Σπουδές στο Εξωτερικό

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62568
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Εξωτερικό οικονομικά εγώ ενδιαφέρομαι.

Θέλω να μάθω πόσα δανεικά θέλετε και με τι επιτόκιο σκοπεύετε να αποπληρωσετε. Επίσης τι βάζετε εγγύηση. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Ένα ακόμα σεντονάκι που είχα πει πως θα κάνω.Κολλούσε και στο περί εργασίας,αλλά το βάζω εδώ.

Λοιπόν.Είμαι νυν 4ο ετής(τώρα μπαίνω 4ο) φοιτητής του Οικονομικού τμήματος του ΑΠΘ.Γενικά η σχολή μου έκατσε καλά,μπήκα με άλλη προοπτική,άλλαξα σαν άνθρωπος στην πορεία,βρήκα μια που μου αρέσει περισσότερο.Τώρα έχω 13 μαθήματα για πτυχίο(Δίνω άλλα 2 τώρα και ένα περιμένω να βγει).Οπότε με λίγο κόπο και τύχη,το πτυχίο τον Ιούνιο είναι μια εφικτή προοπτική.Το δύσκολο τώρα είναι ότι επειδή έχω χαμηλό μ.ο(6,68),βάζω σε όλα τα μαθήματα ρήτρα 8 για να ανέβει.Με πρόχειρους υπολογισμούς,αν έχω 8άρια και μόνο από εδώ και πέρα,το πτυχίο θα έχει βαθμό ίσο με 7,03.Φυσικά ελπίζω και σίγουρα όλο θα πάρω και κάνα 9 και κάνα 10 και θα ανέβει λίγο παραπάνω.Αυτό με τις ρήτρες είναι λίγο επίφοβο διότι αν ήταν απλά να πάρω πτυχίο,χωρίς να κυνηγάω καλό βαθμό,τον Ιούνη κατά 95% θα μπορούσα να το πάρω.

Γενικότερα μέσα στην σχολή και από αυτά που είδα κατάλαβα ότι δεν θέλω να ασχοληθώ με επιχειρήσεις,λογιστικές,management κλπ κλπ και ότι η μόνη προοπτική που μου αρέσει αρκετά κιόλας,είναι η ακαδημαϊκή καριέρα και η έρευνα,δηλαδή,μεταπτυχιακό,μετά διδακτορικό και θέση σε κάποιο ινστιτούτο,πανεπιστήμιο,ερευνητικό κέντρο.Γενικότερα,πιστεύω πως έχω γερές βάσεις για να το κάνω αυτό καθώς και ενδιαφέρον,καθώς και όσοι ασχολούνται με κάτι παρόμοιο και με γνωρίζουν,πιστεύουν ότι έχω πολλά φόντα για να το κάνω επιτυχημένα.Αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ.Αν ήθελα και άλλη δουλειά,έχω και έτοιμη στην Ελλάδα(επιχείρηση των γονιών) που θα μπορούσα να ακολουθήσω αλλά δεν το σκέφτομαι καν και το κρατάω μόνο σαν εναλλακτική,χωρίς να σημαίνει ότι το φτύνω όμως και δεν ασχολούμαι.

Έτσι σκέφτομαι το εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές.Το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι καλό,όχι άριστο όμως και ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να πάρω κάποιο πτυχίο ή κάποια αναγνώριση.Οπότε σίγουρα θα πρέπει να διαβάσω για να δώσω TOEFL ή IELTS που ζητάνε τα πανεπιστήμια του εξωτερικού.Άλλη ξένη γλώσα,δεν ξέρω.Ο τομέας που θέλω να ασχοληθώ,χωρίς να τον έχω βρει ακόμα συγκεκριμένα,αλλά έχοντας αρκετά ενδιαφέροντα είναι Οικονομική Θεωρία ή Πολιτική Οικονομία αρχικά και σε δεύτερη μοίρα βάζω κοινωνιολογία,πολιτικές επιστήμες,κοινωνική ανθρωπολογία.Κατά βάση ψάχνω κάτι οικονομικό.

