Ποσοι επιθετικοι?

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη χρονια να εχουμε και με πολυ Μανατζερ

Ειχα παρατηρησει οτι τα τελευταια χρονια το Μανατζερ ακολουθουσε την μοδα των πραγματικων προπονητων(πχ καποια στιγμη φορεθηκε το 3-5-2 και δουλευε στο μανατζερ οπως αργοτερα το συστημα με τον ενα επιθετικο κτλ). Ετσι λοιπον ειπα να εγκαταλειψω τους 2 επιθετικους-απο αποψη μου αρεσε να εχω ενα ψηλο target man και ενα κοντοστουπη γκολτζη σφαιρα διπλα του)-και να παιξω με την Παναθα το πραγματικο συστημα, δλδ με Σισε κορυφη και 2 παικτες λιγο πισω του και στα πλαγια και ενα χαφ στον αξονα τυπου Νινη
Αυτο δεν μου εχει δουλεψει οπως περιμενα-αν και εδω που τα λεμε ουτε στον Παναθηναικο δουλευει καλα :D -και ελεγα μηπως το Μανατζερ το γυρισε και ευνοει ξανα συστηματα με 2 επιθετικους?

Ξερω οτι ολα εχουν σχεση με τις οδηγιες που δινεις αλλα γενικα τα προηγουμενα χρονια επαιζαν 1-2 συστηματακια που ηταν, πως να το πω, πιο ευκολο να σου βγουν. Εχει δει καποιος κατι τετοιο ή απλα δεν εχω τους καταλληλους παικτες και τις καταλληλες οδηγιες για να κανω φασεις και με 1 επιθετικο (παρεπιπτοντως, εχω δοκιμασει τα ακρα να ειναι ειτε λιγο πιο πισω, στο κεντρο είτε πιο μπροστα, στο πλαι του δεκαριου με ελαχιστες διαφορες στα αποτελεσματα)
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Φετος παρατηρησα οτι μπορει τα συστηματα με 2 επιθετικους να αποδιδουν γενικα καλυτερα....
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά πηγαίνει καλά σε μένα το 4-1-2-1-2 σε ρόμβο σε πολλές ομάδες.
skif_31
Backup
Backup
Posts: 976
Joined: Fri Apr 17, 2009 7:45 pm
Football Manager της ομάδας: -
Status: Ριλέντλες
Location: Hrakleio
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3-3-4.
Απλα.
Το επιθετικοτερο συστημα που υπαρχει.
Aν εχεις και καλους μεσους, το παιζεις ανετα.
Stonecity3 wrote:Λευτεριά στον Σκιφ ρε.
:protest:


Θ.Π.Τ.Π.Μ.Ρ

:forthosewhothinkyoung:
dimiserres
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 13, 2009 8:39 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε παντα με τρεις παιχτες με attack επιλογη.
Η με εναν κορυφη και δυο εξτρεμ η με δυο επιθετικους και εναν απο πισω.
-tsekouri -tsekouri -tsekouri
ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ
viewtopic.php?f=207&t=28713 system 2-5-3 New Age
viewtopic.php?f=212&t=27940 training for the development of skills of players
viewtopic.php?f=228&t=28934 presentation barcelona 2010
viewtopic.php?f=209&t=27907 Possession football-style ball
viewtopic.php?f=208&t=28768 Offensive depth
User avatar
butters
Coach
Coach
Posts: 2733
Joined: Tue Nov 27, 2007 11:41 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ σε όλες τις ομάδες που χω πάρει μέχρι τώρα παίζω 4-2-3-1 με διαφορετικού στυλ παίχτη στην κορυφή κάθε φορά και πάω πολύ καλά. Δηλαδή και με Target man, Poacher και Complete Forward το σύστημα δουλεύει. Γενικά νομίζω είναι σημαντικό να χεις γεμάτο κέντρο, και ο παίχτης πίσω απ τον επιθετικό να μπορεί να σκοράρει.
Δεν μπορω να καταλαβω..(Νοτης Σφακιανακης)...γιατι μου ριχνουν κοκκινη καρτα αφου εχω ενα μονο εν ενεργεια λογαριασμο και δεν εχω προκαλεσει κανεναν.Ισα ισα που οι τοποθετησεις μου πιστευω πως ειναι βασισμενες στην λογικη και την πραγματικοτητα,ολοκληρωμενες,με επιχειρηματα και κυριως σε γενικες γραμμες αναλυτικες και ενδιαφερουσες.

