Ο Παναγιώτης Χατζηπαναγιώτης είναι εδώ.

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο Παναγιώτης Χατζηπαναγιώτης είναι εδώ.Γιατί έτσι μας αρέσει.

Σάββατο, 1η Ιουλίου 2006

Γεια σας. Αυτό είναι το blog του Παναγιώτη Χατζηπαναγιώτη.

Για να πω την αλήθεια, δεν έχω πειστεί ακόμα για τη χρησιμότητα των blogs. Των προσωπικών blogs δηλαδή. Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο πρέπει να απασχολεί τον άλλον τι έφαγα το πρωί, ποιον έβρισα γιατί θυμήθηκε ξαφνικά να στρίψει αριστερά στη Σκουζέ το απόγευμα, ποιο τραγούδι άκουσα πριν με πάρει ο ύπνος το βράδυ. Εμένα δε με απασχολούν αυτά για τους άλλους πάντως. Ο μόνος λόγος που έχω μπει ποτέ σε blog ήταν γιατί μερικοί βάζουν links σε ωραία τραγούδια και μαθαίνω καινούρια συγκροτήματα και νέες κυκλοφορίες. Αλλά την αμπελοφιλοσοφία του καθενός με αφορμή το από ποια πλευρά ξύπνησε το πρωί, ή τα απωθημένα του, ή τα παράπονά του στη γκόμενα που τον παράτησε, thanks but no, thanks.

Και θα πει κανείς, μα να που έφτιαξες κι εσύ δικό σου!

Το δεδομένο που δεν ξέρετε και που διαφοροποιεί τούτο εδώ το blog από ένα καθαρά προσωπικό blog είναι το ότι από χτες, 30 Ιουνίου, δεν είμαι απλά ο Παναγιώτης Χατζηπαναγιώτης που μένει στην Πατριάρχου Ιωακείμ στην Καλλίπολη. Είμαι ο Παναγιώτης Χατζηπαναγιώτης ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς.

(Μη μου πει κανείς «και ΑΟ Μάνης». Δεν υπάρχει καμία Μάνη. Σόρι στους Μανιάτες, αλλά αν κάτι μπορεί να χαρακτηριστεί «Πειραιώς» σε αυτόν τον πλανήτη, αυτό είναι ο Εθνικός. Άντε και το Δημοτικό Θέατρο. Και δεν μας αρέσουν τα πολλά κολλητηλίκια. Είμαστε αντικοινωνικοί.)

Για μια και μοναδική φορά, οι άκρες που έχω μέσα στα του Πειραιά (ένας δεύτερος ξάδερφος, αναντικατάστατο μέλος της ιντελιγκένσιας του Ιστιοπλοϊκού) λειτούργησαν και το αστειάκι που έκανα πριν έξι μήνες είναι τώρα απτή πραγματικότητα. Μου το είπε ένα βραδάκι στις αρχές του μήνα ο ξάδερφος ότι αν ήθελα η πλάκα θα σταματούσε να’ναι πλάκα και ότι ο Μορίδης έψαχνε για Τον Εκλεκτό, που θα μπορούσε να ξανακάνει την ομάδα μεγάλη. Εγώ πάλι ανέκαθεν πίστευα ότι ο Πειραιάς αξίζει κάτι καλύτερο από τον Ολυμπιακό – βασικά αξίζει να έχει μια ακόμα μεγαλύτερη ομάδα. Γιατί έτσι μας αρέσει. Και ξαφνικά προχτές έπεσε το τηλεφώνημα και δεν πίστευα στ’αυτιά μου!

Το ψώνιο μου με το ποδόσφαιρο είναι μάλλον αρκετά δυνατό, γιατί μέχρι να συνέλθω από το σοκ το χέρι μου είχε σχηματίσει τον αριθμό του αφεντικού στο κινητό, το στόμα μου είχε δηλώσει την ξαφνική παραίτησή μου, το αφεντικό είχε μείνει ξερό, και το τσάι με κανέλα που είχα φτιάξει είχε κρυώσει.

Αφού συνήλθα, βγήκα και πήρα δυο-τρεις αθλητικές. Κανείς δεν είχε ιδέα τι επρόκειτο να παιχτεί. Σκέφτηκα ότι θα με ξεσκίσουν. Ποιος είμαι εγώ για να αναλάβω την Εθνικάρα; Αλλά τώρα πάει, είχα παραιτηθεί. ‘Αλλωστε δεν είχα χρόνο. Ο Μορίδης είχε πει ότι θα ερχόταν από το σπίτι μου σε μια ώρα να με πάρει στα γραφεία να υπογράψω, και μετά να πιάσω δουλειά.