Το πρώτο σενάριο που κοιτάω,είναι πτυχίο τον Ιούνη και τον Σεπτέμβρη να ξεκινήσω για μεταπτυχιακό.Από τα 13 μαθήματα που έχω μπροστά μου,είναι 2 που χρωστάω και οι γνώσεις μου είναι ελλειπείς,αλλά δεν είναι τίποτα τρελό,αλλά στην σχολή που είμαι είναι από τα πιο δύσκολα(Οικονομετρίες γαρ).Οπότε μαζί με τις ρήτρες που αναγκαστικά βάζω διότι όπως προείπα,τα 2 πρώτα χρόνια τρόμπαρα και απλά περνούσα μαθήματα χωρίς να κοιτάω βαθμούς,έχουν μια πιθανότητα να μην με αφήσουν να πάρω πτυχίο τον Ιούνιο.Οπότε μετά πάμε για Σεπτέμβρη ή Γενάρη.Φαντάζομαι πως δεν θα καίγομαι να πάρω πτυχίο κατευθείαν μετά αφού δεν θα μπορώ να φύγω για μεταπτυχιακό στο καπάκι και δεν θέλω να χάσω τα φοιτητικα μου δικαιώματα.

Οπότε πάμε στο 1ο ερώτημα που θέλω μια 3η γνώμη.Φορτσάρω για πτυχίο τον Ιούνη,ή πιο χαλαρά και μπαίνω 5ο έτος και το παίρνω τότε;;;;;
Να βάλω μερικά δεδομένα παραπάνω σε αυτό.Γενικά από την μια θα ήθελα να φύγω όσο πιο νωρίς γίνεται,καθώς γενικά θέλω να φύγω και από το σπίτι και κάτι να με κρατάει στην Ελλάδα πέρα από φίλους,συγκρότημα και αν προκύψει κάνα αισθηματικό σοβαρό,δεν έχω.Από την άλλη γενικά πάντα είχα το όνειρο του μήπως καταφέρω να κάνω κάτι με την μουσική.Βαθύ όνειρο για την Ελλάδα και για την τωρινή κατάσταση της μουσικής και της μουσικής βιομηχανίας,αλλά με το συγκρότημα γράφουμε τραγούδια,έχουμε δικό μας υλικό κλπ κλπ και ουσιαστικά στο βραχύ μέλλον λέμε να ξεκινήσουμε τα λάιβ.Οπότε λέω μπας και σταθούμε τυχεροί ή υπερταλεντάρες και κάνω κάτι με την μουσική.Είναι ένα απωθημένο που έχω από μικρός και κάτι που σίγουρα δεν ξέρεις αν θα σου βγει κλπ κλπ και δεν θέλω να αφήσω γενικά.

Από την άλλη η κατάσταση με τον πατέρα μου ειδικά είναι λίγο περίπλοκη η φάση,καθώς συνεχώς με πιέζει να πάρω πτυχίο για να τον διαδεχτώ στην επιχείρηση,κάτι που εγώ δεν θέλω,οπότε το να φύγω στο εξωτερικό είναι μια καλή λύση.Συνεχώς υποβιβάζει αυτά που θέλω να κάνω και δεν είναι σύμφωνος,οπότε γενικά ψάχνω να ανεξαρτητοποιηθώ και όσο πιο γρήγορα γίνεται.Επίσης αν μπω 5ο,θα έχω άπλετο χρόνο για Αγγλικά,μουσική και εμβάθυνση σε θέματα του πεδίου μου,που με ενδιαφέρουν.Επίσης μάλλον θα μαζέψω και κάνα φράγκο παραπάνω.

Ερώτημα 2ο:Μεταπτυχιακό που;
1.Ψάχνω κάπου με όσο το δυνατόν λιγότερα δίδακτρα γίνεται.
2.Φυσιολογικό κόστος ζωής.
3.Να κυνηγήσω υποτροφία κατά την διάρκεια του μεταπτυχιακού καθώς με τον βαθμό που θα έχω δεν παίζει να πάρω υποτροφία.
4.Πάνω στα αντικείμενα που έθεσα παραπάνω.

