Σπουδές στο Εξωτερικό

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

leontokardos wrote:Η συνεννόηση εκτός του campus είναι ο λόγος που εγώ κοιτάω πρωταρχικά Αγγλία. Αλλά με min δίδακτρα 12.000€ χάνει πανηγυρικά σε σύγκριση με τα 1.700€ της Ολλανδίας (να 'ναι καλά το κράτος τους). Μια λύση είναι κι αυτή που λες, να μάθουμε Ολλανδικά. Αλλά πώς να είσαι σίγουρος ότι θα σε πάρουν για να ξεκινήσεις νωρίτερα μαθήματα;

Edit: Αν και με 50-50 αναλογία ντόπιου και ξένου πληθυσμού, δε νομίζω να μη μιλάνε καλά Αγγλικά και εκτός campus.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4
Εγώ προσωπικά,έχοντας περάσει αρκετό χρόνο σε Αγγλία,Γαλλία σε αρκετά γνωστά πανεπιστήμια,θα διάλεγα την Ολλανδία,αλλά το πρώτο 6μηνο θα έκανα και κάποιο μάθημα Ολλανδικών,με στόχο την απλή συνεννόηση,ούτε ορολογίες,ούτε τίποτα.Μετά,όταν αρχίσεις να έρχεσαι σε επαφή με γηγενείς,λύνεται η γλώσσα και μαθαίνεις τα ''μυστικά''.Έχω C2 και στις 2 γλώσσες,αλλά μπόρεσα να συνεννοηθώ με άνεση,μετά τον πρώτο μήνα διαμονής μου σε Παρίσι και Λονδίνο.

Οπότε έχετε και τον παράγοντα ''γλώσσα'' κατά νου,είναι πολύ σημαντικός.Επίσης,τα Ολλανδικά δεν είναι τόσο τραγικά,παλεύονται,έστω για τα βασικά.Πρόσφατα ξεκίνησα Ρωσικά και μετά από 10 λεπτά ανάγνωσης γραμμάτων έχω πονοκέφαλο! :P
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Οχι, δεν χρειαζεται να ξερει κανεις ουτε μια λεξη στα ολλανδικα στην ολλανδια και ειμαι απολυτος σε αυτο.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Οχι, δεν χρειαζεται να ξερει κανεις ουτε μια λεξη στα ολλανδικα στην ολλανδια και ειμαι απολυτος σε αυτο.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όλοι δηλαδή οι Ολλανδοί μιλάνε αγγλικά;Ακόμα και στις Σκανδιναβικές χώρες που τα αγγλικά είναι επίσημα η δεύτερη γλώσσα τους,αυτό δε το είχα δει...
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

ντάξει και να μη μιλάνε όλοι δεν έγινε και κάτι. δε θα χει πρόβλημα ούτε στο φαρμακείο ούτε στο σούπερ-μάρκετ ούτε για να παραγγείλει μια μπύρα φαντάζομαι.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν θα σου πω οτι ολοι μιλανε αγγλικα αλλα οτι παντου μπορεις να συννενοηθεις εχοντας ακομα και μικρη γνωση αγγλικων.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aφου εισαι απολυτος ρε Μο ρε πιστευω. Θαναση μ@λακα απο τοτε που εμπλεξες με γυναικες κανει ποστ ολοκληρους τομους.

Γυρνα το ξανα στην μ@λακια μπας και σωθουμε.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ισχύει αυτό που λέει ο Μοτζο για την Ολλανδία τουλάχιστον στο Άμστερνταμ. Εγώ σε 3 μέρες που ήμουν εκεί, πέτυχα μόνο έναν οδηγό λεωφορείου την τελευταία μέρα να μη μιλάει Αγγλικά. Απ'ότι έχω ακούσει τα ίδια ισχύουν και σε άλλες πόλεις της Ολλανδίας. Αν κάποιος θέλει να πάει για μόνο για σπουδές Ολλανδία νομίζω αρκούν τα Αγγλικά. Αν θέλει να ψαχτεί για δουλειά μετά, καλό θα ήταν να μπει στη διαδικασία να τα μάθει.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

