Top-20 Movies.

Συζητήσεις σχετικά με σειρές, ταινίες κτλ.
Forum rules
ΟΔΗΓΙΕΣ TV - Κινηματογράφος



1) Όλα τα spoiler θα μπαίνουν σε spoiler tag ,με σημείωση του επεισοδίου/ταινίας, ή(και) του προσώπου που αναφέρετε στο spoiler

2) Οποιοδήποτε προμο-φώτο-βίντεο και αυτό σε spoiler tag με σημείωση για πιο επεισόδιο είναι. Η συζήτηση για το προμο θα γίνεται και αυτή σε spoiler tag.   Καλό είναι να αποφεύγονται τα προμο    

3) Οι συζητήσεις για μέχρι και για την προηγούμενη απο την τρέχουσα season μπορούν να γίνονται χωρίς spoiler

4) Μην ρωτάτε από που θα κατεβάσετε ταινίες κ επεισόδια σειρών,όπως και για τους υποτίτλους αυτών
Post Reply
Dythor
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Feb 10, 2010 3:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτά τα Top 20 μου ήταν πάντα πολύ δύσκολα αλλά θα προσπαθήσω :P

1. The assassination of Jesse James by the coward Robert Ford

Γιατί ατμοσφαιρικό, υποβλητικό, με άψογες ερμηνείες, με αντρίλα και συναίστημα.

2. The Limits of Control

Γιατί Τζάρμους, γιατί λευκοί καμβάδες, γιατί τυχαιότητα, γιατί κυκλικότητα.

3. No Country for Old Men

Γιατί αδελφοί Κοέν, γιατί Χαβιέ Μπαρδέμ, γιατί γέρος σερίφης στο τέλος.

4. Oldboy

Γιατί ΕΜΕΙΝΑ [System Interruption: Μη βρίζεις!]!

5. The White Ribbon

Γιατί Χάνεκε, γιατί πειραματισμός, γιατί τυχαιότητα, γιατί ήξερε να πει όμορφα μια ιστορία χωρίς να κάνει καμία παραχώρηση.

6. The Lives of Others

Γιατί μας έσκισε την ψυχούλα. Γιατί κάθε κομμάτι της ταινίας συνηγορεί στο να προδώσει το κλίμα της τότε Γερμανίας και στο πως αυτό επηρέασε κόσμο και κοσμάκη.

7. In Bruges

Because YOU'RE A FUCKING INANIMATE OBJECT!

8. A Serious Man

Γιατί το καλύτερο χιούμορ που έχω δει εδώ και ΠΟΛΥ καιρό.

9. Synecdoche: New York

Γιατί μεταμοντερνισμός, γιατί ωραία κατάδυση στις σύγχρονες δυτικές νευρώσεις και τα καπιταλιστικά αδιέξοδα.

10. La Pianiste

Γιατί αν ήξερες τι πραγματικά σημαίνει αυτό που ζητάς θα χεζόσουν πάνω σου.

11. Amores Perros

Γιατί πολύ, πολύ όμορφη ιστορία.

12. Closer

Γιατί πικρό, κυνικό και αληθινό.

13. Η Ψυχή στο Στόμα

Γιατί είναι Η Αλήθεια. Γιατί Μουρίκης.

14. The Reader

Γιατί άψογη απόδοση μιας γενιάς και μιας κουλτούρας που άφησε το σημάδι της ανεξίτηλο στην Ευρώπη.

15. Mar Adentro

Γιατί έτσι.

16. The Prestige

Γιατί άψογες ερμηνείες και σκηνοθεσία.

17. Inglourious Basterds

Γιατί το καλύτερο Ταραντίνο.

18. Moon

Γιατί ρετρό.

19. Snatch.

Γιατί Μπραντ Πιτ τσιγγάνος.

20. Sin City

Γιατί καταπληκτική απόδοση κόμικ, γιατί δείχνει πως γίνεται.

Έχω -κλασσικά- την αίσθηση ότι ξεχνάω πάρα πολλές και πως κάνω λάθος στην κατάταξη. Τέλος πάντων.
Last edited by Dythor on Wed Feb 10, 2010 4:43 pm, edited 1 time in total.
User avatar
geckham
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17522
Joined: Tue Jun 17, 2003 11:00 pm
Location: North Bank, Highbury.
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Γιατί ρε Δαλ;
I fart in your general direction.Image
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Dythor wrote:
13. Η Ψυχή στο Στόμα

Γιατί είναι Η Αλήθεια. Γιατί Μουρίκης.

Ετσι! 8)
Just give me one thing to live, or die for...
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Τα ντουί ρε μ.αλάκα!
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να παραθέσω και γω τις αγαπημένες μου ταινίες της δεκαετίας που μας έφυγε. Χαιρετισμούς στον Dythor διότι συμφωνούμε αρκετά στις ταινίες!
Δεν είναι κατά σειρά προτίμησης.

