[END] Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση

Είσαι στα μισά του δρόμου, συνέχισε...
Post Reply
User avatar
nikpana
Amateur
Amateur
Posts: 202
Joined: Wed Apr 11, 2007 6:52 am
Location: Xalkida
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια φίλε μου για την ιστορία. Την παρακολουθώ από την αρχή και περιμένω με αγωνία τη συνέχεια. Θα ήθελα να μου πείς αν μπορείς τους ρόλους των παικτών που επιλέγεις συνήθως. Σε ρωτάω γιατί στην αρχή της ιστορίας σου ξεκινάς με 3 τακτικές λέγοντας πως θα πειραματιστείς με τους ρόλους για να βρείς τους κατάλληλους. Από ότι φαίνεται έχεις καταλήξει στο 4-2-3-1 με 2 DM. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι ρόλοι των εξτρέμ (AMR - AML), γιατί και εγώ πειραματίζομαι σε αυτό. Άν δηλαδή αποδίδουν καλύτερα ως "winger" ή "inside forward". Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τη συνέχεια της ιστορία σου. Καλή συνέχεια -ypoklinomai
Ότι δέ σε σκοτώνει σε κάνει ποιό δυνατό
KonstantinosR1
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Wed Nov 23, 2011 5:40 am
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός, πανιώνιος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Α ρε Darko
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια φίλε μου, έχεις κάνει μέχρι τώρα εξαιρετική παρουσίαση και σου αξίζουν πολλά μπράβο, τώρα όσον αφορά τα παραπονά σου περί σχολίων για την ιστορία σου δεν γίνονται, γιατί κατά τη γνώμη μου τα έχεις πάρει όλα. Γενικά μου φαίνονται λίγο τραβηγμένα αυτά που έχεις κερδίσει, γιατί με βάση ομάδα και παίχτες δύσκολο να έχεις πάρει δύο τσου λου συνεχόμενα αλλά και πάλι it's a game and you can do whatever you want. Νομίζω ότι το γεγονός του να μένεις στον Παναθηναικό έχει κάνει την ιστορία προβλέψιμη, θα μπορούσες με το reputation που έχεις in game να πας σε ένα άλλο πρωτάθλημα και να αποκτήσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον η ιστορία, πχ εγώ θα γούσταρα ρόμα ή κάτι αντίστοιχο. Kαι πάλι όμως η ιστορία είναι πολύ καλή και ειδικά οι εικόνες κόμικς τα σπάνε και ελπίζω να το απολαμβάνεις όσο και εμείς.
-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -foumarw
Επίσης επειδή από την παρουσιασή σου καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον Παναθηναικό θα γούσταρα ακόμα πιο πολύ να έχεις φέρει ως staff τον warzycha.
Υ.Γ.Ολυμπιακός είμαι και μάλιστα αρκετά πορωμένος με τα χάλια της ομάδας μου, αλλά το γκολ που έχω πανηγυρίσει πιο πολύ ήταν του Δέλλα και του Βαζέχα με τον Άγιαξ.
Και πάλι -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sokinv wrote:Πολυ ωραια αναλυση...Μπορω να πω πως παμε για μεγαλα πραγματα παρολο που εδιωξες κοσμο απο την ομαδα...Θελουμε γηπεδο...
Το γηπεδο ηταν το πρωτο πραγμα που τους ζητησα μολις εκανα τις πωλησεις και πριν κανω αγορες. Δυστυχως απερριψαν το αιτημα μου.
kostas1908- wrote:Έχεις πετύχει σημαντική ελληνοποίηση του roster...νομίζω πάντως πως οι 2 μεταγραφές στην άμυνα Παπαδόπουλου και Παπασταθόπουλου θα αποδειχτούν υπερπολίτιμες.... :wink:
Ελπιζω η κακη εικονα που εδειξαν στα φιλικα να ηταν απλα συμπτωματικη.
Arkas16 wrote:Το finishing στους επιθετικούς το βαζεις individual focus?
