Ο τσελεμεντές του manager

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aρχικα το γκουρμεδομαγειρες με στενοχωρησε.Hταν πισωπλατη μαχαιρια.
Συμφωνω με τον αρχοντα του γκουρμε,Aρη για τα ραβιολια.
Tις πεννες με κοκκινη σαλτσα ντοματας μπορεις να τις συνοδευσεις,ή μια ελαφρια πεστο(χωρις πολυ σκορδο και λαδι).
Περισσοτερες ιδεες αργοτερα,πρεπει να ανοιξω,και κανα βιβλιο για τον τεμαχισμο κρεατων.
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2 γλυκά για το καλοκαίρι.
1ον και κύριον ένας εύκολος "μπαμπάς"
Ειναι εκεινο το γλυκο με την σαντιγύ στη μέση,εχει συνηθως στρογγυλό σχήμα και ενα κερασάκι από πάνω
Υλικά
5 αυγά
1 ποτήρι του νερού συμιγδάλι ψιλό
1 ποτήρι του νερού ζάχαρη
1 ποτήρι του νερού αλευρι
1 φακελακι μπεϊκιν παουντερ
ξυσμα και λιγο χυμο πορτοκαλιού προαιρετικά
ινδική καρυδα προαιρετικά

για το σιροπι
2 ποτηρια νερου ζαχαρη
2 ποτηρια νερου νερο
1 ποτηρι γαλα φρεσκο

Εκτελεση
Χτυπάμε αυγα με ζάχαρη να ασπρισουν,όσο πιο άσπρα γινεται.Ριχνουμε ολα τα υπολοιπα υλικά,ανακατευοντας ελαφρά.Μολις ομογενοποιηθούν το βάζουμε σε ταψί(εγω το έβαλα σε τσερκι γιατι βγαινει πιο εύκολα) και ψήνουμε σε προθεμασμενο φουρνο στους 180 βαθμους για 45 λεπτά.Παράλληλα ετοιμάζουμε και το σιρόπι και ρίχνουμε το γάλα στο τέλος μόλις ειναι έτοιμο και εχει βγει απο την εστία.Το σιροπιάζουμε αμέσως(ζεστό σιροπι-ζεστο γλυκό)
Μπορουμε να κόψουμε στην μέση(δε θριμματιζεται ευκολα) και να βάλουμε σαντιγύ,όμως και με μια μπάλα παγωτου από πάνω ειναι το ίδιο γαμάτο

Ειδικά για τους βορειους φιλους που σίγουρα θα έχουν την μπουγάτσα ως τρόπο ζωής :D
Κρέμα μπουγάτσας με φυλλο σφολιάτας(το ονομάζω "μπουγατσοειδές)
Η συνταγή ειναι μιση δική μου μισή απο βιβλίο.Βασικα η κρέμα ειναι απο βιβλίο και η ιδέα για το φυλλο σφολιάτας δικη μου εμπνευση της στιγμής(μιας και δεν εβρισκα φυλλο μπουγατσας πουθενά)

Υλικά
Γάλα φρέσκο 500 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ(εγω βάζω συμπηκνωμένο σε μικρότερη ποσότητα 400 γρ για καλύτερη υφή)
Ζάχαρη 80-100 γραμμαρια
Αυγά 100γρ(περίπου 2 αυγά)
1 βανίλια
50γρ συμιγδάλι ψιλό
30γρ βουτυρο
ξυσμα λεμονιού ή πορτοκαλιού
1 φυλλο σφολιάτας ξεπαγωμένο

Ξεκινάμε βαζοντας σε κατσαρολακι τη μιση ζαχαρη(δηλαδη 40-50γρ) και το γάλα για να πάρουν μια βρασει.Ανακατευουμε λιγο που και που να μη κατσει ζάχαρη.Μετά παίρνουμε την υπολοιπη ζαχαρη και τα αυγά,και τη βανίλια και τα χτυπάμε ολα μαζι μεχρι να σπάσει ο κρόκος των αυγών.Βγάζουμε το κατσαρολάκι με την ζαχαρη και το γάλα απο τη φωτια και προσθέτουμε σιγα-σιγα το μιγμα με τα αυγά,ανακατεύοντας καλά(κυριως για να μη ψηθει το αυγό και μυριζει η κρεμα αυγουλίλα).Τα ξαναβάζουμε στη φωτιά και ρίχνουμε το συμιγδάλι οχι όλο μαζί αλλά βροχιδών δηλάδή με το χέρι σαν να πασπαλίζουμε για να πάει παντού και συνεχιζουμε το ανακάτεμα.Προσέχουμε μη μας κολλήσει(καλό θα ειναι η εστια μας να κατέβει σε μεσαία φωτιά) και βαζουμε το βουτυρο και το ξυσμα λεμονιού/πορτοκαλιού.Συνεχιζουμε λιγο το ανακάτεμα και αφηνουμε να βρασει.Αμεσως μολις βρασει το βγάζουμε και αφηνουμε λίγο να κρυωσει

