''You Shall Not Pass'' Tactic (by DimiZag)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Image

:arrow: Εισαγωγή

''I am a servant of the Secret Fire, wielder of the flame of Anor. You cannot pass. The dark fire will not avail you, flame of Udûn. Go back to the Shadow! You shall not pass!"

Για τους φανατικούς με τον φανταστικό κόσμο του Tolkien (The Lord Of The Rings, The Hobbit, κλπ) η παραπάνω φράση του Gandalf the Grey απευθυνόμενος στον Balrog στην Moria είναι προφανώς πασίγνωστη, αν και πιστεύω ότι λίγο-πολύ την έχουν ακούσει και όσοι δεν είναι μυημένοι με το ''άθλημα''. Η φράση αυτή αποτέλεσε την έμπνευση μου για να φτιάξω μια τακτική στην επιστροφή μου στον Τομέα για φέτος. Ελεύθερος χρόνος για κάψιμο στο FM φέτος δεν υπάρχει μπόλικος και ούτε προβλέπεται, λόγω σχολής κυρίως. Τον τελευταίο καιρό όμως αποφάσισα να δώσω προσοχή και να πειραματιστώ λίγο περισσότερο με τις τακτικές για να βγάλω και περισσότερα γούστα. Ήθελα όμως πιο πολύ να ξεφύγω από τις κλασικές τακτικές που όλοι έχουμε δει και στο forum εδώ, αλλά και σε αντίστοιχα ξένα. Γι' αυτό και ''όργωσα'' το διαδίκτυο σε μια προσπάθεια εύρεσης της ''τέλειας και διαφορετικής τακτικής''. Ας το δούμε αλλιώς όμως. Τι είναι αυτό που κάνει μια τακτική τέλεια; Ή μήπως δεν υπάρχει τέλεια τακτική; Για μένα, μετά από σχετικά αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το παιχνίδι, θα έλεγα ότι μάλλον ισχύει το δεύτερο. Μια τακτική ναι μεν θα βγάζει αυτό που θες στο ''ψηφιακό χορτάρι'' όταν οι παίχτες αφομοιώσουν τον τρόπο παιχνιδιού που επιθυμείς, από την άλλη δε, θα σου βγάλει και αδυναμίες ανάλογα με τον αντίπαλο και με την μέρα στην οποία θα βρεθεί και η ομάδα σου.
Και τώρα επιστρέφω στον τίτλο. Γιατί ''You Shall Not Pass''; Διότι θέλω στην τακτική μου οι παίχτες μου να αμύνονται όλοι μαζί καλύπτοντας κάθε πιθανό χώρο, δίνοντας στο αντίπαλο να καταλάβει ότι δεν πρόκειται να περάσει από μας εύκολα, καθώς και να επιτίθενται πάλι όλοι μαζί ορθολογικά με αυτοματισμούς, χωρίς όμως να κουράζουν την μπάλα και πολύ. Με λίγα λόγια η ομάδα πρέπει να λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένη μηχανή και να παίζουν όλοι για όλους, σαν μια γροθιά. Για να γίνει όμως αυτό άντλησα στοιχεία από διάφορες τακτικές που υπήρχαν κυρίως στο διαδίκτυο. Η ποδοσφαιρική -σε επίπεδο τακτικής- επιρροή μου ήταν πάντα και είναι και στην τακτική που ακολουθεί, η τεράστια Milan του μοναδικού Arrigo Sacchi (1987-1991). Τα πράγματα που έκανε αυτή η ομάδα με αυτόν τον άνθρωπο ήταν τουλάχιστον αδιανόητα. Αν κάποιος στην εποχή μας πλησίασε στον μέγιστο δυνατό βαθμό την ποδοσφαιρική αυτή ιδεολογία, αυτός ήταν ο Pep Guardiola με την Barcelona που έχτισε (2008-2012). Στην εικόνα που ακολουθεί βλέπουμε και ποιοι ήταν οι ''πρωτομάστορες'' στο γήπεδο των ιδεών του Sacchi. Οι συστάσεις νομίζω είναι τουλάχιστον περιττές.

Image

Η συγκεκριμένη τακτική ξεκίνησε να δουλεύεται με την 15.1.4 version και την στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές χρησιμοποιείται με εξαιρετικά αποτελέσματα με την 15.2.1 version. Θέλω να πιστεύω ότι η φετινή ME θα είναι σύμμαχος μου και θα συνεχίσει να αποδίδει η τακτική μου. Τέλος, θέλω να τονίσω ότι η τακτική χρησιμοποιήθηκε κυρίως με την Southampton και ομάδες που στοχεύουν στην έξοδο στην Ευρώπη, οπότε προφανώς και δεν προορίζεται για την Southampton και μόνο. Αρκετά όμως με τις εισαγωγές, άλλωστε νομίζω σας έβαλα και με το παραπάνω στο πνεύμα. Πάμε να δούμε λοιπόν τι παίζει.


