AS Monaco FC

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
stamatus13
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Dec 08, 2010 6:46 pm
Football Manager της ομάδας: AS Monaco FC
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos FC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image
Image

Λίγα λόγια για την ομάδα
Spoiler: show
Image
Η AS Monaco αποτελεί ένα από τα πιο ιστορικά σωματεία του Γαλλικού ποδοσφαίρου. Οι "ερυθρόλευκοι" της Γαλλίας είναι το καμάρι του Μονακό, είναι η πιο επιτυχημένη ομάδα του πριγκιπάτου, μία από τις πιο επιτυχημένες ομάδες στην Γαλλία και η μοναδική ομάδα από το Μονακό που συμμετέχει στο Γαλλικό Πρωτάθλημα (το πριγκιπάτο διοργανώνει δικό του ανεξάρτητο πρωτάθλημα).

Παρά την πλούσια ιστορία και μετά την τρομερή σεζόν 2003-2004 που (με τον Ζήκο στην σύνθεση της) η ομάδα έφτασε μέχρι τον τελικό του Champions League, την περίοδο 2005-2010 γνώρισε μία σταδιακή πτώση χρόνο με τον χρόνο με αποτέλεσμα την σεζόν 2009-2010 να τερματίσει 18η στην Ligue 1 και να υποβιβαστεί κατηγορία. Την επόμενη χρονιά και ενώ όλοι περίμεναν γρήγορη επάνοδο στην Ligue 1 οι 'Μονεγάσκοι" στα μισά της χρονιάς βρισκόντουσαν στην 17η θέση της Ligue 2. Με αλλαγή προπονητή και τα καντάρια ρούβλια του Dmitry Rybolovlev η ομάδα κατάφερε να τερματίσει στην 8η θέση και την επόμενη σεζόν, με τον Ρανιέρι στο τιμόνι, να ανεβεί ξανά στην μεγάλη κατηγορία κερδίζοντας το πρωτάθλημα της Ligue 2.

Φέτος ο Δημητράκης θέλοντας να δείξει πόσο καλός sugar daddy είναι ξεφορτώθηκε ένα μεγάλο βάρος που είχε στις τσέπες του και ξόδεψε κοντά 140 εκατομμύρια €πουλα για να κάνει το καμάρι του πριγκιπάτου μεγάλη ομάδα ξανά. Βέβαια όπως θα δούμε και παρακάτω, οι Ρώσοι λεφτά έχουν αλλά μπάλα δεν ξέρουν καθώς η ομάδα παρά τα λεφτά που ξοδεύτηκαν έχει κενά και αδυναμίες στο ρόστερ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ομάδα: http://en.wikipedia.org/wiki/AS_Monaco_FC



Η τροπαιοθήκη της ομάδας
Spoiler: show
Image
Μέτρια τροπαιοθήκη με 7 πρωταθλήματα, 5 κύπελλα Γαλλίας και 1 Ligue Cup μαζί με τρόπαια από μικρότερες διοργανώσεις. Λείπει το κατσαρολικό από την Ευρώπη και όπως ήδη ξέρουμε από τον Abramovic, αν δεν δώσεις Ch. L. στον Ρώσο θα πέσει να σε πλακώσει ( σαν Ρώσικη Αρκούδα :firestarter: ).


Εγκαταστάσεις
Spoiler: show
Image
Το ιστορικό Stade Luis II αποτελεί την έδρα της ομάδας. Φαίνεται μικρό αλλά γεμίζει δύσκολα. Οι Μονεγάσκοι είναι απαιτητικοί θεατές οπότε εκτός από μεγάλους αγώνες και Ευρώπη μην περιμένετε τίποτα άλλο. Σε αγώνες της Ligue 1 με πιο αδύναμους αντιπάλους θα είστε εσείς και οι οικογένειες των ποδοσφαιριστών. Άντε και κανένας περαστικός.


Το Stade Luis II:
Προπονητικό Κέντρο και εγκαταστάσεις ακαδημιών είναι πολύ καλές (4 αστέρια), αν δεν σας φτάνουν ζητάτε αναβάθμιση.


