατάκα Αλέφαντου) προπονητή. Ο Τόργκελε στο τέλος του Α’ μέρους σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και πηγαίνει και πανηγυρίζει στην κερκίδα. Στο δεύτερο μέρος οι «Πόντιοι» ισοφαρίζουν γρήγορα με τον Μαρσιάνο…κάνω αλλαγές αλλά και πάλι…η άμυνα του Απόλλωνα μου θυμίζει acdc…hard as a rock…. Στραβοπάτημα που δε με άρεσε καθόλου….



4η αγωνιστική, Καυτανζόγλειο

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 1-3
Σαπάνης - Μπαλάφας, Τόργκελε, Κίσλιακ

Στα μέσα της εβδομάδας, ο Σαββούλης ο Κωφιδάκος μας κάνει μαγκιές… «I don’t believe in your abilities» και άλλα τέτοια που λέτε ο «Iced Earth»…τα πήρα και του τη λέω στη μάπα… «θα χαρώ να έρθω στο Καυτανζόγλειο να σου αλλάξω τα φώτα» του λέω…και 5 παίκτες βγάζουν PR…..Ο Τόργκελε γρήγορα – γρήγορα σκοράρει και πάλι, 0-2. Ο Μπαλάφας προηγουμένως, πιο γρήγορα από τον Ούγγρο, έχει ήδη κάνει το 0-1… είχα πωρωθεί λίγο στο ντέρμπι, γιατί ήξερα πως με νίκη πατάμε γερά…. Ο Κισλιακ κάνει το 0-3…..πάρτι….ο Σαπάνης μειώνει σε 1-3 προς το τέλος, αλλά δεν μου κουνάει ούτε τρίχα….. επιστροφή στις νίκες, και προσωρινά πρώτη θέση…..




5η αγωνιστική, Τούμπα

ΠΑΟΚ – Αγρ. Αστέρας 3-0
Τόργκελε, Αφανασίεφ (2)

Η ομάδα του Ευόσμου έχει ανέβει στην Σούπερ Λίγκα…χωρίς να ξέρω τι ομάδα έχει, θεωρώ πως θα περάσω ένα εύκολο απόγευμα…χωρίς λόγο έχω αποκτήσει μια αυτοπεποίθηση, ότι θα κάνουμε καλό ξεκίνημα. «Ας μαζέψουμε όσους βαθμούς μπορούμε στην αρχή, γιατί κοιλιά θα κάνουμε ο κόσμος να χαλάσει…» σκέφτηκα.. πράγματι. Ο Τόργκελε το βιολί του. 1-0 στα μισά του πρώτου μέρος, και ο Αφανασίεφ κάνει το 2-0…αυτά είναι…τόσο άνετος που προλαβαίνω να βγάλω τα τυροπιτάκια από το φούρνο…(γιατί αν είχαμε κανα 0-1 θα τα είχα κάψει, όπως έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν….).. ο Αφανασίεφ κάνει το 3-0 στις αρχές του δευτέρου μέρους, και ώρα για αλλαγές ξεκούρασης…. 3 νίκες, 2 ισοπαλίες σε πέντε αγώνες….και ο Βαλεντίνο Ρόσι δίνει την πρώτη του μεγάλη συνέντευξη στο περιοδικό «Maxim»…



