Αντίπαλοι wingers - The Untouchable!!!!!!!

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά δεν πάει άλλο έχει καταντήσει εκνευριστικό.

Παίζω ένα 4-1-2-2-1 ή 4-3-3 το ίδιο εννοώ 4back-1dmc-2mc-2wingers-1st και έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με τους αντίπαλους wingers όταν η άλλη ομάδα παίζει με AMR/L.

Από το Σκούφαλη μέχρι τον C.Ronaldo, όλοι βγαίνουν στην πλάτη της άμυνας μου και σκοράρουν. Όταν οι αντίπαλοι παιζουν έτσι (4-3-3) δεν τρώω γκολ αλλιώς μόνο από τους πλάγιους.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, μέχρι και με Ultrex λούστηκα αλλά δε γίνεται τίποτα.
  • Κατέβασα το Defensive Line
  • Χαμήλωσα το mentality στα back μου
  • Έβαλα tight marking Always στα OI
  • Έβαλα Closing Down Always στα OI
  • Έβαλα man to man αλλά.................................................ΤΖΙΦΟΣ!!!!!!!!!
Σημείωση: τα παραπάνω τα βαλα και ταυτόχρονα αλλά έκανα και όλους τους συνδυασμούς.

Τα Full back μου έχουν pace-acceleration πάνω από 15.

Ας δώσει κάποιος ένα tip γιατί έχω τρελαθεί...μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτή την τακτική που παίζω και πάω αρκετά καλά, αλλα δεν μπορώ να προχωρήσω με τίποτα έτσι και βρεθεί στο δρόμο ομάδα που να παίζει με wingers!!!!!!

Please HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Τα back σου τι marking - tackling - positioning έχουν;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Τα back σου τι marking - tackling - positioning έχουν;
Έχω τους
  • Marvin Angulo Borbon 15-15-16 με τη σειρα που τα αναφέρεις και
  • Jorgr Ribeiro 13-16-14
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
Tako
Amateur
Amateur
Posts: 212
Joined: Tue Dec 30, 2008 3:02 pm
Football Manager της ομάδας: Sporting CP
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη και εγω χρησιμοποιουσα 4-1-2-2-1 για λιγο καιρο ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα... Προσπαθησε να κατεβασεις το mentality των wingers σου ετσι ωστε να βοηθανε στην αμυνα και στο μαρκαρισμα των αντιπαλων wingers... Επισης αν εχεις free role στους wingers σου θα σου προτεινα να το βγαλεις γιατι με free role μαρκαρουν ελαχιστα... Ακομη μπορεις να κατεβασεις και το closing down στα back σου ετσι ωστε να μη τρεχουν και πιεζουν στου διαολου τη μανα και χανουν τη θεση τους...
Merry crisis and a happy new fear!
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Εγω απλα βαζω Closing Down Always , Hard Tackling, Show onto weaker foot στα αντιπαλα AML/AMR
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eπίσης, εαν παίζουν με εναν επιθετικό, και αυτός δεν είναι ψηλός, εγώ τους δίνω ελεύθερο το καλό πόδι, για να μη συγκλίνουν.
Disasterman
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 256
Joined: Sat Oct 27, 2007 2:13 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Ψάχνω ένα καλύτερο λάθος...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παιδιά θα δοκιμάσω τις οδηγίες σας!!

Φίλε Βάλλα, αν ειναι καλλιτέχνης και γρήγορος ο αντίπαλος winger δε θα έχω πρόβλημα με το closing down kai me to hard tackling?
Μεγαλοφυΐα είναι το να πηγαίνεις σε μια παραλία γυνμνιστών και μετά να θυμάσαι φάτσες...

