5-3-2 στην άμυνα 3-5-2 στην επίθεση

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί διάλεξα αυτό το σύστημα
  • Θέλω να παίζει η ομάδα μου με δύο επιθετικούς
  • Δεν θέλω να παίζει καμία μορφή του 4-4-2
  • Θέλω να έχει ένα ευέλικτο σύστημα
    το οποίο θα διαμορφώνεται ανάλογα με τις περιστάσεις
Ένα formation για όλες τις περιπτώσεις
  • 3-5-2 για κατοχή και επίθεση στους θεωρητικά εύκολους αγώνες
  • 3-5-2 για παιχνίδι με αντεπιθέσεις στους δύσκολους εκτός έδρας αγώνες
  • 3-5-2 για mission impossible αγώνες, συντήρηση σκορ, κλείδωμα αποτελέσματος
Η διάταξη
Spoiler: show
Image
GK (defend) – ένας σταθερός τερματοφύλακας χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά με ελάχιστο creativity freedom και οδηγία να δίνει τη μπάλα στο λίμπερο

SW (libero) – η σκούπα που μαζεύει και καλύπτει τα λάθη των CD (zonal marking)

CDL / CDR (stopper) – σε ρόλο στόπερ (tight man marking)

WBL / WBR (attack) - η πραγματική δύναμη του συστήματος, παίζουν όλη την αριστερή και δεξιά πτέρυγα αντίστοιχα (zonal marking)

CM (support) – Box to Box Midfielder υπεύθυνος τόσο για την άμυνα όσο και για την επίθεση (zonal marking)

CML (support) - Deep Lying Playmaker ο παίχτης κορμός, παίρνει τη μπάλα από το λίμπερο και αναπτύσσει την ομάδα (zonal marking)

CMR (support) – Advanced Playmaker συνήθως ο αποδέκτης της μπάλας από τον DLP και αυτός που την μετουσιώνει σε φάση για γκολ (zonal marking)

STR (attack) – Poacher αυτός που βάζει τη μπάλα στο πλεκτό (zonal marking)

STL (support) – Deep lying Forward συνδετικός κρίκος μεσαίας γραμμής και επίθεσης, υποστηρίζει τον Poacher φτιάχνοντάς του φάσεις (zonal marking)


3-5-2 για κατοχή και επίθεση στους θεωρητικά εύκολους αγώνες
Spoiler: show
Image
attacking strategy, push up defensive line, wide width, quick tempo και rarely time wasting

3-5-2 για παιχνίδι με αντεπιθέσεις στους δύσκολους εκτός έδρας αγώνες
Spoiler: show
Image
counter strategy, normal defensive line, normal width, normal tempo και sometimes time wasting

3-5-2 για mission impossible αγώνες, συντήρηση σκορ, κλείδωμα αποτελέσματος
Spoiler: show
Image
contain strategy, deep defensive line, narrow width, slow tempo και often time wasting. τα δύο WB έχουν defend duty

Το παραπάνω συστήμα είναι μια προσπάθεια προσέγγισης του 3-5-2 / 5-3-2 όπως το αντιλήφθηκα διαβάζοντας τη θεωρία του συστήματος καθώς και του τρόπου παιχνιδιού της juventus του Antonio Conte.

Στοιχεία και έμπνευση πήρα από: Understanding Football Formations The 5-3-2, Five Reasons Why Juventus Midfield Is The Best Midfield In World, Football Has Gone Back To The Back Three, But Why Can Be A Mystery, A Look at the 3-5-2 Formation In Football.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι έτοιμη τακτική για να μπει στο “καλό” σας save, είναι μια αρχική φόρμουλα για το πως μπορεί μια ομάδα να παίξει 3-5-2 διαμορφώνοντας την φιλοσοφία της ανάλογα με τον αντίπαλο και τους στόχους κάθε αγώνα.

Σκοπός μου είναι μέσα από τη συζήτηση και τις δοκιμές να κάνουμε το σύστημα να αποδίδει όσο το δυνατόν καλύτερα, είτε διορθώνοντας λάθη και παραλήψεις, είτε αποσαφηνίζοντας τα στοιχεία τα οποία πρέπει να έχει ο κάθε παίκτης στις αντίστοιχες θέσεις.

