Ο Παναγιώτης Χατζηπαναγιώτης είναι εδώ.

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
syd barret
Rotation
Rotation
Posts: 1135
Joined: Thu Nov 03, 2005 10:26 pm
Location: KALLITHEA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φυσικά και δεν έχει πεθάνει ο ΕΘΝΙΚΑΡΑΣ :shock:
Tsak: Ο άνθρωπος που μιλάει στον Τοτό και δεν βρίσκει τίποτα το περίεργο...

Tsakalaki

Παρ Μαρ 23, 2007 6:50 pm

Τοτέ, έλα να γραφτείς στον σύνδεσμο της Τότεναμ που έχουμε ανοίξει, να πάμε να δούμε το τελικό του ΟΥΕΦΑ στη Γλασκώβη......
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κυριακή, 20 Μαΐου 2007

Ναι. 2-0. Εϊμαστε τρίτοι. Λίγο ακόμα!

Ένα από εκείνα τα ματς που δεν ξεχνάς ποτέ. Έπιασα πριν από το ματς τον Θωμόπουλο, τον Τζιο και τον Rajovic. Τους είπα «εσείς θα το πάρετε». Ο Βραζιλιάνος δεν ανταποκρίθηκε, ως συνήθως. Οι άλλοι δυο έκαναν φοβερό ματς. Ο Rajovic έπαιζε μόνος του ολόκληρη την άμυνα της Καλλιθέας και την κέρδισε δυο φορές. Ο Θωμόπουλος από την άλλη δεν άφησε να περάσε κουνούπι, αν και ήταν τυχερός σε ένα-δυο μακρινά σουτ. Και φυσικά στα δυο δοκάρια της Καλλιθέας. Οριζόντια.

Αλλά το θέμα είναι ότι κερδίσαμε κι αυτό το ματς, και μένουν άλλα δυο βήματα για το όνειρο με το οποίο ζει πια ο μισός Πειραιάς... Ηλυσιακός και Νίκη Βόλου μείνανε. Ο Αστέρας Τρίπολης έχει 55, εμείς 53, η Καλλιθέα 52 και η Νίκη 51. Εμπρός λοιπόν γενναίοι μου!

Τετάρτη, 23 Μαΐου 2007

Μας έχουν πάρει χαμπάρι λέμε!

Οι δημοσιογράφοι που εχουν μαζευτεί από προχτές στις εγκαταστάσεις μας είναι κάτι το απίστευτο. Με το που τελειώνει η προπόνηση, κυνηγάνε εμένα, τους γυμναστές, τους παίκτες και παρακαλάνε για δηλώσεις. Φοβερό θέαμα.

Έχω πει στα παιδιά όμως να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι τώρα. Τώρα που μένουν δυο ματσάκια για το ασύλληπτο. Πρώτο την Κυριακή στου Ζωγράφου. Δύσκολο ματς, αλλά μπορούμε να το πάρουμε. Η Καλλιθέα παίζει εντός με τον πρώτο και άνετο Λεβαδειακό. Και η Νίκη Βόλου εντός παίζει.

Όλα έχουν πάει τώρα πίσω. Συμβόλαια, ανανεώσεις, αποχωρήσεις, όλα θα τα δούμε μετά τις 3 Ιουνίου. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόνο τα 2 ματς…

Κυριακή, 27 Μαΐου 2007

Είμαι σκασμένος. Έχω γυρίσει σπίτι δυο ώρες τώρα κι ακόμα το ματς γυρίζει στο μυαλό μου. Χάσαμε, 1-0. Και θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τουλάχιστον ισοπαλία. Τώρα, είμαστε 4οι, ένα βαθμό πίσω από τη Νίκη Βόλου. Και πως τα έφερε έτσι η τύχη, τους έχουμε στην έδρα μας στο τελευταίο ματς. Ένα ματς, μια άνοδος. Αφού το φτάσαμε εδώ...

Σήμερα αυτό που έγινε ήταν για τα «απίστευτα κι όμως αληθινά». Να έχω φάει ώρες δείχνοντας στους μέσυς και τους αμυντικούς μου βίντεο με τη δραστηριότητα του Petkov. Να τους έχω πει ότι κάνει όλο το παιχνίδι του Ηλυσιακού και ότι το σουτ του είναι φοβερό. Να έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου στα αποδυτήρια πριν το ματς, ότι ο Βούλγαρος δεν πρέπει να μείνει αφύλακτος ούτε για δευτερόλεπτο.

Και στο μισάωρο, ο τύπος να έχει βγάλει μια σέντρα-μισό γκολ, να έχει κάνει τρία σουτ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΣ από τα οποία το ένα πήγε δοκάρι, και φυσικά να έχει σκοράρει όταν ο Θωμόπουλος αποφάσισε να πάει μια βόλτα μέχρι τη σέντρα σχεδόν, κι εκεί να κάνει μια απρόσεχτη πάσα στον Παπαπαναγιώτου, με τον Petkov να κλέβει και να τραβάει μια λόμπα από τα 50 μέτρα. Στο DVD που έγραψα το ματς από την ΕΤ3, ο σχολιαστής ούρλιαζε ότι είναι το γκολ της χρονιάς. Ορίστε, προσφέρουμε και θέαμα.

Μετά, φυσικά, με είδαν στον πάγκο να έχω γίνει σαν πατζάρι, οπότε μάλλον φοβηθηκαν ότι θα με στείλουν στο νοσοκομείο και θα?χουν το κρίμα στο λαιμό τους. Και ξύπνησαν. Κάναμε ευκαιρίες, είχαμε δοκάρι, πιέσαμε, τα ίδια και στο δεύτερο, αλλά γκολ δεν μπήκε. Και μείναμε με το 1-0, ξέροντας ότι η Νίκη νίκησε και μας πέρασε. Δεν υπήρχε ούτε μια στο εκατομμύριο να τα χώσω στα παιδιά. Όχι τώρα.

Πέμπτη, 31 Μαΐου 2007

Είπαμε, να είμαστε ήρεμοι, αλλά όχι κι έτσι. Βλέπω μια υποτονικότητα και νομίζω ότι πρέπει να βάλω τα μεγάλα μέσα. Τώρα θα μου χρειαστούν τα παιδιά του ρεπορτάζ...

Σάββατο, 2 Ιουνίου 2006

Έπιασε! Έπιασε!

Την Πέμτπη το μεσημεράκι, έπιασα τους ρεπόρτερ και απήγγειλα το λογύδριο που είχα σχεδιάσει. «Είναι τελικός, παίζουμε στην έδρα μας, θέλουμε τον κόσμο, πρέπει οι πάντες στην ομάδα να δώσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν, εμπρός της γης οι κολασμένοι, κτλ.» Αυτά δημοσιεύτηκαν χτες. Ε, σήμερα καμία σχέση. Στην ομάδα υπάρχει αναβρασμός. Με την καλή έννοια.