Φιλοσοφία

Ο Δημητράκης ήρθε να χαλάσει τα λεφτά του αλλά θέλει να το κάνει εντυπωσιακά. Οπότε ξεκινάτε να κρίνεστε με το αν κάνετε μετεγγραφές δημοφιλών ποδοσφαιριστών ή όχι. Μπορείτε να την αλλάξετε την φιλοσοφία, ο Δημήτρης θα σας ακούσει είναι καλός, μπορείτε να την κρατήσετε όμως και μετά από την 1η σεζόν να την χρησιμοποιείτε σαν πάτημα για να παίρνετε περισσότερα λεφτά για μετεγγραφές. Όχι ότι δεν θα σας δίνει από μόνος του πολλά, αλλά είναι ευκαιρία να ξεσπάσει όλη σας η απληστία.



Οικονομικά
Spoiler: show
Image
Όπως σας είπα και πιο πάνω ο πρόεδρας έχει λεφτά. Πολλά λεφτά. Επίσης έχει πολλά κονέ. Γιατί ήδη από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά η ομάδα αρχίζει και κλείνει τρελές χορηγίες (20- 40 μύρια τον χρόνο). Επίσης έχει κέρδη και από τηλεοπτικά καθώς σχεδόν όλοι οι αγώνες μεταδίδονται. Και τέλος το καλύτερο, κανένα δάνειο. Ποιος να τολμήσει να ζητήσει χρεωστούμενα από τον Ρώσο? Μας τα χάρισαν όλα και δεν χρωστάμε πουθενά.



Budget

Εδώ κάποιοι θα αναθεματίσουν. Όταν ομάδες όπως πχ η Newcastle ξεκινάν την σεζόν και για την κατάκτηση της premier η διοίκηση σας δίνει 9-10 εκ. €, ο Dmitry σας δίνει 41 εκ. για να βγείτε στο Europa League! Άμα νομίζετε πως μπορείτε να βγείτε και Ch. L. παίρνετε 57 εκ. και για να πάρετε το πρωτάθλημα σας δίνει 62 εκ. με budget μισθών γύρω στα 1.3 εκ. ανά εβδομάδα. -foumarw Και για να μην μείνετε με το παράπονο τον Νοέμβριο σας δίνει άλλα 18 μυριάκια έτσι να υπάρχουν, μήπως χρειαστείτε κάτι. 60 εκατομμύρια για να βγεις στο Europa. Όχι κι άσχημα!


Προσωπικό
Spoiler: show
Image
Σχετικά καλό το προσωπικό, σύντομα όμως θα χρειαστείτε καλύτερο για να μπορέσετε να κυνηγήσετε μεγαλύτερους στόχους. Το επίπεδο των σκάουτ είναι σχετικά καλό επίσης βέβαια και εκεί θα χρειαστεί κάποιο ξεκαθάρισμα αν θέλετε να στηρίζεστε πάνω τους για μετεγγραφές. Επίσης 1-2 αλλαγές χρειάζεται και το team της U19.

Η γνώμη μου: Εκτός από τον Amitrano και τον Pelizzaro τους σούταρα όλους και έφερα αυτούς που μου ταίριαζαν. Αν κάποιοι πρέπει να φάνε σουτ πρώτοι είναι οι Ιταλοί - παρτάλια του Ranieri (εκτός του Pelizzaro).



Ρόστερ

Τερματοφύλακες
Spoiler: show
Image
Sergio Romero: Ο καλύτερος τερματοφύλακας που διαθέτουμε, έχει το προβάδισμα για βασικός απέναντι στους άλλους 2. Είναι δανεικός από την Sampdoria και θα χρειαστείτε αρκετά χρήματα για να τον αποκτήσετε στο τέλος της χρονιάς. Μην σας μπερδέψουν τα στατιστικά του, δεν είναι αξιόλογος τερματοφύλακας, δύσκολα αποκτάει ψυχολογία και τείνει να κάνει πολλά λάθη. Το σκάουτινκ της ομάδας έδωσε ρέστα και οι Ιταλοί ακόμα πανηγυρίζουν που βρήκαν κορόιδα να του πληρώνουν τον υψηλότατο μισθό του.

Danijel Subasic: Τιμιότατο back up για την ομάδα. Η γνώμη του βοηθού τον αδικεί. Όποτε κλήθηκε να παίξει έκανε ματσάρες. Ο μισθός του είναι χαμηλός οπότε μπορείτε να τον έχετε τουλάχιστον για την 1η χρονιά και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο σε περίπτωση που ο βασικός σας τερματζής δεν μπορεί να παίξει.

