Football Manager 2022 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2022
Post Reply
User avatar
ShiniGummie
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 02, 2016 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλό κάψιμο αδέλφια!
Να δω πως θα βρω χρόνο να βολέψω και FM και Genshin Impact...
Row row, fight the powah!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

dk2991 wrote: Fri Oct 22, 2021 8:31 pm Καλησπέρα παιδιά.

Παίζω με ΑΕΚ στην beta αλλά μου έχει προκύψει θέμα με το registration, αντί για 5 FGN έχω 6. Είναι σωστό αυτό; Βλέπω ότι ο Araujo πιάνεται σαν μη κοινοτικός, με τόσα χρόνια στην Ισπανία δεν έχει 2η υπηκοότητα;
Είναι σχεδόν σίγουρο πως στην τελική έκδοση οι σύλλογοι που έχουν Β' ομάδες (Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, ΠΑΟ) θα μπορούν να δηλώσουν μέχρι 8, όπως ισχύει και irl (thanks Tsak!).
User avatar
mysterio
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3021
Joined: Mon May 09, 2005 11:31 pm
Football Manager της ομάδας: Newcastle Utd
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Newcastle
Location: Managerland
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Βγαζει και σε εσας τις κληρωσεις ομιλων στα μπαμ, και οχι μια μια οπως υπηρχε σαν επιλογη?
Spyridon13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 382
Joined: Fri Aug 16, 2013 4:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

mysterio φιλε μου ειμαι με εθνικη Αγγλιας.
Την κληρωση του κυπελου εθνων την εκανα κανονικα.
Αν μιλας ομως για κληρωσεις τσ λιγκ/γιουροπα/κονφερενς ακομα και στα προηγουμενα μανατζερς αν ενα ζευγαρι προκριματικων εκανε τους αγωνες του αργοτερα απο τους υπολοιπους(συνηθως μια εβδομαδα μετα) τοτε η κληρωση γινοταν αυτοματα.Οποτε αν μιλας γι αυτες τις διοργανωσεις για κοιτα μηπως συμβαινει αυτο το πραμα.
Spyridon13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 382
Joined: Fri Aug 16, 2013 4:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Η αποψη μου για το παιχνιδι ειναι καλη οπως παντα αλλα σιγουρα θα με πιασει απελπισια που εχουν αφησει το κομματι των εθνικων ομαδων τοσο πισω. Σιγουρα μπορει να επιρεαζει και τις εθνικες το dynamic youth rating αλλα το πολυδιαφημισμενο data hub δεν το βλεπω να το εχουν οι εθνικες.
Κατα τα αλλα ολα καλα για την ωρα και ας εχουμε μονο την μπετα.
User avatar
Aravihno#14
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Fri Jun 13, 2008 4:10 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Omonoia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν γνωρίζει κάποιος. Παίζω με τον Ηρακλή υπάρχει κανονισμός 10 ποδοσφαιριστές από την ακαδημία του Ηρακλή στην αποστολή αγώνα το πρόβλημα είναι ότι στο παιχνίδι υπάρχουν μόνο 6 τους 3 του έχω στην ομάδα. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτός ο κανονισμός η είναι bug Αν υπάρχει δεν θα μπορείς να παίξεις β εθνική ακόμα και να βγουν regen
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

@Aravihno#14, έχει αναφερθεί και θα διορθωθεί. Οπότε υπομονή.

Λογικά όμως θα χρειαστεί νέο save όταν αφαιρεθεί αυτός ο κανονισμός.
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

https://fmfc.footballmanager.com/blog/f ... ove-fm22-2

Το 1ο χαρακτηριστικό με την αναλυτική παρουσίαση του youth intake είναι από τις καλύτερες προσθήκες που έχουν κάνει.
litanies
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Sat Nov 15, 2008 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Παναχαϊκή
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οταν βρίσκουμε στην ελληνική γλώσσα, μη μεταφρασμένες λέξεις, στελνουμε screenshot στην εταιρία?
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα παιδιά σε όλους.

Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου μαζί σας για την φετινή έκδοση του αγαπημένου μας "παιχνιδιού".

Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να επισημάνω πως γνωρίζω ότι το προιόν δεν είναι στην τελική του έκδοση, όμως θέλω να εκφράσω τις ανησυχίες μου:

- Match engine: Οι "μικρές" ομάδες που φυσιολογικά κατεβαίνουν στους αγώνες με χαμηλό mentality απέναντι σε θεωρητικά καλύτερους αντιπάλους, κυκλοφορούν την μπάλα στην αμυντική τους γραμμή εύκολα, με ασφάλεια και γενικά πολύ αργά. Ότι και να κάνω ως προπονητής δεν είναι αρκετό για να τους πιέσουμε ώστε να ους αναγκάσουμε σε λάθος ή σε απομάκρυνση, ή ακόμα καλύτερα σε κλέψιμο μπάλας. Οι αντίπαλοι αμυντικοί τελειώνουν τον αγώνα με 100+ εύστοχες πάσες και ποσοστό ευστοχίας πασών όχι κάτω απο 98%(!!!).
Όπως καταλαβαίνεται, αυτό παίζει κυρίαρχο ρόλο σε ένα συγκεκριμένο στατιστικό του παιχνιδιού, την κατοχή μπάλας που για εμένα και την τακτική μου είναι άκρως σημαντικό.

Τα προβλήματα όμως δεν σταματούν εδώ και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας δώσω ένα παράδειγμα:

Ας υποθέσουμε ότι αναλαμβάνουμε την ΑΕΚ και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι, υποδεχόμαστε στο ΟΑΚΑ την Λαμία. Όπως είναι φυσικό, οι φιλοξενούμενοι θα έρθουν να αμυνθούν ( χαμηλό mentality) και εμείς σαν φαβορί, θέλουμε να έχουμε τον έλεγχο του αγώνα και να κυριαρχήσουμε. Θα παρατηρήσετε αν δείτε το παιχνίδι 90 λεπτά (πράγμα που κάνω) αυτό που σας έλεγα παραπάνω. Συνέπεια λοιπόν όλων αυτών συμβαίνει κάτι άλλο ακόμα χειρότερο... Οι κεντρικοί μας αμυντικοί, μην έχοντας καμία συμμετοχή στο παιχνίδι, αρχίζουν και βαθμολογούνται καθοδικά και φτάνουν στο σημείο να έχουν βαθμολογία 6.1! Το παιχνίδι κυλάει με 63% κατοχή υπέρ της Λαμίας (εννοείται οτι κυκλοφορούν την μπάλα στην άμυνά τους και μόνο), οι επιθέσεις της ομάδας μας ξεκινάνε απο τα αμυντικά χαφ καθώς αυτοι παίρνουν την μπάλα όταν οι αντίπαλοι αμυντικοί απομακρύνουν και γενικά όπως είπα και πριν οι κεντρικοί μας αμυντικοί δεν έχουν καμία χρησιμότητα. Παρ όλα αυτά το σκορ μπορεί ναι είναι στο ημίχρονο 2-0 υπέρ μας.

Τι κάνει η ομάδα μας όμως όταν ανακτά την κατοχή;

Οι αντίπαλοι κλείνουν τον κεντρικό άξονα και οι παίκτες μας προσπαθούν αποκλειστικά και μόνο να πάνε απο τα πλάγια. Όχι μόνο όμως με την μπάλα, αλλά γενικά οι θέσεις που καταλαμβάνουν στο γήπεδο είναι τέτοιες που δίνουν μια εικόνα μη ρεαλιστικού ποδοσφαίρου. Έχω παρατηρήσει οτι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού οι στόπερ μας, ο Τζαβέλλας με τον Βράνιες για παράδειγμα, απέχουν απο τον Αραούχο σε κατάσταση επίθεσης μόνο ελάχιστα μέτρα. Για να το κάνετε εικόνα, φανταστείτε τους δυο κεντρικούς μας αμυντικούς να είναι λίγο πριν το ημικύκλιο της σέντρας και τον φορ μας να είναι λίγα μέτρα μετά την σέντρα. Οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές απλώνονται δεξιά και αριστερά και το τελικό αποτέλεσμα είναι σαν να μην υπάρχει διάταξη. Δεν αναγνωρίζω δηλαδή αν παίζουμε 4-4-2, 4-3-3 η οτιδήποτε άλλο. Φαίνεται σαν να παίζουν οι 2 στόπερ, οι υπόλοιποι και ένας επιθετικός. Κάτι σαν 2-7-1!!!