Όλοι είναι ενθουσιασμένοι. Ο Abalo μάλιστα είπε ότι «θα κάνουμε τα πάντα για τη νίκη, όλοι οι φίλαθλοί μας ζουν για το αυριανό ματς και πρέπει να τους κάνουμε ένα μεγάλο δώρο.» Να τ?ακούς τώρα αυτά από τον μαυρούκο, που έχει τόση σχέση με τον Πειραιώτικο τσαμπουκά όση και με το φεγγάρι, κάπως είναι.

Και κάπως έτσι φτάνει η μεγάλη μέρα...
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Θέλω να μου παραχωρήσεις τη πρώτη συνέντευξη μετά την άνοδο....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ευχαρίστως. :D

Κυριακή, 3 Ιουνίου 2007

Έφτασε. Είμαι σχεδόν άυπνος αλλά δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Δε γινόταν. Και δεν ήταν η ζέστη.

Ο Εθνικός βρίσκεται σήμερα μπροστά σε μια τεράστια πρόκληση, και το φοβερό είναι ότι είμαι ΕΓΩ αυτός που καλείται να τα καταφέρει. Εγώ, και τα παιδιά που με έφεραν ως εδώ. Οι ειδικοί έβλεπαν ότι σήμερα θα παίζαμε ντέρμπι σωτηρίας, αλλά εμείς παίζουμε ντέρμπι ανόδου. Στην έδρα μας. Με ελάχιστες απουσίες, και πολλή πόρωση.

Ή ταν, ή επί τας...

Τρίτη, 5 Ιουνίου 2007

Μετά από μιάμιση μέρα, μπόρεσα επιτέλους να σύρω τα πόδια μου μέχρι τον υπολογιστή...

Για να γράψω ότι ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ! Ο Εθνικός ΠΕΙΡΑΙΩΣ είναι πλέον ομάδα της Super League!

Χτες δε γινόταν γιατί όλη τη μέρα, από τις δυο το μεσημέρι δηλαδή που ξύπνησα, προσπαθούσα να συνέρθω από την αστρονομική ποσότητα ρακής και μετά ουίσκι που κατανάλωσα την Κυριακή το βράδυ. Και να φέρω στο ταλαιπωρημένο από την κραιπάλη μυαλό μου όλα όσα έγιναν το απόγευμα της Κυριακής, στη Ριζούπολη.

Η σεζόν είχε ξεκινήσει μ?ένα ματς στο οποίο μείναμε με δέκα παίκτες από το 14?. Ε, ο Θεός της μπάλας αποφάσισε να μας το ξεπληρώσει. Με τη σέντρα, ο Φιλιππάκος ξέφυγε από το αριστερό εξτρέμ της Νίκης κι εκείνος του έκανε τάκλιν με τα δυο πόδια. Ο διαιτητής τον πλησίασε, και του έδειξε μια μεγαλοπρεπέστατη κόκκινη. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ήξερα ότι κάποιος εκεί πάνω είναι Πειραιώτης!

Μέχρι το δεκάλεπτο τα παιδιά είχαν άγχος και παραλίγο να το πληρώσουμε, αλλά μετά συνειδητοποίησαν ότι ήταν περισσότεροι στο γήπεδο και λύθηκαν. Βέβαια μέχρι να γίνει αυτό γλιτώσαμε το έμφραγμα μια φορά στο 7?, αλλά τέλος πάντων έγινε. Και στο 13?, Φιλιππάκος σέντρα, Ντόβας κεφαλιά και 1-0. Όλα είχαν αρχίσει καλά.

Συνεχίσαμε να κυριαρχούμε, και στο 20? ακυρώθηκε γκολ του Μπασιούκα που μάλλον ήταν οφσάιντ. Χάναμε συνέχεια ευκαιρίες, και παραλίγο να το πληρώσουμε στο 29? όταν ο τρομερός Αργεντίνος τους βγήκε μόνος του, αλλά εκεί υπήρχε στάση Θωμόπουλος... και συνεχίσαμε. Και στο 43?, πάλι σέντρα Φιλιππάκος, άπιαστη γυριστή κεφαλιά Rajovic, και η Ριζούπολη πετάει. 2-0!

«Μάγκες είστε 45 λεπτάκια μακριά...» ήταν οι μόνες μου κουβέντες στο ημίχρονο. Κατέβηκε κι ο Μορίδης στα αποδυτήρια, να εμψυχώσει τους παίκτες. Οι γνωστοί 900 (δυστυχώς, ακόμα και τώρα μόνο τόσοι συγκινήθηκαν. Του χρόνου όμως θα έρχονται...) τραγουδούσαν με όλη τους τη δύναμη. Μπορούσαμε να το χάσουμε;

Ίσως. Γιατί στο 61?, ο Αργεντίνος (δεν θυμάμαι το όνομά του, είναι περίεργο αλλά μεγάλος παίκτης) έκανε τον Κουμπούλη να δει αστεράκια και από τη γωνία περιοχής και τελικής γραμμής (!!!) έκανε το 2-1 και μας έκανε όλους να ψαχνόμαστε. Και δώστου εμείς ευκαιρίες, αλλά ποιος μπορούσε να ηρεμήσει; Στο μεταξύ, ο Αστέρας Τρίπολης έχανε από τα φιλαράκια μας της Προο, αλλά εμείς έπρεπε να κερδίσουμε...

Και πράγματι, μετά από ένα ατέλειωτο μισάωρο, το ματς τέλειωσε. Ο κόσμος μπήκε μέσα, οι παίκτες έμειναν σχεδόν τσίτσιδοι και ο Μορίδης με είχε πάρει αγκαλιά κι έκλαιγε σαν πιτσιρικάς. Εγώ απλά είχα «χαθεί». Χαμογελούσα σαν [System Interruption: Μη βρίζεις!] και κοίταζα το ταμπλό, την ώρα που όλοι όσοι περνούσαν δίπλα μου ήθελαν κι αυτοί αγκαλιά. Οι παίκτες, ο Πηρούνιας, ο Αρμόδωρος, ο Ντρέλιας, ο κόσμος, όλοι.

Μετά από μισή ώρα και μουσκεμένος από σαμπάνια, βρέθηκα μπροστά σε ένα μπουκέτο μικρόφωνα. Όλοι ήθελαν ένα κομμάτι του Χατζηπαναγιώτη και της ξαφνικής δόξας του. «Πως αισθάνεστε;» «Τι θα κάνετε τώρα;» «Ήταν κόκκινη η κόκκινη της Νίκης; Γιατί οι Βολιώτες διαρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι δεν είναι!»

