Ενα ελληνικό πρωτάθλημα διαφορετικό από τα άλλα!

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
gera
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 627
Joined: Fri Oct 20, 2006 10:13 am
Location: Πεύκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχεις αλλάξει τα ονοματα των ομάδων? Δηλαδή οι regen που βγαινουν ειναι κυρίως Αγγλοι ή Ελληνες?
υπογραφή "Πρίφτης"

"Θα ήθελα να γνωρίσω αυτόν που εφηύρε το σεξ για να δω πάνω σε τί εργάζεται αυτόν τον καιρό."
User avatar
Stonecity3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2460
Joined: Tue Nov 07, 2006 1:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αιολικός,Ολυμπιακός, Ατλέντικο
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Βλέπω τον Άρη Πετρούπολης στο FM.! :snif: :snif:
Τον Αιολικό γιατί τον άφησες στην γ? :evil: :-P

Περιμένουμε με ανυπομονησία την db και την ιστορία σου! :wink:
http://west-dev-team.blogspot.gr/



I always tell the truth. Even when I lie.
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

6. Καλοκαίρι 2006: Προετοιμασία για το πρωτάθλημα

12.8.2006, βράδυ

Αύριο είναι μια σημαντική μέρα... Όχι επειδή ο μήνας έχει 13. Αύριο δίνουμε τον πρώτο αγώνα στο πρωτάθλημα, με την Αθηναΐδα στο Ρέντη... που είναι και ο πρώτος επίσημος αγώνας μου στην καριέρα μου σαν προπονητής!

Πότε πέρασε ο καιρός... Είμαι μόλις 6 εβδομάδες στην Ελλάδα και αισθάνομαι σαν να έχουν περάσει μήνες, ακόμη και χρόνια, από τότε που έφυγα από την Αγγλία. Οι άνθρωποι του Ατρόμητου (πρόεδρος, διοίκηση, φίλαθλοι), παρά την άσχημη οικονομική κατάσταση της ομάδας, με έχουν κυριολεκτικά αγκαλιάσει και με φροντίζουν σαν να με ξέρουν χρόνια. Βέβαια κι εγώ δεν έχω σταματήσει να αγωνίζομαι για την ομάδα...

Έγιναν πολλά αυτές τις 6 εβδομάδες. Χάρηκα από το γεγονός πως ενισχύσαμε το προπονητικό τιμ με έναν αξιόλογο βοηθό προπονητή, με μεγάλη εμπειρία σαν assistant manager στον ΠΑΟΚ. Τι τον έκανε να κατέβει στον Πειραιά στα 55 του ακόμη δεν κατάλαβα, αν και κάποιος μου είπε πως υπάρχουν προσωπικοί λόγοι... Όπως κι αν έχει, ο κυρ-Μπάμπης είναι το δεξί μου χέρι... Επίσης, παρά το ότι η σύσταση της διοίκησης ήταν να μην υπάρχουν πάνω απο δύο γυμναστές, τελικά τους κατάφερα και προσλάβαμε άλλους δύο αξιολογότατους γυμναστές: ο ένας έχει εμπειρία στον Ατρόμητο της Αθήνας, ο άλλος ήταν για πολλά χρόνια παίκτης στα Χανιά και στη Δόξα Δράμας και μόλις τώρα ξεκινά την προπονητική του καρίερα. Βέβαια, μέχρι να τους βρούμε, φάγαμε πόρτα από πολλούς άλλους: "it would take a large contract offer to consider agreeing terms" ήταν η στερεότυπη απάντηση...

