Ενα ελληνικό πρωτάθλημα διαφορετικό από τα άλλα!

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="djwho"]ή κολλησε,ή έχεις εξεταστικη ή έφυγες διακοπες......[/quote]

Η ανυπομονησία των αναγνωστών της ιστορίας για τη συνέχεια της περιπέτειας μού δίνει ιδιαίτερη χαρά ( :-D ), αλλά μου είναι κάπως δύσκολο να γράφω μιά συνέχεια της ιστορίας την ημέρα. Κάτι σαν μια-δυο συνέχειες την εβδομάδα ταιριάζει καλύτερα! Αυτή τη στιγμή έχω παίξει το επόμενο επεισόδιο κι ελπίζω να συγκεντρώσω τα μυαλά μου και να βρω χρόνο να το περιγράψω μέσα στις επόμενες μέρες... Αν δεν προλάβω, θα χρειαστεί να περιμένει 3-4 εβδομάδες, στο διάλειμμα των διακοπών (:yea:)...

Stay tuned! ;-)
Last edited by riris on Sun Jul 01, 2007 10:55 am, edited 2 times in total.
taktakalas1931
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 357
Joined: Sat Aug 19, 2006 7:48 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγω σε ζηλεψα και ξεκινησα τωρα με τον Διαγορα Ροδου :D :yea: :yea:
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ. ...

Παυλος Σιδηροπουλος
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

15. Nάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές!

Κυριακή 13 Απριλίου 2008

Τα Καμίνια πανηγυρίζουν! Μόλις τέλειωσε στο Δημοτικό του Ρέντη ο αγώνας του Ατρόμητου Πειραιά με τον Άρη Πατρών. Η νίκη μας με 3-2 (πιό εύκολα απ'ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα) μας επέτρεψε να διατηρήσουμε τη διαφορά 7 βαθμών από το δεύτερο ΑΟ Χανίων και δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος να είμαστε και μαθηματικά πρωταθλητές:
Image

Ντελίριο ενθουσιασμού! Οι εκδηλώσεις διοίκησης και φιλάθλων προς το πρόσωπό μου με συγκινούν:
Image

Οι στιγμές είναι πραγματικά μοναδικές. Δύο ανταποκριτές αθλητικών εφημερίδων πλησιάζουν και με ρωτούν σχετικά με το μέλλον μου στον Ατρόμητο:
Image

Η στιγμή δεν είναι κατάλληλη για πολλές δηλώσεις, αλλά η αλήθεια είναι πως μαζί με τη Ririka έχουμε πάρει τις τελευταίες μέρες κάποιες κοινές αποφάσεις για την επόμενη χρονιά. Και ο Ατρόμητος δεν συμπεριλαμβάνεται στα σχέδιά μας αυτά...

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
Last edited by riris on Thu Oct 18, 2007 9:55 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ποτε δεν ειναι αργα...... :yea:
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

16. Αποχώρηση και επιστροφή...
(Συνοπτικό ημερολόγιο 2008-2012)

17.5.2008: Υποβάλλω παραίτηση από την τεχνική ηγεσία του Ατρόμητου. Έχει αρχίσει να με κουράζει η μιζέρια των 600 ευρώ το μήνα και τα άσχημα οικονομικά. Έτσι, μιας και το πρότεινε πρώτη η Ririka, αποφασίσαμε να φύγουμε για Αγγλία και να ζήσουμε μαζί εκεί. Εκείνη θα ξεκινήσει μεταπτυχιακό κι εγώ θα αναζητήσω προπονητική δουλειά εκεί, στα παλιά γνώριμα λημέρια.

2008-09, 2009-10, 2010-11: Εγκατάσταση στο York. Εργάζομαι σαν βοηθός προπονητή ή προπονητής των μικρών ομάδων σε διάφορες ομάδες του Yorkshire: Halifax Town, Harrogate Town, York City. H Ririka στο πανεπιστήμιο και αργότερα δουλειά σε σχολείο.

Χριστούγεννα 2011: Η Ririka με πιέζει να γυρίσουμε στην Ελλάδα. Ξεκινώ την αναζήτηση εργασίας.