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές υπάρχουν μόνο αντιπαθητικοί αντικαπνιστές!!!
Biri1977
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Mon Apr 21, 2008 9:45 pm
Football Manager της ομάδας: So,how you see Yeovil...
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δοκίμασε και από τα opposite instructions το always marking και ταυτόχρονα show on to weaker foot.Το hard tackling το αποφεύγω γιατί φορτώνονται με κάρτες τα ακραία μου μπακ.Δοκίμασε κάποια στιγμή και κάποιον να έχει man to man τον αντίπαλο winger(να μην είναι αυτός ο full back)
http://www.justlisten.gr/ JUSTLISTEN WEB RADIO IS A FREE INTERNET ONLY RADIO
Image
nickvanpapas2
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Nov 08, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: Treviso
Αγαπημένη Ομάδα: Ήμουν ΠΑΟ
Status: Μετά το καρναβάλι μάνατζερ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάλι νομίζω οτι το θέμα αυτό είναι συνδυασμός του βάθους της αμυνας σου(πρέπει να είναι προς το deep) αλλά και των forward runs των back σου.Σε περιπτώσεις δηλαδή τρομερών εξτρέμ μπορείς ακόμα και να επιλέγεις forward runs-rarely ωστε ο πλάγιος μπακ σου να μην αφήνει τη θέση του ποτέ.Ανάλογα με τους αντιπάλους που έχεις να αντιμετωπίσεις προσθέτεις ατομικά τα closing down,show on weaker foot,hard tackling.Προσοχή το αυξημένο closing down σε πολύ καλά εξτρέμ μπορεί να οδηγεί σε σακούλες τύπου joaqin στον Τάκη Φύσσα.
Οι 2 μπακ που έχεις πάντως είναι πολυ καλοί και αρκετά αξιόπιστοι για να σου βγάζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα
Οι σκύλοι διαμαρτύρονται που το manager έγινε ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου
Biri1977
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Mon Apr 21, 2008 9:45 pm
Football Manager της ομάδας: So,how you see Yeovil...
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Φίλε nickvanpapas2 η λογική να μην έχουν τα full-back forward run έχει κυρίως σχέση με την επιθετική λειτουργία της ομάδας,που σημαίνει ότι τα full-back είναι παίκτες που θα βοηθησουν στην επίθεση της ομάδας και εγκαταλείπουν την θέση τους αφήνοντας κενό στην αμυνα και την ευκαιρία στον αντίπαλο για αντεπίθεση.Νομίζω όμως ότι ο φιλος προβληματίζεται για το πως θα αντιμετωπίσει τους wingers σε μια οργανομένη επίθεση τους.Άρα είναι θέμα συστήματος που επιλέγει να χρησιμοποιήσει,πιστεύω ότι αυτό που προτείνεις είναι μια αμυντική αντιμετώπιση του παιχνιδιού γενικότερα
http://www.justlisten.gr/ JUSTLISTEN WEB RADIO IS A FREE INTERNET ONLY RADIO
Image
nickvanpapas2
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Nov 08, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: Treviso
Αγαπημένη Ομάδα: Ήμουν ΠΑΟ
Status: Μετά το καρναβάλι μάνατζερ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ή εσύ προτείνεις μια πιο βραζιλιάνικη προσέγγιση παιχνιδιού?Όταν με την ΑΕΚ που έχει αντιμετωπίζει τον κριστιάνο ρονάλντο λογικά χρειάζεται μια πιο προσεκτική προσέγγιση παιχνιδιού.Έχουμε δει πολλές φορές προπονητές να τονίζουν στα πλάγια μπάκ τους να μην ανεβαίνουν(θυμήσου ράμος σε άεκ ή στις δοκιμές του γκάμπριελ σαν DR στον ΠΑΟ) άρα δεν είναι θέμα επιθετικής λειτουργίας μονο.Δν θέλω να πω τα τετριμμένα οτι το έχω δοκιμάσει κ σκόραρα 2-3-4 γκολ γιατί δεν έχει κ σημασία.Το θέμα είναι το εξής:τα Forward runs σε οποιαδήποτε θέση καθορίζουν την έκθεση της άμυνας σε κίνδυνο
Οι σκύλοι διαμαρτύρονται που το manager έγινε ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Εγω παντως επιμενω σε αυτα που ειπα πιο πανω, διοτι αν ειναι να βαλεις deep def line, ή να χαμηλωσεις τα mentality των full back κλπ, τοτε πρεπει να χαμηλωσεις και των υπολοιπων για να υπαρχει συνοχη και ου το καθεξης.


