Aλεφαντίαση στην Πλατεία

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Locked
MAKOS
Trialist
Trialist
Posts: 62
Joined: Fri Nov 10, 2006 3:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχοντας κλείσει πέντε δεκαετίες ζωής μέσα στα γήπεδα, έχοντας υπηρετήσει στο παρελθόν μεγάλες ομάδες όπως ο Ολυμπιακός και έχοντας συνεργαστεί με τεράστιους παίχτες των οποίων τα ονόματα κατά περίεργο τρόπο μου διαφεύγουν, περιμένω καρτερικά τα τελευταία χρόνια μια πρόταση από ομάδα αντίστοιχη των ικανοτήτων μου. Αλλά μάταια...Φαίνεται ότι οι πρόεδροι προτιμούν τους νέους προπονητές. Φρέσκιες ιδέες και κολοκύθια τούμπανα. Τους είδα και αυτούς τι καπνό φουμάρουν, ούτε ένα σύστημα της προκοπής δεν μπορούν να φτιάξουν οι άχρηστοι και οι ομάδες τους παίζουν κλωτσοσκούφι. Μόνο εγώ και ο Μουστάκιας μείναμε. Βάζω τα κονέ μου μπας και πάρω καμία θέση scouter τουλάχιστον γιατί τόσα χρόνια μακρία από τα γήπεδα δεν παλεύονται.
Αλλά ξαφνικά, ένα πρωί του Ιούλη ο τροχός γυρνάει...
Χτυπάει το κινητό και στην άλλη γραμμή είναι κάποιος Τσακίρης.
"Ναι, κύριε Νίκο ο Τσακίρης είμαι, θα ήθελα να συναντηθούμε". Γέρος άνθρωπος θα καταντήσω να κάνω διαφημίσεις για πατατάκια, σκέφτομαι. Τουλάχιστον περνάει ακόμα η μπογιά μου, είμαι δημοφιλής, βρε αδερφέ. "Θέλω να αναλάβετε την ομάδα εν λευκώ κύριε Νίκο, μόνο εσάς εμπιστεύομαι είχαμε ένα Γερμανό αλλά αυτός θέλει να φέρει δικούς του και όπως πάει θα μας φεσώσει άσχημα. Άσε που θέλει να παίζει με 4-4-2 και εμείς δεν τα σηκώνουμε αυτά στη Νέα Σμύρνη" και με δυσκολία κρατώ το κινητό να μη μου πέσει. Ξαφνικά θυμάμαι ότι είχα δει στις εφημερίδες για την αλλαγή της διοίκησης του Πανιωνίου όπου ανέλαβε ένα παλλικάρι δύο μέτρα, ευγενέστατος απ' ότι λέγανε κάποιοι γνωστοί. Τσάκωνας ή κάπως έτσι, ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα ονόματα. Με τα πολλά κανονίζω ραντεβού με το παλλικάρι αλλά μέσα μου το έχω αποφασίσει. Ο Ολυμπιακός, ο αγαπημένος μου πρόεδρος και οι Βραζιλιάνοι παιχταράδες θα μείνουν ένα όνειρο, μια οπτασία που πέρασε και δεν ακούμπησε...
Θα χτίσω αλλού την αυτοκρατορία μου και τότε τους πήρε και τους σήκωσε. Στο ραντεβού ο πρόεδρος με ρίχνει στο οικονομικό, αλλά βλέπω ότι έχει όραμα και θέλω τη δουλειά σαν παλαβός για να μπω στο μάτι του αλλουνού. Εξάλλου τα μέρη τα ξέρω και δεν θα έχω πρόβλημα. Βγαίνοντας από το γραφείο του προέδρου βλέπω ότι γίνεται χαμός, κόσμος με περιμένει και με το που με βλέπουν ξεσπούν σε αλλαλαγμούς χαράς και με σηκώνουν στα χέρια. Ναι, ο Νίκος Αλέφαντας είναι ακόμα ζωντανός!!!