Μονομάχος (Gladiator): Φοβερή και συγκινητική ιστορία, φοβερή ατμόσφαιρα, ερμηνεία και φυσικά η αίσθηση μετά από λίγο ότι όντως βρίσκεσαι στην Αρχαία Ρώμη. Τα goofs με τα ρολόγια και τις μηχανές να φαίνονται δεν υπερκαλύπτουν αυτήν την ταινία.
Αποστολή στην Μπριζ (In Bruges): Η καλύτερη μαύρη κωμωδία της δεκαετίας, μιλάμε για πολύ μαυρίλα όμως, σκηνές που άλλοι κλαίνε και άλλοι γελάνε.
Napoleon Dynamite : Ο απόλυτος σπασίκλας του λυκείου, μετά το τέλος της ταινίας νιώθεις το IQ σου να έχει μειωθεί.
Η Δολοφονία του Τζέσε Τζέιμς από τον Δειλό Ρόμπερτ Φορντ (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford): Θα μπορούσε να είναι μόνο το soundtrack που την κάνει ταινιάρα. Είναι όμως και η φωτογραφία και μια πραγματικά western ιστορία.
Ο Πιανίστας (The Pianist): Μια συγκινητική και αληθινή ιστορία με θέμα το Ολοκαύτωμα.
300: Έτσι για να αναπτερώνεται το πατριωτικό αίσθημα! Παρτάααα
Batman Begins: Ε Μπάτμαν είναι αυτός ρε παιδιά! Η καλύτερη ταινία του, μακράν καλύτερη των προγενέστερων.
Μαύρο Γεράκι: Η Κατάρριψη (Black Hawk Down): Απίστευτος ήχος και απίστευτα ρεαλιστικές σκηνές πολέμου. Από τις καλύτερες του είδους.
Ο Φανταστικός Κόσμος του Δρ. Παρνάσους (The Imaginarium of Doctor Parnassus): Ο απόλυτα ψυχεδελικός σκηνοθέτης και το ίνδαλμα από τους Monty Python. Προσκυνώ!
Άγρυπνος (The Machinist): Καταπληκτική ιστορία και μεγάλο ψυχοπλάκωμα. Η ερμηνεία του Bale είναι ανεπανάληπτη όπως και η αφοσίωση του στον κινηματογράφο.
Το Ξύσιμο των Νεκρών (Shaun of the Dead): Βρετανική κωμωδία που σατιρίζει τις ταινίες με ζόμπι. Τρελό γέλιο.
RocknRolla: Ο καλύτερος σκηνοθέτης της εποχής μας. Ο Guy Ritchie σκηνοθετεί μια πραγματικά Rock & Roll περιπέτεια και κωμωδία.
Η Αρπαχτή (Snatch.): Statham, Ritchie και Pitt κάνουν μια πραγματικά απίστευτη ταινία, με φανταστική σκηνοθεσία, απίστευτο χιούμορ και τρομερή δράση. Must!
Ο Σκοτεινός Ιππότης (The Dark Knight): Είπαμε Μπάτμαν είναι αυτός ρε παιδιά! Συναγωνίζεται την προηγούμενη.
Shoot 'Em Up: Η απόλυτη σάτιρα στις γελοιότητες τύπου James Bond. Φοβερή ειρωνεία και πολύ γέλιο.
Τα Παιδιά των Ανθρώπων (Children of Men): Ταινία που συγκλονίζει. Ένα φανταστικό σενάριο που τρομοκρατεί. Η σκηνοθεσία είναι για σεμινάρια.
Το Ματωμένο Διαμάντι (Blood Diamond): Αληθινή ιστορία η οποία σε προβληματίζει και σε καθηλώνει.
Η Αιώνια Λιακάδα ενός Καθαρού Μυαλού (Eternal Sunshine of the Spotless Mind): Ευχάριστη, ελαφρά κωμική και με έντονο προβληματισμό. Χωρίς τον Carrey να κάνει γκριμάτσες επί 2 ώρες.
Team America: World Police : Όταν οι δημιουργοί του South Park αποφασίζουν να κάνουν ταινία με μαριονέτες πρέπει να ξέρεις τι σε περιμένει.
Ο Πληροφοριοδότης (The Departed): Η καλύτερη αστυνομικό-γκανκστερική ταινία της δεκαετίας. Σκηνοθεσία και υποκριτική απλά τέλειες.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
Apollon_18
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2197
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Bayern
Αγαπημένη Ομάδα: Inter-OSFP-Barca-Liverpool
Status: World Cup 2010 mode on
Location: Αγιος Δημητριος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματικα επειδη βαριεμαι να κανω λιστα και επειδη ειμαι σιγουρος οτι 20 θα ηταν πολυ λιγες....εχω μια απορια...Children of men εχει πει κανεις ή δεν ξερετε τπτ απο γαματη σκηνοθεσια και απιστευτη ατμοσφαιρα σε sci-fi?? :P :D 8)
And following our will and wind we may just go where no one's been.
We'll ride the spiral to the end and may just go where no one's been.
Spiral out. Keep going...
Image