Και ναι μεν έπιασα δουλειά, αλλά με έπιασε και το κεφάλι μου.

Ακύρωσα την έξοδο που είχα κανονίσει για χτες το βράδυ και ξεκίνησα τις σκέψεις. We are screwed, basically.

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Η ομάς είναι από τα πρώτα φαβορί για τη Γ’ Εθνική, πολύ απλά. Ο Μορίδης, ο Αρμόδωρος και ο Πηρούνιας με κεράσανε καφεδάκι κάτω στο Μικρολίμανο, της παρηγοριάς, για να μου το φέρουν απαλά ότι ξέρεις, περιμένουμε να μας κρατήσεις στην κατηγορία βασικά. Όταν ρώτησα για μεταγραφές, ξερόβηξαν, κοιτάχτηκαν και μετά από δυο λεπτά – με το ρολόι – συνεχόμενων ευγενικών παραχωρήσεων του λόγου μεταξύ τους, ο Πηρούνιας μου είπε ότι είχα στη διάθεσή μου 14.000 €. Για αυτοκίνητο καλά είναι.

«Εσύ θα παίρνεις 5.000 € το μήνα,» ήταν οι μαγικές λέξεις που βγήκαν από το στόμα του Πηρούνια αμέσως μετά και με έκαναν να ξεκολλήσω από το δολοφονικά κατσούφικο ύφος που πρέπει να είχα πάρει, αν κρίνω από το πως με κοίταζαν και το timing της πρότασης αυτής. Ο σκοπός τους ήταν να μην το πολυσκεφτώ, γιατί αν το πολυσκεφτόμουν θα έπρεπε να σκίσω το συμβόλαιο και να πάω γονατιστός μέχρι το σπίτι του αφεντικού μου παρακαλώντας τον να ξεχάσει όσα είχα πει στο τηλέφωνο το πρωί.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Let the game begin!

Μια ακόμη ιστορία made by uptight!

:yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea:


Πάμε Εθνικάρα και καλή συνέχεια!
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
User avatar
Macross
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 3243
Joined: Tue Sep 02, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Location: Γλυφάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιτέλους.... καιρός ήταν να αναστηθεί η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ (ο flamer :D )
And they shall know no fear...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Παναγιώτη (σου μιλάω στον ενικό αν και δεν γνωριζόμαστε) καλό κουράγιο. Ξέρω είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά φαντάζομαι πως γνωρίζεις πολύ καλύτερα απο μένα πως When the going gets tough, the tough gets going. Μη μασάς, εμείς και ο "Εθνικάρας" θα είμαστε πάντα εδώ....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Tsakalaki"]Παναγιώτη (σου μιλάω στον ενικό αν και δεν γνωριζόμαστε) καλό κουράγιο. Ξέρω είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά φαντάζομαι πως γνωρίζεις πολύ καλύτερα απο μένα πως When the going gets tough, the tough gets going. Μη μασάς, εμείς και ο "Εθνικάρας" θα είμαστε πάντα εδώ....[/quote]

[img]http://img241.imageshack.us/img241/4708 ... jc8.th.jpg[/img]

Made by Freddos :D :D :D
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
shikabalas
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5007
Joined: Mon Aug 01, 2005 7:22 am
Football Manager της ομάδας: Man City
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Πολυκαστρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:yea: :yea: :yea: :yea: :yea: :yea:

Uptight is back!!!!!

Καλη συνεχεια στην ιστορια σου!!!Το fmgreece θα ειναι παντα διπλα σου. :D
Image
Image


?Caer est? permitido, levantarse es obligatorio!

"Το να πέσεις επιτρέπεται, το να σηκωθείς ξανά επιβάλλεται!"


