ΠΑΟ να πάρω τίτλους

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
al3xk
Manager
Manager
Posts: 4332
Joined: Sun Jul 01, 2007 11:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Man Utd,Εργο,Πανναυπλιακος
Location: Στον κοσμο μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1 Ιουλίου 2006

Ο κόσμος πηγαίνει διακοπές, κάνει μπάνια, και τα λοιπά που αρμόζουν σε μια καλοκαιρινή μέρα σαν κι αυτή. Οι δημοσιογράφοι όμως δεν έχουν την ίδια τύχη, αφού έχουν δουλειές με φούντες: Πρέπει να ανακαλύψουν (και να δημοσιεύσουν) την πορεία της υπόθεσης εύρεσης προπονητή στον Παναθηναϊκό.
Μετά την αποτυχημένη καριέρα του Μαλεζάνι, η πρόσληψη του Χανς Μπάκε ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή για άγνωστους λόγους. Οι παπαράτσι ψάχνουν, αλλά η μόνη πληροφορία είναι οτι ο πρόεδρος Γ. Βαρδινογιάννης ψάχνει για ένα γνώστη της ελληνικής πραγματικοτητας.

Το ίδιο μεσημέρι όλοι παρακολουθούν την συνέντευξη τύπου, όπου θα γίνει η παρουσίαση του νέου προπονητή των πρασίνων, με κομμένη την ανάσα. Δίπλα από τον Τζίγκερ, κάθεται ένας νεαρός με σοβαρό πρόσωπο και αρχοντικό ύφος- κανείς δεν ξέρει ποιος είναι. Η ανακοίνωση έχει ως εξής:
" Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον 30χρονο προπονητή Άλεξ Κουτσουμπό."
Ο πρόεδρος αμέσως δείχνει προς τον νεαρό: Είναι ο νέος τεχνικός των πρασίνων.

Επειδή ο Τζίγκερ διακρίνει μια παγωμάρα σε όσους βρίσκονταν εκει μέσα, συμπληρώνει: "Πρόκειται για αριστούχο απόφοιτο της σχολής προπονητών. Παρακολουθεί πολλά χρόνια το ελληνικό ποδόσφαιρο και γνωρίζει την ελληνική πραγματικότητα. Του έχουμε εμπιστοσύνη, και του ευχόμαστε καλή τύχη, με πρώτο στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος, και δευτερεύοντα μια καλή πορεία στην Ευρώπη."

Όσο για μένα... επιτρέψτε μου να σας συστηθώ. Είμαι ο ίδιος ο Άλεξ Κουτσουμπός, και δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για μένα από το να αναλαμβάνω την ομάδα που υποστηρίζω, με στόχο να κατακτήσει έναν τίτλο, που έχει 3 χρόνια να πάρει, αλλά και μια αίγλη που έχει ακόμα περισσότερα χρόνια να αποκτήσει. ΠΑΟ για τίτλους λοιπόν!!

Που είχαμε μείνει... α, ναι! Στους παπαράτσι. Η ανακοίνωση έχει μόλις τελειώσει. Απολαύστε πρωτοσέλιδα:

"Ενας άγνωστος για το τριφύλλι" Sport day
"'Παγωμάρα' στην 'καυτή' καρέκλα του ΠΑΟ" Sport time
"Σοκ στον πάγκο, Κουτσουμπός στα βαθιά" Goal day
"Βρέθηκε ο Μεσσίας!!" Αθλ. Ηχώ :yea:
"Αυτός θα τους φέρει τίτλο;;;" Ο Πρωταθλητής
"Damien who?" UEFA.com

