Ενας Κυπριος στο Φριουλι

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
Ruud The Great
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Wed Jul 25, 2007 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεο μελος στο φορουμ σας... Αμεσως τραβηξε την προσοχη μου το μερος του φορουμ με τις ιστοριουλες

Κοιταζα λοιπον τις ιστοριες και μου φανηκαν παρα πολυ ενδιαφερον. Ετσι αποφασισα να φτιαξω μια δικη μου. Αν δεν κανω κανενα τρομερο λαθος δεν υπαρχει αλλη με την Udinese (αναζητησα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα).
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και να υπήρχε τι πείραζε? :D

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλό ξεκίνημα με την ιστορία σου :victory:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Ruud The Great
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Wed Jul 25, 2007 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"Το διοικητικο συμβουλιο της Udinese ανακοινωνει την ληξη της συνεργασιας της με τον προπονητη Alberto Malezani"

Προεδρος(στα ιταλικα(: Μας κατεστρεψε!! Τον φεραμε να μας βγαλει Ευρωπη και καταληξαμε δεκατοι!! Και φωναζε στους Ελληνες που τον κατεκριναν.. (Σκεφτετε) Βρε λες? (Φωναζει στον βοηθο του) Βρες μου ολους τους ελευθερους Ελληνες προπονητες αμεσως!

(μετα την παροδο καποιων ωρων)

Βοηθος: Κυριε προεδρε δυστυχως ολοι οι καλοι εχουν δουλεια!
Προεδρος: Αυτος ο Ολυμπιάκος(λαθος τονισμος λογο προφορας) Ελληνα προπονητη εχει?
Βοηθος: Αν δεν κανω λαθος ναι
Προεδρος: Προσπαθα να με φερεις με επικοινωνια μαζι του.

(μετα απο μερικα λεπτα)

Προεδρος: Yes Mr.Lemonis??
Λεμωνης: Who is this?
Προεδρος: This is the president of Udinese. We are looking for our new manager. Are you interested? And if you do how easy is to quit from your current team?
Λεμωνης: Sorry but i'm not! This year i'll make great things with Olympiakos in Champions League ( (: (: (: ). And now if you excuse me i have to learn Borja how to score!

(Κλεινει το τηλεφωνο)

Προεδρος(στα ιταλικα): Μεγαλα πραγματα στην Ευρωπη ε??? Βοηθε! Παρε μου τηλεφωνο οποιον Ελληνα προπονητη βρεις! Απειρος η με πειρα δεν με νοιαζει! Ελληνας να ειναι.

(σε λιγα λεπτα)

Εγω: Παρακαλω?
Προεδρος: Yes? Mr Athanasiou?
Εγω: Yes?
Προεδρος: This is the president of Udinese. We have just sack our manager and looking for a new one. I would really like you to be our new manager.
Εγω: Who me? But i've just got my coach's diploma. I have no expirience.. I really don't know..
Προεδρος: Come on!!! We have great players over here!!
Εγω: Well if you say so..
Προεδρος: Tonight you will get the first flight for Udine!

Και καπως ετσι πηρα τη δουλεια.. Καθολου ρεαλιστικο βεβαια αλλα ενταξει ιστορια ειναι!
Εχω ηδη αρχισει συντομα θα ενημερωθειτε!
Σορυ αν εκανα κατι λαθος ή αν δεν ειναι και τοσο καλη απλα μια προσπαθεια κανω.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χαρά τα πας :victory:

Στην ιστορία σου γράφεις ότι θες και όπως το θες(αρκεί να είναι ιστορία ε; :P )
Ruud The Great
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Wed Jul 25, 2007 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φτανω λοιπον ξημερωματα.. Στο αεροδρομιο περιμενει ο βοηθος του προεδρου (ετσι μου συστηθηκε). Μια τεραστια λιμουζινα με μεταφερει αμεσως στο γραφειο του προεδρου.

Προεδρος: Welcome! You will sign your contract immediately!
Εγω: (Ξαφνιασμενος απο τη βιασυνη του) Well ok!