ΠΑΟΚ-Θρησκεια-Τρομοκρατια-Τιμη και δοξα στον Παμπλο τον Γκαρσια.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διώξε Τζιοβάνι και Τσ(ι)άρτα :protest: 8)
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="uptight "](Μη μου πει κανείς «και ΑΟ Μάνης». Δεν υπάρχει καμία Μάνη. Σόρι στους Μανιάτες, αλλά αν κάτι μπορεί να χαρακτηριστεί «Πειραιώς» σε αυτόν τον πλανήτη, αυτό είναι ο Εθνικός. Άντε και το Δημοτικό Θέατρο. Και δεν μας αρέσουν τα πολλά κολλητηλίκια. Είμαστε αντικοινωνικοί.)
[/quote]


Άμα δεν υπήρχε ο ΑΟ θα παρακαλούσαν οι φίλοι του Εθνικού την SI να βάλει και το τοπικό πρωτάθλημα για να τον αναλάβουν. :wink:
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αυτό που δε μου είπαν ήταν μέχρι πότε θα έπαιρνα τα 5.000 € το μήνα, καθώς οι συνθήκες για να μην κάνω ούτε παρέλαση – που λένε στην πιάτσα - είναι ιδανικές.

Αυτό το διαπίστωσα λίγο αργότερα, το απογευματάκι, όταν έκανα την πρώτη γνωριμία με τους ανθρώπους που θα με βοηθήσουν υποτίθεται. Η ομάδα δεν έχει γιατρό ή φυσικοθεραπευτή. Ω ναι. Δεν έχει. Ούτε για δείγμα. Υπάρχει ο βοηθός μου, Γιώργος Ντρέλιας, δυο ακόμα γυμναστές (ο Παντελής Τσιλιμάνης και ο κυρ-Τάκης Ελευθεριάδης) και ο προπονητής τερματοφυλάκων Γιώργος Επιτροπόπουλος. Αυτοί όλοι κι όλοι είναι το «τιμ» μου. Αλλά δεν είναι αυτοί το πρόβλημα. Αυτοί είναι καλά παιδιά και είναι μαζί μου. Το πρόβλημα είναι η λίστα με τις αναλυτικές πληροφορίες για όλο το ρόστερ της ομάδας που μου παρέδωσε ο Ντρέλιας.

Η ομάδα αυτή είναι πιο αργή κι από το Χάρο. Μόνο που φοράει μπλε.

Και σα να μη φτάνει αυτό, πρόλαβαν στον ένα μήνα των μεταγραφών να μαζέψουν τη σάρα, τη μάρα και το κακό συναπάντημα. Κουτσοί, στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα. Το ρόστερ είναι γεμάτο αμφιβόλου ποιότητας ξένους αλλά και Έλληνες που δεν τους έπαιρνε κανείς άλλος (γιατί άραγε; ) και το κακό είναι ότι αρκετοί από αυτούς ήρθαν τώρα. Πως θα τους διώξω;

Χώρια που έχω και τον Τζιοβάνι. Ναι, κυρίες και κύριοι, στην πρώτη μου εμπειρία ως προπονητής θα πρέπει να καταφέρω ό,τι δεν κατάφεραν άλλοι κι άλλοι στον Ολυμπιακό – να κάνω τον Βραζιλιάνο μέλος μιας ομάδας αντί για one-member περιοδεύοντα θίασο. Χωρίς να γκρινιάζει και να τρέχει κάθε τόσο να κλαφτεί στον Μορίδη. Χο, χο, χο! Φυσικά, εννοείται ότι είναι μακράν ο πιο ποιοτικός παίκτης που έχω στη διάθεσή μου και είναι μια πρόκληση να καταφέρω να τον κάνω να παίξει μπάλα για την ομάδα. Αλλά αν δεν τα καταφέρω, μπορεί να μου κάνει την ομάδα «σπίτι» της παλιάς Τρούμπας. Θα δούμε.

Το μεγάλο γέλιο, δε, έπεσε όταν ο Ντρέλιας μου έδωσε τα στοιχεία των παιδιών που πήρε φέτος στην ομάδα Νέων. Εκεί να δεις σαλίγκαροι. Κάποιοι έχουν προσόντα αλλά στον τομέα της ταχύτητας πάσχουμε. Μήπως τώρα που κάθεται ο Τζέκος μας χρειαστεί...

Είχα αράξει χτες βράδυ και μελετούσα τα στοιχεία, αφού αύριο επιστρέφουν οι παίκτες και αρχίζει η προετοιμασία. Είχα δίπλα μου ένα Martini με πάγο και στο cd player Beck για ψυχολογική βοήθεια, και έβγαλα μερικά πρώτα βασικά συμπεράσματα. Πρώτον. Χρειαζόμαστε τουλάχιστον έναν γυμναστή ακόμα. Δεύτερον. Απαραιτήτως έναν φυσικοθεραπευτή γιατί με τα χωράφια και τα τσεκούρια που μας περιμένουν θα είμαστε σύντομα Τζάννειο.