Στις 14 Ιουλίου η Διοίκηση απάντησε στην πρότασή μου για parent club και μου έδωσε δυνατότητα επιλογής μεταξύ δύο ομάδων: Ολυμπιακός Πειραιά ή Αλεξάνδρεια. Στην αρχή νόμιζα πως πρόκειτο για την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου - "τι να τους κάνω τους Αιγύπτιους, πλάκα μου κάνετε;". Ο πρόεδρος γέλασε με την ασχετοσύνη μου: η Αλεξάνδρεια είναι πόλη στη Βόρεια Ελλάδα με ομάδα στην Ε1... Ρεζίλι έγινα... Τέλος πάντων, ό,τι κι αν είναι, πώς να μην επιλέξει κάποιος τον Ολυμπιακό; Εξάλλου οι δεσμοί μεταξύ των δύο ομάδων είναι πολλοί... Η συμφωνία ανακοινώθηκε την ίδια μέρα:
Image
Μετά τη συμφωνία, έκανα πρόταση σε τρεις παίκτες της αναπληρωματικής ομάδας του Ολυμπιακού να έρθουν σαν δανεικοί στον Ατρόμητο. Αν και η διοίκηση του Ολυμπιακού δέχτηκε την πρόταση, και οι τρεις παίκτες την απέρριψαν πανηγυρικά. Έτσι αναγκάστηκα να ψάξω αλλού. Κατάφερα να εξασφαλίσω 3 παίκτες σαν δανεικούς για όλη τη χρονιά. Ο τέταρτος αρχικά ακυρώθηκε απο τη Διοίκηση: "The Atromitos Peiraia board have cancelled the transfer of Giorgos Anthoulis after announcing that the player's wages would break their current wage budget"... Κάνω νέα προσφορά στον Εθνικό να μας δώσει τον Ανθούλη χωρίς να συμβάλλουμε στην πληρωμή των μισθών του παίκτη και δέχονται - ας είναι καλά οι γείτονες Πειραιώτες! Στο μεταξύ οι scouters μας δεν βρίσκουν κανένα παίκτη ελεύθερο που να είναι διατεθειμένος να έρθει στον Ατρόμητο, οπότε για να καλύψω κενά, δίνω συμβόλαια σε μερικούς ανενεργούς νέους της ομάδας παρά τη σύσταση του κυρ-Μπάμπη που δεν πιστεύει πως "giving a contract would be worthwhile". Τέλος πάντων, αυτή τη στιγμή έχουμε μια μάχιμη 25άδα αν και ανησυχώ για την άμυνα της ομάδας. Θα ήταν ευχής έργο να ενισχυθούμε με ένα-δυό καλούς αμυντικούς σύντομα... Οι ελλείψεις στην άμυνα φάνηκαν και στα φιλικά προετοιμασίας όπου, αν και γενικά είμαι ικανοποιημένος, δεχτήκαμε πολλά γκολ:
Image

Στο μεταξύ οι bookies μας θεωρούν underdogs για το παιχνίδι με την Αθηναΐδα αύριο: δίνουν 9-4 για νίκη του Ατρόμητου, 9-4 για ισοπαλία, και evens για νίκη της Αθηναΐδας. Είμαι σίγουρος πως μπορούμε να τους διαψεύσουμε...

Στο μεταξύ οι επόμενες δύο εβδομάδες προβλέπονται δύσκολες και θα είναι ένα γερό τεστ για την ομάδα. Θα δώσουμε 6 αγώνες πρωταθλήματος σε 16 μέρες. Έτσι, αμέσως μετά το αυριανό παιχνίδι με την Αθηναΐδα αναχωρούμε για Κρήτη, όπου παίζουμε με τον ΠΑΝΟΜ στις 15 Αυγούστου, και μετά επιστροφή και:
20.8 - Ερμής Κορυδαλλού (εντός)
22.8 - Άρης Πετρούπολης (εκτός)
26.8 - Τερψιθέα (εντός)
28.8 - Χαραυγιακός (εκτός)

Είμαι πάντως αισιόδοξος - κάτι μου λέει πως θα τα πάμε καλά...

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
Last edited by riris on Wed Oct 24, 2007 9:34 am, edited 2 times in total.
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="gera"]Εχεις αλλάξει τα ονοματα των ομάδων? Δηλαδή οι regen που βγαινουν ειναι κυρίως Αγγλοι ή Ελληνες?[/quote]