2 Ιουλίου

Οι γάβροι γελούν με την ψυχή τους, ενώ οι εφημερίφες γράφουν τα μύρια όσα για την "βεβιασμένη" κίνηση του προέδρου. Δεν με νοιάζει όμως τίποτα απ αυτά, ούτως η άλλως δεν πολυδιαβάζω πια εφημερίδες. Εγώ ήρθα στην Παιανία για να δουλέψω, και θα το κάνω!
Βλέποντας την ομάδα μου... έχει ηδη ενισχυθεί με τους: Άντονσον, Ρομέρο, Βίκτορ, Σαλπιγγίδη, Μπόβιο (δανεικό) και Ίβανσιτς (δανεικό). Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο γραφείο του προέδρου.
- Τι βλέπεις Άλεξ, είναι καλή η ομάδα;
- Φαίνεται καλή για ελληνικό πρωτάθλημα. Πρέπει όμως να τους δω καλύτερα. Μετά τα φιλικά βλέπουμε... παρεπιπτώντος, κυριε πρόεδρε...
- Ναι...
- Ε, να... αν δω οτι χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα, θα χρειαστούμε λεφτά για μεταγγραφές. Έχουμε και τους Μπόβιο, Ίβανσιτς με οψιόν αγοράς. Πόσα λεφτά είστε διαθέσιμος να δώσετε για μεταγγραφές;
- Ουφφφ... πάντα με αγχώνει όταν μου κάνουν αυτήν την ερώτηση. Πάντως να ξέρεις νεαρέ μου εγώ είμαι πολύ κουβαρντάς. Μην ακούς τώρα όλα αυτά που λένε για "καβούρια" και τέτοια... δεν πιστεύω να τα ακούς!!!
- Ο... Όχι κύριε πρόεδρε, ούτε που τα βλέπω!
- Λοιπόν, για να δεις πόσο διαθέσιμος είμαι για την ομάδα, για αρχή σου δίνω 2 μύρια ευρώ για μεταγραφές. Πολλά είναι, δεν μπορείς να πεις...
- Ναι πολλά είναι κ. πρόεδρε, αλλά ο Μπόβιο έχει οψιόν με 2 μύρια, και ο Ίβανσιτς με 4. Συν τις μεταγραφές, νομίζω οτι αυτά δεν....
- Ρε μην ασχολείσαι ακόμα με δαύτους. Πάρε αυτά που σου λέω και πολλά σου είναι. Ξέρει ο πρόεδρος τι κάνει!!
- Ε, καλά κ. πρόεδρε... αφού το λέτε εσείς...
- Α, και που σαι... να με βγάλεις ασπροπρόσωπο έτσι;
- Μάλιστα κ. πρόεδρε, σαν το γάλα θα σας κάνω!! Πηγαίνω τώρα γιατί έχω προπόνηση με τους παίκτες.

Τέλος πρώτου επεισοδείου (post). Έρχονται φιλικά και μεταγραφές στο επόμενο.
johan0497
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Mon Jun 04, 2007 9:17 pm
Football Manager της ομάδας: Stoke City
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΙΚ Solna , Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αποκτά ενδιαφέρον.Περιμένουμε την συνέχεια της ιστορίας :victory:
Billy the kid
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue Nov 09, 2004 1:38 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συκω φυγε ρε τσιρακι του Βελιτς!


:P :P
coach Tiesto
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3005
Joined: Mon Jul 04, 2005 3:43 pm
Location: Βύρωνας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή επίτυχια "συνάδελφε..."

κι εγώ τώρα ξεκίνησα με ΠΑΟ (επιτελουουυουουουυουους) :D :D
Τελικά δεν υπάρχει θεός Καλό ταξίδι ψηλέ .. 26/2/2007 :cry: :cry:

Βρε μπαγάσα... περνάς καλά 'κει πάνω.........? :cry:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spawn_I wrote: Να πάρω π.χ. τον Τιέστο στην ομάδα και να κερδίσουμε αλλά να γίνουμε μπίλιες δεν το θέλω. Δεν κατεβαίνω για να χαλάσουμε τις καρδιές μας...

