4-2-3-1

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
b@cesar
Banned
Banned
Posts: 1207
Joined: Sun Mar 25, 2007 10:30 am
Football Manager της ομάδας: Athletic Bilbao
facebook προφίλ: bill.kais.1
Status: today is a new day babe
Location: Καλαμάτα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειναι το μονο συστημα που δεν μπορω να κανω λειτουργικο.Εχω παιξει κατα καιρους με 4-3-3 και 3-5-2 με επιτυχια σε ομαδες καθε βεληνεκους.Στο 4-2-3-1 (2ΜC AMR AML AMC) δεν μπορω να βρω ρολους ωστε να μην δημιουργειται κενο μεταξυ κεντρου και αμυνας.Καθε ιδεα ευπροσδεκτη.Να τονισω οτι στο ποδοσφαιρο που χω στο μυαλο μου μεσω του συστηματος αυτου ειναι τα εξτρεμ να συγκλινουν και το 10αρι να παταει και περιοχη.
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1801
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
facebook προφίλ: thanos.xynogalas
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δες εδώ την τακτικη του Jake και δουλεψε γυρω απο αυτην.
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Nομίζω είναι το σύστημα που είχε την χειρότερη εφαρμογή στην match engine του fm13 οπότε λογικό να υπάρχουν δυσκολίες.

Tα δίδυμα στα mc που χρησιμοποιώ είναι ball winning defend - deep lying playmaker support και deep lying playmaker defend - box to box midfielder. Σε παλιότερα fm είχα χρησιμοποιήσει και ball winning defend - box to box (ο amc απαραίτητα advanced playmaker σε αυτή τη περίπτωση)
για τα εξτρέμ προτιμώ τον έναν winger και τον άλλον inside forward


Γενικά εξαρτάται από τι παίχτες έχω για να δω αν θα προτιμήσω να έχω τον amc σε support και τους εξτρέμ σε attack ή το αντίστροφο. Κάποιες φορές έχω και τους τρεις attack με επιθετικό σε attack και πολύ σπάνια και τους 3 attack με επιθετικό support.

O ρόλος του amc και του επιθετικού εξαρτάται από τους παίκτες κυρίως. Όταν έχω dlp συνήθως πάω σε amc attacking midfielder. Επίσης όταν o amc είναι amc/fc μπορεί να δουλέψει καλά σαν inside forward με επιθετικό deep lying forward (λογικά αυτό θα γίνεται καλύτερα στο fm14 που θα έχει shadow striker και false 9). Ο αγαπημένος μου ρόλος επιθετικού είναι ο complete forward πάντως που κάνει τα πάντα και ταιριάζει με όλους τους πιθανούς άλλους ρόλους, φυσικά χρειάζεται και ολοκληρωμένος παίκτης για να παίξει τον ρόλο.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”