Τρίτον, όσον αφορά τους παίκτες, θα περιμένω να τους δω και στις προπονήσεις μερικές μερούλες και μετά αρχίζουν οι εκκαθαρίσεις. Και δε με νοιάζει τι θα πει ο Μορίδης. Το πολύ-πολύ να μην ξαναμιλήσει στον ξάδερφο. Αφού με απολύσει.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Gregorio14
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Tue Nov 01, 2005 12:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή και καλή συνέχεια...Το έλεγα οτι ο εθνικός προσφέρεται όσο καμία άλλη ομάδα για FM Story!!!

Α ΡΕ ΕΘΝΙΚΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ
User avatar
Gorgeous Cow
Backup
Backup
Posts: 987
Joined: Sun Oct 22, 2006 2:45 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Go Ρανια go! :D


και προσοχη μην παιξει στην playlist το "Loser", ετσι! :wink:
I have a fan club you know, it's called China.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αγελαδίτσα: ναι βρε, τα προσέχει αυτά ο Χατζηπαναγιώτης. :D

Δευτέρα, 3 Ιουλίου 2006

Σήμερα, πριν λίγες ώρες, γνώρισα τα παιδιά. Όλους. Εϊναι πολλοί. Πρέπει να λιγοστέψουν.

Είχαμε ραντεβού στις 11.00 κι εγώ είχα πάει από τις 10.00 για να επιθεωρήσω τις εγκαταστάσεις. Γιατί ναι, το έχω πάρει ΤΟΣΟ σοβαρά. Εϊναι έτσι κι έτσι, αλλά θα μου πει κανείς, έχεις δουλέψει και σε καλύτερες; Όχι, οπότε σκάσε και βολέψου.

Σιγά-σιγά άρχισαν να έρχονται και τα παιδιά, και αφού άλλαζαν έβγαιναν ένας-ένας στο γήπεδο. Εγώ ήμουν με τον Αρμόδωρο και τον Ντρέλια στα γραφεία και συζητούσαμε για τα θεματάκια με το προσωπικό, αλλά έριχνα και ματιές έξω. Είμαι και φυσιογνωμιστής, και ήθελα να δω με τι είδους μούρες θα πρέπει να συνεργαστώ. Είχε 36 βαθμούς έξω και η αλήθεια είναι ότι δεν βιαζόμουν να βγω.

Ξαφνικά μου ήρθε. Οι άλλοι δυο θα πρέπει να το πρόσεξαν, γιατί σταμάτησαν να συζητούν και με κοίταξαν απορημένοι, οπότε τους έκανα την ερώτηση που είχε σκάσει σαν βόμβα μέσα στο μυαλό μου. «Θα έχει και κόσμο;»

«Α την ψωνάρα, θέλει και κοινό» ήταν η πρώτη ατάκα, αλλά μετά μου είπαν ότι φυσικά, αφού ήταν πρώτη της ομάδας με Τζιοβάνι μέσα και καινούριο προπονητή, σίγουρα θα είχε τουλάχιστον 300 άτομα, ίσως και 500. Πρέπει να χλώμιασα, γιατί το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι θα γίνω ρόμπα. Αλλά τα παιδιά με επανέφεραν, και μου είπαν ότι είχε πάει και τέταρτο κι έπρεπε να βγούμε έξω.

Και βγήκαμε. Και όντως είχε κόσμο, γύρω στους 500 ανθρώπους που φώναζαν συνθήματα για την ομάδα και κάποια άλλα για τον Τζιοβάνι και το λιμάνι. Υπήρχε ο παπάς για τον αγιασμό, και οι παίκτες παραταγμένοι στη σειρά, κάτω από τον ανελέητο ήλιο. Και τζιτζίκια να κρατάνε το ίσο στα συνθήματα. Σούπερ. Η στιγμή που περίμενα χρόνια, η στιγμή που το προπονητικό μου δίπλωμα θα μου έδινε το εισιτήριο για το μαγικό κόσμο του ποδοσφαίρου είχε φτάσει, και δεν θα μπορούσε να είναι πιο λαμπρή. Εντάξει, ίσως και να μπορούσε, αλλά λέμε τώρα.