Ήθελα πολύ να μιλήσω για αλεπούδες και κρεμαστάρια, για το μανίκι που τους είχαμε ρίξει στο Βόλο και τα λοιπά, αλλά αποφάσισα να το παίξω κουλ. «Εεε, είχε μπει μπροστά μου ο lάινσμαν και δεν έβλεπα. Λυπάμαι» είπα και προσπάθησα να φύγω. Όοοοχι, που πας; «Κύριε Χατζηπαναγιώτη, τώρα που ανεβήκατε θα πάρετε άλλους παίκτες ή θα βασιστείτε σ?αυτούς που έφεραν την άνοδο; Μπορούν αυτοί οι παίκτες να σταθούν στη Super League;»

Κάπου εκεί αποφάσισα ότι είχε έρθει η ώρα να το παίξω τρελός και να τους ξεφορτωθώ, «Αγαπητοί μου, τι είναι αυτά που λέτε. Εγώ έχω ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ, μπορώ να σας πω ότι θα διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα του χρόνου!»

Ε, κάπου εκεί έμειναν όλοι αποσβολωμένοι, οπότε κι εγώ εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία και την έκανα με ελαφρά, αφήνοντάς τους να κοιτάζονται μ?ένα ύφος «τι είπε το άτομο!». Με περίμεναν οι παίκτες και φύγαμε με το πούλμαν, το οποίο φτάνοντας στις εγκαταστάσεις γνώρισε την αποθέωση. Το βράδυ μας περίμενε το Ρεβαΐζι και μετά ο Χαραμής. Όχι το ζαχαροπλαστείο, βέβαια, αλλά τα μπουζούκια. Είπαμε, δεν ακούω τέτοια, αλλά κάτι βράδια σαν κι αυτό το απαιτούν.

Και κάπως έτσι βρέθηκα χτες στο σπίτι μου, μεσημέρι, με ένα κεφάλι διαλυμένο και κάτι μάτια που ίσα που φαινόντουσαν. Αλλά και με την αθώα ευτυχία του πρωτάρη. Πήρα εφημερίδες και διάβασα για «το καμάρι του Πειραιά που επιστρέφει στη φυσική του θέση» και άλλα γλαφυρά. Διάβασα και τις δηλώσεις των παιδιών, στις οποίες έλεγαν για μένα πράγματα που δεν πίστευα ότι σκέφτονταν. Και τον Μορίδη να λέει ότι ελπίζει να οδηγήσω την ομάδα και σε άλλες επιτυχίες και να μείνω για πολλά, πολλά χρόνια.

Κι εγώ το ελπίζω πρόεδρε. Πάμε γι?άλλα!

Εκτός αν μου κάνει πρόταση καμιά Nottm Forest. Εντάξει, πλάκα κάνω.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
yannis27gr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 537
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="uptight"]Κύριε Χατζηπαναγιώτη, τώρα που ανεβήκατε θα πάρετε άλλους παίκτες ή θα βασιστείτε σ?αυτούς που έφεραν την άνοδο; Μπορούν αυτοί οι παίκτες να σταθούν στη Super League;»

Κάπου εκεί αποφάσισα ότι είχε έρθει η ώρα να το παίξω τρελός και να τους ξεφορτωθώ, «Αγαπητοί μου, τι είναι αυτά που λέτε. Εγώ έχω ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ, μπορώ να σας πω ότι θα διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα του χρόνου!»

[/quote]

Είσαι ΜΕΓΑΛΟΣ, είσαι ΘΕΟΣ, είσαι ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ!!!! :yea: :yea:
Xenophon
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Thu Dec 28, 2006 11:39 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπραβο υπεροχη ιστορια συνεχισε ετσι[τι λες για συγχονευση με τον ΘΡΥΛΟ?]
Bouklas
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2422
Joined: Sat Nov 25, 2006 10:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Xenophon"]Μπραβο υπεροχη ιστορια συνεχισε ετσι[τι λες για συγχονευση με τον ΘΡΥΛΟ?][/quote]

Εθνικ οεοε αντε γαμ***σου Ολυμπιακε :D
Μια ομαδα ειναι του Πειραια και αυτη του εθνικου..
Μου ελεγε ιστοριες ο θειος μου για τον Εθνικο, μιλαμε ποροθηκα :D
Οχι συγχωνευσεις
"Το όμορφο ως όμορφο το θεωρώ φασισμό."

ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ, ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΦΑΠΑ...
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για οσους δεν ξερουν ο κ. Χατζηπαναγιωτης ειναι θηλυκου γενους!

:wink:
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι ότι έχω αποκτήσει και Εκπρόσωπους Τύπου. :D

Δευτέρα, 11 Ιουνίου 2007

Η ομάδα εξακολουθεί να πλέει μέσα σ?έναν ωκεανό ευφορίας και γαλήνης, αλλά εγώ ετοιμάζω την επόμενη μέρα. Ήδη, κοντεύει να ολοκληρωθεί μια σημαντική κίνηση. Η παραχώρηση του Τζιο στον Εργοτέλη.

Γιατί όσο και ν?αρέσει στον Μορίδη, εμένα δε μου άρεσε πέρυσι. Ήταν ένα βαρίδι στην ομάδα και φέτος θα ήταν τρομακτική πολυτέλεια για μας να παίζουμε με κάτι τέτοιο στην ενδεκάδα. Οπότε μακριά κι αγαπημένοι. Δεν ξέρω αν θα?χω ιστορίες, αλλά μετά το κατόρθωμα που έκανα δεν τους παίρνει και πολύ...

Θέλουμε στόπερ, αμυντικό μέσο, αριστερό χαφ-εξτρέμ, ίσως έναν για δεξιά, έναν επιτελικό και δημιουργικό μέσο, και πιθανόν και τερματοφύλακα αλλά κι έναν ακόμα επιθετικό. Δηλαδή, ένα σωρό παίκτες. Δεν έχει διακοπές φέτος...

Δευτέρα, 18 Ιουνίου 2007

Εϊμαστε λίγο πριν τη νέα σεζόν. Σε δυο μέρες από σήμερα, η Εθνικάρα θα είναι πίσω στα σαλόνια. Και ελπίζω ότι θα μείνει εκεί.

Ήδη μου ανακοινώθηκε από τη διοίκηση ότι έχω 600 χιλιάρικα για τις μεταγραφές. Έπαθα σοκ – 600! Αυτό σημαίνει ότι ξαμολιόμαστε στην αγορά από σήμερα. Ήδη έχω εντοπίσει κάποιους στόχους και μένει να δούμε αν πωλούνται.

Τετάρτη, 20 Ιουνίου 2007

Μορίδη, είσαι τρομερός! Δεν το πιστεύω. Το άτομο έκλεισε συμφωνία με τον Abramovic και θα συνεργαστούμε με την Chelsea!