spawn_I είσαι θρησκεία 8)
MuuaDeep
Amateur
Amateur
Posts: 217
Joined: Mon Dec 04, 2006 6:41 pm
Football Manager της ομάδας: Villarreal
Αγαπημένη Ομάδα: Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γραφικότατος τίτλος.
Δεν νομίζω ότι μπορώ να αντισταθώ σε τέτοιες γραφικότητες
Καλή συνέχεια
Όταν η κατάσταση γίνεται σκληρή, οι σκληροί κάνουν κατάσταση.
Τώρα, κατεβαίνω μαμά
User avatar
Portoleonitis7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Sun Jul 09, 2006 7:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Κορυδαλλος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλο φιλε! περιμενουμε την συνεχεια!!!!
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!!
User avatar
al3xk
Manager
Manager
Posts: 4332
Joined: Sun Jul 01, 2007 11:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Man Utd,Εργο,Πανναυπλιακος
Location: Στον κοσμο μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από τη γνωριμία με τους παίκτες και τη μελέτη της ομάδας, αποφάσισα να αναλάβω δράση. Κατ αρχάς επικεντρώθηκα στην προπόνηση, και αφού πρόσθεσα έναν γυμναστή στο τιμ, εφάρμοσα ένα σύστημα προπόνησης, το οποίο μου σύστησαν κάτι φίλοι, και ομολογώ οτι είχε αρκετά καλα αποτελέσματα.

Σειρά έχουν οι μεταγγραφικές κινησεις. Δεν σκοπεύω ωστόσο να κάνω πολλές, ίσως και καμία, αφού δεν είμαι ακόμα βέβαιος ποιοί απο τους παίκτες μου θα βγουν παλτά. Εξαλλου, ο βοηθός μου, Ραικο Γιανγιανιν, με ενημερωσε οτι υπάρχουν αρκετοί ξένοι παίκτες, και γι αυτό δεν μπορούν ακόμα να συνενοηθούν καλά. Δεν θα ήθελα λοιπόν να επιδεινώσω την κατάσταση. Θέλω μια ομάδα με ομοιογένεια.

Λίγο πριν αναχωρήσω με την ομάδα για τη Σκωτία (και στη συνέχεια για Τουρκία) στο πλαίσιο των φιλικών, έπιασα τον σκαουτερ της ομάδας Γιάσμινκο Βέλιτς και του είπα:
- Λοιπόν, όσο εμείς θα λείπουμε, εσένα σου έχω μια δουλίτσα.
- Λέγε ρε Αλεξ...
- Κοίτα... η ΑΕΚ έχει πάρα πολυ καλούς παίκτες στην ακαδημία της. Ένας από αυτούς που με ενδιαφέρουν είναι ένας πιτσιρικάς ονομάτι Βασίλης Πλιάτσικας. Το παιδί κατάγεται από την περιοχή μου, το Ναύπλιο, και οι φίλοι μου μου έχουν πει οτι είναι πολύ καλος. Θέλω όμως να το επιβεβαιώσω. Πήγαινε λοιπόν κοντά στην αποστολή της ΑΕΚ, δες προσεκτικά τον παίκτη αυτόν και μετά θα μου στείλεις φαξ με τις εντυπώσεις σου. Κατάλαβες;
- ΟΚ κόουτς, μείνε ήσυχος.

Οι μέρες περνούν και τα φιλικά βρίσκονται σε εξέλιξη (τα αποτελέσματα θα τα μάθετε σε λίγο). Εν τω μεταξύ πάρτε μια γεύση από τα εξώφυλλα που κυκλοφορούν:

"Ψάχνει για ταλέντα ο ΠΑΟ" Goal day
"Πλιάτσικας για το τριφύλλι!!" Αθλ. ηχώ
"Πολύ κοντά στον Καραγκούνη ο Θρύλος" Ο Πρωταθλητής

Τι μέρα κι αυτή... τα παιδια έκαναν οτι καλύτερο μπορουσαν στο σημερινό φιλικό παιχνίδι... εγω ωστόσο δεν βρήκα την ησυχία μου ακόμα. Με το που βγαίνω πρώτος-πρώτος από το γήπεδο, με πλησιάζει ένας περιεργος τύπος, τον οποίον κάπου θυμάμαι να τον έχω ξαναδει... νομίζω απο τη συνέντευξη τύπου, αλλά δεν είμαι σίγουρος...
- Καλησπέρα σας κ. Κουτσουμπέ. Λέγομαι Γ. Σπιουνόπουλος και είμαι δημοσιογραφικός ανταποκριτής του ΠΑΟ από τα φιλικά παιχνίδια. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.
- Τι ερώτηση;
- Πρόκειται για τον Βασίλη Πλιάτσικα της ΑΕΚ, ο οποίος όπως όλα δείχνουν είναι ο κύριος μεταγραφικός σας στόχος. Τι έχετε να πείτε για αυτό το θέμα; Αληθεύει το ενδιαφέρον σας;
- Τι είπες; Για τον Πλιάτσικα; Κύριος μεταγραφικός μου στόχος;
- Ναι. Είναι αλήθεια οτι έχετε καταθέσει πρόταση στην ΑΕΚ για την απόκτησή του;

