Πανιώνιος [by thanos_subaru_7]

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
thanos_subaru_7
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Apr 15, 2008 2:33 am
Football Manager της ομάδας: Barnet, Panionios
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα πάνθηρες και μη!


Είμαι και εγώ ένας καμένος με το FM από εποχές CM, ενώ πριν αρκούμουν στο LMA του PS. Ειδικά τα τελευταία χρόνια έχω αποκτήσει εξειδίκευση στις δυο αγαπημένες μου ομάδες, την Πανιωνάρα και την Παναχαϊκή με τις οποίες παίζω εναλλάξ. Φέτος λοιπόν είναι η σειρά του Πανιωνίου!

Διάβασα μια ήδη υπάρχουσα ανάλυση, αρκετά ευπαρουσιάστη, όμως προτίμησα να ανοίξω νέο θέμα γιατί είναι σχετικά μεγάλη η ανάλυση που ακολουθεί και νομίζω θα χάλαγε την κουβεντούλα που ακολούθησε την ανάλυση εκεί.

Ξεκινώντας λοιπόν να πω πως η δική μου προσέγγιση είναι σε κάθε ομάδα που αναλαμβάνω να αφήνω εμφανές το στίγμα μου από την πρώτη χρονιά, και συνεπώς να αλλάζω όλο σχεδόν το ρόστερ και όχι να κάνω μόνο μικρές προσθήκες. Άλλοι ίσως το βρουν λάθος ή κουραστικό, αλλά εγώ δεν θυμάμαι ποτέ πρώτη σεζόν να κάνω λιγότερες από 15 μεταγραφές, και αρκετές φορές πολύ περισσότερες! Φυσικά όσο μικρότερη είναι η δυναμική της ομάδας τόσο πιο πολλές πρέπει να είναι αυτές οι αλλαγές.


Για να μην κουράζω όμως ας πάω συγκεκριμένα στον Πανιώνιο.

Η ομάδα έχει πολύ μέτριο υλικό με μόνο μερικές χτυπητές εξαιρέσεις και επίσης σημαντικό οικονομικό θέμα. Συνεπώς προτίμησα να πουλήσω ΟΛΟΥΣ τους πρωτοκλασάτους παίχτες, πλην του Estoyanoff, και αυτό επειδή ενώ είχα πρόταση κλεισμένη με 1,5εκ. ευρώ για την Ipswich, την άφησα μέχρι τελευταία στιγμή και αφού δεν χρειάστηκαν τα χρήματα για να κλείσουν άλλες τρύπες την ακύρωσα, με την ελπίδα ότι θα κάνει τη διαφορά.

Πάμε να το δούμε θέση θέση τώρα λοιπόν.

Στο τέρμα ο Μητσάρας με τα 88 χιλιάρικα που παίρνει ετησίως είναι ότι πρέπει για να μείνει και μάλιστα βασικός. Αν πάει καλά και θέλει ίσως ανανεωθεί το συμβόλαιο του και παραμείνει, ανάλογα και τι θα υπάρξει του χρόνου στην αγορά. Ο Macho αν και πολύ καλός θα πουληθεί το Γενάρη πιθανότατα (αφού ξεκινάει τραυματίας και τώρα δεν θα καταφέρει να μεταγραφεί), μιας και η τρέχουσα αξία του είναι 800 χιλιάδες ευρώ. Πολλά λεφτά για 33 χρονών παίχτη που ξέρεις ότι πολύ σύντομα θα πέσει και η ικανότητά του και η τιμή του. Ο Σιδεράκης επειδή είναι φετινή προσθήκη και δεν μπορεί να πωληθεί μένει και αυτός μέχρι Γενάρη, ενώ ο Παναγόπουλος φεύγει νύχτα για 65K ευρώ στη Λεισόες και ο Ανέστης κακήν κακώς δανεικός σε μια άσημη πορτογαλική απλά για να γλιτώνουμε τα μηνιάτικά του. Φυσικά όταν επιστρέψει πωλείται. Η μόνη προσθήκη είναι του 16χρονου F.Luciani, με scouting potential 4,5 αστέρια και τον εξωφρενικό μισθό των 3,5K ευρώ ετησίως, δηλαδή κάτω και από το αφορολόγητο…