Τρελές καταστάσεις σήμερα στα γραφεία, με ανακοινώσεις, ομιλίες και άλλα χαρούμενα. Εγώ όμως καταχάρηκα με αυτό το νέο, όχι γιατί έχω καμιά προτίμηση στους «μπλε» (το αντίθετο) αλλά διότι αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορεί να μας στέλνει παίκτες δανεικούς. Και όπως όλοι ξέρουμε, ο Ρώσος έχει μαζέψει φοβερά πιτσιρίκια. Ήδη. Έμαθα ότι ψήνουν έναν 19χρονο αριστερό χαφ να έρθει. Μακάρι!

Η ομάδα στο μεταξύ πήρε 725 χιλιαρικάκια από τα τηλεοπτικά. Θα περιμένω να δω και πως θα πάνε τα διαρκείας και αναλόγως θα μιλήσω στο Μορίδη για τις εγκαταστάσεις που θέλουν βελτίωση. Κρίμα δεν είναι;

Κατά τα άλλα, προτείναμε ανανέωση στον Abalo γιατί τον διεκδικούσαν 4 ομάδες και εδώ που τα λέμε, ο άνθρωπος ήταν αξιόπιστος πέρυσι. Τα υπόλοιπα συμβόλαια θα τα δούμε όταν λήξουν, δηλαδή σε καμιά δεκαριά μέρες. Δεν έχω αποφασίσει τελεσίδικα για όλους εξάλλου.

Δευτέρα, 2 Ιουλίου 2007

Πολλές εξελίξεις στην ομάδα! Χτες ήταν μια τρελή μέρα, και η προηγούμενη εβδομάδα πέρασε με ατέλειωτες ώρες DVD μαζί με τον Ντρέλια. Όμως τελικά καταφέραμε και κάναμε κάμποσα πραγματάκια. Κατ?αρχήν, τρεις μεταγραφές!

1η μεταγραφή – Νίκος Νέκος. Ναι, ο 19χρονος που είχαμε δανεικό από τον ΟΣΦΠ, και ο οποίος έκανε σαν τρελός να έρθει, κι έτσι έγινε οριστικά δικός μας με 70 χιλιάρικα.

2η μεταγραφή – Στέλιος Μαλεζάς! Ο 22χρονος στόπερ του ΠΑΟΚ είχε αρκετά μεγάλες απαιτήσεις και αρκετές ομάδες να τον θέλουν αλλά τους προλάβαμε όλους. Σκάσαμε και 120 χήνες στο τσούρμο που διοικεί τους Θεσσαλονικιούς και τέλος. Το παιδί φαίνεται πολύ καλός παίκτης, και πιστεύω ότι πλέον από στόπερ είμαστε καλυμμένοι.

3η μεταγραφή και πλέον controversial που λένε και στο χωριό μου... ο κύριος Abdeloehap Yahia, ετών 20, Ολλανδός, από τον Πανιώνιο με 30 χιλιάρικα. Ο μικρός φαίνεται απίστευτος παίκτης, ο Ντρέλιας μου είπε να τον πάρουμε χωρίς δισταγμό, αλλά μόλις ήρθε να υπογράψει και άνοιξε το στόμα του έγινε ένας ψιλοχαμός.

Είπε ο άνθρωπος ότι έχει μεγάλες φιλοδοξίες και βλέπει τον Εθνικό σαν «σκαλοπάτι». Ποιος είδε τους φανατικούς και δεν τους φοβήθηκε. Δυο σελίδες έπιασαν οι επιστολές που έστειλαν στο Φως, λέγοντας ότι δεν το ανεχόμαστε αυτό, και θέλουμε παίκτες που να παρακαλάνε να παίξουν στην Εθνικάρα, να πάει απο?κει που ήρθε, είναι γκέι, κτλ.

Υπό νορμάλ συνθήκες θα συμφωνούσα απολυτα μαζί τους. Όμως, ώσπου να βρεθεί εκείνος ο παιχταράς που και τη διαφορά θα κάνει, και μικρός θα είναι, και Εθνικός από κούνια, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη φιλοδοξία ενός ομολογουμένως ταλαντούχου νέου. Και που ξέρεις – μπορεί να του αρέσει και να μείνει. Αν αρχίσει τις τσιριμόνιες από την πρώτη στραβή, ε, τότε ας φύγει. Αλλά ως τότε, μάγκες, do me a favour and shut the fuck up.

Το πρόβλημα στην όλη ιστορία είναι ότι ο Τζιο ΔΕΝ έφυγε. Η μεταγραφή χάλασε γιατί οι φωστήρες στον Εργοτέλη συμπλήρωσαν όλες τις θέσεις ξένων και ο Τζιο περίσσευε. Έτσι, πρέπει να βρω να τον ξεφορτωθώ κάπου αλλού. Που; ΟΕΟ; Ιδέα δεν έχω. Έχω βάλει όλους τους πιθανούς και απίθανους μάνατζερ αλλά δεν πιστεύω ότι θα είναι εύκολο.

Έφυγαν πάντως αρκετοί άλλοι. Joca, Bashov, Rodosthenous, Παγούδης, Καλλιπολίτης, Βιδάλης και Ανθούλης μας αποχαιρέτησαν και την έκαναν για άλλες πολιτείες. Είμαι περίεργος αν οποιοσδήποτε απ?αυτούς θα καταλήξει σε καμιά ομάδα της προκοπής – για τη Β? Εθνική μόνο ο Bashov, ο Ανθούλης και ο Joca έκαναν, άντε κι ο Παγούδης αλλά για πάγκο μόνο. Οι άλλοι με τίποτα.

Ανανεώσεις προτάθηκαν στον Marques, τον Σκύβαλο και τον Στρατάκη. Για τον Θωμόπουλο ακόμα δεν είμαι σίγουρος, θα κοιτάξω για τερματοφύλακα και αναλόγως τι θα βρω.

Επόμενος στόχος; Ο Αραμπατζής του Ατρόμητου. Δεξί χαφάκι που έχει τα προσόντα να γίνει καλύτερος του Φιλιππάκου. Τα παιδιά επιστρέφουν μεθαύριο από τις διακοπές τους και η πρώτη της ομάδας είναι την Παρασκευή. Δε βλέπω την ώρα!
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Κύριε Παναγιώτη Χατζηπαναγιώτη καλησπέρα σας….