αλλαζεις ολη την τακτικη σου δλδ τελικα.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Κοιτα,μπορεις να δοκιμασεις και κατι άλλο.Οταν παιζεις εναντια σε τέτοια συστηματα,βγαλε εναν παικτη απο κεντρο ή την επιθεση και βάλε εναν τριτο σεντερ μπακ(η το dmc η το ενα απο τα δυο mc βασικα).Ο αντιπαλος λογικα θα εχει εναν επιθετικο,οποτε μην βαλεις σε κανεναν απο τους 3 man marking,και ανεβασε τα dr,dl σε wbr,wbl.Ανεβασε και το windth,βαλε φοκους πασσινγκ νταουν μποθ φλαγκς και ετσι,οι wbr/l θα μαρκαρουν μεν τους amr/aml,οταν σου βγαινουν στην πλατη θα εχεις επιπλεον αμυντικο να καλυπτει,αλλα επεδη θα εχεις ενισχυσει πολυ επιθετικα τα ακρα σου λογικα θα αναγκαστους τα αντιπαλα ακρα να ειναι πιο μαζεμενα.
Επισης,μηπως εχεις man marking στα 2 σεντερ μπακ σου?Γιατι μπορει να φταιει και αυτο,γιαι αμα το ξεχασεις ετσι και ο αντιπαλος παιζει με εναν επιθετικο,μπερδευονται πολυ οι εντολες και η αμυνα κανει τα δικα τις.
Biri1977
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Mon Apr 21, 2008 9:45 pm
Football Manager της ομάδας: So,how you see Yeovil...
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η τακτική μου προσέγγιση είχε τη λογική του ballas38 ότι πρέπει να να κατέβουν τα mentality σε όλη την ομάδα άρα να κλειστεί κατά συνέπεια η ομάδα.Δεν προτείνω επίθεση,εξαρτάται είπα το αποτέλεσμα που θέλεις να πάρεις από ένα ματς.Αν σε ενδιαφέρει το Χ ή να φας όσο λιγότερα γκολ τότε δοκιμάζεις ότι πιο αμυντικό υπάρχει στα team instructions και στα individual instr.Αλλά επιμένω ότι είναι θέμα opposite instructions και θέμα εντολών στο μαρκάρισμα στον κάθε σου παίκτη,το κάτσε και περίμενε μπορεί να μην λύσει το θέμα ότι οι αντίπαλοι wingers δεν θα μοιράζουν και "σακούλες" σε κάθε επίθεση του αντιπάλου.Όπως και για το deep defensive line θα πώ ότι απλά αν δεν πιάσει το μαρκάρισμα στους αντίπαλους wingers τουλάχιστον προσπαθείς να σώσεις τις όποιες μακρινές σέντρες θα επιχειρήσουν.Το θέμα μας είναι να μην συγκλίνουν οι αντίπαλοι wingers και να μην βγαίνει ο αντίπαλος με τουλάχιστον 4 επιθετικούς
http://www.justlisten.gr/ JUSTLISTEN WEB RADIO IS A FREE INTERNET ONLY RADIO
Image
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ή εσύ προτείνεις μια πιο βραζιλιάνικη προσέγγιση παιχνιδιού?Όταν με την ΑΕΚ που έχει αντιμετωπίζει τον κριστιάνο ρονάλντο λογικά χρειάζεται μια πιο προσεκτική προσέγγιση παιχνιδιού.
Το παιδι στο πρωτο post ειπε:
Από το Σκούφαλη μέχρι τον C.Ronaldo, όλοι βγαίνουν στην πλάτη της άμυνας μου και σκοράρουν.
Το προβλημα του δεν ειναι ο C.Ronaldo αλλα ολοι οι wingers...αρα δεν ειναι θεμα το αν θα παιξει ολη η ομαδα αμυντικα αλλα πως θα μαρκαρει καλυτερα τους wingers...
τι OI θα δωσει κ.τ.λ
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”