22.2.2012: Υπογράφω συμβόλαιο με τον Άγιαξ (όχι του Άμστερνταμ :-)) της Σαλαμίνας, ομάδα της Ε2. Μετά από 30 αγώνες, η ομάδα βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 47 βαθμούς, έξι βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Χαραυγιακό. Η κατάσταση είναι αρκετά ρευστή καθώς μόλις 9 βαθμοί χωρίζουν τον πρώτο με τον δέκατο της βαθμολογίας (κλικ εδώ για τη βαθμολογία) Ο πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο της ομάδας είναι ικανοποιημένοι με μιά καλή θέση στην τελική βαθμολογία, αλλά ο δικός μου, ατομικός, στόχος είναι η άνοδος. Εξάλλου, η ομάδα έχει καλό έμψυχο υλικό και δεν αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα.

12.5.2012: Μετά από νίκη στον τελικό των playoff με τον Πέλοπα, κερδίζουμε την άνοδο στην Ε1. Παίκτες και διοίκηση μου πλέκουν το εγκώμιο. Η τελική βαθμολογία του νοτίου ομίλου της Ε2:
Image

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

17. Συνοπτική πορεία της αγωνιστικής περιόδου 2012-13

Η χρονιά ξεκινά με το Διοικητικό Συμβούλιο να θέτει σαν στόχο την παραμονή στην Ε1. Οι προβλέψεις μας θέλουν να τερματίζουμε στην 20η θέση, ακριβώς πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού (υποβιβάζονται οι 4 τελευταίοι, δηλαδή όσοι τερματίσουν στις θέσεις 21-24 του βαθμολογικού πίνακα). Θεωρώ πως οι ομάδες έχει δυνατότητες για μιά πολύ καλύτερη πορεία. Σε συνδυασμό με τον βοηθό προπονητή προσπαθώ να εντοπίσω (όχι ιδιαίτερα ακριβούς) παίκτες που θα ενισχύσουν την ομάδα και θα καλύψουν τυχόν αδυναμίες σε συγκεκριμένες θέσεις (το σύστημα που παίζω είναι πάντα 4-4-2 με τους πλάγιους να προωθούνται).

Η ομάδα ξεκινά τις υποχρεώσεις της σχετικά καλά. Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα είναι αποτελεσματική: παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει. Από τις πρώτες αγωνιστικές δεν φαίνεται να ξεχωρίζει κάποια ομάδα: κατά τα φαινόμενα, αρκετές ομάδες θα διεκδικήσουν τις προνομιούχες θέσεις για την άνοδο στη Δ'Εθνική. Ένα σερί 11 νικών και 1 μόνο ήττας σε 12 παιγνίδια μεταξύ 20ης και 31ης αγωνιστικής (25.11.2012 έως 10.2.2013) μας φέρνουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, θέση που θα διατηρήσουμε αδιάκοπα μέχρι το τέλος, πετυχαίνοντας 7 νίκες 7 ισοπαλίες και 1 ήττα μεταξύ 32ης και 46ης αγωνιστικής. Η επισφράγιση του τίτλου του πρωταθλητή τον Απρίλιο 2013 θα μου δώσει και τον τίτλο του πιό πετυχημένου προπονητή του μήνα για την Ε1 και τελικά και τον τίτλο του μάνατζερ της χρονιάς: το προφίλ μου πιά γράφει 'talented manager'. Φυσικά, μετά από την τεράστια επιτυχία της ομάδας και την (απροσδόκητη για διοίκηση και φιλάθλους) κατάκτηση του πρωταθλήματος έρχεται και η ανανέωση του συμβολαίου μου για 4 χρόνια. Η καλή πορεία της ομάδας έχει γεμίσει τα ταμεία: η χρονιά έκλεισε με πάνω από 550 χιλιάδες ευρώ κέρδος, γεγονός που σημαίνει πως θα υπάρξουν και αρκετά χρήματα για μεταγραφές (αλλά και για σταδιακή βελτίωση των προπονητικών εγκαταστάσεων, την οποία ζητώ από τη Διοίκηση κάθε φορά που βλέπω πως υπάρχουν αρκετά χρήματα).

Η τελική βαθμολογία της Ε1 κατηγορίας:
Image

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
br.xristos
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Mon Oct 15, 2007 11:57 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μπορεις να ανεβασεις την database για να το παιξουμε κι εμεις τα σπαει...
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

br.xristos wrote:φιλε μπορεις να ανεβασεις την database για να το παιξουμε κι εμεις τα σπαει...
H database υπάρχει ήδη σε λινκ που αναφέρεται εδώ (δες το μήνυμα με ημερομηνία 26 Αυγούστου 2007)

Στο λινκ που δίνεται εδώ υπάρχει μιά άλλη database με Α'Β'Γ' Εθνική, βασισμένη στο Βελγικό πρωτάθλημα
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

18. Αγωνιστική περίοδος 2013-14: ένας ακόμη τίτλος πρωταθλητή!