Μιλώντας με το συμφορουμίτη nemo που κάνει το διδακτορικό του στα οικονομικά,μου είπε για Ολλανδία,Σουηδία σε χώρες και σε πόλεις μου είπε για Βόννη,Βαρκελώνη,Τουλούζη.Από 0 μέχρι 2000€ δίδακτρα όλα αυτά.Εγω σκεφτόμουν και την προοπτική της Σκωτίας αλλά και του Καναδά.Πουθενά αλλού;Κάποιο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο;Η έρευνα που έχω κάνει μέχρι τώρα,είναι γενική αλλά με τον βαθμό πτυχίου που θα έχω είμαι σε καλή θέση για εισαγωγή σε κάποιο πρόγραμμα όπως είδα.Φυσικά θα φορτσάρω όταν το αρχίσω για να πάρω καλό βαθμό και έπειτα να χτυπήσω και καμιά υποτροφία αν μπορέσω.Δεν θέλω να με ταϊζουν οι γονείς.

Στο διδακτορικό έπειτα,θεωρώ δεδομένο πως θα παίζει μισθός και θα μπορώ να τα βγάλω πέρα στην χώρα που θα γίνει,αν γίνει και πάνε καλά όλα.
Μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν σκέφτομαι να κάνω.Γενικά θέλω να ζήσω στο εξωτερικό,θέλω να δω και τα πράγματα έξω κλπ κλπ.


Αυτά.Όποια βοήθεια,σχόλιο κλπ κλπ,πολύτιμα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εδιτ:Ξέχασα να ανααφέρω το φανταρικό.Γενικά θέλω να το αποφύγω αν μπορέσω,είτε αυτό λέγεται ολική άρνηση στράτευσης είτε λέγεται έλληνας του εξωτερικού.Είμαι ιδεολογικά αντίθετος και το θεωρώ χάσιμό χρόνου,όπως όλοι μας.Οπότε αν έχω την δυνατότητα να το αποφύγω με μεγάλη μου χαρά θα το κάνω.Δεν σκέφτομαι στο μεσοπρόθεσμο μέλλον να καταταγώ πάντως,σίγουρα.Και θα κυνηγήσω να μην πάω αν τα καταφέρω.
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αρχίζω απ το τέλος.

Η καλύτερη λύση φίλε Θανάση είναι να το πάς όπως σε βολεύει με την σχολή, χωρίς άγχος, αλλά με καλό διάβασμα και τον Ιούλιο να τσακιστείς να πας φαντάρος, ώστε τον άλλο Απρίλη να είσαι λελε και να πάς όπου γουστάρεις. Έτσι πετυχαίνεις τα εξής:
  1. Θα έχεις άπλετο χρόνο να πάρεις το πτυχίο.
  2. Παρ ότι ίσως σου φαίνεται τώρα βλακεία ή οτιδήποτε, ο στρατός θα σου είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΡΟΣ. Ολική άρνηση δεν παίζει, ενώ αν κάνεις την πατέντα με τους κατοίκους εξωτερικού, πλέον αν δεν έρθεις να υπηρετήσεις έχεις πάλι πρόβλημα. Μπορεί μετά από κάποια ηλικία να μπορείς να το εξαγοράσεις (καθόλου φθηνά βέβαια, σίγουρα >5Κ), αλλά πλέον μένει στο ποινικό σου μητρώο η ανυποταξία, οπότε αντίο δουλειές με το δημόσιο. Και αν όπως λες σε ενδιαφέρει θέση σε πανεπιστήμιο κτλ, θα πρέπει να το προσέξεις αυτό.
  3. Γλυτώνεις την πίεση να αναλάβεις άμεσα το μαγαζί, μέχρι να κάνεις τις αιτήσεις σου στα πανεπιστήμια. Μην ξεχνάς ότι πολλά σοβαρά πανεπιστήμια δέχονται αιτήσεις μέχρι και τον Μάρτιο, για το επόμενο έτος!
Για το πού να πάς για σπουδές, θα στα πω πριβέ, εδώ κωλλύομαι... :D
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντως για σπουδές είναι καλή η Σκωτία που δεν υπάρχουν δίδακτρα αλλά και η Ολλανδία που έχει πολλά πανεπιστήμια που κάνουν μαθήματα στα αγγλικά και έχουν ένα σχετικά μικρό ποσό δίδακτρα.

Απο Σκωτία σε αυτό που θες να κάνεις μάλλον το Edinburgh είναι το καλύτερο και διεθνώς αναγνωρισμένο, ενώ επίσης καλά είναι τα Glasgow, Dundee, St. Andrews, Strathclyde.