Να πάρει η ευχή... ούτε στη μακρινή Σκωτία δεν μπορεί να ησυχάσει κανείς; Που έμαθαν οι μπαγάσες για τον Πλιάτσικα; Ρε το βλάκα το Βέλιτς, τον πήρανε χαμπάρι. Κατάσκοπος σου λέει μετά. Γιατί άραγε τους λένε "κατασκόπους" αφού τους εντοπιζουν κατευθείαν οι παπαράτσι; Τέλος πάντων... Επειδή κάτι πήρε το αυτί μου για πρόταση στην ΑΕΚ, η απάντησή μου ήταν σαφέστατη.

- Ποιά πρόταση; Ποιος τα γράφει αυτά; Άκου φίλε... είναι αλήθεια πολύ ενδιαφέρον παίκτης αυτός ο Πλιάτσικας. Αλλά εδώ έχουμε ολόκληρο τμημα σκάουτινγκ. Ο μικρός που λέτε είναι απλώς ένας από τους παίκτες που με ενδιαφέρουν. Τίποτα παραπάνω. Κατάλαβες;
- Μάλιστα κ. Κουτσουμπέ. Χαρηκα για τη δήλωση. Καλό σας απόγευμα.
- Επίσης, επισης... στρίβε τώρα!!

Όσο για τα φιλικά... ορίστε τα απότελέσματα:

Alloa-Παναθηναικός 0-3
Dundee-Παναθηναικός 1-2
Gretna-Παναθηναικός 1-1
G. Birligi-Παναθηναικός 0-4
Antalyaspor-Παναθηναικός 0-0
Παναθηναικός-Besiktas 2-0

Μπαλάρα δεν παίξαμε, αλλά ούτε και απογοητεύσαμε. Βλέπουμε και στα επίσημα.

Συνεχίζεται...
User avatar
al3xk
Manager
Manager
Posts: 4332
Joined: Sun Jul 01, 2007 11:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Man Utd,Εργο,Πανναυπλιακος
Location: Στον κοσμο μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνεχίζουμε με το μεταγραφικό παζάρι, όπου δεν είχαμε εξελίξεις, εκτός από το γεγονός οτι πολλές μικρότερες ομάδες έκαναν πρόταση δανεισμού στον Τζόρβα. Τελικά, δέχτηκα την πρόταση της Καλλιθέας, υπο τον όρο οτι θα μπορούσα να τον φέρω αμέσως πίσω αν κριθεί αναγκαίο. Κατα τα άλλα, μεταγραφές δεν κάναμε, βρισκόμαστε όμως σε πολύ καλό δρόμο για συμφωνία με τον Παραγουανό Diego Gavilan.

Το μεγάλο μπαμ όμως το έκανε ο Ολυμπιακός, με μια κίνηση που σίγουρα πείραξε τους πράσινους φιλάθλους. Η Μπενφίκα συμφώνησε σε όλα με τους ερθρόλευκους για 1,1 μυριο ευρω, και ο Γιώργος Καραγκούνης είναι πλέον στο λιμάνι. Ο τρίτος μετά τους Νικοπολίδη και Κωνσταντίνου που κατέληξαν από τον ΠΑΟ στον ΟΣΦΠ.