:arrow: Σχηματισμός

Image

Μίλησα πριν για καλοκουρδισμένη μηχανή και σε αυτό ακριβώς στοχεύω. Η Νοοτροπία είναι Επιθετική και η προσέγγιση στον Σχηματισμό Ομάδας είναι Ρευστή. Αρχικά στο κέντρο της άμυνας τα δύο σέντερ μπακ έχουν Ρόλο Κεντρικού Αμυντικού και καθήκον την Άμυνα. Πάμε δηλαδή στα σίγουρα χωρίς πειραματισμούς με αυστηρό αμυντικό προσανατολισμό για τους δύο στυλοβάτες στην άμυνα. Τα δύο ακραία μπακ έχουν Ρόλο Ολοκληρωμένου Μπακ χαφ και καθήκον την Επίθεση. Εδώ θέλουμε παίχτες που να οργώνουν κυριολεκτικά και τις δύο πτέρυγες, ώστε να αμύνονται αποτελεσματικά και να υποστηρίζουν με τις σέντρες τους ή τις κινήσεις τους στον χώρο επιθετικά την ομάδα. Και τώρα φτάνουμε στην ουσία της τακτικής που την κάνει να ξεχωρίζει σχηματικά από όλες τις υπόλοιπες. Μπροστά από τα δύο σέντερ μπακ έχουμε έναν χαφ με Ρόλο Αμυντικού Μέσου Κόφτη και καθήκον Άμυνα φυσικά. Ενίοτε μέσα στον αγώνα λειτουργεί σαν τρίτο σέντερ μπακ ή ακόμα και λίμπερο. Πιο μπροστά του υπάρχει ένας χαφ με Ρόλο Box-to-Box Μέσου και Καθήκον Υποστήριξη και αυτό γιατί θέλουμε ο παίχτης σε αυτήν την θέση να τα κάνει όλα: άμυνα, δημιουργία, επίθεση. Ανάλογα με την δυσκολία του αντιπάλου, για καλύτερη αντιμετώπιση των επιθέσεων, βάλτε τον Κεντρικό Κόφτη με Καθήκον Άμυνα. Στα αριστερά υπάρχει ένας χαφ με Ρόλο Ακραίου Μέσου και Καθήκον Επίθεση. Στην ουσία είναι ένας παίχτης που αλληλοϋποστηρίζεται κάθε στιγμή με τον αριστερό Ολοκληρωμένο Μπακ Χαφ. Στα δεξιά έχουμε έναν χαφ που βρίσκεται αρκετά πιο μπροστά σχηματικά και έχει Ρόλο Εξτρέμ και Καθήκον Υποστήριξη. Αυτό συμβαίνει κυρίως για να υπάρχει ισορροπία με τον χαφ που ανέφερα στα αριστερά, αλλά και για να μην ξεχνιέται μόνιμα στην επίθεση και εκείνος. Μπροστά από όλους αυτούς τώρα, υπάρχει ο τελευταίος χαφ της παρέας με Ρόλο Προωθημένου Οργανωτή με Καθήκον Επίθεση. Αυτός ο χαφ δεν βρίσκεται καρφωμένος πίσω από τον σέντερ φορ, αλλά συνήθως κινείται πίσω του πιο αριστερά, ώστε να δίνει λύσεις και ως αριστερός εξτρέμ. Τέλος στην κορυφή μπροστά ως αιχμή του δόρατος ο σέντερ φορ μας έχει Ρόλο Επιθετικού Στόχου και Καθήκον Επίθεση Ξεκάθαρα τον θέλουμε να στέλνει την μπάλα στο πλεχτό, όμως οφείλει να παίρνει και δημιουργικές πρωτοβουλίες. Μην εκπλαγείτε αν βγάζει ασσίστ με το τσουβάλι.