Flavio Roma: Το 1ο παρατράγουδο του ρόστερ κάνει την εμφάνιση του. Τι δουλειά έχει ο συνταξιούχος Flavio σε μία ομάδα που πάει να χωθεί σφήνα στις πρωτοπόρους της Ligue 1? Καλά το μαντέψατε, καμία! Φάντασμα του παλιού καλού εαυτού του, τον υποβιβάζετε στην Β' ομάδα δεν τον διώχνετε όμως καθαρά για ιστορικούς λόγους. Ο Flavio είναι πιστός υπηρέτης της Monaco και το καλοκαίρι αποσύρεται ούτως ή άλλως οπότε γιατί να ρισκάρετε το βρισίδι των οπαδών;

Η γνώμη μου: Οι απογοητευτικές επιδόσεις και τα 40000 € α/ε είναι αγκάθι στην περίπτωση του Romero. Υπάρχουν πολλοί καλύτεροι τερματοφύλακες και με τα μίσα λεφτά απ'ότι ο Αργεντινός. Στείλτε τον στην Ιταλία και οχυρώστε τα δοκάρια σας με κάποιον άλλο. Πέραν του κλασσικού πλέον Ter Stegen πολύ καλός και φθηνός σχετικά είναι και ο Yans Sommer της Βασιλείας. Άλλη μία καλή περίπτωση και από το εγχώριο πρωτάθλημα μάλιστα είναι ο Ali Ahamanda της Toulouse.

Αμυντικοί Δεξία (Α/Δ)
Spoiler: show
Image
Fabinho: Ο Βραζιλιάνος έχει έρθει δανεικός με τις καλύτερες συστάσεις. Προσωπικά εμένα δεν με έπεισε ούτε σαν Μπακ ούτε σαν Μπακ/Χαφ. Για back up είναι καλός, δώστε του ευκαιρίες και στο τέλος της σεζόν αποφασίζετε αν θα τον κρατήσετε ή αν θα τον στείλετε πίσω.

Andrea Raggi: Απομεινάρι από την Ligue 2, ο Ιταλός είναι ο κλασσικός αμυντικός - φονιάς (βλ. Bruno Cirillo). Δεν κάνει για την κατηγορία αν όμως ξοδέψετε τα λεφτά σας αλλού μπορείτε να τον κρατήσετε σαν back up για το κέντρο της άμυνας. Στα δεξιά βάλτε τον μόνο σε μεγάλη ανάγκη διότι δεν είναι ούτε τεχνικός ούτε γρήγορος και μαζεύει κάρτες σαν τα στραγάλια.

Marcel Tisserand: Ένα από τα πολλά πουλενάκια της ομάδας. Παίζει όλη την γραμμή και είναι καλός και στις 3 θέσεις. Αν δουλευτεί σωστά θα γίνει αυτό που δείχνουν τα αστέρια του. Έχει και ρήτρα επέκτασης συμβολαίου οπότε μπορείτε να τον έχετε για 2 σεζόν με εξευτελιστικό μισθό.

Η γνώμη μου: Η ομάδα όπως θα δείτε και παρακάτω έχει κενά και στα 2 άκρα. Εγώ προσωπικά επέλεξα να ενισχύσω το δεξί άκρο και να αφήσω σαν back up τον Fabinho. Τον Raggi τον άφησα να καλύπτει τους κεντρικούς μου αμυντικούς και τον Tisserand τον είχα στα αριστερά. Το καλοκαίρι χρειάστηκα ξανά ενίσχυση καθώς δεν κράτησα τον Fabinho. Πολύ καλός ο Corchia της Sochaux. Καλή περίπτωση και ο Joao Perreira της Valencia αν και λίγο μεγάλος (29).

Αμυντικοί Αριστερά (Α/Α)
Spoiler: show
Image
Eric Abidal: Την ξέρει την θέση από την Barcelona. Παρ'όλα αυτά είναι καλύτερα τουλάχιστον την 1η χρονιά να είναι στο κέντρο της άμυνας. Αν χρειαστεί όμως στέκεται και εδώ.

Layvin Kurzawa: Παιχτούρα, οργώνει όλη την πλευρά και δεν αφήνει κανέναν να περάσει. Γρήγορος και με καλή σέντρα. Έχει όλο το μέλλον μπροστά του και παίρνει από τώρα την φανέλα του βασικού σπίτι του.

Marcel Tisserand: Για τον Marcel τα είπαμε. Όπου και να παίξει δεν θα σας απογοητεύσει. Εγώ επέλεξα να τον κρατήσω αριστερά και όποτε μπήκε ήταν σχεδόν αλάνθαστος.