Αμεσως μου εφερε τα χαρτια. Δεν με ενοιαζε ποσα θα επαιρνα ή η διαρκεια του συμβολαιου. Ηταν η ευκαιρια της ζωης μου! Μολις υπογραψα μου λεει ο προεδρος:
Προεδρος: Our target is to finish at least in the 6th place. In other words we want to go to Europe next year!
Εγω: This is your target so it has to be mine too.
Προεδρος: Tomorrow morning you will see the players. Now you have to rest.
Εγω: Ok. Goodnight Mr President.
Προεδρος: Bye for now.

Στην διαδρομη προς το ξενοδοχειο ημουν σαστισμενος. Ευρωπη? Απο την πρωτη χρονια? Το μονο που ειχα στο μυαλο μου ηταν πως θα καταφερω να μην γινω ρεζιλι στους παιχτες και στον κοσμο. Επισης πως θα γλιτωσω την ομαδα απο τον υποβιβασμο. Με εμενα προπονητη μονο σιγουρη δεν ειναι η παραμονη!
matthew21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7315
Joined: Sat May 05, 2007 10:21 am
Αγαπημένη Ομάδα: Πρόεδρος Εδεσσαϊκού
Location: Οn a plane (hopefully)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά ξεκίνησες, προχώρα!! Κάνε μεγάλα πράγματα αλλιώς ο president (οκ οκ chairman) θα θέλει το κεφάλι σου στο πιάτο!! Δε σε άχγωσα έ? :D Προχώρα σε στηρίζουμε! :victory:
Ruud The Great
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Wed Jul 25, 2007 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την επομενη μερα πηγα στο γηπεδο.

[img]http://img523.imageshack.us/img523/668/friuli1vb0.jpg[/img]

[img]http://img105.imageshack.us/img105/8926/friuli2jd6.jpg[/img]



Δεν ειναι και η πιο καυτη εδρα αλλα ουτε και χαλια. Ικανοποιητικες βρηκα τις εγκαταστασεις. Πλησιαζε η ωρα της εναρξης της προπονησης.

Κοσμος καθολου. Μονο πολοι δημοσιογραφοι οι οποιοι εριχναν περιπεχτικα βλεματα. Τοσο πολυ δεν με πιστευουν? Δεν πτοηθηκα. Σε οτι ερωτησεις μου εκαναν προσπαθησα να φανω ψυχραιμος. Εδωσα λογικες απαντησεις, ελπιζωντας να μην τους δοσω αφορμη να με κακολογισουν στις εφημεριδες.

Οι παιχτες βγηκαν. Ηταν η ωρα για τον προτο λογο μου. Τους ειπα για τους στοχους της ομαδας και καποιοι απο αυτους συγκρατηθηκαν να μην γελασουν. Την πατησα, σκεφτηκα. Μετα τους ειπα οτι θελω σκληρη δουλεια απο ολους. Μετα ειπα στον βοηθο μου ( Mario Palazzi εξαιρετικο παιδι :P ) να τους βαλει να κανουν τα καθιερωμενα. Επρεπε να στησω ολοκληρο προγραμμα για την προπονηση. Με περιμενε πολυ δουλεια.

Επισης επρεπε να ριξω μια ματια στο ροστερ. Αμεσως καταλαβα τα αστερια της ομαδας. Ο επιθετικος και ηγετης της ομαδας Vincenzo Iaquinta. Επισης ο αριστερος επιθετικος χαφ Antonio Di Natale. Στα ιδια επιπεδα και ο D'Agostino αλλα δυστυχως ειναι 4 μηνες εξω με σπασμενο ποδι :shock: . Εξω για 5-6 μηνες ειναι και ο βασικος αριστερος μπακ Marco Motta. Οι αλλοι παιχτες ηταν ολοι υγιεις αλλα βεβαια χρειαζονταν φιλικα και πολλη δουλεια στην προπονηση για να ειναι ετοιμοι.
Η πρωτη αναγκη λοιπον ηταν αριστερος μπακ. Εκει αποκτηθηκε ο Juanma απο την La Coruna προς 1M. Ξεχασα να σας πω οτι το budget ηταν μονο 1.3M. Αρα θα επρεπε να αποδεσμευσω και καποιους. Εφυγε ο Barreto για Παλερμο προς 700Κ και ο Dossena για Brescia προς 900Κ. Επισης αποκτηθηκαν το 50% δυο παιχτων μου απο αλλες ομαδες. Αυτο το εκανα περισσοτερο για να αυξησω το budget.
Επισης τσιμπισα ενα μικρο αριστερο μπακ απο την PSV (λαθος επιλογη οπως αποδειχθηκε αργοτερα). Τελος πηρα και τον Dudu για αναπληρωματικο αμυντικο χαφ.
Το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι οτι δεν πηρα αντικαταστατη του Di Natale. Απ'οτι ειδα ομως υπαρχουν αξιολογοι παιχτες στις ρεζερβες που ισως μπορουν να αποτελεσουν backup του οταν ειναι τραυματιας (σε παρακαλω Θεε μου οχι :?).

