Τι οδηγείτε;

Εδώ οι γενικές συζητήσεις και ό,τι δεν μπαίνει κάτω από τις άλλες κατηγορίες...
Post Reply
User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9563
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Επαναφερω το θεμα του spotawheel. Άκουσα και σε podcast τον CEO και γενικά μου έκανε παρα πολυ καλη εντυπωση. (Φαινεται να) λυνει χρονιο προβλημα. Εχει κανεις τσεκαρει αν οι τιμες τους διαφερουν απο κανονικων μαντραδων? Κι αν ναι, ποσο?

Επισης παμε μαλλον με φαμιλια Ελλαδα για (small-mid) SUV με ταβανι τα 20κ. Ειχαμε σχεδον καταληξει σε Dacia Duster, αλλα τσεκαρουμε και Vitara, Kona και μολις τσεκαρα οτι και το Renegade ξεκιναει απο 18,5. Στο spotawheel επισης βρηκα ενα Renegade limited εκδοση του 17 με πολυ λιγα χιλιομετρα επισης 18,5. Αποψουλα?
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Άποψη μου είναι ότι καλύτερα Ντατσια και καινούριο με εγγυήση 2021 μοντέλο κτλ κτλ παρά καλύτερη μαρκα με 80 χιλιάδες χιλιόμετρα μέσα και 6ετίας.
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Πολύ επαγγελματίες όταν έψαξε και πήρε απ' αυτούς αμάξι η κοπέλα μου. Είναι πιο ακριβοί γιατί δίνουν και καποιες εγγυήσεις παραπάνω. Το πήγαμε βέβαια και σε δικό μας μηχανικό τ αμάξι για σιγουριά και τα βρήκε όλα καλά. Αξίζει να δώσεις κι ένα χιλιάρικο παραπανω για πιο σίγουρη περίπτωση αμαξιού. Φυσικά θελει και τύχη το μεταχειρισμένο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9563
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Geologos wrote:Άποψη μου είναι ότι καλύτερα Ντατσια και καινούριο με εγγυήση 2021 μοντέλο κτλ κτλ παρά καλύτερη μαρκα με 80 χιλιάδες χιλιόμετρα μέσα και 6ετίας.
Το καινουριο το renegade ξεκιναει απο 18-18,5 γεω. Αυτο που βρηκα στο spotawheel ειναι η "καλη" εκδοση αλλα του 2017, πχ εχει τετρακινηση αυτο κ ντιζελ κινητηρα απο οτι θυμαμαι. Γενικως γ duster ειχαμε ψηθει, αλλα περσι ξεκιναγε απο 14-15. Τωρα αμα παμε στα 18, σκεφτομαι μηπως υπαρχουν καλυτερες επιλογες, πχ renegade.

Επισης επειδη ειπες για εγγυηση, δινουν ή 3 ή 5 χρονια στη spotawheel σε ολα σχεδον.

Θενκς Λις. Οντως πολυ επαγγελματιες. Τους εστειλα μειλ κ μου ειπαν να με παρουν τηλ αμερικη να μου εξηγησουν τα παντα, για αμαξια, εγγυησεις, χρηματοδοτησεις κτλ που τους ρωτησα.

Sent from my KB2005 using Tapatalk



pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

equi_gonzalez wrote: Thu Jun 03, 2021 1:40 am Επισης παμε μαλλον με φαμιλια Ελλαδα για (small-mid) SUV με ταβανι τα 20κ. Ειχαμε σχεδον καταληξει σε Dacia Duster, αλλα τσεκαρουμε και Vitara, Kona και μολις τσεκαρα οτι και το Renegade ξεκιναει απο 18,5. Στο spotawheel επισης βρηκα ενα Renegade limited εκδοση του 17 με πολυ λιγα χιλιομετρα επισης 18,5. Αποψουλα?

Eγώ ψιλοσκέφτομαι το kia stonic. Mε 20κ νομίζω χτυπάς και τις πιο φουλ εξτρα εκδόσεις με όλα τα ηλεκτρονικά πάνω, 120 άλογα, mild hybrid, 7τάχυτο αυτόματο κιβώτιο κτλ. Έχουν και την gt-line εκδοχή πιο ακριβά αλλά είναι πολύ πιο άσχημο. Γενικά μπορείς να χτυπήσεις πολύ δυνατό πακέτο στο range 15,5-18,5k αναλόγως τι θες πάνω. Αν είναι μόνο για πόλη και το απλό με τα 84 άλογα είναι vfm. Αυτοί διαφημίζουν πολύ την 7ετή εγγύηση τους και 5 χρόνια service τζάμπα (από ό,τι έμαθα μπορείς να τα βγάλεις για καλύτερη τιμή τα σέρβις). Δείτε άμα σας κάνουν οι χώροι του βέβαια πριν το σκεφτείτε πιο σοβαρά γιατί είναι στα μικρά suv ξεκάθαρα (πιο μικρό από kona σίγουρα). Seat Arona και Skoda Kamiq άλλες επιλογές πέρα από αυτές που είπες αλλά είναι και όμιλος VW. Kαι οι επιλογές της ford αξίζουν κατά την γνώμη μου αλλά πιο ακριβά τα πράγματα εκεί.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

To escape δεν βγαινει σε αυτες την τιμή στην Ελλαδα Μοτζε? Το κοιτούσα πέρσι, οπως και το στονικ.