Οι δικές μου πρόχειρες δοκιμές σε ένα save με τον παναθηναϊκό στο FMC ήταν ενθαρρυντικές, συνυπολογίζοντας μάλιστα ότι το αρχικό ρόστερ δεν ενδείκνυται για το σύστημα, οφείλω να ομολογήσω ότι πήγε πολύ καλά. Χρησιμοποίησα μπουμσονκ SW, πίντο και βύντρα CB, WB σπυρόπουλο και σειταρίδη, BBM ζέκα, DLP φουρλάνο AP λάζαρο Poacher τοτσέ και DLF φορναρόλι. Σε 12 παιχνίδια είχα 3 ήττες, στο πρώτο φιλικό με την Paris Saint-Germain έχασα 0-1, στο εκτός έδρας με τη Μάλαγα έχασα 3-1 και σε ένα εντός έχασα 0-2 από τον Ατρόμητο. Τα 12 παιχνίδια βέβαια δεν είναι ικανοποιητικό δείγμα, αλλά στα θετικά βάζω ότι σε όλα τα παιχνίδια είχα αρκετές ευκαιρίες για γκολ, και σίγουρα κατοχή πάνω από 55%, αν εξαιρέσουμε το εκτός με τη Μάλαγα.

Τις επόμενες μέρες θα κάνω εκτεταμένες δοκιμές και στην συνέχεια θα σας τις παρουσιάσω, για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Ποιά είναι η δικιά σου άποψη;
Last edited by foscolosnick on Tue Nov 13, 2012 2:01 am, edited 1 time in total.
User avatar
alex999
Rotation
Rotation
Posts: 1067
Joined: Sun Feb 03, 2008 3:49 pm
Football Manager της ομάδας: Bologna
Αγαπημένη Ομάδα: Bologna
twitter: CaptainDessos
Location: Esbjerg, Denmark
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

To συστημα σου ειναι λιγο αλλα αντονιο κοντε απο οτι καταλαβα,δεν ξερω πως θα ταιριαξει στον παο,παντως εγω περυσι με τρια σεντερ μπακ στην ευθεια και δυο wing back με μεγαλο stamina και pace τους εκανα πλακα με τον ολυμπιακο ειδικα αν επαιζαν 4-4-2 η με εναν επιθετικο!μου αρεσει παντως αυτο το συστημα παρα πολυ
Ιeri,Oggi,Domani,Sempre Juve!!! I turn my face to a careless skyline...I'm searching hard for a sign from heaven,but they've forgotten me here...
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μαρεσει παρα πολυ αυτο το συστημα και θελω να το ψαξω... θα αρχισω να το δοκιμαζω
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19929
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Σωραίος....ότι πρέπει για το Campionato. ;)
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
Tasic
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Nov 10, 2005 2:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: KALAMATA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε πολυ καλη δουλεια.

Φετος εχω αρχισει να πειραματιζομαι λιγο με λιμπερο λογω και της νεας ΜΕ που κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ρεαλιστικη απο πλευρας τακτικης αναπαραστασης.

Καποιες σκεψεις:

-> Στην επιθετικη εκδοχη δοκιμασε να βαλεις attacking role στο Libero και ενα πιο attacking στον BBM (AP με ATTACK ισως). Αν το Libero σου εχει καλο passing και long shot (π.χ. Heitinga της Everton) θα βοηθαει πολυ και στο αντιπαλο μισο.

