[Crash] To γνωστό Crash Dumps!!! :(

Έχετε τεχνικές δυσκολίες; Δε σας "τρέχει" με τίποτα; Βρήκατε bug και δεν ξέρετε που να το πείτε; Εδώ λοιπόν!
Forum rules
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
vourtzoumis
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Fri Oct 19, 2007 1:34 am
Football Manager της ομάδας: tamworth
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια μου παρουσιαστηκε ενα σοβαρο προβλημα.Εχω φτασει δευτερη χρονια με τον ολυμπιακο και ενω τελειωνει ενα παιχνιδι με τον ηρακλη και παταω proceed για να συνεχισω με πεταει και βγαζει το ακολουθο μηνυμα.A serious error has eencountered and the application will close.An error file has been generated in.' τα εγγραφα μ :-) ου/sports interactive/football manager 2008/crash dumps.Πηγαινω στο φακελλο και διαγραφω το αρχειο που δημιουργηθηκε αλλα μολις ξαναμπω στο παιχνιδι και παιξω γινετε παλι το ιδιο.Οποιος γνωριζει τι μπορει να φταιει παρακαλω να βοηθησει.ευχαριστω και συγνωμη για τα αγγλικα
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πρόβλημα σου ειναι ιδιο με ενα αλλο τοπικ που ειχε ανοιχτει περυσι
viewtopic.php?f=94&t=13598
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
vourtzoumis
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Fri Oct 19, 2007 1:34 am
Football Manager της ομάδας: tamworth
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Boixos Nois '81 ευχαριστω για τη βοηθεια.Διαβασα το θεμα και εκανα οσα ειχαν συμβουλευσει και το αλλο παιδι να κανει αλλα και παλι συμβαινει το ιδιο.Αν ξερει και κανεις αλλος τιποτα παρακαλω να βοηθησει.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστυχώς τα crashes αυτά έχουν να κάνουν με τις ιδιαιτερότητες του κάθε υπολογιστή, γι' αυτό και είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν. Είναι καθαρά θέμα τύχης αν θα τύχει σε μένα, σε σένα ή σε κάποιον άλλον (πέρυσι π.χ. το πάθαινε ο αδερφός μου). Από όσο γνωρίζω κάθε χρόνο με τα patches προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι όσο πιο universal (να τρέχει δηλαδή σε όσο το δυνατόν περισσότερα συστήματα χωρίς πρόβλημα) αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αν στείλεις ένα e-mail στην τεχνική υποστήριξη της εταιρείας με όσες πληροφορίες για το σύστημά σου ζητάνε λογικά θα σε βοηθήσουν αφού ξέρουν το πρόγραμμά τους και μπορούν να βρουν τι δημιουργεί το πρόβλημα, αντίθετα με τους απλούς χρήστες που στο κάτω κάτω πρέπει να είσαι τυχερός ώστε το πρόβλημα να έχει την ίδια πηγή και να λυθεί με τον τρόπο που σου προτείνουν.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
vourtzoumis
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Fri Oct 19, 2007 1:34 am
Football Manager της ομάδας: tamworth
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multiplier ευχαριστω για την απαντηση.Σε περιπτωση που βρω καποιο αλλο cd και ξαναεγκαταστησω το παιχνιδι λες να παιζει κανονικα ή ειναι προβλημα του υπολογιστη.Παντως το football manager 2007 δεν μου ειχε παρουσιασει προβλημα και επαιζα στον ιδιο υπολογιστη.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και εγώ σίγουρος δεν μπορώ να είμαι. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχει σημασία από που το εγκαθιστάς, αλλά το γεγονός ότι η δομή του υπολογιστή σου και αυτή του προγράμματος κάπου δεν τα βρίσκουν. Για να καταλάβεις τι θέλω να πω θα σου δώσω ένα παράδειγμα (δεν έχει άμεση σχέση, απλώς να καταλάβεις τι είδους προβλήματα προκύπτουν). Ένας επεξεργαστής 32 bit ο ελάχιστος θετικός αριθμός που μπορεί να παραστήσει είναι, αν θυμάμαι καλά, το 10 στη -38 (δύναμη) ανώ σε έναν 64 bit είναι το 10 στη -308. Ότι είναι πιο κάτω το θεωρούν 0. Αν λοιπόν, θεωρητικά, φτιάξω ένα πρόγραμμα για ένα 64bit επεξεργαστή που διαιρεί με το 10 στη -285 και πάω να το τρέξω σε 32bit όταν πάει να κάνει τη διαίρεση θα δει τον παρονομαστή σαν 0 και θα βγάλει error. Φυσικά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση εδώ. Αλλά ο κάθε υπολογιστής έχει ιδιαιτερότητες. Αν τύχει και πέσεις σε μία από αυτές δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις τι φταίει. Τουλάχιστον έτσι ερμηνεύω αυτά τα crashes. Χωρίς όμως να είμαι ειδικός. Αν μπορείς να βρεις άλλο CD δοκίμασε, δεν χάνεις τίποτα.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
vourtzoumis
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Fri Oct 19, 2007 1:34 am
Football Manager της ομάδας: tamworth
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και θα δω τι θα κανω.Μαλλον θα στειλω και στους τεχνικους της εταρειας μηπως ξερουν καποια λυση.Παντως πιστευεις οτι και να αρχισω νεο παιχνιδι με αλλη ομαδα θα εμφανιστει παλι το ιδιο προβλημα.Αφου λογικα ειναι θεμα του υπολογιστη και οχι του cd.
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι απαραίτητο. Στο παράδειγμα πριν ας πούμε μπορεί αν ξανατρέξεις το ίδιο πρόγραμμα να μην περάσεις από τη διαίρεση εκείνη ή να περάσεις με άλλα δεδομένα και να γίνει κανονικά. Τα crashes γενικά είναι περίεργα. Εμένα μου είχε τύχει πέρυσι μία φορά μόλις σε 5 ή 6 saves που είχα ξεκινήσει. Αλλά επειδή σου βγήκε τόσο νωρίς είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες. Αν δεν θα σε παιράξει πολύ έτσι και το ξανακάνει ξεκίνα.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
vourtzoumis
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Fri Oct 19, 2007 1:34 am
Football Manager της ομάδας: tamworth
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι να κανω να σταματησω να παιζω δεν γινετε οποτε θα αρχισω απο την αρχη και μακαρι να μην ξαναπαρουσιαστει το προβλημα.Ευχαριστω πολυ παντως.
User avatar
Fox
Amateur
Amateur
Posts: 103
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηλυσιακός
Location: Argentina
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Επειδη το ολο θεμα με τετοιου ειδους προβληματα εδω και χρονια με εχει κουρασει θα συμφωνησω και εγω οτι "παρακαλα να μην σου τυχει"... Δεν θα συμφωνησω ομως στο "περιμενε μεχρι να βγει το patch" Δηλαδη τι δοκιμες εχουν γινει πριν τη κυκλοφορια? Σε μια εποχη οπου ο περισσοτερος κοσμος βαζει vista τα οποια στα updates πανε και αναβαθμιζουν με το ετσι θελω το .net 1.1 σε 2.0 τη στιγμη που η ολη εφαρμογη του FM 2008 δουλευει και με σημαντικα αρχεια .xml εχει γινει καποιος ελεγχος πανω σε αυτο? Εδω ολοκληρος web server και παραπαιει με τετοιου ειδους τρελλες αναβαθμισεις...
Αλλα ας μην πω περισσοτερα γιατι θα γινω κακος παλι. Ας μεινω εδω και ας συνεχισω τις δικες μου δοκιμες για αναβαθμιση των tactics και των trainings μπας και ανεβω καμια κατηγορια....
AniMaL FaRm HeRe We CoMe
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προφανώς και έχει γίνει έλεγχος πριν την κυκλοφορία. Αλλά σε ένα πρόγραμμα με κώδικα στο μέγεθος του FM είναι αδύνοτον να προβλεφθούν τα πάντα. Δυστυχώς είναι αδύνατον. Το beta testing γίνεται από μερικά άτομα, καμία σχέση με την πληθώρα των υπολογιστών που τρέχει το παιχνίδι μετά την κυκλφορία του. Όποιο πρόβλημα βρεθεί σε αυτή τη διαδικασία διορθώνεται πριν την κυκλοφορία, αλλά δεν μπορούν να ανακαλυφθούν τα πάντα.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
athanalen
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Fri Nov 02, 2007 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον Ολυμπιακό τη τρίτη χρονιά.Μετά από παιχνίδι με τον Ηρακλή το παιχνίδι κρασάρει και ότι και αν δοκίμασα δεν πάει μετά τη 15/11/09.Μόνη λύση μου φαίνεται το beta patch ή να περιμένω να βγει το κανονικό.
fotis52
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Tue Oct 23, 2007 1:19 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique Lyonnais
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το έπαθα κι εγώ σήμερα παιδιά. Με πετούσε έξω στις 8/12/2009. Όταν λέτε ότι είναι θέμα του κάθε υπολογιστή αν θα γίνει αυτό, σε ποιό κομμάτι του υπολογιστή αναφέρεστε? Γραφικά? Μνήμη? Έχει σχέση με άλλα προγράμματα? Αν αρχίσω καινούριο παιχνίδι μπορεί και να μην το εμφανίσει αυτό?
Θ αφήσω τη ζωή μου σ ένα πέταλο....
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