This forest....is growing faster than i can tell.....
Image

Image
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

5 σειρές πάνω ρε πάπαρ.
Apollon_18
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2197
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Bayern
Αγαπημένη Ομάδα: Inter-OSFP-Barca-Liverpool
Status: World Cup 2010 mode on
Location: Αγιος Δημητριος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι νταξει το ειδαμε :D ...αλλα γενικα ετσι οπως κοιταξα σελιδες το ειδα πολυ υποτιμημενο(δλδ δεν ηταν σε πολλες λιστες)...και ελειπε απο λιστα τιζ...ιεροσυλε τιζ :twisted: :D και λεω εσενα γιατι γενικα απο αυτα που εχω διαβασει γενικα στις σειρες και στο cinema πανω κατω κινουμαστε στα ιδια οχι τπτ αλλο δλδ -gay :D :D
And following our will and wind we may just go where no one's been.
We'll ride the spiral to the end and may just go where no one's been.
Spiral out. Keep going...
Image

This forest....is growing faster than i can tell.....
Image

Image
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το children of men, πρέπει να το δεις δύο φορές.
Την πρώτη τη θεώρησα ταινία της σειράς... Τη δεύτερη που την είδα σοβαρά μόνος μου, άλλαξα γνώμη. :wink:
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Apollon_18 wrote:Ναι νταξει το ειδαμε :D ...αλλα γενικα ετσι οπως κοιταξα σελιδες το ειδα πολυ υποτιμημενο(δλδ δεν ηταν σε πολλες λιστες)...και ελειπε απο λιστα τιζ...ιεροσυλε τιζ :twisted: :D και λεω εσενα γιατι γενικα απο αυτα που εχω διαβασει γενικα στις σειρες και στο cinema πανω κατω κινουμαστε στα ιδια οχι τπτ αλλο δλδ -gay :D :D
-gay
:D

Ναι ρε, και εμένα μου αρέσει, κάπου έχω ποστάρει κάποτε σε κάποια συζήτηση. Απλά δεν την θεώρησα στις 20 καλύτερες, μιλάμε για 10ετία με πολλές επιλογές. Ωραία σκηνοθεσία, ωραίος Clive κτλ


υγ.Γελάω με Δαλ που εδώ και μήνες μου λέει "πληροφοριακά τώρα θα ποστάρω τη λίστα μου, έχω αποφασίσει για τις 19" :twisted: :twisted:
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
morgoth
Banned
Banned
Posts: 12305
Joined: Thu Nov 20, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Xalandri, Athens, Greece
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

tiziano wrote:
υγ.Γελάω με Δαλ που εδώ και μήνες μου λέει "πληροφοριακά τώρα θα ποστάρω τη λίστα μου, έχω αποφασίσει για τις 19" :twisted: :twisted:
Χαχαχαχα και εγω τα ιδια, μονο που εγω εχω κολλησει στις 25 :D
Just give me one thing to live, or die for...
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας κάνω κι εγώ την δικιά μου λίστα!
Δεν λέω οτι ειναι οι καλύτερες αλλά αυτες που απόλαυσα εγώ πιο πολύ (και σίγουρα ξεχνάω και διαμαντάκια!)
Η σειρά χρονολογική:

20.Snatch(2000) Τα έχετε πει όλα,δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι!

19.Μemento(2000) Ιδιοφυές σενάριο,ωραία ατμόσφαιρα,λατρεία τα τατού του τυπά!

18.Intacto 2001 Για όσους τους αρέσουν τα παιχνίδια της τύχης και οι συμπτώσεις!

17.Οικογένεια Τενεμπάουμ 2001 Να γελάς και να κλαίς,φοβερό κάστ!

16.Lord of the rings 2001-2003 Ο ορισμός του έπικ,το λάβαρο των RPGάδων :D

15.28 days later 2002 Danny Boil και ζομποειδή(αδυναμίες),καλός συνδυασμός..

14.Mystic River 2003 ''is that my daughter in there???'' Οτι πιο σπαραχτικό θυμάμαι απο ταινία=Σον Πεν θεός!

13.Sin City 2005 Επίσης τα εχετε πει όλα+ νεαρή Jessica Alba :wink:

12.Τhe fountain 2006 Αριστούργημα..Άρτιο απο κάθε άποψη...απίστευτο σάουντρακ

11.300 2006 Με την δεύτερη που το είδα το εκτίμησα(τσέκαρα και το κόμικ στο ενδιάμεσο!)