Περνάω από τα γραφεία των Πανθήρων και κάνω δηλώσεις στα κανάλια που από το πρωί παίζουν τη μεγάλη είδηση."Με τέτοιο πρόεδρο και τέτοιο κόσμο πάμε για μεγάλα πράγματα, θα τους πατήσουμε κάτω, έχουμε παιχταράδες και δε φοβόμαστε κανέναν, εδώ μέσα θα φτύσουν αίμα για να περάσουν η Ρεάλ και η Μπαρτσελόνα". Μερικοί με κοιτούν περίεργα αλλά δεν ασχολούμαι. Φεύγω και την άλλη μέρα πουρνό πουρνό πιάνω δουλειά.
Και ξαφνικά το σοκ!!!!! Η ομάδα δεν παίζει Ευρώπη!!!! Όχι ρε γαμώτο και εγω πώς θα την παλέψω, εγώ είμαι για μεγάλα πράγματα. Αποφασίζω να μη λύσω το συμβόλαιο και να κάνω υπομονή μια χρονιά. Αλλά του χρόνου οι ουρανοί θα είναι δικοί μας.
Αν και ο πρόεδρος κάτι είπε για σωτηρία, δεν έδωσα σημασία πίστευα ότι αστειευόταν. Αλλά όταν είδα τους παίχτες μου, με ζώσανε τα φίδια. Ήμαρτον, μόνο ένας Βραζιλιάνος και αυτός αμυντικός? Που να πάω με τους Γεωργιανούς και τους Καναδούς?Βλέπω σε μία γωνία κάτι πιτσιρίκια που κάνουνε ζέσταμα, ούτε που τους ήξερα και σκέφτομαι μήπως και ξέρει μπάλα κανένας από αυτούς. Κάνω να τους πλησιάσω, αλλά διαπιστώνω ότι απομακρύνονται φοβισμένοι.
"Που πάτε ρε ψάρακες?" τους λέω. Ένας ξανθός, ψηλο παιδί, αν είναι αμυντικός κάτι θα λέει, κατακόκκινος απαντά "Κύριε Νίκο δεν τολμούμε να σας κοιτάξουμε από το δέος που μας κυριεύει αυτή τη στιγμή". "Χμμ, αυτός θα παίζει βασικός γιατί έχει σέβας" σκέφτομαι. Με αναπτερωμένο ηθικό για την καθολική αναγνώριση της τεράστιας προσωπικότητάς μου ξεκινάω προπονήσεις. Αλλά, θέλουμε προσθήκες, με αυτούς ούτε UEFA δε θα βγούμε. Ο Τσακίρης όμως, πάντα ευγενέστατος, κάνει την πάπια.
"Κύριε Νίκο, να πάρουμε κανέναν δανεικό, είναι σφιχτά τα πράγματα, θέλουμε να κάνουμε και ανανέωση, να στηρίξουμε τα δικά μας παιδιά". Καλά κρασιά, με αυτόν δε βγάζω άκρη. Στα κανάλια το παραμύθι το γνωστό. "Με τέτοιο κόσμο και τέτοιο πρόεδρο (αλλάξαμε τη σειρά γιατί οΤσακίρης μόνο από σαβουάρ βιβρ σκαμπάζει, κολλητός του Ζαμπούνη έχει γίνει) δεν φοβόμαστε τίποτα, θα φτύσουν το γάλα της μάνας τους εδώ μέσα". "Και με τα εκτός?" ρωτάει ένας δημοσιογραφίσκος της πεντάρας. "Ρε άντε πάαινε από δω" του λέω και οι υπόλοιποι τον φυγαδεύουν για να μη γίνει έρμαιο στις ορέξεις των Πανθήρων. Ο κόσμος με πάει αλλά πρέπει να πάρω κανέναν παίχτη. Μαθαίνω ότι ο Παναθηναικός έχει δυο καλούς πιτσιρικάδες μέσους, Τζιώλας και Λέων ή κάπως έτσι και πρήζω τον Τσακίρη να μου τους φέρει δανεικούς. Με τα πολλά έρχονται, ο δε Τζιώλης (έτσι ήταν τελικά το σωστό) είναι συγκινημένος γιατί επιστρέφει λέει στην ομάδα. Ποιος είναι αυτός μωρέ, σκέφτομαι, αλλά φαίνεται κριάρι και θα τον χρειαστούμε οπότε τον καλωσορίζω εγκάρδια. Ο άλλος φαίνεται να ξέρει πιο πολύ μπάλα αλλά είναι λίγο καχεκτικός. Τελικά μετά από δυο προπονήσεις αποφασίζω να τους παντρέψω στο κέντρο γιατί θέλω να παίξω 4-3-3 και φαίνονται να ξέρουν ο ένας τον άλλο. Αλλά πιάνω τον ψηλό και του λέω: "Κοίτα, θα τον έχεις από κοντά το μαλλιά γιατί είναι αναιμικό, μη τον σακατέψει κανένας Ποζαπαλίδης και τρέχουμε". "Ποιος είναι αυτός ο Ποζαπαλίδης κύριε Νίκο?" με ρωτά γεμάτος αθωότητα ο Τζιώλης."