-> Επισης μια εναλλαγη σε περιπτωση που διαπιστωνεις οτι υπαρχει καποια απο τις αντιπαλες πλευρες που μειονεκτει (αργος μπακ ή μπακ με χαμηλα Def Attributes) θα ηταν καλο να φερεις τον DLF ως αριστερο/δεξι χαφ (W ATTACK) ετσι ωστε μαζι με τον WB να κανουν exploit την αδυνατη πλευρα του αντιπαλου.
Tool for tactics on the go:
http://fosbadan.com/totac/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ενδιαφέρον έψαχνα ένα σύστημα με 3 πίσω και 2 μπροστά.
Και μια ερώτηση.
Τα δύο DC σου τι closing down έχουν;
Επίσης, αμυντικά δεν είναι λίγο επίφοβο ενάντια σε ομάδες που παίζουν 4-4-2 ή 4-2-3-1 ας πούμε, οι WB σου να είναι attacking?
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Simao_LFC
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 536
Joined: Sun Oct 28, 2012 9:33 pm
Football Manager της ομάδας: Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Λίβερπουλ,Μπράουνσβαιγκ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαίνεται πολυ καλό! Θα το δοκιμάσω σίγουρα!
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Τα δύο DC σου τι closing down έχουν;
Επίσης, αμυντικά δεν είναι λίγο επίφοβο ενάντια σε ομάδες που παίζουν 4-4-2 ή 4-2-3-1 ας πούμε, οι WB σου να είναι attacking?
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Τα WB παρότι σε attacking duty, είναι WB, δεν ξεχνιούνται στην επίθεση, βέβαια για να τα προλαβαίνουν όλα πρέπει εκτός των άλλων χαρακτηριστικών να έχουν σίγουρα καλό stamina και acceleration. Αν η ομάδα έχει δύο αξιόπιστες λύσεις και για τις δύο πλευρές, ακόμα καλύτερα. Έτσι ουσιαστικά όταν αμύνεσαι, έχεις τα δύο CD σε tight man marking στους επιθετικούς, ένα Libero, που μαζεύει τα λάθη και βοηθάει όπου χρειάζεται σε zonal marking και τα δύο WB που παίρνουν τις πλευρές. Πέντε στην άμυνα, νομίζω είναι αρκετοί, σίγουρα για το 4-4-2, αλλά και για το 4-2-3-1, μπορεί στο δεύτερο ο αντίπαλος να έχει μέχρι 4 επιθετικούς (με inside forward), αλλά και πάλι εσύ έχεις περισσότερους παίχτες στην άμυνα. Η αλήθεια βέβαια να λέγεται, για να δουλέψει το σύστημα προϋποθέτει καλά WB, χωρίς αυτά, ελοχεύει ο κίνδυνος να αποτύχει παταγωδώς.
Tasic wrote:Καποιες σκεψεις:
-> Στην επιθετικη εκδοχη δοκιμασε να βαλεις attacking role στο Libero και ενα πιο attacking στον BBM (AP με ATTACK ισως). Αν το Libero σου εχει καλο passing και long shot (π.χ. Heitinga της Everton) θα βοηθαει πολυ και στο αντιπαλο μισο.
-> Επισης μια εναλλαγη σε περιπτωση που διαπιστωνεις οτι υπαρχει καποια απο τις αντιπαλες πλευρες που μειονεκτει (αργος μπακ ή μπακ με χαμηλα Def Attributes) θα ηταν καλο να φερεις τον DLF ως αριστερο/δεξι χαφ (W ATTACK) ετσι ωστε μαζι με τον WB να κανουν exploit την αδυνατη πλευρα του αντιπαλου.
Το libero σε attacking το έχω σκεφτεί, απλά θέλω πρώτα να ρολάρει η ομάδα και μετά να το αλλάξω και βέβαια κρατιέμαι γιατί ουσιαστικά χρησιμοποιώ 2 παίκτες που δεν νομίζω ότι θα αποδώσουν επιθετικά.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Τον ΒΒΜ ίσως τον δοκιμάσω ως BWM, το σύστημα έχει δύο playmaker (DLP, AP) μαζί με τον DLF μας κάνουν σχεδόν τρεις. Πιστεύω ότι ένα μηχανάκι στο γήπεδο, χρειάζεται, να κυνηγάει μπάλες και αντιπάλους. Τρεις playmaker στην μεσαία γραμμή; δεν ξέρω, θα το κοιτάξω.

Τον DLF ως attacking winger ή ακόμα και ως inside forward είναι κάτι που θα δοκιμάσω σίγουρα, στην περίπτωση που η αντίπαλη ομάδα χωλαίνει από κάποια πλευρά. Ένα άλλο που σκεφτόμουνα ειδικά στην περίπτωση των αντεπιθέσεων είναι να μην έχω καθαρό επιθετικό αλλά δύο inside forward αριστερά και δεξιά.
alex999 wrote:To συστημα σου ειναι λιγο αλλα αντονιο κοντε απο οτι καταλαβα,δεν ξερω πως θα ταιριαξει στον παο,παντως εγω περυσι με τρια σεντερ μπακ στην ευθεια και δυο wing back με μεγαλο stamina και pace τους εκανα πλακα με τον ολυμπιακο ειδικα αν επαιζαν 4-4-2 η με εναν επιθετικο!μου αρεσει παντως αυτο το συστημα παρα πολυ
Ναι, έχω πάρει στοιχεία από το παιχνίδι της juventus και όντως δεν ταιριάζει σε αυτόν το παναθηναϊκό. Στο save που ξεκίνησα ουσιαστικά για να δοκιμάσω την τακτική το 60% - 65% των παικτών το έχω βάλει να μαθαίνει καινούρια θέση και ρόλο.
Tasic
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Nov 10, 2005 2:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: KALAMATA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

