Μια φορά στην Ιταλία.

Post Reply
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιούνιος μήνας στο κέντρο της Αθήνας, ζέστη, ζέστη πολύ εκείνο το βράδυ, ίδρωνα συνεχώς και ύπνο δεν είχα. Σηκώθηκα, κοίταξα το ρολόι το οποίο έδειχνε 3.30. Σκασίλα μου σκέφτηκα έτσι και αλλιώς άνεργος είμαι. Άνοιξα το ψυγείο πήρα μια παγωμένη μπύρα και βγήκα στην μικρή βεραντούλα του μικρού διαμερίσματος. Πήρα μαζί και τα τσιγάρα, έκανα ένα τσιγάρο και μετά άλλο ένα και ύστερα και άλλη μπύρα, κοίταζα την πόλη από ψηλά και σκεφτόμουνα που θα πάει αυτή η κατάσταση; Τι θα γίνει επιτέλους; 2 χρόνια είχα άνεργος και αυτά τα 2 χρόνια εγώ ξέρω πως κατάφερα να μείνω ζωντανός, περιστασιακά μεροκάματα από εδώ και εκεί και κάπου κάπου έστελνε κανένα χαρτζιλίκι, όχι τίποτα σπουδαίο ίσα ίσα για τα νοίκια, ο μοναδικός άνθρωπος που μου είχε μείνει στη ζωή ο αδελφός της μάνας μου που εδώ και χρόνια έμεινε στην Ιταλία.
Σκεφτόμουνα, σκεφτόμουνα και άκρη δεν έβγαζα ώσπου κάποια στιγμή άρχιζε σιγά σιγά να ξημερώνει. Καλύτερα γιατί τελειώνουν και τα τσιγάρα, οι μπύρες έχουν τελειώσει προ πολλού. Και εκεί την ώρα που χάραζε μου ήρθε μια ιδέα… Το ρολόι έδειχνε 6.00 είχα πλεον κουραστεί και αυτό που χρειαζόμουνα ήτανε ύπνος…
Ξύπνησα κατά τις 3.00 πλύθηκα και σήκωσα το κινητό μου, πήρα τηλέφωνο το θειο μου:
Θείε έτσι και αλλιώς εδώ δε γίνεται τίποτα… Απόφοιτος των ΤΕΦΦΑ που να διοριστώ; Σε τι να ελπίσω; Να ρθω Ιταλία;
Παιδί μου και εδώ τα πράγματα δεν είναι καλύτερα. Αλλά για τα τσιγάρα σου και ένα πιάτο φαί κάτι θα γίνει...

Που να ήξερα τότε… Μια απόφαση που πάρθηκε σε μια στιγμή θα μου άλλαζε όλη τη ζωή…
Δύο εβδομάδες αργότερα βρίσκονταν στην Ιταλία. Στην αρχή όλα ήταν δύσκολα, παρέα δεν είχε, ο θείος δούλευε σε ένα κινηματογράφο 12 ώρες τη μέρα και αυτός έμενε μόνος στο σπίτι, με μόνη παρέα τα βιβλία και τα τσιγάρα του. Το είχε ήδη μετανιώσει. Ήθελε να γυρίσει και πάλι πίσω.
Ώσπου ένα βράδυ ήρθε ο θειος του σπίτι κουρασμένος όπως κάθε μέρα και πέταξε στο τραπεζάκι δύο εισιτήρια από ένα αγώνα ποδοσφαίρου.
Θέλεις να πάμε (με ρώτησε);
Ε, και δεν πάμε (του απάντησα βαριεστημένα). Να σε ρωτήσω κάτι ρε θειο; Εσύ δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα που τα βρήκες τα VIP εισιτήρια για αγώνα ποδοσφαίρου;
Ε να παιδάκι μου αυτός που έχει την ομάδα είναι αφεντικό μου και συχνά πυκνά μας μοιράζει εισιτήρια…
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
Simao_LFC
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 536
Joined: Sun Oct 28, 2012 9:33 pm
Football Manager της ομάδας: Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Λίβερπουλ,Μπράουνσβαιγκ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή απο έναν 'Γερμανό' :P
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή!!!!
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ενδιαφέρουσα αρχή! Για να δουμε..
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη ...αντε να δουμε και την ομαδα !!
Image
User avatar
Gewponos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 538
Joined: Sun Feb 19, 2012 6:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Bayern
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή! Πρώτη κατηγορία ή χαμηλότερα?
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την άλλη μέρα βρεθήκαμε στο γήπεδο… Όχι πολύ μεγάλο, όχι πολύ εντυπωσιακό αλλά σίγουρα σε πιάνει ένα ρίγος όταν μπαίνεις στο γήπεδο.