Πρωτοσέλιδα:

"Ένας φίλος που έγινε εχθρος" Sport time
"Τους πήρε και τον Καραγκούνη!" Sport day
"Απο πράσινος τυπάρας, κόκκινη μεταγραφάρα" Goal day
"Στην Καλλιθέα ο Τζόρβας" Αθλ. Ηχώ
"Καρα: ήρθα να εκδικηθώ τον ΠΑΟ!!" Πρωταθλητής
"Sleeping with the (former) enemy" UEFA.com


Τα μεταγραφικά όμως αποτελούν ηδη παρελθόν. Η πρώτη μέρα του πρωταθλήματος πλησιάζει, κι εμείς ταξιδεύουμε στην Κρήτη όπου και θα παίξουμε με αντίπαλο τον ΟΦΗ. Πρέπει να κάνουμε καλό ξεκίνημα για να κυνηγήσουμε τον τίτλο με καλή ψυχολογία.

1η αγωνιστική

ΟΦΗ - Παναθηναικός 0-0

Είμασταν καλύτεροι, πιέζαμε κατα διαστήματα, αλλά είτε η μπάλα έφευγε αουτ, είτε ο Σηφάκης κατέβαζε τα ρολά, ενώ είχαμε και δοκάρι σε φαουλ του Ίβανσιτς. Από την άλλη, ο ΟΦΗ ήταν απειλητικός στις αντεπιθέσεις. Κορυφαίος στο ντεμπούτο του ο Άντονσον, αν και πήγε να κάνει ένα λάθος, το οποίο ευτυχώς διόρθωσε ο Μορις. Πλήγμα ήταν ο τραυματισμός του Γκονζάλες.

[img]http://img521.imageshack.us/img521/5366 ... ee4.th.png[/img] [img]http://img367.imageshack.us/img367/6807 ... mx5.th.png[/img]
Όχι και το καλύτερο αποτέλεσμα για αρχή. Πρέπει να βελτιωθούμε γιατί περιμένουμε τον ΠΑΟΚ την 2η αγωνιστική και δεν έχω όρεξη να αρχίσουμε με απώλειες το πρωτάθλημα.


Όπως ήταν φυσικό, η κοινή γνώμη δεν έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη από τον νέο και άπειρο προπονητή του τριφυλλιού. Αυτός όμως που το ομολόγησε και δημόσια ήταν ο προπονητής του ΠΑΟΚ, ο οποίος την παραμονή του μεταξύ μας αγώνα, επιχείρησε να ανάψει λίγο τα αίματα.

Ι. Ντουμιτρέσκου: "Δεν πιστεύω οτι θα συναντήσουμε τον ΠΑΟ στα καλύτερά του. Ο κ. Κουτσουμπός είναι ένας προπονητής πολύ άπειρος για να διεκδηκήσει το πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟ έδειξε κάποια κενά στον αγώνα με τον ΟΦΗ, κι ελπίζω οτι θα τα εκμεταλευτούμε"

Α. Κουτσουμπός: "Οι δηλώσεις του κ. Ντουμιτρέσκου με κάνουν ακόμα πιο διψασμένο για τη νίκη. Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου και πιστεύω οτι μπορούμε να πάρουμε το ματς. Άσχετα με το τι λένε οι εφημερίδες, τίποτα σε αυτήν την ομάδα δεν χτίστηκε βεβιασμένα."


2η αγωνιστική

Παναθηναικός - ΠΑΟΚ 2-0 (23' Παπαδόπουλος, 75' Δάρλας)

Είχαμε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 23', μετά απο ασιστ του Ρομέρο, ο Παπαδόπουλος αποφεύγει τον αντίπαλό του, βγαίνει απέναντι στον Τοχούρογλου και τον εκτελεί με υπέροχη λόμπα. Στο 75' ο Σαναμαρτεάν ανατρέπεται από τον Σομπολέφσκι στην περιοχή και κερδίζει πέναλτι, το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Δάρλας, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα. Εκπληκτικός ο Ρομέρο χρίζεται ΜοΜ, ενώ αξίζει να σημειωθεί οτι ο ΠΑΟΚ δεν έκανε ούτε μια αξιόλογη φάση.

[img]http://img530.imageshack.us/img530/9245 ... du8.th.png[/img] [img]http://img515.imageshack.us/img515/9505 ... du1.th.png[/img]
Κάπως έτσι τη θέλω την ομάδα μου. Ελπίζω οτι θα συνεχίσουμε σε αυτό το ρυθμό.