:arrow: Φιλοσοφία παιχνιδιού

Image

''Η ποιότητα της κατοχής δίνει την νίκη'' μας βγάζει συχνά-πυκνά ως μήνυμα το FM μετά από τους αγώνες. Αυτό ακριβώς κάνουμε με το παιχνίδι μας, δηλαδή χάρη στο πολυπληθές κέντρο κυρίως κρατάμε την κατοχή και ψάχνουμε το overlap με τα ταχύτατα ακραία μπακ μας. Όταν χάνετε η μπάλα οι γραμμές κλείνουν αμέσως για να μην υπάρχουν κενά και πιέζουμε πολύ περισσότερο και μάλιστα όσο πιο ψηλά γίνεται. Τα λάθη περιορίζονται σημαντικά γιατί αν και οι παίχτες περιπλανόνται από τις θέσεις τους για να δημιουργούν φάσεις, πάντα υπάρχει κάποιος να τους ντουμπλάρει και να τους καλύπτει. Είπαμε, είμαστε μια καλοκουρδισμένη μηχανή και όλοι παίζουν για όλους σαν μια γροθιά. Αυτό που πρέπει να έχουμε πάντα στο παιχνίδι μας είναι υπομονή και η δικαίωση θα έρθει.


:arrow: Ανάπτυξη στο γήπεδο

α) Αμυντική διάταξη (Άσπρο χρώμα βέλους: οι αποστάσεις μεταξύ των αμυνόμενων. Κόκκινο χρώμα βέλους: Κίνηση έξτρα παίχτη.)

Image

Η Q.P.R. έχει κερδίσει μόλις την μπάλα μετά από λάθος του Schneiderlin και ο Austin ετοιμάζει επίθεση. Ο Schneiderlin διορθώνει το λάθος του κινούμενος πίσω καλύπτοντας το χώρο του επερχόμενου Mutch. O Austin μέχρι να το καταλάβει βρίσκεται ανάμεσα σε έναν χαφ (Ward-Prowse) και ένα σέντερ μπακ (Βalanta), ενώ ήδη καραδοκεί ο έτερος σέντερ μπακ (Alderweireld) και τα δύο ακραία σέντερ μπακ τρέχουν να καλύψουν τους χώρους. Την ίδια στιγμή ετοιμάζεται και ο Jay Rodriguez να κάνει κίνηση τέρμα δεξιά για να καλύψει χώρους.

Image

Ο Austin έδωσε την μπάλα στον Isla για να τραβήξει όλου τους παίχτες πάνω του και να μείνει μόνος του ο Χιλιανός. Τα μαρκαρίσματα μοιράζονται σωστά από τους αμυντικούς και την ίδια στιγμή το αριστερό μπακ (Targett) και το αριστερό χαφ (Mane) πέφτουν με λύσσα πάνω στον Isla.

Image

Άψογο τάκλιν τόσο σε αποτελεσματικότητα όσο και σε θέμα χρόνου από τον Mane παρακαλώ πολύ, που επιβεβαιώνει το μότο μου ''παίζουν όλοι για όλους''. Έτσι λοιπόν σε χρόνο ρεκόρ η μπάλα έχει κερδηθεί ξανά και μια νέα επιθετική προσπάθεια αναπτύσσεται.

:!: Bonus: vs Manchester City
Image

Το ακριβώς από πάνω ss είναι για τους πιο δύσπιστους στο κατά πόσο αποτελεσματική αμυντικά είναι η τακτική. Οι χώροι έχουν κλείσει ακόμα περισσότερο, αφού παίζουμε με ένα πιο δυνατό από μας αντίπαλο. Έξι παίχτες συνολικά στα μετόπισθεν για να αναχαιτίσουν την επίθεση και ένα επιπλέον τρέχει για βοήθεια όπως υποδεικνύει το κόκκινο βέλος. Ο Alderweireld έχει ήδη διαβάσει την φάση και προλαβαίνει την μπάλα προτού φτάσει στον Aguero, αφήνοντας τον δεύτερο με την όρεξη.

β) Επιθετική διάταξη (Άσπρο χρώμα βέλους: Πιθανές επιλογές πάσας ή κίνησης. Κόκκινο χρώμα βέλους: Οριστική πάσα ή κίνηση.)

Image

Ο Targett μόλις έχει πασάρει στον αρχηγό Davis, οποιός έχει τρεις επιλογές: πάσα αριστερά στον κενό χώρο για να γίνει το overlap με τον Targett, ευθεία με ρίσκο στον Mane και δεξιά στα σίγουρα στον Scheiderlin.

Image

Ο Davis επέλεξε ώριμα την σωστή πάσα στον Αλσατό συμπαίκτη του, οποίος έχει και αυτός πάλι τρεις επιλογές: Davis αριστερά ξανά, Mane ευθεία μπροστά, δεξιά Rodriguez.

Image

Ο Schneiderlin επιλέγει τον Mane και ταυτόχρονα κάνει κίνηση στον κενό χώρο μπροστά του. Ο Mane πλέον καλείται μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να αποφασίσει ποια από τις τρεις επιλογές πάσας που έχει θα πάρει: αριστερά και στο κέντρο στον κενό χώρο μπροστά ή δεξιά στον Pelle που έχει κάνει ήδη κίνηση στον κενό χώρο και μπορεί να χτυπήσει η μπάλα πάνω του και να χαλάσει η επίθεση.