Τσου ρε άσχετε, χάσου από τα μάτια μου ανίδεο" κραυγάζω και εξαφανίζεται με λυγμούς στα αποδυτήρια. Διαπιστώνω, εν τω μεταξύ, ότι έχουμε πρόβλημα στην επίθεση και θέλουμε και άλλον παίχτη, αλλά με τι λεφτά. Ο Τσακίρης φέρνει έναν Αλβανό που τον βρήκε ελεύθερο και έχει ξαναπαίξει λέι στην ομάδα."Και γιατί έφυγε?" του λέω. "Δεν τον πήγαινε ο προπονητής κύριε Νίκο, αλλά είναι παιχταράς και καλό παιδί"."Και γιατί έπαιζε στην Αλβανία πέρσι?"."Ο μάνατζέρ του κύριε Νίκο είναι άχρηστος, αφού κι εμείς από το Football Manager τον μάθαμε". Δεν μπαίνω στον κόπο να ρωτήσω τι είναι αυτός ο Football Manager γιατί το παίρνω απόφαση ότι με αυτόν δε συνεννοούμαι. Ο Αλβανός πάντως δεν είναι του πεταματού, το έχει, το ξέρει και περιμένουμε να μας το αποδείξει και στο γήπεδο. Έχει και καλά στημμένα και σκέφτομαι να πω του Τσακίρη να προσλάβει αυτόν το Football Manager μισθωτό ή έστω με δελτίο παροχής, αλλά έρχεται το πρώτο φιλικό και το ξεχνάω.
Η Villareal έρχεται Νέα Σμύρνη και πρέπει να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων. Πριν από αυτό κανονίζω με κάτι κολλητούς στα Μέγαρα να στείλουμε 4 πιτσιρικάδες δανεικούς στο Βύζαντα γιατί δε χωράνε σε μας και άσε να τους καλοπιάσουμε μήπως βγάλουν και κανένα παιχτάκι της προκοπής και το τσιμπήσουμε στο τζάμπα να δούμε φως.
Alefantas is back!!!!!!!!!!!
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="MAKOS"]
Χτυπάει το κινητό και στην άλλη γραμμή είναι κάποιος Τσακίρης.
"Ναι, κύριε Νίκο ο Τσακίρης είμαι, θα ήθελα να συναντηθούμε". Γέρος άνθρωπος θα καταντήσω να κάνω διαφημίσεις για πατατάκια, σκέφτομαι. Τουλάχιστον περνάει ακόμα η μπογιά μου, είμαι δημοφιλής, βρε αδερφέ[/quote]

[quote="MAKOS"]Δεν μπαίνω στον κόπο να ρωτήσω τι είναι αυτός ο Football Manager γιατί το παίρνω απόφαση ότι με αυτόν δε συνεννοούμαι. Ο Αλβανός πάντως δεν είναι του πεταματού, το έχει, το ξέρει και περιμένουμε να μας το αποδείξει και στο γήπεδο. Έχει και καλά στημμένα και σκέφτομαι να πω του Τσακίρη να προσλάβει αυτόν το Football Manager μισθωτό ή έστω με δελτίο παροχής, αλλά έρχεται το πρώτο φιλικό και το ξεχνάω.[/quote]
LOL LOL LOL LOL LOL

Ουδεμία σχέση έχουν πρόσωπα και καταστάσεις με τη πραγματικότητα
....εκτός αν είναι ο ίδιος ο κυρ.Νίκος :-P
Panaxa
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 6205
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Μια ζωή μόνο Παναχαϊκή
Location: Κοκκινόμαυρος πλανήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:


Off Topic:
Το 1994, ο θρυλικός "Αλέφας" αναλαμβάνει για 2η φορά τον Ολυμπιακό. Η ομάδα είναι στη Θεσσαλονίκη, για αγώνα κυπέλλου με τον Ηρακλή. Στην τελευταία προπόνηση πριν το ματς, ο Αλέ ακούει επί μία περίπου ώρα όλους τους συμπαίκτες του να αποκαλούν τον Καραταϊδη "Κούλη". Σε κάποια φάση λοιπόν τα παίρνει στο κρανίο, τον φωνάζει κοντά του και ακολουθεί ο παρακάτω παραληρηματικός μονόλογος: "Τι Κούλης ρε; Κυριάκο σε λένε. Είσαι αρχηγός, πρέπει να σε φωνάζουν Κυριάκο. Ακου Κούλης... όνομα είναι αυτό; Εγώ είχα κάποτε μια Κούλα να μου σιδερώνει τα μπλουζάκια...".
