Asymetric - Possesion γίνεται;

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
Post Reply
User avatar
Merc
Amateur
Amateur
Posts: 163
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω αρκετοοοό καιρό να παίξω FM(και πολύ καιρό να ποστάρω εδώ επίσης) και πήρα πριν λίγες μέρες το FM2013. Θέλω να δοκιμάσω να κάνω τακτική με ποδόσφαιρο κατοχής και πίεση ψήλα, οφ σαιντ και σχετικά γρήγορο passing game. Σκεφτομαι να τροποποιήσω σαν βάση το Asymetric απο τις ετοιμες, αυτό που εχει 2 FBs, 2 CBs, 1 DMC, 1 MC, 1 ML, 1 AMR, 1 AMCL και ενα AF.

Aρχικα πειραματιζομαι να κανω το δεξι μπακ σαν wing right Support, αριστερο μπακ και 2 κεντρικους αμυντικούς μαζι με το αμυντικο μεσο σε Defence. Στη μεσαία γραμμή εχω βάλει ball winning midfielder στο κεντρο, αριστερά wide midfielder support, ο κεντρικος μεσοεπιθετικός σε tetraquartista(δεν ειμαι σιγουρος αν καλή επιλογή, θελω να βοηθά σκοράρισμα και οργάνωση παραμένοντας ψηλα). Για τον δεξιό μεσοεπιθετικό εχω βάλει Winger Attack, και βασικα θέλω αλλές φορές να συγκλείνει προς την περιοχή και αλλές να βλάζει χαμηλές σέντρες για προβολή απο τον επιθετικό ή τον τον κεντρικό μεσοεπιθετικό. Τον μοναδικό επιθετικό τον έχω βάλει Deep Lying Forward Attack με την ελπίδα να βοηθά 55/45 επιθετικά/οργανωτικά τροφοδοτοντας και τους AMCL & AMR

Εχετε καποιες συμβουλές να μου δώσετε;
User avatar
RainbowXN
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 700
Joined: Thu Nov 03, 2011 6:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Όλη μου η ζωή μια ευτυχία.
Location: Luton Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πες μας καταρχάς την ομάδα για να ξέρουμε περίπου.
Ο Συνθέτης της Επιτυχίας
viewtopic.php?f=355&t=38663
User avatar
Merc
Amateur
Amateur
Posts: 163
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω ξεκινήσω με ΠΑΟ, δεν εκανα μεταγραφες ακόμα
User avatar
Merc
Amateur
Amateur
Posts: 163
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν μπορεί να βοήθησει κανείς γιατί έχω να παίξω καιρό, θα το εκτιμούσα

Ευχαριστώ
User avatar
Merc
Amateur
Amateur
Posts: 163
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οπως κατάλαβα δεν είναι οπως παλιά το FMGreece Community, τώρα δεν βοηθά κανένας. Καλά θα το βρω μόνος μου κάνοντας δοκιμές. Ευχαριστώ
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε καταρχάς δεν σε βοήθησαμε επειδή δεν το είδαμε ..ή επειδή αυτόι που το είδαν δεν ξέραν την απάντηση.
Εγώ θα ελεγα οτι με το asymetric δεν μπορείς να πιάσεις πολύ υψηλά επίπεδα κατοχής
Αυτά που θέλεις όμως με πίεση ψηλα και τεχνικά οφσαίντ μπορείς να τα επιλέξεις μόνος σου ή να βοηθηθείς απο τις τακτικές που έχουν ανεβάσει κάποια παιδιά
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time


Off Topic:
Αυτό που είπε ο αποπάνω συν το γεγονος πως αναφερεις πως πειραματιζεσαι με μια τακτική που βρηκες στο φορουμ (πως πρεπει εγω να γνωριζω την τακτική?)
Αν ίσως ανέβαζες ενα screenshot με την τακτική που εχεις ίσως, εαν κάποιος ξέρει, να υπήρχε μεγαλύτερη βοηθεια.

Σορρυ για το οφφτοπικ και για τον τροπο που βγηκε αυτο το ποστ μια και μοιαζει λιγο ερριστικό
User avatar
Merc
Amateur
Amateur
Posts: 163
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:12 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ok, ευχαριστώ

Edit: Δεν βρήκα τακτική απο Forum, πήρα το Asymetric που έχει το FM στις ετοιμες τακτικές και πειραματίζομαι κανοντας αλλαγές πάνω του. Θα κανω upload αργότερα, δουλευω τώρα και δεν μπορώ. Οι δοκιμές μεχρι τώρα που έκανα ειναι 49-63% κατοχή, όχι ασχημα νομιζω. 2 ισοπαλιές, 1 ήττα και 6 νίκες. με την ήττα και τισ 2 ισοπαλίες να ειναι οι πρώτοι αγώνες, αλλά έκανα το tetraquartista σε advanced playmaker(sissoko) και τον Deep Lying Forward σε Advanced Forward γιατί δεν παταγε περιοχή καθόλου
User avatar
RainbowXN
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 700
Joined: Thu Nov 03, 2011 6:16 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Όλη μου η ζωή μια ευτυχία.
Location: Luton Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε αν και έχεις ΠΑΟ και δεν τον πολυπάω ( :D ) να ξέρεις ότι το possession game το ευνοεί το short passing καθώς και το να έχεις retain possession στα shouts. Αν δοκίμαζες να έχεις control στα εντός και standard φιλοσοφία στα εκτός νομίζω θα έπιανες τα μεγαλύτερα επιθυμητά επίπεδα κατοχής. Τουλάχιστον έτσι έχω δει να δουλεύει στα δικά μου saves. Βέβαια εξαρτάται και από τον αντίπαλο πάντα έτσι; Εγώ πχ στα εκτός του Τσάμπιονς Λιγκ είναι σχεδόν απίθανο να έχω κατοχή υπέρ μου, έστω και οριακά, εκτός αν παίζω φυσικά με σχετικά αδύναμη ομάδα.
Ο Συνθέτης της Επιτυχίας
viewtopic.php?f=355&t=38663
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”