Στα δεξιά μπακ ο Πετκάκης επίσης είναι φετινή μεταγραφή και δεν μπορεί να φύγει, και ο συνδυασμός των 110k ευρώ που παίρνει, τα ανεκτά ποσοστά του και το ότι δεν είναι και παππούς (27), του εξασφαλίζει την προνομιακή θέση του παγκίτη ως τα Χριστούγεννα! Ο Jonsson είναι μεγαλύτερος, ξένος, όχι καλύτερος και κυρίως έχει αγοραστική αξία. Συνεπώς πωλείται συνοπτικά στην Southampton με 250k και με τα χρήματα αυτά μαζί με το μισθό του που γλιτώνουμε, παίρνουμε τον Γκαλίτσιο για βασικό με 230κ ετησίως. Έτσι έχουμε έναν καλύτερο, Έλληνα και νεότερο παίχτη, και έχεις γλιτώσει και λεφτά! Εκτός αυτού όμως έχουμε κλείσει δανικό τον Romario (Fgn) από την Vitoria με καθόλου χρήματα μπροστά, 100% μισθό δηλαδή 35κ και οψιόν 800κ. Αυτό βέβαια είναι το ζουμί, καθώς δεν τον κλείσαμε για να βοηθήσει φέτος με τα 2 αστέρια που έχει στο scout report ως current ability, αλλά για να έχουμε μια σίγουρη οψιόν ώστε αν έχουμε τα λεφτά ως το καλοκαίρι να αγοράσουμε το 17χρονο ταλέντο με 5 αστέρια στο potential ability! Τότε φυσικά πουλάμε Πετκάκη. Αν όχι δεν πειράζει, μας στοίχισε 17κ ευρώ για τη μισή σεζόν που θα μείνει σε μας.


Στα αριστερά μπακ πάμε με την ίδια λογική. Ότι ίσχυε για Jonsson ισχύει και για Kvirkvelia, που μας αφήνει χρόνους για τον Ολυμπιακό (δεν του φτάνουν μάλλον αυτοί που έχει) αντί 160κ ευρώ. Ο Κοντοχρήστος παραμένει δανεικός ενώ ο Κούρος μένει γιατί παίρνει 3κ και μοιάζει ότι ίσως έχει μέλλον στο άθλημα, ίσως… Για την πρώτη ομάδα αγοράζεται ο Οικονόμου με 50κ ευρώ και μισθό 62κ ευρώ και ο Δάρλας ελεύθερος με 140κ ευρώ. Δεν έχω ξεκαθαρίσει ποιος θα είναι βασικός ακόμα, θα δείξουν τα φιλικά, αλλά κλείνω προς τον Κορίνθιο πρώην παίχτη της Καβάλας. Θα ξαναπώ τα ίδια απλά για να υπερασπιστώ την στρατηγική μου, πουλάς έναν μέτριο ξένο και έχεις 2 Έλληνες, καλύτερους, σε καλή ηλικία και με τα ίδια χρήματα καταλήγεις με δυο παίχτες αντί ενός.


Στα στόπερ τώρα υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα. Οι δυο υποτιθέμενοι βασικοί, Cocalic και Σιόβας είναι πιο αργοί και από το ριπλέι. Ο πρώτος 10.10 και ο δεύτερος 10,11. Συνεπώς εύκολα καταλαβαίνεις τι θα πάθεις ακόμα και από μικρές ομάδες που έχουν έναν απλά έναν τύπου Χάρη Παπά μπροστά. Εκτός αυτού, κόβουν 12,12 και 10,12 αντίστοιχα, πράγμα που κατά τη γνώμη μου τους κάνει απαγορευτικούς για κάθε ανταγωνιστική ομάδα της Superleague. Φεύγουν λοιπόν χωρίς σκέψεις ο μεν Βόσνιος για 700 χιλιάρικα στην Al saad και ο εδώ και χρόνια ελπιδοφόρος Σιόβας στον Απόλλωνα Λεμεσού για 150κ. Επίσης και ο Omo με τα πολύ μέτρια ποσοστά του, αν και ίσως έμενε λόγω χαμηλού συμβολαίου, το ότι είναι ξένος τον στέλνει παρέα στους 2 προηγούμενους, αυτός μόλις με 60κ στην Παναχαϊκή. Α ρε Κούγια, πάλι κελεπούρι πήρες! -nerd