Επίσης, τα attributes φαίνεται να μην παίζουν ρόλο. Κεντρικοί αμυντικοί με πάσα 8, τεχνική 9 παίζουν σαν τον Πικέ στα καλά του, κοντοί φορ παίρνουν κεφαλιές απο ψηλά σόπερ, αμυντικά χαφ στύλ Σιμάο Μάτε Τζούνιο παίζουν σαν τον Κρός και συνεχίζεται...

Θα μπορούσα να πω κι άλλα, καταλαβαίνεται όμως που το πάω...

Είχα όρεξη να ξεκινήσω μία ιστορία σαν την προηγούμενη που είχα κάνει ( viewtopic.php?f=449&t=44642 ), όμως αυτά με κρατάνε πίσω.

Θα ήθελα και την δική σας γνώμη, αν έχετε παρατηρήσει κάτι ή αν νομίζετε οτι είμαι υπερβολικός.

Θα με ενδιέφερε και η άποψη συγκεκριμένα του petriti, αν έχει την αίσθηση ότι όλο αυτό θα πλησιάσει τα στάνταρντς του FM21 ( το καλύτερο της σειράς) η αν πορευόμαστε σε... φιάσκο!

Σας ευχαριστώ
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Αυτά που γράφεις προσωπικά δεν τα έχω συναντήσει μέχρι τώρα όσο έχω παίξει. Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει για εμένα είναι ότι φαίνεται να υπάρχει ένας και μόνο τρόπος ανάπτυξης: σέντρα. Σέντρες από τα μπακ, σέντρες από τα εξτρέμ, σέντρες από τα χάφ, ότι να’ναι αρκεί να είναι σέντρα. Με βάση τα στατιστικά που βγάζει, μέσα στην σεζόν η ομάδα μου βγάζει ~45 σέντρες/παιχνίδι. Ελπίζω να το διορθώσουν γιατί παραείναι.
User avatar
broxopios
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Fri Jun 18, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σε όλους και καλή μανατζερική χρονιά να έχουμε.
Ήθελα να ρωτήσω πως μπορούμε να βλέπουμε περισσότερα στατιστικά και παράθυρα στον αγώνα όταν δεν δείχνει στιγμιότυπα. Εγώ αυτά που βλέπω είναι στην πρώτη εικόνα κάτω. Είδα σε έναν τύπο στο youtube (2η εικόνα) ότι είχε ένα παράθυρο παραπάνω και φαίνεται να είναι το default skin του fm που γενικά μου αρέσει. Υπάρχει τρόπος να προσθέσω και να αφαιρέσω επιπλέον στοιχεία;

https://i.postimg.cc/YSXP772q/2021-10-30-21-19-49.png

https://i.postimg.cc/SsJvNPjL/2021-10-3 ... u-Tube.png
jimis21
Indispensible
Indispensible
Posts: 1556
Joined: Wed Jul 25, 2007 7:42 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλησπέρα, δεν είδα αν έχει αναφερθεί ξανά κάπου, αν έχει με συγχωρείτε. Παρατήρησα παίζοντας λίγο την Beta πως υπάρχει ένα λάθος στο Κύπελλο Ελλάδος. Μπαίνουν όλες οι ομάδες της Superleague στον 4ο γύρο του Κυπέλλου κάτι που στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Δεν γνωρίζω βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα να διορθωθεί αυτό, αν είναι ελληνικό φαινόμενο μόνο ή γίνεται και στο εξωτερικό και υπάρχει μια "πεπατημένη" στο παιχνίδι ώστε να διορθωθεί.

Image
Έλα και εσύ στην κιτρινόμαυρη παρέα μας..

aekfans21.com
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα. Το σχετικο FMGreece Real Names Fix για το fm22 ποτε θα βγει?
-nani
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9119
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

peri έγινε νέα κλήρωση στην β εθνική με νέες ομάδες(Καβάλα κλπ). προλαβαίνουν να είναι μέσα στο release του παιχνιδιού ή θα περιμένουμε patch?
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”