Συνεχίζεται...
ASANOVIC22
Trialist
Trialist
Posts: 47
Joined: Sat Jul 29, 2006 1:28 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτοσέλιδα:

"Ένας φίλος που έγινε εχθρος" Sport time
"Τους πήρε και τον Καραγκούνη!" Sport day
"Απο πράσινος τυπάρας, κόκκινη μεταγραφάρα" Goal day
"Στην Καλλιθέα ο Τζόρβας" Αθλ. Ηχώ
"Καρα: ήρθα να εκδικηθώ τον ΠΑΟ!!" Πρωταθλητής
"Sleeping with the (former) enemy" UEFA.com

AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA :yea:
User avatar
al3xk
Manager
Manager
Posts: 4332
Joined: Sun Jul 01, 2007 11:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Man Utd,Εργο,Πανναυπλιακος
Location: Στον κοσμο μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3η αγωνιστική

Καλαμαριά - Παναθηναικός 1-1 (52' Κρασσάς-9' Σανμαρτεαν)

Προηγηθήκαμε νωρίς με τον Σανμαρτεαν στο 9', μετά απο ασιστ του Βίκτορ, είχαμε και δοκάρι σε κεφαλιά του Ισπανού, αλλά απο κει και πέρα είμασταν πολύ κακοί, με μεγάλη απογοήτευση στα χαφ τον Λεοντίου. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Μπούσι έπιασε την κεφαλιά και πέτυχε γκολ, το οποίο ευτυχώς ακυρώθηκε ως οφσαιντ. Στο 53' ο μοιραίος μας παίκτης (Λεοντίου) ανέτρεψε τον Καραλιόπουλο στην περιοχή, και ο Κρασσάς ισοφάρισε από τα 11 μέτρα. Ο μόνος που ξεχώριζε ήταν ο Βίκτορ.

[img]http://img504.imageshack.us/img504/7905 ... mw8.th.png[/img] [img]http://img504.imageshack.us/img504/9387 ... so0.th.png[/img]

Α. Σαρακατσάνος: "Είδα τη φάση από κοντά και είμαι σίγουρος οτι ο επιθετικός σκόραρε από κανονική θέση. Δεν ήταν οφσάιντ. Δεν ξέρω καν που το είδε ο επόπτης."

Α. Κουτσουμπός: "Λυπάμαι, αλλά δεν είδα καλά τη φάση και δεν ξέρω αν ήταν οφσαιντ η όχι."

(Μεταξύ μας, δεν υπήρχε οφσαιντ:roll: ... αλλά μην το πείτε σε κανέναν :D :D )


Ώρα να αρχίσουν και οι Ευρωπαικές υποχρεώσεις. Υποδεχόμαστε στο ΟΑΚΑ τον Ερυθρο Αστερα του Ντόυσαν Μπαγεβιτς, ελπίζοντας σε πρόκριση στους ομίλους του ΟΥΕΦΑ.

UEFA cup 1st round - 1st leg

Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας 1-0 (28' Παπαδόπουλος)

Καλό παιχνίδι, φαίνεται οτι μας πηγαίνουν τα δύσκολα. Στο 28' ο Τζιώλης κάνει φοβερή μπαλιά 50 μέτρων στον Παπαδοπουλο, και ο μύτης, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας, από κοντά ανοίγει το σκορ, ενώ μπορούσαμε να βάλουμε ακόμα περισσότερα γκολ. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα από το 82' όταν αποβλήθηκε ο Βούκοβιτς για καρατιά στον Μπόβιο, αλλά δεν καταφέραμε να βάλουμε και δεύτερο γκολ.

[img]http://img45.imageshack.us/img45/4006/p ... cw2.th.png[/img] [img]http://img234.imageshack.us/img234/9811 ... jg0.th.png[/img]

Πλέον όλα είναι ανοιχτά εν όψει του επεναληπτικού στη Σερβία.