Ανοίγουμε με προσοχή και απαλές κινήσεις το φυλλο σφολιάτας για να μη διαλυθει ή δε φουσκωσει.Βαζουμε την κρέμα μέσα και την στρωνουμε με μια σπάτουλα.Κλείνουμε σε ρολό για να πάει παντου η κρέμα και να μη φουσκωσει πολυ η σφολιάτα και μας ξενερωσει με το υπερβολικο φύλλο.Ψηνουμε για περίπου 30-40 λεπτά(εξαρτάται τον φουρνο πάντως ΜΗΝ ανοιξετε για κανενα λογο πριν τα 20-25 λεπτά αυτο ισχυει στα περισσοτερα κεϊκ και πίτες) στους 180 βαθμους και καλυτερα στον αέρα του φουρνου για να διατηρηθεί καλυτερα η κρέμα.Τρωγεται καλυτερα ζεστη.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Κανενα απο τα 2 γλυκά δεν ειναι 100% ιδιο σε γευση όπως τα εμπορικά.
Εκεινοι έχουνε και βελτιωτικά/ενισχυτικά γευσης εμεις ειμαστε τιμιοι :D
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
cocoliako
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2075
Joined: Wed Nov 10, 2010 12:01 am
Football Manager της ομάδας: Απέχω συνειδητά...............
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλω καμιά ιδέα για να μαγειρέψω φιλέτο σολομού.
Προσωπικά σκεφτόμουν να το μαρινάρω με μυρωδικά (άνηθο, μέντα, δεντρολίβανο και ίσως κατιτίς ακόμα), ξύσμα και χυμό λεμονιού και λίγο σκόρδο και απλά να το ψήσω στο grill.
Το θέλω όσο το δυνατόν λιγότερο θερμιδοβόρο μιας και κάνω διατροφή.
Thx in advance
Εμπιστοσύνη
User avatar
Agios ValeFinos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 334
Joined: Mon May 02, 2011 5:23 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Dortmund, Liverpool
facebook προφίλ: tsavos.spyros
twitter: chef_chenko_
Location: Περιστέρι, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, ξέρετε καμιά καλή συνταγή για πλευρώτους;
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

cocoliako wrote:Θέλω καμιά ιδέα για να μαγειρέψω φιλέτο σολομού.
Προσωπικά σκεφτόμουν να το μαρινάρω με μυρωδικά (άνηθο, μέντα, δεντρολίβανο και ίσως κατιτίς ακόμα), ξύσμα και χυμό λεμονιού και λίγο σκόρδο και απλά να το ψήσω στο grill.
Το θέλω όσο το δυνατόν λιγότερο θερμιδοβόρο μιας και κάνω διατροφή.
Thx in advance
ασε το χυμο λεμονιου και μαριναρε το σε χυμο πορτοκαλιου με μυρωδικα (ανηθο βασικα, σκορδο και ιδανικα ροζ πιπερι) και μετα ψηστο σε πυρεξ μαζι με την μαριναδα και 1 φετα πορτοκαλι πανω σε καθε φιλετο.
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Agios ValeFinos wrote:Παιδιά, ξέρετε καμιά καλή συνταγή για πλευρώτους;
ναι.
πετα τα και παρε πορτομπελο και τα απλα τα button mushrooms και κανε κανενα ριζοτο.
αλλιως αν επιμενεις για πλευρωτους, καντα κλασικα στη σχαρα. η' κοψ'τα μικρες μικρες λωριδες και κανε ενα μιξ με αλλα μανιταρια (αποξηραμενα πορτσινι, button, πορτομπελο) και κανε ριζοτο.
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχουμε καμιά συνταγή για σπιτική λεμονάδα?
Spartakus
Football Legend
Football Legend
Posts: 13675
Joined: Tue Aug 09, 2005 10:23 am
Αγαπημένη Ομάδα: η δικιά μου
Location: Σε ένα κόσμο δικό μου, οπού μένω εγώ κι ο εαυτός μου
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Υλικά