Image

Ο Mane πασάρει σαφώς στον κενό χώρο στην ευθεία και ο Pelle που έχει ήδη κινηθεί προς την σωστή πορεία, έχοντας παίξει ήδη πολλές φορές με τον Σενεγαλέζο και γνωρίζει το παιχνίδι του, βρίσκεται τετ-α-τετ με το τέρμα και τον Green.


:arrow: Ατομικές οδηγίες

ΤΦ: Κοντινότερες πάσες, Εκτέλεση κοντινών ελεύθερων
ΑΑ/ΑΔ: Σκληρότερα τάκλιν, Στενότερο μαρκάρισμα, Περισσότερες άμεσες πάσες, Σέντρες πιο συχνά, Μείνε ανοιχτά, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΚΑ: Κοντινότερες Πάσες
ΑΜΚ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Περισσότερες άμεσες πάσες, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΒΒΜ/ΠΟ: Σκληρότερα τάκλιν, Περισσότερες άμεσες πάσες, Περισσότερες ριψοκίνδυνες πάσες, Σέντρες πιο συχνά, Σέντρα από βαθιά, Πίεσε πολύ περισσότερο/Σκληρότερα τάκλιν, Περιπλανήσου από τη θέση, Περισσότερες άμεσες πάσες, Σέντρες πιο συχνά, Σέντρα από βαθιά, Τρέξε πλάγια με την μπάλα, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΕΜΑ/ΕΜΔ: Ντρίμπλαρε περισσότερο, Σκληρότερα τάκλιν, Σέντρες πιο συχνά, Σέντρα από βαθιά, Μείνε ανοιχτά, Πίεσε πολύ περισσότερο/Σκληρότερα τάκλιν, Περιπλανήσου από τη θέση, Περισσότερες άμεσες πάσες, Περισσότερες ριψοκίνδυνες πάσες, Σέντρα από βαθιά, Μείνε ανοιχτά, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΕΠΚ: Ντρίμπλαρε λιγότερο, Σκληρότερα τάκλιν, Περιπλανήσου από τη θέση, Πίεσε πολύ περισσότερο


:arrow: Μερικά αποτελέσματα

Here comes the spoiler....!
Spoiler: show
Image
Image

:arrow: Σύνοψη

Η τακτική πιστεύω για τους περισσότερους από μας -αν όχι για όλους όλους- είναι το Α και το Ω. Άλλωστε, και σε ποιον δεν αρέσει το επιθετικό και ταυτόχρονα ελκυστικό ποδόσφαιρο, ειδικά όταν συνδυάζεται και με τον έλεγχο του αγώνα με την κατοχή μπάλας; Κάπου εδώ θέλω να υπενθυμίσω ότι καμία τακτική δεν ''κουμπώνει'' σε όλες τις ομάδες. Πράγμα που σημαίνει ότι προφανώς και είστε ελεύθεροι να αλλάξετε οτιδήποτε εσείς θέλετε, προκειμένου να αποδώσει το σύστημα. Εγώ απλώς δίνω μια κατεύθυνση, μια ιδέα ας πούμε. Στόχος μου η τακτική αυτή να γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερη στο μέλλον, ώστε να χρησιμοποιείτε και σε μελλοντικές εκδόσεις του FM. Kαι κλείνοντας για να απαντήσω ξανά στο αρχικό ερώτημα της εισαγωγής: Η τέλεια τακτική δεν υφίσταται και ούτε πρόκειται, όμως καθένας μας θα αναζητεί πάντοτε τρόπους για να αγγίξει το ''τέλειο ποδόσφαιρο''. Θέλω να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη τακτική είναι αυτό που λέει ο θεούλης Borat.

Image

Οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση φυσικά και είναι δεκτή. Εύχομαι η τακτική μου να λειτουργήσει άψογα σε όποιον μπει στον κόπο να την δοκιμάσει! :D


:arrow: Download link: https://www.sendspace.com/file/ilc011

:!: Επειδή η τακτική είναι σε .FMF πηγαίνετε εδώ και θα είστε OK.: http://www.fm-base.co.uk/forum/share-do ... files.html


- - - - -


Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταπληκτική παρουσίαση και πάρα πολύ ωραία τακτική.Εγώ ως φανατικός οπαδός της Guardiola Era στη Barca θυμήθηκα πολύ όμορφες στιγμές με το κείμενό σου.