fotis52 wrote:Το έπαθα κι εγώ σήμερα παιδιά. Με πετούσε έξω στις 8/12/2009. Όταν λέτε ότι είναι θέμα του κάθε υπολογιστή αν θα γίνει αυτό, σε ποιό κομμάτι του υπολογιστή αναφέρεστε? Γραφικά? Μνήμη? Έχει σχέση με άλλα προγράμματα? Αν αρχίσω καινούριο παιχνίδι μπορεί και να μην το εμφανίσει αυτό?
Δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες του κάθε υπολογιστή, αλλά με τις διαφορές εσωτερικά. Μπορεί να είναι οτιδήποτε που να δημιουργεί πρόβλημα. Αν κάνεις νέο παιχνίδι ναι, μπορεί και να μην το εμφανίσει.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
fotis52
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Tue Oct 23, 2007 1:19 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique Lyonnais
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multiplier wrote:
fotis52 wrote:Το έπαθα κι εγώ σήμερα παιδιά. Με πετούσε έξω στις 8/12/2009. Όταν λέτε ότι είναι θέμα του κάθε υπολογιστή αν θα γίνει αυτό, σε ποιό κομμάτι του υπολογιστή αναφέρεστε? Γραφικά? Μνήμη? Έχει σχέση με άλλα προγράμματα? Αν αρχίσω καινούριο παιχνίδι μπορεί και να μην το εμφανίσει αυτό?
Δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες του κάθε υπολογιστή, αλλά με τις διαφορές εσωτερικά. Μπορεί να είναι οτιδήποτε που να δημιουργεί πρόβλημα. Αν κάνεις νέο παιχνίδι ναι, μπορεί και να μην το εμφανίσει.
OK ευχαριστώ πολύ! Θα ξαναπροσπαθήσω! Ελπίζω πάντως με το patch να διορθωθεί κι αυτό.
Θ αφήσω τη ζωή μου σ ένα πέταλο....
Post Reply

Return to “Τεχνικές Ερωτήσεις / Bugs FM2008”