"Mr Frapatoni? This is Cardiff calling..."

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του FM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
Panaxa
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 6205
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Μια ζωή μόνο Παναχαϊκή
Location: Κοκκινόμαυρος πλανήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ο Marko Frapatoni είχε μόλις φτάσει στον κεντρικό σταθμό τρένων του Κάρντιφ. Δεν είχε κάποια επείγουσα δουλειά απλά ήθελε να δει από κοντά το Millenium Stadium που του έλεγαν όλοι ότι είναι πολύ ωραίο, σύγχρονο κλπ. Είχε απολυθεί πριν λίγες μέρες από την προηγούμενη ομάδα του και έτσι είχε καιρό για ταξιδάκια. Άλλωστε είχε μείνει ήδη αρκετές μέρες χωρίς να μυρίσει το χορτάρι ενός γηπέδου ποδοσφαίρου και αυτό ήταν η εξάρτηση του.

Τα αγγλικά του δεν ήταν και τα καλύτερα οπότε είχε προμηθευτεί ένα χάρτη του Κάρντιφ στα Ιταλικά. Έβλεπε ότι το γήπεδο ήταν δίπλα σε ένα ποτάμι και πολύ κοντά στο σταθμό. Ακολουθώντας το ποτάμι και βαδίζοντας αργά, έφτασε στο γήπεδο. Μόλις αντίκρυσε το εξωτερικό του εντυπωσιάστηκε. Δεν είχε καμία σχέση με τα γήπεδα των Ιταλικών κωμοπόλεων που συνήθιζε να δουλεύει ως προπονητής. Αποφάσισε να κάνει το tour του γηπέδου και μπήκε σε ένα γκρουπάκι με έναν ηλικωμένο ξεναγό. Αφού τελείωσε η ξενάγηση πήρε κάποια αναμνηστικά και ετοιμάστηκε να πάει μια βόλτα μέσα στην πόλη του Κάρντιφ.

Ξαφνικά άκουσε μια φωνή να του φωνάζει από πίσω: “Mr Frapatoni….Mr Frapatoni, περιμένετε μισό λεπτό!!”.
“Ωχ σκέφτηκε αυτό είναι για κακό. Αφού πλήρωσα και την ξενάγηση και τα αναμνηστικά, τι διάβολο με θέλουν;” αναρωτήθηκε. Γυρνώντας το κεφάλι του είδε ένα μουσάτο τύπο με κοστούμι να πλησιάζει κρατώντας ένα χαρτοφύλακα.
“Είστε ο κύριος Frapatoni;” ρώτησε ο μουσάτος με αγωνία.
“Όπως σε βλέπω και με βλέπεις” απάντησε απρόθυμα ο Frapatoni. “Να εδώ έχω την απόδειξη, τα πλήρωσα όλα τα αναμνηστικά”.
“Μα δεν σας θέλω για αυτό κύριε Frapatoni. Ξέρετε η ομάδα που εκπροσωπώ, η Cardiff City ψάχνει για έναν προπονητή. Ήμασταν ενήμεροι για την επίσκεψη σας στην πόλη μας. Τι λέτε; Δέχεστε τη θέση;”
Ο Frapatoni μούδιασε. Δεν ήξερε καν Αγγλικά, είχε έρθει για ταξίδι και ξαφνικά βρέθηκε με μια πρόταση να αναλάβει ομάδα. Δεν είναι και άσχημα σκέφτηκε. Θα προπονώ ομάδα που θα παίζει σε αυτή τη γηπεδάρα που μόλις επισκέφτηκα. Αξίζει να το τολμήσω....