13.4.2014: Μόλις έχει τελειώσει ο αγώνας με το Βισαλτιακό Νιγρίτας και με τη νίκη μας εξασφαλίζουμε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή της Δ'Εθνικής, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος. Οι φίλαθλοι της ομάδας πίνουν νερό στο όνομά μου. Με θεωρούν σαν ένα από τους καλύτερους προπονητές στην πιάτσα! :-)
Image

Η φετινή σεζόν ήταν επανάληψη της περυσινής. Αρχικά, ο στόχος της ομάδας ήταν η παραμονή στην κατηγορία. Οι προβλέψεις μας έβλεπαν στη 19η θέση, λίγο πιό πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού. Διαψεύδοντας τους πάντες, με μεθοδική δουλειά, φτάσαμε στην πρώτη θέση. Θα έλεγα, ίσως, με σχετικά μεγαλύτερη ευκολία από πέρυσι.

Βέβαια τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Σε ορισμένες θέσεις θα χρειαστεί ενίσχυση της ομάδας. Χρειαζόμαστε σίγουρα δύο καλούς πλάγιους μπακ (δεξί και αριστερό), έναν καλό μέσο και ίσως κι έναν καλό κεντρικό αμυντικό. Η ομάδα δεν είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση, καθώς έχει πλεόνασμα περίπου 2 εκατομμύρια ευρώ. Όμως υπάρχει ήδη πίεση από τη Διοίκηση για συγκράτηση των εξόδων για μισθούς. Επιπλέον θα ήταν καλό να μπουν κάποια χρήματα στην άκρη έτσι ώστε μελλοντικά να γίνει επέκταση του γηπέδου. Η χωρητικότητά του αυτή τη στιγμή είναι μόνο 1500 θεατές και ήταν σχεδόν πλήρες σε όλα τα παιγνίδια που παίξαμε στην έδρα μας φέτος (μέσος όρος 1445 θεατές ανά αγώνα). Σίγουρα στη Γ' Εθνική θα έχουμε τη δυνατότητα να προσελκύσουμε περισσότερους φιλάθλους και να αυξήσουμε και τις εισπράξεις. Για να δούμε. Η επόμενη χρονιά προβλέπεται ενδιαφέρουσα!

Για την ιστορία, η τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος Δ' Εθνικής 2013-14. Τελικός απολογισμός, 28 νίκες, 11 ισοπαλίες, 7 ήττες, όπως ακριβώς και πέρυσι!
Image

Μετά από όλα αυτά, περιττό να σας πω πως πήρα τον τίτλο του μάνατζερ της χρονιάς για τη Δ' Εθνική! Θα μπορούσε να ήταν κάποιος άλλος; ;-)

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

19. Αγωνιστική περίοδος 2014-15: μία ακόμη άνοδος κατηγορίας! (τέταρτη σε 4 χρόνια)

23.5.2015:

Ναι, κυρίες και κύριοι (όσοι δηλαδή έχετε απομείνει σε αυτό το φόρουμ). Μόλις τελείωσε ο τελικός των play-off για την άνοδο, και με την (άνετη) νίκη μας επί του ΠΑΟ Βάρδας με 2-0 πανηγυρίζουμε την άνοδο στη Β' Εθνική! Τέταρτη άνοδος σε 4 χρόνια: απίστευτο, χρησιμοποιώντας το χαρακτηρισμό του Διοικητικού Συμβουλίου της ομάδας:
Image