- Βαλεντίνο, άφησες το καμπιονατο για τον ΠΑΟΚ. Εντάξει, με τη Νάπολι είχες μια άτυχη χρονιά, καθώς η ομάδα υποβιβάστηκε. Πως και ήρθες Ελλάδα;
- «Δεν ξέρω. Ίσως επειδή έχω Ελληνικές ρίζες. Ήθελα να έρθω στη Θεσσαλονίκη, και ο ΠΑΟΚ μου έδωσε τη δυνατότητα».
- Όταν πέρυσι ξεκίνησε η Νάπολι τη χρονιά με 2Χ2, δήλωσες πως «Τυχαίο είναι. Δύσκολα θα σωθούμε». Τώρα τι λες;
- «Τυχαίο είναι και πάλι. Η διάρκεια σε καθιερώνει. Δυστυχώς πέρυσι δικαιώθηκα γιατί κάναμε 19 αγώνες να κερδίσουμε».
- Οι φίλαθλοι των ομάδων της Αθήνας αποκαλούν τους ΠΑΟΚτσήδες Βούλαγους. Η ομάδα έχει 4 Βούλγαρους…
- «Ξέρω πως υπάρχει ένα πανό που λέει «Έλληνες είστε και φαίνεστε». Αυτό έχω να πω».
- Με τις γυναίκες πως τα πας;
- «Χάλια…»
- Γιατί;
- «Γιατί τις θέλω όλες και καμία δεν το δέχεται»
- Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος η ομάδα παίζει με τον Ολυμπιακό. Δεν ξέρω αν έχεις μάθει, αλλά οι φίλαθλοι ζουν κάθε χρόνο για το παιχνίδι αυτό…
- «Και θα ζουν και μετά από αυτό το παιχνίδι, ότι και να κάνουμε. Είτε κερδίσουμε 5-0, είτε χάσουμε 6-0».
- Μα τι είναι αυτά που λες;;;; κάποιοι θα αντιδράσουν…
- «Ε και…θα δούμε. Πάμε για να κερδίσουμε»
- Σε σταματούν στο δρόμο για το παιχνίδι αυτό;;
- «Ναι..με έχουν πρήξει»
- Φραπέ έχεις πιει;
- «Ναι…αηδία είναι…πως το καταφέρνετε;;;;»
- Πας καλά;;; ο φραπές αηδία;;;;
- «Εσπρέσο…»
- Ναι μωρέ…είχες και στο χωριό σου εσπρέσο;
- «Ναι. Στη Ταβούλια όπου γεννήθηκα, όλοι εσπρέσο πίνουν».
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
coach Tiesto
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3005
Joined: Mon Jul 04, 2005 3:43 pm
Location: Βύρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:shock: :shock: :shock: :shock:
δεν μπορεί....[-X
πρέπει να είναι bug...:scratch:
ίσως να είναι και cheat....:-k











..... 6 (!!!!) γκολ ο Τόργκελε :yea: :yea: :D :D :D :D :D
Τελικά δεν υπάρχει θεός Καλό ταξίδι ψηλέ .. 26/2/2007 :cry: :cry:

Βρε μπαγάσα... περνάς καλά 'κει πάνω.........? :cry:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spawn_I wrote: Να πάρω π.χ. τον Τιέστο στην ομάδα και να κερδίσουμε αλλά να γίνουμε μπίλιες δεν το θέλω. Δεν κατεβαίνω για να χαλάσουμε τις καρδιές μας...

spawn_I είσαι θρησκεία 8)
Thomas2
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Mon Oct 30, 2006 2:39 pm
Location: Κουκουβάουνες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mono kai mono gia ti synentey3i ta sygxarhthria mou!!!!!!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Οπως καθεστε στο γραφειο, σηκωστε το δεξι σας ποδι απο το δαπεδο και καντε κυκλους κατα τη φορα των δεικτων του ρολογιου. Ενω το κανετε, σηκωστε το δεξι σας χερι και σχηματιστε στον αερα το νουμερο 6 (εξι) απο πάνω προς τα κάτω. Το ποδι σας θα αλλαξει διευθυνση κινησης και δεν μπορειτε να κανετε απολύτως τιποτα για να το εμποδισετε...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

6η αγωνιστική, Καραϊσκάκη


Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-4
Ογκμπούγκε, Χέσταντ, Ρίισε – Αφανασίεφ (2), Τόργκελε, Κίσλιακ