Η αλλαγή έγινε με swap μεταξύ των αγγλικών και των ελληνικών ομάδων (χρειάστηκε βέβαια να προσθέσω αρκετές ελληνικές ομάδες...). Οι regen έχουν ελληνικά ονόματα αλλά αγγλική υπηκοότητα. Για παράδειγμα, οι παίκτες που δημιούργησε από μόνο του το παιγνίδι στον Ατρόμητο (δεν έχει παίκτες ο Ατρόμητος στο db) έχουν όλοι αγγλική υπηκοότητα (αν και ελληνικά ονόματα). Δεν ισχύει όμως για τους inactive οι οποίοι εξακολουθούν κι έχουν ελληνική υπηκοότητα. Για να μην υπάρχουν διπλές υπηκοότητες, θα έπρεπε να αλλαχτούν όλοι οι υπάρχοντες Έλληνες στο db και να αποκτήσουν αγγλική υπηκοότητα, αλλά δεν ξέρω κανένα εύκολο τρόπο για να γίνει αυτό.

[quote="Stonecity3"]
Τον Αιολικό γιατί τον άφησες στην γ? :evil: :-P
[/quote]

Εμ, αφού τερμάτισε 9ος στη Γ' το 2005-06, εγώ του φταίω; :-P

Πάντως οι προβλέψεις των media για φέτος είναι πως θα τερματίσει 7ος, άρα δεν είναι μακριά από τα play-off ανόδου... :-P
NaftaRAS
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:04 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερή η ιστορία σου, συνέχισε. :victory: :victory: :victory:

Σε παρακαλώ ανέβασε κάπου την ντάταμπεις, θέλω να πάρω τσουλου με τον Ανδρούτσο :yea: :yea: :yea:
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

7. Το πρωτάθλημα αρχίζει

13.8.2006: Ατρόμητος Πειραιά-Αθηναΐδα 1-1

Όσα χρόνια κι αν περάσουν, πώς να ξεχάσω το πρώτο μου παιχνίδι σαν προπονητής; Κυριακή 13 Αυγούστου, ώρα 15:00, στο Δημοτικό του Ρέντη. Ατρόμητος Πειραιά-Αθηναΐδα. Ο καιρός φέρνει προς καταιγίδα, η θερμοκρασία χαμηλή για Αύγουστο μήνα...

Πρώτο επίσημο παιγνίδι της νέας περιόδου και αν εξαιρέσουμε την απουσία λόγω τραυματισμού του καλύτερου επιθετικού μας (Φέξης, δανεικός από Προοδευτική) και το μικροτραυματισμό του Ανθούλη (δανεικός από τον Εθνικό, τον αναφέραμε παραπάνω) που όμως του επιτρέπει να ξεκινήσει το παιχνίδι, παρατάσσουμε ό,τι καλύτερο έχουμε.
Image

O αγώνας ξεκινά μοιρασμένος. Στο 4ο λεπτό έχουμε μια καλή ευκαιρία - η κεφαλιά όμως του Σκρέκα περνά πάνω από τα δοκάρια... Ακολουθεί μιά καλή προσπάθεια από την Αθηναΐδα και στο 25' οι αντίπαλοι κάνουν το 0-1 μετά από ολιγωρία του δεξιού αμυντικού μας... Θα ακολουθήσουν δύο καλές ευκαιρίες για τον Ατρόμητο μέχρι να λήξει το ημίχρονο, χωρίς αποτέλεσμα... Το μήνυμα του σχολιαστή στο ημίχρονο είναι πως "Atromitos Peiraia are unfortunate to go in behind"... Η αλήθεια είναι πως έχουμε την κατοχή της μπάλλας αλλά μόνο 3 προσπάθειες για γκολ και καμία on target...

Επιστρέφουμε στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές, και στο 48ο λεπτό κερδίζουμε φάουλ λίγο έξω από το κέντρο της περιοχής. Ο Γιώργος Ανδρούτσος (ένας από τους ανενεργούς παίκτες στους οποίους έκανα συμβόλαιο παρά την αντίθετη γνώμη του βοηθού μου του κυρ-Μπάμπη) με μια υποδειγματική εκτέλεση στέλνει την μπάλλα στα δίκτυα: 1-1. Έξαλλοι πανηγυρισμοί, αισθάνομαι δικαιωμένος για την επιλογή του Ανδρούτσου... Στη συνέχεια, η υπεροχή μας στο δεύτερο ημίχρονο θα παραμείνει άκαρπη και ο αγώνας θα λήξει τελικά 1-1, με τον σχολιαστή να παρατηρεί πως "Atromitos Peiraia might feel they should have won this". Πράγματι - αν και η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι ικανοποιημένος: παίξαμε γενικά καλά και αποφύγαμε τα χειρότερα σε ένα παιγνίδι που ο αντίπαλος ήταν φαβορί.