Ωραία ανάλυση όντως.
Και στον Βελλιο και στον Raage το εχω κανει. Στον Sanogo αντιθετως ειχα βαλει να βελτιωσει την πασα και την σεντρα γιατι υστερουσε σημαντικα και στους δυο τομεις.
nikpana wrote:Συγχαρητήρια φίλε μου για την ιστορία. Την παρακολουθώ από την αρχή και περιμένω με αγωνία τη συνέχεια. Θα ήθελα να μου πείς αν μπορείς τους ρόλους των παικτών που επιλέγεις συνήθως. Σε ρωτάω γιατί στην αρχή της ιστορίας σου ξεκινάς με 3 τακτικές λέγοντας πως θα πειραματιστείς με τους ρόλους για να βρείς τους κατάλληλους. Από ότι φαίνεται έχεις καταλήξει στο 4-2-3-1 με 2 DM. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι ρόλοι των εξτρέμ (AMR - AML), γιατί και εγώ πειραματίζομαι σε αυτό. Άν δηλαδή αποδίδουν καλύτερα ως "winger" ή "inside forward". Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τη συνέχεια της ιστορία σου. Καλή συνέχεια -ypoklinomai
Δυο ειναι τα συστηματα που χρησιμοποιω αυτη τη στιγμη. Το ενα ειναι το 4-2-3-1 που χρησιμοποιω στα ντερμπι και στα ευρωπαϊκα ματς και το 4-3-3 που εφαρμοζω εδω και δυο σεζον στα "ευκολα" ματς του κυπελλου και του πρωταθληματος. Υπαρχει και το 4-5-1 αλλα επαψα να το χρησιμοποιω στη δευτερη σεζον νομιζω επειδη επαψε να ειναι λειτουργικο με το ροστερ που διεθετα τοτε. Στα παρακατω screenshots ειναι φανερες οι οδηγιες και οι ρολοι των παικτων:
Image
Image
KonstantinosR1 wrote:Συγχαρητήρια φίλε μου, έχεις κάνει μέχρι τώρα εξαιρετική παρουσίαση και σου αξίζουν πολλά μπράβο, τώρα όσον αφορά τα παραπονά σου περί σχολίων για την ιστορία σου δεν γίνονται, γιατί κατά τη γνώμη μου τα έχεις πάρει όλα. Γενικά μου φαίνονται λίγο τραβηγμένα αυτά που έχεις κερδίσει, γιατί με βάση ομάδα και παίχτες δύσκολο να έχεις πάρει δύο τσου λου συνεχόμενα αλλά και πάλι it's a game and you can do whatever you want. Νομίζω ότι το γεγονός του να μένεις στον Παναθηναικό έχει κάνει την ιστορία προβλέψιμη, θα μπορούσες με το reputation που έχεις in game να πας σε ένα άλλο πρωτάθλημα και να αποκτήσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον η ιστορία, πχ εγώ θα γούσταρα ρόμα ή κάτι αντίστοιχο. Kαι πάλι όμως η ιστορία είναι πολύ καλή και ειδικά οι εικόνες κόμικς τα σπάνε και ελπίζω να το απολαμβάνεις όσο και εμείς.
-ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai -foumarw
Επίσης επειδή από την παρουσιασή σου καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον Παναθηναικό θα γούσταρα ακόμα πιο πολύ να έχεις φέρει ως staff τον warzycha.
Υ.Γ.Ολυμπιακός είμαι και μάλιστα αρκετά πορωμένος με τα χάλια της ομάδας μου, αλλά το γκολ που έχω πανηγυρίσει πιο πολύ ήταν του Δέλλα και του Βαζέχα με τον Άγιαξ.
Και πάλι -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai
Τα δυο Champions League, εαν εξαιρεσουμε τις προκρισεις κοντρα στην Ρεαλ που ειχα πολλη τυχη, τις πηρα με μια σχετικη ανεση. Αυτο συνεβη επειδη ειχα εναν φοβερο επιθετικο τον Sanogo, εναν world-class τερματοφυλακα τον Gatti, ενα αμυντικο χαφ-κομπιουτερ τον Ferreirinha και εναν αλανθαστο στοπερ που αναδειχθηκε την περσινη σεζον το 1 απο τα 2 καλυτερα στοπερ στον κοσμο τον Ecuele Manga. Τωρα ομως και οι τεσσερις τους εφυγαν και θα πρεπει να δειξω εαν μπορω χωρις αυτους.