Για να μην τα πολυλογώ, έγινε ο αγιασμός, και οι παίκτες άρχισαν να τρέχουν γύρω-γύρω το γήπεδο χωρίς να χρειαστεί να δώσω εγώ κάποια εντολή, αφού όπως μου είπε ο Ντρέλιας «έτσι γίνεται πάντα στις πρώτες, είναι μαζεμένοι οι περισσότεροι δημοσιογράφοι από κάθε άλλη μέρα της σεζόν, και θέλουν να κάνουν καλή εντύπωση. Στους δημοσιογράφους, εννοείται, όχι σε σένα, και στο λέω αυτό για να μην τρέφεις αυταπάτες. Αν φτάσεις να τρέχουν για να εντυπωσιάσουν εσένα, τότε θα ξέρεις ότι κάτι έχεις κάνει. Αλλά έχεις πολύυυ δρόμο ακόμα γι’αυτό.»

Ομολογώ ότι το μακρόσυρτο «πολύυυ» δε μου άρεσε όπως το’πε, αλλά μάλλον έχει δίκιο.

Τέλος πάντων, κάποια στιγμή έκρινα ότι έπρεπε να σταματήσει το πανηγυράκι και τους μάζεψα γύρω μου για να κάνω την πρώτη ομιλία. Δεν είπα πολλά, απλά τόνισα ότι θα πρέπει να προσπαθήσουμε να πετύχουμε τον στόχο μας παίζοντας παράλληλα καλή μπάλα, και σιγά-σιγά να κάνουμε και πάλι τον Εθνικό τη μεγάλη ομάδα που αξίζει να είναι. Ευτυχώς δεν άκουσα σχολιάκια για το ύψος μου (έχω καλό αυτί) γιατί θα τα έπαιρνα. Αλλά με κοιτούσαν λίγο αφ’υψηλού είχα την εντύπωση. Χε χε. Και που να ξέρατε πουλάκια μου.

Ο Τζιοβάνι ομολογουμένως έδειξε αρκετά νορμάλ σε σχέση με αυτό που περίμενα. Του είπα ότι περιμένω πολλά από αυτόν και φάνηκε να χαίρεται. Οι υπόλοιποι... Βαβέλ. Θα κάνω μια προσπάθεια να καταγράψω τι υπάρχει.

Τερματοφύλακες. Τρεις. Ο 20χρονος μαυρούκος Γάλλος M’Bolhi, «τσίτα» όπως όλοι οι έγχρωμοι αλλά υστερεί αρκετά σε εγκεφαλικότητα απ’ότι λέει ο Ντρέλιας. Ο 23χρονος Παγούδης, χωρίς πολλά σωματικά προσόντα αλλά με καλά ρεφλέξ. Και ο 29χρονος Θωμόπουλος, έμπειρος και «παλιός» στην ομάδα, που ξεκινάει βασικός. Ο M’Bolhi μάλλον θα μας κουνήσει μαντήλι – δεν θα βρω έναν πιτσιρικά Έλληνα;

Άμυνα. Εδώ είναι μαζεμένος πολύς κόσμος που δε μου κάνει. Ο 32χρονος Πολωνός Popiela, οι 26χρονοι τα-ζώα-μου-αργά underachievers Τζήμας και Βιδάλης, και ο ελαφρώς ανίκανος και μαζί αργός 26χρονος Ρουμάνος Pripu μπήκαν ήδη στη μαύρη λίστα. Επίσης, σε αυτήν μπήκαν με το σπαθί τους δυο νεαροί που είναι δανεικοί στον Αίαντα Σαλαμίνας (Τερλέλης) και στη Ζάκυνθο (Καλογεράκος), ψηλά παιδιά αλλά επιτάφιοι. Θα πάρουν πόδι με το που θα γυρίσουν από το δανεισμό. Τι μένει;