15.8.2006: ΠΑΝΟΜ-Ατρόμητος Πειραιά 0-0

Αντιστροφή της εικόνας του προηγούμενου παιχνιδιού ήταν το παιγνίδι στα Μάλια, με τον ΠΑΝΟΜ να έχει άκαρπη υπεροχή χωρίς όμως να χάσει εντυπωσιακές ευκαιρίες. Εξαιρετικό αποτέλεσμα, αν σκεφτεί κανείς πως ο ΠΑΝΟΜ είναι φαβορί για την πρώτη θέση στο Νότιο Όμιλο της Ε2 και οι bookies έδιναν τη νίκη του ΠΑΝΟΜ πριν τον αγώνα 1-4, την ισοπαλία 4-1 και τη νίκη μας 9-1. Το ηθικό των παικτών ανεβαίνει στα ύψη.

17.8.2006: Η Διοίκηση μπλοκάρει την υπογραφή δύο ξέμπαρκων Άγγλων που εντόπισαν οι scouters μας ανακοινώνοντας πως οι μισθοί τους "would break their current wage budget". Το οποίο wage budget είναι 8473 ευρώ το μήνα ενώ το σύνολο των τρέχοντων μισθών ανά μήνα είναι 9883 ευρώ. Προβλέπω πως το οικονομικό θα μας γίνει βραχνάς...

20.8.2006: Ατρόμητος Πειραιά - Ερμής Κορυδαλλού 1-2

Ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι και ξανά οι bookies θεωρούν τους αντιπάλους μας φαβορί (4-7 νίκη του Ερμή, 4-1 νίκη του Ατρόμητου). Ο Ερμής φαίνεται δυνατή ομάδα: έρχεται με δύο νίκες στα δύο πρώτα παιχνίδια. Ο αγώνας ξεκινά με το χειρότερο τρόπο: πέναλτυ στο 2ο λεπτό και 0-1. Στο πρώτο ημίχρονο ψαχνόμαστε. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινάμε καλύτερα, ισοφαρίζουμε στο 67' αλλά στο 76' γίνεται το 1-2. Παρά την εντολή μου για φουλ επίθεση στη συνέχεια, το αποτέλεσμα δεν θα αλλάξει.

22.8.2006: Άρης Πετρούπολης - Ατρόμητος Πειραιά 2-2

Ένα ακόμη παιχνίδι που οι bookies μας έχουν ξωφλημένους (1-2 νίκη του Άρη, 13-5 ισοπαλία, 9-2 νίκη του Ατρόμητου). Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Άρη που προηγείται με 1-0 στο 32'. Ανατροπή της εικόνας και του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Σκρέκα στο 51' και στο 60' αλλά θα ισοφαριστούμε στο 70' με ένα γκολ που μετά τον αγώνα θα σχολιαστεί σαν οφσάιντ. Το τέλος του παιχνιδιού βρίσκει τους παίκτες μου εξαιρετικά καταπονημένους... Στη βαθμολογία, είμαστε μόλις 15οι και χωρίς νίκη, αλλά η αλήθεια είναι πως έχουμε παίξει δύσκολα παιγνίδια (με τον 1ο Ερμή που σήμερα έκανε το 4 στα 4, την 3η Αθηναΐδα, τον 4ο Άρη και τον 7ο ΠΑΝΟΜ). Για να δούμε...

26.8.2006: Ατρόμητος Πειραιά - Τερψιθέα 3-2

Επιτέλους νίκη! Εναντίον ενός δυνατού αντιπάλου που δεν είχε ήττα μέχρι σήμερα, και μετά από πολύ καλή εμφάνιση με δύο γκολ του εξαιρετικού Διονύση Φέξη (είπαμε, δανεικός από την Προοδευτική). Όπως έκλεισε και ο σχολιαστής την περιγραφή, "Atromitos Peiraia showed they are no pushovers".