Το Εδιμβούργο είναι και πανέμορφη πόλη επίσης, και πολύ ωραία για να ζεις. Μικρή με ωραία ζωή, πολλοί φοιτητές. Το μόνο κακό με την Σκωτία είναι το κλίμα που βέβαια συνηθίζεται.

Εδώ μπορείς να δεις την σχετική λίστα:

http://www.theguardian.com/education/ng ... -economics

Με βάσει τα κριτήρια που έχεις θέσει εσύ αλλά και τα κριτήρια που παίρνει υπόψην ο Γκάρντιαν μπορείς να αποφασίσεις (στην λίστα είναι και τα Αγγλικά που είναι όμως πολύ ακριβά). Σου θυμίζω στην Σκωτία τα δίδακτρα για τους Ευρωπαίους είναι πληρωμένα απ'το κράτος.
Last edited by pavlos55 on Wed Sep 10, 2014 1:37 am, edited 2 times in total.
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Κούφα μαλλον έχει στο μυαλο του Ανατολικο μπλοκ, και μη ακαδημαικά κριτηρια :P
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ισχύει αυτό για τα δίδακτρα στη Σκωτία; Γιατί τις προάλλες που έβλεπα για μεταπτυχιακό στο Edinburgh πρέπει να πόνεσε η καρδιά μου με το ποσό που είδα.

Θανάση είναι διατεθημενη η οικογένεια να σε στηρίξει οικονομικά για φάση μεταπτυχιακό; Γιατί το παρουσιάζεις σίγουρο ενώ ο πατέρας σου κάνει όνειρα να αναλάβεις την επιχείρηση.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Beorn wrote:Ο Κούφα μαλλον έχει στο μυαλο του Ανατολικο μπλοκ, και μη ακαδημαικά κριτηρια :P
Όχι ντάξει, ΕΕ θα τον στείλω, σε ένα απ τα Top-50... 8)
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18242
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

η ΕΕ έχει ξεχειλώσει πλέον, και δεν αποκλειει το (πρωην) Ανατολικό μπλοκ. :D
κατα τα λοιπα, ο κουφ τα λεει καλά και τα εξηγεί ωραία.

αλλα είσαι σιγουρος ότι θες να πας για ακαδημαική καριέρα?το χεις φτιαξει σαν εικονα στο μυαλο σου και σε αρεσε?

επίσης, είσαι βέβαιος ότι μπορείς να τελειώσεις? :D
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Φίλε Θανάση εγώ΄στο πλαίσιο που έθεσε o koufa προτείνω τα εξής:

1) Να τελειώνεις όσο πιο γρήγορα γίνεται με τη σχολή. Ένα ρητό λέει πως "το μόνο πράγμα που δε γυρίζει πίσω είναι ο χρόνος" άρα δε χρειάζεται να τον σπαταλήσεις τρενάροντας την απόκτηση του πτυχίου.
2) Να σκεφτείς τι ακριβώς θες να κάνεις, ώστε να καταλήξεις τι θα κάνεις και με το στρατό, που όντως είναι βάρος. Γενικά αν μπορείς να ξεμπερδέψεις κάντο, ίσως θα μπορούσες να το κάνεις παράλληλα με το τελείωμα των σπουδών σου. Αν όχι, μη χαραμίσεις χρόνο για αυτό είναι η γνώμη μου. Δηλαδή μην τρενάρεις το να φύγεις αν υπάρχει η δυνατότητα του εδώ και τώρα για να πας φαντάρος. Αν θες πάντως πληροφορίες για αυτό το θέμα μπορώ να σου δώσω πολλές.
3) Τώρα για το μέρος των σπουδών δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Θα σου έλεγα πως σαν όνομα και φήμη για τα οικονομικά θα ήταν καλό να τις κάνεις στην Ελβετία, αλλά οι υπόλοιπες προϋποθέσεις που έθεσες (χαμηλά δίδακτρα, χαμηλό κόστος ζωής) δεν πληρούνται οπότε δε στο προτείνω. Πάντως στα διδακτορικά πληρώνουν πολύ καλά.