Δυο νέα αποκτήματα όπου παραδόξως όποιος τους έφερε έκανε διάνα – ο 23χρονος Πορτογάλος Marques, σχετικά γρήγορος και καλός στόπερ, και ο έμπειρος 31χρονος Abalo από το Τόγκο (με γαλλικό διαβατήριο), που παρά το απαράδεκτο όνομά του (μα να σε λένε Άμπαλο; ) και το γεγονός ότι δεν είναι δα και ελάφι, θεωρείται από όλους μέσα στην ομάδα ότι θα παίξει ηγετικό ρόλο στην άμυνα. Επιπλέον, οι σχετικά νεαροί (22χρονοι) Έλληνες Ντόβας (αριστερό φουλ μπακ) και Κουμπούλης (δεξί φουλ μπακ). Βασικά ο Ντόβας είναι πιο πολύ για το κέντρο παρά για την άμυνα. Έτσι, χρειάζομαι ένα στόπερ καλό στο ψηλό παιχνίδι και γρήγορο, και ενίσχυση στα αριστερά. Και ένα μπακ απ για δεξιά. Ψιλοπράγματα.

Αμυντικοί μέσοι. ΠΕΝΤΕ νοματαίοι!!! Ήθελα να’ξερα τι σκέφτονταν όταν τους έπαιρναν. Υπάρχει ο 24χρονος Γάλλος Gastine που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και θα φύγει. Υπάρχει ο φοβερός 24χρονος επίσης Ουρουγουανός Damiano που παίζει και αριστερά, είναι πολυεργαλείο και δεν έχει να πάει πουθενά. Υπάρχει ο 25χρονος Πορτογάλος Joca, που είναι καλούτσικος αλλά θα δω πόσο θα μου χρειαστεί. Υπάρχει ο 22χρονος Καλλιπολίτης, ψιλοτραγικός δημιουργικά αλλά αρκετά καλός αμυντικά.

Κι επειδή δεν τους έφταναν όλοι αυτοί, έφεραν και δανεικό! Τον 18χρονο Νέκο από τον Ολυμπιακό. Κανονικά θα είχα γίνει έξαλλος και θα τον είχα στείλει πίσω πακέτο, αλλά ο μικρός είναι πολύ καλό και εξελίξιμο παικτάκι απ’ότι μου λένε οι συνεργάτες. Οπότε ψήθηκα και θα του δώσω ευκαιρίες, μπας και καταλάβει ότι το μέλλον του είναι εδώ και όχι στο Καραϊσκάκη, όπου μέχρι να κλείσει τα 25 δεν θα δει αποστολή. Αν προωθηθεί κιόλας.

Κέντρο. Άλλος συνωστισμός. Εδώ προς το παρόν λέω να μη διώξω πολύ κόσμο, μέχρι να δω ποιοι μου κάνουν. Για αρχή, έχω τρεις 22χρονους Έλληνες M C, οι οποίοι έχουν άλλα προσόντα ο καθένας. Ο Μοντεσάτος έχει ηγετικές ικανότητες και είναι καλύτερος σαν κόφτης παρά σαν 8άρι. Ο Κοντζιάς είναι καθαρά δημιουργικός αλλά θέλει κάμποση δουλειά. Ο Στρατάκης είναι πιο ολοκληρωμένος, λιγότερο καλός δημιουργικά από τον Κοντζιά αλλά με καλύτερη τεχνική και πιο γρήγορος.

Πιο μπροστά παίζουν ο 23χρονος Σκοπιανός Despotovski, ο 23χρονος Σκύβαλος και ο 22χρονος Τζανετάκης, και φυσικά ο Τζιοβάνι. Έχω 5 νεαρούς Έλληνες και τον Βραζιλιάνο, και σκέφτομαι να παίξω για αρχή 4-5-1. Ελπίζω να μπορέσω να δώσω ευκαιρίες στα παιδιά γιατί δεν θέλω να διώχνω νεαρούς και Έλληνες από την ομάδα πριν σιγουρευτώ απόλυτα ότι είναι γουναρικά. Ίσως ο Despotovski μας αδειάσει τη γωνιά, είναι ξένος και υστερεί σε προσόντα από τους υπόλοιπους.

Δεξιά, είμαι καλυμμένος με τον 22χρονο Ανθούλη και το γνωστό από τον ΟΣΦΠ 23χρονο Ελληνοαμερικανάκι Φιλιππάκο που φαίνεται πολύ καλός. Αριστερά, έχω μόνο τον 23χρονο Βούλγαρο Bashov, που δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Οπότε σίγουρα χρειάζομαι ενίσχυση εκεί.

