Η Σιδηρά Παρθένος - In the end there can be only one...

Καριέρες γεμάτες δόξα και αποτυχίες...οι "θρύλοι" της προπονητικής είναι εδω...
Post Reply
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Η Σιδηρά Παρθένος ? In the end there can be only one




Joe Dawson: He is Duncan MacLeod, the Highlander. Born in 1592 in the Highlands of Scotland and he is still alive. He is immortal. For four hundred years he's been a warrior, a lover, a wanderer, constantly facing other Immortals in combat to the death. The winner takes his enemy's head and with it, his power. I'm a Watcher, part of the secret society of men and women who observe and record, but never interfere. We know the truth about Immortals. In the end there can be only one. May it be Duncan MacLeod, The Highlander.



Τζο Ντώσον: Το όνομά του είναι Ντάνκαν Μακλάουντ, ο Χαϊλάντερ. Γεννήθηκε το 1592 στα Χάιλαντς της Σκωτίας και είναι ακόμα ζωντανός. Είναι αθάνατος. Για πάνω από τετρακόσια χρόνια υπήρξε πολεμιστής, εραστής, περιπλανώμενος, αντιμετωπίζοντας συνεχώς άλλους αθάνατους σε μάχες ως το θάνατο. Ο νικητής παίρνει το κεφάλι του αντιπάλου του, και με αυτό την δύναμή του. Εγώ είμαι ένας Παρατηρητής, μέλος της μυστικής κοινωνίας ανδρών και γυναικών που παρατηρούν και καταγράφουν, αλλά ποτε δεν αναμειγνύονται. Γνωρίζουμε την αλήθεια για τους αθάνατους. Στο τέλος, μπορεί να υπάρξει μόνο ένας. Είθε να είναι ο Ντάνκαν Μακλάουντ, ο Χαϊλάντερ.


Έχουν περάσει κιόλας 15 χρόνια...

15 χρόνια δεν είναι τίποτα για έναν Αθάνατο, αλλά κάθε λεπτό πέρασε σαν βασανιστήριο. Κάθε ημέρα ξύπναγα και κοιμόμουν με ένα σκοπό, με ένα και μοναδικό λόγο να ζω.

15 long years...

Slan Quince... Επιτέλους σε βρήκα!




[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sgpylExfL0c[/youtube]
Last edited by tiziano on Sat May 24, 2008 1:50 pm, edited 3 times in total.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ήταν ένα συνηθισμένο βροχερό βράδυ του Νοέμβρη. Η Tessa μόλις είχε φύγει από το μαγαζί, της είπα ότι είχε έρθει ένας φίλος από το στρατό στην Ινδία, ο Κόνορ, και θα πηγαίναμε να πιούμε λίγες μπύρες στην παμπ του Τζο να θυμηθούμε τα παλιά. Δεν μπορούσα φυσικά να της πω ότι ο Κόνορ ήταν 600 ετών και μέντοράς μου, φοβόμουν ότι αν μάθαινε ποτέ την αλήθεια δεν θα το άντεχε.. Άλλωστε ακόμα ήταν πολύ μικρή..
Άκουσα την πόρτα του «MacLeod & No?l Antiques» να ξανανοίγει. Ο Κόνορ πετάχτηκε. Τράβηξε το ξίφος του. «Ηρέμησε», του είπα, «θα ξέχασε την τσάντα της». Χαμογέλασε, έκρυψε το ξίφος και πήγε να ανοίξει την εσωτερική πόρτα.

-Slan..? What are you d?
Ένα ξίφος κατέβηκε με δύναμη στο κεφάλι του, κάθετα, διαπέρασε το μισό κρανίο, και σταμάτησε περίπου στη μέση του κεφαλιού.
Ήταν ο Slan Quince, κάποτε πιστός συμπολεμιστής του Κόνορ και μετέπειτα ορκισμένος εχθρός. I never liked that guy. Νοw I know why.
Τα βλέμματά μας διασταυρώθηκαν ενώ ύψωνε το ξίφος του να αποκεφαλίσει τον Κόνορ. Ήξερε ότι αν τον αποκεφάλιζε, θα τον σκότωνα ενώ θα βρισκόταν στην κατάσταση μετά την απορρόφηση ενέργειας.