Συνεχίζεται...
User avatar
al3xk
Manager
Manager
Posts: 4332
Joined: Sun Jul 01, 2007 11:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Man Utd,Εργο,Πανναυπλιακος
Location: Στον κοσμο μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιστροφή στο πρωτάθλημα:

4η αγωνιστική

Παναθηναϊκός - Ιονικός 2-2 (6' 'Αντονσον, 90' Σέριτς- 1' Μακόρ, 31' Βουρεξάκης)

Συμφωνα με τα χαρτιά, έπρεπε να πάρουμε αυτο το παιχνίδι με κλειστά μάτια. Ωστόσο παίξαμε σαν να είμασταν εμείς το αουτσαιντερ. 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη, ο Μακόρ με σουτ έξω από την περιχή παγώνει το ΟΑΚΑ. Ισοφαρίζουμε αμέσως στο 6', ύστερα από κόρνερ και κεφαλιά-ψαράκι του Άντονσον (το πρώτο του γκολ). Οι Νικαιώτες μας πίεσαν και τελικά μας το κάρφωσαν στο 31' ακριβώς όπως τους ισοφαρίσαμε, σκόρερ ο Βουρεξακης. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο είμασταν απογοητευτικότατοι με τον Ιωνικό να έχει και δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος ανεβήκαμε λίγο, αλλά στις λιγοστές μας φάσεις ο Μπεντενίκ ήταν εκεί, ενώ ο Ιονικός έχανε κι άλλες ευκαιρίες. Τιποτα δε λειτουργούσε σωστά!! Μέχρι που στο 90', ο Νιλσον βγάζει σέντρα και η χρυσή αλλαγή, ο Σέριτς που είχε προωθηθει ισοφαρίζει με κεφαλιά. Σώσαμε ένα βαθμο στην έδρα μας, και πολύ μας ήταν!!

[img]http://img50.imageshack.us/img50/8537/paoion1rr6.th.png[/img] [img]http://img254.imageshack.us/img254/5597 ... au8.th.png[/img]

Άσχημη εμφάνιση και άσχημο αποτέλεσμα. Μόνη "γλύκα" του παιχνιδιού, οτι γλιτώσαμε το σούπερ-κάζο στο τέλος. Πρέπει να βελτιωθούμε, γιατί δεν πάμε πουθενά έτσι.

Συνεχίζεται...
User avatar
al3xk
Manager
Manager
Posts: 4332
Joined: Sun Jul 01, 2007 11:07 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Man Utd,Εργο,Πανναυπλιακος
Location: Στον κοσμο μου...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

5η αγωνιστική

Πανιώνιος - Παναθηναικός 1-0 (56' Μπρέσκα)

Κηδεία!!... Επιθετικά ο Σαλπιγγίδης έχανε γκολ με το τσουβάλι (με τον τραυματισμό του Παπ είχε την ευκαιρία να αποδείξει οτι είναι μεγάλη μεταγραφή, δεν το έχει κάνει όμως μέχρι στιγμής), ενώ αμυντικά προκαλούσαμε την τύχη μας με τα συνεχή λάθη που κάναμε. Τελικά, το παστέλι μας το έριξαν στο 56' με υπέροχη ενέργεια του Γουνδουλάκη και εκτέλεση του Μπρέσκα. Για άλλη μια φορά δεν συμπεριφερθήκαμε σαν μεγάλη ομαδα.

[img]http://img258.imageshack.us/img258/6671 ... ro3.th.png[/img] [img]http://img258.imageshack.us/img258/8936 ... fl8.th.png[/img]

Λ. Βύντρα: "Φάγαμε τα μούτρα μας μόνοι μας. Κάναμε λάθη στην άμυνα και το πληρώσαμε, δεχτήκαμε πολλές παρατηρήσεις του προπονητή μας γι αυτό. Δεχθήκαμε ένα γκολ που κατα τη γνώμη μου έπρεπε να ακυρωθεί για οφσαιντ, αλλά δεν είναι ώρα για δικαιολογίες."