Η γνώμη μου: Μπορεί να φαίνεται ότι είμαστε εντάξει αριστερά, αν σκεφτείτε όμως ότι ο Abidal θα παίξει στο κέντρο και τον Tisserand κάποιος μπορεί να τον αφήσει δεξιά ουσιαστικά ο Kurzawa είναι μόνος του. Το τουμπανάκι Alex Sandro της Porto είναι καλή λύση για αριστερά. Το καλό είναι ότι αν ενισχυθεί το 1 άκρο, είστε εντάξει και στο άλλο.


Αμυντικοί Κέντρο (Α/Κ)
Spoiler: show
Image
Ricardo Carvalho: Στα χαρτιά φαίνεται ο ιδανικός. Στην πράξη γκελάρει πιο πολύ και από τον Ανατολάκη. Τον ρίχνετε αμέσως στην Β' Ομάδα που ούτε για εκεί δεν κάνει. Ο Πορτογάλος αποτελεί μία ακόμα παραφωνία στο ρόστερ και είναι φάντασμα του παλιού Carvalho. Δυστυχώς καμία ομάδα δεν τον θέλει, γιατί ο μισθός είναι απαγορευτικός και δεν θέλει με τίποτα να πάρει λιγότερα και επίσης δεν δέχεται με τίποτα να λύσει το συμβόλαιο του κοινή συνεναίσει. Το καλό είναι ότι το καλοκαίρι λήγει το συμβόλαιο του οπότε κάνετε υπομονή ή προσεύχεστε να βρεθεί κάποιο κορόιδο τα Χριστούγεννα να τον πάρει.

Eric Abidal: Ο πιο έμπειρος αμυντικός του ρόστερ μας. Φέτος παίρνει φανέλα βασικού. Στην δύση της καριέρας του και αρκετά ταλαιπωρημένος με την υγεία του ο Eric μπορεί να βοηθήσει τον πρώτο χρόνο αλλά δεν είναι για παραπάνω. Το καλό και με αυτόν είναι ότι έχει συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι.

Nicolas Isimat-Mirin: Μικρός και ταλαντούχος, ψηλός και αθλητικός θα εξελιχθεί σε ογκόλιθο στην άμυνα τα επόμενα χρόνια. Δώστε του ευκαιρίες και δεν θα σας απογοητεύσει.

Borja: Ο Ισπανός είναι ένα ακόμα πουλέν. Παίρνει φανέλα βασικού δίπλα στον Abidal. Δυνατός και αλάνθαστος υστερεί λίγο σε ταχύτητα αλλά αν δουλευτεί σωστά θα εξελιχθεί σε πολύ καλό αμυντικό.

Andrea Raggi: Στο άκρο δεν κάνει, εδώ όμως είναι μανούλα. Ειδικά για κάτι παιχνίδια που νικάτε 0-1 και στο 85' έχει μπει μέσα μέχρι και ο κόουτς του αντίπαλου για να ισοφαρίσσει ο Raggi θα κάνει δουλειά. Θα ξυλοφορτώσει τους επιθετικούς και γενικά όποιον τολμήσει να τον περάσει και θα γυρίσετε με το διπλό στις αποσκευές σας. Χρήσιμο back up για την πρώτη χρονιά, το καλοκαίρι όμως σίγουρα θα χρειαστείτε κάποιον καλύτερο (εφόσον βγείτε Ευρώπη).

Marcel Tisserand: Παίζει και εδώ αν χρειαστεί, καλύτερα όμως θα ήταν να μην τον αναλώσετε στο κέντρο της άμυνας. Στα άκρα είναι πιο χρήσιμος.

Η γνώμη μου: Σε περίπτωση που πάτε να κυνηγήσετε την έξοδο στην Ευρώπη την 1η χρονιά είστε καλυμμένοι. Το καλοκαίρι όμως θα πρέπει να βρείτε τουλάχιστον 2 που θα αντικαταστήσουν τους Abidal και Raggi. Επιπλέον αν θέλετε να κάνετε πρωταθλητισμό από την 1η χρονιά ο Abidal δεν κάνει και ο Borja είναι μικρός. Θα πρέπει να ενισχυθείτε. Εκτός των Balanta και Mussaccio πολύ καλή περίπτωση είναι και το τέρας Kurt Zouma της Saint-Etiene.

Αμυντικά Χαφ (ΑΜ/Κ)
Spoiler: show
Image
Jeremy Toulalan: Ο συμπαθής Γάλλος μετά το πέρασμα του από την Ισπανία είπε να επαναπατριστεί για χάρη του Rybolovlev και των 81000€ α/ε που του έδωσε. Θα δώσει μάχη για την φανέλα του βασικού με τον έτερο Αμυντικό Χαφ.

