4-2-3-1 ΑΠΟΡΙΑ!!

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
stavrosf4
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Fri Feb 22, 2008 5:04 am
Football Manager της ομάδας: ΟΦΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα! Εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ σταθερά στο 90% των αγώνων την παρακάτω τακτική μια δυο διαφοροποιήσεις στους ρόλους των παιχτών.. Έχει αποδειχτεί ιδιαιτέρως αποτελεσματική (πέρα του προβλήματος των πολλών Long shots) αλλά έχω ένα μικρό θέμα.. Το "πρόβλημα" μου είναι ότι αν και έχω αρκετά καλούς επιθετικούς δεν μπορώ να τους αξιοποιήσω αρκετά.. Τα γκολ έρχονται περισσότερο από τους καλούς μέσους και από στημένα.. ντάξει όταν τα μπακ προωθούνται κάαατι γίνεται με καμιά σέντρα αλλά και πάλι δεεεε πείθομαι.. Και επειδή προβλέπω να χάνω κάποιο/κάποιους από τα 10άρια μου θέλω να προλάβω το όλο θέμα.. Τι θεωρείτε ότι πρέπει να αλλάξω στην τακτική/ρόλους ποδοσφαιριστών για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.. Δεν βάζω όλο το ρόστερ μου αλλά η ομάδα είναι χτισμένη αποκλειστικά για τέτοια τακτική και δύσκολα αλλάζει ριζικά..

Μέσα στο παιχνίδι χρησιμοποιώ τα shouts: retain, overlap και σε ματς που το μαμανε στα σουτ το work ball..



Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1801
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
facebook προφίλ: thanos.xynogalas
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι έχοντας όλους τους επιτελικούς μέσους Inside Forward θα κάνουν την προσπάθεια αυτοί του σουτ, παρά να δώσουν πάσα στον επιθετικό που έχεις. Γενικά πειραματίσου, γιατί 3 IF και 2 BWM δεν μου κολλάνε μαζί.
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

stavrosf4 wrote:Καλησπέρα! Εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ σταθερά στο 90% των αγώνων την παρακάτω τακτική μια δυο διαφοροποιήσεις στους ρόλους των παιχτών.. Έχει αποδειχτεί ιδιαιτέρως αποτελεσματική (πέρα του προβλήματος των πολλών Long shots) αλλά έχω ένα μικρό θέμα.. Το "πρόβλημα" μου είναι ότι αν και έχω αρκετά καλούς επιθετικούς δεν μπορώ να τους αξιοποιήσω αρκετά.. Τα γκολ έρχονται περισσότερο από τους καλούς μέσους και από στημένα.. ντάξει όταν τα μπακ προωθούνται κάαατι γίνεται με καμιά σέντρα αλλά και πάλι δεεεε πείθομαι.. Και επειδή προβλέπω να χάνω κάποιο/κάποιους από τα 10άρια μου θέλω να προλάβω το όλο θέμα.. Τι θεωρείτε ότι πρέπει να αλλάξω στην τακτική/ρόλους ποδοσφαιριστών για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.. Δεν βάζω όλο το ρόστερ μου αλλά η ομάδα είναι χτισμένη αποκλειστικά για τέτοια τακτική και δύσκολα αλλάζει ριζικά..

Μέσα στο παιχνίδι χρησιμοποιώ τα shouts: retain, overlap και σε ματς που το μαμανε στα σουτ το work ball..
Θα δοκίμαζα να παίξω με 3 trequartista ή θα άφηνα 2 IF αριστερά και δεξιά και στην μέση θα έβαζα AP με εντολή να ψάχνει την κάθετη πάσα. Φαντάζομαι θα το έχεις κάνει ήδη, αλλά αν όχι, μπορείς να δώσεις οδηγία να μην σουτάρουν από μακριά συχνά, σε κάθε παίχτη ξεχωριστά.

Σε όλους τους IF έχεις εντολή για cut inside;

Το counter σαν στρατηγική δεν μου κάθεται καλά με την διάταξη, δεν ξέρω βέβαια, αν παίζεις με τον ΟΦΗ ίσως είναι καλύτερα έτσι, αλλά η τακτική αυτή μου κάνει περισσότερο για control και σε περιπτώσεις attacking, ίσως και αυτός είναι ένας λόγος που σουτάρουν από μακριά.
User avatar
stavrosf4
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Fri Feb 22, 2008 5:04 am
Football Manager της ομάδας: ΟΦΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω πειραματιστεί γενικά αρκετά με τους ρόλους των μέσων γενικά..Οι κεντρικοί μέσοι πέρασαν από τους εξής συνδυασμούς: 1) b2b,dlp 2) bwm,dlp, και 3) b2b,bwm πριν καταλήξω ότι με δύο Βιτολοειδή παιχτάκια που πιέζουν πολύ και τρέχουν σαν τα σκυλιά απελευθερώνω αρκετά τους υπόλοιπους μέσους από οποιαδήποτε αμυντική ευθύνη, να είναι πιο ελεύθεροι στο επιθετικό κομμάτι.. και όντως συμβαίνει αυτό.. επιθετικά οι bwm είναι άφαντοι και αμυντικά τα 10άρια..

Για τα μπροστινά παιδιά ομολογώ ότι οι πειραματισμοί μου ήταν μόνο μεταξύ inside, advanced και attacking.. Trequartista δεν έχω δοκιμάσει αλλά θα το κάνω..