Ελπίζω να υλοποιήσετε την υπόσχεσή σας και να μου παραχωρήσετε την πρώτη σας συνέντευξη μετά την επιστροφή του Εθνικού στην μεγάλη κατηγορία….οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:


  • · Ποια είναι η στιγμή του περσινού πρωταθλήματος δεν θα ξεχάσετε ποτέ;
    · Ποια θα ήταν η κίνηση του προέδρου που θα σας έκανε να πείτε «εδώ θα μείνω για πάντα»;
    · Στο σύνθημα των φιλάθλων «Εθνικέ ζούμε Ευρώπη να σε δούμε» τι απαντάτε;
    · Θα είχατε αποχωρήσει αν αποτυγχάνατε να ανεβάσετε τον εθνικό στην Super League;
    · Υπάρχουν παίκτες στην ομάδα νέων τους οποίους θα προωθήσετε στην ομάδα των ανδρών;
    · Αν σας δινόταν η δυνατότητα να πάρετε έναν διεθνή Έλληνα στον Εθνικό, ποιον θα διαλέγατε και γιατί;
    · Υπάρχει στο μυαλό σας το ενδεχόμενο απόκτησης του Καψή για να κλείσει τη καριέρα του στην ομάδα που τον ανέδειξε;
    · Θα πηγαίνατε ποτέ στον Ολυμπιακό;
    · Μπουζούκια ή κλάμπ;
    · Θα επιτρέπατε στους παίκτες να έχουν μαζί τους τις γυναίκες τους το βράδυ πριν από τους αγώνες;
    · Σας έχει φτάσει κάποιος παίκτης στα όριά σας;[/list:u]



    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
gio-spurs76
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3573
Joined: Tue Feb 08, 2005 3:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Tottenham
Location: Βυρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολυ καλη ιστορια μπραβο και καλη συνεχεια στην μεγαλη κατηγορια :victory:
Spawn_I ανεφερε
Μπαίνει αμέσως fav. personnel γιατί εκπέμπουμε στα ίδια ποδοσφαιρικά μήκη κύματος
zidane72003 ανεφερε
Ο παππους απο το αλλα κολπα Τρεχει σαν 15ρης.στη μεσαια γραμμη ειναι απαιχτος.
Tsakalaki ανεφερε
Ναι, αυτός είναι ένα μικρός Ντιέγκο. Τριπλάρει ακόμα πάνω σε τσιγαρόχαρτο χωρίς να το τσαλακώσει, πασάρει και πλασάρει υποδειγματικά



Ό,τι είναι ο νους και η καρδιά για τον άνθρωπο είναι και η Ελλάδα για την ανθρωπότητα.
Γκαίτε

nogreeklish.
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Tsakalaki"]Κύριε Παναγιώτη Χατζηπαναγιώτη καλησπέρα σας….

Ελπίζω να υλοποιήσετε την υπόσχεσή σας και να μου παραχωρήσετε την πρώτη σας συνέντευξη μετά την επιστροφή του Εθνικού στην μεγάλη κατηγορία….

ο Χατζηπαναγιώτης πάντα κρατάει το λόγο του, οπότε είμαι στη διάθεσή σας. :wink:

οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
  • · Ποια είναι η στιγμή του περσινού πρωταθλήματος δεν θα ξεχάσετε ποτέ;

    την πρώτη τεράστια νίκη, το 3-0 επί της Βέροιας. ακολουθούν οι εκτός έδρας νίκες στα Γιάννενα και το Βόλο, και φυσικά το τελευταίο ματς με τη Νίκη...

    · Ποια θα ήταν η κίνηση του προέδρου που θα σας έκανε να πείτε «εδώ θα μείνω για πάντα»;

    αν βγάλουμε έναν ταλαντούχο πιτσιρικά, τον ζητήσει κάποια ομάδα του ΠΟΚ και ο πρόεδρος βγει και πει ότι ο μικρός δεν πωλείται. :D θα μου δείξει ότι έχει όνειρα για την ομάδα που συμβαδίζουν με τα δικά μου. προς το παρόν πάντως θα μου αρκούσε το να κάνει τις εγκαταστάσεις μας αντάξιες της ομάδας που πάμε να φτιάξουμε.

    · Στο σύνθημα των φιλάθλων «Εθνικέ ζούμε Ευρώπη να σε δούμε» τι απαντάτε;

    να βρουν κάτι άλλο για το οποίο να ζουν, γιατί αυτό θα το δουν πιο σύντομα απ'ότι νομίζουν. :D

    · Θα είχατε αποχωρήσει αν αποτυγχάνατε να ανεβάσετε τον εθνικό στην Super League;

    όχι βέβαια! θα προσπαθούσα ξανά φέτος. ;)

    · Υπάρχουν παίκτες στην ομάδα νέων τους οποίους θα προωθήσετε στην ομάδα των ανδρών;

    ναι, αλλά μάλλον όχι φέτος αφού είναι ακόμα 16-17 ετών. εκτός ίσως από έναν, τον Σουλτανίδη που είναι μέσος, αυτός μπορεί να ανέβει φέτος. υπάρχουν επίσης δυο μικροί full-backs πολύ καλοί. ο Νοικοκυράκης με προβληματίζει γιατί δεν είχε την εξέλιξη που περιμέναμε. θα δούμε.

    · Αν σας δινόταν η δυνατότητα να πάρετε έναν διεθνή Έλληνα στον Εθνικό, ποιον θα διαλέγατε και γιατί;

    κάποιον που να είναι και έμπειρος αλλά να έχει και προοπτικές μιας πενταετίας τουλάχιστον καλής μπάλας. π.χ. τον Κατσουράνη.


    · Υπάρχει στο μυαλό σας το ενδεχόμενο απόκτησης του Καψή για να κλείσει τη καριέρα του στην ομάδα που τον ανέδειξε;

    αυτή τη στιγμή δε νομίζω ότι έχουμε τα χρήματα για κάτι τέτοιο... κι όταν τα αποκτήσουμε δεν είμαι σίγουρος ότι ο Μιχάλης θα είναι πια σε θέση να κάνει τη διαφορά στην ομάδα μας. :roll:


    · Θα πηγαίνατε ποτέ στον Ολυμπιακό;

    αγαπητέ μου, θα κάνουμε τον προπονητή του Ολυμπιακού να θέλει εκείνος να έρθει στον Εθνικό. στο υπογράφω αυτό. ;)

    · Μπουζούκια ή κλάμπ;

    Gagarin φίλε μου. :) τα κλαμπάκια δεν είναι άσχημα όμως. τα μπουζούκια τα αφήνουμε για το τέλος της σεζόν.


    · Θα επιτρέπατε στους παίκτες να έχουν μαζί τους τις γυναίκες τους το βράδυ πριν από τους αγώνες;

    φυσικά. ο παίκτης πρέπει να ξελαμπικάρει πριν το σημαντικό ματς και δεν βλέπω καλύτερο τρόπο απ'αυτόν!


    · Σας έχει φτάσει κάποιος παίκτης στα όριά σας;

    ναι, ο Τζιοβάνι, πολλές φορές. κι ας το διαβάσει, δε με πειράζει. εδώ και καιρό δεν υπάρχει για μένα παίκτης του Εθνικού με αυτό το όνομα.