Geoffrey Gondogbia: Όταν οι άλλοι ψάχνουν wonderkids εσείς έχετε την τύχη να έχετε ένα από αυτά στην ομάδα σας. Τρομερός παίχτης, γρήγορος με καλή τεχνική μαζεύει τα πάντα μπροστά από την άμυνα και σκοράρει κιόλας ειδικά από στημένα.

Mounir Obbadi: Έχει ένα βουνό μπροστά του γι'αυτή την θέση και θα παίξει μόνο σε μεγάλη ανάγκη.

Η γνώμη μου: Είναι από τις λίγες θέσεις στην ομάδα που δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Είστε καλυμμένοι για πολλές σεζόν.

Κεντρικά Χαφ (Μ/Κ)
Spoiler: show
Image
Jeremy Toulalan: Μπορεί να παίξει και εδώ και θα σας βοηθήσει αν τον χρειαστείτε αλλά καλύτερα είναι να παίζει σαν ΑΜ.

Joao Moutinho: Εξαιρετικός μέσος. Ξεκινάει τραυματισμένος αλλά μόλις επιστρέψει και βρει τα πατήματα του παίρνει φανέλα βασικού. Δίνει ρέστα αν παίξει σαν κόφτης.

Geoffrey Gondogbia: Τα ίδια με τον Toulalan. Θα σας βοηθήσει αλλά το ταλέντο του ξεδιπλώνεται όταν παίζει σαν ΑΜ.

Jakob Poulsen: Άλλο ένα απομεινάρι της Ligue 2. Δεν κάνει για την κατηγορία, το καλό είναι ότι συνήθως τον ζητάνε ομάδες. Πιέστε λίγο για την τιμή του, ιδίως αν τον ζητήσει καμιά Αραβική, εγώ κατάφερα και τον πούλησα 1.3 εκ. Όχι και λίγα για τον 30ρη μέσο.

Mounir Obbadi: Τα αστέρια τον αδικούν. Είναι πολύ καλό back up για την 1η χρονιά. Είναι μαχητικός και όταν μπαίνει σαν αλλαγή βοηθάει πολύ. Το καλοκαίρι θέλει πωλητήριο όμως.

Η γνώμη μου: Το κέντρο είναι το σημείο που χωλαίνει πιο πολύ από παντού η ομάδα. Ουσιαστικά μόνο ο Moutinho υπάρχει και ο Obbadi σαν back up. Χρειάζεστε άμεσα ενίσχυση με 2 μέσους πρώτης γραμμής. Φτηνή και ποιοτική λύση είναι ο Gibson της Everton.


Μεσοεπιθετικοί Δεξιά (ΕΜ/Δ)
Spoiler: show
Image
Lucas Ocampos: Άλλο ένα wonderkid. Τρομερός τεχνίτης, γρήγορος και πατάει πολύ περιοχή. Θα σας ξελασπώσει ουκ ολίγες φορές, είτε με σέντρες-μισό γκολ είτε με δικές του γκολάρες. Παίρνει φανέλα βασικού.

Emmanuel Riviere: Η φυσική του θέση είναι το κέντρο της επίθεση αλλά παίζει και εδώ. Θα κάνει δουλειά αν χρειαστεί αλλά σίγουρα δεν είναι ο κλασσικός εξτρέμ. Έχει επιθετικές χάρες και θα είναι καλύτερα να τον έχετε στην κορυφή.

Yannick Ferreira Carrasco: Άλλο ένα ταλεντάκι. Η φυσική του θέση είναι η αριστερή πλευρά οπότε θα είναι καλύτερο να τον έχετε από εκεί και να τον χρησιμοποιείτε δεξιά μόνο αν δεν υπάρχει άλλη λύση.

David Henen: Ο Βέλγος επιθετικός είναι ένας ακόμη πολλά υποσχόμενος παίχτης του ρόστερ μας. Όμως έχει πολλά να αποδείξει και είναι δανεικός. Η φυσική του θέση είναι η κορυφή της επίθεσης αλλά παίζει και στα άκρα λόγω ταχύτητας. Δεν κάνει για ακραίος επιθετικός, είναι η έσχατη λύση για το δεξί άκρο.

Η γνώμη μου: Υπάρχει μόνο ένα καθαρόαιμο δεξί εξτρέμ. Χρειάζεστε ένα back up για να κάνει τα ρεπό του Ocampos.

