Γενικές Τακτικές

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια βδομάδα και ούτε ένα σχόλειο! Φαίνεται έχουν όλοι απορροφηθεί από το Patch! :-D
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πώς αναχαιτίζω ένα 3-5-2 (3 dc, 3 mc, 2 mr/l, 2 sc);
Δεν μπορώ να περάσω με τίποτα από τους 5 του κέντρου!! :evil:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
AEKERGO
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:36 pm
Football Manager της ομάδας: Αdelaide United
Αγαπημένη Ομάδα: AEK F.C.
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λογικα με γρηγορες επιθεσεις απο τα πλαγια. Δοκιμασε κανενα 4-4-2 και πες μα τα νεοτερα.
Να 'ταν ο υπνος για δουλεια, τα ονειρα αγγαρεια, μωρο μου στο κρεβατι σου να κανω υπερωρια
sindarta wrote:Κοίτα, από την στιγμή που δεν σπουδάζεις με δικά σου λεφτά αλλά υπάρχει μια οικογένεια κάπου που στερείται για να μπορείς εσύ να πηγαίνεις πανεπιστήμιο, τότε ναι, δουλειά σου είναι να σπουδάζεις και όχι να "περνάς καλά".
jose_thominho
Indispensible
Indispensible
Posts: 1817
Joined: Fri Oct 19, 2007 9:01 pm
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιξε 4-4-1-1 του νανι κατα πριτιμιση πιστευω θα τους παρεις!!
Antyfas
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Mon Oct 22, 2007 9:26 pm
Football Manager της ομάδας: OSFP
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πλεονέκτημα του 3-5-2 είναι η δύναμή του στο κέντρο. Η αδυναμία του το ότι δεν έχει FBs.

Στο κέντρο εφόσον θα έχει 3εις παίχτες δε μπορείς να το πάρεις αλλά μπορείς να το σταματήσεις. Βάλε δύο mc ή dm που δίνουν προταιρεότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα. Βάλε τους hard tackling για να παίξεις δυνατά και να τους κόψεις τη φόρα (παίξε ξύλο). Ανέβασε λίγο το Mentality των 2 κεντρικών αμυντικών για να δουλεύουν πιο κοντά στους αμυντικούς μέσους και να υπάρχει υποστήριξη έτσι στο κέντρο.

Εφόσον έχει αδυναμία στα πλάγια από εκεί θα επιτεθείς. Παίζε με attack on both flanks (προτιμότερο να' ναι γρήγοροι) και για να τονίσεις ακόμα περισσότερο αυτό παίξε wide.

Ανάλογα με τον αντίπαλο σκέψου το counter attack αφού το 3-5-2 είναι αδύναμο στις αντεπιθέσεις. Ανέβασε το defensive line λίγο ώστε να σαι πιο κοντά στο κέντρο (ώστε στην κόντρα να φτάνεις πιο εύκολα στη μικρή περιοχή), βάλε κοντά τα mentalities ώστε να είναι συμπαγής η ομάδα, να κλέβει στο κέντρο και να βγαίνεις στην αντεπίθεση.

Βάλε sarrows στους επιθετικούς σου.

Παίξε με direct passing που είναι σχετικά ασφαλές και πάει με το width που θα έχεις. Ξεκίνα με normal tempo σε φάση control game και ανέβαινε προς quick.

Φυσικά θα μπορούσες και εσύ να παίξεις με 5 στο κέντρο.

Τέλος μια άλλη λύση πιο ψαγμένη πάλι βασισμένη στο ότι δεν έχει fbs είναι να βρεις ποια πλευρά του δεν έχει καλό (αμυντικά) winger, ml/mr και να παίξεις όλη σου την επίθεση από εκεί αφού από εκεί θα περνάς για πλάκα. Τόνωσε με βελάκια εκείνη τη μεριά και βάλε όλο το κέντρο και την αντίθετη μεριά απλά να παίζει σχετικά ανασταλτικά.
Last edited by Antyfas on Mon Mar 03, 2008 7:46 am, edited 1 time in total.
?I am building a fire, and everyday I train them, I add more fuel. At just the right moment, I light the match.?

?Failure happens all the time. It happens every day in practice. What makes you better is how you react to it.?

?One thing will not change -- we will be going out to win.?

"Fail to prepare, prepare to fail."

http://hamomilaki.blogspot.com/
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ευχαριστώ, θα τα δοκιμάσω όσα είπατε και θα σας πω αποτελέσματα! :-)
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αποτέλεσμα: Απόλλων Καλαμαριάς - Ηλυσιακός (0-2) !! :-D

2η χρονιά, ανέβηκα κατηγορία σαν τρίτος στη Β' Εθνική και πήρα κάποια λεφτά για να φτιάξω ομάδα! :-P
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
Aek4ever
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Sun Mar 23, 2008 11:55 pm
Football Manager της ομάδας: R.Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γιαννη μπορεις επισης να δοκιμασεις 4-2-1-2-1. πιστεψε με βγαινει. για ενα διαστημα το επαιζα με τη real.. αλλα μετα αλλαξα παικτες αρα και στιλ παιχνιιδιου. κανε μια προσπαθεια.. αν εχεις καλα dm θα σου βγει σιγουρα. :drinking:



εντιτ by ballas38
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλωσήρθες στο site :-D . Διορθωσε τα μυνηματα σου που ειναι με greeklish καθοτι απαγορευονται (πατωντας εντιτ), γραφε ελληνικα.
User avatar
Sir_Vaggos
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2079
Joined: Mon Apr 14, 2008 4:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παο,Exeter,At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Παο, At.Madrid, Tottenham
Location: Τρικαλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή τακτική φίλε. Έκανα την 1η τακτική που λες κ ο απολογισμός σε 2 αγώνες ειναι μια νίκη μέσα στην Αthletic 2-0, και νίκη στην εδρα μου με την osasuna 4-0.
Εγώ έχω την At. Madrid.
Για να δούμε τι θα καταφέρουμε.
:P :P :P :P
Petrucus
Trialist
Trialist
Posts: 71
Joined: Sun May 11, 2008 9:40 pm
Football Manager της ομάδας: Journeyman Manager
Αγαπημένη Ομάδα: PAO, Reims, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραιο ποστ, μονο να κανω μια μικρη παρατηρηση.

Το counter ειναι το αγαπημενο μου συστημα και στο 08 αυτο που εχω δει ειναι οτι δεν χωραει hold the ball και playmakers. Εχω παιξει για μεγαλες περιοδους με την ιδια ομαδα και με τους δυο τροπους και παρατηρησα οτι τα αποτελεσμα οταν ειχα hub και playmakers ηταν πολυ χειροτερα. Τα test ειναι με ομαδες μικρες και μικρομεσαιες(Top γαλλικο πρωτη εθνικη μεχρι και South Conference).

Aκομα να προσθεσω πως ειμαι αντιθετος με το Direct(στο counter) γιατι πουλαει την μπαλα οταν δεν εχουνε οι παιχτες καλο passing. Καλυτερα mixed η long.

Τελος το tight marking σε αμυντικο συστημα ζωνης δεν δουλευει οταν ο επιθετικος ειναι πιο γρηγορος απο τον αμυντικο. Αυτο ισως να μην ισχιει οταν εχουμε πολυ narrow σχημα και τα DCs ειναι πολυ καλοι στο ψιλο παιχνιδι.
theod17
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Mar 04, 2008 8:23 pm
Football Manager της ομάδας: Xanthi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια...γεια σας...καινουργιος εδω...λοιπον..δν θα ρωτησω κατι συγκεκριμενο...απλως θα μοιραστω κατι που με παραξενευει αφανταστα...στην πολη που σπουδαζω εχω κολλησει το μικροβιο του μανατζερ σε ολη την παρεα...
Λοιπον,βλεπω ολα τα μελη της παρεας να παιζουν οπως να'ναι, χωρις να δινουν ιδιαιτερη προσοχη σε βασικους τομεις (scouting αντιπαλων,team instructions, ακομα και tactics(πρωτη φορα βλεπω 2 DC 2WB 2MC 2AMR,L 2FC)...οι οποιοι ομως εχουν ταχεως αποτελεσματα σε αντιθεση με εμενα που αν και εχω αστερα τριπολης και οχι παναθηναικο ή ολυμπιακο αντιστοιχα που παλευω καθε χρονο για ευρωπη,βρισκομαι στο 2013,και στο τελος καταληγω 7-9ος...
το πιο τρελο που εχω δει δε ειναι να ζωγραφιζει με τα βελακια...δλδ τα amr,l με τα βελη να καταληγουν σεντερ φορ οπου υπαρχουν αλλοι δυο παικτες...
Επειδη το εξασκω και το ψαχνω συνεχεια το "αθλημα" με βαζει σε υποψιες για τη ρεαλιστικοτητα του παιχνιδιου(του τελευταιου) της οποιας ημουν ενθερμος υποστηρικτης παντα...
Ευχαριστω για το βημα...και περιμενω προσπαθειες εξηγησης του παραδοξου γεγονοτος...
TheGod
Trialist
Trialist
Posts: 43
Joined: Sun Jun 15, 2008 9:46 pm
Football Manager της ομάδας: Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια μια βοηθεια....Δεν βρισκω συστημα που να ''νικαει'' (ειμαι και νεος 8) )...Αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε..Εχω τη Juventus με τους παιχτες:del piero,huntelar,tiago,camoranesi,nedved,sissoko,chiellini,salihamizidz,andrade,barganli,buffon......Plzzz μια βοηθεια!
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

ΣΥΓΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΣΤΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΡΟΜΒΟ ΄Η 4-3-1-2
Gregory_Gero
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Mon Jan 14, 2008 1:40 pm
Football Manager της ομάδας: A.E.K. Βραζιλια
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K. Fc Barcelona
Status: Mas Que Un Club
Location: Αθηνα-Περιστερι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια ''Ενα'' ειναι το συστημα που ειναι σταθερη αξια κ σε καθε περιοδο κρισης το επαναφερω.....το 4-4-2 σε γραμμη.....απλο λειτουργικο...κ δυσκολα προσπελασιμο απο τον αντιπαλο!!Ασε που μπορεις να το τροποποιησεις αναλογα με τις αναγκες του παιχνιδιου οπως επιθυμεις!!!Εγω προσωπικα στο fm 06-07 ειχα κανει πραγματα κ θαυματα με τη Lyon αλλα με 4-3-2-1.....απο τοτε οποτε προσπαθω να το παιξω αυτο το συστημα τρωω τα μουτρα μου!!!Δν κανω συγκρισεις ομως γτ η ομαδα που ειχα φτιαξει ηταν για All Star game -traino !!!!!
Image
Image
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2008”