500 ml φρεσκοστυμένο χυμό λεμονιού
500 γραμμάρια ζάχαρη
200 ml νερό βρύσης ή ανθρακούχο (ό,τι προτιμάτε)
Εκτέλεση



Ξύνουμε την κίτρινη φλούδα από δύο λεμόνια σε μια κατσαρόλα
Προσθέτουμε στην κατσαρόλα το νερό και τη ζάχαρη σε πολύ χαμηλή φωτιά (χωρίς να πάρει βράση)
Περιμένουμε μέχρι η ζάχαρη να λιώσει και να πάρει υγρή μορφή για 10 λεπτά το πολύ
Αφήνουμε να κρυώσει καλά σε θερμοκρασία δωματίου
Στύβουμε τα λεμόνια και σουρώνουμε το χυμό σε λεπτό σουρωτήρι
Ρίχνουμε το σουρωμένο χυμό μέσα στο κρύο πλέον σιρόπι ζάχαρης
Ανακατεύουμε πολύ καλά με σύρμα
Μοιράζουμε τη συμπυκνωμένη λεμονάδα σε αποστειρωμένα γυάλινα μπουκάλια και τη διατηρούμε στο ψυγείο ή ακόμη και στην κατάψυξη αν δεν θέλετε να πάνε χαμένα τα λεμόνια σας
Για να σερβίρουμε τη λεμονάδα ανακινούμε καταρχήν το μπουκάλι με το συμπυκνωμένο χυμό και βάζουμε σε ποτήρι 1/3 χυμό και 2/3 κρύο νερό
Ανακατεύουμε καλά και στη συνέχεια σερβίρουμε με παγάκια
Μερικά μυστικά:

Η συνταγή αυτή δεν παίρνει μαύρη ζάχαρη γιατί χαλάει το χρώμα της λεμονάδας
Είναι πολύ ωραίο και νόστιμο αντί για νερό βρύσης, όταν σερβίρουμε τη λεμονάδα, να βάλουμε ανθρακούχο ή Perrier ή σόδα ή κάτι τέτοιο συν πολλά παγάκια. Δροσίζει τρελά το καλοκαίρι!
Βάλτε χυμό λεμονιού αλλά στίψτε και λίγο πορτοκάλι ή γκρέιπφρουτ, αν θέλετε
Στο τέλος ταιριάζει λίγος δυόσμος μέσα στο ποτήρι
Γεωργέας forecer (και με περιβραχιόνιο)
--------------------------------------------
Kastroman wrote:Από τους αντίπαλους, ο Σπάρτακος εξελίσσεται σε λατρεία. :notworthy:
Όταν έβρεχε ο Θεός agression, bravery και determination είχε βγάλει κουβαδάκι και τα μάζευε. :D
nikos55 wrote:Φίλε Spartakus,
Και εσύ στον αγώνα μας. Οπως ο Σπάρτακος της αρχαιότητας ηγήθηκε των σκλάβων εναντίον των Ρωμαίων, εσύ οδήγησέ μας στη μάχη εναντίον της SI. Η θέση του αρχηγού είναι ανοικτή...
User avatar
Agent Of Chaos
National Manager
National Manager
Posts: 9107
Joined: Sat Oct 13, 2012 10:28 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

εγώ σε καφετέρια που πίνω τους λέω να μην βάζουν πάγο πάντως. λιώνει σχετικά γρήγορα, νερουλιαζει και χάνει κατά πολύ την γεύση της.
Spoiler: show
Image
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λοιπόν τα μεταφέρω εδώ
vandervaggos wrote: Thu Mar 19, 2020 11:40 am
johndoe wrote: Wed Mar 18, 2020 11:52 pm Εγώ πάντως αγόρασα sous vide και έχω ξετρελαθεί. Πολύ καλή φάση, ειδικά για όσους προτιμάνε medium/medium-rare μοσχάρι αντί για καλοψημένο.
Εγώ πήρα το πρώτο ένα χρόνο πριν. Τώρα έχω 2 :D
Απίστευτο εργαλείο όχι μόνο για κρέας med/rare αλλά και για πολλά άλλα.
Νομίζω έχουμε τόπικ για την μαγειρική. Αν βρεις κάτι καλό ή έχεις καμιά απορία ρίχ'το.

Aris7 wrote: Thu Mar 19, 2020 12:24 pm α και εγω εχω ενα της anova 3-4 χρονια τωρα.