Ήταν ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα. Η αποχώρηση κάποιων από τους παλιούς παίκτες (μεταξύ τους και δύο ταλαντούχοι νέοι παίκτες των οποίων η πώληση - με παρέμβαση του προέδρου - απέφερε περίπου 2 εκατομμύρια ευρώ στο ταμείο της ομάδας) και η προώθηση νέων (μέσος όρος ηλικίας της ομάδας τα 20 χρόνια: ο μεγαλύτερος παίκτης ήταν γεννημένος 10.2.1990, δηλαδή ούτε 25 χρονών στην αρχή του πρωταθλήματος!) είχαν σαν αποτέλεσμα η ομάδα να αργήσει να δέσει μεταξύ της. Έτσι, στις πρώτες 25 αγωνιστικές η ομάδα κινήθηκε μεταξύ 3ης και 11ης θέσης στη βαθμολογία, πετυχαίνοντας συνολικά 13 νίκες, 5 ισοπαλίες, και 7 ήττες. Η νίκη μας την 26η αγωνιστική, στις 30 Δεκεμβρίου 2014 (2-0 το Πολύκαστρο εκτός έδρας), θα είναι γουρλίδικη: θα μας φέρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, θέση στην οποία θα εδραιωθούμε και θα διατηρηθούμε συνέχεια μέχρι το τέλος (πετυχαίνοντας 15 νίκες, 3 ισοπαλίες, και 3 ήττες στους τελευταίους 21 αγώνες), κυνηγώντας, μάταια όμως, τον πρωτοπόρο Αγροτικό Αστέρα και τη 2η Καβάλα, ομάδες που είχαν ξεχωρίσει από νωρίς και πήραν (μάλλον δίκαια θα έλεγα) απευθείας το εισιτήριο της ανόδου στη Β' Εθνική. Στο τέλος, θα ισοβαθμήσουμε στη 2η θέση με την Καβάλα, αλλά θα χάσουμε την απευθείας άνοδο στη διαφορά τερμάτων για 4 γκολ. Είναι ενδιαφέρον πως και στα δύο παιγνίδια πρωταθλήματος όχι μόνο νικήσαμε, αλλά συντρίψαμε την Καβάλα (4-0 στην Καβάλα, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής, σε ένα παιγνίδι που έσπασε το μέχρι τότε αήττητο της Καβάλας, και 6-3 στη Σαλαμίνα στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής σε ένα παιγνίδι που η Καβάλα θα παίξει καταπληκτικό ποδόσφαιρο, θα δημιουργήσει εντυπωσιακές ευκαιρίες, θα προηγηθεί 3-2 στο 68', για να πετύχουμε 4 γκολ στα τελευταία 20 λεπτά και να μετατρέψουμε τη διαγραφόμενη ήττα σε θρίαμβο). Αν δεν ήμασταν άτυχοι στο ντέρμπυ με τον Αγροτικό Αστέρα στη Σαλαμίνα για την 42η αγωνιστική (όπου είχαμε την υπεροχή και περισσότερες ευκαιρίες, για να χάσουμε τελικά 0-1 με τον Αστέρα να πετυχαίνει το γκολ με πέναλτυ στο 90'), θα μπορούσαμε να είμαστε πρωταθλητές. Τέλος πάντων: η αλήθεια είναι πως σε άλλα παιγνίδια μας ευνόησε η τύχη και εξάλλου: "τέλος καλό, όλα καλά"!

Η τελική βαθμολογία της Γ' Εθνικής 2014-15:
Image

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
Last edited by riris on Tue Dec 11, 2007 1:46 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μπράβο ρε μάγκα riri....από ποδοσφαιρικό υλικό, υπάρχουν αρκετοί παίκτες για να ψάξεις, να αγοράσεις κλπ;;;;;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Μπράβο ρε μάγκα riri....από ποδοσφαιρικό υλικό, υπάρχουν αρκετοί παίκτες για να ψάξεις, να αγοράσεις κλπ;;;;;
Καλή ερώτηση. Η απάντηση είναι 'γενικά ναι'. Για κάθε μία από τις 160 playable ελληνικές ομάδες και στις 6 κατηγορίες, το παιγνίδι δημιουργεί 5-6 regens κάθε χρόνο, οπότε προστίθενται κάθε χρονιά περίπου 900 καινούργιοι παίκτες μόνο στις ελληνικές ομάδες (άγνωστο πόσοι regens δημιουργούνται στις εκτός Ελλάδας ομάδας). Φυσικά, πολλοί από τους regens δεν θα έχουν ιδιαίτερη εξέλιξη...

