Τακτική 4-6-0--->η εξέλιξη στις τακτικές ???

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
GGGG75
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:43 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβούμαι τίποτα,είμαι λέφτερος.
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από μια σύντομη έρευνα στο net σχετικά με αυτή την τακτική-που με παραξένεψε κ θέλω να τη δουλέψω στο game-κατάλαβα ότι θεωρείται από πολλούς ως η εξέλιξη στο ποδόσφαιρο.Ηδη από το 2004-5 ο Spalleti την εφάρμοσε στην Roma,απόπου την αντέγραψε ο Ferguson (θυμάστε το 7-1 στην Αγγλία ? κι όμως ο γέρος διέκρινε ότι η Roma έπαιζε ένα ΑΛΛΟ σύστημα κ το προσάρμοσε στην ομάδα του..).Το σύστημα στηρίζεται στην απουσία ενός καθαρού επιθετικού,αντί αυτού υπάρχουν 4 επιθ.μέσοι καθοδηγούμενοι από έναν Deep playmaker οι οποίοι αλλάζουν συνεχώς θέσεις (swap position-roaming) ώστε ακόμη κ κλειστές άμυνες να αναγκάζονται να βγούν πιό έξω για να μαρκάρουν δίνοντας χώρο στους ακραίους AMC (που λειτουργούν ως Inside forwards) να πλαγιοκοπήσουν.Χρειάζεται direct passing,wide play,fluid και fast.Βασικά προσπαθώ να το εφαρμόσω στο game στην ΑΕΚ :P ,δεν μπορώ να πω ότι έχω επιτυχία ακομη γι'αυτό θα ήθελα την γνώμη και τις απόψεις και άλλων ατόμων που το δοκιμάζουν-αν το δοκιμάζουν-ώστε να βοηθηθώ κι εγώ κ ίσως να προταθεί κ ένας νέος τύπος τακτικής.Η εμφάνιση της τακτικής είναι όπως την εμφανίζει το παιχνίδι :

gk
dr-dc-dc-dl
mcd-mcd
amr-amc-amc-aml

όποιες ιδέες ή προτάσεις θα με βοηθούσαν πολύ,ευχαριστώ !!!!!
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε να παίξεις με DM, MR, ML και 3 AMC. Τoν DM μπορείς να τον βάλεις και MC με deep lying playmaker ρόλο. Θέλει λίγο πειραματισμό να δεις τι ρόλους πρέπει να βάλεις στους AMC σου, ενώ εκτός και αν έχεις κανα De Rossi σαν αμυντικό χαφ θα έχεις αρκετά μεγάλο πρόβλημα πίσω αν γεμίσεις βραζιλιάνικα 10αρια που δεν μαρκάρουν. Άλλη επιλογή είναι να κατεβάσεις ένα 4-3-2-1 σε μορφή δέντρου και με τον επιθετικό να είναι deep lying forward, οπότε και πρακτικά είναι πάλι 4-6-0 στο γήπεδο.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
GGGG75
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:43 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβούμαι τίποτα,είμαι λέφτερος.
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστή η συμβουλή σου,αν και θεωρώ τα aml και amr πιο ιδανικά να υπάρχουν στο ρόλο του inside forward να πλαγιοκοπούν,έτσι δημιουργείται περισσότερος ελεύθερος χώρος στην αντίπαλη άμυνα από το να έχεις 3 amc που προσπαθούν να επιτεθούν,οι mr-ml δεν έχουν κάνει σε μένα υσιαστική διαφορά,βέβαια υπάρχει κ το μειονέκτημα ότι δεν μαρκάρουν πολύ οι 4 μπροστά-αν κ μπορούμε να πούμε ότι έχουμε 5 στην άμυνα,έναν να συνδέει κ 4 επίθεση...
User avatar
sindarta
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6232
Joined: Sun Jun 01, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: Braintree, Atsal
Status: Ζεσταίνομαι καίγοντας τις ελπίδες των μετρίων.
Location: Ebbets Field, 1955
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι και αλλιώς όλα εξαρτώνται και από τους παίκτες σου. Αν έχεις καλά εξτρέμ δοκίμασε ένα 4-1-2-3-0 με έναν DM, 2 MC που θα υποστηρίζουν, 2 inside forwards στα πλάγια και το δεκάρι σαν attacking mdf. Το πρόβλημα είναι πως τέτοια συστήματα απαιτούν να έχεις επιτελικούς που σκοράρουν πολύ.

