Σπουδές στο Εξωτερικό

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
koufa
National Manager
National Manager
Posts: 9279
Joined: Sat Oct 29, 2005 9:02 pm
Location: Manchester
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mastoras_3 wrote:Μια φίλη ψάχνεται για εράσμους Μαδρίτη, αν έχει κανείς κανα σάητ με διαμερίσματα/δωμάτια εκτός απο 2-3 όπως uniplaces, madriteasy που έχουμε βρει κάντε από εδώ μια πάσα.
Γιατί δεν ρωτάει στο Erasmus Network της Μαδρίτης και ψάχνει μόνη της; Why only? :D
“Love is not about who you can see spending your future with, it’s about who you can’t see spending your life without.”
thanasis10 wrote:Πού πας και μπλέκεις...;
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Εχει κανεις υποψη του, στην αθηνα, κανενα γραφειο που να βοηθαει με αιτησεις για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο? Περα απο βοηθεια σε gmat και αγγλικα, να βοηθαει και με την αιτηση. Μεταφρασεις, συστατικες επιστολες, cover letter κτλ
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Για δες λιγο το σαιτ 100mentors.com, νομιζω κατι τετοιο κανει.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Gmat δεν έχω βρει ούτε ένα αξιόλογο φροντιστήριο...Όποιον ρωτάω όλοι για τα φροντιστήρια τα χειρότερα μου λένε.

Όσον αφορά τις μεταφράσεις δε πρέπει να πας στη πρεσβεία για να σου μεταφράσουν το τίτλο σπουδών;Διάβασα όσον αφορά τα σκανδιναβικά πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό ότι δε δέχονται αντίγραφα και κόπιες,και γράφει ότι πρέπει να αναγράφεται ο μεταφραστής του τίτλου.
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

zidane72003 wrote:Gmat δεν έχω βρει ούτε ένα αξιόλογο φροντιστήριο...Όποιον ρωτάω όλοι για τα φροντιστήρια τα χειρότερα μου λένε.
Οκ, φροντηστηριο δε χρειαζομαι, σημειωσεις, guidelines κτλ, απλα δεν εχω χρονο για ολα οσα χρειαζεται μια αιτηση μεταπτυχιακου.
Θελω απλα πραγματα: εναν ανθρωπο να εχει εμπειρια απο αυτες τις διαδικασιες ετσι ωστε να με καθοδηγησει, για να σιγουρεψω οτι θα με δεχθουν. Πχ δεν εχω ιδεα τι φορματ πρεπει να εχει ενα cover letter, θελω βοηθεια με συστατικες επιστολες (μου ειπαν πρωην αφεντικα μου γραψε οτι θες και φερε να το υπογραψουμε αλλα δεν εχω ιδεα τι να γραψω),να μου πουν τι βιβλιο να αγορασω για gmat ή για τα αγγλικα, να κανουν ενα review το cv μου, και τοσες αλλες λεπτομεριες που εχουν να κανουν με χαρτια κτλ.
Θα μπορουσα να τα εκανα ολα μονος μου, αλλα μενω εξωτερικο, δουλευω πολλες ωρες, οποτε ας πληρωσω κατι παραπανω να εχω λιγο βοηθεια. Υπαρχει κατι αναλογο σαν υπηρεσια?
Parolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1820
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:06 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προς οποιονδήποτε γνωρίζει για πιστοποίηση-βεβαίωση πτυχιου Αγγλικου ειναι safe τα εξης?:

hagueapostille.co.uk , llsuk.com ??

Μην πεσουμε σε κανα scum...
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Αν έχετε κάποιο φίλο που ήδη έχει σπουδάσει:στο πανεπιστήμιο που θέλω να πάω έχει requirements microeconomics 15 ώρες ενώ εμένα μίκρο και μάκρο μαζί μου δίνουν 13 ώρες(hec=higher education credits γενικά μιλώντας).