Ας δούμε τι παίρνουμε τώρα. Εδώ θα δείτε δυνατά ονόματα, άλλωστε είμαι της άποψης ότι η θέση αυτή είναι νευραλγική. Πρώτος και καλύτερος, ο τιτανοτεράστιος Nelson Rivas (Fgn) που τον έχω πάρει παλαιότερα σε Παναχαϊκή και Εθνικό, σίγουρα όχι όμως την πρώτη χρονιά. Με αυτόν βασικό έχω σηκώσει Τσου Λου στο περσινό, και αν φέτος τον έχει χειρότερο τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Αξίζει ανεπιφύλακτα τα 300 χιλιάρικα ως ελεύθερος. Δεύτερος ο ελπιδοφόρος Gaston Sauro, που τον πήρα δανεικό για 2 σεζόν με 67κ μισθό, καθόλου λεφτά μπροστά και οψιόν αν πάει καλά και έχει χρήματα η ομάδα 275κ ευρώ. Τρίτος ο Aarab από τη Λάρισα με 35κ αγορά και μισθό 110κ, κάτι μέτριο σε καλή ηλικία (23), αλλά σίγουρα καλύτερο και φθηνότερο από το υπάρχον υλικό. Ενώ τέταρτος ο Βετεράνος Materazzi με μισθό 99κ.Σίγουρα πολλοί θα σκεφτείτε καλά λέει αργό τον Σιόβα και παίρνει αυτόν τον … ταχύτατο (7-8); Φυσικά αυτός ήρθε μόνο για τα μικρά παιχνίδια, για ειδικές αποστολές, πχ όταν ο παοκ θα σε παίξει μπροστά με μόνο τον Παπάζογλου. Εκτός αυτού τον κλείνεις για έναν χρόνο, οπότε κάνει τη δουλειά φέτος και τέλος, δεν αγχώνεσαι αν θα τον αγοράσει κανείς.


Εξίσου σημαντική είναι και η θέση στον άξονα των χαφ, ειδικά για εμένα που προτιμώ να παίζω 4-5-1, με 2 κόφτες έναν cm, 2 εξτρέμ και έναν φουνταριστό. Ο μόνος που μπορεί να σταθεί εκεί από την αρχική ομάδα είναι ο Kumordzi, αλλά η αξία του ήταν δελεαστική και γιαυτό τον πούλησα 1 εκατ. στην Βίτεσε. Επίσης ο Αναστασόπουλος έφυγε με 45κ στην Δράμα. Επίσης από τους νέους παραμένουν με προοπτική ίσως να παίξουν κανένα κυπελάκι οι Kurdi, Gezos, Bouzas και Klis, όχι ως φοβερά ταλέντα αλλά νέοι με πιθανότητες εξέλιξης. Αντίθετα ήρθαν ο Cardozo με 300κ και μισθό 275, είναι πολλά αλλά πρώτον τα αξίζει για μια τέτοια θέση και δεύτερον τον πήρα τελευταία στιγμή αφότου είδα ότι υπήρχε φράγκο στα ταμεία. Επίσης για κόφτης καθαρά ήρθε και ο Luccin με μισθό 220κ και τέλος ο Scmöller με 115, ένας νέος, μέτριος και κοινοτικός βραζιλιάνος με σκοπό κυρίως την μεταπώληση και να καλύψει κάποιον τραυματισμό ή ανάγκη μέσα στη σεζόν. Μέχρι τον Γενάρη όπως φαίνεται υπάρχει μια έλλειψη επιλογών, αλλά τότε η ομάδα θα ενισχυθεί με 2 πρωτοκλασάτους μέσους. Ο πρώτος, που για μένα θα το ζήλευε κάθε ομάδα στην Ελλάδα και όχι μόνο, είναι ο Ricardo Conceicao (Fgn) από την Sao Caetano. Τον κλείνεις από την αρχή με approach to sign και θα μας έρθει τον Γενάρη. Κόβει 16-16 ενώ ο σκαουτερ τον βαθμολογεί με 4 αστέρια. Μια κλάση κάτω αλλά σίγουρα πολύ καλός και πιθανόν θα παλέψει με τον καρντόζο για βασικός ο Fahel από την Bahia που με τον ίδιο τρόπο έκλεισε και θα έρθει τον Γενάρη. Δεν θυμάμαι με πόσα χρήματα τους έκλεισα και όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα (δεν μπορείς να το δεις από το transfer center όπως πέρυσι), αλλά για τον πρώτο θα ήταν 3-4 κατοστάρικα. Όπως και να έχει όταν έρθουν θα δω τι παίρνουν και θα κάνω ένα edit.