28.8.2006: Χαραυγιακός - Ατρόμητος Πειραιά 2-0

Δεύτερο παιχνίδι σε 3 μέρες και η κούραση ήταν εμφανής. Ισα που αντέξαμε στο πρώτο ημίχρονο και κρατήσαμε το 0-0. Ευτυχώς έχουμε 6 μέρες καιρό μέχρι το επόμενο παιχνίδι: ευκαιρία να αποκτήσουν δυνάμεις οι παίκτες!

Στο μεταξύ, στη βαθμολογία έχουμε πέσει στη 17η θέση με 6 βαθμούς. Απέχουμε μόλις 3 βαθμούς από τη ζώνη υποβιβασμού (20η θέση), και 5 από την 5η θέση που οδηγεί στα play-off. Προηγείται πάντα ο Ερμής με 16 βαθμούς και ακολουθούν Αστέρας Ρεθύμνου (14), Ολυμπιακός Λουτρακίου (13), ΑΕ Χανιά, Χαραυγιακός, Άρης (11), Αθηναΐδα (10), και μετά... το χάος!

Ακόμη είναι νωρίς φυσικά, αλλά με μικρή ενίσχυση λογικά δεν θα πρέπει να έχουμε δυσκολία να πετύχουμε το στόχο "safe mid-table position". Προς το παρόν όμως προέχει να απομακρυνθούμε από τη ζώνη του υποβιβασμού, μην μπλέξουμε σε περιπέτειες...

(συνεχίζεται)

[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
Last edited by riris on Wed Oct 24, 2007 9:35 am, edited 2 times in total.
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χαρη μονο, ο Μακεδονικος που ειναι στην Ε1 που εδρευει? Γιατι εχω βασιμες υποψιες οτι ειναι το χωριο μου. :cry:
There are some who call me...Tim?
nikosd
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 261
Joined: Mon Oct 09, 2006 12:06 am
Football Manager της ομάδας: Sporting Lisbon
Αγαπημένη Ομάδα: Peterborough
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εισαι απιστευτος φιλε...Μπραβο!! Παλι καλα που δεν πηρς και τον Φοινικα να κανεις πορεια...Καλη συνεχεια!
MarcosG
National Manager
National Manager
Posts: 7978
Joined: Thu Dec 21, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός Liverpool Barcelona
facebook προφίλ: markos.galerakis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια φίλε μου,Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Η δουλειά :notworthy:
Υγ:Πάμε ρε Αστέρα Ρεθύμνου,ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ!!!
User avatar
paokkerkir
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3894
Joined: Sun Jun 13, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Cesena
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: paokkerkir
Location: Malta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερή ιστορία, μπράβο!

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις κάπου την db?
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

8. Σεπτέμβρης 2006: 3+1 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα: not bad :)

Κυριακή 1.10.2006, απόγευμα

Image

Είμαι χαρούμενος! Σήμερα, για πρώτη φορά, στη μηνιαία του αναφορά, το Διοικητικό Συμβούλιο μου ανακοίνωσε και επίσημα πως "they are pleased with my performance as manager". Η ανακοίνωση συνδυάστηκε και με αναφορά στο ότι η ομάδα (για πρώτη φορά από τότε που ανέλαβα) είχε κέρδος τον περασμένο μήνα. Το κέρδος αυτό οφείλεται ουσιαστικά στο χρηματικό έπαθλο των 5500 ευρώ που εισπράξαμε για τη νίκη μας, χθες, στον πρώτο μας φετινό αγώνα για το κύπελλο, στα πλαίσια του δεύτερου προκριματικού γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας, ε, συγγνώμη, Ελλάδας ήθελα να πω...

Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο της Νήαρ Ηστ στην Καισαριανή, δίπλα στο κλειστό (παλιό γήπεδο του Εθνικού Αστέρα, εδώ από το google earth), και παίξαμε ενάντια στο ΓΣ Καισαριανής. Κερδίσαμε 4-2, αφού προηγηθήκαμε με 3-0 και 4-1 (3-1 στο ημίχρονο). Οι σχολιαστές ανέφεραν πως είχαμε την τύχη με το μέρος μας, αλλά τόσα ξέρουν τόσα λένε: νομίζω πως απλά ήμασταν πιο αποτελεσματικοί και πιο συγκροτημένοι σαν ομάδα, παρά το γεγονός πως προτίμησα να ξεκουράσω αρκετούς βασικούς παίκτες μας. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά. Εκείνο που μετράει είναι η νίκη και η πρόκριση, ειδικά όταν βλέπω στα αποτελέσματα πως από τις 16 ομάδες του ομίλου μας που έπαιξαν με ομάδες μικρότερων κατηγοριών μόνο 3 κέρδισαν και προκρίθηκαν (εμείς, το Κιάτο και το Λουτράκι): 5 έφεραν ισοπαλία και θα παίξουν επαναληπτικό παιγνίδι, και 8 έχασαν και αποκλείστηκαν. Είναι κοινοτυπία να το γράψω, αλλά οι αγώνες κυπέλλου κρύβουν πάντα εκπλήξεις...

Στο πρωτάθλημα, μετά από 11 αγώνες, είμαστε στην 11η θέση με 16 βαθμούς. Απέχουμε 6 βαθμούς από την κορυφή (όπου ισοβαθμούν με 22 βαθμούς ο Ολυμπιακός Λουτρακίου και ο Ερμής Κορυδαλλού), 7 βαθμούς από τη ζώνη υποβιβασμού και μόλις 3 βαθμούς από τον 5ο που παίζει στα play-off ανόδου. Το ότι εχουμε βγάλει σχετικά δύσκολο πρόγραμμα φαίνεται από το ότι έχουμε παίξει με 7 από τις 10 ομάδες που είναι πάνω από μας και μόνο 4 από τις 11 ομάδες που έχουν λιγότερους βαθμούς από μας:
Image

Το μήνα που πέρασε, παίξαμε πέντε παιγνίδια από τα οποία κερδίσαμε τα τρία. Έχουμε και λέμε:

3.9.2006: Ατρόμητος Πειραιά - Γλυκά Νερά 1-0
10.9.2006: Σαρωνικός - Ατρόμητος Πειραιά 3-4
13.9.2006: Ατρόμητος Πειραιά - ΑΠΟ Χίος 1-1
17.9.2006: Αστέρας Αμαλιάδας - Ατρόμητος Πειραιά 4-1
24.9.2006: Ατρόμητος Πειραιά - Τυμπάκι 2-1

Και στα τρία παιγνίδια που νικήσαμε, η νίκη ήρθε πολύ πιο εύκολα απ'ο,τι δείχνει το τελικό σκορ. Στο παιγνίδι με τη Χίο, απλά δεν παίξαμε καλά. Στην Αμαλιάδα, μας πήραν και τα σώβρακα. Παρά το γεγονός πως προηγηθήκαμε νωρίς, φάγαμε 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να μπορέσουμε να αντιδράσουμε... Οι αντίπαλοι, απλά ήταν καλύτεροι, ειδικά στο κέντρο και στην επίθεση. Έχουν δε ένα φοβερό 33άχρονο αμυντικό μέσο, με εμπειρία Α'Εθνικής με τον Πανηλειακό παλιότερα, που είμαι βέβαιος πως στο τέλος του πρωταθλήματος θα αναδειχθεί από τους καλύτερους του ομίλου: ήδη μετά από μόλις 11 αγωνιστικές έχει βγει τρεις φορές "Man of the Match". Το ενδιαφέρον ήταν πως πρίν το παιγνίδι με την Αμαλιάδα, οι bookies μας έδιναν ελαφρό προβάδισμα (6-4 νίκη του Ατρόμητου, 13-8 νίκη του Αστέρα Αμαλιάδας). Προβάδισμα στα προγνωστικά είχαμε και στα υπόλοιπα τέσσερα παιγνίδια που δώσαμε το Σεπτέμβρη στο πρωτάθλημα, αλλά δεν διαψεύσαμε τους bookies στα 3 από αυτά...