Ξέρει κανένας ΠΟΣΟ πρόβλημα θα μου δημιουργήσει στην αίτηση κάτι τέτοιο;;;

Επίσης μετά το IELTS σκέφτομαι να δώσω και GRE...Το οποίο απ'ότι βλέπω είναι πολύ δύσκολο(να μου πεις εδώ το πήρε ο equi).Καμιά ιδέα για GRE(gmat μου έχουν πει ότι είναι πολύ πιο δύσκολο)
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Έχω ψάξει courses κτλ και βάση πόλεων(και δυνατοτήτων)καταλλήξαμε(όπως σας έχω πρήξει τα @@)με σειρά:

Gothenburg
Copenhagen
Stockholm
Berlin

Λογικά βέβαια είναι τελείως ηλίθιο να βάλω στη Σουηδία πρώτα το Γκέτεμποργκ και μετά τη Στοκχόλμη αλλά πραγματικά είναι η σειρά που βολεύει από οικονομικά(και από πόλη...Σίγουρα η Στοκχόλμη θα έιναι πιο "όμορφη" να τη βλέπεις αλλά το Γκέτεμποργκ μου άρεσε για να ζω).Το πανεπιστήμιο σε κάθε περίπτωση δεν είναι κάτι τρομακτικό αλλά μου αρέσει η σειρά και η τακτοποίηση που τα έχουν βάλει στα semester.Θα προτιμούσα Economics και όχι το γενικό Finance αλλά δε βαριέσαι

Περιμένω 2 συστατικές από ΤΕΙ έχω έτοιμη τη συστατική από δουλειά(TY Aris7) και μένει το CV και το personal statement.

3 ερωτήσεις:

α)Στο CV βάζεις όλη την εργασιακή εμπειρία κατά την άποψή σας;δλδ ακόμα και εκεί που δεν έχεις ένσημα και αποδείξεις(Δλδ οκ μπορώ να πάω χαρτί επιχείρησης ότι δούλεψα εκεί με σφραγίδα κτλ αν και δε νομίζω να χρειάζεται).Επίσης μπορείς να πεις κάνα 2 ψέμματα;Δλδ αν πεις:ήμουν εθελοντής σε Ο.Α.2004 και στην αναδάσωση της Πάρνηθας βοηθάει;
β)Υπάρχει κάποιος σαφής προσδιορισμός τί ακριβώς μετράνε;ξέρω ότι GRE και Gmat αυτοί που τα έχουν προτιμώνται αλλά χρόνος αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει.Από εκεί και πέρα ξέρω ότι μετράει σαν Honor το 4ο έτος το δικό μας μιας και στο εξωτερικό το πτυχίο τους είναι στα 3 έτη...Δλδ σε σχέση με άλλους international είσαι πιο πάνω(και ας έχεις σκατά βαθμό όπως ο δικός μου).Απλά αν ξέρει κάποιος τί βλέπουν πρώτα.Άλλοι λένε το γράμμα που τους στέλνεις άλλοι συστατικές άλλοι τις γνώσεις.
γ)Εκτός από την αναλυτική(την οποία παρόλο που την έχω στα αγγλικά είπανε όλοι να πάω να τη μεταφράσω στο british council)θα χρειαστεί να μεταφράσω κάτι άλλο;συστατικές κτλ που είναι όλα στα Αγγλικά θα χρειαστούν κάποια σφραγίδα;
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6379
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Με ένα e-mail στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν θα έχεις λάβει επίσημες απαντήσεις στα ερωτήματά σου Ζιζού.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Τι να ρωτήσω δλδ;Αν πρέπει να βάλω στο CV μου δουλειές που είναι μαύρα και ποια είναι η σειρά αξιολόγησης προσόντων;
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

γιατί να μη βάλεις τις δουλειές που ήταν μαύρα? δε θα ζητήσουν καρτέλα με ένσημα.

αυτό με το Honor 4ο έτος δεν το έχω ξανακούσει και δε νομίζω πως ισχύει.