To nou sou... wrote:Ισχύει αυτό που λέει ο sup
fixed :D

Θανάση δες αυτό άμα θες. Γενικά ψάξε το site έχει ψωμί. Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις να κάνεις.
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
User avatar
theotses
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6914
Joined: Mon May 29, 2006 12:15 pm
Football Manager της ομάδας: Reading
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκος, Man Utd, T.F.F.
Status: Non-stop projecting!!!
Location: Stockholm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:Όλοι δηλαδή οι Ολλανδοί μιλάνε αγγλικά;Ακόμα και στις Σκανδιναβικές χώρες που τα αγγλικά είναι επίσημα η δεύτερη γλώσσα τους,αυτό δε το είχα δει...
Αυτο δεν ξερω απο που το ακουσες, αλλα δεν ισχυει. Επισης ακομα και με γριες στο δρομο μπορεις να συνενοηθεις στα Αγγλικα.

Για μενα το ζητημα της επικοινωνιας εκτος πανεπιστημιου δεν υπαρχει! Επισης δεν νομιζω να υπαρχει σοβαρο πανεπιστημιο αυτη τη στιγμη στην Ευρωπη που να μην εχει τα Master του στα Αγγλικα.

Παντως εγω Θαναση, εδω στη Σουηδια, ξοδευω πανω κατω τα ιδια που ξοδευα και στην Αθηνα πριν απο 3 χρονια.

Για τα πανεπιστημια δεν ξερω τι παιζει εδω με τα οικονομικα, αλλα απ'οσο ξερω το επιπεδο ειναι παρα πολυ υψηλο. Ενα ακομα θετικο ειναι οτι οι καθηγητες ειναι πολυ φιλικοι και συνεργασιμοι και αν θες να ακολουθησεις ακαδημαικη καριερα δεν θα το κανεις γλυφωντας κωλους και κουβαλοντας προτζεκτορες σε καθηγητες, αλλα με πραγματικη ερευνα και δουλεια.

Προσωπικα για τη χωρα εχω την καλυτερη γνωμη ακομα και σε αντιμετωπιση προς τους ξενους, αν εξαιρεσουμε τη νοτια Σουηδια που λογω της πολυ υψηλης εισροης μουσουλμανων μεταναστων τα τελευταια χρονια, υπαρχουν κατι περιεργες τασεις. Αλλα ως εκει.
Form Follows Function Follows Financing
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6380
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Επιβεβαιώνω για τη φιλοξενία και τα άριστα Αγγλικά των Σουηδών, όσο μπορώ να επιβεβαιώσω από την περσινή 5ήμερη επίσκεψή μου στη Στοκχόλμη. Όποιον, οποιασδήποτε ηλικίας, και αν ρωτούσαμε για κάτι ήταν υπερβολικά πρόθυμος να βοηθήσει, σε σημείο που μας έπιανε και συζήτηση για τις εντυπώσεις μας αλλά και για την Ελλάδα. Επίσης στις 5 μέρες που ήμουν εκεί, πρόλαβα να συναντήσω και μια παρέα Ελληνόπουλα που σοκαρίστηκαν όταν μας άκουσαν να μιλάμε Ελληνικά, καθώς και έναν Έλληνα μάνατζερ Μεξικανικού εστιατορίου, ο οποίος δε σταματούσε να μας κερνάει.

Για τα πανεπιστήμια, έχω δει ότι μερικά κατέχουν πολύ καλή θέση στις λίστες. Δε πρέπει να υπάρχουν δίδακτρα, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι απαιτήσεις για να σε δεκτούν είναι μεγαλύτερες, ενώ δηλώνεις μέχρι 3 πανεπιστήμια και με σειρά προτίμησης. Αυτά με κάθε επιφύλαξη, γιατί τα έψαχνα πέρυσι και δε τα θυμάμαι και ακριβώς.
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για απαιτήσεις δεν έχουν αρκετά υψηλές, τύπου Αγγλία δλδ, τουλάχιστον μέχρι πέρυσι που έκανα αίτηση για ένα μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης, άσχετα που "i played him" και επέλεξα να μείνω και να κάνω μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ. Και όντως δηλώνεις μέχρι 3 με σειρά προτεραιότητας και αν δεν σε πάρουν στο 1ο πας στο 2ο κτλ. Και στα περισσότερα πανεπιστήμια είναι όντως δωρεάν για πολίτες της ΕΕ.