Μεσοεπιθετικοί Κέντρο (ΕΜ/Κ)
Spoiler: show
Image
James Rodriguez: Μεγάλο ταλέντο και αυτός, το αντίστοιχο του Ocampos από την αριστερή πλευρά. Παίζει και σαν επιθετικός χαφ αλλά δεν είναι ο ίδιος όπως όταν παίζει αριστερά.

Valere Germain: Ταλαντούχος και αυτός καλύπτει επάξια την θέση. Είναι γρήγορος με καλή ντρίπλα και σχετικά καλό σουτ. Για την 1η χρονιά ίσως είναι αρκετός. Σίγουρα θα χρειαστείτε κάποιον καλύτερο στο μέλλον.

Nacer Barazite: Άλλος ένας πολλά υποσχόμενος παίχτης στα χαρτιά. Σε αυτή την θέση είναι καλός. Μπορεί να μείνει σαν back up για καιρό στην ομάδα και αν εξελιχθεί καλά έχει και μέλλον σαν βασικός. Είναι καλύτερος στο σπάει την μπάλα παρά να απειλεί ο ίδιος τον αντίπαλο.

Mounir Obbadi: Πολυθεσίτης ο Obbadi παίζει και εδώ, είναι η έσχατη λύση όμως.

Η γνώμη μου: Άλλη μία θέση που χωλαίνει το ρόστερ. Ο Rodriguez είναι για αριστέρα και ο Germain είναι ναι μεν καλός αλλά δεν είναι για να κάνει πρωταθλητισμό στην Ligue 1. Χρειάζεστε κάποιον να πάρει την θέση του Germain και αν δεν σας κάνει ο τελευταίος και κάποιον για back up.

Μεσοεπιθετικοί Αριστερά (ΕΜ/Α)
Spoiler: show
Image
James Rodriguez: Τιτανομέγιστος. Οργώνει την αριστερή πλευρά. Θέλει λίγο υπομονή την πρώτη χρονιά γιατί είναι άπειρος και κάνει αψυχολόγητες ενέργειες καμιά φορά αλλά είναι ο βασικός μας αριστερός εξτρέμ για την επόμενη δεκαετία. Έχει και καλό πόδι για στημένα.

Lucas Ocampos: Τα είπαμε και πιο πάνω. Είναι για δεξιά δεν χρειάζεται να αναλωθεί εδώ εκτός αν χρειαστεί.

Nacer Barazite: Δεν κάνει για την πλευρά. Είναι κεντρικός και όχι πλάγιος μέσος. Απλά ξέρει πολλές θέσεις.

Yannick Ferreira Carrasco: Το back up του Rodriguez. Είναι μεγάλο ταλέντο και πιο ώριμος από τον Rodriguez. Θα υπάρξουν παιχνίδια που ο James θα έχει χάσει την ψυχραιμία του και θα μπαίνει ο Carrasco να σας ξελασπώσει.

David Henen: Η έσχατη λύση. Δεν κάνει για τα άκρα.

Η γνώμη μου: Αριστερά είστε καλυμμένοι για πολλά χρόνια και μάλιστα με πάρα πολύ ποιοτικούς παίχτες.

Επιθετικοί Κέντρο (ΕΠ/Κ)
Spoiler: show
Image
Falcao: Δεν νομίζω ότι χρειάζεται συστάσεις. Να'ναι καλά ο Ρώσος. Λιγάκι επιρρεπής σε τραυματισμούς.

Emmanuel Riviere: Εξαιρετικός επιιθετικός. Καλύπτει επάξια τις απουσίες του Falcao. Έχει επαφή με τα δίχτυα συχνά και είναι ικανός και στο σπάσιμο της μπάλας.

Valere Germain: Είναι ταλαντούχος, είναι ικανός, έχει όμως την ατυχία να έχει 2 πολύ καλύτερους παίχτες μπροστά του. Μπορεί να μείνει είτε σαν επιθετικός χαφ είτε σαν τρίτη επιλογή στην επίθεση.

Nacer Barazite: Τα ίδια με τον Germain. Εγώ προσωπικά κράτησα αυτόν και όχι τον από πάνω γιατί ήταν λιγάκι καλύτερος σαν F9 που ήταν ο ρόλος του επιθετικού μου.

David Henen: Ο πιτσιρικάς από το Βέλγιο έχει μπόλικο ταλέντο. Αν θα βρει ευκαιρίες να παίξει εξαρτάται από εσάς (και τους τραυματισμούς του Falcao).