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
equi_gonzalez
National Manager
National Manager
Posts: 9563
Joined: Mon Mar 22, 2010 6:21 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Barca, Man Utd
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ναι, το ειχα κοιταξει το Stonic, το ειχα δει κ περσι live μαλιστα που ημουν Ελλαδα. Βγηκε απο τη λιστα υποψηφιων ομως, λογω χωρου που ειπες και λογω επειδη το θελουμε και για off-road τα καλοκαιρια. Μου εκανε πιο πολυ για πολης αμαξι το Stonic. Καλη επιλογη παντως, vfm. Καναμε μλκια που δεν πηραμε περσι το Duster, με 15-16 επαιρνες τη φουλ εξτρα εκδοση. Τωρα ειδαν οτι πουλαει και το ανεβασαν φουλ.

Escape παιζει παραπανω νομιζω.

Επισης ενα πραγμα ακομα: το mild hybrid που το εχει κ η suzuki, το ψιλοκραζαν στους 4 τροχους που κοιταζα. Οτι σε φαση δεν πιανει κ πουθενα ο ηλεκτροκινητηρας περα απο τα πολυ βασικα. Επομενως δεν εχεις καμια τρελη διαφορα σε καταναλωση/φθορα βενζινοκινητηρα.
pirovatis wrote:Τραβάει τις ακροαματικότητες και τα θηλυκά ο Εκι.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Escape αν εννοείτε της Ford τότε εδώ υπάρχει σαν Kuga. Αλλά αυτό είναι πιο μεγάλο, σε κατηγορία kia sportage, huyndai tucson κτλ. Στο πιο μικρό suv έχει και το Ford Puma που επίσης είναι πιο πάνω οικονομικά. Γενικά για ford έχω πάρα πολύ καλή άποψη πάντως και έχω πολύ κακή άποψη για τις (προσιτές) ευρωπαϊκές μάρκες αυτήν την περίοδο.

Για mild hybrid αν έχει κάποιος ολοκληρωμένη άποψη ας κάνει τον κόπο να γράψει. Νομίζω οι αρνητικές γνώμες είναι περισσότερο ελληναρας οδηγός με λάθος προσδοκίες από το σύστημα αλλά οκ θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα για αυτό.
Geologos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18243
Joined: Fri Nov 26, 2010 12:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times

Υπάρχει στην Ελλάδα το escape Μοτζε, τουλαχιστον περσι καο προπερσι το εβλεπα.

Αυτο που δεν υπάρχει και ειναι πολύ ωραίο ειναι το Σαντα Φε της Χιουνται

Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk

User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Στην wiki βλέπω ότι ford escape=kuga στην Ευρώπη, δηλαδή το ίδιο με άλλο όνομα, όχι απλά παρεμφερη μοντέλα που τα δινουνσε άλλες αγορές. Υποθέτω ότι απλά παλιότερα το φερνανε ως escape πριν κάνουν rebrand για αυτό υπάρχει.
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3015
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Από ελαστικά τι πρέπει να προσέξω; Πέρα από τα προφανή , μέγεθος που αναγράφονται στα ήδη υπάρχοντα και βιβλίο του κατασκευαστή.. υπάρχει κάτι που πρέπει να τσεκαρω; Υπάρχει κάποια μάρκα που ξεχωρίζει; Οι γνωστές Μισελεν, Μπριτζεστοουν κλπ;
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

σίγουρα να προσέξεις την εβδομάδα παραγωγής, να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην εβδομάδα που διανύουμε, μην τα έχει ο άλλος ένα 6μηνο στην αποθήκη και στα φορτώσει.
Goodyear EfficientGrip Performance ειχα και εβαλα ξανα τα ιδια, ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
:liverpool:
User avatar
laugh
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3604
Joined: Sun Nov 06, 2005 3:41 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Έχει κανείς εμπειρία από πώληση αυτοκινήτου μέσω του spotawheel? Θέλω να το πουλήσω ψιλο ανώδυνα (να μην μπλέξω με αγγελία κλπ) αλλά να μην με φάνε κι όλας :P
Post Reply

Return to “Επικαιρότητα - Άσχετα”