Αποφάσισε να φύγει και να τον αφήσει να αργοπεθάνει καθώς το τραύμα στο κεφάλι δεν ήταν αναστρέψιμο, ακόμα και για έναν αθάνατο.
«My job here is done?, είπε και έτρεξε έξω.
Δεν μπορούσα να τον ακολουθήσω, με χρειαζόταν ο Κόνορ.

-Κόνορ! Κόνορ! Μίλα μου!
Σιγή.

Έπιασα το χέρι του. Υπήρχε ακόμα σφυγμός.
Είχα μία επιλογή μόνο. Να αποκεφαλίσω τον Κόνορ, και να απορροφήσω εγώ την τρομακτική του ενέργεια. Αν έπεφτε στα χέρια του Slan θα ήταν ασταμάτητος. Θα ήμουν ο επόμενος.
Έπρεπε να σκοτώσω τον Κόνορ. Τον συμπολεμιστή και «πατέρα» μου. Τον άνθρωπο που με έκανε αυτό που είμαι. Τον άνθρωπο που του χρωστάω την ίδια μου τη ζωή.

-Ι will avenge your death my friend. Even if it is the last thing I do. Rest in peace.

Το γιαπωνέζικο ξίφος μου, 250 ετών, κατέβηκε με δύναμη. Θα μου το πληρώσεις Slan. Θα σε βρω κάποτε. Θα σε βρω και θα σε σκοτώσω.


Image


I am Duncan McLeod, of the clan McLeod.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
nicklloris
National Manager
National Manager
Posts: 9335
Joined: Wed Nov 14, 2007 12:44 pm
Football Manager της ομάδας: Ao KARAVAS/Ano Neapoli
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Status: 90/96/37
Location: Νίκαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πω πω σταυρο με ελιωσες με εριξες κατω...δεν υπαρχει αυτη η ιστορια μου μυριζει και ομαδα απο το νησι....εδω ειμαστε...


Δεν ξερω πως θα τα βολεψεις αλλα εγω εδω θα ειμαι και θα τη ρουφαω....

Μπραβο απιστευτη φαντασια να κατι τετοιες ιστοριες με κανουν να θελω να γραψω και εγω....


Υ.Σ.Αν ξες ρε σταυρο που μπορω να βρω και ολα τα επεισοδια συγκεντρωμενα να τα κατεβασω...σορρυ για το οφ τοπικ...
User avatar
TazZ
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25477
Joined: Fri Dec 17, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: I intend to spam forever. So far, so good.
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

:shock: :o :o :o :o -gioupi

Πλακα μας κανεις ε;;
:drinking:

Περιμενω συνεχεια...
Tsakalaki wrote:Όσο σε ταξιδεύει ένα γκολ στο FM δε σε ταξιδεύει τίποτε άλλο.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

nicklloris wrote:πω πω σταυρο με ελιωσες με εριξες κατω...δεν υπαρχει αυτη η ιστορια μου μυριζει και ομαδα απο το νησι....εδω ειμαστε...


Δεν ξερω πως θα τα βολεψεις αλλα εγω εδω θα ειμαι και θα τη ρουφαω....

Μπραβο απιστευτη φαντασια να κατι τετοιες ιστοριες με κανουν να θελω να γραψω και εγω....


Υ.Σ.Αν ξες ρε σταυρο που μπορω να βρω και ολα τα επεισοδια συγκεντρωμενα να τα κατεβασω...σορρυ για το οφ τοπικ...

Ευχαριστώ για το ποδαρικό! Σε κόβω για γουρλή κιόλας! Η ιστορία θα έχει πολύ γράψιμο-υπόθεση, ελπίζω να μην βαρεθεί ο κόσμος. Το κακό είναι ότι δεν έχω και πολυ χρόνο, το καλό ότι πολλές σεζόν έχουν παιχτεί.