foscolosnick wrote: Τον ΒΒΜ ίσως τον δοκιμάσω ως BWM, το σύστημα έχει δύο playmaker (DLP, AP) μαζί με τον DLF μας κάνουν σχεδόν τρεις. Πιστεύω ότι ένα μηχανάκι στο γήπεδο, χρειάζεται, να κυνηγάει μπάλες και αντιπάλους. Τρεις playmaker στην μεσαία γραμμή; δεν ξέρω, θα το κοιτάξω.
Βασικα εννοουσα αλλαγη του BBM σε AP μονο σε περιπτωση που ο Libero εμπαινε σε attack role για να μην κουτουλανε μεταξυ τους στην επιθεση και φυσικα με αντιστοιχες αλλαγες στους αλλους δυο CM. Αλλα εχεις 100% δικιο οταν λες οτι δε ταιριαζει στους αμυντικους που εχεις τωρα ενας πιο επιθετικος ρολος στον Libero.
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματοποίησα κάποιες αλλαγές στην μεσαία γραμμή, με την νέα διάταξη, ο DLP τοποθετείται στη μέση της τριάδας, αριστερά του, ο ΒΒΜ και δεξιά του AP
Spoiler: show
Image
Με την τοποθέτηση του DLP στο κέντρο και την παράλληλη μικρή μείωση του mentality, καταφέρνουμε να έχουμε περισσότερες επιλογές σε πάσες, έχοντας λίγο μπροστά αριστερά και μπροστά δεξιά του τον BBM και τον AP. Επίσης παραμένοντας λίγο πιο πίσω από τους άλλους δύο μέσους, δίνει την δυνατότητα, στην περίπτωση που κάπου κολλήσει η επίθεση, να γυρίσει η μπάλα πίσω και να ξεκινήσει ξανά η προσπάθεια.
Spoiler: show
Image
Στον BBM έδωσα οδηγία για περισσότερες through balls και λιγότερα long shots. Αυτό το έκανα γιατί παρατήρησα ότι ναι μεν είχα ευκαιρίες στα παιχνίδια αλλά πολλές από αυτές ήταν από μακρινά σουτ που δεν απειλούσαν ιδιαίτερα. Ίσως μπορούμε να πετύχουμε το ίδιο χωρίς να αλλάξουμε τις οδηγίες, προπονώντας τους παίχτες που παίζουν ως BBM, to try killer balls whenever possible και to looking for the pass rather than a shot.
Spoiler: show
Image
Στον AP άλλαξα τον ρόλο του σε attack δίνοντας παράλληλα την οδηγία cut inside, ώστε να δημιουργείται άλλη μία απειλή μέσα στην περιοχή του αντιπάλου, έχοντας έτσι, κατά περιπτώσεις 5 παίχτες που πατάνε περιοχή.
Spoiler: show
Image
Παραθέτω την επιθετική version (με τις παραπάνω αλλαγές) του 3-5-2 / 5-3-2 σε περίπτωση που κάποιος θέλει να τη δοκιμάσει.
foscolosnick 3-5-2 [Att].tac
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

εσυ τη δοκιμασες? απο κατοχη πως τα πας?
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas38 wrote:εσυ τη δοκιμασες? απο κατοχη πως τα πας?
Η κατοχή είναι κάτι που με προβληματίζει, δεν πέφτει ποτέ πιο κάτω από το 45% αλλά δύσκολα ξεπερνάει το 60%. Για κάποια παιχνίδια είχα πρόβλημα και δεν μπορούσα να καταλάβω τον λόγο, αλλά είδα ότι, μετά τις αλλαγές είχα ξεχάσει τικαρισμένο τον ΒΒΜ ως playmaker (το λάθος αυτό είναι και στο αρχείο που ανέβασα). Όταν έβαλα ξανά τον DLP ως playmaker το θέμα της κατοχής έφτιαξε αισθητά. Παρατηρώ σε κάποια παιχνίδια με μικρότερους αντιπάλους ότι έχω λιγότερη κατοχή, της τάξης του 45%, αλλά τελειώνει ο αγώνας και ο αντίπαλος έχει κάνει μόνο 2 ευκαιρίες για παράδειγμα. Αν αυτό σημαίνει ότι λείτουργεί καλά αμυντικά η ομάδα και δεν είναι τυχαίο, νομίζω είναι ένα θετικό στοιχείο. Η ομάδα έμαθε πλέον το σύστημα πλήρως, από εδώ και στο εξής θα βγουν περισσότερα συμπεράσματα.
User avatar
ortega13
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Fri Mar 26, 2010 11:42 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιζει ρολο και το ροστερ οσο αναφορα την κατοχη...παντως το συστημα βασιζεται στην αντεπιθεση, στα μεγαλα ματσ σιγουρα θες εναν bwm αν οχι 2, στα θεωριτικα μικρα ματς μπορεις και να παιξεις και με 2 cm support και εναν box to box
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

νέες δοκιμές στο Patch 13.1.3
User avatar
Zaf
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 19929
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:24 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ,Bayern Mün.
facebook προφίλ: VincenzoZaf
twitter: BRClubUNIVERSE
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

2 ματς,2 ήττες με Κιέβο 4-1 και Ουντινέζε 2-0 εκτός και τα δύο με το 13,1,3
Σερί 4 ήττών(2 π.π.* και 2 μ.π.)
Το ροστέρ είναι χωρίς μεταγραφές.
Φιορεντίνα εχω.

*π.π. = προ πατς
"Μην κάνετε quote το αποπάνω ποστ" :evil:

Blu-Ray Club UNIVERSE
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”