Έτσι όπως το έχω δει να εφαρμόζεται στο football manager live το 4-6-0 έχει 3 δεκάρια που πατάνε περιοχή, με αποτέλεσμα να είναι ανίκητες αυτές οι ομάδες, οπότε δεν ξέρω αν είναι πράγματι απαραίτητο να προωθούνται οι MRL σου. Γενικά σκέψου πως το παιχνίδι από τα πλάγια γίνεται περισσότερο από τα ακριανά AMC παρά από τους wide mdfr σου.

Βέβαια έχω την εντύπωση πως αυτό το σύστημα δεν θα μπορείς να το παίξεις παρά μόνο με καμιά Ρεαλ και καμία Μίλαν, για να πάρεις 3 καλά δεκάρια και 1 τούμπανο αμυντικό χαφ στην ΑΕΚ θες πολλά λεφτά.
Kastroman wrote:Το Δάλειο (σικ) "κλάϊν" είναι η πιο σύντομη και πληρέστερη απάντηση στην ερώτηση σου.
Να λιπαίνει τα χωράφια του αγνώστου αγρότη, αυτό είναι το αληθινό μέλλον του αγνώστου στρατιώτη.
GGGG75
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:43 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβούμαι τίποτα,είμαι λέφτερος.
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

...σωστόν...
matrixxakos
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Mon Jul 07, 2008 11:02 pm
Football Manager της ομάδας: LiverpooL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το εψαξα αυτο το θεμα γτ μου αρεσε αρκετα. η προσοπικη μου αποψη ειναι οτι το 4 6 0 ειναι το πιο πολιπλοκο συστημα. οι συνδιασμοι ειναι παρα πολοι. την μονη ομαδα που εχω δει να παιζει 4 6 0 στην πραγματικοτητα ειναι η μιλαν το 2007 αν θυμαμαι καλα στον τελικο του τσου λου και αυτο μονο στα τελευτεα λεπτα. ενα 4 6 0 το οποιο ηταν καθαρα για κινιση της μπαλας. ενα πολυ φορτομενο κεντρο με 3 αμιντικα χαφ 2 κεντρικους και ενα μπροστα τους κατι σαν amc αλα το μονο που εκανε ηταν να πιεζει ψυλα την ωρα που η liverpool ειχε κανει το 2-1 και η μιλαν εβγαλε τον Inzagi για καθυστεριση. τεσπα αυτο που θες να κανεις εγω το σκευτομαι αλιος. θελεις 3 καλα 10 αρια τιπου αλλα τα 10αρια ειναι κακα ροναλντινιο και gerrard. (δεν λεω αυτους τους 3 απλα φερνω το παραδιγμα για να καταλαβετε πως το σκευτομαι) ο ροναλντινιο ο κακα και ο gerrard exon ena kino. μπορουν να βγαλουν παρα πολυ καλες τρυπες πασες. αυτο που εχω σκευτομαι ειναι οτι για να τρυπισεις μια αμυνα στην οποια εσυ δεν εχεις καπιον μπροστα ειναι οτι οταν ο ενας εχει την μπαλα θα πρεπει το πολυ να κανει μια ντριμπλα να την δωσει και να μπει στην περιοχη την μονη διαφορα που θα κανει απο εναν target man θα ειναι να τραβιξει το center back πιο εξω και αν ειναι γρηγορος να του φιγει στο τρεξιμο. και με μια γρηγορη πασα να βρεθει τετ ατετ. επισης διαλεξα παιχτες σαν αυτους τους 3 γιατι ειναι παιχτες που εχουν το ευκολο goal εκτος περιοχης δλδ σε μια γρηγορη αμυνα θα μπορουν να σκοραρουν και με μακρινα σουτ. δεν μπορω να το φανταστω αλιος. μου φενετε πολυ γελιο το 3 6 0 να αποτελιτε απο aml/r γιατι εκτος του οτι εχει να αντιμετοπισει το μπακ μετα θα εχει και το σεντερ μπακ. για να παιξεις μια τετια τακτικη θα πρεπει να εχεις τους παιχταραδες.... τα 3 καλυτερα αμc. κατι που αν σε παρει χαμπαρι ο αντιπαλος προπονιτης και παιχει με 3 αμιντικα haf h 3 3 2(μλ μρ) 1 1 σε εχει σκισει στο counter attack.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”