Και ναι κυριες και κύριοι, μετά τη μεγαλοπρεπέστατη αυτή σφαλιάρα, είμαστε για τρεις συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος χωρίς νίκη!! Τα πρωτοσέλιδα δίνουν και παίρνουν:

"Τίτλος και... πράσινα άλογα" Sport time
"Σκέτη αποτυχία ο Άλεξ" Sport day
"Το τρίτο (χωρίς νίκη) το μακρύτερο!!" Goal day
"Ούτε πάλι τα κατάφερε" Αθλ. Ηχώ
"Παλικάρι ο Θρύλος, πελάτης ο ΠΑΟ" Πρωταθλητής (ο Ολυμπιακός νίκησε 0-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ)


UEFA cup -1st round - 2nd leg

Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναικός 1-1 (Ag 1-2) (Πέροβιτς 14', two red cards -45' Μπόβιο)

Δυο διαφορετικά πρόσωπα στα δυο ημίχρονα, και σε λίγο θα καταλάβετε το γιατί. Αρχικά, οι Σέρβοι έκαναν στο 14' το 1-0 (Ag 1-1) με κεφαλιά του Πέροβιτς. Στη συνέχεια όμως, ο Πούροβιτς στο 37' πήρε δεύτερη κίτρινη και αποβληθηκε. Και στο 45' ο Ρομέρο περνάει τους πάντες, και στο ημικύκλιο αναγκάζει τον Μιλίγιας να τον ανατρέψει και να δεχθεί κι αυτός κόκκινη κάρτα!! Στην εκτέλεση του φαουλ ο Μπόβιο... 1-1. Πάμε στο ημίχρονο με προβάδισμα, και με τους αντιπάλους να έχουν μείνει με 9 παικτες. Ε, στο δεύτερο ημίχρονο ούτε με αυτοκτονία δε χάναμε την πρόκριση. Δοκάρι ο Ρομέρο, πολλές αλλες ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να βάλουμε κι αλλα γκολ. Δεν πειράζει... Κορυφαίος ήταν ο Νίλσον.

[img]http://img518.imageshack.us/img518/7183 ... jg6.th.png[/img] [img]http://img518.imageshack.us/img518/4611 ... nr8.th.png[/img]

Σε προηγούμενο αγώνα έγραψα οτι μας πηγαίνουν τα δύσκολα, και μάλλον είχα δίκιο, αφού συνειδητοποιώ οτι δεν έχουμε κάνει ούτε μια νίκη στα υποτιθέμενα εύκολα παιχνίδια. Το άλλο παράδοξο (ευχάριστο αυτή τη φορά) είναι οτι η ψυχολογία των παικτών μου δεν είχε πέσει ιδιαίτερα, παρά τα άσχημα αποτελέματα. Μήπως είμαι τόσο καλός ψυχολόγος στα Team talks και δεν το ήξερα;


Επιστρέφουμε στο πρωτάθλημα και φιλοξενούμε την Ξάνθη. Πιάνω τους παίκτες μου λίγο πριν βγούμε απο τα αποδυτήρια, τους λέω: "Θέλω νίκη και μόνο νίκη!! Παναθηναικός είμαστε, θα έπρεπε να διεκδικούμε το πρωτάθλημα. Είναι που είναι ντροπή να μην κερδίζουμε Ιωνικούς και Πανιωνίους. Αν συνεχιστεί αυτό και σήμερα, θα προτείνω να αλλάξουμε όνομα."

6η αγωνιστική

Παναθηναικός - Ξάνθη 1-0 (4' Σαλπιγγίδης)

Ότι είχαμε να κάνουμε το κάναμε νωρίς. Μολις στο 4', ο Θεοδωρίδης έκανε εκπληκτική ενέργεια, έβγαλε στο Σαλπιγγίδη, κι εκείνος από πλάγια θέση πετυχε το παρθενικό του γκολ με την πράσινη φανέλα. Μπαλάρα δεν παίξαμε, αλλά τουλάχιστον πήραμε αυτό που θέλαμε μετά από αρκετό καιρό.

[img]http://img509.imageshack.us/img509/5107 ... ul9.th.png[/img] [img]http://img509.imageshack.us/img509/7126 ... vu4.th.png[/img]

Επιτέλους, σπάσαμε την κακοδαιμονία των τριων προηγούμενων αγωνιστικών. Κάτι μου λέει οτι θα αρχίσουμε να βελτιωνόμαστε, αλλα πρέπει να το κανουμε πράξη κιόλας.

Συνεχίζεται...
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”