Και τέλος επίθεση. Υπάρχει ο 26χρονος Κροάτης Rajovic που φαίνεται τρομερός, ο 24χρονος Καραμαλίκης που είναι καλούτσικος αλλά πιο πολύ τον βλέπω σαν καλούτσικα λεφτά που θα πάρω αν τον δώσω, ο ελπιδοφόρος 22χρονος Ελληνοβραζιλιάνος Farinola και ο εντελώς άχρηστος 29χρονος Αυστραλός Rodosthenous, που ήδη αναρωτιέμαι πως θα τον ξεφορτωθώ.

Αυτοί είναι. Αφού τους γνώρισα έναν-έναν, τους είπα ότι περιμένω πολλά απ’αυτούς, ανεξάρτητα αν το ένα τρίτο είναι για διώξιμο. Εντάξει, αυτό το τελευταίο δεν το’πα. Και ότι πρέπει να δουλέψουμε πολύ, και τα σχετικά. Για να τους το αποδείξω μάλιστα αυτό το περί δουλειάς, έδωσα ένα αρχικό προγραμματάκι που είχα φτιάξει την Κυριακή στον Ντρέλια και στους άλλους τρεις και άραξα στην πρώτη σειρά της κερκίδας με το ατομικό μου ανεμιστηράκι ανά χείρας να παρακολουθήσω την πρώτη μου προπόνηση. Λίγο πιο πέρα, ο Μορίδης και ο Πηρούνιας με κοίταζαν...
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
kornilios21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Tue Aug 26, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή ξεκίνησα και γω πριν μια βδομάδα με Εθνικό να σου πω κάποια πράματα:

-Κλείσε πολλά φιλικά να πάρεις όσο πιο πολλά φράγκα μπορείς.Εγώ έκλεισα 8 με ιταλικές ομάδες μόνο(αφού έσβησα αυτά που ήταν ηδη κανονισμένα)!
Αποτέλεσμα έσοδα 130-150Κ ευρά σε κάθε αγώνα.Άλλωστε έχεις πολύ χρόνο μέχρι να ξεκινήσει το πρωτάθλημα
-Για τέρμα προσπάθησε για Jourdren,Kυριακίδη
-Κακώς διώχνεις τον Pripu,σε 15 αγώνες είναι ο καλύτερος αμυντικός μου.
-Ο Ντόβας κάνει μόνο για χαφ(και είναι πολύ καλός)
-Θες οπωσδήποτε 1 αριστερό μπακ και ένα αριστερό χαφ.
-Ο Καλλιπολίτης είναι για κλωτσές.Οι Τζόκα,Νταμιάνο,Γκαστίν είναι καλοί.Εγώ πήρα τσάμπα και τον Κεφαλούκο του Εργοτέλη και είναι αποδείχτηκε λίρα 100.
-Δεν θα έδιωχνα τον Δεσποτοφσκι είναι πολύ καλός παίκτης και βάζει και γκολ.Τώρα αν θες οπωσδήποτε να αδειάσεις θέση ξένου οκ,αλλά ποιος ξένος καλύτερος θα έρθει;Σε εμένα πάντως δεν ήρθε κανείς.
-Καλύτερα κράτα τον Καραμαλίκη,πολύ καλύτερος του Φαρινόλα
-Καλύτερα να βάλεις το Τζιο επίθεση,σκοράρει κατά ριπάς.Με Τσιάρτα πίσω του κάνουν θαύματα.Αρκεί να μην τραυματιστούν.

Καλό κοουτσάρισμα.Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας σου.

Υ.Γ.Παίζω με το πρώτο πατς
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

αγαπητέ Κορνήλιε, όπως θα διαβάσεις και τις προσεχείς ημέρες...

- έχω όλο τον Αύγουστο κενό από φιλικά και θέλω να κλείσω 3-4 ακόμα οπότε θα ακολουθήσω το παράδειγμά σου. 8)
- δεν θέλω πολλούς ξένους στην ομάδα (γενικά πάντα θέλω να παίζω με homegrown talent, αυτό το έχω σαν κανόνα). τον Κυριακίδη δεν τον ξέρω, θα τον ψάξω! πάντως ως τώρα οι δυο Έλληνες δεν σκίζουν ακριβώς. :roll:
- ο Pripu έφυγε ήδη. αλλά οι άλλοι μοιάζουν καλύτεροι.
- ο Ντόβας μάλλον θα πάει στα χαφ και σε μένα.
- έχω πάρει 2 που καλύπτουν όλες τις αριστερές θέσεις. 8)
- Καλλιπολίτης so & so, Damiano πολύ καλός παίκτης, Joca μπακ απ καλό, Gastine προσπαθώ να τον αδειάσω.
- πάει και ο Δεσποτόφσκι. 8)
- και ο Καραμαλίκης gone. ίσως πάρω έναν Έλληνα επιθετικό.
- Τζιο παίζει AM C που ανεβαίνει στην επίθεση. :wink: πάει καλά.