Γενικά δεν έχω παράπονο με την τακτική και γιαυτό διστάζω να αλλάξω πολλά πράγματα.. Η ομάδα πάει καλά και κερδίζει αρκετά.. Είμαι 2022 και έχουμε σταθεροποιηθεί στη διεκδίκηση τουλάχιστον του πρωταθλήματος..

Το counter το καθιέρωσα όταν με αυτό το σύστημα το ματς κατέληγε πόλο και έτσι γλίτωσα αρκετά από τα γκολ και τις φάσεις που μου κάναν. Επίσης είχα ένα καλό Poacher που ήθελα να αξιοποιώ με κόντρες.. Ακόμα τον έχω βασικά αλλά τώρα αλλάζω συνέχεια ρόλους μήπως και πετύχω το κατάλληλο γι' αυτόν..

Γενικά η ιδέα μου για το σύστημα όπως θέλω να είναι ιδανικά είναι όπως έπαιζε η Μπάρτα το 2006 με Ροναλντίνιο, Ντέκο, Ζιουλί πίσω από τον Ετό.. Δηλαδή 3 "10άρια" που ο ένας ή οριακά σε κάποιες φάσεις οι 2 να πατάνε περιοχή και να σκοράρουν.. Και βγαίνει σε γενικές γραμμές με εξαίρεση ότι δν περνάει η μπάλα στον.. Ετό μου.. Πάντως γενικά δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με τα μακρινά σουτ αφού δεν είναι τόσα πολλά αλλά με το πόσο λίγο βάζουν τα 10αρια μου τον επιθετικό στο παιχνίδι..
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς να δοκιμάσεις να βαλεις το φορ σε ρολο support για να συμμετέχει περισσότερο στο παιχνίδι. Επίσης εγώ θα έβαζα και τον μεσαίο απο τα 3 amc σαν adv.playmaker/support και τους αλλους δύο attack.
User avatar
stavrosf4
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Fri Feb 22, 2008 5:04 am
Football Manager της ομάδας: ΟΦΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το support το έχω δοκιμάσει αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.. Ξέρω ότι μπορώ να λύσω το πρόβλημα με wingers αλλά χρειάζεται πολύ διαφορετικός σχεδιασμός και no money... Θα δοκιμάσω αυτό το συνδυασμό των 10αριών να δω.. και των trequartista που πρότεινε ο άλλος φίλος..
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τον επιθετικο οπως τον εχεις και τους μεσους οπως λεει ο nikiforenko
Last edited by eliaska41 on Tue Jan 08, 2013 11:37 am, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

stavrosf4 wrote:Ξέρω ότι μπορώ να λύσω το πρόβλημα με wingers αλλά χρειάζεται πολύ διαφορετικός σχεδιασμός και no money
κάνε ένα πείραμα, βάλε στο αριστερό και στο δεξί 10άρι οδηγία στο wide play: hug touchline. Μπορεί να συμπεριφερθούν καλύτερα.
User avatar
PAS 7
Amateur
Amateur
Posts: 134
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: PAS Giannina
Αγαπημένη Ομάδα: PAS Giannina
Status: Still not loving Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε φιλε σοβαρα τωρα παιζεις με ρεταιν shout απο την αρχη του ματς? αυτο το shout ειναι για μετα το 85 και οταν νικας. δεν νομιζω να κανεις πολλες φασεις με αυτο το shout απο την αρχη του ματς.
Ο ΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ!
User avatar
stavrosf4
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Fri Feb 22, 2008 5:04 am
Football Manager της ομάδας: ΟΦΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά έχεις δίκιο φίλε μου όπως και ο φίλος παραπάνω που έλεγε ότι το σύστημα δεν ταιριάζει με counter αλλά μέσα από πολλές δοκιμές και διάφορους συνδυασμούς και τα δύο ήταν μέρος της λύσης να μην δέχομαι εύκολα γκολ και να κρατάω το παθητικό μου χαμηλά.. Δεν είμαι χαρούμενος που το κάνω αλλά ας όψεται η παράνοια.. Που να δεις σε κάτι ματς με νεοφώτιστους που έχουν 2 βαθμούς σε 10 αγώνες που στο 20' βάζω και κάτι pass to feet... άστα.. αν και όσο φτιάχνω την ομάδα και τα δύο shouts ελαττώνονται..
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το retain possession δεν είναι απαραίτητα αμυντικό. Ούτε το pass to feet.
User avatar
stavrosf4
Trialist
Trialist
Posts: 61
Joined: Fri Feb 22, 2008 5:04 am
Football Manager της ομάδας: ΟΦΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikiforenko666 δοκίμασα τον συνδυασμό σου για τους μέσους και νομίζω είδα μια σχετική βελτίωση.. λέω νομίζω γιατί το ματς δεν προσφέρονταν για συμπεράσματα αλλά ο επιθετικός μπήκε στις φάσεις περισσότερο.. σήμερα κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και του foscolosnick με το hug touchline να δω τι παίζει και με αυτό..
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασα χθες στο δικό μου 4-2-3-1 (με AML/AMR inside forward/att και τον AMC adv.plm/support) τον επιθετικό σε ADV/ATT (από DLF/Sup που τον είχα) και από τις 1-3 προσπάθειες για γκολ/ανα παιχνίδι που είχε πήγε στις 5-6/ανα παιχνίδι και γενικά συμμετείχε περισσότερο.

Οπότε μια διάταξη

adv.frw/att

ins.for/att - adv.plmk/support - ins.for/att

ειναι αυτό που προτείνω. Φυσικά παίζουν ρόλο και τα team instructions οπως επίσης και τι είδους παίκτες έχεις σε αυτές τις θέσεις
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”