Gilardino/Fiorentina σε συστημα 4-5-1, role? duty?

Post Reply
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Λεπόν :D Έχω Fiorentina, 2η σεζόν (προετοιμασία) με την 1η σεζόν ο Gilardino να ειναι πτώμα. (7 goals /27 app) (Να ειναι καλα ο Fonseca που μάτωσε τα διχτυα). Eπαιζα κλασσικο 4-4-2 και έχανε το ένα γκόλ μετά το άλλο :evil: . Ήμουν έτοιμος να τον πουλήσω και τότε ξεκίνησε το παγκόσμιο κύπελλο και πήρε το χρυσό παπούτσι ο αθεόφοβος :x Είπα λοιπόν να του δώσω μια 2η ευκαιρία, έκλεισε και ο Dzeko στην Atletico και φέτος λέω να ξεκινήσω σε σύστημα 4-5-1 (κορυφή ο Gilardino, ΑML οι Ozil / Jovetic και AMR ο Santana ή ο Alejandro Dominuez).

Το ερώτημα που θέτω είναι: Τι ρόλο πρέπει να του δώσω και τι duty? . Αν παίζω με Ozil-Santana που έχουν άθλιο finishing θέλω να ειναι ο Gilardino αυτός που σκοράρει, ενώ με Jovetic-Dominguez που έχουν σαφώς καλύτερα τελειώματα θέλω να σπάει την μπάλα ο Gilardino για να έρχονται από πλάγια και να βοηθάνε τα εξτρέμ χωρίς να μένει πίσω στο σκοράρισμα και α Gilardino.

Τα φώτα σας 8)
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
thanasis10
National Manager
National Manager
Posts: 8576
Joined: Sat Oct 20, 2007 1:58 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Προοδευτική Έκρηξη Τούμπας Α.Ο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Η δευτερη περιπτωση νομιζω πως ειναι ξεκαθαρη.Deep Lying ή Target Man με support.Οι wingers ειτε σε ρολο winger ειτε σε ρολο inside forward.Μαλλον το δευτερο αφου θες να σκοραρουν.Το wide play στο cuts inside για να κοβουν και να περνουν την μπαλα για να σκοραρουν.Ο επιθετικος να εχει σχετικα mentality κοντα στη μεση,short passing,αρκετο creativity και να βγαζει αρκετες καθετες...Ειχα δοκιμασει κατι τετοιο στον ΠΑΟΚ με Μουσλιμοβιτς και ο παικτης σκοραρε αρκετα με Targer Man σε support...

Στην πρωτη περιπτωση δεν ξερω να σου απαντησω ακριβως γιατι ποτε δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο.Εχω ακουσει παντως πως σε τετοια περιπτωση σκοραρε αρκετα ο παικτης με Complete Forward ρολο.Παντως νομιζω την δουλεια περισσοτερο την κανουν αυτοι που τροφοδοτουν απο πισω και οχι τοσο ο επιθετικος.Παντως θεωρητικα και σαν Poacher θα δουλευε.Eτσι θα ελεγα ο ενας MC ρολο Advanced Playmaker για να βγαζει αρκετες πασες,ή ισως και Deep Lying Playmaker.Τα wingers νομιζω πως ο ενας Inside Forward και ο αλλος winger και ειτε και με τους δυο σε duty attack ή support ή εναν και εναν.Σου ξαναλεω πως δεν το εχω δοκιμασει και θεωριτικα μιλαω.Καλυτερη λυση θεωρω το να πειραματιστεις οσο μπορεις...

Καλους πειραματισμους σου ευχομαι
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”