    [/list:u]



    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων[/quote]

    κι εγώ ευχαριστώ για τις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις!
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κυριακή, 8 Ιουλίου 2007

Αυτό που έγινε σήμερα είναι απλά ασύλληπτο. Με το ζόρι γράφω αυτές τις αράδες, αλλά πρέπει να τις γράψω γιατί...

... γιατί είμαι ο νέος προπονητής της Εθνικής.

Όχι της Ασφαλιστικής, ούτε της Τράπεζας. Της Εθνικής Ελλάδας. You know, EURO 2004? Αυτηνής της Εθνικής. Που πριν δυο χρόνια είχα βγει στους δρόμους και χτυπιόμουνα κι έκλαιγα όπως όλος ο κόσμος για χάρη της. Και τώρα θα είμαι Σ Τ Ο Ν Π Α Γ Κ Ο Τ Η Σ ! ! ! ! !

Ναι, κι εγώ τα έχω χαμένα. Αλλά είναι αλήθεια.

Τις προάλλες παραιτήθηκε ο Ρεχάγκελ και απόρησα κι εγώ, ξανά όπως όλος ο κόσμος. Η ομάδα παλεύει να προκριθεί στο επόμενο EURO, είναι δεύτερη στον όμιλο κι έχουμε παίξει τα 7 από τα 12 ματς. Πρώτοι είναι οι Τούρκοι με 18, μετά εμείς με 16, και πίσω μας Βόσνιοι και Νορβηγοί με 13 και 12 αντίστοιχα. Το επόμενο ματς είναι στη Νορβηγία, έχουμε τους Βόσνιους μέσα κι ακόμα μετά τους Τούρκους έξω. Που σημαίνει παλούκια. Αναρωτιόμουν γιατί σηκώθηκε κι έφυγε σε τόσο κρίσιμο σημείο, και προσπαθούσα να μαντέψω ποιον θα έβρισκαν.

Και σήμερα το πρωί μου ήρθε το φαξ. Η πρώτη μου δουλειά ήταν να πάρω τον Ντρέλια τηλέφωνο. «Έλα ρε, κόψε την πλάκα,» του κάνω. «Μμμμχχρρφφ.... ποιος... ποιος είναι;» ακούστηκε από την άλλη άκρη. «Ντρέλια, μην κάνεις τον ανήξερο μουσίτσα, έχω εδώ αυτό που μου σκάρωσες. Θα δεις τι θα πάθεις...» Ξαφνικά σοβαρεύτηκε. «Πάνο ορκίζομαι, δε σου σκάρωσα τίποτα. Τι μου λες, τι έχεις εκεί;»

Τότε κοίταξα το χαρτί πραγματικά. Είχε πάνω σήματα, σφραγίδες, τα πάντα. «Ντρέλια,» του λέω, «ορκίσου στη μάνα σου ότι δεν είναι δικιά σου βρωμοδουλειά.» «Ορκίζομαι ρε [System Interruption: Μη βρίζεις!], θα μου πεις επιτέλους;» φώναξε εκνευρισμένος. «Γιωργάκη, έχει έρθει ένα φαξ από την ΕΠΟ που μου ζητάει να αναλάβω την Εθνική.........»

Σιγή. Περισσότερη σιγή. «Έλα ρε, ζεις;» λέω.

«[System Interruption: Μη βρίζεις!] έρχομαι, σε παίρνω και πάμε ΤΩΡΑ όπως είμαστε για ρακές. Θα πω και στους άλλους. Κερνάς, ομοσπονδιακέ μου!»

Έκλεισα το τηλέφωνο κι έμεινα να χαζεύω το χαρτί αποσβολωμένος. Μπορώ να πω όχι σ?αυτό; Ναι, θα με ξεσκίσουν. Ναι, θα τα βρω μπαστούνια. Αλλά το όνειρο που ξεκίνησε περίπου για πλάκα πέρυσι το καλοκαίρι έφτασε πια.στο επίπεδο της ονείρωξης. Κάποιος μου κάνει πλάκα.

Έτσι, πριν το ξανασκεφτώ ή το μετανιώσω, ετοίμασα την απάντηση και την έστειλα πίσω στην Ομοσπονδία. Όταν το πρόγραμμα με ειδοποίησε χαρούμενα ότι «το φαξ εστάλη», άρχισα να ονειρεύομαι το παράλληλο σύμπαν μου.

Δευτέρα, 9 Ιουλίου 2007

Αυτό που ζω απο χτες είναι τρελό. Σήμερα η Ομοσπονδία ανακοίνωσε την πρόσληψή μου, και το απόγευμα ο Γκαγκάτσης με πήρε τηλέφωνο! Και πήγα στο γραφείο του να κουβεντιάσουμε. Τα?χα παίξει και πρέπει να ήμουνα ελαφρώς σα βρεγμένη γάτα όταν έφτασα, γιατί ο πρόεδρας χαμογέλαγε με μια δόση συμπόνοιας καθώς μιλούσαμε.

Τέλος πάντων, μου είπε ότι αυτό που θέλει είναι να γίνει μια σωστή ανανέωση στην Εθνική, και παράλληλα να συνεχίσουμε τη μάχη για την πρόκριση. Αλλά το θέμα της ανανέωσης θα πρέπει να προχωρήσει απαραιτήτως. Όχι βέβαια με τη μία, αλλά το 2008 αν πάμε στο EURO να παρουσιαστούμε με σημαντικά χαμηλότερο μέσο όρο ηλικίας.

Δηλαδή εγώ θα πρέπει να είμαι αυτός που θα πει σε αρκετούς από τους Πρωταθλητές Ευρώπης να αραιώνουν σιγά-σιγά; ΕΓΩ; Ο προπονητής του ενός χρόνου; Που μέχρι πέρυσι τους έβλεπα στην τηλεόραση;

Ψυχραιμία, βαθιές ανάσες, κτλ. Ίσως τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Θα δούμε. Προς το παρόν, πίσω στον Εθνικό.

Όπου βέβαια σήμερα που μαθεύτηκε το ευτυχές γεγονός ήμουν το πρόσωπο της επικαιρότητας και σημειώθηκε ρεκόρ προσέλευσης γραφιάδων. Ο Abalo με δούλευε και με ρωτούσε αν θα τον πάρω στην Εθνική – πήγα να του πω «όχι, πρέπει να κάνω ανανέωση!» αλλά κρατήθηκα τελευταία στιγμή – ενώ οι υπόλοιποι με φώναζαν συνέχεια «ομοσπονδιακό»...
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τετάρτη, 25 Ιουλίου 2007

Ναι, ξέρω ότι πάνε πολλές μέρες από την τελευταία φορά που έγραψα, αλλά έχω τόση πολλή δουλειά που δεν έχω προλάβει!