Image

Κάτσαμε στις θέσεις μας προς το μέρος μας ερχότανε ένας κύριος που μάλλον ήταν γνωστός σε όλους γιατι όλοι τον χαιρετούσαν.
-Θείο, θείο; Τον ξέρεις αυτόν ρώτησα;
-Α ήρθα καλώς τον μ@λ@κ@ (ψιθήρησε, σιγά αλλά πολύ σιγά σχεδόν από μέσα του) Μα φυσικά τον ξέρω αγόρι μου. Είναι το αφεντικό μου.
Έμεινα
-Ποιος είναι το αφεντικό σου ρε θειο; Ο Aurelio De Laurentiis πλάκα μου κάνεις;;;; Αυτός είναι ο πρόεδρος της Νάπολι
-Μπα σε καλό σου χριστιανέ μου. Δε σου λεω ότι δουλεύω σε ένα κινηματογράφο που τον έχει ένας παραγωγός ταινιών; Και τα εισιτήρια που νομίζεις ότι τα βρήκα.. Ε αυτός που μα τα δώσε.
Ο πρόεδρος ήρθε μας χαιρέτησε όπως και όλο τον κόσμο στα Vip. Ποιος είναι αυτός ρώτησε το θειο μου; Ο ανιψιός μου απάντησε περήφανα ο θειος μου λες και ήμουνα τουλάχιστον ο Jose Mourinio… Έχει τελειώσει ΤΕΦΑΑ με ειδικότητα στο ποδόσφαιρο…
Ύστερα ο πρόεδρος έφυγε. Το παιχνίδι ήταν σχέση απογοήτευση. Έληξε 4-0 εις βάρος της Νάπολι και από το 60’ και μετά ο πρόεδρος έβριζε όλη την ώρα. Την ώρα που φεύγαμε ο πρόεδρος έτυχε να βγαίνει μαζί μας από τον στάδιο.
Γυμναστής ρώτησε τον θειο μου;
Τι ;
Για τον ανιψίο σου λέω τι δουλειά κάνει;
Ε ναι γυμαστής;
Και με ειδικότητα στο ποδόσφαιρο δεν είπες;
Ναι στο ποδόσφαιρο;
....
Ε τα υπόλοιπα είναι απλά ιστορία… Και από τη μία μέρα στην άλλη βρέθηκα στον πάγκο της Νάπολι.
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Να ειχα και γω έναν τέτοιο θείο.. Ωραία ομάδα η Νάπολι!
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λίγα λόγια για το παχνίδι.
Φόρτωσα:
Αrgentina - view only
Belgium - View only
Brazil - view only
Holland - view only
Portugal - view only και playable:
Greece, Italy,Spain και Εngland se large data base...

Ποια είναι η Νάπολι; Είναι γνωστή σε όλους μας η Νάπολι του Maradona και του MaraZola αυτή είναι η Νάπολι.
Η Νάπολι που έχει κατακτήσει: Eνα UEFA, ένα ιταλικό Super Cup, 2 πρωταθλήμα Ιταλίας και 4 κύπελλα Ιταλίας. Αυτή είναι η Νάπολι η οποια νομίζω βρίσκεται σε αύξουσα πορεία τα τελευταία χρόνια
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλη επιλογη ομαδας...Καλη επιτυχια !
Image
User avatar
mitsosG21
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 458
Joined: Mon Oct 29, 2012 4:39 pm
Football Manager της ομάδας: Parma F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Barca, Liverpool, BVB
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή
ImageImage
ImageImage
ImageImage


FM 13 Story : Impossible?
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καθώς ανέλαβα την ομάδα η διοίκηση μου ανακοίνωσε το budget:
4μύρια για μεταγραφές και 55.95μύρια για μισθούς. Not bad δεδομένου ότι χρωστάμε τα μαλιά της κεφαλής μας.
Ε και εγώ τους ανακοίνωσα πως θα στηριχθώ κατα βάση σε δύο συστήματα: 4-2-3-1 για ομάδες ισάξιες με εμάς και μικρότερου βεληνεκούς και 4-3-3 με 3 κόφτες για ομάδες καλύτερες (προς το παρόν) από εμας.