Απλα θα πω το εξης.

Τεσσερις πηγε...μου ειπαν παλι φυγε....φυγε απο το μαγαζι(σαιτ)...(Μαζωνακης) γιατι ηπια παλι κι εκανα κεφαλι....αλλα δεν εγινα κακο παιδι..
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Xμ, απο αυτα που μου λετε καταληγω οτι μαλλον αξιζει να ξαναγυρισω στο αγαπημενο μου συστημα με 2 επιθετικους αρα προβλεπεται να ψαξω και για παρτενερ του Σισε
troufenios
Rotation
Rotation
Posts: 1041
Joined: Tue Dec 23, 2008 9:21 am
Football Manager της ομάδας: Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συστήματα με δύο επιθετικούς σχεδον πάντα αποδίδου άριστα και στο fm 10.
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον, ενα μικρο update...
Τελικα οσο δουλεω το 4-2-3-1(ή 4-4-1-1 αναλογα με το ματς) βλεπω οτι δεν παει και τοσο ασχημα επιθετικα απλα οντως, οπως ειπε καποιος πιο πανω, μετραει πολυ οτι Νινης-Σισε δεν ειναι killer και αρα χανουν ευκαιριες πολλες
Δυο πραγματα μονο θελω να διερευνησω

-Δεν παιρνω πολλες τελικες προσπαθειες απο τους πλαγιους, ειναι θεμα παικτών και οδηγιων ή οντως δεν θα επρεπε να περιμενω πολλες τελικες απο τα εξτρεμ αλλα κυριως απο τον επιθετικο και τον παικτη πισω του?
-Δειχνει να δουλευει καλυτερα επιθετικα η ομαδα με control παιχνιδι ακομα και με μικροτερες ομαδες, παρα με attacking philosophy και ψαχνω να βρω το γιατι. Μηπως εχει σημασια το οτι ενα συστημα με πολλα χαφ και λιγοτερους επιθετικους θελει πιο κοντρολαρισμενο ρυθμο ωστε να εχουν χρονο να ανεβουν και να κανουν παιχνιδι ολα τα χαφ?

Τεσπα, αφου λετε οτι δεν ειναι καταδικασμενο το συστημα με τους 2 επιθετικους λεω την επομενη σεζον να το προτιμησω(απο αποψη κυριως γιατι μου την σπαει το μοντερνο τρεντ με 3 επιθετικογενης παικτες άντε 4 το πολυ)
DKNI
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat Dec 05, 2009 4:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

H ωρα της μεγαλης αποφασης εφτασε.
Αφου με την πρωτη χρονια η Παναθα πηρε τιτλο και μαλιστα περνωντας περιπου 10-12Μ για τα παλτα Τζιωλη, Μαντζιο, Κλευτον, Γκαμπριελ, Βυντρα, Γκαλινοβιτς αρχιζω να ετοιμαζω την επομενη(εχω τον τελικο Κυπελλου βεβαια μπροστα) και ειμαι σε διλλημα

Τελικα η επιλογη μου να εμμεινω στο 4-2-3-1(ή 4-4-1-1 κατα περιοδους) δικαιωθηκε αφου στην πορεια βγηκε. Το διλημμα ειναι...πας και παιρνεις σχεδον τσαμπα ενα μεγαλο παρτενερ του Σισε(πχ Κερζακοφ) και γυρνας στο 4-4-2 που σου αρεσει κιολας ή αλλαζεις γουστα και χτιζεις στο 4-2-3-1?
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”