H γνώμη μου: Είστε καλυμμένοι. Αν παίζετε με 1 επιθετικό, να έχετε 5 στο ρόστερ είναι περιττό. Κρατήστε σίγουρα τους 2 πρώτους και κάντε ότι θέλετε με τους άλλους. Αν παίζετε με 2 επιθετικούς χρειάζεστε αλλόν έναν επιθετικό τουλάχιστον στο επίπεδο του Riviere (γιατί ο Falcao τραυματίζεται συχνά πυκνά) και από τους άλλους κρατάτε αυτούς που σας κάνουν περισσότερο για back up. Ωραίος επιθετικός και με μέλλον ο Βραζιλιάνος Damiao.


Άλλα ρόστερ (Β' Ομάδα/ Κ19)
Spoiler: show
ImageImage
Από την Β' ομάδα ξεχωρίζουν οι Pandor και Salli που ξεκινάν σαν δανεικοί είναι όμως πολύ ταλαντούχοι. Από την Κ19 ξεχωρίζουν οι Martial, Prohouly και Toure.
Επιπλέον λόγω των πολύ καλών ακαδημιών που διαθέτει η ομάδα η πρώτη φουρνιά regens είναι εξαιρετική. Θα υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 παιχτάκια με 4+ αστεράκια potential. Προσωπικά αυτό που κάνω με του regens είναι να μην κρατάω ποτέ αυτούς που έχουν 3 αστεράκια ή λιγότερο στο potential διότι σχεδόν βέβαια στο μέλλον γίνονται ταγάρια της Β' ομάδας και ουσιαστικά τα λεφτά που ξοδεύετε για να τους προπονήσετε δεν τα παίρνετε ποτέ πίσω.



Τακτικές
Spoiler: show
Image

Η βασική μου τακτική. Εστιάζει στο να παίζει η ομάδα επιθετικό ποδόσφαιρο κατοχής με πολύ τρέξιμο στα άκρα και αρκετές πάσες. Στο αριστερό άκρο ο ΜΑ (ML) έχει γίνει ΕΜΑ (AML) καθώς με αυτό τον τρόπο γίνεται πιο επικίνδυνος όταν η αντίπαλη ομάδα αποφασίζει να πιέσει ψηλά.
Spoiler: show
Image

Παραλλαγή της από πάνω τακτικής σε περιπτώσεις που ο αντίπαλος πιέζει πάρα πολύ ψηλά. Η άμυνα πέφτει χαμηλότερα και ουσιαστικά δημιουργούνται 2 ζώνες άμυνας στο μισό που αμυνόμαστε. Η εξαιρετικά γρήγοροι ακραίοι και ο Falcao μπορούν να σκοτώσουν οποιονδήποτε στην αντεπίθεση.
Spoiler: show
Image

Μετά το 14.2 η μόνη λύση για να σπάσεις το ταμπούρι είναι δυστυχώς οι 2 επιθετικοί. Ουσιαστικά είναι η ίδια με την πρώτη, μόνο που ο EMA (AML) έχει γίνει ΜΑ (ML) και το αμυντικό χαφ έχει αντικατασταθεί από επιθετικό.
Σημείωση: Οι τακτικές δεν είναι 100% δικιά μου έμπνευση. Την αρχική τακτική την πήρα από γνωστό φόρουμ του εξωτερικού και με έχει βολέψει πολύ καλά. Οι άλλες 2 τακτικές είναι δικές μου. Τις έφτιαξα βασιζόμενος στην 1η και στις ανάγκες της ομάδας και του πρωταθλήματος. Αν θέλετε να μάθετε από που τις πήρα στείλτε μου pm να σας πω.




Προπόνηση

Γενική Προπόνηση: Κατά την διάρκεια της προετοιμασίας έχω στο γενικό πρόγραμμα την Συνοχή Ομάδας (Team Cohesion) σε πολύ υψηλή ένταση και στην προετοιμασία αγώνα έχω μόνο τακτική στο 50%. 3-4 μέρες πριν τον πρώτο επίσημο αγώνα στο γενικό πρόγραμμα βάζω Ισορροπημένο (Balanced) και χαμηλή ένταση και στην προετοιμασία αγώνα Αμυντικά Στημένα (Def Set Pieces) στο 10-20%.