Το άλλο κακό είναι ότι το σέηβ είχε κρασάρει, αλλά ήθελα να γράψω μια ιστορία πριν μπω φαντάρος το καλοκαίρι και αναγκαστικά συνέχισα ένα παλαιότερο σέηβ προηγούμενου έτους. Χαλάλι! -ελπίζω μόνο να μην κρασάρει στο ίδιο σημείο θα τρελαθώ

Αύριο η συνέχεια.


εδιτ welcome tazz


υγ. για αυτό που ρώτησες κάτι θα κάνουμε..
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Είθε αυτή η ιστορία να φέρει στο τόπικ το αντίθετο αποτέλεσμα απο αυτά του Χαϊλάντερ...στο τέλος, να γίνουνε χιλιάδες οι ιστορίες...και τέτοιες φάσεις βοηθάνε...εύγε ταγοριμ...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γουστάρω Χαϊλάντερ. Δωσε Highlands λεμεεεεεε
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε !!!!!!!!!!!! -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μπορώ να μην υποκληθώ στην ιστορία που ξεκίνησες.....φανταστική ιδέα.... φοβερό στόρυ...περιμένουμε με αγωνία την συνέχεια..... καθήλωσέ μας.....


Off Topic:
Και ήθελα να σε ρωτήσω γιατί δεν γράφεις ιστορία, αλλά με πρόλαβες.....κρίμα που θα σε χάσουμε για το φανταριλίκι.....τόσο πιτσιρίκος είσαι ρε? :D
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

I am Duncan McLeod, of the clan McLeod.


Χάρις στον πιστό μου φίλο Τζο, μετά από χρόνια ερευνών καταφέραμε να βρούμε τα ίχνη του Slan Quince. Βοήθησαν πολύ τα ανεξάντλητα μέσα και οι πόροι που διαθέτουν οι Watchers. Ο Τζο ρίσκαρε πολύ, ακόμα και την ίδια του τη ζωή. Αν μάθουν ότι βοηθάει έναν Αθάνατο, θα υπάρξουν σοβαρές επιπτώσεις και δεν είμαστε έτοιμοι να τις αντιμετωπίσουμε τώρα.

Το σχέδιο είχε καταστρωθεί. Θα έπαιρνε αρκετά χρόνια ακόμα αλλά είναι ο μόνος τρόπος. Ο Slan είναι αδύνατο να πλησιαστεί, καλά κρυμμένος πίσω από την νέα του ταυτότητα και από ατελείωτα συστήματα ασφαλείας και σωματοφύλακες.
Και το σημαντικότερο. Καλά κρυμμένος πίσω από το νέο του πρόσωπο.

Όμως ήμουν κι εγώ έτοιμος να παίξω το παιχνίδι του. Άλλαξα το πρόσωπό μου. Έκανα 3 εγχειρήσεις, πολύ επικίνδυνες, καθώς οποιαδήποτε τομή και να μου έκαναν θα έκλεινε, οπότε αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το βότανο που μου είχε δώσει ο δάσκαλος Σάο Καν στην Κίνα πριν από 200 χρόνια, το οποίο ενήργησε στην υπόφυση του εγκεφάλου μου και έκανε το «αθάνατο» ανοσοποιητικό μου σύστημα να χαλαρώσει σε επίπεδα θνητού για λίγες ώρες. Ο Ρίτσι με βοήθησε πολύ, όπως και οι σύντροφοι από την Κίνα. Όλα έγιναν σε πλήρη μυστικότητα.

Απέκτησα νέο πρόσωπο. Νέα ταυτότητα. Νέα ζωή. Τίποτα δεν μπορεί να με σταματήσει. Σε βρήκα Slan, σε βρήκα και θα σε σκοτώσω.