Ελπίζω να τα φέρει κάπως το fm και να βρεθώ σε ομάδα με το κατάλληλο υλικό για να τη δοκιμάσω.

Well done! -diatakste
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, να 'σαι καλα και καλες γιορτες φυσικα! Κοιτα, για μενα ομαδες που μπορουν βασει ροστερ (σε θεμα ρολων) να υποστηριξουν την τακτικη ειναι οι εξης: Milan, Athletic Bilbao, Liverpool, Arsenal, Everton, Bayern και γενικα οσες διαθετουν πολυθεσιτες χαφ! :wink:
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Με Λίβερπουλ δοκιμάστηκε ; Χωλαίνει η αμυνα με λοβρεν και μπαλάντα με τσακίζουν ατις αντεπιθέσεις που δεν τους λες και αργους. Παιζω με κόφτη Gil Romero ββμ τζεραρντ αριστερό ακραίο κουτινιο δεξί εξτρέμ Ραχίμ και κυνήγι Στέρλινγκ. Αν εχεις καποια προταση για καλυτερη διάταξη τους παίχτες ριχτην!


Sent from Anfield
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Την δοκιμαζει δυο μερες τωρα ενας φιλος με Liverpool και ειπε οτι τον εχει βολεψει πολυ γιατι παιζει με εναν επιθετικο και 10αρι πισω του. Ο Gerrard δεν εχει γερασει καπως; Κανε καμια δοκιμη σε πρωτη φαση με τον εναν απο τους δυο σεντερ μπακ ως περιορισμενο αμυντικο, να εχεις καποιον πισω.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ο Στέρλινγκ του άλλαξα ρολο κυνήγι γιατι σαν στόχος δεν εχει τα προσοντα εκτος ξαι αν τον ψαχνουν ολοι να τελειώνει φάσεις με τον ορισμό του ως στόχο.


Sent from Anfield
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

georgekolokotronis wrote:Ο Σταριτζ του άλλαξα ρολο κυνηγος γιατι σαν στόχος δεν εχει τα προσοντα εκτος ξαι αν τον ψαχνουν ολοι να τελειώνει φάσεις με τον ορισμό του ως στόχο.


Sent from Anfield

Sent from Anfield
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Καλα εκανες! Οπως ειπα εγω δινω μια ιδεα και μια κατευθυνση. Απο κει και περα εσεις κανετε οτι σαν βολευει περισσοτερο! :wink:
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Τελεια παρουσιαση!
User avatar
Stathis M.
Rotation
Rotation
Posts: 1167
Joined: Sun Jul 06, 2014 8:24 pm
Status: Οι χρυσές αυγές ξημερώνουν μαύρες μέρες.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή η παρουσίαση σου.
Πιστεύω θα απέδιδε καλύτερα άμα αντί για διατήρηση κατοχής είχες την εντολή "η μπάλα μπροστά"
Για τα ναρκωτικά υπάρχει η ΙΘΑΚΗ
Για τον Άρη όμως τίποτα....
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@ball38 σε ευχαριστω πολυ! :D

@Stathis M., να 'σαι καλα! :-D Κοιτα μπορει και ισχυει αυτο που λες, αλλα προς το παρον μου εχει κατσει και αφου την εχουν μαθει και πληρως οι παιχτες δεν θελω να αλλαξω κατι! 8)
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Χμμ ωραία τακτική! Έψαχνα μια τρίτη, διαφορετική απο τα συνηθισμένα, τακτική για τη Μπιλμπάο μου. Θα τη δοκιμασω κάποια στιγμή σίγουρα, απλώς τώρα είμαι μεσούσης της σεζόν. Αλλά μαρέσει πολύ. Α και τρομερή παρουσίαση!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Σε ευχαριστω πολυ ρεε! Κοιτα πιστευω θα σε βολεψει! Περιμενω εντυπωσεις!
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

λοιπόν μόλις είδα την τακτική σου φιλαράκι στο καλύτερο timing -falaina μιας που είμαι στη προετοιμασία της τρίτης σεζόν θα την δοκιμάσω και θα προσπαθήσω να την περάσω στην ομάδα όσο ποιο σύντομα γίνεται -gioupi ...μια ερώτηση με τα σκληρά tackling τα χαφ δε παίρνουν κάρτες? έχω την εντύπωση ότι οι κάρτες μοιράζονται αβέρτα... :D
roma pizza
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Κοιτα, Αγγλια εισαι, οποτε τα τακλιν πρεπει να ειναι στην καρωτιδα. :D Κοκκινες 2 ως τωρα και απο κιτρινες νορμαλ ποσοστα!
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”