οι συστατικές δεν έχουν σφραγίδα καθηγητή από το ΤΕΙ?
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άνοιξαν αυτές τις μέρες οι αιτήσεις για erasmus+ για του χρόνου και είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν θα κάνω την αίτηση.(που δε σημαίνει βέβαια ότι θα με πάρουν κιόλας)
Αυτό που με κρατάει,πέρα απ την προφανή δυσκολία του να πας κάπου μόνος σου και να τα παρατήσεις έστω και για λίγο όλα εδώ,είναι ότι χάσαμε λόγω 2μηνης κατάληψης την εξεταστική φέτος,με αποτέλεσμα να έχω μείνει αρκετά πίσω στα της σχολής.Και συμπεραίνω ότι το erasmus θα με πάει τουλάχιστον στα 6 χρόνια(ηλεκτρολόγος μηχανικός στη πάτρα είμαι).
Από την άλλη βεβαίως γνωρίζω ότι μακροπρόθεσμα το να έχω στο βιογραφικό μου το erasmus είναι πολύ θετικό.

Αν έχει κάποιος εμπειρία από το πρόγραμμα ας πει καμιά κουβέντα μπας και αποφασίσω! :D
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

να κάνεις αίτηση κατ' αρχήν κι αν σε πάρουν τότε αποφασίζεις.

το να μην κάνεις νομίζω είναι λάθος, τσάμπα είναι :P

από κει και πέρα είναι μια εμπειρία ζωής και ξέρω πολλούς που μετάνιωσαν που δεν το έκαναν. ότι θα σε πάει πίσω ισχύει, αφού μια εξεταστική παραπάνω λογικά θα τη χάσεις.
User avatar
zidane72003
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 62573
Joined: Wed Nov 26, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Arsenal,Barca,OSFP,Juve
Αγαπημένη Ομάδα: BOUBOUZEL FC
facebook προφίλ: bill.sakkas.5
Status: Glasgow here i am
Location: Μεταξυ του πραγματικου και του δικου μου κοσμου
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

lisandro9 wrote:γιατί να μη βάλεις τις δουλειές που ήταν μαύρα? δε θα ζητήσουν καρτέλα με ένσημα.

αυτό με το Honor 4ο έτος δεν το έχω ξανακούσει και δε νομίζω πως ισχύει.

οι συστατικές δεν έχουν σφραγίδα καθηγητή από το ΤΕΙ?
Θα τις πάρω την Τετάρτη. Λογικά σε χαρτί που λέει ΤΕΙ Πειραιά και έχει σφραγίδα του καθηγητή μόνο. Δε ξέρω.

Για το 4ο έτος μου το είπαν 2 παιδιά που τελείωσαν στο εξωτερικό το μεταπτυχιακό τους, λόγω του ότι στα πανεπιστήμια του εξωτερικού έχεις πτυχίο συνήθως στα 3 χρόνια (180 ώρες εκπαιδευτικες) εμείς που έχουμε 4 παίρνουμε honor. Δε ξέρω αν ισχύει όμως.

Για τις συστατικές θα ρωτήσω αν παίρνει σφραγίδα του ιδρύματος. Και ο Gucci πάντως που έχω δει τα reference του απλά λέει πάνω το ίδρυμα.

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Spoiler: show
Δεν γ@μ@με οχι επειδη δε θελουμε,αλλα απο ιδεολογια.

ΡΕ ΖΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9540
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Είσαι τόσο άσχετος, που μιλάς για GRE και λες "το πηρε". In other news, είναι πολύ wrap να ρωτάς τι μετράνε. Μόνο γνωστός σου μέσα απ'το γραφείο αιτήσεων του κάθε πανεπιστημίου θα σου πει ακριβώς. Γενικά κοιτάνε την αίτηση σου σαν ένα σύνολο απ'ότι έχω καταλάβει. Τα πάντα όλα δηλαδή.
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”