Αυτή τη στιγμή έχω τρεις scouts. Η διοίκηση δεν μου εγκρίνει κάθε προσπάθεια που έχω κάνει να προσλάβω τέταρτο. Επίσης, μέχρι στιγμής, μου επιτρέπουν να κάνω scout από χώρες μόνο σε Ελλάδα, Κύπρο, Μάλτα, Τουρκία, και από regions μόνο σε Southern Europe (αυτό είναι μάλλον ψιλο-bug του παιγνιδιού: νομίζω είναι πιό πιθανό στην πραγματικότητα μιά μικρή ελληνική ομάδα να ψάχνει για Σέρβους, Αλβανούς, Βούλγαρους και λοιπούς Βαλκάνιους, παρά Τούρκους και Μαλτέζους). Έχω τον έναν (και καλύτερο) από τους τρεις scouts να ψάχνει για ταλέντα στο U18 ελληνικό πρωτάθλημα και παίκτες στην Ελλάδα κάτω των 20 ετών, και τους άλλους δύο να ψάχνουν εκτός Ελλάδας, σε Κύπρο, Μάλτα, Τουρκία. Το αποτέλεσμα είναι πως από τους 27 παίκτες της βασικής ομάδας αυτή τη στιγμή (Ιούλιος 2015), οι 16 είναι Έλληνες (κανείς τους δεν προέρχεται από τους regens του Αίαντα: όλους τους έχουμε αγοράσει, ή έμειναν ελεύθεροι, σε μικρή ηλικία από διάφορες ελληνικές ομάδες), 8 είναι Κύπριοι, και 1 είναι Μαλτέζος. Υπάρχουν ακόμη ένας Γάλλος, ο γνωστός Signοrinο, 34 ετών πλέον, ο οποίος μόλις αποδεσμεύθηκε από τον Πανηλειακό (από την ΑEK αποδεσμεύθηκε το καλοκαίρι του 2013, αν και την περίοδο 2012-13 την έβγαλε δανεικός στον Πανσερραϊκό) και υπέγραψε συμβόλαιο στον Αίαντα πριν από λίγες μέρες, και ένας πιτσιρικάς Κροάτης που κάποια στιγμή, άγνωστο πως, τον εντόπισε ένας scout.

Η αλήθεια είναι πως με την άνοδο στη Β' Εθνική θα χρειαστεί μάλλον ενίσχυση με μερικούς πιό έμπειρους παίκτες (κοιτάζω για δανεικούς σε συγκεκριμένες θέσεις: φαντάζομαι πως με 20άρηδες δύσκολα πετυχαίνεται άνοδος στην Α' Εθνική με την πρώτη :-) ). Ακόμη κι έτσι πάντως, αν, την πρώτη χρονιά, παραμείνουμε στην κατηγορία, και δεν φύγουν οι καλύτεροι παίκτες μας για μεγάλες ομάδες, οι προοπτικές είναι καλές. Πάντως, από άποψη ξένων παικτών, η διοίκηση είναι πάντα διατεθειμένη να πληρώσει μόνο για "scouting trips within this region"...
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20. Προετοιμασία για τη Β' Εθνική (επανεμφάνιση μετά από 40 χρόνια!)

Κυριακή 9.8.2015

Ξεκινά το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής σήμερα, με συμμετοχή του Αίαντα για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια (η περίοδος 1974-75 ήταν η τελευταία που ο Αίας συμμετείχε στη Β' Εθνική). Μιά συμμετοχή που ήρθε μετά από εντυπωσιακή πορεία που μέσα σε 4 χρόνια μας ανέβασε 4 κατηγορίες. Είναι ακόμη σαν χθές όταν πρωτοανέλαβα την ομάδα: μόλις τρία χρόνια και τρεις μήνες πριν, Σάββατο 12 Μαΐου 2012, δίναμε το τελευταίο παιγνίδι των play-off στην Ε2 που μας εξασφάλισε την άνοδο.

Κοινή ελπίδα διοίκησης και φιλάθλων, φέτος, είναι να παλέψουμε ηρωικά για να αποφύγουμε τον υποβιβασμό. Δεν έχω αυταπάτες. Ο βασικός στόχος για την χρονιά που ξεκινά είναι η παραμονή στην κατηγορία. Ελπίζω να έχουμε μιά αξιοπρεπή πορεία που θα μας επιτρέψει να κινηθούμε σε μιά ασφαλή απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού, και να μην είμαστε μέχρι τελευταία στιγμή με το άγχος της σωτηρίας. Κάτι καλύτερο, δεν φαίνεται ρεαλιστικό προς το παρόν. Η Β' Εθνική έχει ομάδες με πολλαπλάσιες δυνατότητες από τις δικές μας, από άποψη χρημάτων, εγκαταστάσεων, προσέλκυσης καλών παικτών, κλπ. Ο επόμενος πίνακας είναι ενδεικτικός:
Image