η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω χρησιμοποιήσει οσο θέλω αλλά έχω κάνει αρκετά πειράματα που πέτυχαν. πολύ καλό για να βγαίνουν ωραία τα λαχανικά!

στα "γρηγορα" κομμάτια κρέατος (τύπου μπριζόλες, φιλέτο κτλ) δεν έχω πειστεί οτι αξίζει φουλ γιατι κάπως αλλάζει λίγο η υφή αλλά στα "αργά" κομμάτια (τύπου μάγουλα, σιδηρόδρομος κτλ), μετράει πολύ.
Τα αργά κομμάτια τα κάνει απίστευτα, αλλά έχει πρόβλημα με τις πολλή όξινες μαρινάδες. Μοσχάρι ποντίκι, μοσχαρίσια ουρά, ωμοπλάτη χοιρινή και αρνίσια είναι από τα αγαπημένα μου. Μάγουλα δυσκολεύομαι να βρω εδώ, αλλά ο σιδηρόδρομος είναι το επόμενος στόχος μετά την επιβίωση :D

Εκτός από κρέατα εγώ κάνω:
  • γιαούρτι, τέλεια υφή
  • λαχανικά κυρίως μπρόκολο, όχι ότι δεν κάνει τα άλλα καλά, προσωπικό γούστο
  • πουρέ πατάτας ιδίως σε πιο mash μορφή που αρέσει σε εμένα είναι παιχνδάκι, Τα πετάς όλα μέσα και σε μισή ώρα είναι έτοιμο. Απλά κάνω μασάζ στην σακούλα για να διαλυθούν.
  • Αυγά! Σίγουρα παστεριωμένα και σε τέλεια υφή
Για τα γρήγορα, τύπου πικάνια, φιλέτο κτλ, δεν έχω παρατηρήσει να αλλάζει η υφή αν δεν τα κρατήσεις πάνω από 2 ώρες. Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι γι αυτούς που έχουν συνηθίσει να τρώνε med/rare κλασικό, όπου το ψήσιμο γίνεται πιο κλιμακωτά οπότε ένα μεγάλο κομμάτι του κρέατος (από έξω, συγκριτκά με το sous vide) είναι πιο πολύ ψημένο.

Πικάνια στους 55 με τελείωμα στα κάρβουνα -fai
Spoiler: show
Image
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει επιχειρησει κανείς να φτιάξει wellington? Σκέφτομαι να το προσπαθήσω αύριο αλλά δεν ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι..
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Aris7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6702
Joined: Sun Apr 06, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Andy Roddick
Αγαπημένη Ομάδα: Andy Roddick
twitter: Maritus7
Status: Andy Roddick
Location: Andy Roddick
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

ω μαλ@κα μου, αρρωστη φαίνεται η πικανια

τα καρότα τα κάνει επίσης πολυ καλά, αν τα βαλεις με βουτυρο θυμάρι και λίγο μέλι που τα κανω). τα περνας μετα λιγο απο τηγανι να γλασαριστούν και είναι σουπερ

εχεις δοκιμάσει να κάνεις λιπαρό ψάρι τυπου σολομό?

γιαούρτι? για πες, πως;

εγω ειμαι σε φάση btw bread baking σιγα σιγα. φτιάχνω το δικό μου προζύμι και θα αρχίσω να πειραματίζομαι με ψωμιά,
Sponis wrote:την τριγωνομετρία που δίδαξαν οι Σπόνης-Τζιο-Αρης ούτε ο Αρσέν ούτε ο σερ Αλεξ την έχουν δει ακόμα λέμε...
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Jordi_7 wrote: Thu Mar 19, 2020 2:03 pm Έχει επιχειρησει κανείς να φτιάξει wellington? Σκέφτομαι να το προσπαθήσω αύριο αλλά δεν ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι..
Όχι γιατί μου φαίνεται πολύ ταλαιπωρία για το τελικό αποτέλεσμα. Και το φιλέτο είναι και πανάκριβο. Προσωπικό γούστο βέβαια.
Με sous vide φεύγει όλη η δυσκολία που υπάρχει στο μοσχάρι.
Δες το βίντεο εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=1yONb9tL6Zk
Aris7 wrote: ω μαλ@κα μου, αρρωστη φαίνεται η πικανια

τα καρότα τα κάνει επίσης πολυ καλά, αν τα βαλεις με βουτυρο θυμάρι και λίγο μέλι που τα κανω). τα περνας μετα λιγο απο τηγανι να γλασαριστούν και είναι σουπερ

εχεις δοκιμάσει να κάνεις λιπαρό ψάρι τυπου σολομό?