Τώρα το να κυνηγήσεις τα μουσικά θέλει να ζυγίσεις πολλά πράγματα. Αν υπάρχουν γνωριμίες κλπ θα μπορείς να πετύχεις κάτι. Θέλει αρχικά να υπάρχει στο συγκρότημα ένας κοινός στόχος και να τον κυνηγάνε όλοι αυτό. Θέλει να αφιερωθείς αποκλειστικά εκεί πράγμα που εμπεριέχει ρίσκο. Θέλει αρκετή προώθηση το πράγμα και live σε μαγαζιά που θα έχουν το δικό τους κόσμο, για να μην αναγκάζεσαι συνεχώς να φέρνεις τους δικούς σου. Αυτό είναι αρκετά δύσκολο αν δεν έχεις άκρες. Επίσης αν ακολουθήσεις αυτό πρέπει να ξέρεις πως σήμερα αυτό μπορεί να υπάρχει και αύριο όχι.
I LOVE THIS SITE!!!
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

pavlos55 wrote:Πάντως για σπουδές είναι καλή η Σκωτία που δεν υπάρχουν δίδακτρα αλλά και η Ολλανδία που έχει πολλά πανεπιστήμια που κάνουν μαθήματα στα αγγλικά και έχουν ένα σχετικά μικρό ποσό δίδακτρα.

Απο Σκωτία σε αυτό που θες να κάνεις μάλλον το Edinburgh είναι το καλύτερο και διεθνώς αναγνωρισμένο, ενώ επίσης καλά είναι τα Glasgow, Dundee, St. Andrews, Strathclyde.

Το Εδιμβούργο είναι και πανέμορφη πόλη επίσης, και πολύ ωραία για να ζεις. Μικρή με ωραία ζωή, πολλοί φοιτητές. Το μόνο κακό με την Σκωτία είναι το κλίμα που βέβαια συνηθίζεται.
Περί πληρωμένων διδάκτρων,η αλήθεια είναι πως δεν το ήξερα,καθώς είδα ότι όλα τα πανεπιστήμια εκεί έχουν δίδακτρα.Γενικά πάντως,ένας καθηγητής μου,μας είπε ΜΑΚΡΙΑ από Αγγλία διότι πλέον η εκπαίδευση είναι εμπόριο και στην Κ.Ευρώπη μπορούμε να βρούμε πολύ καλύτερα πανεπιστήμια σε πολύ χαμηλά δίδακτρα.Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για την Σκωτία.

Και εγώ Edinburgh σκεφτόμουν.Υπέροχη πόλη όντως και θα μου άρεσε να ζήσω εκεί.Παίζει να πάει και ένας ξάδερφος μου για δουλειά,οπότε παίζει και συγκατοίκηση με ότι αυτό συνεπάγεται.Ένας άλλος ξάδερφος που σπούδαζε Γλασκώβη,μου είπε ότι με 700-800 Λίρες τον μήνα ζεις πάρα πολύ καλά στην Σκωτία.

leontokardos wrote: Θανάση είναι διατεθημενη η οικογένεια να σε στηρίξει οικονομικά για φάση μεταπτυχιακό; Γιατί το παρουσιάζεις σίγουρο ενώ ο πατέρας σου κάνει όνειρα να αναλάβεις την επιχείρηση.
Γενικότερα η φάση με τον πατέρα μου είναι λίγο περίεργη γενικά.Ο πατέρας μου(64 ετών πλέον),από την στιγμή που γεννηθήκαμε εγώ και ο αδερφός μου,θεωρεί πως εμείς πάσει θυσία πρέπει να αναλάβουμε την επιχείρηση.Ότι άλλο και αν του έχω πει περί σπουδών κλπ κλπ,απλά μου το απαξιώνει.Είναι σε μια φάση που θεωρεί ότι εγώ δεν μπορώ να βρω πουθενά καλύτερα πέρα της δικής μας επιχείρησης κλπ κλπ.Αλλά με την σωστή πίεση από την μάνα και τέτοια θα τα δώσει τα λεφτά και θα με βοηθήσει.Ήδη ο αδερφός μου άρχισε δικιά του δουλειά και αρχίζει να μην χρειάζεται λεφτά από το σπίτι,οπότε μπορώ να γίνω ο γιος που τροφοδοτούν οικονομικά για 2-3 χρόνια.Πριν από κάνα χρόνο δεν ήθελε καν να ακούσει για μεταπτυχιακά και τέτοια,όχι για λόγω χρημάτων,αλλά τα θεωρούσε αχρείαστα ή ηλίθιο να αναζητήσω αλλού εργασία πέρα από την επιχείρηση.Πλέον είναι στη φάση "καλά όλα αυτά που λες,αλλά δεν νομίζω να τα κάνεις" και έτσι με κάνει να πεισμώνω για να του αποδείξω ότι μπορώ να τα καταφέρω.Άλλωστε και για αυτό θέλω να κυνηγήσω υποτροφία κατά την διάρκεια του μεταπτυχιακού,για να μπορώ να είμαι και εγώ πιο χαλαρός και να μην χρειάζεται να μου δίνουν τόσα λεφτά.Πιστεύω ότι με την αρχή του διδακτορικού,θα ανεξαρτητοποιηθώ και οικονομικά.