Good luck με τον Αλέφαντα.
Ωραία ξεκίνησε η ιστορία.
:victory:
Όπου και αν πας και όσο κατρακυλάς για μένα είσαι θεά στον κόσμο άλλη καμιά και μοναδικιά...
http://www.axaioi3.gr

"1972-73
Για την εποχή που όταν καμία άλλη ομάδα, πλην αυτών της Αθήνας και Θεσσαλονίκης, δεν τολμούσε να σκεφτεί πως χρειάζεται διαβατήριο, η Παναχαϊκή ύψωσε ανάστημα.
Το απίστευτο είχε συμβεί. Μια ομάδα από την επαρχία, η οποία μόλις 24 μήνες πριν νικούσε δύσκολα 3-2 στο Κορωπί και ανέβαινε στη μεγάλη κατηγορία, θα έβγαινε στα ευρωπαϊκά «σαλόνια»!"
User avatar
anastasis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 384
Joined: Wed Mar 30, 2005 9:11 am
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Πειραιας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eχει και συναιχεια???
Sometimes in life, you find a special friend, Someone who changes your life just by being part of it. Someone who makes you laugh until you can\'t stop,Someone who makes you believe that there really is good in the world. Someone who convinces you that there really is an unlocked door just waiting for you to open it.well...you have it or not????
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Anastasis"]Eχει και συναιχεια???[/quote]
E,μέχρι να τον απολύσουν είναι :D
MAKOS
Trialist
Trialist
Posts: 62
Joined: Fri Nov 10, 2006 3:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Villareal υποτίθεται ότι είναι φορμαρισμένη και θέλει να τα σαρώσει όλα φέτος, αλλά μόλις τους βλέπω να κατεβαίνουν από το λεωφορείο δεν κρατιέμαι και βάζω τα γέλια. "Που τα πάνε αυτά τα εξαμηνήτικα, για πλάκα τους έχουμε" λέω του Χάιτα, αλλά αυτός προσπαθεί να με μαζέψει για να μη γίνει επεισόδιο. Ένας κοντός, μπαλαδόφατσα φαίνεται, με αγριοκοιτάει αλλά του κάνω νόημα ότι θα του σπάσω τα πόδια και έντρομος τρέχει να χωθεί ανάμεσα στους υπόλοιπους.
Στα αποδυτήρια θυμάμαι ένδοξες στιγμές του παρελθόντος. "Πάμε αγόραροι γερά να τους πατήσουμε, είμαστε ψυχάρες και θα τις ξεσκίσουμε τις παλιαδερφές. Και αν σας κουνηθεί καμια τσα τσα από δαύτες ανοίξτε τους τα κεφάλια". Οι παίχτες παίρνουν τα πάνω τους, αλλά περιμένουν και καμια ανάλυση για το σύστημα που έχει αλλάξει και έχει γίνει 4-3-3 πλέον. Όμως μάταια. Συνεπαρμένος από την επιστροφή μου στη δράση δεν έχω μυαλό για μικρότητες.