Το μεγάλο ντέρμπι στον Πειραιά. Μέσα στην εβδομάδα, το κλίμα ήρεμο. Ούτε δηλώσεις, ούτε τίποτα. Οι δευτεραθλητές Ελλάδος υποδέχονται τον ΠΑΟΚ στην έδρα τους και είναι το φαβορί. Δεν θέλω να τσιτώσω τους παίκτες….χαλαρά πάμε και ότι γίνει. Το παιχνίδι ξεκινά μάλλον ονειρικά… Ο Αφανασίεφ κάνει το 0-1 και ο Τόργκελε το 0-2 στα καπάκια, και μάλιστα στο 38’. «Έχω τρέλα μες το μυαλό» και τα συναφή…. Ημίχρονο και κλασική δήλωση: «I don’t expect your performance to drop» τους λέω, άσχετα αν κάθε φορά που το κάνω αυτό, πατώνουμε. Ο Κίσλιακ κάνει στο 60’ το 0-3. Ο Ογκμπούγκε (64’) μειώνει σε 1-3, και αρχίζουν και μπαίνουν τα διαβόλια μέσα μου… «λες γμτ μου;;;;;;» Μπα… ο Αφανασίεφ κάνει το 1-4 στο 80’ «αυτά είναι γούστα….» Κοουτσάρισμα μαεστρικό, εμφάνιση με τον χειρότερο παίκτη να έχει 8…. Στο 83’ ο Χέσταντ μειώνει σε 2-4…. «μη ξενερώνετε ρε….» σκέφτομαι…στο 87’ ο Τζον Αντρες Ρίισε κάνει το 3-4 «τα @$νόπανα, ξινό θα μου το βγάλουνε…»…εκεί που ήθελα να το απολαύσω, περιμένω τη λήξη…. «Σφύρα…. Σφύρα…» φωνάζουν οι 850 φίλοι του ΠΑΟΚ. Και λήγει…αποθέωση. Στα γραφεία των αθλητικών εφημερίδων της Θεσσαλονίκης, οι οπαδοί έχουν σπάσει τα τηλέφωνα και ρωτάνε: «Η αποστολή τι ώρα γυρίζει;;;;» στα ραδιόφωνα, ο «Επταλοφίτης», ο «Άλφα Ρομέος» και άλλα ΠΑΟΚτσάκια, βγαίνουν και αποθεώνουν τον Βαλεντίνο Ρόσι…. «Έμαθες στον Πείραια κλαρίνο…Βαλεντίνο, Βαλεντίιιινο» και άλλα συνθήματα δονούν το αεροδρόμιο «Μακεδονία».


7η αγωνιστική, Τούμπα


ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-0


Πρώτη φορά είναι;;;; ο ΠΑΟΚ να τσιτώνει τον κόσμο του και μετά να του κερνάει ένα τεράστιο ξενέρωμα….Βέβαια, εγώ είμαι ψιλιασμένος και απλά πιστεύω πως η ομάδα θα κάνει μια καλή εμφάνιση… Υποδεχόμαστε την ΑΕΚ μπροστά σε 11000 κόσμο. Για πρώτη φορά φέτος δεν σκοράρουμε…σίγασαν όλοι. Μέτριο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να κάνει ευκαιρίες…αλλά, «κεφτέδες» το αποτέλεσμα…4 νίκες, 3 ισοπαλίες, καμία ήττα, οδηγώ τη κούρσα του Ελληνικού πρωταθλήματος….





Να θυμίσω σε αυτό το σημείο τι έγινε τα δυο χρόνια που βρισκόμουν στη Νάπολι


2006 – 2007: 1) ΑΕΚ, 2) Παναθηναϊκός, 3) Ολυμπιακός
Κυπελλούχος Ελλάδος : Απ. Καλαμαριάς

2007 – 2008 : 1)Αιγάλεω, 2) Ολυμπιακός, 3) Παναθηναϊκός
Κυπελλούχος Ελλάδος : Ατρόμητος
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
tommot
Manager
Manager
Posts: 4536
Joined: Thu Apr 07, 2005 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Bayern,Barca,Roma,L'pool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2007 ? 2008 : 1)Αιγάλεω, 2) Ολυμπιακός, 3) Παναθηναϊκός
Κυπελλούχος Ελλάδος : Ατρόμητος

:yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea:

Έλα ρε Cityyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy :yea: :yea: :yea: :yea: :yea:


Ωραία ιστορία Τσάκαλε (αφού πήρε κ πρωτάθλημα το city... :) )...Δώσε κιάλλες συνεντεύξεις.. :D

:victory: :victory:
Image
Spoiler: show
  • Uefa Champions League/European Cup Winners : 5
  • Uefa Europa League/Uefa Cup winners : 1
  • Intercontinental Cup Winners : 2
  • Bundesliga Winners : 28
  • DFB-Pokal Winners : 18
  • DFB-Liga Pokal Winners : 6
  • DFB Supercup Winners : 5
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”