γιαούρτι? για πες, πως;

εγω ειμαι σε φάση btw bread baking σιγα σιγα. φτιάχνω το δικό μου προζύμι και θα αρχίσω να πειραματίζομαι με ψωμιά,
Θα τα δοκιμάσω τα καρότα. Πρόλαβα και πήρα πριν εξαφανιστούν :D

Ναι ξέχασα να πω για ψάρι. Σολομό και μπακαλιάρο μονο sous vide πλέον. Είναι δύσκολο όμως να διαχειριστείς την πέτσα μετά το sous vide, οπότε αν θες σίγουρα crispy καλύτερα ειναι να την βγάλεις και να την κάνεις χώρια. Το ίδιο και για κοτόπουλο.

Γιαούρτι η διαδικασία είναι η εξής
800γρ γάλα
80γρ ζωντανό γιαούρτι ή μαγιά γιαουρτιού
Ένα βάζο τύπου kilner 1 λίτρο.

Ανεβάζεις το γάλα στους 80-85 βαθμούς για παστερίωση. Δεν χρησιμοποιώ sous vide γιατί παίρνει πολύ ώρα. Έχω όμως thermomix οπότε θέλει 6-7 λεπτά.
Το αφήνεις να κρυώσει στους 45 αλλά πρόσεχε μην πέσει κάτω από τους 30.
Βάζεις και ανακατεύεις καλά την μαγιά σου. Μην την βάλεις σε πιο υψηλή θερμοκρασία για θα σκοτωθούν τα βακτήρια.
Βάζεις μέσα στο βάζο και μετά στους 43 βαθμούς για τουλάχιστον 5 ώρες

Εγώ βρήκα το ιδανικό στις 8 ώρες με ph 4. Πιο πολλές ώρες σφίγγει καλύτερα μεν, αλλά είναι πιο όξινο ph 3.5
Μπορείς να παίξεις από 30 έως 50 βαθμούς, διάβασα ότι το 43 είναι ιδανικό και όντως δημιουργεί ένα αφράτο μη στραγγιστό γιαούρτι.
Εννοείτε ότι το σουρώνεις μετά αν θες για να το κάνεις στραγγιστό.

Το τυρόγαλο (whey) που περισσέυει μπορείς να το χρησιμποιήσεις σε σούπες, σε lacto-fermentation (μουστάρδα, χούμους κτλ), σε ορτανσίες για να γίνουν μπλε :blueflowerface:

Το προζύμι είναι αυτό που με έβαλε αρχικά στην μαγειρική. Διατηρώ το προζύμι και το χόμπι τα τελευταία 3,5 χρόνια. Είχα γράψει σε άλλο τόπικ σχετικά με αυτό.
vandervaggos wrote: Mon Aug 19, 2019 9:24 pm Αν θες αρτοποιία ερασιτεχνικά μπορώ να σε βοηθήσω εγώ :)
Spoiler: show
Image
Προζυμένια, χωρίς μαγιά.
vandervaggos wrote: Thu Aug 22, 2019 10:52 am
Anton Kousnij wrote: Tue Aug 20, 2019 1:53 am Ωωωωωωωω!!!! Έχω προζυμακι στο ψυγείο και πειραματιζομαι :) στείλε συνταγη κύριε(είναι ίδια απλά άλλαξες τις φόρμες ή έπαιξες μπαλίτσα με διαφορετικά αλεύρια) . Έχω δοκιμάσει διαφορά πράγματα εγώ, το πιο πετυχημένο γαλλική μπακεττα με προζυμη ημέρας :)

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχουμε ανάλογο τόπικ για μαγειρική νομίζω, ίσως αν υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον να το μεταφέρουμε εκεί αυτό το ποστ.

