Δημόσια τηλεόραση = Δημόσιος Κίνδυνος

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
koudoulis
Amateur
Amateur
Posts: 168
Joined: Mon Mar 21, 2005 4:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε ξέρω αν βλέπει κανείς τον αγώνα της Αγγλίας με την ΠΓΔΜ αλλά αυτό που κάνανε στην ΝΕΤ είναι από τα άγραφα... είχε η αγγλική κάλυψη το σκορ πάνω δεξιά ENG - MAC και το σβήσανε με ένα μαύρο ορθογώνιο !!!!!
γιατί ; για να μη μαθουμε ότι ολος ο υπόλοιπος πλανήτης αποκαλεί τα σκόπια μακεδονία ; τι νομίζουν ; ότι ζούμε στον κόσμο μας ;
ότι και να πω είναι λίγο - είναι τουλάχιστον ζώα
τριτοκοσμικά πράματα...



υγ. ΠΡΟΣΟΧΗ , δεν είπα ότι τα σκόπια πρέπει να λεγονται μακεδονία είπα ότι λέγονται μακεδονία ασχετα με το τι λεμε εμείς
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ίσως ήταν το λιγότερο ή το περισσότερο που μπορούσαν να κάνουν κάποιοι που δουλεύουν στην τηλεόραση για να δείξουν ότι δεν το δέχονται και όχι για να παραπλανίσουν :wink:
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι όμως και MAC(edonia)

FYROM είναι το σωστό
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

+1 Vandervaggos
Σωστά η ΕΡΤ ως δημόσιο κανάλι έπρεπε να αντιδράσει...άλλωστε δε φταίει αυτή που οι άγγλοι έβαλαν λάθος ονομασία...και επίσης όχι δεν ισχύει αυτό για όλο το κόσμο..στα περισσότερα κράτη τη FYROM απλά δεν ξέρουν και όπου την ξέρουν την ξέρουν σαν Σκόπια και σε λίγες ος FYROM.Βέβαια αυτοί όπου πάνε κάνουν ότι μπορούν για να τους αποκαλούν αλλιώς... :(
koudoulis
Amateur
Amateur
Posts: 168
Joined: Mon Mar 21, 2005 4:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φίλε Μουκοκο
συγγνώμη αλλά κάνεις λάθος , όλοι τους λένε Μακεδονία - ούτε ΦΥΡΟΜ ούτε τίποτα. Επίσημα αναγνωρισμένη σε δημόσια έγγραφα στην Μεγάλη Βρετανία εδώ και χρόνια.. και άμα θεωρείτε φυσιολογικό να στρουθοκαμηλίζουμε είναι επιλογή σας -
εγώ πάντως όταν βλέπω τέτοια πράματα προσβάλεται η αισθητική μου και η νοημοσύνη μου

παρεπιπτόντως καλά παίζουν τα σκοπια ... εμείς φάγαμε τέσσερα χαλαρά :roll:
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις ζήσει εξωτερικό και το ξέρεις?
edit:Δεν υπάρχουν πλέον μονομερής αναγνωρίσεις χωρών...
rokampili
Trialist
Trialist
Posts: 93
Joined: Sun Jul 23, 2006 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

fyrom ειναι το σωστο,τσαμπα το τοπικ
s1gn4tour
User avatar
mnikos_21
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 696
Joined: Tue Jul 27, 2004 3:05 pm
Football Manager της ομάδας: Halifax, Tenerife
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Halifax
Location: Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Due to the dispute over the name, the United Nations agreed to a provisional name — "the former Yugoslav Republic of Macedonia" (FYROM) — when it became a member state in 1993 . Most international organizations adopted the same convention, including the European Union, NATO, the International Monetary Fund, the European Broadcasting Union, and the International Olympic Committee, among others.

However, an increasing number of countries have abandoned the United Nations provisional references and have recognised the country as the Republic of Macedonia instead. These include three of the five permanent UN Security Council members: the United States, Russia, and the People's Republic of China, although as the UN name for the country is FYROM, the constitutional name is only used in relations where a state not recognizing it is not a party.[/quote]

http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_o ... nia#Greece


FYROM το σωστό, νταξ, δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε θέμα.
[quote="konstantinakis-21-":2nfyr6li]Εγώ πιο πολύ φοβάμαι την Λιλ παρά την Μίλαν. Η Μιλαν αν και ιταλική ομάδα δεν έχει και την καλύτερη άμυνα καθώς την θεωρώ αρκετα αργή. Ειδα και τον Ντελιμπασιτς πολυ γρήγορο... Έχασε και τον Σεβα και δεν έχει παρει ακόμα καποιον άλλο. Ελπίζω να μην πάρει Ρονάλντο