Απο την ομαδα δεν εχω σκοπο να φυγω μιας και ακομα εχω καημο με το γηπεδο. :D Ο Βαζεχα δυστυχως εχει αποσυρθει οποτε δεν μπορω να τον ενταξω στο staff μου. Παντως εχω ενταξει πολλους παλαιμαχους παικτες οπως ο Zanetti, ο Totti, ο Samuel, o Raul και ο Di Natale. :D
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η φετινή σεζόν δεν έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες. Θα μπορούσα να πω ότι είναι ένα μεταβατικό στάδιο. Ένα ρόστερ που απαρτίζεται κυρίως από Έλληνες θα πρέπει να αφομοιώσει την φιλοσοφία μου και να αποδείξει ότι μπορεί να υπερβεί τον υψηλό πήχυ που έθεσε η προηγούμενη "γενιά".

Η κλήρωση του Champions League ήταν αρκετά ευνοϊκή μπορώ να πω. Με πολλή προσοχή μπορώ να καταλάβω την πρώτη θέση του ομίλου.

Image


UEFA Super Cup: Παναθηναϊκός-Ίντερ
Spoiler: show
Image
Image
Από το κέντρο και μπροστά η ομάδα εμφάνισε μία εκρηκτικότητα που δεν είχε δείξει στα φιλικά. Ωστόσο η άμυνα ήταν εξίσου τραγική με αποτέλεσμα όλη αυτή η προσπάθεια να πάει χαμένη. -titanikos

1η αγωνιστική Superleague: Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης
Image


2η αγωνιστική Superleague: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός
Image
Image
Πολύ καλή εμφάνιση μέσα στην Τούμπα.



1η αγωνιστική ομίλων Champions League: Σπάρτα Πράγας-Παναθηναϊκός
Image
Image
Μακράν η καλύτερη εμφάνισή μας για φέτος. Η άμυνα ήταν από ατσάλι, το κεντρο μοίραζε ασίστ και η επίθεση ήταν ανελέητη.


3η αγωνιστική Superleague: Παναθηναϊκός-Δόξα Δράμας
Image


4η αγωνιστική Superleague: Διαγόρας Ρόδου-Παναθηναϊκός
Image


2η αγωνιστική ομίλών Champions League: Παναθηναϊκός-Μαρσέιγ
Image
Image
Βέλλιος on fire!!! :firestarter:



5η αγωνιστική Superleague: Παναθηναϊκός-Πλατανιάς
Image
-thymwmenos -thymwmenos -thymwmenos -thymwmenos -thymwmenos


Μέσα στην εβδομάδα προέκυψε και ένας σχετικά σοβαρός τραυματισμός
Image


6η αγωνιστική Superleague: Σκόντα Ξάνθη-Παναθηναϊκός
Image


Κάναμε αρκετά καλή αρχή αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς. Φέτος αν και άξιζα το Super Cup το έχασα μέσα από τα χέρια μου. Θα πρέπει να δούμε πως θα τα πάμε στα πιο δύσκολα ματς. Μέχρι τώρα, εάν ξεχάσουμε τα φιλικά, τα πήγαινουμε αρκετά καλά.
Last edited by steroum on Tue Jan 17, 2012 9:24 pm, edited 1 time in total.
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραια η εξαρα στον ομιλο.Περναμε πιστευω ειναι βατος ο ομιλος.
Τι σφαλιαρα ηταν αυτη με τον πλατανια?Λιγο να σοβαρευτουμε..
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

είμαι άλλος ένας αναγνώστης που σε παρακολουθώ απο την αρχή! GREAT STORY MAN.
δύσκολο εγχείρημα,καλή επιτυχία.θα συμμετέχω πλέον πιό ενεργά ,μιας και καταλαβαίνω πως η πραγματική ανταπόδοση
της δουλείας σου είναι τα μηνύματα των φαν της ιστορίας :)
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεγαλες επιτυχιες, μεγαλα ρισκα, μεγαλες συγκινησεις. Ουτε κατα διανοια θα αλλαζα μια τοσο επιτυχημενη ομαδα, αλλα εσυ προφανως και γουσταρεις νεες προκλησεις. Κριμα για τον Νινη, εχει γινει λιγο γυαλινος η μου φαινεται?
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

τρεις γρήγορες ερωτήσεις:
θα ελληνοποιήσεις όλο το ρόστερ?
με το γηπεδο θα ξαναπροσπαθήσεις του χρόνου?
πόσους απο τους u21 περιμένεις στο άμεσο μέλλον?
Γίνε μαντέμι πρώτα
lostre79
Trialist
Trialist
Posts: 71
Joined: Tue Jan 10, 2012 2:27 pm
Football Manager της ομάδας: Aρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητηρια για ότι έχεις πετυχει μέχρι τώρα.

Απίστευτα καλή πορεία και πολύ καλή παρουσίαση.