Για το προζύμι αφού έχεις είμαστε κομπλέ. Σε περίπτωση που εσύ ή κάποιος άλλος θέλει να μάθει κάποια παραπάνω πράγματα γι αυτό τότε μπορεί να κοιτάξει στο παρακάτω μπλογκ που ο παλίκαρος έχει κάνει φοβερή ανάλυση.
http://prozymi.blogspot.com/2012/08/blog-post.html

Όσον αφορά το ψωμί τα πράγματα είναι αρκετά υποκειμενικά γιατί εξαρτάται από τα γούτα. Για έναν γάλλο ένα ψωμί το οποίο δεν είναι αφράτο, με τις τρύπες του και το σκάσιμο στην κόρα, δεν είναι αποδεκτό. Τα γερμανικά ψωμιά όμως, αυτά που είναι 100% σίκαλη δεν έχουν καμία σχέση με τα Γαλλικά, αλλά δεν μπορεί να πεις ότι δεν είναι ωραία. Είναι ανάλογα τι αρέσει σε εσένα. Γι αυτό και είναι υποκειμενικό.

Αντικειμενικά υπάρχουν κάποιες διαδικασίες που αμα τις ακολουθήσεις θα πετύχεις το αποτέλεσμα που θες. Πχ δεν μπορείς να κάνεις ολικής άλεσης με 60% υγρασία, ή δεν μπορείς να κάνεις ολική άλεσης με σωστό σκάσιμο κτλ. Χρειάζονται συγκεκριμένες ώρες ζύμωσης κτλ για να πετύχεις πιο έντονη γεύση, συγκεκριμένη ποσοστό βουτύρου ή νερού μπορεί να απορροφηθεί κτλ.

Υπάρχει ένα πολύ ωραίο podcast που τα εξηγεί σωστά και επιστημονικά τα περί ψωμιού.
https://stellaculinary.com/audio-podcasts
Είναι τα επεισόδια 18 με 22 που αφορούν το ψωμί, αλλά αξίζει να ακούσεις και της πίτσας.
Γενικά αυτό το podcast είναι σαν να πηγαίνεις σε μια σχολή μαγειρικής. Μην σου πω ότι παίζει να είναι και καλύτερο από ένα ράντομ ΙΕΚ κτλ.

Σχετικά με τα ψωμιά που έχω στην φωτογραφία, έχω χρησιμοποιήσει την συνταγή από το podcast με λίγο παραπάνω νερό γιατί το τραβάει το αλεύρι μετά από δοκιμές που έκανα και φτάνω στο 75%. Χρησιμοποιώ λευκό αλεύρι καναδά με 14,8 γραμμάρια πρωτεΐνη και Kamut Khorasan ολικής με 15 γραμμάρια πρωτεΐνη. Επίσης χρησιμοποιώ καπνιστό αλάτι το οποίο δίνει την αίσθηση του ξυλόφουρνου. Το σχήμα τους είναι διαφορετικό γιατί χρησιμοποιώ διαφορετικά proofing baskets. Προφανώς το σχήμα το καθορίζεις με το πλάσιμο, αλλά πρέπει να το βάλεις και στο αντίστοιχο καλάθι για να διατηρηθεί. Τέλος το σκάσιμο κατάφερα να το πετύχω μόνο με χρήση Dutch oven. Όλες οι άλλες οι πατέντες που διάβασα ονλάιν δεν δούλεψαν και το ψωμί καθόταν.

Ωραία η αρτοποιεία αλλά για χόμπυ. Δηλαδή και εγώ τραβάω ζόρια ψυχολογικά με την δουλειά και ψάχνομαι τρελά χρόνια τώρα, αλλά αντικειμενικά αν το γυρνούσα στην αρτοποιεία θα ήμουν σε πιο δύσκολη κατάσταση. Το ίδιο ισχύει και για την μαγειρική γιατί ακούγοντας το podcast και μαθαίνονται να μαγειρεύω σωστά, νόμιζα ότι αν τα έδειχνα αυτά τα πράγματα και σε άλλους θα καταλάβαιναν. Και όταν λέω έδειχνα, εννοώ να δοκιμάσουν πραγματικά. Ο ένας θα σου πει δεν τρώω κρεμμύδια, ο άλλος ότι την σάλτσα την θέλει πιο νερουλή, ο τρίτος ότι δεν γουστάρει το πιπέρι. Δηλαδή όσο καλός μάγειρας και να είσαι δεν σημαίνει ότι θα πετύχεις γιατί δεν μαγειρεύεις για άλλους επαγγελματίες αλλά για τον απλό κόσμο.
viewtopic.php?f=133&t=24277&p=2283724&h ... 9#p2283394
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3703
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

δωστε καμμια συνταγαρα για ψωμι οι ειδικοι.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επι τη ευκαιρία, έχει γαμηθεί το ΣΥΜΠΑΝ να φτιάχνουν όλοι ψωμί και συνταγές Πετρετζιτζίκη.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”