Ο αγώνας ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο αφού μόλις στο 5’ ο Τζιώλης με σουτ έξω από την περιοχή ανοίγει το σκορ. Και δεν του φαινόταν ότι τα είχε τα μακρινά. Αλλά οι άλλοι έχουν ένα κασάρι στο κέντρο και όποτε πάει πάνω στο Λεοντίου, τρέμει το φυλλοκάρδι μου. Με αυτή την αγωνία περνά χωρίς πολλές συγκινήσεις το ημίχρονο, αλλά στα αποδυτήρια βάζω χέρι στον Καναδό (τι όνομα είναι αυτό που έχει ρε γαμώτο, ούτε να το πω δεν μπορώ) γιατί έκανε κάτι τσιριτσάντζουλες πίσω και παραλίγο να τις πληρώσουμε. Δεν ξεχνώ όμως να εμψυχώσω τους παίχτας. "Έτσι, βεντούζα να τους πάτε, μη και χαλαρώσετε σας πήρε και σας σήκωσε. Πάνω τους και τους φάγαμε, άντε και του χρόνου θα τους σκίζουμε στο CHL"
Δυστυχώς στο 52’ μας το καρφώνει ο κοντός από χαζό φάουλ του Καναδού και γίνομαι μπουρλότο. Η πιτσιρικαρία στον πάγκο έχει φρικάρει, φοβούνται και να ανασάνουν αλλά κάνω νόημα του Στασινόπουλου να σηκώσει όλο τον πάγκο για ζέσταμα και ξαφνικά δημιουργείται συμφόρηση στην πλάγια γραμμή. Σε μια έμπνευση της στιγμής αποφασίζω να αλλάξω και τους 11 και πιάνω τον ψηλό ξανθό που όντως ήταν αμυντικός: "Αυτόν το ζουπά που μας το κάρφωσε θέλω να τον στείλεις σπίτι του". Αυτός τρέμει αλλά του τρίζω τα δόντια:" Όχι οίκτο, ο οίκτος είναι για τους αδύναμους παιδαρά μου, μπες μέσα και δάγκωσέ τον στο λαιμό". Ο νεαρός Μάκος που φαίνεται ευγενική ψυχή αλλά θα πρέπει να κωλοπαιδέψει λίγο για να τα πάμε καλά δαγκώνεται αλλά δε μιλάει. Αλλά ο ζουπάς φαίνεται ότι μιλάει με το Μεγαλοδύναμο, ακριβώς την ίδια στιγμή ο προπονητής του τον κάνει αλλαγή και τη σκαπουλάρει. Εγώ κοντεύω να σκάσω, αλλά αποφασίζω να ασχοληθώ και λίγο με το παιχνίδι και δίνω εντολή να παίξουμε πιο πολύ από τα πλάγια. Και ξαφνικά φως, οι Ισπανοί οπισθοχωρούν και τους παίζουμε όπως η γάτα με το ποντίκι. Κάνουμε τρεις κλασσικές ευκαιρές αλλά εκείνος ο Πορτογάλος ο Carnation δε φτουράει και αναπολώ τον Αλβανό που αν και δε σκόραρε τουλάχιστον κράταγε δυο παίχτες πίσω στο πρώτο ημίχρονο. Ο αγώνας τελειώνει 1-1 και οι Ισπανοί ευχαριστούν την τύχη τους ενώ εγώ αποφασίζω να επαινέσω στα αποδυτήρια τους παίχτες για την προσπάθεια. Στη συνέντευξη τύπου στέλνω το Στασινόπουλο γιατί μαθαίνω ότι θα πάει ο ζουπάς και συφιλιάζομαι. Φεύγοντας από το γήπεδο, βλέπω ένα μελαχρινό δικό μας, Ζωγραφάκης νομίζω, να δίνει αυτόγραφα σε πιτσιρίκες, που τον έχουν πνίξει στις αγκαλιές και τα φιλιά, ενώ όλοι οι άλλοι την κοπανάνε και του την πέφτω.
"Εσύ τι ώρα θα κοιμηθείς ρε ρεμάλι? Οι άλλοι μ…κες είναι και φεύγουν?"
"Εμένα θα μου μιλάς καλύτερα" απαντάει
"Για μένα έχεις τελειώσει. Ή ψάξε για ομάδα ή μπες σε κανένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ γιατί εδώ δεν ξαναφοράς φανέλα" ήταν οι τελευταίες μου λέξεις και φεύγω μη γίνουμε ρόμπα στους δημοσιογράφους.