Ύστερα κοίταξα το roster καθώς ανέβασα κάθε παίχτη που ήταν διαθέσιμος από τις ρεζερβες. Πάμε:

Image
Το Νο1 παει δικαιωματικά στον De Sanstis παρά τα 35του. Ο Rossati σαφώς και μπορεί να του δίνει ανάσες ενώ ο Colombo μένει μόνο και μόνο λόγο του μιικρού συμβολαίου του.

Image
Στα αριστερά ο μόνος καθαρόαιμος είναι ο Dossena.Οι Αronica και Bruno κρίνονται ανεπαρκής για το επίπεδο της ομάδας και θα καταβληθεί προσπάθεια να πουληθούν ενω ο Zuninga η φυσική του θέσης είναι από τα δεξία.
Σίγουρα εδώ θα χρειαστούμε μια προσθήκη ίσως και δύο.

Image
Στα δεξιά φαινομενικά η θέση είναι οκ. Αλλά ο Zuninga μπορεί να φέρει λεφτά στην ομάδα. Οι Magio και Campanagro είναι στα 30 και στα 32 αντίστοιχα ενώ οι υπόλοιποι δεν κάνουν για την ομάδα. Αν πουληθεί ο Zuninga θα γίνει μια προσθήκη εδώ. Διαφορετικά μαζί με τους Μαgio και Campanagro θα καλύψουν τη θέση. Ο υπόλοιπος συρφετός θα προσπαθήσουμε να μας αδείασει τη γωνία.

Image
Στο κέντρο της άμυνας δεσπόζει η παρουσία του φυσικού αρχηγού της ομάδα του Paolo Cannavaro. Γέννημα θρέμα της ομάδας στα 31 του χρόνια είναι ο ένας από του δύο στόπερ μας. Κατα τα λοιπά ο Βrto μπορεί να δώσει ανάσες, ο Camperigni που αποχτήθηκε φέτος από την fiorentina την έχει την κατηγορία και ο φέρελπις Uvini συμπληρωνουν την 4αδα των αμνυτικών. Ο fernandez επίσης μπορεί να βοηθήσει.

Image
DMC - MC . Θέσεις κλειδιά στο συστημα μας για την ανάπτυξη του παιχνιδιού.
Έχουμε και λέμε λοιπόν: Η τριάδα των Ελβετών θα γίνει δυάδα. Οι Inlel και Dzamali μπορούν να βοηθήσουν τόσο σε αμυντικό επίπεδο όσο και σε πιο δημιουργικό. Ο behrami είναι καλός παίχτης αλλά δε χωράει στο σύστημά μας. Ο Hamsiκ είναι το ένα από τα δύο μεγάλα αστέρια της ομάδας αλλά με marking 9 και tackling 9 η θέση δεν τον χωράει όταν θα χρειαστει να αμυνθούμε. Θα χρησιμοποιήθει κυρίως ως 10άρι είτε αριστερά ως αριστερο εξτρεμ. Ο El kadouri επίσης θα παίζει πίσω από τον επιθετικό και ο Donadel θα μας βοηθήσει δινοντας ανάσες στους δύο πρώτους.Θέλουμε ένα ΑΜC και έναν παραγωγικό κόφτη ακόμα.

Image
Στα αριστερά της επίθεσης οι Ηamsik, Pandev (που αγοράστηκε από την Ιnter) έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Insigne είναι μάλλον περισσότερο σέντερ φόρ από εξτρεμ αν και έχω σοβαρές αμφιβολιές για το αν αξίζει για την ομάδα ενώ ο vargas θέλει ακόμα πολλά παιχνίδια στα πόδια του και ισχύει και για αυτόν ότι είναι πιο πολύ φορ περιοχής παρά εξτρεμ.

Image
Στα δεξιά για όσους ήξεραν την ομάδα η αποχώρηση του lavezzi θα μας κοστήσει. Ο Vargas είναι η Νο1 επίλογή μας ο Pandev μπορεί να βοηθήσει αν χρειαστεί. Μάλλον θα πάμε για μεταγραφή σε αυτή τη θέση.

Image
Στην κορυφή τη φανέλα την έχω δώσει από τώρα στον Cavvani. Άλλστε μας στοιχίζει 8μύρια το χρόνο η αν το θέλετε διαφορετικά το 14% του budget μας. Κάνω μια προσευχή και ανάβω και μια λαμπάδα να το έχει ο θεος γερό. Ο Vargaς που ήδη τον θέλει η Ιnter θα είναι η εναλλακτική μας.