Σημείωση: Στην 14.1.3 στην προετοιμασία αγώνα κατά την διάρκεια της σεζόν συνήθως δούλευα Αμυντικές /Επιθετικές τοποθετήσεις αναλόγως τον αντίπαλο. Στην 14.2 όμως η M.E. σε σκοτώνει στα στημένα οπότε αυτή ήταν η μόνη λύση για να αντισταθμιστεί το πρόβλημα του παιχνιδιού. Αν δείτε ότι η ομάδα στρώνει στα στημένα μπορείτε να αλλάξετε την προετοιμασία αγώνα.


Ατομική Προπόνηση: Ατομικά στον κάθε παίχτη βάζω να προπονεί τον ρόλο του σε βαριά ένταση. Το μόνο που προσέχω είναι στους παίχτες που είναι <22 να μην αναθέτω specialist roles αλλά generic και αυτό για να ανεβαίνουν πιο ομοιόμορφα τα στατιστικά του παίχτη. Αν δεν γνωρίζετε ποιοι ρόλοι είναι generic και ποιοι specialist επισκεφθείτε αυτό το thread το οποίο είναι κατατοπιστικότατο γύρω από πολλά θέματα.


Σύνοψη

Η Monaco είναι ένα ωραίο και απαιτητικό save. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται εύκολη δουλειά παρόλα αυτά κρύβει δυσκολίες και παγίδες. Όπως είδατε το ρόστερ έχει αδυναμίες και θα πρέπει να σχεδιάσετε προσεχτικά για ποιους παίχτες θα κινηθείτε. Επιπλέον το Γαλλικό πρωτάθλημα είναι ιδιαίτερα απαιτητικό. Η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων είναι πολύ μικρή και θα δείτε πολλές φορές να είστε στην 15η αγωνιστική και να υπάρχουν 3πλες και 4πλες ισοβαθμίες. Τα περισσότερα παιχνίδια είναι derby και θα δείτε πολλές φορές ομάδες που είναι από κάτω σας στον πίνακα να έρχονται και να παίζουν επιθετικά στην έδρα σας. Με εξαίρεση 1-2 πολύ αδύναμες ομάδες κάθε χρονιά όλες οι υπόλοιπες είναι πάνω κάτω στα ίδια και έχουν και πολλά σκαμπανεβάσματα ειδικά στην κορυφή.

Για να γίνει ακόμα πιο συναρπαστικό το Γαλλικό πρωτάθλημα έχει περιορισμό στους μη κοινοτικούς παίχτες. Από το σύνολο της ομάδας (1η ομάδα- Β' ομάδα- Κ19) μόνο 4 μη κοινοτικοί μπορούν να δηλωθούν για να συμμετέχουν στο πρωτάθλημα. Η δήλωση μπορεί να αλλάξει σε κάθε μεταγραφική περίοδο. Επίσης στα κύπελλα μπορούν να συμμετέχουν μέχρι 4 ξένοι στην 18-αδα ανεξαρτήτως αν έχουν δηλωθεί στο πρωτάθλημα ή όχι.

Οι απαιτήσεις είναι πολλές και ειδικά σε μία ιστορική ομάδα που μόλις ανέβηκε στην κατηγορία όλοι περιμένουν αποτελέσματα. Στο χέρι σας είναι να κάνετε την Μονακό πιο μεγάλη από ποτέ, να αλώσετε Γαλλία και Ευρώπη και να γίνετε ο ήρωας του πριγκιπάτου. Και ο πρόεδρας είναι έτοιμος να ξοδέψει τα πάντα για να το πετύχει αυτό. Καλό κάψιμο!





Spoiler: show
Σίγουρα θα αναρωτιέστε ποιος είμαι. Είμαι μέλος στο forum αρκετά χρόνια απλά ποτέ δεν είχα τον χρόνο να είμαι ιδιαίτερα ενεργός. Φέτος μπόρεσα να βρω λίγο χρόνο και να γράψω και εγώ κάτι για το κάψιμο μου! :D Ελπίζω να σας άρεσε η ανάλυση. Για ότι απορία έχετε αφήστε σχόλιο από κάτω.
Last edited by stamatus13 on Wed Jan 08, 2014 12:09 pm, edited 1 time in total.
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αδερφε μπραβο για την αναλυση σου και το χρονο σου,
ηταν κατι το διαφορετικο
οντως εχει πολλα λεφτα η ομαδα αλλα θελει χτισιμο για πρωταθλιτισμο σε πολλες θεσεις
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πορωσες πολυ κοσμο,αναμενεται συντομα ενα σεηβ με Μονακο,ισως και πολυ συντομα !!
Image
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία ανάλυση με ενδιαφέρουσες προεκτάσεις στην προπόνηση και τις τακτικές...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”