Φίλε theothes σε ποια πόλη της Σουηδίας είσαι αν επιτρέπεται?!
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
User avatar
theotses
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6914
Joined: Mon May 29, 2006 12:15 pm
Football Manager της ομάδας: Reading
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκος, Man Utd, T.F.F.
Status: Non-stop projecting!!!
Location: Stockholm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Göteborg ειμαι
Form Follows Function Follows Financing
diavolo
Coach
Coach
Posts: 2689
Joined: Fri Jun 22, 2007 9:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΣΑ, AS Roma, Valencia
Status: Lost in space
Location: Θεσσαλονίκη/Καρδiτσα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

6μηνη πρακτική στο Λονδίνο σε ελληνικό τηλεοπτικό κανάλι από Erasmus με επιδότηση 750 περίπου ευρώ. Δεν υπάρχει προοπτική να με κρατήσουν από ότι μου είπαν.
Να δοκιμάσω η όχι;;
Επίσης βρήκα και μια θέση στη λειρια Πορτογαλία σε πανεπιστήμιο αν θυμάμαι καλά. Θα ψάξω και Γερμανία μιας και έχω τον αδερφό μου εκεί.
Καμία συμβουλή/γνώμη;;;
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για μένα Θανάση το βασικό είναι το εξής:
Έχεις μέσο για το στρατό? :D Να σε πάει στην πόλη σου σε ένα καλό στρατόπεδο με λίγες υπηρεσίες που θα περάσεις καλά και θα μπορείς να κάνεις πράγματα παράλληλα?

Αν ναι εγώ θα πήγαινα στρατό μέσα στα επόμενα 2 χρόνια που σου μένουν(σύμφωνα με τον ορίζοντα που έθεσες),ενώ παράλληλα θα είχα τις φοιτητικές μου άδειες στο στρατό,θα ανέβαζα τον Μ.Ο πτυχίου και θα είχα και το χρόνο να κάνω τις αιτήσεις μου για το πανεπιστήμιο,γιατί θέλει πολλές ώρες ψάξιμο.Παράλληλα θα έβγαζα ένα χαρτζιλίκι από τη μπάντα,για να δεις και πως θα πάει το πράγμα αν αυτό σε ενδιαφέρει τόσο πολύ.

Γενικά είμαι κατά των βεβιασμένων ενεργειών,για αυτό δεν κυνήγησα να πάω και εγώ από φέτος έξω,ενώ τελείωσα με στρατό Ιούνη.Δηλαδή μέσα σε ένα χρόνο να βγάλεις 12 μαθήματα με καλούς βαθμούς,να ψάξεις για μεταπτυχιακά,και να έχεις και το φορτίο του στρατού όταν αποφασίσεις να γυρίσεις από έξω,εγώ δεν θα το ήθελα για μένα.Εκτός κι αν δεν γουστάρεις να είσαι εδώ με τίποτα,οπότε τα κάνεις όλα μπαμ-μπαμ και φεύγεις το Σεπτέμβρη,που και πάλι πρέπει να πιεστείς υπερβολικά για να πάρεις μόνο 8άρια σε όλα τα μαθήματα.Για να κάνεις αιτήσεις για μεταπτυχιακό δε χρειάζεται να έχεις πάρει πτυχίο όταν κάνεις την αίτηση,αρκεί να το έχεις όταν σε δεχθούν(από όσο ξέρω,έχει μπει φίλος έτσι).

Επίσης σε κάποιες χώρες σε δέχονται κατευθείαν σε διδακτορικό χωρίς μάστερ,και με κάποιον τρόπο κάνεις και το μάστερ μέσα στα χρόνια του διδακτορικού,αλλά πληρώνεσαι από την αρχή.Κοίταξε το.
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
mastoras_3
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5259
Joined: Fri Mar 25, 2005 5:57 pm
Football Manager της ομάδας: Aris Salonika
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Location: Πόλη του Θεού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια φίλη ψάχνεται για εράσμους Μαδρίτη, αν έχει κανείς κανα σάητ με διαμερίσματα/δωμάτια εκτός απο 2-3 όπως uniplaces, madriteasy που έχουμε βρει κάντε από εδώ μια πάσα.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”