Φεύγοντας από τη συνάντηση με τους παιχτές βάζω τις προτεραιότητες στο μεταγραφικό παζάρι:

ΑΜR - DL - DMC/MC - AMC.
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
nirax
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά από αυτο στρώθηκα στη δουλειά. Το καλοκαίρι πέρασε και παρακάτω παρουσιάζονται το πάρε - δώσε τον μεταγραφών και τα αποτελέσματα των φιλικών.

Image

Συμπεράσματα:
1. Καταφέραμε και μειώσαμε το roster μας αλλά όχι και το budget. Ο Dzagoev αποκτήθηκε με 2 μύρια ζεστά και άλλα 2 όταν συμπληρώσει 20 παιχνίδια ενω ο Figueroa 1 προκαταβολή και 4 σε 24 δόσεις.
2. Από τους παίχτες που βαλαμε στην transfer list ούτε ο Ζuninga ούτε ο Βehrami έφεραν κάποια λογική πρόταση και αποφασίστηκε να κρατηθούν και οι δύο.Έτσι δεν πήραμε παίχτη στο κέντρο και θα εμπιστευτούμε το υπάρχον ρόστερ.
3. Κλείσαμε την τρύπα στα αριστέρα με Silvester και Figueroa και νομίζω η μόνη τρύπα που δεν κλείσαμε είναι το δεξί εξτρεμ. Με την έλευση όμως του Dzagoev, ελευθερώνεται ο Hamsik που θα παει αριστερα και έτσι ο Pandev μπορεί να έρθει δεξία.
4. Από τα φιλικά δεν μπρούμε να βγάλουμε ασφαλή συμεράσματα. Το μόνο παιχνίδι που άξιζε προσοχής είναι το Super Cup με τη Juve που χάσαμε πανηγυρικά 2-0 και δείξαμε σοβαρές αδυναμίες στην άμυνα...

Παρακάτω δύο από τους τρείς παίχτες που θα μας βοηθήσουν. Ο Dzagoev παρεπιπτώντας ήταν transfer list

Image

Image

Μέσα σε όλα αυτά πήγαμε και ταξιδάκι με τον πρόεδρο στο Μονακό και είδαμε από κοντά την κλήρωση για το Europa League. Kληρωθήκαμε με ΤΣΣΚΑ Μοσχας, ΠΑΟΚ και Λεβάντε... Καθόλου άσχημα δηλαδή.
Το πρωτάθλημα όμως δεν ξεκινάσει καθόλου καλά για εμάς.
1η αγωνιστική πάμε στο Τορίνο όπου χανουμε με 3-1.

Στις αρχές Σεπτέμβρη ο Hamsik πάει να αγωνιστει με την εθνική και γυρίζει τραυματίας και οι γιατροί μιλάνε για 3 εβδομάδες εκτός γηπέδων.

Η 2η αγωνιστικη σε ένα κατάμεστο γήπεδο αντιμετωπίζουμε την Ιντερ και το παιχνίδι λήγει 0-0 και λέμε και ευχαριστώ.
Mια φορά στην Ιταλία viewtopic.php?f=356&t=37724
User avatar
johnnys211
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Oct 21, 2011 10:16 am
Football Manager της ομάδας: AEK-Napoli
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: John Mexis
Status: Θέλω το F.M. στα χέρια μου τωράααααα...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε ρε αρρώστια Νάπολι. Δώσε χάρα στον κοσμάκη που αγαπά την ομάδα. Έφυγε ο Λαβέτσι και αποδυναμώθηκε κατά πολύ από δεξία αλλά με τον Ινσίγκιε ανερχόμενο και τον Πάντεφ απεγνωσμένο ν αποδείξει πολλά είσαι καλά. Κράτα τον Ζουνίγκα είναι αρκετά καλός για μπάκ απ του Μάτζιο. Ασχολίαστος ο Καβάνι. Είναι καλή η ομάδα. Δουλεψέ τους σωστά, δέστους και ανέβασε την ομάδα εκεί που της αξίζει, γιατί μετά την ντροπή του 2004 πρέπει να διαγραφούν σωστά απ τη μνήμη μας κάποια λάθη.
STAY ALERT...
STAY ALIVE...
STAY A.E.K.!!!
Post Reply

Return to “FL1”