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΥΡ ΝΙΚΟΣ!!!!!!!!!!!!! :D :D
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
User avatar
anastasis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 384
Joined: Wed Mar 30, 2005 9:11 am
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Πειραιας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιος
Sometimes in life, you find a special friend, Someone who changes your life just by being part of it. Someone who makes you laugh until you can\'t stop,Someone who makes you believe that there really is good in the world. Someone who convinces you that there really is an unlocked door just waiting for you to open it.well...you have it or not????
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο ρε κυρ Νίκο καλά ξηγιέσαι. Άντε συνέχισε να γράφεις να ευθημούμε και λίγο...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

MAKOS
Trialist
Trialist
Posts: 62
Joined: Fri Nov 10, 2006 3:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτά τα Κυρ Νίκος και οι πολλές οικειότητες με φάγανε στην τελευταία θητεία μου στο λιμάνι και πλέον τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.
Το πρωινό μετά τον αγώνα πηγαίνω στην προπόνηση τσιτωμένος, υπολογίζοντας έναν λιγότερο πλέον γιατί κάτι τέτοιους σαν το Ζωγραφάκη εγώ τους έχω για πρωινό. Εγώ ρε παραλίγο να τελειώσω τον γίγαντα Καμίτση, στο απολειφάδι θα κολλάμε τώρα? Θα βάλω το κεφάλι κάτω, θα δουλέψω στις 20 μέρες που απομένουν για να αρχίσει το πρωτάθλημα και άμα ο Τσακίρης δε φέρει αντικαταστάτη τη βγάζουμε με τον Αιγύπτιο το Μαγκντύ που μάλλον είναι ανίψι του Τολμπά που έπαιζε στον ΠΑΟΚ. Αχ, ωραίοι καιροί, τι παιχταράς ήταν αυτός και τώρα καθόμαστε και ασχολούμαστε με το Ζωγραφάκη. Σημεία των καιρών…
Στην προπόνηση όμως με περιμένει μια έκπληξη. Έξω από τα αποδυτήρια βλέπω τον Τσακίρη, που έχει μάθει τα καθέκαστα, πιο κίτρινο και από πατατάκι και μου κάνει νόημα να πάμε στο γραφείο. Χωρίς περιστροφές μπαίνει στο θέμα:
«Κύριε Νίκο, ότι άλλο θέλετε αλλά όχι το Ζωγραφάκη, θα καταστραφούμε, σας το λέω»
«Τι λες ρε πρόεδρε, όλη η Ελλάδα γεμάτη Ζωγραφάκηδες είναι, δώσε μου εμένα πέντε χιλιάρικα να σου φέρω πέντε τέτοιους»
Εμφανώς σοκαρισμένος από το αναφερθέν ποσό, ο Τσακίρης επιμένει:
«Κύριε Νίκο, δεν καταλαβαίνετε θα πάθουμε οικονομική καταστροφή, ούτε τα μισά εισιτήρια δεν θα κόβουμε, ο Ζωγραφάκης είναι μεγάλος κράχτης»
Έχω αρχίσει να φορτώνω άσχημα, αλλά εις ένδειξη του μεγαλείου μου συγκρατούμαι.
«Τι λες πρόεδρε, δηλαδή ο Ριβάλντο και ο Ρεινάλντο τι είναι? Ποιος θα έρθει μωρέ να δει το Ζωγραφάκη, ούτε το σόι του δεν έρχεται»
«Όχι κύριε Νίκο, δε με καταλάβατε πάλι, αυτός έχει τέσσερις συνδέσμους δικούς του, όλο γυναίκες και κάτι λίγοι Άγγλοι, έχει μεγάλη πέραση στο άλλο φύλλο ο άτιμος και άμα πει να μας κάνει ζημιά την κάτσαμε»
«Τι είναι αυτά πρόεδρε, για τις γκομενίτσες τι φτιάχνουμε την ομάδα, να πάει να γίνει μοντέλος να κάνει παρέα με τους Ψινάκηδες, πες μου τώρα ότι τον θες και βασικό να με αποτρελλάνεις»
ο Τσακίρης μόλις που καταφέρνει να ψελλίσει:
«Αυτό είναι άλλο ένα θέμα, γιατί άμα δεν παίζει πάλι δεν θα έρχονται στο γήπεδο για να τον δούνε, τουλάχιστον μήπως να πηγαίνει στη συνέντευξη τύπου και ας μην παίζει, έστω μια αλλαγή στο 89’, κάτι να κάνουμε με το παλικάρι κύριε Νίκο»
Σκέφτομαι σοβαρότατα πλέον να θέσω βέτο, ή εγώ ή αυτός, αλλά στη σκέψη ότι θα μειωθούν τα εισιτήρια και θα ξανακάνουμε μεταγραφή σε 5 χρόνια, αποφασίζω να το ξανασκεφτώ.