Geologos wrote:αλλα είσαι σιγουρος ότι θες να πας για ακαδημαική καριέρα?το χεις φτιαξει σαν εικονα στο μυαλο σου και σε αρεσε?
Πλέον ναι.Είναι το μόνο που μου αρέσει αρκετά.Ξέρω ότι πρέπει να αφιερωθώ σε αυτό και δεν με χαλάει.Άλλωστε οι περισσότερες δουλειές του κλάδου μου,με αφήνουν παγερά αδιάφορο.Με δεδομένο ότι έχω την δυνατότητα της επιλογής.

To nou sou... wrote:Φίλε Θανάση εγώ΄στο πλαίσιο που έθεσε o koufa προτείνω τα εξής:

1) Να τελειώνεις όσο πιο γρήγορα γίνεται με τη σχολή. Ένα ρητό λέει πως "το μόνο πράγμα που δε γυρίζει πίσω είναι ο χρόνος" άρα δε χρειάζεται να τον σπαταλήσεις τρενάροντας την απόκτηση του πτυχίου.
2) Να σκεφτείς τι ακριβώς θες να κάνεις, ώστε να καταλήξεις τι θα κάνεις και με το στρατό, που όντως είναι βάρος. Γενικά αν μπορείς να ξεμπερδέψεις κάντο, ίσως θα μπορούσες να το κάνεις παράλληλα με το τελείωμα των σπουδών σου. Αν όχι, μη χαραμίσεις χρόνο για αυτό είναι η γνώμη μου. Δηλαδή μην τρενάρεις το να φύγεις αν υπάρχει η δυνατότητα του εδώ και τώρα για να πας φαντάρος. Αν θες πάντως πληροφορίες για αυτό το θέμα μπορώ να σου δώσω πολλές.
3) Τώρα για το μέρος των σπουδών δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Θα σου έλεγα πως σαν όνομα και φήμη για τα οικονομικά θα ήταν καλό να τις κάνεις στην Ελβετία, αλλά οι υπόλοιπες προϋποθέσεις που έθεσες (χαμηλά δίδακτρα, χαμηλό κόστος ζωής) δεν πληρούνται οπότε δε στο προτείνω. Πάντως στα διδακτορικά πληρώνουν πολύ καλά.

Τώρα το να κυνηγήσεις τα μουσικά θέλει να ζυγίσεις πολλά πράγματα. Αν υπάρχουν γνωριμίες κλπ θα μπορείς να πετύχεις κάτι. Θέλει αρχικά να υπάρχει στο συγκρότημα ένας κοινός στόχος και να τον κυνηγάνε όλοι αυτό. Θέλει να αφιερωθείς αποκλειστικά εκεί πράγμα που εμπεριέχει ρίσκο. Θέλει αρκετή προώθηση το πράγμα και live σε μαγαζιά που θα έχουν το δικό τους κόσμο, για να μην αναγκάζεσαι συνεχώς να φέρνεις τους δικούς σου. Αυτό είναι αρκετά δύσκολο αν δεν έχεις άκρες. Επίσης αν ακολουθήσεις αυτό πρέπει να ξέρεις πως σήμερα αυτό μπορεί να υπάρχει και αύριο όχι.
Γενικά το θέμα του στρατού,με φοβίζει λίγο.Και να μην είχα αυτό το πλάνο στο μυαλό μου,πάλι θα κυνηγούσα να το αποφύγω.Γενικά το έχω ψάξει το θέμα αλλά δεν ξέρω αν έχουν τρέξει κάποιες τελευταίες εξελίξεις.Θέλανε να πάνε στην Ε.Ε για την δυνατότητα να μην καταταγείς σαν αντιρρησίας συνείδησης,που κανονικά δεν πρέπει,αλλά μετά σε τρέχουν στρατοδικεία,δικαστήρια κλπ κλπ και γενικά τρέχεις και δεν ξέρεις αν θα δικαιωθείς.Φασιστικό ελληνικό κράτος γαρ.Ξέρω κόσμο που έχει απαλλαγεί,ξέρω και κόσμο που έτρεξε πολύ και δεν βρήκε το δικιο του.Για αυτό και εγώ λέω να το τρενάρω,μπας και μεσοπρόθεσμα γίνει κάτι και μου δωθεί η δυνατότητα να κάνω άρνηση στρατευσης.Ποτέ δεν ξέρεις.Στείλε ένα πμ ή κάνε ένα ποστ εδώ αν ξέρεις κάτι παραπάνω.Θα είμαι ευγνώμων.