Για νέο όνομα αποφάσισα να πάρω το Steve Harris, φόρος τιμής σε ένα τρελάρα Άγγλο που είχα γνωρίσει σε μία παμπ το 1975 στο ανατολικό Λονδίνο. Ήθελε να ξεκινήσει μία μπάντα λέει και δεν έβρισκε καλό όνομα. Του πρότεινα το ?iron maiden?. Ξετρελάθηκε. The rest is history. Αυτό που δεν ξέρει κανείς είναι το γιατί του πρότεινα αυτό το όνομα.

Image

Γιατί είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που γλίτωσε από την Σιδηρά Παρθένα. Όχι τη Θάτσερ, αλλά το βασανιστήριο. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, από τη Θάτσερ δεν γλίτωσε κανείς. Oh well..

Έπρεπε να ξεκινήσω από τα χαμηλά. Δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Ποιος τρελός θα προσλάμβανε ένα παντελώς άπειρο προπονητή 35 ετών? Ακόμα και αν στα αλήθεια ήταν 415.
Κοιτάζοντας τις κενές θέσεις στις ομάδες των χαμηλότερων κατηγοριών, το μάτι μου σταμάτησε απότομα. Αποκλείεται να ήταν σύμπτωση. Την απόφασή μου την πήρα για δύο λόγους:
Α. Το νέο μου όνομα
Β. Το γήπεδο της ομάδας ήταν το παλαιότερο στον κόσμο που χρησιμοποιείται συνεχόμενα από την ίδια ομάδα. Immortal stadium, immortal manager. It was meant to be?
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Tα σέβη μου στο πάνθεον των ιστοριογράφων

τον απλά "φανταστικό" ΜaxKarapro
τον αξεπέραστο Dr. Gonzo που γλίτωσε από τη Μαφία της Ν.Ιταλίας μόνο και μόνο για να πέσει στα χέρια της Μαφίας της Μπάγερν, αλλά την κατατρόπωσε και αυτή.
τον υπεραιωνόβιο Ταζζ_13, έναν πραγματικά αθάνατο μάνατζερ
τον ασταμάτητο και βιονικό filologo, των 2 ιστοριών και του ενός κρας

και φυσικά τον οικοδεσπότη Story master, τον κόουτς Τσακ.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
filologos
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1485
Joined: Thu Aug 02, 2007 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus , Dortmunt
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και μαμώ τα στορι.... Συνέχισε....
User avatar
Griyio
Backup
Backup
Posts: 819
Joined: Thu Mar 10, 2005 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: RCD Mallorca
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Status: Astatus
Location: Brahames
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέσα και γώ... Άργησα λίγο αλλά πρόλαβα να καλύψω το χαμένο έδαφος!! :D
relentlessgeo
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6849
Joined: Tue Dec 27, 2005 1:12 pm
Football Manager της ομάδας: δεν κατεβασα το FM φετος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Xavalencia FC
Status: is τα ξυνει :p
Location: Π. Ηρακλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πες μου οτι θα πας νοτς καουντι...
τεντωματα, μαντραπηδες, μιναρισματα, σου πα μου πες, σουξουμουξου, το να τ αλλο, το τσιμπουκι σας.
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

relentlessgeo wrote:πες μου οτι θα πας νοτς καουντι...
έπεσες κοντά, αλλά όχι. Είμαι στα περίχωρα του Λονδίνου. Περισσότερες αποκαλύψεις μετά.

Griyio καλώς ήλθες.

Απλά να σας πω ότι το background story θα είναι μεγάλο.. Το έχω σκεφτεί όλο μέχρι τέλους σε γενικές γραμμές. Θα υπάρχει και το ποδοσφαιρικό κομμάτι φυσικά αλλά ανα καιρούς η υπόθεση θα προχωράει. Ελπίζω να μην βαριέστε να διαβάζετε μερικά σεντονάκια..
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
Post Reply

Return to “Real managers don' t need food - Iστορίες μακράς διάρκειας”