Το βασικό πρόβλημα της ομάδας εξακολουθεί και παραμένει η άμυνα... Όπως φαίνεται και στη βαθμολογία έχουμε τη δεύτερη χειρότερη άμυνα στον όμιλό μας. Εδώ και μερικές εβδομάδες, έχω ήδη δώσει στους αμυντικούς ειδικό πρόγραμμα προπόνησης με στόχο να βελτιώσει τα αμυντικά τους χαρακτηριστικά. Επίσης, κατάφερα μερικούς αμυντικούς που είχαν part-time συμβόλαια να τους πείσω να υπογράψουν full-time συμβόλαια. Στο μεταξύ, οι scouters ψάχνουν για ελεύθερους παίκτες - μερικοί που βρήκαν και φαίνονταν αξιόλογοι δεν μας καταδέχτηκαν τελικά. Η αλήθεια είναι πως και να δεχτούν αυτοί, πολύ φοβάμαι πως η μεταγραφή τους θα ακυρωθεί από το Δ.Σ.: "It is the board's decision that due to the club's current wage bill situation, future transfers into the club will be cancelled". Θα δούμε... Πιστεύω πως με γερή άμυνα θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε άνετα θέση στα play-off ανόδου. Φυσικά είμαστε στην αρχή ακόμη και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο: οι προσπάθειές μου για βελτίωση των αμυντικών μας ικανοτήτων μπορεί να αποδώσουν καρπούς στη συνέχεια του πρωταθλήματος...

(συνεχίζεται)

ΥΓ: Ο Μακεδονικός που παίζει στο βόρειο όμιλο της Ε2 είναι ο γνωστός Μακεδονικός (http://www.makedonikos.com) που υπάρχει ήδη στη db του παιγνιδιού... :-)
Σε σχέση με την db: τεστάρω κάποιες μικροαλλαγές (που δημιούργησαν προβλήματα) και όταν σιγουρευτώ πως δεν κρασάρει θα την ανεβάσω! Αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση για το που να ποστάρω κάποια σχόλια για τις αλλαγές, let me know!


[Disclaimer: Η ιστορία αυτή είναι φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία]
Last edited by riris on Wed Oct 24, 2007 9:36 am, edited 3 times in total.
User avatar
phidias
Backup
Backup
Posts: 816
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:29 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ καλή ιστορία! Συνέχισε ετσι!
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13!

Οι αναλύσεις του Αλέφαντου με τα σουμπουτέο στο τηλεάστυ μας μαθαίνουν ποδόσφαιρο
User avatar
Stonecity3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2460
Joined: Tue Nov 07, 2006 1:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αιολικός,Ολυμπιακός, Ατλέντικο
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="riris"]
22.8.2006: Άρης Πετρούπολης - Ατρόμητος Πειραιά 2-2
[/quote]

Mπορώ να πω ότι ήμουνα μέσα στο Δημοτικό Στάδιο της Πετρούπολης :D!

Ερώτηση...Κυρίε Ριρή πως σας φάνηκε η Πετρούπολη?
http://west-dev-team.blogspot.gr/



I always tell the truth. Even when I lie.
riris
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Sat May 26, 2007 11:17 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Stonecity3"][quote="riris"]
22.8.2006: Άρης Πετρούπολης - Ατρόμητος Πειραιά 2-2
[/quote]

Mπορώ να πω ότι ήμουνα μέσα
[/quote]
ένας από τους 720 που μας χειροκρότησαν στο τέλος του αγώνα... ;)

[quote="Stonecity3"]
στο Δημοτικό Στάδιο της Πετρούπολης :D!
[/quote] όχι και Δημοτικό Στάδιο... Ολόκληρο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Πετρούπολης! :karta:

[quote="Stonecity3"]
Ερώτηση...Κυρίε Ριρή πως σας φάνηκε η Πετρούπολη?
[/quote]
από ψηλά, κάπως έτσι! :P
User avatar
Stonecity3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2460
Joined: Tue Nov 07, 2006 1:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αιολικός,Ολυμπιακός, Ατλέντικο
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σωστά..(ούτε εγώ δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοια σελίδα)
Ναι ήμουν ένας από τους 720 αν και το γήπεδο χωράει 700 σύμφωνα με την ιστοσελίδα..Καλά πόσοι μπήκαμε τσάμπα? :D
http://west-dev-team.blogspot.gr/



I always tell the truth. Even when I lie.
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”