Αναλυτικα οι παιχτες που ηρθαν:
[img]http://img504.imageshack.us/img504/631/playersinza4.png[/img]

Και οι παιχτες που εφυγαν (ή δώθηκαν τα μισα δικαιωματα):
[img]http://img511.imageshack.us/img511/212/ ... outyt6.png[/img]


Τα φιλικα που πεχτηκαν ηταν:
Vs Burgos 1-0
Vs Kolubara 2-0
Vs Mladost 2-2
Vs Zemun 2-0
Vs Andria Bat 3-0

Σκοπος των φιλικων δεν ηταν ουτε το αποτελεσμα αλλα ουτε και η καλη εμφανιση. Σκοπος ηταν ολοι οι παιχτες να παρουν χρονο συμμετοχης ετσι ωστε να ειναι ετοιμοι με το ξεκινημα.

Ακολουθουν οι πρωτοι επισημοι αγωνες
Last edited by Ruud The Great on Sat Jul 28, 2007 2:18 am, edited 1 time in total.
P17
Amateur
Amateur
Posts: 145
Joined: Sun Feb 18, 2007 4:15 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

συνεχισε!! :victory: αντε και του χρονου στην Livorno!!!

forza cyprus! :yea:
Ruud The Great
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Wed Jul 25, 2007 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λιγο πριν την εναρξη των επισημων υποχρεωσεων σκαει μυτη η Ιντερ η οποια ενδιαφερεται για τον Iaquinta. Σιγα μην τον δωσω ειπα στην αρχη και ξεκαθαρισα του προεδρου οτι δεν τον δινω. Η Ιντερ ομως επεμενε. Λεω λοιπον, για να βαλω ενα τελος σε αυτη την κατασταση να κανω νεο τετραετες συμβολαιο στον παιχτη με ρητρα.

[img]http://img338.imageshack.us/img338/792/ ... trape2.png[/img]

Αν θελουν να τον παρουν ας τα σκασουν και δεν θα εχω κανενα προβλημα (: .
Στο καπακι ερχετε και ανανεωση στο συμβολαιο του Di Natale. Καλο ειναι οτι οι δυο καλυτεροι παιχτες δεν εχουν κανενα ενδιασμο να μεινουν στην ομαδα (αν και ο Iaquinta δηλωσε κολακευμενος απο το ενδιαφερον της Ιντερ).


Στους αγωνες τωρα. Οι επισημες υποχρεωσεις αρχιζουν με αγωνες κυπελλου. Πρωτος αγωνας με την Melfi(ποια????). Tο ματσακι το πηραμε χαλαρα. Ειπα και στους παιχτες οτι δεν χρειαζετε να φορτσαρουν ιδιαιτερα. Και ετσι εγινε. Πηραμε χαλαρα το ματσακι και εισπραξαν 3 μπαλακια οι αντιπαλοι με χατρικ του Iaquinta. Βασικα το αντιμετωπισαμε σαν φιλικο.
[img]http://img179.imageshack.us/img179/4999 ... tchpu5.png[/img]

-----------------------------------------------------------------------------------