Υ.Γ. Αλήθεια τι skin χρησιμοποιείς;
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρα πολυ καλο ξεκινημα δεν το συζηταμε κριμα για το super cup μπορουσες...οι Ελληνες κανουν καλα τη δουλεια τους...
User avatar
kostas1908-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Wed Jan 04, 2012 6:18 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας και παρατήρησα πως και ο Costa και ο Montoya μπορούν να παίξουν ως WBL/WBR αντίστοιχα ίσως θα άξιζε να δοκιμάσεις να τους τοποθετήσεις μια θέση πιο μπροστά απο αυτή που τους χρησιμοποιείς τώρα στο σύστημα για τα εύκολα παιχνίδια...θα γίνει αρκετά πιο επιθέτικη η ομάδα χωρίς ιδιαίτερα κενά στην άμυνα...πολύ ελπιδοφόρο το ξεκίνημα σου,καλή συνέχεια... :wink:
KonstantinosR1
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Wed Nov 23, 2011 5:40 am
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός, πανιώνιος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Α ρε Darko
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε δεν είσαι ο μόνος που παίζεις FM και με βεβαιότητα σου λέω πως με αυτή την ομάδα που έχεις δύο συνεχόμενα τσου λου που πήρες είτε πρέπει να κοιμηθεί ή να παρέμβει ο θεός. Για μένα έχει παρέμβει, αλλά ούτε με χαλάει και δεν σημαίνει πως δεν απολαμβάνω την ιστορία ή ότι δεν έχεις κάνει τρομερή δουλεία. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Από κει και πέρα επειδή από περιέργεια παρακολούθησα και μια παλιότερη ιστορία σου που είχες πάρει τσου λου την πρώτη σεζόν, με τον υπερπαίχτη(τι είπατε?) σισσέ νομίζω πως δύσκολα με πείθεις για το αντίθετο. Ο μόνος λόγος που το αναφέρω είναι ότι σε μια άλλη ιστορία ένα παιδί είχε πάρει europa league με το θρυλέοντα και του τα πρήξατε με ta reload που μάλλον δεν είχε κάνει. Και εδώ που είναι πιο πιθανό δεν αναφέρεται τίποτα και σωστά δεν αναφέρεται,γιατί δεν είναι οπαδικό φόρουμ.Τες πα όταν είπα για την ομάδα σου δύσκολα την πρώτη φορά το είπα για να σε επαινέσω ως tactician, όχι οι παίχτες σου δεν είναι world class. Και πάλι πάντως συγχαρητήρια για την παρουσίαση, πάρτο σαν εποικοδομητική κριτική και δεν θέλω να παρεξηγηθείς απλά είμαι υπέρ της διαδραστικότητας σε κάθε ιστορία, όπως γίνεται και στα ξένα φόρουμ.
JerryTorre
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Tue Jan 17, 2012 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Maritimo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ διασκεδαστική ιστορία, πολύ καλή δουλειά, προσωπική μου άποψη πως (no offense) η αμυντικογενής τακτική και τα όσα reload μπορεί να έχουν ή να μην έχουν γίνει για την ανάγκη της ιστορίας υπερκαλύπτουν την όποια ποιότητα του roster. Ωστόσο δεν αφαιρούν από την αξία της ιστορίας σαν ανάγνωσμα.

Καλή ιδέα η ελληνοποίηση, το FM αποδεικνύει ότι έχουμε πιο ποιοτικούς παίχτες απ' όσο πιστεύουμε!
KonstantinosR1
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Wed Nov 23, 2011 5:40 am
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός, πανιώνιος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Α ρε Darko
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πες τα ρε Jerry Torre, θα τρελλαθούμε εντελώς δελαδίς με 11 σαπάκια βαζελάκια και με το μεγαλύτερο σαπάκι από όλα το Λέτο(πλάκα κάνω, όλοι έχουμε τους παίχτες ψυχολογίας μας, εγώ κάποτε είχα τον Diogo -nerd ) να σηκώνει δυο φορές την κούπα με τα μεγάλα αυτιά, και να μας μιλάει και για παίχτες μεγάλης κλάσης που τους έφερε ο Τσάκας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :drinking: :drinking: :drinking: :twisted:
KonstantinosR1
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Wed Nov 23, 2011 5:40 am
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακός, πανιώνιος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Α ρε Darko
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να κάνω μια ερώτηση προς όλα τα βαζελάκια εδώ μέσα, νταξ εμείς οι ολυμπιακοί τοχουμε κάψα το τσου λου αλλά βρε αδερφέ που να πάμε με τα παλτά που έχουμε, εσείς σε μια δημοκρατική ευρώπη χωρίς χούντες κλπ που πάτε ρε ξοφλημένοι!!!!!!!!!!!!!Μόνο με κανά reload(μάλλον με πολλά με την ομάδα που έχετε) το βλέπετε....
Post Reply

Return to “Football League two”