Όσον αφορά τους κεντρικούς χαφ που ίσως παίξουν και δεκάρια στην ανάγκη, εκτός ότι ήδη κάποιοι από τους προαναφερθέντες μπορούν να παίξουν, αποκτήθηκε και ο Cleyton των πρασίνων, με 80κ μπροστά, 190κ ετησίως και οψιόν 300κ μόνο αν κάνει παπάδες. Δεν ήταν και ότι καλύτερα ούτε ποιοτικά ούτε οικονομικά (σχετικά με το υπόλοιπο υλικό), αλλά δεν βρήκα κανέναν καλύτερο κα φθηνότερα χαφ με τέτοια επιθετικά προσόντα που να δέχεται να φορέσει τα κυανέρυρθα. Ειδικά από τη στιγμή που είχα την ευκαιρία να είναι wanted ο μέτριος Γουνδουλάκης από την αρχή του παιχνιδιού από την Granada με αποτέλεσμα να πουληθεί χωρίς δεύτερη σκέψη και από την άλλη ο δανεικός Milovanovic να γυρίσει όπως ήρθε καθώς έπαιρνε πολλά λεφτά και έπιανε μια πολύτιμη θέση ξένου.


Στα δεξιά χαφ-εξτρέμ είπα και στην αρχή πώς έμεινε ο Estoyanoff. Αποκτήθηκε επίσης ο Epalle με 250κ ετησίως ενώ έμεινε και ο Kolovos που αναμένεται να έχει μέλλον και να χρησιμοποιηθεί και στις δυο πτέρυγες όποτε υπάρξει ανάγκη. Κατά τα άλλα έφυγαν δανεικοί οι Smyrlis και Ntounis για να κόψουμε wage budget, ενώ ο Δρόσος πωλήθηκε σε μια μικρή ομάδα και ο Σάμαρης στη Λεισόες για 90κ ευρώ (θα είναι παρέα με τον Παναγόπουλο).


Πρόβλημα πιθανόν θα υπάρξει στην αριστερή πτέρυγα μέχρι τις μεταγραφές του Γενάρη, καθώς από το υπάρχον υλικό τίποτα δεν φαινόταν αξιόλογο. Ο λίγος Kukec δόθηκε για 75κ ευρώ στην Naval ενώ ο Vlachos ελεύθερος στην Αναγ. Γιαννιτσών. Την θέση θα καλύψουν ο Olembe που αποκτήθηκε ελεύθερος με 140κ ετησίως και ο Kolovos, ίσως δώσει βοήθειες και ο Cleyton. Όλα αλλάζουν όμως από τα μέσα και μετά, καθώς έχουν ήδη κλείσει ελεύθεροι οι Zezinho(Fgn) από την Bahia με scout report 3,5 και 4,5 αστέρια current και potential αντίστοιχα και ο κοινοτικός παραγουανός Ivan Gonzalez από την America (RN) με 4,5 αστέρια.