«Λοιπόν πρόεδρε, βρες αυτό το ζαβλακωμένο και πες του να εξαφανιστεί για μια εβδομάδα, μη τον δω μπροστά μου θα τον σκίσω. Να ξαναέρθει την άλλη Δευτέρα και αν δω ότι μετανόησε μπορεί και να μπει καμιά φορά δεκαοχτάδα, έτσι για το φαίνεσθε (τι λέω ο άτιμος…). Αλλά μην τολμήσει και βγει σε τίποτα κανάλια ή ραδιόφωνα, μόνο στην Ουγκάντα θα ξαναπαίξει, εγώ είμαι ο Αλέφαντας είμαι παλικάρι και θα του κρεμάσω το δελτίο ανάποδα, θα τον απογειώσω το χλεχλέ, σύμφωνοι?»
«Ότι πείτε κύριε Νίκο, μια ευκαιρία να του δώσουμε του παιδιού, μην του δώσουμε μια κλωτσιά και το ρίξουμε στο βούρκο»
Α, καλά αυτός παέι το’χασε.
«Καλά, καλά έχω και δουλειά να κάνω φεύγω και πες του αυτά που σου είπα».
Η προπόνηση ευτυχώς κύλησε ομαλά και δεν είχαμε άλλα κρούσματα απειθαρχίας γιατί ήμουν έτοιμος να πάρω κεφάλια.
Μετά από έναν καλό μεσημεριανό ύπνο και αφού είχα δώσει ρεπό το απόγευμα (μεγαλεία…) για να ηρεμήσει η ομάδα μαθαίνω από έγκυρη δημοσιογραφική πηγή ότι ο Ζωγραφάκης έβαλε τα μεγάλα μέσα σε εφαρμογή. Μια παλιά του γκόμενα είναι δεύτερη ξαδέρφη λέει της κουμπάρας του Τσακίρη και έπρηξε τον πρόεδρο στα τηλέφωνα. Συφιλιάζομαι γιατί εγώ είμαι της αξιοκρατίας και δεν τα μπορώ τα μπαμπέσικα και εκεί που πάω για τρίτο πακέτο διαπιστώνω ότι τα χειρότερα τώρα έχονται.
Ανοίγω την τηλεόραση και τι να δω? Κλειστή η Συγγρού, κλειστή και η Βουλιαγμένης.
MEGA: «Ο Σύνδεσμος οπαδών Δημήτρη Ζωγραφάκη Αττικής και Περιχώρων έχει μπλοκάρει δύο από τους πλέον κεντρικούς δρόμους της Αθήνας απαιτώντας τουλάχιστον τη δημόσια συγνώμη του προπονητή Νίκου Αλέφαντα, αν και φήμες θέλουν κορυφαία στελέχη του συνδέσμου να πιέζουν για την άμεση αποπομπή του πολύπειρου προπονητή»
Στα λίγα πλάνα βλέπω περίπου χίλιες παρδαλές ξεβράκωτες να χτυπιούνται και να φωνάζουν κρατώντας φωτογραφίες του Ζωγραφάκη λες και είναι κανένας πρωθυπουργός. Με το δεξί ανάβω και άλλο και με το αριστερό ψάχνω τα υπογλώσσια. Πήγε το κωλοπαίδι και τα ξέρασε στα κανάλια, θα τον κάνω φέτες, θα τον στείλω να παίξει μπάλα στη Σιβηρία. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΑ ΕΒΑΛΕ????????????????????????
Αποφασίζω να πάω για κοκορέτσια και σκέφτομαι τα βασανιστήρια της Μοσάντ που είχα διαβάσει κάποτε σε ένα ‘Ε’ της Ελευθεροτυπίας για να τον κάνω να υποφέρει περισσότερο. Αλλά για άλλη μια φορά θα με προλάβουν τα γεγονότα.
