Άλλη προπόνηση για DM, άλλη για MC και άλλη για AMC;

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
User avatar
elias_180200
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 261
Joined: Sat Oct 21, 2006 3:00 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Αγαπημένη Ομάδα: PAS-OSFP
Location: Πετρουπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="spinrad"][quote="elias_180200"] πρεπει να εχεις τουλαχιστον 3 σε καθε προγραμα (το ειχα διαβασει σε ενα αλλο forum) [/quote]

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι τετοιο δεν ισχυει .[/quote]
πρεπει να εχεις τουλαχιστον 3 παιχτες σε καθε προγραμμα.γιατι δεν ισχυει??? :shock: μην λες απλα δεν ισχυει.πες και γιατι...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

[quote="gudaman"][quote="zidane72003"]
Θα βγαλεις 5 αστερια με 8 προπονητες και να εχεις και Light work load?τι εισαι?Θεος?[/quote]

http://www.fmgreece.gr/phpBB2/viewtopic ... 24&start=0

Γιατί σου φένεται περίεργο;Και εγώ εχω 5 αστερια σε ολες τις κατηγοριές με Light work load και εχω 8-9 προπονητες[/quote]

Τι να σου πω..Αυτο το ειχα κανει μονο περισυ που δε χρειαζοτανε να σπαταλησω τρελα λεφτα για coach.Στο φετεινο με το οποιο δεν εχω πολυασχοληθει ισως να γινεται.Αλλα εγω τοπ προπονητες τους εχω δει να κστολογουνται 1 εκατομυριο €.Εγω αυτο που υποστηριζω ειναι οτι...Καλα καλα ειναι ψευτικο να γινονται 4 προγραμματα προπονησης...Συνηθως σε IRL χωριζοναι σε προπονηση τερματοφυλακων και παιχτων εντος γηπεδου.

Τωρα ο καθενας οπως θελει το παιζει το παιχνιδι.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
spinrad
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Wed Nov 22, 2006 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: Napoli
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="elias_180200"] μην λες απλα δεν ισχυει.πες και γιατι...[/quote]

Εχεις δικιο απλα δεν το εκανα γιατι ειναι πολυ απλο .Φτιαξε ενα προγραμμα και βαλε μονο εναν παιχτη .Θα δεις προοδο.
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
User avatar
ArisSalonika
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 411
Joined: Fri Mar 21, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Αρης
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ απο την πλευρά μου κάθε φορά φτιάχνω τα εξής προγράμματα: Goalkeepers,Defenders,Defensive Midfielders,Attacking Midfielders και Forwards.
kcb
Backup
Backup
Posts: 802
Joined: Tue Jan 18, 2005 11:22 pm
Football Manager της ομάδας: Nantes
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="nteminio"]εγω παλι απο τα παλλια cm εως σημερα φτιαχνω 2 για καθε θεση (dc, drl+dmc, amc+amrl, sc). 1 εχω τους βασικους με medium και στο αλλο τις αλλαγες μου με hard.Προς το παρόν δουλευει τελεια και οι αναπληρωματικοι ανεβαζουν πολυ τα stats τους εστω και αν δεν παιζουν, τραυματισμους τρελους δεν εχω και εννοειτε οτι αν καποιος αναπληρωματικος παιζει βασικος για 2+ αγωνες τον βαζω στο προγραμμα των βασικων.[/quote]

Μετά από δοκιμές (είχα ξεκινήσει όπως λέει φίλος που άνοιξε το θέμα) κατέληξα κι εγώ σε αυτό. Το κάθε πρόγραμμα το κάνω copy και απλά πειράζω το workload. Οι βασικοί που σκίζονται κάθε 3 μέρες στα παιχνίδια παίζουν στο πιο ελαφρύ workload.
Κατ'εξαίρεση αν δω κανέναν βασικό στο βαρύ να λέει ότι είναι happy τον αφήνω εκεί. Απότι έχω καταλάβει παίζει κάτι και στον κάθε παίκτη, μπορεί να είναι σκυλί και να μη μασάει από προπόνηση ή να παραπονιέται με το παραμικρό. (τουλάχιστον στο FM2006 γιατί δεν έχω δει ακόμα το 7 :oops: ).

Έχω διαφορετικό για DC και DRL αλλά τρώγομαι να κάνω και για winger και DM-AM όπως λένε πολλοί παραπάνω.
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από το Manual,

[quote]When designing your schedule(s) be sure to think about how your players will react to them. Every player approaches training differently and depending on their personality they will put more effort in drills and exercises which benefit attributes befitting to their persona. For example, a flamboyand midfield player is more likely to be interesting in improving his dribbling and the creativity aspect of his play rather than defensive marking abilities.[/quote]

Λίγο μπερδεύτηκα τώρα...Δηλαδή να κάνουμε ξεχωριστά προγράμματα ή στο ίδιο πρόγραμμα (DM-AM) θα προπονούνται αυτόματα? Ο DMC περισσότερο αμυντικά και ομοίως ο AMC δημιουργικά?

Προσωπικά όποτε χώριζα τους παίκτες σε διαφορετικά προγράμματα δεν είχα καλά αποτελέσματα και στον αγώνα διέκρινα μια ανομοιογένεια. Τώρα θα ξαναδοκιμάσω να τα χωρίσω ελπίζοντας σε μεγαλύτερη βελτίωση.
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
xentrix
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Mon Nov 27, 2006 3:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω μπερδευτεί λίγο καθότι νέος στο FM. Στα προγράμματα προπόνησης πρέπει να βάλεις κάποιον coach υπεύθυνο; Πώς γίνεται αυτό;
Είναι λάθος να φτιάξεις ατομικά προγράμματα; Κάποιοι γράφουν ότι πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 3 παίκτες σε κάθε πρόγραμμα. Αν θέλω να βάλω ατομικό πρόγραμμα (ειδικά σε μικρούς, για να βελτιώσω δώσω έμφαση σε χαρακτηριστικά τους) υπάρχει πρόβλημα; Σχετίζεται με το πόσους coach έχω;
Θα ήθελα να φτιάξω ατομικό πρόγραμμα για τους περισσότερους. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο πόσα προγράμματα μπορείς να φτιάξεις ή αν είναι προπονητικά λάθος.
Πλιζ χελπ.
Μηδένα προ του τέλους μαρκάριζε...
eordaikos2
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Nov 24, 2006 5:36 pm
Location: Θεσσαλονίκη, Πτολεμαϊδα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ πάντως κάνω διαφορετικό πρόγραμμα για DC (δίνω έμφαση στο strength, aerobic και defending), DRL (παίχτες τρεχαντίρια, να παίζουν όλη τη γραμμή με ανεβασμένο defending και croossing), DM, MC/AMC, AMR/L και strikers
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2007”