Ακολουθει κληρωση με Sampdoria. Σαφως πιο δισκολος αγωνας. Πριν απο τον αγωνα τους ειπα οτι ειναι το πρωτο σοβαρο επισημο ματς. Επρεπε να βαλουν τα δυνατα τους. Μου φανηκε οτι η παραπανω δεν εδιναν σημασια σε τι ελεγα. Εξω στο γηπεδο καναμε την χειροτερη αρχη. 1-0 πισω στο 1 λεπτο 2-0 στο 17! Μετα ισοροπησαμε καπως το παιχνιδι αλλα μεχρι το ημιχρονο δεν καταφεραμε κατι αξιολογο. Στο ημιχρονο δεν τους θυμωσα. Λεω και 'γω πρωτο ματς τωρα τι θα νομιζουν? Τους ενθαρυνα λεγωντας τους οτι μπορουν να το γυρισουν. Επισης τους ειπα να γινουν πιο επιθετικοι και εβαλα αλλαγη τον εικοσαχρονο Asamoah. Στο 54 πρωτη προσπαθεια του γινετε το 2-1. Κατι παει να γινει λεω. Τι το θελα και το ειπα? Στο 59 3-1... Α λεω τελειωσε το παιχνιδι. Ελα ομως που δεν τελειωσε! Στο 65 και στο 73 Asamoah και Iaquinta κανουν το 3-3!! Τελος της κανονικης διαρκειας. Οι παιχτες ειχαν καποια προβληματα λογω της εποχης (Τωρα τελειωσε η πρετοιμασια μπλα μπλα). Τους εδωσα κουραγιο. Ετσι οπως πηγε το ματς δεν πιστευα οτι υπηρχε τετοια πιθανοτητα. Ελα ομως που παλι ειχα λαθος. Στο 104 ο ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ Pietro Arnulfo μου το καρφωσε. Οσες προσπαθειες και να εκανε η ομαδα δεν καταφεραμε την ισοφαριση.
Sampdoria - Udinese 4-3 (1,59 Alessandro Romeo, 17 Ruben Olivera, 104 Pitero Arnulfo - 54,65 Gyan Asamoah, 73 Iaquinta)
[img]http://img262.imageshack.us/img262/292/cup2matchtz5.png[/img]

Μετα το ματς στο πουλμαν ειπα στους παιχτες να μην απογοητευτουν. Ο μεγαλος στοχος ακομα να αρχισει. Το πρωταθλημα και η εξοδος στην Ευρωπη. Μεσα μου εγω ειχα απογοητευτει. Περιμενα μια καλη πορεια στο κυπελλο. Δεν μπορω να πω οτι δεν προσπαθησαν τα παιδια. Ελπιζω στο πρωταθλημα να εχουμε περισσοτερη τυχη.

Ακολουθουν αυριο η εναρξη του πρωταθληματος και η αντιδραση των οπαδων και του προεδρου με τα πρωτα αποτελεσματα!!
Ruud The Great
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Wed Jul 25, 2007 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτο παιχνιδι για το πρωταθλημα λοιπον.. Το παιχνιδι ηταν εκτος εδρας με την Παρμα. Η ομαδα ειχε καταλησει σε ξενοδοχειο στην πολη οπου εδρευει η ομαδα απο την προηγουμενη μερα. Ειχα παρα πολυ αγχος. Τωρα ηταν η πραγματικη δυσκολη αποστολη. Και επειδη οπως λεμε η καλη μερα απο το πρωι φαινετε, επρεπε να κανουμε ενα καλο ξεκινημα. Οι παιχτες την προηγουμενη μερα ειχαν κανει χαλαρωμα αλλα και τους εδειξα καποια βιντεο της αντιπαλης ομαδας. Για καποιο παραξενο λογο με προσεχαν περισσοτερο απο αλλες φορες. Δεν ξερω γιατι. Τελος παντων ξεμερωνει η μερα. Το παιχνιδι ειχε οριστει για μεσημερι. 3 το απογευμα. Η ομαδα πηγε στο γηπεδο απο τις 1. Και εφτασε η ωρα που επρεπε να μπουμε μεσα. Δεν ειπα πολλα λογια στους παιχτες. Μονο να τηρησουν τις τακτικες μου και ολα θα πανε καλα.

Parma - Udinese 0-0
Ενα παιχνιδι χωρις πολλες ευκαιριες. Καμια απο τις δυο ομαδες δεν δικαιουτουν κατι παραπανω.

[img]http://img265.imageshack.us/img265/306/1matchza9.png[/img]

Οχι και ασχημο ξεκινημα ειπα. Θα πρεπει βεβαια να ανεβασουμε αποδοση στα επομενα παιχνιδια.