Το μυαλό μου αυτές τις μέρες είναι αποκλειστικά στον Εθνικό – η Εθνική μπορεί να περιμένει για την ώρα. Οι μεταγραφές βρίσκονται σε κρίσιμη φάση, και πολεμάμε σε δυο-τρία μέτωπα, ενώ παράλληλα έχουμε αρχίσει και τα φιλικά. Μόνο έναν παίκτη πήραμε από τότε που έγραψα τελευταία φορά, τον 19χρονο δεξιό χαφ Μπαξεβανίδη, ελεύθερο. Όμως ο νεαρός θέλει δουλειά ακόμα, δεν έιναι έτοιμος παίκτης. Ο Αραμπατζής αλλά και ο Κοιλιάρας του Εργοτέλη απομακρύνονται (είναι πολλά τα λεφτά Φοίβο) ενώ προσπαθούμε να πάρουμε τον Χαραλάμπους του ΠΑΟΚ αλλά και έναν πολύ καλό νεαρό τερματοφύλακα που έχει.

Φέραμε 2-0 με τον Αιολικό στις 18 του μήνα (αυτογκόλ, Μπασιούκας), 0-1 με τον Πανσερραϊκό στις 21 και χτες στην Άρτα κερδίσαμε 1-0 την Αναγέννηση (Μπασιούκας). Τον Αύγουστο έχουμε κλείσει μερικά πολύ δυνατά φιλικά με ξένες ομάδες, αλλά σίγουρα θέλουμε κάποιες μεταγραφές ακόμα. Στο μεταξύ, ο νεαρός της Chelsea τελικά προτίμησε να πάει δανεικός στο Βέλγιο, κι έτσι πρέπει να περιμένω να βρεθεί κάποιος άλλος να μας στείλουν.

Οι καινούριοι δεν τα πάνε άσχημα, και ο Ντρέλιας μου είπε ότι διακρίνει επιτέλους ένα πιο δεμένο σύνολο, μετά τις αποχωρήσεις. Το μόνο άσχημο ότι τραυματίστηκε ο Rajovic και συνειδητοποίησα ότι θέλω κι άλλον επιθετικό.

Παρασκευή, 3 Αυγούστου 2007

Ολοένα και πλησιάζει η πρεμιέρα στην Super League... 19 του μηνός έρχεται η Κέρκυρα στο «Καμάρας», μάλλον καλό ματς για ξεκίνημα. Η Κέρκυρα έχει κι ένα πολύ καλό παικτάκι στους Νέους της, τον Σαμουηλίδη, ο οποίος απ?ότι λέει ο Ντρέλιας μπορεί να καλύψει τη θέση δεξιά μια χαρά. Είναι 20 χρονών και τον κυνηγάμε ήδη.

Παρέλειψα να πω ότι ο Χαραλάμπους ήρθε στην ομάδα σχεδόν τρέχοντας, με 50 χιλιάρικα. Είναι 26 χρονών, έμπειρος, γρήγορος, οξυδερκής και παίζει αριστερά όλη την πλευρά, οπότε πάει κι αυτό. Μάλιστα οι επιστολές αυτή τη φορά στο Φως ήταν πολύ θετικές, οπότε σίγουρα με συγχώρεσαν για τον Yahia...

Ο Κυριακίδης, ο τερματζής, είναι πιο δύσκολη περίπτωση - βασικός στην Ελπίδων! - αλλά χρειάζονται λεφτά εκεί πάνω και δεν πιστεύω να αντισταθούν για πολύ στα ζεστά μετρητά μας.

Προς το παρόν πάντως, είμαστε σε φάση φιλικών. Πριν μια βδομάδα κερδίσαμε το Χαϊδάρι με 2-0 (Damiano, Παπαπαναγιώτου) μετά από πολύ καλή εμφάνιση, ενώ προχτές ήρθε ξανά μετά από χρόνια στην Ελλάδα η αγαπημένη των βάζελων Herenveen! Οι καρδούλες, ντε... Έχουν βέβαια πολύ καλή ομάδα, μας κέρδισαν χαλαρά 1-0 και έχασαν και άπειρες ευκαιρίες. Μαζέψαμε 8 χιλιάδες κόσμο, όλα ωραία. Τραυματίστηκε όμως σοβαρά ο Μπασιούκας, με το που επέστρεψε ο Rajovic. Έχω ήδη αρχίσει και ψάχνω επιθετικό.

Σήμερα παίζουμε με CSKA Σόφιας που έχει μέσα αρκετούς διεθνείς Βούλγαρους, αλλά η πρόβα τζενεράλε είναι μεθαύριο με τον Ηρακλή. Εκεί θα δω πολλά.

Δευτέρα, 6 Αυγούστου 2007

Πολλά αστράκια, ήθελα να πω.

Θεούλη μου, που πάμε ξυπόλητοι στ?αγγούρια; Αυτό αναρωτιόμουν σήμερα κάθε φορά που η μπάλα αναπαυόταν στα δίχτυα μας. 0-4 παρακαλώ, μετά από μια φρικτή εμφάνιση και παίζοντας με 10 από το 35? χάρη στον Φιλιππάκο. Αν αυτή είναι η πρόβα τζενεράλε, τότε καλύτερα να φύγουμε από το πρωτάθλημα πριν ξεκινήσει...

Ευτυχώς έχουμε αρκετές μέρες μέχρι το παιχνίδι με την Κέρκυρα κι ελπίζω να προλάβω να τους κάνω να σβήσουν από το μυαλό τους το αποψινό. Ίσως να είναι και καλό.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Κυριακή, 19 Αυγούστου 2007

Να λοιπόν που έφτασε η μεγάλη μέρα!

Όλα είναι έτοιμα για το ματς με την Κέρκυρα. Έχω κάνει στα παιδιά πλύση εγκεφάλου και η τεσσάρα στο φιλικό ανήκει στο παρελθόν. Ο Σαμουηλίδης συμφώνησε και τον πήραμε, με 65 χιλιάρικα, και ίσως παίξει απέναντι στην παλιά του ομάδα. Έχω τέσσερεις απουσίες (Μπασιούκας, Καράμπελας είναι έξω για 1-2 μήνες ακόμα, Μαϊλής και Μπαξεβανίδης για λίγο λιγότερο) και μια ωσεί παρουσία (Τζιο – του έχω ήδη πει ότι δεν υπολογίζεται), αλλά οι υπόλοιποι είναι πανέτοιμοι.

Για να δούμε λοιπόν τι ψάρια θα πιάσει ο ομοσπονδιακός!