Εdit: Οι πιθανότητες να λέω κοτσάνες ειναι 90%...[/quote:2nfyr6li]
koudoulis
Amateur
Amateur
Posts: 168
Joined: Mon Mar 21, 2005 4:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ροκαμπιλι,
1)αν δεν θεωρείς αξιο λόγου το θέμα τότε μπορείς να μην ασχολείσαι , απλά.
2)αν είπα εγώ κάπου ότι το σωστό όνομα της φύρομ δεν είναι φύρομ αλλά κάποιο άλλο ζητώ ταπεινά συγγνώμη
3)θεωρώ ότι ούτε κατάλαβες τι είπα στο αρχικό ποστ ούτε προσθεσες κάτι στο θέμα ( που όπως δηλώνεις δεν σε αφορά)

νικο21
ενδιαφέρον και χρήσιμο το απόσπασμα αλλά όθέλω να σου υπενθυμίσω ότι δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση για την σωστή ονομασία των σκοπίων αλλά κατευθύνομαι απέναντι στην απαράδεκτη ενέργεια ενός ΚΡΑΤΙΚΟΥ σταθμού να επέμβει σε ένα διεθνές σήμα και να δικαιολογεί μάλιστα την πράξη του μέσω της επαναλαμβανόμενης ανάγνωσης ενός δελτίου τύπου από ένα δημοσιογράφο που ήταν επωμισμένος με την μετάδοση του αγώνα και όχι με την διεξαγωγή εξωτερικής πολιτικής. Σε καμία σοβαρή χώρα δεν είναι δυνατόν να γίνουν τέτοιες ενέργειες

ρωτάω:
ποιος πήρε την απόφαση να προβεί σε αυτήν την ενέργεια ; τον ψήφισε κανείς; τον διόρισε ο πρωθυπουργός υπεύθυνο για το σκοπιανό; πήρε άδεια να παραποιήσει διεθνές σήμα ; είναι συμβατή αυτη η πράξη με τους κανονισμούς; από πότε επιτρέπεται η λογοκρισία στο ελληνικό σύνταγμα;

edit:φίλε μουκόκο , δυστυχώς δεν έχω ζήσει στο εξωτερικό ( αλλά έτσι που πάμε δεν γλυτώνω :D ) αλλά αν συζητήσεις με διάφορους ανθρώπους είτε ξένους είτε έλληνες που ζουν στο εξωτερικό θα δεις ότι τα πράγματα είναι κάπως έτσι. φυσικά δεν περιμένω να βασιστεί κανείς στα λόγια μου σαν την υπέρτατη αλήθεια αλλά σας προτέπω να το ψάξετε και μόνοι σας. δόξα το θεό ίντερνετ έχετε
Tonton_Zola_Moukoko
Rotation
Rotation
Posts: 1053
Joined: Sun Sep 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή έχω ζήσει εγώ αρκετά χρόνια έξω και σε διάφορες χώρες θα ήθελα να σου πω ότι ποσός τους ενδιαφέρει τους ξένους μια χώρα όπως τα Σκόπια ή FYROM(μια χώρα που οι πιο πολύ δεν ξέρουν οτι υπάρχει).Παρόλα αυτά όσοι την γνωρίζουν απλά ξέρουν ότι λέγονται FYROM και οι πιο πολοί απο αυτούς δεν ξέρουν ούτε τι σημαίνουν τα αρχικά ούτε τη διαμάχη για το όνομα ή τη σημαία.Ωστόσο στους διεθνής οργανισμούς ή διοργανώσεις το όνομα που φαίνεται είναι FYR of Macedonia όνομα που και εμείς έχουμε αναγνωρίσει οπότε δε μπορούμε να κάνουμε κάτι...εδώ τελιώνουν και οι προσωπικές μου απόψεις και προσωπικά δε θέλω να επανέρθω στο θέμα γιατί μετά θα βάλω συναισθηματισμό στις απόψεις μου και όχι αμεροληψία.
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="koudoulis"]ρωτάω:
ποιος πήρε την απόφαση να προβεί σε αυτήν την ενέργεια ; τον ψήφισε κανείς; τον διόρισε ο πρωθυπουργός υπεύθυνο για το σκοπιανό; πήρε άδεια να παραποιήσει διεθνές σήμα ; είναι συμβατή αυτη η πράξη με τους κανονισμούς; από πότε επιτρέπεται η λογοκρισία στο ελληνικό σύνταγμα;[/quote]

Απλά μπράβο του για την προτοβουλία (αν δεν του το είπε κάποιος). Σε άλλη χώρα απλά δεν θα μετέδιδαν τον αγώνα λόγο του "διεθνές σήματος"...
Σύμφωνα με το Ελληνικό σύνταγμα ο ΚΑΘΕΝΑΣ είναι υπεύθυνος (και υποχρεούτε) να υπεραστίζετε τα καλώς νοούμενα συμφέροντα της πατρίδας του.
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Το FYROM ξερετε τι σημαινει? Δλδ ειναι σαν να σας λεω οτι δεν πρεπει να λετε την χωρα Αμερικη αλλα USA γιατι ετσι ειναι η επισημη ονομασια της, για εμενα το θεμα ειναι χωρις ιδιαιτερη ουσια, απλα να εχουμε να ασχολουμαστε αλλα τεσπα.
Just give me one thing to live, or die for...
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13690
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