10.Η δολοφονία του Jesse James κ.τ.λ 2007 Συμφωνώ με όσα έχετε πει,επιβλητικό και στιβαρό φιλμ

09.3-10 to Yuma 2007 Άλλο ενα western,πιο ανάλαφρο αλλά πολύ καλό και με δυνατό καστ!

08.Juno 2007 Πρωτότυπη και γλυκόπικρη ιστορία,το ζευγος είναι μορφές και οι δύο :-)

07.The wrestler 2008 Βαρύ κι ασήκωτο,αλλά δεν γίνεται να μην σε αγγίξει,φοβερό comeback του Μίκυ!

06.The hurt locker 2008 Κι αυτό με την δεύτερη το εκτίμησα,οτι καλύτερο στο είδος του νομίζω..

05.The lovely bones 2009 Συγκινητικό και λόγω Πητερ Τζάκσον που μπορεί να κανει κι άλλα πλην LOTRO!

04.District 9 2009 Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο έμεινα μ@κας μόλις το είδα!

03.Inglourious Basterds 2009 Φρέσκος,διασκεδαστικός Ταραντίνο,απολαυστικός Μπραντ Πιτ!

02.500 days of Summer 2009 love story απο την ανάποδη,δεν το περίμενα τοσο καλό!

01.Zombieland 2009 Ζόμπι-μαύρο χιούμορ-Γουντι Χάρελσον σαν βλάχος ακόμα και Μπιλ Μάρεη??? ΔΩΣΕ!!!

Τέλος 3 ευφημες μνείες του 1999:
1.Fight Club '' you do not talk about Fight Club'' τέλος

2.Τhe Boondock Saints Τιμωροί και Νταφόε=Ταύλα

3.Any given Sunday Δεν γινεται να εχεις ασχοληθει με οποιοδήποτε σπορ και να μην τ@υλώσεις με αυτήν την ταινία!!!Ισως την εχω δει πάνω απο 5 φορές...

Σας ευχαριστώ :D :D :D
tiziano
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16314
Joined: Tue May 15, 2007 11:57 pm
Status: I'm Pickle Rick // IMHO Mute him
Location: Ocean Beach
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

morgoth wrote:
tiziano wrote:
υγ.Γελάω με Δαλ που εδώ και μήνες μου λέει "πληροφοριακά τώρα θα ποστάρω τη λίστα μου, έχω αποφασίσει για τις 19" :twisted: :twisted:
Χαχαχαχα και εγω τα ιδια, μονο που εγω εχω κολλησει στις 25 :D
Ε βάλε ρε 20+5 αναπληρωματικές, σε κάθε σελίδα έχει ποστ σου που στο τέλος γράφεις ότι φτιάχνεις τη λίστα :D Ούτε η λίστα του Σόλιντ να ταν :twisted:

Θα ήθελα να δω και την λίστα του Οράνιε όπως έχω ξαναπει.
ΑΡΑΖΩ, Ἄρα ζῶ
Image
User avatar
Dal-
Banned
Banned
Posts: 4626
Joined: Mon Sep 08, 2008 11:45 pm
Status: I was born into the Christian persuasion, but when I got older I converted to narcissism.
Location: Moravia.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ποσταρώ μωρέ.
Έχω καταλήξει στην 20άδα, όταν βρω χρόνο να γράψω και τίποτα θα ποστάρω.

ΟΧΟΥ ΓΚΡΙΝΙΑ. :P
Black-and-white TV with the sound turned low.
Spoiler: show
Image
User avatar
Oranje
Manager
Manager
Posts: 4272
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:00 pm
facebook προφίλ: katsavrias.elias
twitter: EliasOranje
Location: Ν Ψυχικο- Χαλανδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τιζ μην περιμενεις αδικα γιατι δεν φτιαχνω λιστες,εδω καλα καλα δεν φτιαχνω λιστα για το super market. :D

Ολες που εχω δει εχουν κατι καλο που αξιζει να προσεξεις(ακομα και αυτες που εχω κλαψει τα λεφτα μου) αυτο ομως δεν σημαινει οτι καποια ειναι καλυτερη απο καποια αλλη.
Ειναι σαν τις γυναικες,αλλοτε γκομενα,αλλοτε φιλη,αλλοτε η μαθηματικου που θες να σαπισεις στο ξυλο,αλλοτε μια ασχημη που προσπερνας αδιαφορα στο δρομο κτλ.
Αναλογα την περισταση και το πως ειμαι υπαρχει η καταλληλη ταινια.
Pao-Roma-Real-Tottenham-Holland
Post Reply

Return to “TV - Κινηματογράφος”