Ακολουθει το παιχνιδι με την Αταλαντα. Το πρωτο εντος εδρας. Σχεδον 26000 οπαδοι. Πολυ καλη προσελευση. Προσωπικα δεν περιμενα τοσους πολλους. Πριν τον αγωνα διεκρινα καποιο αγχος στην ομαδα. Τους ειπα να παιξουν με καθαρο μυαλο και να μην κλεινονται πισω. Εντος εδρας ειμαστε θελουμε την νικη.

Udinese - Atalanta 3-0
Εκπληκτικο παιχνιδι. Η πρωτη μεγαλη νικη και μαλιστα με καθαρο σκορ. Ειχαμε τον ελεγχο του παιχνιδιου σε ολη τη διαρκεια του αγωνα.

[img]http://img504.imageshack.us/img504/204/2matchcu4.png[/img]


Ακολουθει το παιχνιδι με την Livorno. Με την ψυχολογια του περασμενου αγωνα φοβηθηκα μηπως υποτιμησουν τον αντιπαλο. Και ετσι εγινε.

Livorno - Udinese 1-0

[img]http://img529.imageshack.us/img529/2254/3matchtw0.png[/img]

Δεν υπηρχε χρονος για σκεψη. Ακολουθουσε ενα πολυ μεγαλο παιχνιδι. Εντος εδρας με την Fiorentina. Ηταν η ευκαιρια μας να δειξουμε οτι η πρωτη νικη δεν ηταν τυχαια.

Udinese - Fiorentina 1-0
Μεγαλη νικη. Οταν πιεστηκε η ομαδα εδειξε χαραχτηρα. Σκορερ ο Iaquinta (Ποιος αλλος??) και ετσι η ομαδα πηρα μια πολυτιμη νικη.
[img]http://img510.imageshack.us/img510/2672/4matchys4.png[/img]


Ακουλουθουσε μια δυσκολη εξοδος για την ομαδα. Εκτος με Ascoli. Φροντισα να μην παρουν τα μυαλα τους αερα. Τους ειπα οτι δεν θα ανεχτω εμφανιση παρομοια με αυτη του Livorno ξανα.

Ascoli - Udinese 2-3
Το παιχνιδι αρχισε με τους χειροτερους οιωνους. Πριν το ημιχρονο ειμασταν πισω 2-0. Πριν την ληξη καταφεραμε να μειωσουμε. Στο δευτερο ημιχρονο οι φωνες μου μαζι με την εισοδο του Asamoah που εκανε ανω κατω την αμυνα τους οδηγησαν σε ακομα δυο γκολ και πολλες χαμενες ευκαιριες. Στο τελος πηραμε τη νικη με αυτη τη μεγαλη ανατροπη. (Σημειωση ο Ελευθεροπουλος ηταν τραυματιας για την Ascoli). Αρνητικο του αγωνα ο τραυματισμος του Juanma που θα μεινει ενα μηνα εχτος. Να σημειωθει οτι παιζαμε και χωρις τον Di Natale που ειχε ενα μικροτραυματισμο απο το προηγουμενο ματς.
[img]http://img510.imageshack.us/img510/9311/5matchgc5.png[/img]


Την επομενη μερα ηρθε στην προπονηση ο προεδρος. Με ξαφνιασε η κινηση του αυτη. Μηπως κατι δεν του αρεσε? Μετα το τελος της προπονησης με φοναξε κοντα του.

Προεδρος: Mr Athanasiou i have to tell you that i'm very happy with the results. Our team is on the 3rd place! I know we won't be there for long because the difficult matches are coming now. I want you to keep doing good work and don't forget: Our target is EUROPE!!
Εγω: Ok Mr President.

[img]http://img255.imageshack.us/img255/3638 ... ionkd6.png[/img]

Επισης ο κοσμος αρχισε να δειχνει την αγαπη του. Καθε μερα ερχονταν περισσοτεροι στις προπονησεις ενω και στα 2 εντος εδρας μεχρι τωρα η προσελευση ηταν πολυ ικανοποιητικη.

Να η μεχρι τωρα βαθμολογια μετα απο 5 αγωνιστικες
[img]http://img260.imageshack.us/img260/1330 ... ngstc2.png[/img]
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μπράβο συνέχισε έτσι είσαι πολύ καλός :yea: :yea: :yea:
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”