Αυτά περί μουσικής τα ξέρω.Ασχολούμαι με συγκροτήμα 5-6 χρόνια.Ξέρω πως δουλεύει η όλη φάση,τι πρέπει να κάνεις,τι δεν πρέπει και πάει λέγοντας...Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά λέω μήπως μπας και γίνει τίποτα.Την καύλα την έχω,οι άλλοι την έχουν,ποτέ δεν ξέρεις.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

πάντως Ολλανδία με χαμηλά δίδακτρα και αν καταφέρεις να βρεις μια part time δουλειά 20 ώρες τη βδομάδα θα τη βγάζεις και με τα επιδόματα που υπάρχουν χωρίς μεγάλη οικονομική ενίσχυση από γονείς.
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ολλανδία με χαμηλά δίδακτρα για τους Ευρωπαίους και καλή θέση των πανεπιστημίων στην κατάταξη είναι εξαιρετική περίπτωση, αλλά λογικά με τόσο ευνοϊκές συνθήκες θα υπάρχει και ο ανάλογος ανταγωνισμός.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

με βαθμό 6,83 νομίζω με πήραν σχετικά εύκολα στο Amsterdam, άλλο που δεν πήγα. σίγουρα κάνουν αρκετοί αιτήσεις αλλά είναι πολλές και οι θέσεις.

νομίζω δεν είναι δύσκολο να σε δεχθούν αν όντως βγάλει και το βαθμό που ελπίζει.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To πρόβλημα με χώρες που έχουν αγγλόφωνα πανεπιστήμια,αλλά άλλη ως πρώτη γλώσσα,είναι ότι δυσκολεύεσαι να συνεννοηθείς εκτός του campus.Τέτοιο παράδειγμα είναι η Ολλανδία,καθώς τα Ολλανδικά δεν είναι ούτε αγγλικά,ούτε γερμανικά,κάτι ενδιάμεσο θα έλεγα,με περισσότερες ομοιότητες όμως με τα γερμανικά.

Σίγουρα το κόστος και το επίπεδο σπουδών και ζωής είναι στα θετικά,αλλά πρέπει να συμπεριληφθεί και αυτός ο παράγοντας,γιατί δεν πάει κανείς για 1 μήνα,αλλά 1-2 χρόνια.Αν αποφασίσεις Θανάση να πας στην Ολλανδία,ξεκίνα κάνα μάθημα Ολλανδικών,θα βοηθήσει πολύ!

*Πολύ ωραία μωρά οι Ολλανδέζες...
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Η συνεννόηση εκτός του campus είναι ο λόγος που εγώ κοιτάω πρωταρχικά Αγγλία. Αλλά με min δίδακτρα 12.000€ χάνει πανηγυρικά σε σύγκριση με τα 1.700€ της Ολλανδίας (να 'ναι καλά το κράτος τους). Μια λύση είναι κι αυτή που λες, να μάθουμε Ολλανδικά. Αλλά πώς να είσαι σίγουρος ότι θα σε πάρουν για να ξεκινήσεις νωρίτερα μαθήματα;

Edit: Αν και με 50-50 αναλογία ντόπιου και ξένου πληθυσμού, δε νομίζω να μη μιλάνε καλά Αγγλικά και εκτός campus.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”