Τέλος στους επιθετικούς ακολουθούμε πάλι μια παρόμοια τακτική. Έτσι ο πολυδιαφημισμένος Balaban φεύγει μόλις για 45κ ευρώ στην Al-Ittihad, αποδεσμεύοντάς μας από ένα μεγάλο συμβόλαιο, ενώ και ο Ριέρα σαλπάρει για τη Lecce έναντι 475κ ευρώ. Ο πολύ λίγος Okoye φεύγει όπως όπως δανεικός στον Διαγόρα ενώ ο Σταυρoθανασόπουλος αφήνεται ελεύθερος. Ο Κούτσι δίνεται δανεικός στην Ρόντα με 80κ μπροστά και οψιόν 240κ, φυσικά με όλο το μισθό του να πληρώνεται από τους Ολλανδούς, ενώ ο Σταμάτης μένει ως ταλέντο. Από την άλλη έρχονται ο πασίγνωστος Kezman(Fgn) από την BATE, σπάζοντας την ρήτρα των 9κ ευρώ που είχε (!) και με μισθό 88k ετησίως, o Soukouna με μισθό 350κ και ο Torassa από την All Boys έναντι 220κ ευρώ και με μισθό 210κ ευρώ. Τέλος ως τέταρτος και με σκοπό την πιθανή μεταπώλησή του ήρθε ο γνώριμος Νέμεθ με μισθό όσο και του Soukouna.


Συνεπώς η ομάδα διαμορφώνεται κάπως έτσι. Με αστερίσο είναι οι παίχτες που έχουν κλείσει να έρθουν τον Γενάρη.

Panionios

GK. Eleftheropoulos
GK. Macho
GK. Siderakis
GK. Luciani
RB. Galitsios
RB. Petkakis
RB. Romario (Fgn) *
LB. Oikonomou
LB. Darlas
LB. Kouros
CB. Rivas (Fgn)
CB. Sauro
CB. Aarab
CB. Materazzi
DM. Ricardo Conceicao (Fgn) *
DM. Cardozo
DM. Scmöller
DM. Fahel *
DM-CM. Luccin
CM. Cleyton
RM. Estoyanoff
RM. Epalle
LM. Zezinho(Fgn) *
LM. Ivan Gonzalez *
LM. Olembe
LM. Kolovos
ST. Kezman(Fgn)
ST. Soukouna
ST. Torassa
ST. Nemeth


Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι η ομάδα να έχει έσοδα από μεταγραφές κοντά στα 4 εκατομμύρια ευρώ και έξοδα 700κ, δηλαδή να είναι κερδισμένοι κατά 3 εκατομμύρια ευρώ, ποσό αρκετά σημαντικό για μια ομάδα με οικονομικά προβλήματα. Επίσης η ποιότητα ανέβηκε αισθητά νομίζω και πλέον κατέχει παίχτες-περιουσιακά στοιχεία που μελλοντικά μπορεί να πουλήσει με πολλαπλά κέρδη. Από την άλλη είναι πλήρης σε όλες τις θέσεις και αν το σύστημα πάει καλά η πρόκριση σε μια ευρωπαϊκή διοργάνωση την επόμενη σεζόν είναι κάτι περισσότερο από δεδομένη.


Φυσικά σε τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει πειραχτεί η db μέσω editor ή αλλιώς συνεπώς ο καθένας μπορεί να κάνει τις ίδιες μεταγράφηκες κινήσεις για του λόγου το αληθές. Εδω να δώσω απλά μια συμβουλή. Για να πετύχετε τις παραπάνω κινήσεις πρέπει να πουλήσετε τους παίχτες νωρίς νωρίς, από την πρώτη μέρα να ξεκινήσετε διαδικασίες, ώστε να εξοικονομίσετε κάποια χρήματα για να κινηθείτε. Μετά πρέπει να παίζετε έξυπνα ανάμεσα σε wage και tranfer budget, ώστε πάντα να έχετε τα χρήματα που χρειάζεστε, ανάλογα αν θα πάτε να αγοράσετε παίχτη από ομάδα και συνεπώς θέλετε T budget ή θα πάρετε ελεύθερο οπότε θέλετε W Budget. Επίσης μην κάνετε όλες τις προτάσεις για να πάρετε παίχτες από την πρώτη μέρα γιατί δεν θα φτάσουν τα χρήματά σας. Παίξτε και πάλι έξυπνα χτυπώντας μόνο παίχτες που βλέπετε κυνηγάνε άλλες ομάδες. Έτσι και θα έχετε χρήματα να προχωρήσετε και οι παίχτες που αφήνετε θα ρίχνουν τις απαιτήσεις τους :wink:

Άλλη μια σημαντική παρατήρηση όσον αφορά τον Πανιώνιο είναι όταν πουλήσετε τον πρώτο παίχτη σας για 100-200κ και πάνω, πάτε στη διοίκηση και ζητήστε να σας επιστρέφουν μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων που παίρνετε από παίχτες που πουλάτε. Αλλιώς σε καμία περίπτωση δεν θα έχετε χρήματα για τις παραπάνω μεταγραφές. Εγώ το ζήτησα και μου το πήγαν στο 50%, δηλαδή για τον Kumurdzi που πούλησα 1 μυριο το T Budget μου αυξήθηκε 500κ.


Εδώ να πω ότι δεν είμαι υπέρ του load η του geniue scout που διάβασα μέσα στο φόρουμ, απλά γιατί νομίζω ότι έτσι χάνει τη ρεαλιστικότητά του το παιχνίδι. Πχ ο Κόκαλης όταν έδωσε 60 χιλιάρικα δεν ήξερε ούτε αυτός ούτε κανείς με βεβαιότητα τι παιχτάκι θα του βγει ο Καστίγιο στα 16 του, αλλιώς θα τον είχαν ήδη τσιμπήσει άλλοι. Ομοίως όμως ούτε και η Σαχτάρ ήξερε σε τι σαπάκι είχε μετατραπεί στην πορεία, γιαυτό και έσκασε τα 15 μύρια. Αυτό ακριβώς είναι το συναρπαστικό στις μεταγραφές, ότι δεν ξέρεις, δεν μπορείς και για μένα δεν πρέπει να ξέρεις που μπορεί να φτάσει κάθε παίχτης εκ των προτέρων. Αλλιώς πλέον δεν είσαι προπονητής, αλλά λογιστής που απλά βάζεις κάτω τα νούμερα. Από την άλλη και το load αν γινόταν, τότε ποτέ δεν θα είχε γίνει η μυθική ανατροπή της Μαντσεστερ επί της Μπάγερν στον τελικό του CL, θα είχαν κάνει ένα ωραιότατο load οι Γερμανοί και θα είχαν ταμπουρωθεί για τα καλά!

Κλείνοντας ας επιστρέψω στον Πανιώνιο. Στο save μου μόλις έχω τελειώσει τις μεταγραφές, δεν έχω παίξει αγώνες οπότε δεν έχω εικόνα, απλά νομίζω ότι ήταν οι καλύτερες δυνατές μεταγραφές από πλευράς μου. Θα αρχίσω σιγά σιγά το πρωτάθλημα και με τον καιρό θα ενημερώνω για την εξέλιξη των παιχτών. Παράλληλα θα προτίνω και κάποια συστήματα που θα δω ότι δουλεύουν.


Εντωμεταξύ θα χαρώ να διαβάσω από κάτω σχόλια ή παρατηρήσεις σας, ενώ για οποιαδήποτε απορία ή ένστασή σας εδώ είμαι να σας βοηθήσω. Λυπάμαι που δεν ανέβασα screenshots αλλά δεν ξέρω πως να ανεβάσω.
Άναψε τη λάμπα της ενημέρωσης

http://in-fo-stires.blogspot.com
FakeMessiah
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Fri Dec 17, 2010 4:27 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκος,FC Liverpool
Status: Gone on Holiday..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε δες εδώ viewtopic.php?f=302&t=34276
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”