4-2-3-1 UA (pt. 3) v2

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pizzarro, Toquero είναι αργοί για poacher νομίζω.

Οι wingers που έχεις και εμένα μου φαίνονται αρκετά καλοί.

Δοκίμασε να βάλεις τον επιθετικό σαν Target Man, και τους πλάγιους σε wingers. (Attack καλύτερα)

AMC άστον σε support.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, αν δεν σου βγαίνει μπορεί να 'ναι και θέμα χαφ, άρα δοκίμασε και κάτι σε 4-5-1 (πυραμίδα).
stefanos_kapino
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Thu Jan 19, 2012 8:26 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Update!

Μετά από 3 χρόνιας στασιμότητας και απόλυτης εμπιστοσύνης στην τακτική αποφάσισα, πως πρέπει να την εξελίξω. Κάτι τα κουλά σουτ που επίλεγαν πάμπολλες φορές που παίκτες μου καταστρέφοντας άπειρες επιθέσεις, κάτι η ανικανότητα των αμυντικών να παίξουν το τεχνητό offside, και κάποια άλλα μικροπράγματα με έφεραν στο σημείο να αλλάξω αρκετά την τακτική. Πλέον η ομάδα δουλέει πολύ περισσότερο την μπάλα, ψάχνοντας συνεχώς την καλύτερη δυνατή πάσα, ενώ δεν μπάζει αμυντικά.

Image

Με μια πρώτη ματιά βλέπεται πως το τεχνητό offside πήγε περίπατο, ενώ ο AMR από IF/S έγινε W/S. Αν και αυτό είναι κάτι που σκέφτομαι ακόμη (IF/S στα δύο άκρα με αντίθετα πόδια). Αυτά που δεν βλέπεται είναι πως κόπηκαν τα περισσότερα long shots από τους παίκτες (εξαίρεση οι MCR/AMC μόνο αν θυμάμαι καλά), κάτι που ωθεί τους παίκτες στο να ψάχνουν την καλύτερη λύση. Επίσης δεν χρειάζεστε υπερ-παίκτες στην επίθεση (ο Calaio τελείωσε τις δύο πρώτες σεζόν με 40συμμ./30 γκολ και 40συμμ./36 γκολ, βέβαια τα βασικά για poacher τα έχει πάνω από 13 αλλά δεν είναι και...Sanogo!), ενώ πλέον τον Advanced Playmaker θα τον χαρακτήριζα Advanced...box2box! Μαγικός ο Zeca, παρότι δεν διαθέτει τα απόλυτα στοιχεία για playmaker (flair,creativity ή ακόμη και passing). Που θέλω να καταλήξω; Νομίζω πως με αυτόν τον τρόμο έκανα την τακτική λίγο πιο νορμάλ. Δημιουργήθηκε σε μια εποχή που 'χα στην ομάδα Muniain, Rakitic, Cisse, Νίνη και δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Με τα τότε δεδομένα, ή με τις ανάλογες συνθήκες λειτουργεί σε ομάδα, αλλά τώρα έβλεπα πως δεν τραβάει.

Ακολουθούν screens με αποτελέσματα.

2013/14
Spoiler: show
Image
Image
Image
2014/15
Spoiler: show
Image
Image
Image
2015/16 (μέχρι στιγμής)
Spoiler: show
Image
:!: Σημαντική σημείωση: Με εξαίρεση τα ματς με PSV (2013/14H), BATE (2014/15A+H) στα οποία χρησιμοποίησα αυτήν την τακτική, σε όλα τα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά ματς χρησιμοποίησα την τακτική 4-3-3 D που έχω ανεβάσει στην ανάλυση του Παναθηναϊκού (με κάποιες βελτιώσες, αν θέλετε τις αναφέρω ή/και την ανεβάζω).

Δεν μπορώ να υποσχεθώ τίποτα για την τακτική, αλλά πιστεύω πως η βελτίωση υπάρχει. Καλά αποτελέσματα, και με χαρά μου να ακούσω όλες τις σκέψεις σας.

Υ.Γ Η τακτική ανέβηκε στο αρχικό post, αλλά υπάρχει και σε αυτό εδώ, ως συνημμένο πάντα.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν μπορείς πες μας τις βελτιώσεις που έκανες στην 4-3-3 D
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που έκανα κατ' αρχάς ήταν να μειώσω/κόψω εντελώς τα long shots στους περισσότερους παίκτες. Μετά άλλαξα τον ST σε TM/A, τον MCR σε DLP/S αλλά και τους ρόλους των αμυντικών από defend->stopper. Μπορεί να έγιναν και άλλες αλλαγές "εσωτερικά" της τακτικής που τώρα όμως δεν θυμάμαι για να επιβεβαιώσω. Για σιγουριά την ανεβάζω σε συνημμένο. Επιπροσθέτως ανεβάζω την τακτική που μου έδωσε το Europa, με μερικές εκπληκτικές άμυνες όταν χρειάστηκε.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Peter83
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Mon Aug 20, 2012 3:57 pm
Football Manager της ομάδας: Panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake 13 πολύ καλή τακτική σου έκτακτα, μπορείς να μου δώσεις βοήθεια και στην άμυνα στα στημένα κορνερ....
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σου πω την αλήθεια τις οδηγίες στα αμυντικά κόρνερ δεν τις πειράζω. Τις αφήνω όπως είναι. Δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα (όχι ότι δεν τρώω γκολ από κόρνερ, απλώς είναι φυσιολογικός αριθμός) οπότε τα άφηνα όπως είναι.

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα δες μήπως να βάλεις κάποιον συγκεκριμένο, καλό παίκτη στα ψηλά, σε συγκεκριμένο man mark, και να γυρίσεις και τον επιθετικό στην περιοχή να βοηθάει. Τώρα από 'κει και πέρα ίσως να φταίει το jumping/heading των παικτών.

Αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο πάντως πες μου.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”