“Λοιπόν κύριε Frapatoni; Αν δέχεστε και είστε έτοιμος, έχω εδώ το συμβόλαιο. Υπογράφετε και είστε πλέον προπονητής της Cardiff City FC” είπε ο μουσάτος και έβγαλε από τον χαρτοφύλακα το συμβόλαιο.
Ο Frapatoni πήρε το συμβόλαιο στα χέρια του και με τα ελάχιστα Αγγλικά του προσπάθησε να το διαβάσει. Δεν βαριέσαι σκέφτηκε, θα βάλω την υπογραφή και ότι γίνει σκέφτηκε και αμέσως υπέγραψε το συμβόλαιο του.
Ο μουσάτος χαμογέλασε και πήρε με τη μία το συμβόλαιο από τα χέρια του Frapatoni.
“Συγχαρητήρια κύριε Frapatoni. Από αυτή τη στιγμή είστε και επίσημα προπονητής της ομάδας. Ελάτε αύριο το πρωί στο Ninian Park για την πρώτη γνωριμία με τους παίκτες”.
Η τελευταία πρόταση του μουσάτου έκανε τον Frapatoni να παγώσει. Γύρισε προς το γήπεδο και κοίταξε την πινακίδα. “Milleniun stadium” έγραφε με μεγάλα γράμματα.
Δεν ξέρω Αγγλικά σκέφτηκε ο Frapatoni αλλά διάβολε αυτή η πινακίδα δεν γράφει Ninian Park….
“Με συγχωρείτε εδώ γράφει Millenium stadium, όχι Ninian Park…” είπε με απορία ο Frapatoni.
“Σωστά, είναι το γήπεδο της Εθνικής Ουαλλίας. Επίσης γίνονται και αγώνες ράγμπυ. Το Ninia Park είναι σε άλλο σημείο της πόλης. Εκεί θα έρθετε αύριο κύριε Frapatoni. Τώρα με συγχωρείτε πρέπει να πηγαίνω” συμπλήρωσε ο μουσάτος και απομακρύνθηκε με γοργά βήματα.
Ο Frapatoni είχε μείνει στήλη άλατος. Την πάτησα σαν πρωτάρης σκέφτηκε. Αντί να προπονώ ομάδα σε αυτή εδώ την γηπεδάρα, θα είμαι πάλι σε ένα κοινό γήπεδο. Έχω υπογράψει και το συμβόλαιο και δεν μπορώ να κάνω πίσω τώρα.
Του πήρε κανένα πεντάλεπτο να συνέλθει. Το σοκ ήταν μεγάλο. Δεν είχε όμως επιλογή. Έπρεπε να δουλέψει στην Cardiff City FC και ήταν αποφασισμένος να επιτύχει.
Δεν είχε μάθει να τα παρατάει στη ζωή του.

Υ.Γ. Δεν έχω χρόνο για screenshots και αναλυτική περιγραφή αγώνων οπότε το στυλ γραψίματος θα είναι πιο “λογοτεχνικό” παρά γεμάτο αριθμούς.
Όπου και αν πας και όσο κατρακυλάς για μένα είσαι θεά στον κόσμο άλλη καμιά και μοναδικιά...
http://www.axaioi3.gr

"1972-73
Για την εποχή που όταν καμία άλλη ομάδα, πλην αυτών της Αθήνας και Θεσσαλονίκης, δεν τολμούσε να σκεφτεί πως χρειάζεται διαβατήριο, η Παναχαϊκή ύψωσε ανάστημα.
Το απίστευτο είχε συμβεί. Μια ομάδα από την επαρχία, η οποία μόλις 24 μήνες πριν νικούσε δύσκολα 3-2 στο Κορωπί και ανέβαινε στη μεγάλη κατηγορία, θα έβγαινε στα ευρωπαϊκά «σαλόνια»!"
MuuaDeep
Amateur
Amateur
Posts: 217
Joined: Mon Dec 04, 2006 6:41 pm
Football Manager της ομάδας: Villarreal
Αγαπημένη Ομάδα: Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nα προσέχεις άλλη φορά που τη βάζεις
Όταν η κατάσταση γίνεται σκληρή, οι σκληροί κάνουν κατάσταση.
Τώρα, κατεβαίνω μαμά
Post Reply

Return to “Ιστορίες FM2007”