και ποαίζω χωρίς patch άρα no Martini, no Tsiartas. 8)

ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά με έκανες να αποκαλύψω πολλά! :D
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δευτέρα, 10 Ιουλίου 2006

Πέρασε μια πολυάσχολη βδομαδούλα, και νιώθω να έχω συνηθήσει το προπονητηλίκι. Έχει αγωνία στα παιχνίδια, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από το να τραβάς γραμμές στο AutoCad όλη μέρα ή να τρέχεις στις πολεοδομίες.

Ο λόγος που δεν μπόρεσα να γράψω στο blog μου είναι ότι ήμασταν σε κάτι σαν περιοδεία στη βόρεια Ελλάδα για φιλικά. Δυο ματσάκια δώσαμε. Στο πρώτο χάσαμε 3-2 από τον Λήλαντα Βασιλικού (σκόραραν ο Bashov και ο Φιλιππάκος) και στο δεύτερο, χτες, κερδίσαμε με 3-1 την ΑΕ Γιάννινα (Φιλιππάκος, Τζιοβάνι πολύ ωραίο γκολ, Farinola). Έβαλα σχεδόν όλα τα παιδιά να παίξουν από ένα ημίχρονο, και δεν τα πήγαμε άσχημα για τόσο νωρίς.

Στις μεταγραφές, επίσης πολλά τρεχάματα. Πήραμε τον Μινογιάννη, στόπερ 22 χρονών από την Προοδευτική με 5 χιλιάρικα, πολύ καλός στο ψηλό παιχνίδι και γρήγορος. Ο Ντρέλιας μου έλεγε να μην τον πάρουμε αλλά επέμεινα. Κυνηγάμε και τον Μαϊλή από τον Διαγόρα, γρήγορο αριστερό φουλ μπακ. Δώσαμε στο Χαϊδάρι τον Despotovski για 20 χιλιάδες, πολύ καλό ποσό, τον Pripu στη Δόξα Δράμας με ελέυθερη μεταγραφή (κανείς δεν έδινε λεφτά...) και τον M’Bolhi στον Πανθρακικό επίσης ελεύθερα. Μια χαρά!

Τα πάντα εξακολουθούν να κινούνται πολύ γρήγορα αλλά θα το συνηθίσω κι αυτό. Αύριο παίζουμε δύσκολο φιλικό με την τούρκικη Sakaryaspor. Το κακό με τα φιλικά αυτές τις μέρες είναι ότι έχει τρομακτική ζέστη και μου κουράζονται τα παιδιά γρήγορα, αφού στην προετοιμασία γίνεται χαμός, τους έχω βγάλει το λάδι. Φοβάμαι και για τραυματισμούς. Μετά το φιλικό με την Ξάνθη, την άλλη Τρίτη, θα τα αραιώσω λίγο, μην χάσω και κόσμο από τώρα.

Και μιλώντας για τραυματισμούς, ξέχασα να πω ότι ήρθαν ο πολυπόθητος φυσικοθεραπευτής (Σπύρος Ζιώγας) και ένας ακόμα γυμναστής (Άρης Τζεφεράκος). Οπότε τώρα το τιμ μου είναι ας πούμε πλήρες. Έκανα το τραπέζι χτες στον Αρμόδωρο που μεσολάβησε για να γίνουν αυτά, γιατί θα φαινόταν κάπως να πάω στον Μορίδη και ν’αρχίσω να ζητάω από την πρώτη μέρα.

Παραλίγο να ξεχάσω ότι ανεβάσαμε κι ένα παιδί από τους Νέους στην πρώτη ομάδα, τον 19χρονο Παπαπαναγιώτου, που παίζει δεξί μπακ και στόπερ. Ο μικρός ήταν ξετρελαμένος όταν ήρθε στα γραφεία να υπογράψει και θα τον βάλω να παίξει σύντομα.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”