Το θέμα έχει πάρει πανελλήνιες διαστάσεις και αρχίζω να πιστεύω ότι μια ρήξη μου στο παρελθόν με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ήταν βολτίτσα στην παιδική χαρά.
Το θέμα παίζει σε όλες τις βραδινές εκπομπές και στα πάνελ έχουν βγει τα μαχαίρια.
Σύλλογοι προστασίας των δικαιωμάτων του πολίτη καταγγέλουν ρατσισμό απέναντι στην ομορφιά και ζητούν την παραδειγματική μου τιμωρία. Σε ένα κανάλι μόνο βλέπω τον αγαπημένο μου Μουστάκια να με υπερασπίζεται με νύχια και με δόντια και βάζω υπενθύμιση στο κινητό να τον πάρω στη γιορτή του.
Κάνοντας ΖΑΠΙΝΓΚ μένω αποσβολωμένος από μια δήλωση του Ιάσωνα Τριανταφυλλίδη που τραντάζει συθέμελα τη δομή του θεσμού που λέγεται ελληνική οικογένεια:
«Κύριοι, τι θέλετε να κάνει το παιδί, να τα βάλουμε με το Θεό που τον έκανε κούκλο? Δηλαδή ο Ζαγοράκης είναι καλύτερος? Αν δεν υπήρχε οργανωμένο σχέδιο για αποκλεισμό του Δημητράκη από την ομάδα της Πορτογαλίας το παιδί θα ήταν τώρα στο Hollywood. Ποιος Αλέφαντας τώρα (ΤΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Με τόσους πειρασμούς πώς να αντισταθείς? Καλέ πάρτε το χαμπάρι, αν κάθε Ελληνίδα μάνα θα ήθελε το Γρηγόρη Μάκο για γιό της και και κάθε κόρη καλής οικογένειας για αδερφό της, το Ζωγραφάκη θα τον θέλαν και η μάνα και η κόρη αλλά ούτε για γιο ούτε για αδερφό»
Κάθε σήζυγος και πατέρας που στο παρελθόν έχει φιλοξενήσει το Ζωγραφάκη σπίτι του ας αρχίσει να ψάχνεται.
Φεύγω από το σπίτι να πάρω λίγο αέρα. Αφού θέλουν να τα βάλουν με τον Αλέφαντα θα χυθεί αίμα.
nikogucci
Coach
Coach
Posts: 2783
Joined: Wed Feb 01, 2006 12:29 am
Football Manager της ομάδας: Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νταξ μιλάμε υπάρχουν σημεία που γέλασα πολύ!Συνέχισε μάγκα,πολύ καλή η ιστορία!!!
zidane72003 wrote: ΓΚΕΡΣΟΝ...ΠΑΡΕ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΣΟΥ...ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗ ΧΟΝΤΡΟΚΟΙΛΑ ΣΟΥ...ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΚΟΥΤΣΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΕΙ ΜΕ 1000 ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ...ΑΣΧΕΤΕ...ΠΑΝΑΧΡΗΣΤΕ...Ερχομαι να σου πεταξω μια λεκανη γεματη σκατα να παρουνε φυσικο χρωμα τα μαλια σου ρε ΠΑΝΑΣΧΕΤΕ
zidane72003 wrote: Πραγματικα σιχαθηκα σημερα...Μου ελειπε ο Γκερσον...
User avatar
Antonis sketo
Manager
Manager
Posts: 4348
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνέχισε με το ίδιο ρυθμό! Προβλέπεται να σπάσουν τα ταμεία στα βιβλιοπωλεία έτσι & βγει στο εμπόριο ολοκληρωμένη αυτή η παρα-βιογραφία με τίτλο "Μνήμη Αλέφαντα" :wink:
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά ε, είσαι ταλέντο. Περιμένω τη συνέχεια...

ΥΓ: Προτείνω να Δοθεί στον MAKO ο τιμιτικός τίτλος του FM Histories Expert.
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Είσαι πολύ μπροστά λέμε! :yea:
dissident
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 296
Joined: Thu Mar 06, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Dag & Red
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Νέος Κόσμος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχισε ακαταπαυστα!!!! :D :victory:
In the mind is one design
To make you feel fine
Suckin' on mine with a 69
I'm inclined to funk, funk, funk, funk your brains out!!
Locked

Return to “Ιστορίες FM2007”