[quote="morgoth"]Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Το FYROM ξερετε τι σημαινει? Δλδ ειναι σαν να σας λεω οτι δεν πρεπει να λετε την χωρα Αμερικη αλλα USA γιατι ετσι ειναι η επισημη ονομασια της, για εμενα το θεμα ειναι χωρις ιδιαιτερη ουσια, απλα να εχουμε να ασχολουμαστε αλλα τεσπα.[/quote]


FYROM : the former Yugoslav Republic of Macedonia
USA : United States of America


Μόνο στην Ελλάδα την λέμε Αμερική..Η Αμερική είναι ήπειρος. Σε όλο τον κόσμο το λενε United States...Σαν σκέτη ονομασία "Μακεδονία" δεν έχει αναγνωριστεί επισήμως...Άρα και εγώ δεν γουστάρω να αποκαλείται Μακεδονία
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62633
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

[quote="koudoulis"]
ρωτάω:
ποιος πήρε την απόφαση να προβεί σε αυτήν την ενέργεια ; τον ψήφισε κανείς; τον διόρισε ο πρωθυπουργός υπεύθυνο για το σκοπιανό; πήρε άδεια να παραποιήσει διεθνές σήμα ; είναι συμβατή αυτη η πράξη με τους κανονισμούς; από πότε επιτρέπεται η λογοκρισία στο ελληνικό σύνταγμα;[/quote]

Εγω την πηρα την αποφαση...Παιρνοντας την ΝΕΤ και ριχνοντας κατι ξεγυρισμενες χριστοπαναγιες και κατι μπινελικια και δηλονωντας τους ρητως οτι αν δε προβουνε σε αλαγη του ονοματος θα γινει μυνηση στην Ερτ(μπουρδες.Βαριομουνα να τραβιεμαι στα δικαστηρια.Καλου κακου ειχα τραβηξει 2-3 φωτο στο κινητο αν ηθελε καποιος να τους τραβηξει)

Απλα απαραδεκτο.Η Μακεδονια τη τελευταια φορα που ειδα τα συνορα της Ελλαδος ητανε Ελληνικη.Πως ενας δημοσιος-κρατικος σταθμος εβαλε MAC αντι για FYR ακομα το ψαχνω.Με το που βρω ομως τον υπαιτιο θα φαει 1 ξεγυρισμενο κραξιμο

Δε με αφορα η Αγγλικη τηλεοραση πως το θεωρει το κρατος ουτε η Αγγλικη κυβερνηση.Ας ρωτησει να μαθει.Το θεμα ειναι υπερασπιση των συμφεροντων της Πατριδος.

Αν οι Αγγλοι πουνε οτι απο τα νησια του Αιγαιου και η Σαμος και η Χιος ανηκουνε στους Τουρκους δε θα ξεσηκωθουμε?Θα κατσουμε και θα διαβαζουμε τοπικ?

Οταν ειδανε στη Φορμουλα της Τουρκιας τον αρχηγο της τουρκοκρατουμενης Κυπρου και τον ονομασανε Προθυπουργο η πως σκατα τον ειπανε της χωρας ξεσηκωθηκαμε.Κατι αναλογο εγινε και τωρα.Απλα κοιμομαστε και περιμενουμε το Τζοκερ το Λοττο το Προτο και το στοιχημα να μας κατσουνεγραφοντας στα παλια υματια μας ζητηματα οπως αυτο

Τα εχω που τα εχω σε Αμερικανους και Αγγλους μαζεμενα οπως και ο μισος πλανητης...Τετοιες κινησεις δικαιολογουνε το μισος μου

Η νοημοσυνη η δικη μου παντως μου υπεδειξε να τηλεφωνησω στον σταθμο τον οποιο πληρωνουνε οι δικοι μου(και συντομα και εγω)και απαιτησε το αυτονοητο.Την αλλαγη η το σβησιμο του Mac απο τη τηλεοραση

Προτεινω το τοπικ να κλειδωθει διοτι θα το παμε σε εθνικιστικο επιπεδο και ελοχευει ο κινδυνος σφαγης και μπινελικιων.Αποψη μου παντα.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Mike the Cypriot"][quote="koudoulis"]ρωτάω:
ποιος πήρε την απόφαση να προβεί σε αυτήν την ενέργεια ; τον ψήφισε κανείς; τον διόρισε ο πρωθυπουργός υπεύθυνο για το σκοπιανό; πήρε άδεια να παραποιήσει διεθνές σήμα ; είναι συμβατή αυτη η πράξη με τους κανονισμούς; από πότε επιτρέπεται η λογοκρισία στο ελληνικό σύνταγμα;[/quote]

Απλά μπράβο του για την προτοβουλία (αν δεν του το είπε κάποιος). Σε άλλη χώρα απλά δεν θα μετέδιδαν τον αγώνα λόγο του "διεθνές σήματος"...
Σύμφωνα με το Ελληνικό σύνταγμα ο ΚΑΘΕΝΑΣ είναι υπεύθυνος (και υποχρεούτε) να υπεραστίζετε τα καλώς νοούμενα συμφέροντα της πατρίδας του.[/quote]

+1
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”