Δευτέρα, 20 Αυγούστου 2007

Και ναι κυρίες και κύριοι, η πρώτη μας νίκη στην Super League είναι γεγονός! 1-0 την Κέρκυρα, η οποία διευκόλυνε πάρα πολύ το έργο μας μένοντας από το 30? με 10, από το 68? με 9, και τέλος στο 90? με 8 παίκτες... Κάτι από τα δικά μας τα περσινά μου θύμισαν οι συμπαθέστατοι νησιώτες, αλλά δεν είχα καιρό να τους λυπηθώ.

Μέσα σε τρία λεπτά το ματς κρίθηκε. Στο 26? ο Yahia έστρωσε στον Χαραλάμπους που με δυνατό συρτό σουτ έκανε το 1-0, και αμεσως μετά η Κέρκυρα πήρε την πρώτη της κόκκινη. Όλα έγιναν πανεύκολα, και με τα τραγούδια 1500 ανθρώπων να μας συνοδεύουν τους πατήσαμε μέχρι τέλους. Η πλάκα ήταν που την καλύτερή τους ευκαιρία την έχασαν στις καθυστερήσεις, που ήταν 8 άτομα στο γήπεδο...

Φοβεροί όλοι οι αμυντικοί και το κέντρο, και κορυφαίος του ματς ψηφίστηκε ο Μαλεζάς! Όλα ήταν τέλεια χτες. Τόσο που σταμάτησα για λίγο να σκέφτομαι την Εθνική!

Επιπλέον, είμαστε μια ανάσα από τον Κυριακίδη και η τελευταία μας μεταγραφή, αν όλα πάνε καλά, θα είναι ο 23χρονος επιθετικός του Αιγάλεω, Σαγανάς.

Τετάρτη, 29 Αυγούστου 2007

Να λοιπόν που έφτασαν και τα 31α γενέθλια... Κι αν τα 30 με βρήκαν σε μια περίεργη, πρωτόγνωρη κατάσταση, τι να πω για τούτα εδώ! Αρκεί να πω ότι σε μερικές μέρες είναι η πρώτη συγκέντρωση της Εθνικής για τα κρισιμότατα ματς με τους Νορβηγούς και θα πάω να γνωρίσω... τους παίκτες μου. Πριν από ένα χρόνο και κάτι θα τους ζήταγα αυτόγραφο χαλαρά, και τώρα θα πάω να τους δώσω εντολές. Ελπίζω να μείνω ψύχραιμος...

Στον Εθνικό τώρα. Ολοκληρώσαμε τις μεταγραφές μας!

Ο Κυριακίδης και ο Σαγανάς ήταν τα τελευταία μας αποκτήματα, οπότε να κάνω μια μικρή ανακεφαλαίωση των μεταγραφών:

Abdeloehap Yahia (21, AM C, Πανιώνιος, ?30Κ)
Νίκος Νέκος (20, DM, Ολυμπιακός, ?70Κ)
Στέλιος Μαλεζάς (22, SW/ D C, ΠΑΟΚ, ?120Κ)
Δήμος Μπαξεβανίδης (19, D/M R, ελεύθερος)
Ηλίας Χαραλάμπους (26, D/WB/M L, ΠΑΟΚ, ?50Κ)
Νίκος Σαμουηλίδης (20, AM R, Κέρκυρα, ?65Κ)
Δημήτρης Κυριακίδης (20, GK, ΠΑΟΚ, ?95Κ)
Προκόπης Σαγανάς (23, ST, Αιγάλεω, ?100Κ)

Συνολικά σκάσαμε 525 χιλιαρικάκια, κάτι που σημαίνει ότι μας έμειναν λίγα ψιλά ίσα για να ξοφλήσουμε την Άρτα για τον Μπασιούκα όταν θα συμπληρώσει τα 30 παιχνίδια του. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις μεταγραφές, και όπως έχει διαμορφωθεί το ρόστερ είναι πολύ κοντά σε αυτό που φανταζόμουν για την ομάδα μου, όταν ακόμα έκανα σχέδια επί χάρτου.

Δημήτρης Κυριακίδης - GK - GRE - 20 - ?95K
Άγγελος Μουκέας - GKGRE - 21 - ?1K
Μανώλης Θωμόπουλος - GK - GRE - 30 - ?0

Στέλιος Μαλεζάς - SW, D C - GRE - 22 - ?120K
Γιώργος Παπαπαναγιώτου - D RC - GRE - 20 - ?9K
Jean-Paul Abalo - D LC - TOG - 32 - ?35K
Carlos Marques - D C - POR - 24 - ?24K
Διονύσης Μηννόγιαννης - D C - GRE - 23 - ?9K

Κώστας Χελιώτης - D/WB R - GRE - 26 - ?9K
Ρέιζης Μαϊλής - D/WB L, DM - GRE - 27 - ?3K
Μάριος Κουμπούλης - D/WB/M R - GRE - 23 - ?0
Ηλίας Χαραλάμπους - D/WB/M L - CYP - 26 - ?50K
Γιώργος Ντόβας - D/WB/M L - GRE - 23 - ?40K

Κώστας Παπαδόπουλος - WB L, DM, M LC - GRE - 30 - ?18K
Νίκος Νέκος - DM - GRE - 20 - ?65K
Marcelo Damiano - DM, M LC - URU - 25 - ?40K

Θόδωρος Καράμπελας - M C - GRE - 19 - ?0
Σταύρος Μοντεσάτος - M C - GRE - 23 - ?0
Νίκος Στρατάκης - M C - GRE - 23 - ?9K

Πέτρος Φιλιππάκος - AM R - GRE - 24 - ?28K
Νίκος Σαμουηλίδης - AM R - GRE - 20 - ?65K
Μανώλης Σκύβαλος - AM C - GRE - 24 - ?16K
Abdeloehap Yahia - AM C - NED - 21 - ?30K
Giovanni - AM/F C - BRA - 35 - ?0

Κώστας Μπασιούκας - ST - GRE - 21 - ?16K
Zoran Rajovic - ST - CRO - 27 - ?65K
Προκόπης Σαγανάς - ST - GRE - 23 - ?100K

Αυτοί είναι οι παίκτες μου. 27 άτομα, από τους οποίους οι 20 είναι Έλληνες (χώρια ο Κύπριος, που για κάποιο μυστήριο λόγο πιάνει θέση ξένου!), και οι 18 από 25 χρονών και κάτω! Λες γι?αυτό να με ήθελε η Ομοσπονδία; Μπορεί.

Τώρα θα μου πει κανείς,με αυτό το ρόστερ, όπου ο πιο ακριβός σου παίκτης είναι ο Μαλεζάς κι ο Σαγανάς, πας στην Super League; Ναι, με αυτό και σ?όποιον αρέσουμε. Μ?αυτό το ρόστερ είμαστε σήμερα στην Τρίπολη για το ματς με τον Αστέρα. Τα παιδιά το ξέρουν ότι έχω γενέθλια, ελπίζω να μου κάνουν ένα δωράκι.
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”