Οι προβλέψεις μας θέλουν να τερματίζουμε 24οι, αλλά έχω συνηθίσει πιά να μην δίνω και πολύ σημασία σε τέτοιου είδους προβλέψεις που γίνονται στην αρχή του καλοκαιριού. Από τις ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις του πίνακα, το γεγονός πως έχουμε, μακράν, την πιό νεανική ομάδα: μέσος όρος ηλικίας τα 20 έτη, όταν η αμέσως επόμενη ομάδα της κατηγορίας είναι στα 24 έτη. Αποτέλεσμα της σημασίας που έχω δώσει τα τελευταία χρόνια στην προσέλκυση ταλαντούχων πιτσιρικάδων, αρκετούς από τους οποίους έχω προωθήσει στην βασική ενδεκάδα. Αυτή τη στιγμή, θα τολμούσα να πω πως έχουμε μία από τις καλύτερες U18 ομάδες στην Ελλάδα. Τον περασμένο μήνα, στα φιλικά προετοιμασίας, η κάτω των 18 ομάδα μας, συνέτριψε τους κάτω των 18 του Ολυμπιακού με 5-0 και τους κάτω των 18 του Παναθηναϊκού με 7-1· δεν είναι μικρό πράγμα!

Φυσικά, οι πιτσιρικάδες μπορεί να έχουν μέλλον, αλλά χρειάζεται και εμπειρία για μία καλή πορεία στη Β' Εθνική. Εξακολουθώ να ψάχνω 3-4 έμπειρους παίκτες που θα ήταν διατεθειμένοι να έρθουν στον Αίαντα, με προτεραιότητα στην αριστερή πλευρά και στο κέντρο της άμυνας. Ελπίζω μέχρι τέλους της μεταγραφικής περιόδου, στις επόμενες 3 εβδομάδες να καταφέρουμε κάτι. Η αλήθεια είναι πως οι καλοί παίκτες αντιμετωπίζουν τον Αίαντα με μεγάλη επιφύλαξη, κι έτσι οι προσφορές μας τελικά πέφτουν στο κενό. Σίγουρα, δεν είμαστε το μεγάλο όνομα στην κατηγορία· στο χέρι μας όμως είναι να το πετύχουμε και να τους κάνουμε όλους να μιλούν για μας. Και φιλοδοξώ να το πετύχουμε, και σύντομα κιόλας!

Καλή μας τύχη λοιπόν!

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

21. Μιά δελεαστική πρόταση

Μόλις έλαβα μιά απρόσμενη, αλλά συνάμα εξαιρετικά δελεαστική πρόταση: :o
Image

Οι φήμες πως κάτι παιζόταν είχαν ήδη ξεκινήσει από χτές, όταν ο Tζίγγερ, μετά από την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Πανσερραϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ προχώρησε στην απόλυση του προπονητή Kωφίδη:
Image

Πώς μπορεί να αρνηθεί κάποιος μιά τέτοια πρόταση; 1500 ευρώ το μηνιάτικο στον Αίαντα, 21500 η πρόταση του Παναθηναϊκού· 290 χιλιάδες ευρώ ο μηνιαίος προϋπολογισμός για μισθούς στον Αίαντα, πάνω από 3 εκατομμύρια η πρόταση του Παναθηναϊκού. Μαζί και η πρόκληση της θέσης του προπονητή σε μιά κορυφαία ελληνική ομάδα, ακόμη και αν αυτή, μέχρι στιγμής φέτος, πραγματοποιεί μιά άσχημη πορεία:
Image

Η πρόταση έρχεται σε αναγνώριση της καθοριστικής συμβολής μου στην εκπληκτική πορεία του Αίαντα, μέχρι στιγμής, στο φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Διαψεύδοντας κάθε πρόβλεψη, μετά από 19 αγώνες είμαστε στην κορυφή της βαθμολογίας, μοναδική αήττητη ομάδα σε όλες τις κατηγορίες:
Image

Στο μεταξύ, ο Tζίγγερ δίνει διορία μιάς εβδομάδας να απαντήσω. Δε λέω, όσο και να θέλω να δω τον Αίαντα να κερδίζει την άνοδο, πώς μπορώ να αρνηθώ μιά τέτοια πρόταση; :-D

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
User avatar
aris1983
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Tue Jun 26, 2007 9:03 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Atletico Mad.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οχι ρε φιλε.
Μετα απο τοση προσπαθεια να ανεβεις κατηγοριες....και τωρα που
φαινεται οτι θα κανεις το μπαμ να φυγεις!!!

Ανεβασε την ομαδα και μετα αποφασισε τι θα κανεις.
Σκεψου και ποσα λεφτα θα παρεις απο την ανοδο....
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”